VOORDRACHT. Vredegerecht.- Assche.- Volkskamer. TRIOGRAPH AELST. Allerhande nieuws. Waar zijn de dompers Elk jaar brengt nieuwe zegepralen bij voor 't catholick onderwijs. Thans geeft, voor de Hoogescholen, de wedstrijd voor de Reisbeurzen de volgende uitslagen Op 7 onderscheidingen verleend, bekomt de catholieke Hoogeschool van Leuven er 4 de Hoogeschool van Luik 3, die van Gent en die van Brussel, beide O. Ziedaar wat nog eens toont dat de Catholieken het christelijk onderwijs kunnen verzekeren, en terzelfdertijd het wereldlijk onderwijs aan al de jonge lie den docr het vertrouwen der ouders er heen gezonden. Nog eens, waar zijn de dompers. STEENBAKKERS. - Het wet- voorstel tot regeling van den arbeid in de steenbakkerijen, ingediend door MM. baron de Bethune, De Coster, Renkin, Carton de Wiart, Maenhaut en Veihae- gen is woensdag met eenparigheid aan genomen door de middenafdeeling samen gesteld door SïM. Nerincx, Davignon, de Ghellinck, Maenhaut, ên Gillès de Pelichy. M, Ghellinck is tot verslaggever benoemd. Iets voor de vrijdenkers. Gods almacht in de natuur is onbegrij pelijk. Wie verstaat den bloei, de kleuren de smaak van bloemen en vruchten Wie kan begrijpen hoe zon, maan en sterren daar hangen En als wij de geheimen der natuur niet verstaan, hoe willen wij de geheimen der Godheid begrijpen Pater Lacordaire, de beroemde rede naar, was zekeren dag in een restaurant aan tafel. Er zat daar, onder andere, een vrijdenker die bofte op zijne ongeloovig- heid Dwaasheid, zegde hij, iets te ge- looven, als men bet niet verstaat.. Pater Lacordaire zweeg, en liet hem voortgaan maar eindelijk richtte de vrijdenker zich tot hem Zeg eens, sprak hij hem toe, is het niet eene groote domheid iets te gelooven wat men niet begrijpt Doorgaans niet, antwoórdde Pater Lacor daire, heel kalm, doorgaans niet, mijn heer immers begrijpt ge, hoe door de hitte de boter smelt terwijl de eiers hard worde:; Twee tegenstrijdige werkingen door ééne oorzaak Begrijpt gij dat Neen, sprak de ongeloovigaard, maar wat wilt gij daarmee zeggen Och antwoordde pater Lacordaire, enkel en eenvoudig wil ik zeggen dat de eierkoek toch bestaat 1... W&t kon de vrijdenker daarop antwoor den M. De Waele. Denderbode ge zijt mis. Ge zegt dat M. De Wael gesproken heeft van 3o duizend franks besparingen die hij Z3l aanwijzen, nu 'tis maar 20 duizend franks, 't Is waar eene drukfeil, en vooral met cijfers, ontsnapt dikwerf aan de verbetering. Maar kom, kom, wij verbeteren 't is maar 20 dui zend franks. Wij hopen toch wel dat M. De Wael er niet zal van doortrekken zonder aan te wijzen waar die 20 duizend franks te vinden zijn. De heer Burgemeester zal hem toch zijne getten niet laten trekken zonder er him eens naar te vragen,... Wie zou dat nu toch ooit vei wacht heb ben van dit orakel De Wael OP DEN DAM, zegt de verloo chende Dendergalm klagen de menschen dat er hoopen mest voor hunne huisdeur blijven liggen, enz. Dit is eenvoudig een onwaarheid, zegt ons een gebuur. Sedert 3 weken liggen er hoopjes modder tus- schen de boomen voortkomende van het wekelijks kuisschen der laan doordc stads werkers. Die hoopjes liggen weinig in den weg en zijn tot heden niet kunnen weggeruimd worden door den aanhou denden regen dezer laatste tijden. En dat heet men dan mest voor de huisdeur laten liggen. KIEZERSLIJSTEN. Er is geen verwijt dat door de blauwen, rooden en groenen meer herhaald wordt dan dees De catholieken vervalschen de kiezers lijsten op schandalige wijze En ook nog De catholieken blijven aan 't