Zondag 28 Januari 1906 5 centiemen per nummer. S7ste Jaar 3814 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zwarte Bedelaar. Lofersdag. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Praten zijn geen oorden... maar zingen D E Landbouwers, vereenigt u Voor de burgerij. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De insckryving eindigt met 31 December. De onkoslon der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzyde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrij da.' in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 27 JANUARI 1906. Waarlijk spijtig is het voor onze blau- wen, rooden en groenen dat er wat meer zal noodig zijn dan stoefen en praten om in Mei aanstaande te zegepralen. 't Zal wat ernstiger moeten zijn dan ronkende volzinnen, bombast aan een te rijgen de overdrevendste grootspraak te laten hooren, te liegen, te lasteren 't Zal moeten ernstiger zijn dan de Catholieke Regeering te beschuldigen van achteruitkruiperij, verdrukking, verkwis ting, partijdigheid, onrecht en meer ande re monsterachtige en dwaze aantijgingen die zelfs geen schijn van gegrondheid hebben. 't Kiezerskorps kent u van binnen en van buiten. Iedereen weet hoe de drij- kleurige vogels gebekt zijn en hunne deuntjes zijn afgezaagd. Zoodus zoo de driekleurige vogels schuifelen, gaan ze in Mei aanst. vast en zeker zegepralen. Laat ons dat eens van nabij onderzoe ken Men weet dat er in de Kamers, voor 't oogenblik, g3 catholieken zijn, tegen 43 liberalen, 28 socialisten en 2 daensis- ten 93 catholieken tegen 73 tegen strevers of vijanden. De catholieke meerderheid is dus voor het oogenhlik g373=20 stemmen. Om die meerderheid te verliezen en het bewind te stellen in de handen der (i vereenigde vijanden zouden de catho lieken moeten 11 zetels verliezen dat ware dan 82 catholieken tegen 84 libera- len-socialisten-daensisten te zamen. Dus 11 CATHOLIEKE ZETELS ZOUDEN MOETEN VERLOREN WORDEN. Welnu er is kiezing in i5 ARRON DISSEMENTEN Brussel, Leuven, Nijvel, Antwerpen, Mechelen, Turnhout, Brugge, Kortrijk, Veurne-Dixmude-Oos- tende, Rousselare-Thielt, Yper, Arlon, Neufchateau, Dinant, Namen. Iedereen aanveerit, zelfs al de libera len, dat de catholieken niets te verliezen hebben in 4 arrondissementen, te weten te Brussel, te Brugge, te Arlon en te Neufchateau. Er blijven dus 11 arrondissementen waar de catholieken volgens de liberalen éénen zetel zouden moeten verliezen. Hier volgt nu de toestand der laatste kiezing in ieder dier elf arrondissemen ten. i° ANTWERPEN, cath. st. 70442 met 8 zetels, lib. st. 40973 met 4 social, st. 14303 met 1 Daens.st. 5a37 met 0 22° vervolg. De oude zwarte was evenals hij en naast hem op de knieën gevallen. Zijne oogen hadden zich gesloten. Hij scheen in eene ernstige omgeving verdiept. Hij was goed, sprak hij eindelijk met eene plechtige uitdrukking in zijne stem. Hij was grootmoedig, hij was dap per Hij is gestorven... maar ik ben de slaaf zijner nagedachtenis gebleven. Hij is gestorven herhaalde Xavier. Daarop sprong hij, door een plotselin- gen inval getroffen, op. En mijne moeder vroeg hij. r— Ik zoek haar sinds twee-en-twintig jaar, antwoordde de zwarte. De jonkman boog treurig het hoofd. Dood... onbekend I mompelde hij. Ik zal ten minstens de nagedachtenis eens vaders kunnen lief hebben, zijn naam zal mijn erfdeel zijn... zijn naam, gij hebt mij zijn naam niet gezegd Hij heette kapitein Letebvre. Lefebvre herhaalde Xavier, als om dien naam in zijne gedachtenis te prenten. Om één zetel af te nemen aan de catho lieken moeten de liberalen hun 2729 st. afnemen en hun getal van zooveel ver meerderen. De socialisten om één zetel meer te hebben moeten 2648 stemmen afnemen van de catholieken en hun getal van zoo veel vermeerderen Naar 't schijnt zal er geene vereeniging zijn van al de tegenpartijen te Antwer pen integendeel er is ruzie in 't huis houden. 