Donderdag J Januari 1906 3centiemen per mimitiev 37sle Jaar 3807 COMMISSARIS VAi\ POLITIE (905-1906. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Bekennen verloochenen. HET GEHEIM Schandalige Kerstnacht. HHM LTV AM DHR. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, on in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB BUUU. Per drukregel. Gewone 15 centiemen; Reklamen fr. 1-00; Vonnissen o^ 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accrorc. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 3 JANUARI 1906. E M Een hoofdman der socialisten ter Vólks- kamer, gezel Vandervelde, komt een weik uit tege^en, getiteld Essais ao- cialistes (in 't Vlaamsch Socialistische studiën en beschouwingen) in 't welk hij onder andere, de verhouding of betrek king van 't socialism met den Godsdienst onderzoekt en over vrijheid van onder wijs handelt. Voor het socialism, verklaart hij. moet de Godsdienst eene gansch persoonlijke zaak zijn, doch hij moet bekennen dat het wezenlijk zoo niet is en dat, namelijk in Frankrijk, het socialism de overdre- vendste uitdrukking van het anti Catholi cism is geworden. Nu hij mocht er bij voegen dat de Belgische liberalen en socialisten branden van begeerte om hunne Fransche broeders na te volgen. Nu Jat boezemt schrik in aan den roo- den chef en hij schrijft Is het niet te vreezen dat de socialisti- sche democratie, door hare anti-clerikale bekommeringen meégesleept, een be- langrijk deel van den werkersstand van zich zal verwijderen Moet men, daar» boven, niet vreezen dat het, in het gemeen anti-clerikalism vervallend, zich van zijn werk afkeerend en de «prooi verlatende voor de schaduwe, weldra niets anders meer zijn zal dan i eene navolging van het burgerlijk s radicalism Iloe dikwijls zien wij, in grof be- s leedigende anti-godsdienstige betoogin- gen de socialisten de eerste rol niet spelen Hoe dikwijls zijn het, in de i wetgevende Kamers geen socialisten die i met meer geweld dan de radikalen zel- ven, de tusschenkomst van den Staat eischen om de gewetens te verdruk- i ken Over het monopool van 't onderwijs sprekende dat de anti-clcrikalen aan den Staat willen opdragen, schrijft de roode chef c Als wij er aan denken wat het mono- pool van 't onderwijs zou kunnen wor- den, in de handen eener zorgelooze regeering, vijandig aan zekere strekkin- gen of inwendig bevreesd de werklie- den een vollediger onderwijs te zien ontvangen, weigeren wij aan anderen te ontnemen of voor ons zei ven af te schaffen het recht scholen te. openen ten einde te ontsnappen aan een offi- 89* Vervolg. De voorlezing van het stuk had Sint- Alba intusschen tijd gegeven om zich te herstellen, wij hebben reeds gelegenheid gehad op te merken, welk een zeldzame macht hij over zijne zenuwen bezat. Die weinige minuten waren ook thans weder voldoende vcor hem geweest, om zijn ge woon hooghartig uiterlijk van voorname zelf bewuztbeid te hernemen. Het is een complot, zie ik, spak hij met sijn eigenaardiger, spottender glim lach, men heeft mij een strik gespannen. Een alleraardigste vereeniging van fa milie en vrienden, dat moet ik zeggen, er ontbreekt niemand aan Zelfs mijn oude, hooggeachte vrieud, M. John Hun- ter, en mijn neg oudere vriend, de kapi tein van de schutterij 't Is waarlijk al lerliefst Maar, veronderstel eens. ver volgde hij, zich plotseling tot Brussel wendende, veronderstel eens, mijn knap pe inspecteur, dat ik u een lesje in de wetgeving van uw dierbaar vaderland kon geven. Wat zoudt gij er van denken, ciel onderwijs dat onze gewetens zou s krenken of aan onze betrachtingen ni'-t zou beantwoordt n. En, indien men ons mocht tegenwer- p. dat, in praktijk, het recht schob n te openen, behalv- misschim boogere scholen, alleen ten bate komt van «ie Ki rk. de eenige macht die tegen den Staat of tegen de gemeenten op kan, antwoorden wij dat zulks geene reden i) is om de catholieken. of de protestan- 1» ten. of de joden te beletten te doen wat wij, in het voorkomend geval, zei ven zouden willen doen. Overigens, zonder te rekenen dat het van belang is de toekomst voor te be- houden, is het niet twijfelachtig dat van nu af modelscholen, zelfs klein in getal, een hoogst