bewind, enkel en alleen dank aan de knoeierijen en trukken, die zij bij t> 't opstellen der kiezerslijsten op de schaamtelooss'.e wijze plegen. Maar wie zijn die knoeiers De liberalen..,. En inderdaad I In ons Arrondissement zijn er ig3 kiesreklamen. Voor de 72 Steden en Gemeenten door Caiholiiken bestuurd zijn er door de libe ralen 116 kiesreklamen ncérgelegd. Voor de 9 Steden en Gemeenten door liberalen en groene democraten bestuurd of waar zekeren blauwen invloed heerscht, werden er 77 kien klamen door de catho lieken gedaan. Waar huizen de knoeiers 116 kiesreklamen door de liberalen voor 72 Steden en Gemeenten. 77 kiesreklamen door dc catholieken voor 9 steden en Gemeenten. Daar zullen de blauwe, groene en roede orakels wel over zwijgen. Handel met Holland. De Belgische consul te Rotterdam heeft aan het departement van buitenlandsche za ken een belangrijk verslrg gezonden, aangaar.de onze economische betrekking met Holland. Hij betoogt hierin dat weinig ianden zoo voor handelsverwisselingen geschikt zijn als Holland en Belgié, daar onze nijverlieidsproductcn ginds zoo welkom zijn als de Hollandsche natuurlijke pro ducten ttn onzent. In 1904 voerde Holland in België in voor 240 millioen 873,000 fr., terwij- Belgiö naar Holland zond voor 253 mil lioen 789,000 fc. Dit is voor het eerste eene vermeerde ring van 11 en half millioen en voor het tweede eene vermeerdering van 36 mil lioen, op het jaar 1903. PrositlenUkeuzo in Fr» nUi-ijk. Woensdag namiddag is M. Fallières, Voorzitter des Senaats, President der Franscbe Republiek ver kozen met 447 stemmen. M. Doumer bekwam 371 stemmen. M. Fallières was de candidaat der radicalen en socialisten en de Catholieken mogen zich dus aan verscherping van den godsdienstoorlog verwachten. Landbouwmixte- peer den. Men heeft ons de vraag gesteld of de belas ting op de landbouwmixte- peerden afgeschaft is. Wij antwoorden JA. Elke belasting voor labturpeerden, gehouden door den eigenlijken landbouwer zelfs wanneer zij soms worden bereden of aangespannen in rijtuigen op veeren en riemen, is afge schaft. Nogthans zoo de landbouwer een peerd houdt, voornamelijk voor zijn genoegen, dan kan de vrijstelling voor hem niet geldig zijn. Deze vrijstelling is aan de catholieke Kamerleden welke den landbouwgroep uitmaken te danken. BELANGRIJKE WOEKER- ZAAK. Het parket van Brussel heeft een onderzoek geopend ten laste van een credielhuis der hoofdstad, dat tevens, in onwettige voorwaarden woekerhandel dreef. Aan jongelingen van groote familiën, die bij voorbeeld 50,000 fr. vroegen, gaf men 5,000 fr. in geld, i5,ooo fr. in juweelen, die er geen 5,000 waard waren, en de rest in waardelooze papieren. Talrijke personen zijn door den onder zoeksrechter ondervraagd. HET ONTWERP der forten rond Antwerpen is gestemd door de Volkskamer nadat het Ministerie veel verzachtende toegevingen heeft gedaan. Tweede stemming woensdag aanst. Antwoord. De olmen langs de baan van St.-Nicolaas op Geeraardsbergen, op het grondgebied van Idegem zijn nog heel stevig en hoegenaamd nog niet aan 't vervallen. Ze vormen eene schoone plantage waarvan de uitroeiing zeer be treurenswaardig zou zijn en ongetwijfeld stevig worden beknibbeld. De heer Voorzitter 't Woord is aan de Smet de Naeyer, Minister van Finan ciën en openbare Werken, om te ant woorden op de vraag van den heer de Be thune, om te Pollaere eene watering tot stand te brengen. Antwoord. De bezwaren die tot hiertoe verhinderden de Kwaadbroeken» als regelmatige watering in te richten, zijn niet aan de Regeering