Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Donderdag II Januari 1906 5 centiemen per nu miner. $7*e Jaar 5809 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Van taktiek veranderd. HET GEHEIM Iets over de Tering EEN EN ANDER. DE DENDERBODE I it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ke; ing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter wi ek voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE MJ1IM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, io JANUARI 1906. Reeds sedert eenigen tijd bestatigt men dat zekere liberale organen van tak tiek zijn veranderd. Zij onthouden zich min of meer van rechtstreeks de R. C. Kerk aan te vallen, van de ceremoniën van den Godsdienst te bespotten, maarzij richten vooral hun ne aanvallen tegen de Geestelijkheid, tegen de Bedienaars van den Godsdienst. Om zich hiervan te overtuigen raad plege men De Dendergalm in den welken men de beleedigendste, de laster- lijkste artikels tegen de Priesters zal aan treffen. Enkel twee Priesters blijven hier van verschoond, namelijk, A. Daens en Fonteyne. Zij worden integendeel om hunne ongehoorzaamheid, om hunne strijd tegen de Catholieken geloofd en ge prezen. Vroeger kon men in de liberale orga nen artikels lezen tn de welke de grond waarheden van den R. C. Godsdienst worden aangerand, den spot wordt ge dreven met de geloofspunten uu de gods dienstige plechtigheden in 't belachelijke getrokken. Heden vaart men zoo dikwerf niet meer uit tegen de geloofspunten, maar wel tegen dezen welke ze verkonden en onderwijzen. Men beschuldigt de Priesters van aller lei afkeurlijke bedoelingen, van verkeerd- begrepen plichtvervulling, van laakbare handelingen. Schier geen nummer van den verloo chenden Dendergalm verschijnt of men treft er een artikel, een nieuwske, 't zij eene zinspeling in aan den eene of andere helhond ontleend, en dit blijkbaar met een berekend doel om de Priesters en Kloosterlingen aan de verachting des volks prijs te geven en ze hatelijk te maken. Wat ander doel heeft 't artikel in De Dendergalm van Zondag 11. getiteld PASTOOR VENIJN De Priesters worden er in voorgesteld als zijnde behept met allerlei zondige gebreken, als hebbende geene andere dan aardsche bekommeringen. Men stelt ze voor als heerschzuchtigen, die zich in de woeling der politieke partijen mengen en in den politieken strijd vooraan in de eerste rangen staan enkel en alleen om het hoogste gezag te kunnen voeren. /ll o 90* Vervolg. XXXIV. De stoet in welks midden Sint-Alba zich bevond, maakte zich gereed het huis van Ferron te verlaten. Misschien hadden Brusel en zijne Fran- gche helpers wel wat te snel op het vlag- •trijken en het eerewoord van den Zigeuner gerekend. De brigadier liet twee zijner agenten vooruitgaan daarop volgde hij zelf naast zijn gevangene, ter wijl tw:e andere agenten de n trein sloten. Zij waren allen goed gewapend en op hunne hoede. Met een goedkeurenden blik had de detective deze maatregelen van voorzorg aangezien. - Hij had den gevangene zelf onderzocht ctt geen enkel wapen bij hem gevonden en spoedde zich dus, gevolgd door Robert, Power c-n MM. Hunter en Duvivier naar beneden om hunne prooi naar de gevangenis te vergezellen. De wijze, waarop de Fran- sche brigadier den stoet had opgesteld, De Priesters worden afgeschilderd als baatzuchtige godsgezanten die in plaats van 't voorbeeld van hunnen Goddelijken Meester na te volgen en zich van de aardsche goederen te onthechten, meestal niets anders betrachten dan zich tijdelijke voordeelen te verschaffen. En zelfs gaat men zoo verre ze uit te schelden voor twistzoekers die om hunne persoonlijke belangen te begunstigen, hunne parochianen tegen elkander in •t harnas jagen. Hoeven wij het te zeggen al die be schuldigingen worden in algemeene be woordingen gedaan en nooit zijn ze door «enig bewijs gestaafd. Waarom Uit vrees voor Moeder Justicia... 