Nieuwjaarsgiften voor den Paus. DOOD Cardinaal GOOSSENS, Zondagrust. Ditjes en datjes. Volkskamer.stl^ S: VOORDRACHT. Nog de pantoeffels. Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Allerhande nieuws. Frankrijk. Merktpmjzen. van Z, Em. Aartsbisschop van Mechelen. Een zoo wreede als onverwachte slag komt het catholieke België te treffen. Z. Em. Cardinaal Goossens, Aarts bisschop van Mechelen, is Donder dag, om 3 u. 3o m. 's morgends, onverwachts overleden. Z. Em. gevoelde zich Woensdag avond ongesteld en deed zijnen ge neesheer D* Wittman roepen. Hij gaf aan dezen te kennen dat hij ver langde de HH. Rechten der ster venden te ontvangen. Docter Wittman stelde Z. Em. ge rust, zeggende dat er volstrekt geene haast bij was. In den nacht echter verslechte de toestand van den zieke zoozeer dat hij, uit eigen beweging, de HH. Sacramenten der stervenden verzocht. Deze werden hem dan ook zoo spoedig mogelijk door den zeer ecrw. heer Van Olmen, Kanunnik- sekretaris van het bisdom, toege diend en door den doorluchtigen zieke met stichtende godsvrucht ont vangen. Z. Ent. Petrus-Lambertus-Cardi- naal Goossens, wiens onverwacht afsterven door geheel het catholick België diep zal betreurd worden, werd geboren te Perck, bij Vilvoorde, den 18 Juli 1827. Hij werd ala Bis schop van Abdora en Coadjutor van Mgr Gravez, Bisschop van Namen, te Mechelen gezalfd den 24 Juni 1883 den 16 Jqli daarop volgende wtrd hij als opvolger van Mgr Gra vez aangesteld. Reeds den 22 November van het zelfde jaar werd Mgr Goossen tot. Aartsbisschop benoemduitgeroepen in het Consistorie van 24 Maart 1884 en te Mechelen plechtig ingehuldigd den 29 April daaropvolgende. In het Consistoria van 24 Mei 1889 werd hij benoemd tot Cardinaal, ten titel van het H. Kruis in Jeruaalem. Z. Em. was Huisprelaat van Z. H. den Paus, Grootlint der Leopolds orde en Grootkruis der orde van het H. Graf. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 28 Januari 1906, M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat. AALST. Oudheid»' huilde. In de annalen van den Oudheidskundigen Kring van de Stad en het voormalig Land van Aalst is deze week een belangrijk werk versche nen over de muurschilderingen, in onze St. Martenskerk ontdekt tijdens de laatste herstellingen. Leerzaam is het wat er aangehaald wordt door den schrijver dezer verhan deling, den Eerw. Heer J. Roegiers, Pastoor in het Hospitaal, reeds gunstig g. kend door zijne geschiedkundige stu diën. Lichtbeelden en teekenirgen ver sieren tevens den druk. Voorzeker blijft het eene nieuwe en kostelijke bijdrage tot de geschiedenis van ODze stad. VERKEERDE OPVATTING Men kent het wetsvoorstel aangeboden door onzen achtbaren Volksvertegenwoor diger, M. Woeste, waarbij aan de Gemeen tebesturen wordt veiboden sckoelsotp en kleederen tc gunnen aan de leerlingen der gemeentescholen ter uitsluiting d< r leerlingen van de vrije scholen, 't zij catholitke, 't zij socialistische, 't zij pro- testanlsche, enz. La Flandre libérale, een Gentsche haatvol magonniek orgaan schrijft hier over 1 Het is algemeen gekend dat d geestelijkheid de voorkeur geeft aan de 1 kloosterschool boven dcofficicele school 1 cn het is zeker dat, indien Broeders en Nonnekens uitdeelingen van schoolsoep s inrichten, zij het voordeel ervan voor- behouden voor de kinderen die hunne scholen bijwonen. Dat is hun recht. Alzoo wil het de vrijheid, zou