te wijten. Zij spruiten voort uit verscheidene oorzaken en in de eerste plaats uit het verzet dat sommige belanghebbenden in den beginne tegen het ontwerp van wate ring maakten. Thans schijnt men het eens te 2ijn en eerlang worden de noodige formaliteiten vervuld. Te dien einde zijn maatregelen ge nomen. Zondag 4 Februari, ten 5 ure, zal de Eerw. Pater CUS, S. J. eene Voor dracht houden in de groote Zaal van het Sl Jozelfs Collegie. Onderwerp De Kwango. Pater Cus is een dier zen delingen welke de Commission d'En- quète sur le Congo zoo schandig be- lecdigd heeft. Men zal eene inzameling doen ten voordeele der Kwangomissie. Zaterdag II. heeft de heer Vrederechter uitspraak gedaan in zake van Pietc-r Daens, Schoepen van Antwerpen, baas Fonteyne, smid Lambrecht en Frans De Poorter, beschuldigd van, op 3 Septeml«r 1905, te Assche meeting in de opene lucht te hebben gehouden zonder toe lating der gemeentelijke Overheid. Pieter D.-.cns en Schoepen zijn veroor deeld tot 3 dagen gevang of 25 franks boete en de kosten en Baas Fonteyne tot 20 franks boete. Te Aalst stak men groene Pie in 't salon Pierre, in 't welk zal men hem nu opsluiten Stad Aclst. Feestzaal van den cath. Werkmanskring. «o» BUITENGEWOON Muzikaal Avondfeest, ten voordeele der godsdienstige weiken van Sint Martensparochie, op Maandag 22 Januari igo6, om 5 1/2 uren 's avonds zeer stipt, met de welwillende medewciking van M. E. Ilullebroeck, Stichter-Bestuurder van het Gentsch koor u A Capella en van MM. A. Van Gheluwe, K. Neyrinckx, tenors. C. Dauwe, J. de Vos, bas.en, zangers van hetzelfde kunstgenootschap. Tweede uitvoering der Cantaat, 3oo uitvoerders. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehouden 3 fr. Eerste rang 2 fr. Tweede rang 1 fr. De deuren zullen geopend worden om 5 uren en gedurende de uitvoering der nummers van het programma gesloten blijvt-n. N. B. Na het eerste deel, tien mi nuten tusschenpoos. Kaarten zijn op voorhand te bekomen ten Bureele van ons blad en bij den heer Henri Van de Velde, in het lokaal van den catholieken Werkmanskring. Verslag van Dijnsdag, 16 Jan. 1906. De heer Voorzitter 't Woord is aan dc heer de Smet de Naeyer, Minister van Financiën en openbare Werken, om te antwoorden op de vragen gesteld dcor De heer de Bethune om wielrijders paden aan te leggen langs de banen van Dtndermonde op Geeraardsbergen, Ni- nove op Ronsc en Gent op Geeraards belgen Antwoord. De dienst in Oosl-Vlaan- deren bestudeert het vraagstuk van het aanleggen van een wielrijdersbaan tus- schcn Dcndcrmonde en Geeraardsbergen. Er is mij een ontwerp overgemaakt om een wielrijdersbaan aan teltggen tusschen Ninove en Ronse. liet ontwerp tot het aanleggen van een wielrijdersbaaii tusschen Gent en Geer aardsbergen moet worden herzien. De heer de Bethune en Woeste over de verkooping van olmen, staande langs de staatsbaan te Idegem. Aalst 17 Januari 1906. Mijnheer 1 Clem. Van de Putte, uitgever van De Denderbode In uw nummer van Zondag 7 Januari 1.1. vind ik, onder de rubriek Heerschap Jef De Blieck mij persoonlijk door U aangerand. Ik zal op dit terrein niet volgen. Im- mers, in eene stad zooals Aalst, zijn al de personen genoegzaam gekend. Men kent mij, maar men kent U ook. De tijd der persoonlijke aanvallen schijnt 0 mij hier voorbij. De bevolking onzer stad vraagt ernstiger zaken, feiten wa in het belang stelt. Dus ter zake (1) In zitting van 21 December igo5 werd er ons gezegd dat de stad zuinig dient bestuurd te worden en deze waarheid heeft bij de volgende opmerking uiige- lokt