2° MECHELEN. cath. st. 35384 met 3 zetels, lib. st. 14431met i social, si. 4664 met 0 Als de twee tegenpartijen te zamen spannen moeten zij aan de catholieken 3og8 st. afnemen om één zetel meer te krijgen en hun getal van 3og8 vermeerde ren 3° TURNHOUT. cath. st. 335g6 met 3 zetels, lib. st. 7372 met o Om één zetel te krijgen moeten de li beralen daar 2871 st. keeren 't is te zeg gen 2871 meer hebben al hunnen kant 1 4° LEUVEN. cath. st. 45547 met 4 zetels, lib. st. 18092 met 1 social, st. i3ii2 met 1 Neemt dat de liberalen en socialisten daar te zamen spannen. Zij moeten aan de catholieken 1691 stemmen afnemen en er 1691 bij hunne lijst winnen. 5° NIJVEL. cath. st. 27610 met 2 zetels, lib. st. 16629 met 1 social, st. 20037 met 1 Doen de liberalen en socialisten te sa men, zij moeten 1901 st. keeren 't is te zeggen 1901 stemmen afnemen en er 1901 meer hebben. 6° KORTRIJK. cath. st. 3723o met 4 zetels, lib. st. 12034 met 1 social, st. 4131met o Daens. st. 3807 met o Doen de drie tegenpartijen te zamen, de catholieken verliezen hunnen vierden zetel. Blijven zij gescheiden, de liberalen moeten er 4322 st. keeren zooveel afnemen en zooveel bij winnen. De liberalen en socialisten hebben een verbond gesloten en de groenen zijn af wezen geworden. 70 DIXMUDEVEURNE-OOSTENDE cath. st. 32258 met 3 zetels, lib. st. 16507 met 1 Om één zetel te verliezen moeten de catholieken 3ooo st. min behalen en de libralen 3ooo st. meer om hem te winnen Kleine meester, hernam de bedelaar die naam zou thans die van een groot generaal geweest zijn, indien God hem het leven gespaard had, want hij is zeer jong gestorven en zijn hart was sterk. Vertel mij van hem, riep Xavier uit dat ik mijn vader kenne Hij had u lief, niet waar Zoo sprekende drukte de jonkman de handen des bedelaars in de zijne, Had hij mij de vrijheid geschonken antwoordde de laatstgenoemde, wiens oog begon te schitteren. Ilij stelde vertrouwen in mij... ik behoorde hem toe, ik had hem lief.., ik had hem meer lief dan u kleine meester. Met vuur kuste hij Xavier de hand. Luister, hernam hij vleiend, gij moet het mij niet kwalijk nemen zoo ik u een oogenblik heb doen gelooven, dat gij een bedelaar tot vader hadt. Die man die recht spreekt, zou geen geloof hebben aan mijne woorden, als ik tot hem gezegd had Ik heb zulks gedaan dewijl hij de zoon van mijn overleden meester is... liet is waar viel Xavier hem in de rede. Uwe toewijding gaat alle denkbeeld te boven. O ik ben niet ondankbaar mijn oude vriend 1 Gij zijt zijn zoon sprak de zwarte met warmte. Ik begeer geen erkentelijk heid I Hij had bevolen, ik heb gehoor zaamd. Hij nam den jonkman bij de hand en deed hem op het voeteinde van zijn stroo- cath. st. 25944 me* 2 zetels, lib. st. 11222 met i i) De liberalen moeten daar maar 7362 st. keeren dan zouden de catholieken er maar 1853^ meer mogen hebben en de liberalen zouden er 18629 moeten heb ben 1 Bemerkt hier wel, dat de catho lieken den liberalen Nolf zouden buiten cijferen indien zij 1932 