Muzikaal Avondfeest, HERZELE. TRIOGRAPH Stad Aalst.-Werkbeurs BERICHT. Nieuwjaarsgiften voor den Paus. Zondagrust. AELST. Allerhande nieuws. I .of von vreemden. Mr Fr. Prayen, een beroemd Fansch dagbladschrijver, wijzende op ie maat schappelijke hervormingen en de sociale instellingen, die tot stand kwamen in Belgeland, onder het catholiek Ministe rie, dank het onverpoosd werken der catholieke wetgevers, schrijft het vol gende Wij mogen dit werk begroeten als het volmaakste dat deze laatste jaren geschiedde in een parlement, het is gelijk van welk land dees toe hoor e. Maar de hulp die de liberalen aan dat werk verleenden, is zooveel als niemendal geweest. In de besprekingen der maat schappelijke wetten, i.oorden wij niet eens hunne stem, tenzij om stelselmatig te vitten en te spotten. Wij zagen de liberalen zich verzetten tegen de noodigste en gematigdste poli- cieverordeningen wij zagen ze de werk- opzieners bestrijden de vakvereenigingen tot in hun grondbeginsel vervolgen zelfs de inachtneming der wet op de Zondag- rust weigeren, enz. enz. Gansch de libe rale pers trouwens ondersteunde die hou ding der liberale volksvertegenwoordi gers, bijzonder aangaande de Zondagrust, waartegen schier al de geuzengazetten heftig uitvaarden. Voor degenen die weten dat de balans der liberale partij, in sociale zaken, met een kolossaal tekort sluit, is het koddig, het manifest der vereenigde linkerzijde te lezen, waarin in volle letters gedrukt staat Wij willen de zedelijke en stoffe lijke verbetering der arbeiders bekomen met eene maatschappelijke wetgeving. Niemand zal aan die ijdele beloften nog gehoor gtven. Iedereen zal de daden der liberalen overwegen, ze in de weeg schaal leggen tegenover degene dercatho- lieken. Mij dunkt, ik zie uwe schaal in de lucht vliegen En de catholieke schaal, reeds zoo zwaar zullen de werklieden nog overladen met al de wetten ten hunnen voordeele gestemd Beschermingswetten van hunne familie, van hunnen haard,van hun dagloon, van hunne vereenigings- vrijheid, van hunne vakscholen, van hun ne werksonbekwaamheid, enz. Werklieden zijn dankbare menschen. Hunne voorkeur blijft voor hunne wel doeners. MEESTER RENS heeft ook eens den bek geopend ter Volkskamer, 't Is al zoo sterk als 't gezeever van Groene Pie. Meester Rens heeft zoo maar vlak af in eenen adem, gezegd dat de calho- lieken achter 't vrije lager onderwas geld winnen.... Moet ge daarvoor van den kalotlenbarg komen 4 VERDACHTMAKING. Ge durig zinspelen de blauwen en groenen, bij woord of schrift, op misbruiken enz. die bij de bedeeling van onderstand aan de behoeftigen ten Bureelc van Welda digheid zouden bestaan. Maar toen ze uitgeuoodigd worden de feiten aan te klagen, ze zwijgen als versmoord, ze kunnen geen enkel misbruik aan wijzen. Men gewaagt wel van eene weef met zes jongenen die maar twee broodjes krijgt en men wijst ze niet aan. M. Leveau leert wel een artikel van den rooden Vooruit van buiten, over eene onverbe terlijke dronkenleute die met 't kindje hartr dochter de straten afdwijlt, en dan als oudcomediant van Voor Taal bn Vrijheid het bedoeld artikel ter zitting van den Stedelijken Raad declameert.... Maar misbruiken aanwijzen, neen geen enkel... Ehwel, die verdachtmaking die geen ander doel heeft dan tegenstrevers bij de noodlijdenden hatelijk te maken, krijten wij uit als eene daad aan diepgedaalde laiaards alleen eigen. Duister en onbegrij pelijk. De redevoering van sieur De