Bcranger s zeggen. En wij nemen dat aan. Doch zie, de gemeenteschool wil, op a hare beurt, hare schoolsoep slechts a geven aan de kinderen die hare klassen a bezoeken. Is dat ook niet haar recht Wel neen 't Is juist daartegen dat M a Woeste zich verzet, de gemeenten be- a schuldigende dat zij schooldwang uit- a oefent bij middel van den honger, en a zich aanstellende als verdediger van het geweten der armen. En 'i is onder a den indruk van die uitlegging dat zijn a wetsvoorstel in aanmerking genomen is a door de rechterzij en zelfs door de a regeering. a De Flandre libérale a en de libe ralen willen dus maar niet aannemen dat er een oneindig verschil bestaat tusschen bijzondere personen of geestelijken die de liefdadigheid oefenen met eigene mid delen of penningen en een Gemeente bestuur dat gehouden is dc openbare geldmiddelen te gebruikeo in 't algemeen belang en dat men bij bedeeling van soep en kleederen aan de noodlijdende leer lingen, de eenen niet mag bevoordeeligen ter uitsluiting van de anderen om aldus gewetensdwang uit te oefenen. De bijzondere of de geestelijke maakt gebruik der persoonlijke vrijheid hem door de Grondwet gewaarborgd, terwijl de Gemeenteraad misbruik maakt van zijn bestuurlijk mandaat, gewetensdwang uit oefent en zoo onrechtveerdiglijk de open bare gelden van 'hunne bestemming af wendt om propaganda te maken voor eene partij of kliek. En de liberalen zijn tegen 't wetsvoorstel-Woeste omdat het hun voortaan zal verboden zijn gewe tensdwang uit te oefenen. Ziedaar I De socialisteu integendeel treden bet wetsvoorstel bij. In zitting van 9 Januari 11. zegde de socialistische leider, M. Vandervelde Het uitdeelen van schoolsoep, mag 1 voorzeker niet afhangen van het school- bezoek.... M. Woeste wil dat de schoolsoep aan iedereen worde gegeven, en zoo denk ik ook. M. Destrée, kan ook die liberale uit- sluiierij en dien liberalen dwang over zijn hert niet krijgen Het moet veroorloofd zijn, zegde die socialist, onderstand te verleenen aan werken van bijzondere liefdadigheid, en onder dit opzicht moeten wij den heer Woeste voor zijn wetsvoorstel dankbaar zijn. Zelfde spreker, zagde verder, dat hij zijn gedacht wel en klaar zou bepalen, en dat hij het afkeurde dat de arme kinderen van catholieke scholen, van den ver leenden onderstand werden beroofd. ^Litalagvan den Tombola der Maatschappij De Lustige Pijpknrookbrs Winnende nummers 05355 07537 03106 08477 05954 05035 06085 07677 02745 02525 11455 05285 02865 05435 01597 07618 05171 03616 08827 11016 01669 06394 04145 06032 09863 05693 06823 03603 04689 05183 08148 07588 03037 06348 03781 03213 04327 11149 01225 04309 02330 02610 02863 02522 05444 02627 03779 05529 06439 09869 07620 04946 01197 00669 10484 06785 11221 01783 01914 04603 08988 09730 01127 00715 06391 De prijzen mogen in het lokaal afge haald worden NA de trekking. Degene na de veertien dagen niet afgehaald zijnde blijven ten vootdeele van het werk. KIESVERBON DENVooruit meldt dat Zaterdag de afgevaardigden der liberalen en der socialisten te Oostende eene onderhandeling hebben gehouden over de aanstaande kiezingen. De socialisten stelden voor een verbond te sluiten waarbij hun eenen candidaat op de gezamenlijke lijst zou toegekend worden. De liberalen verklaarden dat voorstel niet te kunnen aannemen, omdat de catholieken er gebruik zouden van maken om hen, bij de buitenlieden, voor