Donderdag 18 Januari 1906 3 centiemen per nummer. 37ste Jaar 5811 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eoe de rooden VERBONDEN sluiten willen. HET GEHEIM Weg met de priesters ae ouder». LANDBOUW. DE DENDERBODE Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQVE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij acctord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdar in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 17 JANUARI 1906. Reeds hebben de socialisten in ver- schillige Arrondissementen een verbond gesloten met de liberalen voor de Kamer- kiezingen van Mc-i aanst. en zijn niet ongenegen in nog andere Arrondissemen ten met de liberalen samen te spannen. Wat men nogtans bestatigd, 't is da! de socialisten zich hoegenaamd geene moeite geven om dit verbond voor de liberalen aannemelijker te maken. Zij denken er niet aar. zich bezadiger in hunne polemiek te toonen of meer toegevend te zijn in zake hunner eischen. Zij doen afstand noch van hunne leerstelsels, noch van hunne eischen zij weigeren zelfs ze voor 't oogenblik, op den achtergrond te schuiven, of liever, er over te zwijgen. Wat moet men hieruit besluiten Onbetwistbaar dat de socialisten be sloten hebben hunne medewerking zoo duur mogelijk aan de liberalen te ver- koopen zij willen hen hunne machte loosheid doen gevoelen en begrijpen en hun te kunnen zeggen zonüei ons ziji ge niet». En inderdaad zoo is het. Zij bedriegen zich grootelijks de libe ralen als ze denken dat de socialisten hun eenige ondersteuning zulien verleenen en kel en alleen om den Godsdienstoorlog te voeren, om papen tevreten. Nu, dat zal wel deel uitmaken van hun program ma, maar 't is vooral als collectivisten en republikeinen dat zij hulp willen bic den. Meer dan eens hebben de roode leiders het openhartig, zonder doekjes verklaard in hunne redevoeren en schriften. Onder ander, onlangs nog, trof men in Le Peupie een artikel aan, geti teld Republiek en socialism in 't welk de zienswijze der socialisten, aan gaande den regeeringsvorm aan ons land toe te passen verdedigd wordt. Als gewoonlijk wordt er tegen Z. M. den Koning in versmadende beleedigin- gen uitgevaren en tot besluit wordt ge zegd Het koninkdom leidt, uit zijnen aard zelf, tot dwinglandij daarom is er geene ware democratie buiten de republiek. Dus de bondgenooten der liberalen willen de republiek, '1 is tc zsggen, den Koning van den troon geworpen, de koninklijke Familie uit 't land verjaagd... Maar wij vragen ons af hoe de libe ralen die zich voorgeven als koningsge- zinden, het zouden aan boord leggen om met de socialisten die de republiek willen invoeren, een ministerie te vormen.... Zou de verloochende Dendergalm dit problema niet willen oplossen W< g met de priesters zoo schreeuwen overluid onze huidige godsdiensthaters liberalen, socialisten en andere diergelij ken. Weg met dat gespuis zeggen zij, waartoe toch dient dat volkje. Weg daar- meê !1 En de daad bij hot woord voegende, hebben zij reeds in Frankrijk, de klooster lingen en kloosterzusters uit het land gedreven en zijn luidruchtig toegejuicht geworden door onze blauwe en roode grootsprekers. Want ja hier ook droomen liberalen en socialisten van eens de gees telijken over de grenzen van het land te zetten, indien zij slechts kunnen aan het bewind komen in 1906. O wat zouden zij het geluk smaken al de pastoors buiten te walschen en van dat «clericaal gebroed» verlost te zijn. Dat is hun drcom, zeggen wij, maar droomen is bedrog, en bijgevolg zal het hun nog zoo spoedig niet gelukken dat bandietenwerk uit te voeren. Wij allen begrijpen daarvoor te wel hoe noodig de priester is in de samenleving, en hoe erbarmelijk het er zou uit zien, moesten er geene priesters meer geduld worden. Frankrijk ligt daar als een levend voor beeld voor aller oogen, en met angst wachten velen de straffen af welke vroeg of laat op dat ongelukkig land zullen neerkomen. Zien wij daarenboven niet in de ge schiedenis, dat Gods wrekende hand nooit vertoefd heeft, waar men de priesters vervolgde en wilde