Blieck, uitgesproken over den Gel- delijkcn toestand der Stad Aalst, in zit ting van zi December U. komtrondge- deeld te worden. De begrooting is duister, merkt sieur De Biiecit aan. Zoo is bel ook met den bijbel op zekere plaatsen voor ongeleerde of onervaren lieden. Wij hebben, een vluclitigen blik gewor pen in 't factum van sieur De Blieck en dadelijk bemerkt uat de Stadsbegrootmg voor hem zoo duister is als de bijbel voor ougeleerde heden. Kom, kem, wij zullen 't factum eens nader onderzoeken en wij vreezen sterk dat de beroemde financier-economist. Jan Pic, 't orakel van Lebbeke derwijze zal in doikskts gedaan hebben dat luj bet aan zijne pantoeffels hebben zal. WAT MOET De Dkndergalm tocb liederlijk opgesteld zijn dan dat de Voorzitter der liberale Associatie, heer Notaris De Windt, zijn advocaat, M. Rens, voor de Rechtbank van Dender- moude, deed pleiten dat hij noch de ge wone, noch de toevallige medewerker is van dit blad... Db Dendergalw wordt dus verloochend door den Voorzitter der Aaisttrsche libe ralen. Politieke personen vereeren zich over de medewerking aan de drukpers hunner paruj de Aaistetscne liberalen Voorzitter aanschouwt het als een oneer. Wat moet Dbmdebgaln toch liederlijk opgesteld zijn Flinke Antwoorden.— Er is te veel superstitie in den gods dienst- Weet gij dan niet dat de godsdienst zeive verklaard dat de superstitie eene zonde is De godsdienst is eene aaneenscha keling van veroordeelingcn. Kunt gij er een enkel opnoemen De ceremomen van den godsdienst zijn belachelijk. 't Is in 't geheel niet belachelijk voor God neêr te knielen, maar wel dn te doen voor een menscb; noemt liever belachelijk de dwaze ceremoniën die in de logifin der vrijmetselaars gebeuren. De priesters dienen tot niets. Zekerlijk, als ge van gedacht zijt dat de doktors, de advokaten en de rechters ook voor niets dienen. Dat zij, die priesters willen, ze be talen. 't Zij zoo, maar dat diegenen, die thea ters, goddelooze scholen willen, ze ook betalen. De kloosterlingen zijn de gezworene vijanden van den vooruitgang. En 't is aan hen dat men de beschaving verschuldig is, alsook ontelbare ontdek kingen in de we.tenschap, en meester stukken in de letterkunde. De biecht is goed voor de kinders. Zij, die er niet willen van weten, zijn juist diegene die ze meest noodig hebben, 't En is niet plezierig te biechten gaan. Ook gaat men er niet voor zijp plezier, niet meer als bij den doktor of den tan dentrekker. Ik zal wel biechten voor te sterten. Ja, ofwel, zult go sterven voor dat ge zult biechten I t t Groene nieuwjaurs- wenschen.Groene Pie wenscht zijn eigen ook een goed en voorspoedig nieuwjaar. i Wat ons aangaat, zegt hij, onze eenige wensch is waarachtig en krach- tig de Arbeidende standen te vertegen- woordigen en daaraan deze laatste jaren van ons leven gansch en geheel toe te wijden, Dus Groene Pie wenscht dat hij volks vertegenwoordiger voor 't leven zou ge kozen worden en niet om zich met de belangen der arbeidende standen te ge lasten (daar vaagt hij inwendig zijn bot ten aan) maar onkel uit liefde voor de 4000 patotterkens die er aan vast zijn. De kiezing van 1904, zegt Groene Pie ook, was duister en moeilijk door 't af sterven van M. Alois De Backer. Ja, duister en 't is dank aan duisternis en afkeurlijke middelen dat gij er in ge lukt zijt langs 't achterpoortje in de Volkskamer te sluipen. Maar de duister nis is verdwenen, reken er maar op,man; men zal nu klaar zien bij eerste