Zwarte Bedelaar. Zondag 7 Januari ltHHi 5 centiemen per nummer 579le Jaar 5808 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Alleman soldaat. D E Terug naar 't Catholicismus. Ditjes en datjes. L. A. Bourgault-Cucoudrai DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen syn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3'* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST. 6 JANUARI 1906. Hoort ze de liberalen Op alle toonen bazuinen ze uit Wij zijn de partij der vrijheid. 't Zou dus wel de waarheid moeten zijn. daar zij het ztlf uitroepen. Maar ze liegen. En inderdaad in haar progiamma treft men. onder meer ande ren dwang, ook den kazernedwang aan. Hoe brengt men dat met de vrijheid overeen Vrijheid en dwang zijn water en vuur. De liberalen willen dcri aigemeenen persoonlijken dienstplicht, dus de afschaf fing van de plaatsvervangingen der loting. De plaatsvervanging moet verdwijnen, zeggen zij, omdat het eene onrechtveer- digheid is. Volgens ons is de plaatsvervanging een ongelijkheid maar gcenu onrechtveer- digheld. Als men ze als onrechtveeidig aan schouwt, dan zijn alle ongelijkheden on- rechtveerdig. Dan is het onrechtveerdig dat Jan grooter en struischer is dan Pier dat Sus langer moet werken dan Jef dat Jaak eene broek of vest kan koopen van 10 frank en Camiel zich met eene van 5 frank moet te vrede houden dat de eene mensch over meer beschikt dan de andere. Niets anders is er in de plaatsvervan ging gelegen. Zekere tegenstrevers der plaatsvervan ging strooien uit dat een urme loteling moet optrekken voor dengene die zich vrijkoopt. Eene peerdenleugen is 1. De vrijge kochte word.vervang.ep door een vrijwil liger premie en niet door een arme loteling. Meermaals is het voorgevallen dat er vrijwilligers met premie te kort waren en dat zij die zich vrij gekocht hadden, toch moesten optrekken en hun geld terug kregen. Dit bewijst meer dan genoeg. De plaatsvervanging is dus.elechls eene ongelijkheid engeene mf|$juyeerdighejd. Maar waarom, als zij eene onrechtveer. digheid is, blijven de liberalen die er de middels toe hebben hunne zonen vrij koopen Meerandere beweegreden pleiten ten voordeele van 't bphoud der plaatsver vanging. Onze liberalen vragen niet alleenlijk den persoonlijken dienstplicht maar bo vendien den aigemeenen verplichtende dienst, 't is te zeggen, alle weerbare manschappen naar de kazerne. Alle man soldaat, waartoe zou ons dat leiden ao* vervolg. De in beslag genomen inleggelden zijn het eigendom der schatkist raakt er niet aan, mijnheer, zeide de commis saris gebiedend. Maar het is mijn geld 1 begon Xavier. Zwijg I lieten verscheidene stemmen zich rondom hem hooren. Mijne heeren, hernam de commis saris, gij zult wel zco goed willen zijn mij uw naam en woonplaats te willen opgeven, opdat de procureur des konings u ter gelegener tijd kunne ontbieden. De procureur des konings herhaal de Xavier waarom De heer Moutet, de eigenaar der in richting, gaf het eerste zijn naam aan den commissaris op, hetgeen bij met eene droevige zucht veigezeld deed gaan. Daarop kwamen de spelers aan de beurt. Zij gaven allen valsche namen op, want de gewone bezoekers van zulke plaatsen zijn alles behalve nauwgezet van geweten, waarna zij zich mochten verwijderen. Eerst nu dacht Xavier aan Carral en Wel jaarlijks zouden er 52 a 53 duizend jongelingen geweer en ransel mogen op nemen. Nu telt ons leger op voet van vrede 44.220 manschappen, alles bij begrepen tot zelfs de gendarmerie. Volgens de militaire Overheden heeft men twee jaren noodig om een goeden