gunstigen invloed kunnen 1) uitoefenen op de methoden die in de openbare scholen gevolgd worden. Dus naar zijn schrijven te oordeelen zou de roode gezel gunstig gestemd zijn zoowel voor de Godsdienst als voor de ond( rwijsvrijheid, uit vrees dat het be vechten dier beide vrijheden tegen de vrijheid der socialisten zouden gebruikt kunnen worden. Maar men zou de roode chef kunnen gelooven ware het niet dat de daden zij ner partij en zijne eigene daden met zijn schrijven volkomen in strijd zijn. Nu,het zonderlingste in deze kwestie 't is dat gezel Vandervelde de kortvleugelmg der socialistische vrijheid niet vreest van wege de catholieken maar wel van wege de liberalen met de welke zij, socialisten, een verbond of cartel tegen de catholie ken hebben gesloten. Zij weten de rooilen, dat zij van de catholieken niets te vreezen hebben omdat zij te veel houden aan hunne eigene vrijheid om deze van hunne tegenstrevers niet te eerbiedigen. Wij houden die verklaringen van den rooden leider als belangwekkend, niet omdat zij als een vingerwijzing zijn be trekkelijk de politiek der roode partij, die er gansch tegenstrijdig aan is, maar in derdaad omdat zij ons de veroordeeling en de verloochening der socialistische politiek verkonden. Zoo zijn 01* velen. Een goddeloos mensch was met eene brave christene dochter getrouwd. Pas wel op, had hij menigen keer gezeid, al vloekende, pas wel op van met geenen priester af te komen als ik ziek wordt of gij en de priester vliegt buiten. En hij werd ziek, de arme dompelaar, gevaarlijk, doodejijk ziek. De arme als ik eens vertelde, dat het bevel tot in hechtenisneming, dat gij daar in de hand houdt, van nul en geener waarde is Sint-Alba's zelfbeheersching was zoo groot, dat zelfs Brusel een oogenblik van zijn stuk geraakte en verwarde. Hoe zoo stamelde hij. Hoe zoo antwoordde Sint-Alba, die den indruk zijner houding zeer goed had opgemerkt. Hoe zoo Wel, dat is nog al duidelijk, denkt mij. De beschul diging, waarmeê gij nu voor de tweede maal bij mij komt, betreft eene zaak, die voor eene wettige rechtbank in Engeland is onderzocht en behandeld. Ik ben daar van vrijgesproken en kan daarvoor niet voor den tweeden keer worden terechtge steld. Dat is eene wet, niet alleen in En geland, maar in alle beschaafde landen. Ik tart u mij iets te doen Maar thans had ook Tom Brusel zich hersteld. Hij haalde even de schouders op. Is het dat vroeg hij. Ik dacht waarlijk, dat gij heel wat anders hadl I Laat mij u een ander lesje geven 1 Gij ziji niet vrijgesproken, maar alleen uit gebr<_k van bewijs o tslagen. De rechters van Sandb >nk konden u zoo min vrijspre ken als veroordeclen, zij konden u alleen ontslaan of naar het hof verwijzen Het is niet waar 1 viel Sint-Alba hem in de rede, voor een oogenblik zijne bedaardheid verliezende. Ik werd vrijge sproken, zonder blaam of smet op mijn 1 fn weende bitter er nu w zat aan zijn lijk. Eens di-t zij dasr, als eei e droeve Magenlena zat, nam de zieke man hare twee handen vast, zeggende Vrouw, ik verschi -t van u. En waarom, liefsteman Waarom Gij die geloof hebt, gij die bidden kunt, gij ziet mij lijden de dood kan elk; 11 oogenblik kernen, en gij spreekt mij niet van den godsdienst noch van verzoening met God, welke ik zoo dikwijls heb brleedigd. Maar, man lief, weet gij niet, dat gij mij dit verboden hebt O gij sukkel, riep hy uit. Als men gezond is, zegt men veel dat men niet zeggen moes! de ziekte geeft andere gedachten ik wil het zekerste kiezen roep eenen griester, ik wil biechten... De priester kwam en de zieke spral zijne biechi. Hij genas, maar bleef zijn geloof be houden alle zondagen is hij nu in de kerk, Zoo is in rustelooze vaart Dan wederom een jaar vervlogen. Bij d'aanvang spelde 't velen vreugd Wier blij vooruitzicht werd bedrogen. Aan andrt-n scheer, het in zijn schoot Slechts kwelling en verdriet te brengen, Die heden met een dankbaar hart De wisseling van hun lot gedenken. Wat kan er zoo al op een jaar Ontstaan, vergaan, dat aan ons leven Een onverwachten ommekeer Van weedom of van heil komt geven. Zoo broos toch is 't geluk op aard Zoo weinig k- n het plots vernielen En, hoe bestendig 't schijnen moog. De smart zit