gelegen heid.... HET FONDSENBLAD van Gent bespreekt ook de groene wenschen en doet bemerken in zijnjiummer van Zater dag 6 Januari 11. Groene wenschen. Het Land van Aalst geeft, ter gelegenheid van Nieuw jaar. het volgende rijmpje te lezen Ik wensch de Pastoors in hun Kerk Met iever aan het godlijk werk, Om zielen voor den Heer te winnen. Maar niet voor 's wereldsijdle zinnen. Etn grooteren kaakslag kon Het Land van Aelst aan onzen broeder niet geven. Inderdaad, niemand weet waar de kerk is waar deze zich met goddelijk werk bezig houdt, om zielen voor den Heer te winnen. Daarentegen weet men heel goed hoe de man zich in geheel andere plaatsen dan kerken vertoont en er al zijne krach ten inspant om kiezers voor hem en voor zijne scheurmakende kliek ie winnen. De Paus, zegt Het Land van Aelst, gebiedt dat alle predikanten uitsluitend het Evangelie moeten prediken, daar het geloof bij alle standen achteruitgaat, om dat zij 't Evangelie verzuimen voor de politiek! Nog een kasseisteen op het hoofd van den broeder die het Evangelie heeft verlaten om zich eene broodwinning te maken van de politiek en dat nog wel van eene politiek die de catholieke belangen benadeeligt zooveel het in hare macht is. Ten slotte vraagt het groen orgaan Wat gaan de Pastoors nu doen Antwoord gehoorzaam blijven aan den Paus en aan de Bisschoppen en de groenen laten loopen met hun haar langs buiten 1 Slnd Aelst. Feestzaal van den cath. Werkmanakriog. 10» BUITENGEWOON ten voordeele der godsdienstige werken van Sint Martensparocbie, op Maandag 22 Januari igo6, om 5 1/2 uren 's avonds zeer stipt, met de welwillende medewerking van M. E. Hullebroeck, Stichter-Bestuurder van het Gentsch koor A Capella en van MM. A. Van Gheluwe, K. Neyrinckx, tenors, C. Dauwe, J. de Vos, basien, zangers van hetzelfde kunstgenootschap. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehouden 3 fr. Eerste rang 2 fr, Tweede rang 1 fr. De deuren zullen geopend worden om 5 uren en gedurende de uitvoering der nummers van het programma gesloten blijven. N. B. Na het eerste deel, tien mi nuten tusscbenpoos. Kaarten zijn op voorhand te bekomen ten Bureele van ons blad en bij den heer Henri Van de Velde, in het Jokaal van den catholieken Werkmanskring. ALMANAK. Vraagt ten onze Bureele, in d' Abdij Affligem en bij alle IJveraars en IJveraar- sters den alomvermaarden Almanak van Affligem, prijs fr. o,3o, franco t' huis fr. o,36 en den Franschen Alwanach National, prijs fr. o,5o, franco t' huis fr. o,56. Van de Franscbe uitgave bestaat een prachtexemplaar, prijs fr. 1,00, franc» 't huis fr. 1,20. De prachtuitgave oj slechts 100 exemplaren gedrukt, is alleei in Affligem le bekomen. Onze achtbare Volksvertegenwoordiger, M. L, De Sadeleer, komt den volgenden brief te ontvangen van den Heer Minister van Landbouw Brussel, 5 Januari 1906. Mijn waarde Collega, Ik heb de eer UEd. te melden dat als antwoord op uwe aanbeveling er eene som Yan 7200 fr. in de loop dezer maand ter beschikking der gemeente Herzele zal gesteld worden als hulpgeld voor de uit voering van werken op de openbare wegen. Gelief, mijn waarde Collega, de uit drukking mijner verkleefde gevoelens te aanveerden. Get. Bon Van der Bruggen. STAD AALST. Catholieke Turnclub Steun geeft Moed. Op Zondag 28 Januari a. s., oin 3 en 6 uren 's namiddags, ten lokale van den Cath. Werkmanskrine (Korte Zoutstraat.) TWEE VOORSTELLINGEN elk van ongeveer 2 uren, van den vermaarden Cinématographe