soldaat te vormen en zou ons leger met het alleman soldaat, io5 a iofi duiztnd manschappen onder de wapens tellen. En hoeveel millioenen zouden er dan jaarlijks noodig zijn Heden kost ons leger 65 millioen en dan zou het 148 a i5o millioenen zijn, meer dan de helft meer. In die 148 a i5o millioen zijn dan nog niet bi grepen de uitgaven voor meer kazernen en bewapening... Ziedaar wat er ons in militaire zaken, zou te wachten staan moest het kiezers korps dwaas genoeg zijn om de liberalen aan 't roer te brengen. Algemeene dwang en geldverspilling Er zijn dingen, die men gewaar wordt, die men ziet, die men vaststellen kan zelfs, maar die niet onder woorden in bewijs- vorm zijn te brengen, omdat ze behooren niet tot werken des geesten, maar tot de stemmingen van het gemoed. Onder deze dingen zouden wij willen rangschikken een onmisbare drang tot terugkeer naar bet Catholicism. Binnen korten tijd hebben twee centra van verstandelijke ontwikkeling en mo derne beschaving. Berlijn en New-York, weer twee van die stemmen vernomen. In Augusti laatst was het de NordJ. Allg. Zeitung die in een beschouwing over de anarchie in leer en eeredienst onder de protestanten tot de conclussie kwam van de noodzakelijkheid eener Kerk, gegrondvest op de basis van het gezagsbeginsel. En thans is het Reverend Spencer Jones, te Hudson, die in zijn orgaan 0 The Lump n nog verder gaat en open lijk den terugkeer tot de catliolieke Kerk aanbeveelt. Hij vrèagt zich af Wie is de oor zaak van de verdeeldheid der Kerken En het antwoord luidt, dat de verant-- woordelijkheid daarvan op het protestan tism rust. Wij moeten erkennen, zegt de schrij ver, dat onze broeders vóór 400 jaar een fout begaan hebben. Door een gemeen schappelijk en algctreen samengaan, moeten wij de noodige middelen aanwi n- den om ons tc genezen van ons schisma en weer catholiek te worden wij moeten ons verzoenen met den aigemeenen Vader der Christenheid wij moeten ons ver eenigen met de Roomsche Kerk, meeste- resse over alle Kerken. In haar is de zetel verwonderde er zich over hem niet aan zijne zijde te zien. Hij zal ontsnapt zijn, dacht hij, des te beter Uwe beurt, mijnheer, sprak de commissaris, zich tot hem wendende. Het algemeen voorbeeld volgende gaf Xavier zijn naam op. Het was misschien de eenige ware opgave, die op de geheele lijst voorkwam en de commissaris, die een fijne speurneus meende te bezitten, verdacht er terstond de echtheid van. Xavier 1 mompelde hij men kan niet enkel Xavier heeten. Hebt gij getn anderen naam dan Xavier, mijnheer Zoo sprekende wierp hij een blik op den eigenaar der inrichting, die met het oog knipte. Mijnheer, antwoordde de jonkman kortaf, ik weet niet welke gevolgen hier uit voor mij kunnen voortkomen. Ik heb uwe vragen beantwoord, dewijl uw sjerp mij genoegzaam aanduidde welke be trekking gij bekleedt maar deze sjerp geeft u het recht niet onbeleefd tegenover mij te zijn Ik heb aan uw verlangen voldaan wees zoo goed mij door te laten als het u belieft. Hoe onbeschaamd om op zulk eene manier tot den commissaris te spreken I merkte de heer Moutet bestraffend aan. Gij spreekt op zeer hoogen toon jonkman, hernam de commissaris. Gij hebt ongelijk.... grootelijks ongelijk 1 Ik van het opperste gezag, in Haar zullen wij het centrum terugvinden van de catho- lieke eenheid in Haar zullen wij den Stoel van Petrus terugzien, tot wien O.H. gezegd heeftGij zijt Petrus, en op deze steenrots zal ik mijne Kerk bouwen, en de poorten der hel zullen niets tegen Haar vermogen I De schrijver houdt zicli vervolgens bezig met de ritualistische beweging in Enge land, die ten doel heeft de oude tradities der anglikaansche kerk in eere te herstel len. Hij is van oordeel, dat een logisch gevolg van deze beweging zou moeten wezen de onderwerping der anglikaan sche Kerk aan het oppergezag van den Iï. Stoel. Daarheen moeten wij ons begeven, zoo besluit hij, als wij weer een heiligdom willen bezitten. Gelderland. 