't Is lafheid Onbetwistbaar, hoe valsch, hoe onge grond zij ook zijn, hebben zij bij onna denkende lieden en lichtgeloovig v»n aard hun uitwerksel en eindigen veelal met een gedeelte des volks vijandig te stemmen ten opzichte der Geestelijkheid. Onze liberale sectarissen weten bij ondervinding dat het vooral de Gods dienst is die er door lijdt, als de Priesters en Kloosterlingen hatelijk zijn gemaakt. Daarom is het dau ook dat zij door hunne duivelsche takiiek, op onrechtstreeksche wijze, het Geloof in de gemoederen des volks pogen te verdooven. De aandacht moet cr dus gedurig op ingeroepen worden 't volk moet het doel kennen dat de liberalen bereiken willen. Wanneer we thans de wachtzalen of de veelvuldige rijtuigdeehjes van den trein instappen, overal vinden wij diè korte, doch gepaste woorden Niet rpuwen. Waarom overal diezelfde vermaning Ha 't is dat we heden eenen onzichtba- r«n vijand moeten bevechten, immer op den uitkijk om ons op h«-t onverwachts te knippen of in de val te krijgen. Ik be doel de tering. Men schuwt typhus en pokken als erge plagen, terwijl men voor nietigheid aanziet die sluipende tering, die nochtans maar al tc wreed hare slacht offers uit ons midden weet weg te ruk ken ir, België alleen telt ze jaarlijks ruim ao,ooo lijders De veelwetende geneeskunde leert ons hoe men de tering best moet bepalen. Zij is, zoo zegt ze, eene besmettelijke ziekte, door eene bijzondere soort van microben veroorzaakt, die zich bij voor keur op de longen vestigen. In 't jaar 82 door len heer Koek, Duitsche geleerde ontdekt, kunnen deze microben ook an dere lichaamsdeelen aantasten maar zij had Bruse! volkomen vertrouwen op zijne waakzaamheid ingeboezemd hij meen de het niet lange transport geheel aan zijne zorg te kunnen overlaten en wan delde met zijne vrienden een eindweegs de straat op. Het gerucht van vloekende, gillende stemmen deed hen ijlings lerugkeeren. Sint-Alba had getoond van welk een hout hij gemaakt was. Met een snellen blik had hij, na het vertrek der vrienden, zijne tegenstanders geteld. Een sprong als van een panter had hem uit den groep van den brigadier, die hem bij den arm hield, bevrijd twee met evenveel kracht als juistheid aangebrachte vuistslagen, de eer.e onder de kin, de andere in ae holte der maag, velden de achter hem staande agenten neer een goedgemikte vcetschop tegen het kniegewricht van den vóór hem loo penden ager.t en Sint-Alba was vrij, en rendde niettegenstaande hij bijna vijftig jaren telde met meer dan jeugdige vlug heid de deur uit en het marktplein op. Een onbeschrijfelijk tooneel volgd' op deze onverwacht ontvluchting. Het geschreeuw van den brigadier en d; neêrgevc-lde agenten had, zooals wij reeds vermeld lubben, Brusel en de ande icri doen teiugkeeren. Zij zagen Sint- Alba voortijlen en werden weêr bij de deur van het huis gekomen, schier om vergeworpen door eene gedaante, die i naar buiten snelde. Het was Sint-Alba's huizen liefst in de longen die ze traagjes verslinden. Gebeurt het nu, dat de tering- leider een tal microben door het hoesten in de fluimen uitwerpt, dan veranderen de microben der