socialisten te doen doorgaan, wat hun zeer nadeelig zou zijn. Daarop werden de onderhandelingen opgeschorst. De fiere liberalen willen dus te Oostende voor geen socialisten aanzien worden, maar zij willen dat wel te Namen,Dinant, Leuven, Mechelen en elders. Zij hebben zelfs niet geaarzeld, in de vorige kiezivg, te St-Nikolaas, zich aan dat gevaar bloot te stellen en na de kiezing van M. Per- soons, met een socialistischen plaatsver vanger, te zamen rret de socialisten hunne gezamenlijke zegepraal te vieren. Als er een zetelke mee te winnen is, mag men de liberalen voor socialisten aanzien, maar als de kans voor de socia listen alleen moet zijn, dan zijn zij de vijanden van het socialism. PER HONDERD HUIZEN. Te Antwerpen heeft men per honderd huizen 849 inwoners te Brussel 897 te Luik 734 te Gent 468 te Schaarbeek 737 te Elsene 665 te St-Jans-Molen- beek to38 t«- St-Gilles 811 te Mechelen 536 te Brugge 504 te Anderlecht 881 Borgeiho .t 668 te Oostende 750 te Leuven 520 teSeraing 531 te Doornik 609 te Kortrijk 765 te Laeken 778 te Aalst 475 te Verviers 968. DE PENSIOENWET.-«Negen centen pensioen per dag, 't is belache lijk I zco schreeuwen de liberale leu- gengazetjes. Maar ze vergeten te zeggen dat de catholieken daarvoor vijftien miluoen franken geven I Ze vergeten te zeggen dat er reeds dui- zende menschen zijn die, dank aan de toelagen van 't catholiek Ministerie, rreds een pensioen hebben van meer dan eenen frank per dag I Het catholiek Ministerie geeft aan elkee». rijk of arm, socialist, liberaal of catholiek, die wil sparen voor een pen sioen, de volgende premiên 60 centiemen voor eiken gestorten frank aan de personen, geboren sinds het jaar i860. 1 frank per frank aan degenen, geboren in i855 tot 1859. 1,50 frank per frank aan degenen, ge boren in i85o tot 1854. 2 franken per frank aan degenen, ge boren vöor 1850. Ziedaar wat de catholieken doen In Frankrijk, waar het radicalisme reeds zoo lang meester is, daar krijgen de oude werklieden geene roode duit. Hier zou het juist hetzelfde zijn, zoo de leugenachtige partij weer meester werd over 's lands bestuur. Bovendien leggen de provinciale Bestu ren er ook nog wat bij. OUDE POSTZEGELS MET BANDJES.Vele onzer vrienden hou den postzegels bijeen voor de missiën, dat is te zeggen voor de missiehuizen hier in ons land, dis daarin, ten voor- deele der geloofsplanters in verre landen, een levendigen handel diijvtn. Hebben al die iereraars er wel eens aan gedacht, wat nadeel zij die goede weiken doen, door de bandjes niet te bestellen op Zondag, a er af te scheuren Die bandjes zijn in geen enkel land ter wereld in gebruik en de vreemde verzame laars zijn er op verzot. Zij betalen dis de hoogste prijzeD,omdat zij nergens gekend zijn. Zij zijn tevens een soort van apostel schap, omdat zij toonen hoe, officiel, de Zondagrust hier in aanmerking komt. Men houde dus de timbers met bandjes zooveel mogelijk ongeschonden en ver- zamele die afzonderlijk, wanneer men ze aan de missie- oi andere werken schenkt. Opbrengst van vorige lijstfrs. 