Perfectionné zonder eenige trilling. Schitterende bijval in alle groote steden. Vermakelijke en leerrijke Voorstollingen. Zichten en verscheidene Tafereelen in levensgrootte. Prijzen der Plaatsen Voorbehoudtne, (genummerd) fr. a.5o Eerste rang, fr. 1.50; Tweede rang, fr. X. Kaarten op voorhand te bekomen ten lokale van den Catholieken Werkmans kring en bij M. Jan D'Haese, Café Uni- versel, Groote Markt. Op de voorstelling van 3 uren, zullen de leden van den CatholiekenWerkmans- kring, op vertoon hunner lidkaart. 5o °/0 afslag genieten op de prijzen der plaatsen. Tijdens de voorstelling van 6 uren, zal de Muziekafde.ling van den Turn club, verscheidene harer schoonste stuk ken uitvoeren. Het Bestuur. Worden gevraagd Een bakkersgast, (goede loon). Een smedersgast. Eene dienstmeid, 35 tot 40 jaar oud. Eene kindermeid, 14 lot ih jaar oud. Catholieke Grondwettelijke Vereeni- ging van het Arrondissement Aalst. De H.H. catholieke Kiezers van ons Arrondissement, die, vanwege onze tegen strevers, een aanbevolen brief ontvangen hebben bij denwelke hunne afschrabbing ofwel vermindering van stemmen voor de Kiezerslijsten 1906-1907 gevraagd wordt, zijn vriendelijk en dringend verzocht zelfde brief met de noodige stukken hun recht op het hen toegekende getal stem men stavende, voor io* Januari 1906, ten bureele der Vereeniging Groote Markt, 24, te Aalst in te dienen; alwaar hunne rcchtan met de meeste zorg zullen verdedigd worden. Opbrengst van vorige lijstfr». 70,00 Naamloos, Aalst, 5o,oo Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondig 14 Januari 1906. M. Ghysselinckx, Mo lenstraat. Creemboter. Markt van Zaterdag i3 Jan. 1906 x3l kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,3o tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 275 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2200 kilogr. Wettelijke besluiten. De nijverheidsdekoratie van 1' klas is verleend aan M. L. Van Damme, boek houder, te Aalst. AALST. MILITIE. 't Getal ingeschreven lotelingcn voor 1906 beloopt heden tot 277. Het kleinste nummer zal 33 zijn. -r- AVONDFEEST. Wij verne men dat de heerep Meesters der Patro- nagie, S'-Aloïsius, onger S*-Martenspa rocbie voornemens zijn een buitengewoon luisterrijk Avondfeest te geven op Zon dag x8 Februari aanstaande, in het lokaal der Pationagie, Sint-Jonutraat. Bravo I dat is een zeer goed gedach:. Dat bewijst dat er w.eer leven komt onder de jonkheid. Ook verwachten wij ons aan iets dat puik is, want de tooneélafdeeling der Meesters is voor ons geen onbekende. In 't kort deejep W»j het volledig pro gramma mede. Plaatselijke meening. De meening van eenen inwoner van Aalst heeft altijd voor ons meer belang, bijzonder als hel een feit geldt, dat op de ondervinding steunt, zooals het vol gende M. E. Cooman, 5, Vrouwstraat te Aalst, zegt ons Sedert meer dan een jaar had ik soms zoo scherpe nierpijnen, dat ik alle werk moest staken en dikwijls kon ik niet slapen, mijn water was altijd troebel, zonder de minste reden was ik aanstonds vermoeid en afgemat, de middelen bleven nutteloos en ik was mistroostig niet meer wetende wat doen, ik vernam alsdan de genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren verkregen, en verkocht bij M. Db Valkeneer, apotheker, en ik wilde ze ook beproeven. Ik mag U bekennen dat xulks mijne genezing was, want na drij dagen voelde ik mij reeds veel beter en na eene week was ik teenemaal hersteld.Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De zwakte der nieren kenmerkt zich door knagende pijn en zwakte in den rug. De zieke kan bijna niet gaan, den gehee- len dag heeft hij dat neerdrukkend gevoel in den rug. Het is evenzoo 's nachts, zich om en om leggende in zijn bed tracht hij in 't slaap te geraken, maar is niet in staat rust te vinden en 's morgens als hij opstaat schijnt de rug nog pijnlijker te zijn. Verzekert U dat men U de [Foster Pillen voor de Nieren» geve van dezeltde soort als die welke M. Cooman gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken beko men tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 5o, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch hot handteeken Jaubs Foster op elke doos. D. A. 22. p—WAAROM NOG HOESTEN?— wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eeneflescliBORSTSIROOP DE PRATERE altijd voldoende is om den geweldigsten en gevaarlijksten hoest te genezen. Alwie borstsiroop Depratere genomen heeft kan niet nalaten zijne voldoening uit te druk ken en zegt aan al wie het hooren wilt dat is waarlijk eene goede borstremedie. Te bekomen in alle goede apotheken aan 2 franken de flesch, te Oostende, bij den apothe- ker Depratere, die in de provincie verzendt op aanvraag ook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. GENEZING. - Tengevolge van den hevigen regen, staan te Ileusden al de meerschen, dicht bij de brug gelegen, onder water. In de streek tusschen Gent-Dender- monde en Aalst-Ninove is veel land over stroomd. Langs den gekanaliseerden Dender gelijkt de streek aan een groot meer. De helft van Hofstade cn Lede staat onder water. Vooral Calken, Wet- teren, Schellebelle en Uitbergen zijn be proefd. Moord te Meulebeke (West-Vl. (Nadere bijzonder lieden.) Naessens was een jongen wiens gedrag nog al te wenschen liet. De dochter van Dierkens is slechts 16 jaar. Hare ouders zagen dus met tegenzin die verkeering. Zij hebben 12 kinderen, waarvan de oudsten dienen of in Frankrijk werken. Een slechts is ge trouwd. Vader Dierkens was dezen zomer, ge lijk vorige jaren naar Frankrijk gaan werken, en Naessens had deze gelegen heid te baat genomen om zijne bezoeken voort te zetten. Vrouw Dierkens was niet bij machte, uem uit het huis te doen blijven, zooveel te meer dat de dochter met deze bezoeken ingenomen was. Vader Dierkens werd over den toe stand onderricht en keerde over eenige weken uit Frankrijk terug, opzettelijk om Naessens buiten te houden. Hij was Zondag avond thuis gebleven en, nadut zijne huisgenooten rond 8 uren te rust waren gegaan,had hij zich naar de herberg De Meibosch begeven om een glas bier te drinken. Rond 11 uren hoorde vrouw Dierkens het gerucht van voetstappen nabij het huis. Zij stond op en bevond weldra dat het Naessens was, die poogde binnen te geraken. Zij liep naar De Meibosch om haren man te roepen en, toen ze weer in huis kwamen, vonden zij er René Naessens. Hij was binnengedrongen, zegt men,door het venster, van de slaapkamer dei kin deren, Men kan licht oordeelan wat er nu ge beurde. De vrouw gebood den indringer seffens te vertrekken, maar Naesseens stompte haar achteruit met eenen slag op de borst. Dirkens wilde zijne vrouw verdedigen maar kreeg een slag op het hoofd en werd bij de keel gegrepen. Eene worsteling ontstond, Ujdens welke Dierkens een mes greep dat op een kas lag. Om Naessens zijn keel te doen loslaten, zegt hij, heeft hij van mes gebruik gemaakt en gestoken waar hij treffen