Het drukken der Algemei nc kiezers- s lijsten alleen zonder van de andere kiezerslijsten te spreken kost jaar- lijks de som van 2200 fr. aan de stads kas. Nochtans een drukker heeft mij ten stelligste verzekerd dat die lijsten kun- lien gedrukt worden aan 0,20 fr. per r.aam of ongeveer voor 1200 fr. Wat meer is, indien de stad, \oegde die 1 drukker erbij, met hem eer.e overeen- komst van 6 jaar wil aangaan, zou hij het nog voor merkelijk minder willen doen, wat voor de stadskas eene jaar- lijksche besparing zou daarstellen van icoo fr. 1200 fr. op eene uitgave van 2200 fr. (2) Men vraagt ons bespatin- 1 gen te willen (doen ik zeg) aanduiden wij doen zulks op eene zeer duidelijke wijze engij beantwoordt ze met kinderachtige persoonlijkheden Als drukker dier kiezerslijsten tegen 2200 fr. 's jaars, denkt gij er natuurlijk anders over dcch die overdreven ver- kwisting der stadsgelden maakt de re- kening niet uit der lastenbetakrs, welke 0 die nuttelooze verspilling moeten ver- schieten. En hoeveel jaren duurt dit spel reeds, Mr de uitgever (3) Gelief x zoo goed te wezen hierop te antwoor- den dat zal de lastenbetalcrs der stad oneindig meer belang inboezemen dan 1 panlorffels Ik had U verleden week dit ant- woord per aanbevolen brief gezonden naar gewoonte, schijnt het, hebt gij hem niet aanvaard onder voorwendsel van afwezigheid. (4) Ik verwittig U nu terloops dat ik op uw schrijven van Zondag 14 dezer per 0 aanbevolen brief antwoord en dat ik U ditmaal rechterlijk zal dwingen mijn schrijven in te lasschen krachtens het recht mij toegekend door art. i5 van s het dekreet van 20 Juli i83i. Wij zul- len zien of die wet voor U eene doode letter zal blijven. (5) Ik eisch de inlassching van deze regels in uw eerstkomend Zondagnummer. (geteekend) Joseph De Blieck. (1) Zoo, zoo. M. Jef gaat wijzer worden hij zal voortaan op zijn poot nimmer spelen nim mer moedwillig van zijnen Jan maken en vooral niet meer zeeveren over de pantoeffcls, hola over de botten der pompiers. (3) Ge denkt mij in verlegenheid te brengeD, mis, man I Dat uw zegsman zich bij 't Stedelijk Bestuur aanbiede, misschien zal 't hem lukken. Noem uw zegsman, want anders moet het als praat aanzien worden. Ziedaar een afdoende antwoord. Er is immers bier en bier... (3) Laat mij toe U te zeggen dat ge van die zaak geen begrijp hebt. Schoenmaker blijft bij uwen leest: (4) Wat pretentie toch Wij, uitgevers, zouden nu thuis moeten gekluisterd blijven en ons ter be schikking houden, of liever, wacht houden in vooruitzicht dat het eene of het andere orakel het in den bol krijgt ons een epistel te zenden Kom maar af wij verwachten U. Van de Marollcn niet verveerd lijk te Brussel. Begrepen (5) Gij beroept U op het dekreet op de druk pers 't Is waar ook, g'hebt uwe broek ver scheidene jaren versleten op de banken der Gcnt- sche hoogschool. 't Verwondert ons dus niet met al uwe diplomas f?? STAD AALST. Catholieke Turr.club Steun geeft Moed. Op Zondag 28 Januari a. s., oin 3 en 6 uren 's namiddags, ten lokale van den Cath. Werkmanskrimr (Korte Zoutstraat.) TWEE VOORSTELLINGEN elk van ongeveer 2 uren, van den vermaarden Cinématographe Perfectionr.é zonder eenige trilling. Schitterende bijval in alle groote steden. Vermakelijke en leerrijke Voorstellingen. Zichten en verscheidene Tafereelen in levensgrootte. Prijzen der Plaatsen Voorbehoudene, (genummerd) fr. 2.5o Eerste rang, fr. 1.50; Tweede rang, fr. 1. Kaarten op voorhand te bekomen ten lokale van den Catholieken Werkmans kring en bij M. Jan D'Haese, Café Uni- versel, Groote Markt. Op de voorstelling van 3 uren, zullen de leden van den CatholiekenWerkmans- kring, op vertoon hunner lidkaart. 