4*» Liberale «nodelbestu- ren. Onze dappere confrater De WEKKer van Thienen, schrijft in zijn nummer van verleden Zondag Ze gaan er nen gang meê, met het geld van den Arme M. Armand Delacroix, de catholieke Raadsheer, heeft in den gemeenteraad geprotesteerd tegen de overgroote uit gaven in het Bestuur der Armengoederen. Hij bracht een feit aan 't licht, waarvoor de heeren van 't Pekenshuis zeker een brevet verdienen Er was eene verkooping van schaar hout gedaan geweest en die had 3422 fr. opgebracht. Welnu, wilt ge weten hoeveel kosten ervan onderweg bleven De som van drie duizend frank Zoodat de arme menschen van die 3422 fr. er slechts 422 fr. in kas zien komen I Onze confrater heeft gelijk wanneer hij zegt b Ze gaan er 'nen gang meê, met het geld van den Arme 1 Maar, 't zijn niet alleen de liberalen van Thienen,maar ook die van Diest, die daarvoor èen brevet verdienen. Wat verklaarde M. Allen, een liberaal, in de zitting van den Gemeenteraad van 25 November 11. Dat het Armbestuur wel is waar 40,000 fr. inkomen heeft, maar dat er i5,ooo fr. onkosten zijn Welnu, dergelijk Bestutir trekt nog al fel op het feit te Thienen aangeklaagd. Dat zijn me de Bestuurders 4*4 WIJ HEBBEN er ons aan ver wacht dat onze roodjes zouden beweren dat de wevers den opslag van dagh(iur dien zij lest verkregen aan hunne tus- schenkomst te danken hebben. Hola 1 roodjes steekt dat pluimtjeop uw hoedeken niet andere mannen dan gij hebben dat zonder gerucht bewerkt. Alle roode tusschenkomst is nadoelig in alle zaken. Hoevelen kennen wij er niet, welke niets toegeven willen zoodra zij de roode tusschenkomst gewaar wor den vind u hier in een huis, dat meer dan verdacht is, in een slecht befaamd speel- kot... Wat spreekt hij minachtend over mijne inrichting dacht de heer Moutet. Ik vind u alleen aan de roulette, ging de commissaris voort, het eenige inleggeld, dat op de tafel ligt, behoort u toe volgens uwe eigene bekentenis. Het geval is hoogst bedenkelijk voor u. Om aan eene gcrechterlijke vervolging te ont komen, geeft gij mij een naam op... Die is de mijne mijnheer. Het is wel mogelijk maar ik twijfel er aan, en van mijn recht gebruik maken de, noodig ik u uit mij naar het parket van den procureur des konings te verge zellen Aangehouden 1 merkte de heer Moutet spottend aan. Een treurig einde van een schoon begin. Wat u betreft, hernam de commissa ris zich tot dezen laatsten wendende, houd u gereed om bij de eerste oproeping te verschijnen; De justicie en ik kennen elkander, antwoordde Moutet met waardigheid. Bij het woord procureur des konings was Xavier verbleekt. Zijne koorts was over, het naberouw volgde hij begon onbestemd de gevolgen van zijne onvoor- zichitgheid te vreezen maar reeds genoeg gevorderd in de studie van'het wetboik om te weten dat zijne tegenwoordigheid in zulk een huis op zich zeiven geen Nu om dc roodjes in staat te stellen de zaken nog beter te doen lukken in de toekomst moeten de sukkelaars die zich laten foppen door de roode drogredenen, de wekelijksche bijdrage met 10 cen tiemen vermeerderen, dus van i5 op 25 centiemen brengen. Begrepen hoe meer honing in den pot hoe meer men lekken kan ook er moet gezorgd worden voor den opslag van den bieruitzetter in schijn. Men moet het ergens zoeken. Pij de bakkers is 't berniks, ze krabben daar achteruit, lijk de kiekens en in den bazar heeft de meid meer werk met kousen te stoppen dan met iets anders 4.