uitroeien Wat zien wij ten tijde der Republiek Toen ook werden de priesters verjaagd, ver dronken of onthoofd. De zoon vermoorde zijn eigen vader omdat deze geen repu blikein wilde worden, en ging zegevie rend zijne heldendaad aan de kopstukken bekend maken. En denkt gij misschien dat dezen bij het zien van zulk monster verontweerdigd achteruit deins den Zij klapten in hunne handen en juichten den bloedhond toe 1 91® Vervolg. Waar zou de vluchteling zich verborgen hebben Zoo ver het oog kon doordrin gen, was er nergens een spoor van hem te zien. De kerk vulde zich meer en meer, de burgers van Tours wilden den afloop van het ongehoorde geval bijwonen. H ij is hier heengegaan riepen een paar stemmen, op eens smalle deur wij zende, die naar de torenttap voerde er zijn van morgen werklieden in den toren geweest om eene herstelling te doen. Brusel en de anderen vlogen naar de deur. Zij was dicht. Hij heeft ze van binnen afgesloten riep een werkman uit de menigte. De deur was zoo even nog open, maar de sleutel stak in het slot. Daar heeft hij gebruik van gemaakt, de schurk Het was maar al te waar. Sint Alba's zeldzame tegenwoordigheid van geest had hem zelfs op dit laatste vreeselijk En wat deed Napoleon in die akelige tijdsomstandigheden Zette hij een mach tig leger te been om rust in het land te brengen Neen één man bracht hij meê uit Rome, de Paus, die te Parijs Bonaparte kwam tot keizer kronen. De Paus ontsloot de kerken, en de verminkte priesters die nog overbleven, hieven een machtig Te Deum aan om God te bedanken, omdat den ijselijken geesel die Frankrijk teisterde nu een einde nam. Ja, lezers, dat was de wereld zonder priesters Menigvuldige voorbeelden zou den wij kunnen aanhalen die evenals dit zouden aantoonen hoe noodig dc priesters zijn om den vrede ondc-r de menschen te handhaven, en het geluk van een land te verzekeren. Moeteen liberaal of socialist dit lezen, denkt gij, lezers, dat hij dan zal over tuigd zijn en zeggen dat de priesters er noodig zijn Verre van daar Ziet landgenooten, dat zulke «papenvre ters in de he>btrg op de priesters vitten en kappen, dat moeten zij zelf weten; maar aan u de plicht van ze buiten het bestuur van ons land te houden, waar zij niets dan rampen en ellende zouden doen heerschen. Manus. Icta De kunst om kinderen slecht op te voeden. (Van een Chineesch schrijver.) Ik veronderstel dat ge een goed, ver standig, lief en braaf kind hebt zij gezegd eene zeldzaamheid in onze tijden. Wilt ge er een klein, ziekelijk, ikzuch tig en onverdraaglijk ding van maken Moeilijk is dit niet. Ziehier het re cept Om er de goede gezondheid uit te krij gen, stopt het vol koekjes en lekkernij laat het eten op elk uur van den dag en wanneer het er lust toe heeft, laat het slapen in een mollig bed waar het half verstikt onder eeneu hoop dekens en kussens laat het een gat in den dag slapen zoolang het wil. Pas wel op dat het in 't spel zich niet te veel beweging geeft, hetgeen zijne krachten zou kunnen ontwikkelen houd het zooveel gij kunt buiten zonneschijn, wind, regen en sneeuw laat het opgroeien gelijk eene kostbare plant in eene broeikast opdat het geene verkoudheden zou opdoen. Geene opene opwekkende lucht Zoo gij dit veorschrift goed opvolgt, zullen de schoone kleuren wel verdwenen en de gezondheid er wel uit zijn. oogenblik niet verlaten hij had van de gelegenheid gebruik gemaakt eene zware deur voorloopig tusschen hem en zijne vervolgers te plaatsen, ten einde tijd te winnen om te overleggen wat hem verder te doen stond. Hij had echter niet genoeg op de wilskracht van mannen als Brusel en Power gerekend. Die deur kan ons niet tegenhouden riep de detective uit. Vooruit, jongens I Wij moeten ze inloopen het slot is oud en verroest, dat zie ik van hier, komaan de schouders er tegen 1 Hij voegde de daad bij het woord, ge holpen door Power en den zwaarlijvigen, raa3i nog zeer krachtigen ouden heer Hunter, die trots zijne vijftig jaren met ware jongelingsijvcr was bezield en een paar Fransche werklieden, die een handje willen helpen, ter zijde schoof om