120,00 Eene dienstmeid, Aalst, s a.oo Naamloos, Aalst, 100.00 Naamloos, Machelen en Eecke 100.00 Mejuffers Haegeman, Ninove 10.00 bank van eersten aanleg te Aalst werd Woensdag, Donderdag en Vrijdag be sproken. De heeren de Bethunc en Woeste spra ken overtuigend ten voordeele van het amendement terwijl het bestreden werd door de Volksvertegenwoordigers van Audenaarde en Dendermonde. S1 Nicolaas, Eecloo, Thienen, eischten ook eene rechtbank van eersten aanleg. De heer de Bethunc werd werd in zijne redevoering meermaals onderbroken door Pilatus Daens, bewerende dat zij, de groene hazen van Chipka, de eersten de kwestie eener rechtbank te Aalst opwier pen. Doch van over meer dan 40 jaren, dus vöor dat de groene hazen aan 't hoofd van Het Land van Aelst kwamen, werden er in 1 De Denderbode,» menige artikels afgekondigd die de noodzakelijk heid eener Rechtbank te Aalst bewrzen... In zitting van gister Vrijdag werd door de Volksvertegenwoordigers van Dender- monde en Auder.aarde de voorloopige kwestie of voorloopig onderzoek voorge steld en aangenomen.De zaak eener recht bank te Aalst werd dus van de hand ge wezen. Nu dit wa3 te voorzien. Dender- monde en Audenaarde warer. er tegen S' Nicolaas, Gent-Eecloo en Leuven wa ren jaloersch en de liberalen en socia listen zouden er niet voor stemmen omdat het vooral M. Woeste was die het voor stelde. Zondag 4 Februari, ten 5 ure, zal de Eerw. Pater CUS, S. J. eene Voor dracht houden in de groote Zaal van het Sl Jozelfs Collegie. Onderwerp De Kwango. Pater Cus is een dier zen delingen welke de Commission d'En- quéte sur le Congo zoo schandig be- leedigd heeft. Men zal eene inzameling doen ten voordeele der Kwangomissie. Aal»t 34 Jtnuarij «0<>6. Mijnheer Cl. Vande Putte Uitgever van Denderbode. Op mijne beweering dat ik een drukker kende, die de alge- meene kiezerslijsten voor 1000 fr. a 1200 tr. per jaar minder wilde drukken dan gij, antwoordt gij mij dat ik dien zegsman bij het stedelijk bestuur moet kenbaar maken. Moet ik u doen opmerken dat ik die bewering in publieke zitting van den ge- meenterand heb staande gehouden zonder dat iemand van dit bestuur naar den naam van dien zegsman heeit gevraagd. (1) Hoe komt het dan dat ik, gemeenteraadslid, die uitnoodiging dooru moet ontvangen In andere steden dan Aalst zou uwe handelwijze als hoogst verwaand aanzien worden en onder bestuurlijk oogpunt aanschouwd is dit van wege het Stadsbestuur ten minste eene onbeleefdheid. Aan zulke handelwijze zijn we reeds lang gewend (a) doch, niettegenstaande ben ik steeds bereid hierover te onderhandelen met het Stadsbestuur. (3) Mogelijk zullen we derwijze de algemeene aanbesteding verkrijgen van al het druk werk en de toebehoorten.Dit ware voor onze arme stadkas eene goede zaak Op mijne vraag hoelang ge reeds dat sommeke opstrijkt, antwoord ge Schoenmaker blijf bij uwe pantoeffels. (4) Is dat ernstig 1 Zedeles Om ter wille van het smeer, likt de kat den kandeleer, (5) Wat mijne studiën betreft, niet te Gent maar wel te Brussel heb ik mijne broek op de universiteitsbanken versleten en heb er de diploma's behaald van kandidaat in wijsbe geerte en Letteren en kandidaat in de Rechten. (6) Ik eisch de inlassching dezer regels in uw num mer van Zondag aanstaanden als antwoord op uw schrijven van Zondeg een en twintigsten Januarij. (geteekend) Joseph De Blieck. (ij Ernstige lieden antwoorden gemeenlijk niet op gezeever ze laten den zeeveraar maar onge stoord begaan. (3) Wie dat er van beleefdheid gewagen durft Hij die den verwaanden guit uithing in onzen Ste delijken Raad durft dat.... (3) Ge denkt mij in verlegenheid te brengen, mis gepierd, man 1 Noem uw zegsman 1 (4) Als ge nu toch zoo bekrompen van geest zijt, begeef u naar de Sectiën