5o afslag genieten op de prijzen der plaatsen. Tijdens de voorstelling van 6 uren, zal de Muziekafdeling van den Turn- club, verscheidene harer schoonste stuk ken uitvoeren. Het Bestuur. SfPrfFPV.il M.Jan Huyghe, O 'bestuurder-eigenaar van u Het Nieuws van den dag is Woensdag morgend te Brussel overleden, 'listen waar verlies voorde Catholieke Partij. Priesterlijke 'benoemingen Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Onderpastoor te Berlare, den E. H. Nachtergaele, surveillant le Lokeren Surveillant te Lokcren, den E. H. Janssens, priester der laatste wijding Coadjutor te Velsique, den E. H. Osselaer, priester der laatste wijding. Creemboter. Markt van Zaterdag 20 Jan. 1906 131 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 278 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2200 kilogr. Aalst. Burgerwacht. De heer Her man Bosteels, onderluitenant is onder luitenant-vaandeldrager benoemd. I>o lii*nclit van liet onderzeosch varend boot je. Het klein onderzeesch varend bootje overtreft in kracht en doet het grootste geharnast schip zinken, met het onveihoedsch aan te vallen, want het nadert onder de golven zon !er bemerkt te worden en zulk maakt al zijne sterkte uit- Het is evenzoo met de noodlottige nierziekte, haar gevaar ligt in de stille en heimelijke wijze, waarop zij zich aanmeldt en dikwijle is de kwaal reeds zeer inge worteld voordat ge haren ernst erkent. Hef belangrijk geval van eencn gebuur wordt hier verhaild en het zou goed zijn zijnen read te volgen, want eene nierziek te hoe weinig ze verwaarloosd wordt, loopt altijd noodlottig af. Mme. L. Bollen, 21 Schoolstraat te Aalst, zegt ons Sedert twee maanden leed ik aan de nieren dat ik niet meer rusten kon, mijn slaap was bewogen, ik had zweetingen en iederen morgend stond ik gebroken op, mijn water was troebel, menige beproefde middelen ble ven zonder uitslag, toen ik mij met de «Foster Pillen voor de Nieren» verkocht bij Mr. De Valkeneer apotheker, wilde verzorgen. Ik volgde goed de aanwijzingen van het bericht en was zeer aangenaam ver rast mij na drij dagen reeds verlicht te te gevoelen en na eene week van die ver pleging voelde ik mij teenemaal hresteld. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Indien ge niet wilt teleurgesteld wor den verzeker U dan dat het wel dc echte Foster Pillen voor de Nieren zijn, die men U aanbiedt mijd U bijzonder voor namaaksels met min of meer gelijkend voorkomen cn naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvry per post, met het bedrag der scm te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenbergstrnat, Brussel. Wicht U voor namaaksels eisch het handteeken Jaubs Foster op elke doos. D. A. 23. Ontriggeling. Vrijdag avond rond 5 u. 45 in. is de internationale trein Ooslende-Hcrbeslal ontriggend omtrent de weverij-Beernaerts. De trein is rechts geloopen en doorploegde de nevenbaan zoodanig dat alle verkeer onmogelijk was. Slechts een reiziger zou verwond zijn. De machinist en stoker zijn ongedeerd gebleven. De reizigers voor Aalst, Brus sel, enz., z(jn langs Sottegem-Burst ver voerd geworden. Aangaande de oorzaak zegt men dat de trein zou in aanraking zijn gekomen met eene rij mar.ceuvree- rende wagons. Wieze. Vergiftigd. Eenige dagen geleden had Theodoor Fransaer zich met eenen doorn gekwetst aan de hand. Eene bloedvergiftiging volgde en de man is aan de gevolgen