zijnen brceden schouder naast dien van Brusel te kunnen plaatsen. Daar gaat zij I riep hij uit. Een, twee, drie allen te gelijk I Hoera, ik voel al beweging... nog maar eens een. twee, drie I Met krakend geluid stortte de deur in elkaar en dat wel met zooveel geweld, dat de drie vrienden bals over kop op de onderste treden van den smallen torentrap te recht kwamen. Zij waren echter spoedig genoeg weer op dn been en stormden met uitbundige juichkreten achter elkander naar boven. Tegen zijne braafheid en zijn goed karakter is er ook middel Toon u voort durend vol bewondering voor dit kleine vernuft. Lach van vreugde, klap in de handen als er de eene of andere dom heid of ondeugendheid uit dit lieve mondje te voorschijn komt. Zeg over al, en bijzonderlijk in zijne tegenwoor digheid, dat het een klein voorbeeld is van liefelijkheid en verstand. Volg altijd zijnen wil. Zorg dat iedereen in huis zijne minste grillen voldoe. Weiger zelfs de maan niet, zoo het ze vraagt. Zorg ervoor dat uw lieveling zich zeiven aanziet als een gewichtig persoontje, het middelpunt van al wat hij ziet. Daarna moogt ge gerust slapen wat ge bereiken wildet. zult ge hebben een klein dom, ikzuchtig, onverdraaglijk we zen. (i Dat is nu ook wat zullen zekere ouders zeggen geef ons liever het middel om onze kinderen goed op te voeden. Wat blief je waartoe zou dat helpen Hoeveel zouden er naar luis teren Men moest iets nieuw vinden en het komt uit een Chineeschen kop. Daar om schijnt het zoo vreemd, zoo origineel. Waarlijk deze discipel van Confucius had het verstand op de rechte plaats. Trek «oordeel uit zijn recept, beste Ouders, hot Waarom het gchapen- vleesch niet goedkooper ïs. De duurte van het varkenvleesch dcet sommigen wel eens naar eenen beet schapenvleesch trachten, eene spijs die stellig niet te versmaden is en die, ware zij goedkooper, zeker veel meer liefheb bers zou vinden. Het beenhouwersblad La Boucherie Belge vindt die oorzaak in den algc-mee- nen achteruitgang, men zou bijna kunnen zeggen, de verwaarloozing van de scha penfokkerij heel Europa door. Het getal schapen over de bijzonderste landen is met ruim a5 ten honderd ver minderd in eenige jaren tijd, zooals blijkt uit de volgende opgaaf Laatste Vroegere optellingen optellingen Duitschland 9,692.000 24,999.000 Oostenrijk 2,621.000 5,026.000 Denemarken 877,000 1,549,000 Frankrijk 17,954.000 22,616,000 Holland 654.000 819,000 Hongarié 8,123,000 15,077.000 Italië 6,900,000 8,596.000 Rusland 45,498.000 51,822,000 Groot-Brittanifi 29.105,000 30,830,000 Op het plein voor de hoofdkerk was het intusschen nog veel levendiger geworden. Al de bewoners der anders zoo rustige stad, mannen, vrouwen, kinderen, grij- zaards, geheel Tours ir: een woord, scheen zich op het kerkplein verzameld te heb ben, om den afloop van een schouwspel bij te wonen, waarvan de meesten blijk baar nog niets begrepen. Allerlei verwarde en tegenstrijdige uit roepingen kruisten elkander Staat de hoofdkerk in brand werd er van de eene zijde geroepen. Kunt gij dan niet zien, dat er geen rook uitkomt schreeuwde een ander ver ontweerdigd. Er is een dief in de kerk geslopen Een dief I een dief riep alles door elkander. Zij bestelen het altaar! Hulp Hulp Politie Houdt den mond, ezels Ziet gij dan niet, dat de politie al naar binnen is Het i6 een ontsnapte moordenaar, dien zij nazitten. Moordenaar Houdt den moorde naar Houdt hem Te midden dier opgewonden menigte, nu her- dan derwaarts gedrongen of met den volkshoop meêgesleept, stond Sint- Alba's ongelukkige vrouw met verwilder de oogen om zich heen ziende, zonder recht begrip van hetgeen er rondom haar gebeurde zij had den man, dien zij zoo vele jaren als eene slavin gevolgd had, in de kerk zien verdwijnen, instinctmatig scheen het gevoel, dat rij hem nu ook moest volgen, haar tebeheerschen. Als in een droom bleef zij onder den toren s'aan, onbewust van haar toestand, niet weten de wat te doen... Kijk, kijk I rit pen verscheidene stemmen te gelijk. Daar staat iemand I Daar is hij, de dief, de moordenaar Wat voert hij uit Wat