daar zsl men u inlichten en dan zult ge niet aantoonen dat ge zooveel ver stand hebt van bestuurlijke zaken als de os eiers te pellen. (5) Ja, voor het vet en voor het smeer likt de kat den kandeleer... Waarvoor zijt ge dan zoo verzot op warme pantoeffels (6) Hiermee is het dan ook amen en uit weest Ge kent toch zeker wel 't liedje graaf van den Luxemburg heeft LeopoldsordeWij verne men dat de heeren Karei De Vis, Luite- nant-Colonel, Bevelhebber onzer Aalster- sche Burgerwacht en Polydoor DePaepe, Kapitein-bevelhebber van ons Aalstersche Vrijwillig Pompierskorps Ridder der Leopoldsorde zijn benoemd. Onze beste geluk wenschen. Worden gevraagd Een goede wever, een weinig de meca- nieken kennende. Vragen werk. Een goede bakkersgast. Een hoefsmid. Creemboter. Markt van Zaterdag 27 Jan. 1906 161 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den a 78 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2200 kilogr. IJlt £an»clier liarte.Hoe menigmaal hebben de menschen van Aalst hier in dezelfde kolonnen de wel daden verkregen deer de Forster's Zalf herhaald, hoe ze genezen werden, 't zij van eene vreeselijke huidziekte, 't zij van het pijnlijk speen. Ziehier nog een ander geval M' J. Troch, 57, Leopoldstraat, te Aalst, zegt ons Sedert twintig jaren leed ik van 't speen, dat mij op sommige oogenblikken onverdraaglijke pijnen toe bracht ik was mismoedig want reeds menige middelen 2onder uitslag gebruikt hebbende, hoopte ik op geene genezing meer, toen een vriend mij de Foster's Zalf aanried, verkocht bij M. De Val keneer, apotheker, en ik beproefde ze zonder uitstel. Na gedurende vijf dagen die weldoende zalf gebruikt te hebben voelde ik mij reeds grootelijks verlicht en weinigen tijd later was ik van die leelijke kwaal ontlast en tot mijne groote vreugde voelde ik niet meer de minste pijn. Ik verklaar het bo venstaande waar en veroorlof U het ken baar te maken. De huid is eene der wijzen waarop on zuiverheden uit het gestel gevoerd wor den. Maar de huid is aan bijzondere ongesteldheden, die haar werk beletten of tegenhouden onderhevig en deze moe ten in 't bijzonder behandeld worden. Eenige van deze ziekten zijn Eczema, Speen, Roos, Dauwworm, Schurft, enz. Foster's Zalf is een bijzonder middel voor iedere soort jeukende huidziekten, men heeft ze gebruikt en hare kostbare waarde in duizende gevallen bestadigd. Verzekert U dat men U de Foster's Zalf 1 geve van dezelfde soort als die welke Mr Troch, gehad heeft. Men kan in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per pest als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 5o, Coudenberg- straat, Brussel. Geeraerdsbergen. Men is hier op zoek naar zekeren heer Missing, zoon van eenen gewezen ontvanger, die een tiental jaren geleden de stad verliet en wiens verblijf niemand meer schijnt te kennen om hem de blijde tijding meê te deelen, dat een oom, weduwnaar zonder kinderen hem een erfdeeltje vgn 7 mil- lioen heeft nagelaten. In den Petit Bieu van Brussel wordt eene goede opmerking gemaakt. In het Verjaringspark, waar de boomen worded gesnoeid, stapelt men het doode hout op groote hoopen van 20 meters lang en maakt er reusachtige brandsta pels van. En dat bij zulke koü, wanneer hondarden menschen snakken naar een vlammekcn warmte I ■WAAROM NOG HOESTEN wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eenefleschBORSTSIROOP DE PRATERE altijd voldoende