fluimen in een licht zaadje, dat weer zijne rol zal spelen zoo- dra het in het menschelijk lichaam opge nomen wordt. Wat de slachtoffers betreft, zeer zelden zijn ze op het bed gekluis terd tenzij bij vliegende teringen immer willen zij op wandel of in 't ge woel der samenling zijn maar immer ook weten zij hier of daar hunne besmet telijke fluimen weg te werpen. Geen won der dus, dat de openbare vermaning Nier spuwen van pas komt. "k Maar ware die vermaning alleen voor de lijders Zie hoe ditzelfde bericht ge prent staat aan den ingang onzer kerken O die vuile spuwers 1» der kerken zij bezoedelen wat immer rein en zuiver zou moeten zijn Salan zelf zou schrikken aldus het huis des Heeren te bevuilen. Hooit, ongelukkigen, het gebod van God aan Mozes Doe uwe schoenen af, want de plaats waar gij staat, is heilig Spuwt dan in de kerken, maar... verwacht ook loon naar werken. Na iien blik van verachting, keeren wij terug naar onze ongelukkige lijders. Hoe valt de tering ons op 't lijf Moei lijk probleiua, zegt doctor Meeus, dat nog diep in 't duister ligt I Vroeger dachten hooge geleerden, dat de ziekte slechts bij afstamming overging zieke ouders, lijdend kind. Heden wordt het tegenovergestelde geleerd. Het kind, zegt nogmaals Dr Meeus, van teringlij- dende ouders geboren, komt vrij van ziekte ter wereld, en kon het door andere verzorgers onderhouden zijn, 't wicht zou immer gespaard blijven. Maar 't jong telgje wordt door lijders gevoed en ge troeteld h< t km dan ook niet missen dat het tot zijn 2oejaar niet komt. De kinderen echter die met de tering op het lijf geboren worden, zijn meest deze wier ouders den drank genegen zijn Wat de drank toch mcêbrengt 't is toch wreed, hé Maar de tering kan ook verkregen worden op lateren leeftijd dit gebeurt meest na sleepende borstziek ten. Maar, kan men dan van die Ioozj tering niet genezen Ja, zegt de weten schap, zoo men immer op de hoede is. De lijkschouwingen bewijzen, dat op 100 menschen 3o in de longen sporen van tering dragen, maar die personen geenszins van de tering gestorven zijnde hebben den knagenden vijand uit het lichaam kunnen verjagen. Een woord dan over de zorgen der lij- ongelukkige vrouw, die, gedreven door eene onverklaarbare aandrift, met loshan gende haren en half verscheurde kleede ren, haren man achterna snelde. Het volk dat zich intusschen in groot getal verzameld had, kwam van alle zij den aangeloopen, niet wetende wat er te doen was. Grijpt hem, schreeuwde de briga dier, zoodra hij zijne bezinning hail her kregen. Grijpt hem gilde ook Bruiel van spijt stampvoetende. Tien goudstukken voor dengene die hem vangt Robert Power sprak geen enkel woord hij drukte de vuisten tegen de borst, sloot de armen vast aan het lijf met de ellebo gen in de zijden en begon den wedloop met den vluchteling. Te ontsnappen scheen voor Sint-Alba een volslagen onmogelijkheid zijne vrij heid was niet veel meer dan van eene muis. die door een leger van katten wordt achtervolgd. De kousenwinkel van Ferron bevond zich, gelijk wij besef reven, op het kerk plein en het was op deze ruimte, dat Sint- Alba blootshoofds met tijgerachtige spron gen rondvloog, ieder die hem tegen wilde houden nu eens met zijne vuist dan wedrr met zijne voeten bedreigende en uit den weg jagende. Houdt den dief I riep de opgewon den menigte. Houdt hem. 