% Het Bestuur van het Stedelijk Hulpfonds tegen de Werkeloosheid brengt ter kennis van de belanghebben den, dat het bedrag van den bijleg voor de maand Januari 1906, vastgesteld is op zestig per honderd (60 p. Deze bijleg zal slechts veertig per honderd (40 °/0) bedragen voor vrouwen en leer jongens. Daar het Bestuur beschikbare mid delen bezit, zullen de vergoedingen voor langdurige werkeloosheid insgelijks uit betaald worden. (Reglement van inwen dige- en dienstorde, art. 43 tot 53). 4*4 IIOOFDTREINWACHTERS. De heer Minister van IJzerenwcgen enz. heeft aan onze achtbaren Volksver tegenwoordiger, M. de Bethune, de vol gende beslissing meegedeeld Willende door eene bijzondere ver- gelding de diensten erkennen, bewezen door de treinwachters, regelmatig gelast met het ambt van hoofdtreinwachter, zoo heb ik beslist te rekenen van 1 Ja- nuari toekomende eene jaarlijksche schadeloosstelling van 100 fr. toe te staan, aan deze dier agenten wie.r jaar- t wèdde onder de 2000 fr. is. 4*4 LIBERALE VRIJHEID. Het catholiek weekblad van Roeselaere, De Dageraad, haalt een feit-van drukking aan dat eens te meer doet zien wat werl de liberalen maken van de vrijheid in 't algemeen en Van die der werklieden in bijzonder. Een nijveraar van Roeselare, hevig liberaal, neut in zijn werkhuis een regle ment aangeplakt, waarbij aan zijne werk lieden wordt verboden lid te zijn van de Gilde der Ambachten of van elke andere politieke vereeniging, zonder de toestem ming van den patroon. Dat verbod ver wekt, natuurlijk opspraak. Het hoofd eener nijverheid heeft het recht de noodige maatregels te nemen om in zijne werkhuizen de regeltucht en den goeden gang van het werk te verzekeren. Doch zijn recht gaat niet verder buiten het werkhuis heeft hij aan zijne werklie den niets te zeggen. Dat is het recht en de tusschenkomst van M. den minister van nijverheid en arbeid zou, meenen wij, in dit geval, volkomen gewettigd zijn. Het blijft niettemin, vastgesteld dat die liberaal en zoogezegd volksvriend zich het vergrijp kon uitmaken, was hij er verre vandaan den noodlottigen slag te voorzien die hem bedreigde. De vrouw de Rumbrye had er zich niet in misrekend. Wij zullen later gelegen heid hebben om te zien dat de schoone Creöolsche niet bij halve maatregelen stilstond. Zij had den mededinger van haar zoon onmogelijk willen maken, dat wil zeggen hem beletten voortaan fier het hoofd op te heffen, hem onteeren, hem schandvlekken. Haar plan was even behendig als snel ontworpen geworden. Tot dusverre ging alles naar wensch, en de arme Xavier was nog niet aan het einde zijner moei lijkheden. Na eerst de op tafel liggende gelden in beslag genomen te hebben, deed de com missaris Xavier naar beneden gaan. Sinds een kwartier zag de bedelaar op zijn paal zittende en steeds wachtende, de spelers bij kleine groepjes heengaan alleen Xavier verscheen niet. Toen deze zich eindelijk vertoonde, beschaamd voor zich ziende en bijna meenende: dat zijne schuld met groote letters op zijn voorhoofd geschreven stond namen de commissaris en diens adjunct met hem ir. de vigilante plaats, die dan weg naar het paleis van justicie insloeg. De bedelaar volgde het hard looptnde. Aangehouden zeide hij met smar telijke verbazing tot zich zeiven. En hij pijnigde zijne hersenen