is om den geweldigsten en gevaarlijksten hoest te genezen. Alwie borstsiroop Depratere genomen heeft kan niet nalaten zijne voldoening uit te druk ken en zegt aan al wie het hooren wilt dat ia waarlijk eene goede bnratremedie. Te bekomen in alle goede apotheken aan 2 franken de flesch, te Oottende, bij den apothe ker Depratere, die in de provincie verzendt op aanvraag ook te Aalst, bij de apothekers De Valcker.eer en Callebaut GENEZING. Twee kleine telegramdragers waren te Biussel op de Martelarenplaats aan 't vechten geraakt. Een hunner was zoo woedend, dat hij een mes trok en zijnen tegenstrever een steek toebracht, welke mogelijk den dood voor gevol? zal heb ben. De plichtige, die nauwelijks 14 jaren telt, is aangehouden. EEN GUANO8CIIIP. Eenige dagen geleden, had ik de gele genheid een reisje naar Antwerpen te doen, waar er voor mij geene groutere aantrekkelijkheid bestaat dan eene wan deling langs kaaien en dokken. Iemand die nooit in België's groote haven ge weest is, kan zich onmogelijk voorstellen, welke groote hoeveelheden van allerlei handelsartikelen men aldaar opgestapeld ziet, welk overgroot aantal schepen uit alle gewesten men daar vergaderd aan treft, welke bedrijvigheid van laden en lossen daar heerscht. Mijn oog viel weldra op een groot zeeschip opzettelijk wandelde ik er heen, want ik wilde eens weten wat dit zeemonster inhield, doch reeds van op eenigen afstand behoefde ik het niet meer te vragen de reuk had het mij verkondigd. Dit groote zeeschip was geheel met PERU GUANO gela den. Daar ik niet begrijpen kon, dat er nog zooveel van die meststof in eens, van de eilanden geïmporteerd werd, ik had wel eens hooren zeggen dat er tegen woordig bijna geen GUANO meer be stond, sprak ik er een der bedienden aan die met het toezicht op de lossing be last wai en vroeg hem om eenige inlich tingen. Bereidwillig zegde hij mij, dat er bijna geheel het jaar door te Antwer pen GUANO gelost werd, dat soms vele schepen te gelijk in lossing waren en dat in het vorig jaar alléén, meer dan 3o,ooo tonnen, dus 3o millioen kilogrammen aangekomen waren, allen bestemd voor de OHLENDORFF'SCHE GUANO- WERKEN. liet scitip waarbij ik stond, Desdeuona geheeten, had onge veer honderd dagen noodig gehad om den overtocht van Peru naar Antwerpen te maken en bestond uit eene pjachtige la ding van 2,3oo tonnen. Volgens ont ledingen van reeds genomen stalen, be vatte deze PERU GUANO ruim 14% stikstof. Nadat ik mijnen zegsman vriendelijk bedankt had, wandelde ik verder, maar de reuk van de GUANO bleef mij nog lang in den neus. Delhaize Broeders O®, DE LEEUW. De lekkere chocolaad der a Boteresses die zulken eerlijken bijval ter Tentoonstelling van Luik heeft gehad, is nog te koop in onze succursa len. (2) Te Hains-Saint-Pierre is eene loco motief in een goederentrein geloopen en heeft zoo tien wagons doen ontsporen. Ook de locomotief ontriggelde.De machi nist en een freindraaier zijn gekwetst. Drama te Mouscron. In de Timmermanssiraat te Mouscron, arron dissement Kortrijk, wonen de echtgenoo- ten Loquet. Zij zijn in October igo5 getrouwd en het huwelijk scheen, ondanks het verschil van karakter der beide echt- genooten, betrekkelijk gelukkig. De vrouw was werkzaam en oppassend; de man een loshoofd. Het scheen dus de geburen niet zeer verwonderlijk voor te komen, dat da vrouw sedert ruim drie weken niet meer gezien was. Zij meenden