overleden. Denderbelle. Overstrooming. De Dendervallei is grootendeels over stroomd. Dc brouwerij van M.Van Rooy, te Denderbelle, heeft veel geleden. Wanzele. Zondag werden hier eenige geweerschotten gelost te gelegen heid ee-ner huwelijksfeest. Zekere P. De Vuyst wilde een geweer afschieten maar 't ging niet af. Nauwelijks was hij bin nen huis of 't schot ging af en gansch de lading vloog door het venster. Gelukkig waren er geene verdere malheuren. Baevegem. Zekeren M... heeft Zondag avond toen hij thuis kwam zijne vrouw zoodanig afgeranseld dat het arme slachtoffer er bedlegerig van is. Het parket is Donderdag voormid dag naar Baevegem gekomen, om een onderzoek in te stellen betrekkelijk het vervalschen van boter. -Zekere H... kwam Woensdag avond te Erwetegem, in de herberg van Frans De Vos, H... zocht twist tegen den baas,wegens eene oude zaak. De baas wilde hem buitensteken. H... haalde eensklaps etn mes te voorschijn en plofte het De Vos in de zijde. Het slachtoffer bekwam eene wonde van veertien centimeters lang. De geneesheer Van der Donckt, van Oudenhove, heeft De Vos de noodige zorgen toegediend. Achter de kerk te Oordegem, staat een tweewoonst van A. Van Lierde en door den timmerman Jan Abrahams be woond. Woensdag avond is cr brand uit geborsten. Het huis van Abrahams is bijna geheel het dak opgebrand. De schade is rag al aanzienlijk en door ver zekering gedekt. De meubelen zijn gered. De dochter van Van Lierde heeft zich nog al erg ge kwetst aan de hand met kleedingstukken langs door het venster te willen redden. Doktor De Ryck heeft haar verzorgd. Overreden. Ivo Deweerdt, oud 59 jaar, wonende op het Weegsche, te Sleidinge, bij zijnen broeder, handelaar in kolen, was met een hondengespan uitgereden waarop een viertal zakken kolen lagen. Op het Eecken kwam uit tegenoverge stelde richting een wagen gereden, ge laden met bloem en komende van Nevele. Daar de weg zeer smal is, kon de wagen niet uitsteken en Ivo Dewerrdt werd ge vat en door de wielen de beide beenen gebroken.Hij is door Dr Ruysen verzorgd geworden. In een dorp bij Dendermonde, ont stond Zondag avond, om 11 ure, brand. Verscheidene personen, waarvan de meester, dronken waren,hielpen zoogoed mee om het huis te redden, dat zij het half afbraken. De deuren en de vensters werden totaal vernield. Het dak werd afgerukt, kortom, eene echte verwoesting werd aangericht. Daarbij kwamen door hunne schuld eene koei en twee vaiker s in de vlammen om. Een lot van 25.000 frank. M. Adolf De Mcrlier, kok in een logement huis der Rijke Klarenstraat, te Br sael, heeft in de 119® trekking der stad Burssel. een lot van 25,000 frank gewonnen. De gelukkige winner is voor eenige dagen naar Kruishoutem, zijn geboorte dorp vertrokken. Alle liefhebbers drinken de fijne oude genever Rigolo. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Bekaert is de fijnste en aangenaamste, Nabij de Hallepoort te Brussel dwaalde een pas aangekomen neger rond, op zoek naar een logement het was 4 ure 's morgends. Eensklaps werd hij aangevallen door drie kerels, die hem eerst met eenen stomp den hoed over de ooren sloegen en hem toen begonnen te slaan en te mishandelen, alsof zij hem wilden vermoorden. En dit zouden zij gedaan hebben ware op liet nulpgeroep van den zwartkop niet eene patroelje toegeschoten, die de aan randers in hechtenis nam. Die neger zal de Brusselsche bescha ving in zijn vaderland recommandeeren. Het kapitaal van 2 millioen frank, voor de stichting der Maatschappij van de Wereldtentoonstelling van Brussel, is geheel ingeschreven en de notarieele akt voor stichting der maatschappij zal in Februari opgemaakt en onderteekend worden. De maatschappij tot bescherming der dieren heeft bij den minister van oor log aangedrongen opdat hij aan de offi cieren van het leger zou verbieden, deel te nemen aan den rit Brussel-Spa, die belegd wordt voor de aanstaande lentu. -WAAROM NOG HOESTEN?— wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eene fleichBORSTSIROOP DE PRATERE altijd voldoende is om den geweldigsten en gevaarlijksten hoest te genezen. Alwie borstsiroop Depratere genomen heeft kan niet nalaten zijne voldoening uit te druk ken en zegt aan al wie het hooren wilt dat is waarlijk eene goede borstremedie. Te bekomen in alle goede apotheken aan 2 franken de flesch, te Oostende, bij den apothe ker Depratere, die in de provincie verzendt op aanvraag ook le Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut GENEZING.— Een Franschman die te Cherbourg zich plichtig had gemaakt aan eenen ge- wapenden diefstal, vluchtte naar België, vestigde zich te Brussel en begon daar eene handelszaak, welke hij nu sedert zes jaar voortzet. Middelerwijl werd hij door het assisenhof van zijn land bij verstek tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld, en meer dan eens verzocht het Fransch gerecht, opzoeking en uillevering van den veroor deelde. Eindelijk werd het Belgische gerecht verwittigd en onderlicht over zijn verblijf te Brussel. Een politieofficier bood zich nu ten zijnent aan en hij bekende seffens, zoodat hij nu in de gevangenis de formaliteiten der uitleve ring afwacht. Er gebeurde te Ro^selaere een schrikkelijk ongeluk bij eene bruiloft. Bij het lossen van vreugdeschoten, sprong een klein kanon en de stukken metaal vlogen in alle richtingen. Een jonge brou wersgast kreeg een der sl ukken in den onderbuik en was na eenige uren dood. Delliaize Broeders C,e: DE LEEUW. Buitengewone occa sies. Groote wijn, Kasteel Pichon- Longueville 1900, 2' geklasseerde gewas (gestempeld) A 2 fr. de flesch. Kasteel Marrin 2e gewas S'Emilion, A fr. i.5o de flesch. (1) Een schrikkelijk gevecht heeft te Lichtervelde plaats gehad tusschen twee benden inwoners van deze gemeente die sedert eenigen tijd niet overeenkwamen. De moeilijkheden zijn begonnen in eene herberg, maar de baas deed de vechters naar een ander slagveld zoeken. Het gevecht had plaats in de straat, in volle duisternis. Er werd op vreeselijke manier gebruik gemaakt van spaden en messen. Die vechters, Jacques en de gebroeders Colpaert, zijn erg gekwetst. Een hunner is in stervensnood. De gendarmerie van Thourout heeft een voorloopig onderzoek ingesteld in afwachting der komst van het parket. Drie personen, de genaamden Aug. Lanckriet en de gebroeders Beusart zijn aangehouden. (Nadere Bijzonderheden.) Als, op den buiten, op hetzelfde ge hucht, twee huishoudens verscheidene zonen hebben, is het zeer zeldzaam dat er geene jaloezij, haat of veete tusschen beide familiën ontstaat. Daaruit volgen plagerijen, krakeelen» vechtpartijen en soms moorden of dood slagen. Zoo is het ook te Lichtervelde. Omtrent de Kruiskassei woont daar de familie Becusaert De Paepe, waar verscheidene zonen zijn. Niet ver van daar woont het huisgezin Colpaert, in de richting van Lichtervelde- statie, hetwelk ook verscheidene zonen telt. In beide families zijn de zonen 20 tot 3o jaar oud en sedert een tiental jaren leven de twee gezinnen in oneenigheid. Een der Becusaerts is over 3 of 5 jaar verwezen geweest om Theofiel Colpaert gescharmenkeld te