om te recht aanmatigt de vrijheid ziji er werklie den te schenden. Zoo doende laat die heer duidelijk zien wat de beroepen op de vrijheid hij de liberalen waard zijn. 4*4 DIENSTJAREN. Wij hebben de dienstjaren eens willen optellen van eenige.leden van den Gemeenteraad onzer Stad van Aalst. M Louis Meert is Gemeenteraadslid sedert 1 Januari 1876 en Schepen van Openbare Werken sedert t8g3 en telt dus 30 dienstjaren. M. Victor De Gheest is Gemeente raadslid sedert t Januari 1882 en Schepen van den Burgerlijken Stand sedert 1896, lelt dus 24 dienstjaren. M. Leo Gheeraerdts, Gemeenteraads lid sedert 1 Januari i885, Schepen sedert 1888, Burgemeester sedert 1896, telt dus 21 dienstjaren. M. B°n Leo de Bethune Gemeente raadslid en Schepen sedert 1 Januari 1896, lelt 10 dienstjaren. Wijlen den heer Joseph De Gheest, vader van dt-n tegenwoordige Schepen M Victor De Gt.ecst, was gedurende 10 jaren Gemeenteraadlid. Beide heeren ble ven dus te samen 34 jaren aan 't stads bestuur. Wijlen den heer Bon Paul de Bethune, vader van den heer Schepen M. Leo de Bethune, bleef gedurende 29 jaren aan 't bestuur, dus te samen ig jaren. Wijlen de heer Franfois Gheeraerdts, vader van onzen Burgemeester is 3i ja»en aan 't bestuur geweest aldus hebben vader en zoon opvolgenlijk gedurende 52 jaren hunne diensten bewezen aan de stadsbelangen. 4*4 KNOB BELZIEKTE BIJ HET VEE. Ondir het be stuur van het veeartsenijtoe- zicht hebben' er belangwekkende proef nemingen plaats geiiad over de inenting Van koeiên tigen de knobbeltcring. In de veeartsenijschool heeft men proefnemingen van controol gedaan, terwijl men, bij een honderdtal bijzonde ren op hunne dieren, praktisch de waarde van Behrings stelsel beproefde. Het serum var: Behting, dat men aan de koeiên inspuit, is samengesteld uit bacieh n der mensChelijke tuberculose, vi rzacht door den ouderdom en de opdro ging. De proefnemingen in België gedaan bewijzen duidelijk dat de methode van Behring waarlijk doelmatig is de inen ting maakt de koeiên onvatbaar voor de knobbelt! ring. Men beeiijpt de groote belangrijkheid var. deze bevindingen. Indien men al de eigenaars van melkkoeiên verplicht hunne dieren aan de inenting te onderwerpen, zal de Belgische veestapel binnen eenige jaren volkomen gevrijwaard zijn, en de tuberculose van het vee zal aan den mensch niet meer kunnen overgezet wor- weten welke reden de mulat gehad kon hebben om hem dien strik te spannen, want dat deze de aangifte bij de politie had gedaan, stond bij hem v ist Hij kende de gevolgen ni'1, die deze aanhouding kou gebben maar wel verre van htm gerust testellen, strekte juist de- zonbekendheid om zijn angst te doen stijgen. Een ding was in dit alles klaar vcor hem de iminenging der politie. De politie komt allten tusschen beide om eene misdaad te bestatigen of haar bedrij vers te straffen. Hoedanig ook de aard ware van de te gen Xavier ingebiachtc beschuldiging, de zwarte bedelaar sprak hem reeds vooraf in zijn hart van alle schuld vrij, maar zijn gezond oordeel zeide hem, dat de tegen woordigheid van een jonkman in zulk een huis reeds eene zware verdenking tegen hem opleverde. Daarenboven stond Xavier alleen in de wereld, en ondanxs zijne weinige kennis van het leven, wist de bedelaar dat men niet gemakkelijk degenen vrijspreekt, die niemand komt verdedigen. Nauwelijks was Xavier op het paleis aangekomen of hij werd met den com missaris in liet kabinet van den sub stituut gevoerd. De commissaris maakte zijn rapporten ging heen. In 1817, waarin het recht tot het hou den van speelhuizen openlijk verpacht werd, gingen de niet erkende huizen nog meer dan heden ten dage voor zeer gevdar- den, daar de melk. noodzakelijk, geene kiemen van die ziekte meer zal kunnen bevatten. (Journal db Bruxéllbs.) 