kon Gekwetst zijnde, liet Naessens vader DierkeDS los deze drong hem op den grintweg en sloot zijne deur, doch bleef nog lang nadien op, om te zien of Naes sens zou terugkomen. De gekwetste geen kans ziende om zijne woning te bereiken, ging terug naar den Meibosch en klopte op de deur. Baas Van Hee herkende hem zeer wel aan zijne spraak, maar tiij wilde niet opendoen, daai bij vreesde er moeite mede te hebben. Naessens zegde nochtans dat bij ge kwetst was, maar Van Hee wilde hem met gelooven. Hij meende dat Naessens, dat voorwende om binnen te geraken. Dan heeft de ongelukkige nog lang rondgeloopen naar het zeggen der men schen, die in de nabijheid wonen. Na 3 uren's morgends is alles stil ge worden. Des anderendaags vond men zijn lijk op het gemak van den Meibosch. Vader Naessens, die nu aangehouden is, is 49 jaar oud en verwacht nog een dertiende kind. Hij is tweemaal getrouwJ geweest. Zekere Soetrert werd in dezelfde ge meente aangevallen en met messteken ge wond. Op het gehucht Vleargat, bij Brus sel,woont eene welhebbende oude vrouw, de 80-jarige weduwe Vleeschouwer, die om hare goedheid en liefdadigheid overal gekend is. Zij betrekt het eerste verdiep van een huis, dat haar eigendom is, en waai van de benedenverdieping bewoond is door de echtgenooten Van Campenhout, hare neven, die daar herberg houden. De oude weduwe is, ten gevolge den dood van haren man sedert eenige dagen ziek en de arme menschen mogen nu hunne gewone giften ten haren huize komen ontvangen. Een dier dagen kwam, terwijl madame Vleeschouwer te bed lag, een deftig ge kleed persoon bij haar binnen. Hij droeg handschoenen en, naar het scheen een vaischen baard. Eer de vrouw van hare verwondering bekomen was, greep hij haar bij de keel en poogde haar te wurgen. Zij verweerde zich echter zoo goed dat de misdadiger de vlucht moest nemen, zich enkel meester kunnende maken van eenen portemounaie die onder haar hoofdkussen lag. Het tooneel had de vrouw zooveel schrik veroorzaakt dat zij in bezwijming viel en eerst, nadat zij tot bewustzijn was teruggekeerd, door op den vloer te klop pen, haren neef kon roepen. Van Campenhout en zijne vrouw von den op du oude tante de sporen van mis handeling, de teekens van de poging tot verwurging en zij bestatigden eveneens de veidwijning van den portemounaie. Later, bij het bezoek van eene arme vrouw verhaalde de weduwe aan deze wat er gebeurd was, en zoo was spoedig het publiek van de zaak onderricht, want du Van Camptnhouts hadden er nog aan niemand van gesproken. Dit trok de aandacht van de politie zoodat de commissaris met eenen dokter ter plaatse ging en inderdaad vond deze laatste de teekens van geweld op haren hals. Nu werden ook de echtgenooten Van Campenbou ondervraagd over de redenen van hunne stilzwijgendheid. Zij ant woordden dat zij de politie ,niet hadden verwittigd omdat zij van heel het verhaal der ouae tante niets hadden geloofd. Het parket doet nu verder onderzoek. PIANOS. Einde van seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe Pia nos, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaar waarborg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 32, (tegenover de Bagattenstraat). Mad. wed. Wemans, rentenierster, wonende in de Rogierstraat, te Brussel, stelde vast dat den zelfden nacht dieven in hare woning geweest waren. Zij had den al de meubelen opengebroken en den inhoud over den grond verspreid, voor 14,000 fr. vreemde waaiden