stemmen konnen keeren II 90 ROUSSELAERE-THIELT. cath. st. 45512 met 4 zetels: lib. st. 6982 met o De liberalen moeten daar 35i8 st. kee ren Zooveel aftrekken van de catho lieken en zooveel bijwinnen... io° DINANT-PHILIPPEVILLE. cath. st. 34479 mst 3 zetels, social, st. i5523 met x lib. st. 11431met o Hier verliezen de catholieken één zetel omdat de twee tegenpartijen een verbond hebben gesloten. ii° Namen, cath. st. 36636 met 3 zetels, social, st. 24374 met 1 lib. st. 13577 met 1 Hier ook verliezen de catholieken één zetel vermits liberalen en socialisten te samen spannen. Men overwege wel die cijfers en oor- deele of er wel elf zetels kunnen ver loren worden dcor de catholieken 4000, 3ooo, 2000 stemmen moeten keeren is waarlijk geene kleine zaak, want voor de catholieken zooveel min en voor de liberalen zooveel meer dat brengt een verschil bij van 8000, 6000, 4000 Er zijn dus twee zetels zeker te ver liezen en twee misschien onzekerdit ware 4 in plaats van elf en de meerder heid ware dan nog 12 st. Maar er is ook groote waarschijnlijkheid dat de catho lieken te Brussel nog eenen zetel zullen bijwinnen dat maakt dat de waarschijn lijke (om niet te zeggen zekere) meerder heid 14 zetels zal zijn in de Kamers. Onder dezen titel brengt onze Confrater 't Land van Oudenaarde een schrij ven meè waarop wij de ernstige aandacht der ouders inroepen De wet die de jaarlijksche loting vast stelt, is van de beste niet iedereen weet dit maar... 't is nu zoo, en tot dat er eene betere wet gemaakt worde, moeten wij ons zoo goed mogelijk niet de oude uit den slag trekken, en het kwaad dat er uit voortkomt, zooveel mogelijk beletten. 't Is zoo met veel andere zaken daar zijn te veel herbergen, men drinkt te veel, men sfefclt te veel, enz., enz. Wat doet gij er mcêl De wereld zal altijd de wereld blijven. Nu„van den lolersdag gesproken; 't is voorzeker voor vele huisgezinnen een allerdroefste dag, die men met schrik ziet aankomen, 't Spijtigste van al is dat de loting altijd gepaard is met woeste vecht partijen, zotte geldverkwistingen, schan- dige ei) ontstichtende wanorders. Valt daar niets aan te doen, is er nog niets gedaan om dit te verbeteren Wij denken van ja. Het catholiek Ministerie heeft reeds vele nuttige maatregelen geno men om die euveldaden te beteugelen de wereldlijke en geestelijke overheid van steden en dorpen hebben samenge werkt om de braspartijen van de loting te beletten. Doch alle jaren nog zien wij de ergste en schandigste tooneelen plaats grijpen. Daarom moet al wie iets vermag op de lotelingen, zooals ouders, werkbazen, wereldlijke overheid, priesters, alle krach ten inspannen, opdat de lotersdag, die reeds ongelukkig genoeg is, geene gele genheid meer weze om de ergste balda digheden te plegen. En als uw zoon in 't lot valt, ouders, wat gedaan De moed niet verloren. Indien uw zoon christelijk en deugdzaam opgebracht is, zal hij het ook blijven in 't leger. Zoo hij wil zal hij daar ook goede en brave mak kers vinden. Daarenboven hij kan er eene grondig* geleerdheid en vele nuttige kur.nissën opdoen, die hem later zullen helpen om tot een deftig bestaan te komen. Dank aan het catholiek Ministerie is het maandgeld der soldaten ook merke lijk verhoogd, en zoo zijn de ouders niet gansch beroofd van den onderstand die hun zoon door zijn werk bezorgde als hij thuis was. Nog eens, wij zijn tegen de loting en wenschen dat een VRIJWILLIGERS LEGER zoo spoedig mogelijk