't Is geen dief't Is een moorde- ders toe te dienen. Men weet, dat men de slachtoffers der tering een zeker serum weet in te spuiten ofschoon de uitslag troostend en hoopvol is, toch is hij niet machtig genoeg om victorie te roepen. Maar immer zocht en zoekt men om den waren altijd slagenden serum te vinden en 't is hoogst waarschijnlijk, zegt nog maals de geleerde Dr Meeus, dat men een maal er in zal gelukken I Wat staat er ons intusschen te doen, of liever, hoe kan men thai:s de teringlijders van dienste zijn Voornamelijk drie din gen moeten wij hun verschaffen D? volkomene rust zoo van geeat als van lichaam. Een krachtig en overvloedig voedsel. Zuivere en gezonde lucht. Er zijn ook gestichten waar men zieken verzorgt, zoo als de Sanatoria maar daar ook volgt men slechts de versterkende levens wijze die ik kom te geven. Doch 't valt meest te werken tegen de microben O konden wij al de Koch-microben vernie tigen, dan verdween ook schielijk de te ring uit ons midden. Is er middel daartoe? Wilde iedereen een weinig doctor spelen, het zou misschien wel lukken, 't Is waar lijk zoo moeilijk niet. Luistert welk werk men ons oplegt ziek of gezond Immer de vermaning getiouw zijn niet spu wen. a Wel zorgen de fluimen der tering lijders onschadelijk te maken. Men geeft den lijder een spuwbakje, dat hij zelf kan meêdragen, wanneer hij op wandel is, maar eerst doet men in het zakpotje eene kleine hoeveelheid vloeibare ontsmet- tingsstof, gelijk, b. v., eene oplossing van phenisch zuur, 5 %van sublimaat of iets' anders, zegt D' Van de Perre. Ook alles wat door de zieke gebruikt wordt, moet hem eigen zijn, en, zoo 't mogelijk is, ook eene afzonderlijke kamer. Komt de lijder te sterven, dan moet alles ontsmet worden. Daartoe gebruikte men vroeger den vergiftigden damp van het solferbranden. Heden gebruikt men speciale lampen die formoldampbn voort brengen en de microben het best dooden. Iedere gemeente, zegt nog Dr Van de Perre, hoe klein ook, moest ten minste een zulker lampen bezitten, die slechts een twintigtal franken kost en uiterst ge> makkelijk zijn om te gebruiken. Dit zou waarlijk tot het bestrijden der schrik kelijke plaag veel bijbrengen want da gelijks wint die vcrachterlijke tering meer veld. Van nu af dan moet men een oogs ken in 't zeil houden, om den put te vul len eer het kalf verdronken is. N. B. Bovengemelde spuwbakjes en ontsmettingstelsel zijn kosteloos te bekomen in het Verpleeghuis voor Te ringlijders fDispensaire antitubercu- naar 1 schreeuwden anderen. Wees voor zichtig Hij heeft een pistool bij zich I Gillende en schreeuwende liep het volk hem achterna, maar niemand onder de honderden durfde hem tegenhouden. Met de wilde om het hoofd fladderende, zwarte haren, de woest rollende, donkere ooger,. geleek Sint-Alba meer op een gejaagd wild dier dan op een menschelijk wezen. De bewoners van het kalme Tours zagen hem met onbeschrijfelijke verbazing na, maar niemand waagde het, hem in den weg te treden Zijne vervolgers, met Robert Power aan het hoofd, begonnen intusschen zicht baar op hem te winnen. Brusel was Po wer nagenoeg op de hielen, terwijl M. Hunter vrij dicht op hem volgde. De vluchteling zag om en bespeurde hen bijna vlak achter zich. Vóór hem lag eene straat, die op de markt uitkwam zij was echter zoo opgepropt door de steeds aangroeiende menigte, dat een ontkomen langs dien weg eene onmogelijklu ia scheen Zich omkeeren om zich op zijne vervolgers te werpen, was even hopeloos. Hij wist te goed, dat hij tegen drie man nen als Power, Brusel en M. Hunter vol strekt niet was opgewassen, om niet te spreken van de agenten, die met hunnen brigadier en M. Duvivier met niet min der spoed