altijd op de hielen. Maar ook de tranen drogen op. Hoe diep zij uit het harte stegen, Na tegenspoed keert voorspoed weer Lijk zonneschijn na regen. Beloven we ons dus niet te veel, Noch laten we ons door angsten kwellen. De mensch die wikt, maar God beschikt 't Is 't best ons in Zijn Hand te stellen. PI ad de ik de toekomst in mijn macht Geen ramp of onheil kwamen u schaden 't Jaar zes, en menig volgend nog, Strooide enkel rozen op uw paden. Maar, wilt gij wijzen raad, gedenk In alle wisselvalligheden 't Aanbidden 's Heeren heil'gen wil, Zoo treedt ge eens in 't hemelsch Eden. persoon. Gij waait er bij tegenwoordig, toen de rechters mij voor uwe lompheid en onhandigheid verschooning vroegen Zeker was ik erbij, antwoordde Brusel koeltjes, en het speet mij genoeg dat de heeren tot zulk eer;e dwaasheid lieten verleiden Waart gij toen maar zoo slim geweest gij en uw advokaat, om de zaak voor het hof te brengen en 11 zooals het behoort, voor eene rechtbank van gezworenen te laten vrijspreken Dan zoudt gij gelijk hebben, dan kon ik u inderdaad voor die zaak niet aanhou den, zooals ik nu zoo vrij zal zijn dit te doen 1 Op dit oogenblik trad Robert Power vooruit. Ik ffèloof niet eens, dat het noodig isr zegde Lij, Sint-Aiba's hooghartig; 11 spottenden toon nabootsende, dezen heer met die zaak verder lastig te vallen. Er is nog eene andere beschuldiging, die even goed nan dat dot 1 zal beantwoorden... Wat bedoelt gij Wat hebt gij cr meé te maken riep Sint-Alba woedend uit. Dat zal u weldra duidelijk worden, ging Power even bedaard voort. Gij spraakt zooeven van eer. komplot, dat ik 11 iets vragen wilde. Herinnert gij u niets van een komplot, waardoor een zekere M, Gillo, in Woolchtster plotseling overleed Weet gij niets omtrent het gebruik van fijn geetampt glas Weet gij niet, dat eene comissie van dokters op dit oogen- Wij lezen in t De Gazet van Diest Krrs'nacht is dit jaar door de liberalen op tclit goddc-loöze manier gevierd ge worden. Dien heiligen nacht, die van ouds be steed werd om in stille vreugd de ge boorte van or zen Verlosser te virren, hadden d-ï liberalen uitgekozen o n door te brengen in dans- eri braspartij. De Koninklijke Harmonie, die 5oo fr. subsidie van de stad trekt, en de Con cordia hadden dien nacht gekozen vcor het geven van een bal. Ziedaar, inwoners van Diest, waartoe de 5oo fr., geld dat van al de inwoners komt, moeten dienen. Den heelen nacht door weid er gebalkt en geschreeuwd. En rond het uur dat (ie Keisimis aanving, begonnen ecnige vrij- heidsminnende liberalen de Ceremoniën van dien heiligen nacht godslasterend na te bootsen en Onze Lieve Vrouw te be schimpen. Wij hebben nen grO(p uit de Halie zien k"inen spottend zingend op de wijze van Ave 11 en begeleid en afgewis cld van gevloek. Een andere groep bejegende, rond 4 uren, de priesters met het huilen van het ongediert der papen ondtr de vensters der sacristij van St.-Sulpitius. Eenigen zelfs, d-* slimstbn, namen de vrijpostigheid d' n schendei den voet in «je kerk te zetten, om daar, onder den nacht dienst, te komen lachen en spotten. 's Morgends met de klaarte liepen er nog groepen liberale heerkens rond, wal gelijk zat, schreeuwend en tierend en God en Onze Lieve Vrouw verwt nschend. Maar is dat nu te vc-rwonderen Neen, volstrekt niet. De liberale jeugd heeft van jongs af de schoonste lessen van goddeloosheid van ouders en meesters geleerd. En door dit liberale jeugd wor den er zoovele jongelingen bedorven, die nochtans van hunne ouders eene goede opvoeding ontvingen. De liberalen worden dus al godde- loozer en goddeloozer en de openbare schending van dien heiligen dag, de schoonste van 't jaar voor de christenen, toont eens te meer dat de liberalen wel degelijk <ie aartsvijanden van den Gods- diensi zyn I De liberalen zijn overal de zelfde gods diensthaters en papenvreters. blik bezig is die zaak in Woolchtster te onderzoeken Niet Dan zal ik 11 wat zeggen Jacob Stanley en zijne vrouw he bl ii gesproken en hunne verklaring is in handen van bet gerecht Die slag trof Sint-Alba's olijfkleu rig gelaat nam een akelig lijkgrauwe tint aan. Zijne ongelukkige vrouw wierp zich met ctn gil achterover in hartn stoel, aan al hare