gestolen, al het zilverwerk, alsook eene belangrijke hoeveelheid juweelen. De schelmen zija langs het keldergat binnengeraakt. M. D. wonende Van Schoorstraat, te Schaarbeek, Brussel, heeft van de reis thuis komende, vastgesteld dat kwaad doeners in zijne woning gedrongen wa ren en 4000 fr. in bankbriefjes, 37 obli gaties van Antwerpen, Brussel, Luik en Gent, alsook al het zilverwerk gestolen hadden. Dinsdag nacht is te Massemen het paard gestolen van eenen slachter. Het schijnt dat dieven met het paard langs de IJzerenweglaan te Wetteren ge komen zijn. Dinsdag avond, rond 11 ure, keerde Acbiel Verhauwaert, te Zemmerzaeke, naar zijn huis ter ug. Hij zag eenen per soon van den muur springen van Achiel De Smedt. Hij vroeg Wie zijt gij De onbe kende antwoordde Goed volk I Verhau waert vervolgde Ik ga naar Dikkelvenne ik ga met u mede, maar aan het huis van den veldwachter gekomen, greep hij den onbekende vast en nep den veldwachter ter hulp. De veldwachter kwam buiten en de kerel werd bewaakt. De burgemeester werd verwittigd en deze gelastte den veldwachter den onbe kende naar de gendarmerie van Gaver te leiden. Daar gekomen, werd hij afgetast en men vond op hem een groot mes, eene zekere hoeveelheid solferstekjes, eenen gordel gevuld met pluimen en ander ge reedschap, welk doet denken dat men met eeneu inbreker te doen heeft. -r- Twee kinderen, O. Servaes, 5 jaar oud en I. Slock, 6 jaar oud, speelden dinsdag namiddag in een huis van den Meulesteedschen steenweg te Gent, wan neer zij een geweer zagen hangen. De kleine Servaes nam het wapen, en mikte op zijn makkertje. Hij trok den haan over en op hetzelfde oogenblik weerklonk een schot. De lading van het geweer trof Slock in de dij. Het kind is naar het gasthuis overgebracht. Dinsdag namiddag werden een drietal beschonken personen, die in de Kerkstraat, te Gent, onlustan verwekten, door de policie aangehouden en met een wagentje der gevangenis naar het com missariaat en van daar naar het gemeen- tedepot gebracht. Onderweg begonnen ze in bet rijtuig te stampen en te tem peesten op de deuren eu op de wanden. De policieagent, die medereed, plaatste zich nabij de deur met den revolver in de hand, om in geval van nood, zich te kun nen verdedigen. Eensklaps stampten de opgeslotenen de deur uit hare hengsels. Deze viel op den revolver en een schot weerklonk. Een der woestaards werd zwaar getroffen, rïij is naar het gasthuis overgebracht. Dinsdag avond kwamen twee dames in den winkel, gehouden door juffer Marie Verriest, 3o jaar oud, wonende in de Pluimstraat, n. x5o, te Kortrijk. Bij Marie Verriest woont eene andere juffer ook in. De twee dames bestelden eenige kleine aankoopen, waarop zij ;ene banknoot van 50 fr. in betaling gaven. Zij vroegen in wisseling twee bankbriefjes van 20 fr. terug. Marie Verriest was verplicht boven geld te gaan halen. Als zij terugkwam, was eene der dames verdwenen.de andere zegde dat zij om het sleutelken van hun nen kabas gegaan was. Om 12 1/2 ure werd Marie Verriest op geklopt om reden van brand in hare woning. Men heeft haar en hare kostgang- ster langs achter moeten redden, daar de winkel brandde. Geholpen door de geburen, heeft men het vuur kunnen biusschen. Men heeft seffens ontdekt dat hier een diefstal ge pleegd was. l)e banknoot Van 5o frank kleingeld alsook 12 messen, kaas en andere waren zijn verdwenen. De 2 dieveggen hebben zich in de tweede kamer te goed gedaan aan sardie nen, rundstong, kaas, enz. De