kwamen aanzetten. Een enkele blik was voor Sint-Alba ge noeg om zijnen toestand te overzien. Met de snelheid des bliksems wendde leux), Zoutstraat, N' a3, te Sl Truiden. Al de behoeftigen van stad en dorp kun- nin er zich aanbieden en worden onder zocht, zonder kosten, alle zaterdagen, om elf uren 's morgens. Zou dit hier te Aalst ook niet kun nen ingericht worden Vernieling van vliegen. Een dag blad van Parijs had eenen prijs van 10,000 frank uitgeloofd, om toegekend te worden aan den uitvinder van een prak tisch en afdoende middel om vliegen te vernielen. Een jury, uit drie professors samen gesteld, heeft 265 ingezonden memoriën te onderzoeken gehad, en heeft den prijs toegekend aan den mededinger die het gebruik van chislerolie aanbevool. Deze spaarzame middel, waarvan het gebruik zeer gemakkelijk en het uitwerk sel zoo afdoend is, heeft het vraagstuk der verdelging van de vliegen voorgoed oggelost. EEN NIEUWE BILJARD. - Men spreekt thans veel over een nieuw stelsel van biljard, dat eene groote verandering zal teweeg brengen in het huidig biljard- spel. Er is spraak de hoeken af te schaffen. De biljard zou langwerpig rond gemaakt worden De Koning van Engeland, een groot liefhebber van biljard, is zeer ingenomen met het nieuw model. De professors van Biljard, in Engeland hebben het stelsel aangenomen. Wij mogen dus op het vasteland ook weldra de nieuwe biljarden verwachten. •fr Almanakken, De spaarzame personen, die hunnen almanak van 1900 bewaard hebben kunnen hem gebruiken in 1906, want de beide jaren zijn in alle punten gelijk. Inderdaad, niet alleen vallen dezelfde dagen der week op dezelf de datums, maar de veranderlijke feest dagen bezetten dezelfde plaats op de beide almanakken. In 1906, evenals in 1900, begint en eindigt het jaar met eenen Maandag, valt Paschen op den i5 April, enz. Gewoonlijk keert dezelfde almanak slechts om de elf jaren terug en dan nog wordt die terugkeer dikwijls onderbroken door het tusschenvallen der schrikkel jaren. De buitengewone vermindering van de gewone tijdruimte komt juist hier uit voort dat het eeuwjaar 1900 een ge woon jaar is geweest, in plaats van 366 dagen te hebben. hij zich rechts, waar de menigte 't dichts opeengepakt stond, dook onder de uitge spreide armen door, maakte met een paar vuistslagen ruimte en rende op de Hoofd kerk aan. De deur van de kerk stond open. Twee vervaarlijke sprongen brachten hem de breede, hardsteenen trap op nog een reuzensprong en hij was in de donkere ruimte verdwenen I.... In de vorige eeuwen zou Sint-Alba zich thans in voorloopige veiligheid be vonden hebben. Het behoorde, zooals onze lezers wellicht zullen weten, tot de voorrechten der catholieke Kerk, dat de vluchteling, die zich onder de bescher ming eener kerkheilige stelde, zich geheel buiten de macht der wereldlijke gerech tigheid bevond. Slechts de Kerk had te beslissen, of zij hem al dan niet wilde uit leveren. Vooral in catholieke landen werd dit kerkelijk recht eeuwen lang met de meeste strengheid gehandhaafd, totdat de nii uweré wetgeving in het leste der i8e eeuw hieraan een eind maakte. Toch bleken er onder de bewoners van Tours nog velen te zij», die aan het oude ge bruik gehecht waren gebleven en Sint- Alba voor gered hielden. Brusel was ech ter zoo vrij niet zich aan hunne meening te storen, maar stormde door zijne vrien den en weldra ook door den brigadier en zijne agenten gevolgd, het slechts half verlichte ruim der kerk binnen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1