dat zij, om ongenoegen is het huishouden te vermij den, zonder veel beslag haren man had verlaten. Den 3i* December had zij het ontbijt voor hem gereed gemaakt, doch, daar hij pijn aan de voeten had, gevoelde hij geen lust om naar zijn werk te gaan. Na het ontbijt ging de vrouw uitsinds dien zag men haar niet meer. In bovengemelde onderstelling, werd door de policie een signalement rondge zonden, opzoekingen werden bevoler., doch niets werd gevonden, dat het spoor der verloren vrouw kon doen vinden. Maar nu Donderdag kwam Loquet bij den commissaris van policie zeggen, dat hij daags te voren, in den namiddag, den beirput van zijne woning open had ge vonden. Hij had er met eenen stok in getast en een hard voorwerp gevoeld, zegde hij. Hij voegde er zelfs bij Dat zou wel een lijk, misschien dat mijner vrouw kunnen zijn. Die zonderlinge taal wekte vermoedens bij den commissaris, die vroeg Waarom hebt gij niet nauwkeuriger gezocht En waarom komt gij mij dit nu eerst zeggen Omdat ik vreesde, verdacht te zullen worden, mijne vrouw te hebben van kant gemaakt, was het antwoord. Da commissaris ging ter plaaise en, geholpen door eenige andere personen haalde hij een lijk boven dat van vrouw Loquet. De kleeren die zij droeg kwamen in verre na niet overeen met die welke bij het rondgezonden signalement waren op gegeven. Dc geneesheer, die den dood bestatigde ontdekte ook aan den hoofdslaap eene wonde, die moest toegebracht zijn vóór den dood der vrouw. Bij het verder ledigen van den put vond men nog een voorschoot, een bloes en een paar schoenen. En het was opmerk zaam hoe de man, bij al die bedrijven zoo koel en onverschillig bleef. De policie, aangedreven door de opge wekte vermoedens, deed nu een onderzoek over de gedragwijze van den man, op den dag van de verdwijning zijner vrouw en dit had zijne aanhouding voor gevolg. Het parket doet nu een onderzoek en heeft den man, onder mandaat en ver denking van moord doen opsluiten. PIANOS.Einde van seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe Pia nos, welke eene huur gedaan hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaar waarborg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 32, (tegenover de Bagattenstraat). De inventaris der kerkelijke goe deren. Dijnsdag hebben hevige inci denten plaats gehad bij het opmaken van den inventaris der kerkelijke goederen. Dijnsdag namiddag is men er mede begonnen in de kerken van Bordeaux. In de hoofdkerk heeft de pastoor, na ge protesteerd te hebben, het opmaken van den inventaris bijgewoond, gedaan door den inspecteur der domeinen. Te Sables d'Olonnes werd de handeling bijgewoond door eene groote menigte volks, die krachtdadig protesteerde. Bij zijn heengaan werd de onder-inspecteur van de registratie omvergeworpen door de menigte. In het gevecht dat hierdoor ontstond werden verscheidene personen gekwetst. Te Chaume beletten de zeelieden den ontvanger van de registratie in de kerk te komen. De ontroering in de stad is groot. Het opmaken van den inventaris der kerkelijke goederen in Fransch-Vlaan- deren lokt groote beweging uit onder het volk. Te Bergues waren een duizendtal per sonen naar de kerk gestroomd om te pro testeeren M. de Claivcs, maire en oud-senateur vergezelde den ontvanger van de regis tratie. M. Deman, pastoor-deken, las eene hevige protestatie voor. Na die lezing verklaarde de maire dat hij zich daar bevond