in voege kome doch Rome is op éénon dag niet gebouwd. Werken wij dus te samen om de misbruiken en droeve gevolgen van de loting te keer te gnan en dat al degenen die bij hooger hand eenigen invloed heb ben, hem gebruiken om den stoffelijken en zedelijken toestand der soldaten te verbeteren. leger plaats nemen terwijl hij zelf op een oude mat op den grond nederzat. Spreek niet meer hernam hij, met de hand over het voorhoofd strijkende als om zijrie herinneringen te verzamelen ik ga u zijne geschiedenis en de uwe ver halen. Xavier leende aandachtig het oor. De bedelaar ving op plechtigen toon volgen- derwijze aan Het zal nu vier-en-twintig jaar gele den zijn. Wij kregen op Guadeloupe bericht, dat de zwarten van Sint-Domingo tegen de kolonisten opstonden. Twee jaren vroeger zou deze tijding mijn hart van trots en vreugde hebben doen opsprin gen maar sinds twee jaren kende ik mijn goede meester sen jaar had hij mij vrij gemaakt en ik hem mijne ziel gegeven. Op zekeren dag scheepte hij zich in op een schip, dat naar Sint-Domingo onder zeil ging en ik volgde hem. Men wees hem de Kaapstad tot standplaats aan. Het was een onversaagd soldaat hij wist, dat de zwarten onafhankelijk van hunne neiging voor "bpstand, onder den aandrang van een vreemden en verrader lijken wil handelden en hij nam den strijd tegen de Engelsche predikers op. lederen morgen ging hij met mij op weg, Wij bezochten de kampementen der zwarten in de vlakte, bijwijlen klommen wij naar de afzonderlijk liggende hutten van het gebergte. Hij sprak ik brach Ten allen tijde en alle eeuwen door heeft de vereeniging wonderen verricht. Over vijf en zeventig jaar, in i83o, hebben onze voorouders ook getoond wat de eendracht en de samenwerking ver mógen op politiek gebied. Niet min waar is onze nationale leusEendracht maakt Macht onder economisch opzicht. In alle standen en onder alle klassen der samenleving ontwaart men daarvan de zijne woorden aan mijn broeders over. Toen de opstand algemeen werd. hield hij op met spreken om te handelen, lederen morgen verlieten wij nog de stad, en van top tot teen gewapend. Hoe goed verborgen een hinderlaag ook was, wij wisten haar le ontdekken, daar ik de scherpzinnigheid van mijn ras ter beschik king van zijnen wil stelde. Als ik des avonds alleen was, vroeg ik vergiffenis aan de Goden mijner vaderen, maar dewijl hij Christen was wilde ik eveneens zijn God dienen en ik werd Christen. Herhaalde malen werden wij verrast en aangevallen. Hij bezat den moed van een leeuw. Zijne vijanden vielen rondom hem als de slingerplanten van een maag delijk woud onder de bijl van een pion nier. Ik maakte nooit gebruik van mijne wapens hij had medelijden met mij en had het mij niet gelast. Maar als een speer of een pijl den weg naar zijn hart nam, dan bood ik mijne borst aan... Dit zeggende verwijderde de neger de lompen, die zijne borst bedekten deze was doorploegd met breede litteekens daarop vervolgde hij Wanneer dan de troepen de stad verlieten, gingen zij met zekerheid te werk. Mijn goede meester kende de juiste positie der arme zwarten. Wij keerden altijd als overwinnaar terug. Op zekeren dag waren wij, van een dier tochten terugkeerende, uitgeput van treffendste bewijzen. Meer en meer ook begint men de voordeelen daarvan te beseffen en wat vroegeronmogelijkscheen, b. v. de samenwerkende melkerijen, is thans een onloochenbaar feit. Niettemin blijven sommige landbou wers nog afkeurig of