hebben. Isidoor Colpaert, d'e nu ziek is, kreeg verleden jaar 5 maand gevang om Victor Becusaert eeue steek in den rug te hebben toegebracht. Men verstaat gemakkelijk dat het in zulke omstandigheden moeilijk te vermij den is dat er niet gevochten wordt, als de twee vijandelijke groepen elkander ont moeten, den Zondag avond, na gedronken te hebben. Zondag avond laatst waren René en Theofiel Colpaert naar de Kruiskassei gegaan met August Jacques, den broeder van wijlen Theofiel Colpaerts vrouw. Aan de Kruiskassei staan verschei dene herbergen, waaronder deze van Desideer De Paepe, den oom der Becu saerts, die ernevens wonen Het Man deken, bewoond door Meersman en Vlaandrenland, gehouden door Alois De Clercq. Het was in deze laatste herberg dat de twee groepen elkander ontmoetten omtrent 11 ure 's avonds. De hoofden waren namelijk verhit. Er ontstond gekwikkel nopens het spelen op een orgelken. De eene partij speelde de andere lachte cr mee. Var. daar gekijf. Het huis der Becusaerts staat schuins over de hsrberg van Alois De Clercq. Toen August en Rcr.è Becusaert naar hun huis gingen met hunnen schoonbroe der Jules Lanckriet, werd er achter hen geworpen met eene arre ijzeren voorwerp, waarop rren de zeisens «boots en met pintglazen. August Becusaert heeft eene bloedbuil op het hoofd, en Jules Lanckriet is ge schramd aan het oor. De Becusaerts sprongen in hun huis, maar in plaats van er in te blijven ze waren daar vrij kwamen ze weldra terug gewapend, twee met elk eene spade, de derde met eefien riek of eene vork en ze begonnen maar in 't wilde hunne tegen partij aan te vallen met hunne vreeselijke wapens. August Jacques kreeg op 't hoofd eenen slag met eene spade en viel bewusteloos ten gronde René Colpaert weerde eenen slag met de spade van zijn hoofd af met den arm.Het vleesch werd van zijnen arm gestroopt. Theofiel Colpaert kreeg vele steken met eene vork of riek, zoodat hij 16-17 won den heeft. Het schijnt dat zijne longen zouden gekwetst zijn zijn toestand is Dinsdag verslecht en men vreest voor zijn leven. Eer de heer dokter er begon aan te werken, deed hij hem de H. Olie gc-ven. want hij vreesde dat de gekwetste de ver zorging niet zou overleven. Dinsdag heeft men zijn hemd uitge daan het was heel doorboord van de steken en het stond zoo stijf als een berd van het bloed. Dinsdag kon hij het daglicht niet ver dragen men moest de vensters zijner ka mer toedoen. Hij ligt in de herberg het Mandeken, daar hij niet kan vervoerd worden. Theofiel is weduwnaar zonder kinde ren. Hij lelt 32 jaar; zijn broeder René 23 en zijn schoonbroeder Jacques 25. Maandag is het parket van Brugge ter plaats geweest. Het sloeg twee spaden, een vork en de arre aan. Deze laatste is herkend door den zoon Meersman uit het Mandeken, die familie is van de Colpaejts. August Becusaert, 16 jaar, zijn broe der Jules 22 jaar en hun schoonbroeder Jules Lanckriet, 32 jaar, zijn gevankelijk naar Brugge overgebracht. Over een paar dagen zaten een paar dronken mannen te Bommershoven in eene herberg. Door den drank verhit, begonnen zij te twisten en elkander voor dief en schelm uit te maken. De veld wachter, die in de gelagkamer zat, en de zoetigheden hoorde, kreeg weldra de overtuiging, te doen te hebben met twee twee leden der bende, welke de omstre ken van Tongeren onveilig maken. Hij verwittigde de gendarmen, en de twee ruziemakende verklappers werden aange houden. Zij hebben er nog een i5tal ande ren verklapt welke nu ook gauw onder dak zullen zijn,

De Denderbode | 1906 | | pagina 2