leden bevende, een beeld der wanhoop Maar de moordenaar had geen oogen voor haar, met woeste blikken zag l ij om zich heen, alle uitgangen waren bezet waarheen zijne blikken zich ook wendden, zij ontmoeten overal slechts mer.schen, die hem vol afschuw aanzagen gereed zich op hem te werpen bij de ge ringstc poging tot ontsnapping. Geen spoor van medelijden was op al die ge laatstrekken te lezen. Mevr. Ferron, die het dichts bij hem stond, zag hem met vlammende blikken aan Moordenaar, rit p zij uit gcmcene, laaghartige moordenaar Uw .ijd is ein delijk gekomen 1 Hare driftige woorden schenen hem tot bezinning te brengen. De kansen zijn tc-gcn mij sprak hij, zijn vorige onbeschaamde houding wedi-r aannemende. Ik ge t inij over, Alcide vervolgde hij, zich tot den ver slagen Ferron wendende, het spijt mij voor u gij verliest uwe vooruiizichten op foituin. Ons plan was inderdaad goed beraamd nu zult gij moeite hebben het A I_ NU A IV A K Vraagt ten onze Bureele, in d' Abdij Affligem en bij alle IJveraars en IJveraar- sicrs den alomvermaarden Almanak van Affligi m, prijs fr. o,3o, franco t' huis fr. o,36 en den Franschen Aluanacm National prijs'fr. o,Sp, franco t'hui j fr. o,56. Va-< de Fransche uitgave bestaat een prachtexemplaar, prijs fr. 1,00, frano t' huis fr. 1,20 De prachtuitgave 0| 1 slechts too exemplaren gedrukt, is ajleei in Affligem te bekomen. EeneRcchtbank te Aalat. Onze achtbare Volksvertegenwoordi ger M. Woeste, stelt een amendement voor aan 't wetsontwerp betrekkelijk dn vermeerdering van 't personeel van 't Be roepshof te Brussel en der Rechtbankei van Antwerpen, A idenaarde. Luik ei. Bergen. M. Woeste stelt voor in plaats van het personeel der Rechtbank van AuJenaardf te vermeerderen eene nieuwe Rechtbank te .Aalst te stichten 't gen deze van Aude- naarde zou ontlasten. Hét rechtsgebied dezer nieuwe Rechtbank zou zich uit strekken over de Cantons Aalst, Herzele, Nii ove, Geefaardsbergen en Sottégein. Het zou prnctischer zijn voor de rechts- plichtigen. Nu heden zijn er inwoners van Erembodegem wier woning slechts van 20 tot 3o minuten van de kuip der Stad Aalst verwijderd zijn en rcchtsplich- tig zijn te Auder.aarde en dus van den zetel der Rechtbank 7 a 8 uren verwijderd zijn. Den neus voorbij. Toen decatho- lieke bladen het schandaal aanklaagden van het Zondagwerk dat werd opgelegd aan de werklieden die aan den Zegeboog, te Brussel werkten, dreef de liberale druk pers daar den spot meê. Nu echter mel den de EToiLE^je Gazette en de Chro- NrguE, met verontwaardiging, dat er des Zondags gewerkt werkt wordt aan de nieuwe kerk van Heyssel. Welnu, daar is niets van. Het lastko- hier verbiedt des Zondags aan die kerk te werken cr. dal verbod wordt streng in acht genomen. Maar, nevens die kerk wordt er 's Zondogs gewerkt voor reke ning van de burgerlijke lijst des Konings. Is het nu de Koning die dat zoo wil of zijn het zijne ambtenaars In alle geval h.;bben de drie hooger ge noemde liberale bladen eens te meer duchtig hunnen neus voorbij gepraat. wreischte kapitaal te vinden I Welnu, denk maar zooals ik, tegen het noodlot zijn wij niet opgewassen I Neem nog eenen raad van mij aan doe het niet alleen het zou mislukken en op uw ongeluk uitloopen... En nu gij nog lief iijke bondgenoote mijner misdaden I ging hij voort, zich tot zijne vrouw wen dende, die met krampachtig vertrokken ledematen half bewusteloos in haren stoel lag. Uw teeder beminde echtvriend gaat 11 verlaten... hoe vreeselijk, niet waar Gij weent Welk een troost zijn die tranen voor mijn gewond hart Kom aan, heerc-n, genoeg van de comedie, laat ens er een eind aan maken ik ben tot uwen dienst. Gij kunt uwe handboeien 't huis houden ik beloof u op mijn woord van eer, dat ik zonder tegenstand met u zal méégaan 1 Het was klaar en du'delijk, dat Sint- Alba om een zeemansterm te gebrui ken eindelijk zijne vlag had gestre ken. Tom Brusel gaf het afgesproken Deken aan den brigadier en de groote financier, de hoog verheven mensch nvriend het toekomstig lid der Engelsche volksverte genwoordiging schaarde zich in hun mid den, om naar de gevangenis van Tours te worden overgebracht. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1