onverschillig aan die groote macht, die men vereeniging heet. Zijn zij nog altijd wantrouwig van elkander ofwel zijn zij nog niet genoeg ingelicht I Nochtans kan onderling verstaan, al ware het maar voor wat den aankoop aangaat van hetgene in 't landbouwbedrijf noodig is en ook voor den verkoop hun ner produkten, veel nuttigs en geldelijk voordeel opleveren. Voor heden willen wij maar spreken over den gezamenlijken aankoop van mest- en voederstoffen, ons voorbehou dende in een later schrijven dit onder werp uit te breiden. Door gezamenlijken aankoop verwezenlijkt men ten eerste een aanzienlijk profijt op den aankoopprijs. Ten tweede men is zeker van goede waar, vermits alles op gemeene kosten kan ont leed worden. Maar een derde voordeel, dat niet ge noeg begrepen of verstaan wordt, en waarop wij steunen, bestaat hierin, dat men in bonden de meststoffen en voeder- stoffen kan bekomen welke men wenscht of denkt noodig te hebben. Om maar een enkel voorbeeld aan te halen Onlangs spraken wij met eenen lezen- den landbouwer. Ik zie hier, zegde hij ons, dat in een proefveld op klaver zonder potaschbemesting maar 2o5oo kilos opbracht en met potaschbemesting 27750 kilos opbracht dit moet heel goed zijn voor klaver. Ik zou dat ook wel eens willen beproeven maar hoe daar aangeraakt Soda- nitraat en superfosfaat zijn hier in 't omiiggende wel te verkrijgen, maar ik heb al naar potasehmesten gevraagd, en dat kennen onze uitverkoopers niet.» 't Is inderdaad zoo. Daar waar de land bouwers vereenigd zijn, bestelt de eene dit, de andere dat, alles vormt te zamen eene aanzienlijke commande, men heeft wat men begeert en het nazicht kost weinig. Hetzelfde is waar voor de voederstoffen. Allons, landbouwers, de handen uit de mouwen. Lowis. Het volgende koninklijk besluit wordt in den Monxteur afgekondigd Art. 1. Bij het Ministerie van Nijver heid en Arbeid wordt een Ambt der middelstanden ingesteld. De inrichting ervan wordt bij eene verordening van algemeen bestuur vast gesteld. Art. 2. Plet Ambt der middelstanden heeft opdracht ie Inlichtingen te verzamelen en samen te ordenen omtrent de omstandigheden waaronder de kleine ambachten en han delsbedrijven worden uitgeoefend en, over 't algemeen, omtrent economischcn toe stand der lieden tot de middelstanden behoorende de uitslagen der Belgische en bnitenlandsche wetten, die hun be treffen, te bestudeeren en bij te dragen tot de voorbereiding van nieuwe wetten en maatregelen. 2e Te letten op uitvoering der bestaande wetten en verordeningen. Art. 3. De diensten van het nijver heids-, beroeps- en huishoudonderwijs worden verbonden aan het Ambt der middelstanden. Art. 4. Onze Minister van Nijverheid en Arbeid is belast met de uitvoering van dit besluit. SLECHTE REKENINGEN. Een omzendbrief uitgegeven door den socialistïschen studiekring van Ath zegt dat het uitvoerend komitcit der socialisti sche samenwerking van die stad verplicht is geweest een deficict van 1,450 frank te erkennen. De omzendbrief voegt erbij Men heeft aan de leden slechts een klein deel laten zien van de verkwistingen waarvan deze instelling sedert lang het slachtoffer is de bestuurders hebben hunne plichten erg miskend. 