gaat hij doen Heilige maagd I wat doet hij nu Dé klokketoren van de hoofdkerk, al gemeen bekend onder den naam van den Sint-Martijnstoren, werd hersteld. Aan den bovensten omgang hadden de werk lieden des morgens een houten stelling aangebracht op welks uiterste einde dc dwergachtige gedaante van een man te voorschijn was gekomen, die met de ar men scheen te zwaaien. Hoe klein de ge daante op die duizeling wekkende hoogte ook geleek, kon men al hare bewegingen toch duidelijk waarnemen. Hij keerde zich om. Daar zijn de anderen al, riep het volk beneden. Zij spreken tegen hem, zie maar, zij roepen hem wat toe. Andere, even kleine gedaanten, waren inderdaad op de stelling verschenen, van beneden gezien niet grooter dan kinder poppen. Pas op I Pas op nep de menigte opeens, en een oorverdoovende gil steeg op hetzelfde oogenblik uit duizend mon- Voor al deze landen samen genomen, is het getal schapen van 161 tot 121 mil- lioen gesmolten. Voor zekere landen is die verminde ring geschied in den loop van één men- schenlcven. Voor Duitschland bedraagt dc vermindering 60 per honderd, voor Oostenrijk 45 per honderd, voor Frank rijk 3o per honderd sedert 1873 en voor Groot-Brittanië sedert hetzelfde jaar, 15 per honderd. In België blijft van de schapenteelt nog bitter weinig over. In het verslag der algemeene land- bouwoptelling van 1904, lezen wij (bladz. i5) dat, terwijl men er zich op toelegt, de teelt van paarden, rundvee, varkens en geiten te doen aangroeien, de schapen teelt geheel schijnt te willen verdwijnen, zoo dat zij zelfs in de statistiek niet meer in aanmerking komt. Ook zeldzaam ontmoet men nog eene kudde schapen, behalve namelijk in den omtrek van Bergen, waar een groote eigenaar, die een uitgebreiden veehandel drijft.er nog een aanzienlijk aantal onder houdt. Henegauw is de eenige provincie in welke met een paar regels van de scha penteelt gesproken wordt, maar in heel dat groote boekdeel van 260 bladzijde is er geen enkel cijfer dat ons over het getal schapen inlicht. De runderteelt daarentegen gaat met groote schreden vooruit. De rundveestapel die, op 3i December 1902, 1,646,556 stuks telde, bestond uit 1.784,290 stuks einde 1904, en uit i,73o,i5o stuks einde igo3. Uitgezonderd deze der kleine stieren, zijn al de categories aangegroeid en wat vooral de aandacht verdient, is de verhoo- gin;; was het getal melkkoeien. De aangroei van den stapel (62,140) komt nagenoeg overeen met het getal die ren uit den vreemde ingevoerd. Het geheel effektief der opgetelde var kens is, in 1904, in eene kleine mate, afgenomen als men het vergelijkt met dit van igo3. Dit feit en de schaarschte aan varkens in Duitschland zijn dc oorzaken van den opslag van 't varkenvleesch. Geen geld in kas. Wij lezen in Vooruit De kweslie der algemeene werkstaking is gisteren door de afgevaardigden der koolmijnwerkers besproken. Na eene lange en soms heftige bespre king, besliste het congres tegen de staking, vermits de weerstandskassen financieel te weinig sterk zijn. den op. Ga uit den weg... hij springt na^r beneden I Een akelige, krijschende schaterlach klonk nog boven het gegil der menigte uit hij klonk uil den mond der vrouw, dc eenige, die niet met de anderen achter uit was gegaan, maar op dezelfde plek als wezenloos was blijven staan Achteruit riep het volk nog eens. Achteruit I Hij valt 1... De dwergachtige gedaante van de stel ling kwam inderdaad met duizelingwek kende snelheid naar beneden, al grooter en grooter wordende, naarmate het li chaam dwarrelend daalde, tot het einde lijk met een door merg en been dringen den, doffen slag op de straatsteenen ne- derkwam eene vormelooze onherkenbare klomp, waarvan het bloed de kleederen der ongelukkige vrouw bespatte, die het onder het uiten van een waanzinnig ge lach met uit het hoofd puilende oogen aanstaarde, Het is een krankzinnige 1 riepen eenige meêlijdende stemmen uit de me nigte. Wie is die vrouw Het vreese- lijke geval heeft haar van het verstand beroofd I Laten wij haar weg brengen. (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1