4+4 HET KOPPEL VAN TWEE, Pilatus en sui.\.-ren Pie, die het groene rommelzoo ter Volkskajner vertegenwoor digen, hebben zich bij de roode socialis ten aangesloten om de dotatie van prins Albrecht te bestrijden... 't Was suikeren Pie die 't woord voerde. Suikeren Pie zegde nochtans dat hij persoonlijk dc gelegenheid had gehad te bestatigen dat prins Albrecht en primes Elisabeth een goed gebruik maken van dc inkomsten waarover zij beschikken en verhaalde zelf het volgende geval Onlangs zegt hij bezocht ik in het gasthuis van Brussel een ongeluk- 11 kigen werkman van Gijzegcm, vader van zeveD kinderen. Op aanrading van een zijner buren schreef ik aan prins Albrecht en ontving ik voor mijnen zieke een bankbriefje van 5o frank. i) Eenige dagen later ontving ik van de prinses eenen brief, om mij te vragen hoe het met mijnen zieke ging. Ik ant- woordde dat hij genezen ifras, maar dat ten andere werkman, een steenbakker van Vilvoorde, zijne plaats in het gast- huis had ingenomen. Opnieuw ontving ik eene zekere som, om den ongelukkige te helpen. Eenige weken later kwam mijn eerste 0 zieke mij spreken, mij verzoekende hem het noodige geld te bezorgen om een karreke en eenen hond te koopen. Ik schreef aan den prins en bij zond mij nogmaals vijftig frank. De prins en de prinses zijn dus be- 1) zield met de beste gevoelen voor het i> volk. De socialisten moeten tot zich zeiven gezegd hebben Wat losbol hij be vecht met ons de dotatie van prins Al brecht en hij zingt den lof van 't vorstelijk tci.tpaar dat zoo mildadig is voor hen die beproefd worden, voor hen die lijden. Hoe dom toch I Maar wat wil men toch Van een ge patenteerde zeeveraar, is alles te ver wachten.... A CA l'ELLA GANTOI8. La deuxième audition de l'année I9o5« 1906 aura lieu le Dimanche 14 Janvier 1906, au local du Cercle arti-tique et littéraire, Rempart S' Jean, 12, Gand. Elle sera consacréeaux oeuvresdu mal- tre francais professeur d'histoire do Ia musique au Conservatoire do Paris. Le concert sera honor 4 fa la presence du mattra A la demande d'un gi nombre d'a- bonnés, le concert com m snee ra 5 heu- res précises. Un programme spécial, avec portrait et biographie du maltre, sera vendu dans la salie. lijke dievenholen tegenover de maatschap pij door. Het oog der overheid was er onafgebroken opgericht zij die zich aan die waakzamheid wisten te ontrekken werden bezocht door het uitschot der spe lers van beroep. Het maakte dus een slechten indruk vobr een magistraat te verschijnen met de verzwarende omstandigheid in een ge heim speelhol gevangen genomen te zijn. De commissaris beschuldigde Xavier daarenboven zijn waren naam verzwegen to hebben en maakte iqelding van de reusachtige som, waaruit zijn inzet be stond. De substituut vestigde een ernstigen en te gelijk treurigen blik op den jonkman- Hij was misschien vader. Mijnheer, ving hij aan, gij beet Xavier Deze antwoord bevestigend. Niets meer dan Xavier Niets meer. "Wat is uw beroep Ik heb er geen, stotterde de jonkman die eerst nu den aan zijne voeten gapen den afgrond bespeurde. Geen beroep herhaalde de magis traat langzaam wat zijn uwe middelen van bestaan. Sin Is eene minuut voorzag Xavier die vraag, op welke hij geen antwoord kon '{even. Ilij vernam ze met hartsbeklem- ming en voelde zijn moed zinken. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1