't Is proper vermoeienis. In plaats echter van uit te rusten, kleedde hij zich met veel zorg en maakte zich gereed om uit te gaan. Ik wilde hem volgen. Hij gelaste mij te blij ven. Het was de eerste keer. Ik bleef. Sinds ging hij eiken avond uit zon der mij te veroorlooven hem te vergezellen Nu eens kwam hij zeer mistroostig te huis, dan weer bovenmatig vroolijk en opge ruimd. Ik herinnerde mij, dat ik ook zoo geweest was ten tijde dat ik, jong krijger de grillige voetstappen mijner verloofde in de paden van het land mijner vaderen volgde. Hij beminde j ik raadde het, ik werd bevreesd... En toch deed ik geene moeite om den naam te leeren kennen van de vrouw die zijn hart overmeesterd had. Zoo hij mij verbood hem te volgen, was dit omdat hij een geheim voor mij Jwilde hebben zijn wil moest geschieden. Ik bespiedde zijn terugkeer, ik sliep niet om op hem te wachten en als hij iets over de gewonen tijd weg bleef, liep ik als een wild dier in mijne hut op en neder. Ik zou mijn leven hebben gegeven om hem te gemoet te loopen, om over hem te waken maar ik ging naar buiten, dewijl hij mij gelast had te blijven. Hij had die vrouw wel lief Hij had haar buiten mijn weten gehuwd. Hij dacht voortdurend aan haar. Ik voor mij ik bad God, haar te bewegen hem haar geheele SUIKERFABRIKATIE. De werktijd der suikerfabrieken is, in België, volkomen geëindigd. Te oordeelen naar de gekende uitslagen heeft de fabrikatie nagenoeg een vierde meer voortgebracht dan in 1904. Deze meerdere voortbrengst is toe te schrijven aan de grootere opper vlakte aan beetenteelt besteed alsook aan de meerdere opbrengst in beeten per hec tare. Het suikergehalte echter bleef on veranderd. De fabrikatie heeft, in haar geheel, ondanks hare groote opbrengst, weinig voordeel opgeleverd aan de fabrikanten, uit hoofde van de lage prijzen der suiker en van den hooger. prijs voor de beeten aan de landbouwers betaald. Het meeste deel der suikerfabrieken zullen dit jaar met verlies sluiten, doch de toestand heeft ernstige neiging tot verbe tering. Daarenboven zijn de fabrikanten het eens om, voor den toekomenden werk tijd, den prijs der beeten met 3 of 4 frank te verminderen. De algemeene voortbrengst in Europa is vermeerderd met 45.3 ten honderd. Al de landen hebben tot die meerdere voort brengst bijgedragen en men stelt vast dat België zijn cijfer bijna verdubbeld heeft. De einduitslag is dus eene ontzaglijke daling der prijzen, zoowel van de suiker- beeten als van de suiker. Toekomend j.U zal men de 1000 kilos beeten, met 14 ten honderd suikergehalte, niet meer aan a6 of 27, maar nauwelijks aan 22 frank betalen. hart te schenken om hem gelukkig te ma ken. Ik gevoelde dat zij hem een stoot kon toebrengen, dien ik niet met mijne borst kon afweren. Mijne voorgevoelens waren maar al te zeer gegrond zij bemin de hem niet, zij ging het hem wreedaardig- lijk bewijzen, maar hij was zonder vrees of achterdocht hij stelde vertrouwen ia haar. Te dien tijde werdt gij geboren, klei ne meester. Die vrouw waarvan ik u sprak was uwe moeder. Uwe geboorte was mij onbekend; Ik moest die eerst later vernemen Op een oogenblik, waaraan de herinnering als een zware last op mijn hart zal druklcen, tot deze oude ledematen in een graf zullen rusten. HET GAT VAN EEN KOGEL. Op zekeren avond dus, ging de zwarte bedelaar voort, verlieten wij met het geheele detachement de Kaapstad. De negers hadden zich in groote getalle aan de zijde der Groote Rivier vertoond. Wij zouden verscheidene dagen in her vela blijven. Mijn goede meester was dien avond opgeruimder dan anders, hij liep met vluggen en lichten tred terwijl hij een Fransch liedje neuride. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1