lampe Beige die in de winkel was, stond onder de tafel der plaats waar de dieven gegeten hadden. De winkel was met petrool begoten en in brand gestoken. Men heeft in den kel der de plaats ontdekt waar de eene dame zich verborgen heeft, binst dat juffrouw Verriest naar boven om geld ging. Men denkt algemeen dat het twee mans personen waren die verkleed waren in vrouwen. Gelukkiglijk was de boventrap goed gesloten, anders had het vuur spoedig eene groote uitbreiding kunnen nemen. O-'er eenige dagen had mejuffer Ver riest een erfdeel getrokken en zij heeft den naam geid te bezitten. In de O. L. Vrouwestraat 11. 32, te Kortrijk, woont een 7ojarige ouderling, Jan Angellis, kleermaker van beroep met zijne twee zonen. Maandag avond was hij alleen te huis. Zijne zonen waren uitgegaan om zich wat te vermaken- Vermoeid en lichtelijk ongesteld zijnde, ging de ouderling naar zijne slaapkamer en legde zich te bed. Om 8 1/2 ure, hoorde bij de deur slui ten en eenen persoon naar boven komen, wanneer eensklaps een hoogstaltige kerel met zwarten knevel binnen sprong en Angellis op de borst een hevigen stoot met het hoofd toebracht. De ouderling gevoelde dat hem eene prop in den mond werd gestoken om hem te beletten om hulp te roepen. Vervolgens verloor hij het bewustzijn. Wanneer hij terug tot zich zelven kwam, waren de beide kassen die op de slaapkamer stonden, opengebroken en al de laden doorzocht. Eene som van y5 fr. in zilver, bestemd voor het betalen der huishuur, alsook eene som van 33g fr., voortkomende van den verkoop van garen en zijde, ten voor deele van de Gilde der Ambachten, waar van Jan Angellis lid is, waren verdwenen. Door eenen der zonen vac den meester kleermaker verwittigd, begaf de adjunkt- koinmissaris Dussolier, zich rond xo ure ter plaats, om een onderzoek in te stellen. De zonen Angellis waren om 9 1/2 ure te huis gekomen, toen hun vader terug tot het bewustzijn gekomen was. In dsn loop zijner ondervraging, kon de ouderling zich niet meur herinneren of hem eene prop inden mond was gestoken; hij was op dit oogenblik in zwijm geval len. Hij kon ook niet zeggen of de kerel die was binnengedrongen, schoenen droeg en welk hoofddeksel hij had. Zijne ont roering was te groot geweest. Aan de ingangdeur van het huis zijn geene sporen van inbraak gevonden. Gezien het gemis aan stoffelijke bewij zen, kan men enkel veronderstellingen maken over deze geheimzinnige en tevens stoutmoedige misdaad, welke bij den da der eene ongemeene behendigheid en ook eene volmaakte kennis van de gewoonten van den ouderling verraadt. Vraagt overal de fijne genever Rigolo. Vraagt overal de echte Vlaamsche Elixir, stokerij Bekaert, 't is de beste en goedkoopste. 2 Vlaamsch of Waalsch. Uit den CouRRiBR de Huy Men weet wellicht met dat een groot getal Vlaamsche woor den in de Waalsche spreekwijze ook ge vonden worden, zelfs in streken die nooit 1:1 verbinding waren waren met onze Vlaamsche broeders van het noorden. Ziehier eeuige voorbeelden Waalsche Vlaamsche woorden woorden drève (allée d'arbres) dreef sitouve (poêle) stoof houpe (pelle) schup weke (mêche souffrée) wiek crama (crochet) kram waide (prairie) weide wès (guèpe) wesp doskal (jubé) doksaal wéll (rouleau) wiel panne (tuile) pan rèslire (ratelier) graslier casawet (jaquette) casevek motte (gros gant) mof bouquette (sarrasin) boekwijt trouvel.(bêche) troffel couque (pain d'épice) koek vóte (crêpe) voot

De Denderbode | 1906 | | pagina 2