als vriend en hij den inventaris afkeurde. De ontvanger aanvaarde de protestatie geteekend door de leden van de kerkfa briek en drong met moeite dbor het volk om heen te gaan. Te Bourbourg kreeg de ontvanger der registratie, ontvangen door den deken en de leden van dc kerkfabriek, bevel van heen te gaan, zonder den inventaris te hebben kunnen opmaken. Te Gravelines werd hem elke inlich ting geweigerd. Hij vroeg ook de ope ning van het tabernakel, maar de deken antwoordde hem dat zulks niet zou gebeu ren. Driehonderd personen hadden ge zworen dat men over hun lijk zou gaan alvorens het H. Sakrament te ontheili gen. Hierop ging de agent heen. Te War inhoudt moest de ontvanger ook heengaan na eene krachtige protesta- te hebben gehoord. Te Hondschote weigerde de geestelij- heid de deuren van de kerk te openen. Te Duinkerke is de inventaris vastge steld op morgen, 25 Januari. Men denkt dat de sacristij zal opengebroken worden De verontwaardiging is algemeen. Men voorziet erge incidenten,ingeval men den inventaris met geweld wil doordrijven. Te Boulogne is de boedelbeschrijving in de O-L-Vrouwkerk door erge inciden ten gevolgd geweest. Eene groep betoo- gers viel den ontvanger en den inspecteur aan op 't oogenblik dat zij de kerk verlie ten zij vluehtten op het politiecommis sariaat. De agenten moesten uittrukken om de betoogers uiteen te drijven, 's Na middags was er eene groote menigte voor dc cathedraal bijeengestroomd in efwachting van de komst der afgeveerdig- den van de regeering, maar deze lieten zich niet meer zien. 24 BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht i3 Vrouwelijk idem 11 Huwelijken. V. Van Branteghem, tabakfabr. met J. De Gilan, z. b. A. De Nil, wever, met M. Meert, tw. C. Van Lierde, caoutchoucbew. met M. Van Steertegem, kantw. L. De Vylder, bed. met M. Vat. Hover, tw. OVERLIJDENS. F. Marcel, hov. 61 j,, Hoogstr. J. Camu, m. Van Langenhoven, z. b. 81 j., Moorselb. P. Schamp, fabrickw. 14 j., Kerrebr. B. Rubbrecht, w° Ruyssinck, z- b. 68 j., Groenstr. V. Heyvaert, we Gysens, z. b. 73 j., Moorselb. H. Van Iloucke, renten. 80 jBegijnhof. 5 kinderen onder de 7 jaren. Mest te koop. Zich te wenden ter Losstatie Aalst- Zuid. Men vraagt een gehuisvest per soon kunnende beschikken over een deel van eene winkelvenster om een depot te houden van verweiij en uit den nieuw te wasschen. Schrijven Toby, Broeders, 6, Louis Hapstraat, Etterbeek-Brussel. Zaterdag 27 Januari 1906. fr. 00,00 a 00,00 00,00 a 00,eo 00,00 a 00,00 00,00 a 00,00 00,00 a 00,00 10,00 a 11,00 8,10 a 8,91 2,5o a 2,75 65,00 a 70,00 0,00 a 0,00 Tarwe Masteluin Rogge Garst Haver per 100 kil. Aardappelen de 100 kil. Boter per 3 kil. Eiers de a5 Viggenen.per koppel Vlas. de 3 kil. Ajuin de 100 kil, volgk.w, 6,00 a 7,00 Hopmerktvan 20 Januari 1906. Gewas 1905, ter merkt gebracht, o balen primé, fr. 00,00 a 00,00 o baal ordinaire, fr. 00.00 a 00.00. POPERINGHE. Gewas igo5 de 5o kilogr. fr. 29. Markt kalm. GENT 26 Januari Tarwe, per 100 kilos, fr. 20,00 a 21,00 Rogge 15,00 a 00,00 Haver 21,00 a 00,00 Garst 00,00 a 00,00 Boter per kilo, 2,97 a 00,00 Eiers per 26, 2,97 a 00,00 ANTWERPEN, 26 Januari Ziehier de prijzen der granen op de markt in het Bolleken gehouden Tarwe per 100kil.fr. 16,50 a 16,75 Rogge i5,75 a 16,00 Wintergarst 00,00 a 00,00 Zomergerst 17,25 a 17,5o Haver 19,00 a 19,25 Boonen 00,00 a 00,00 Bitterpeën 17,00 a 00,00 De kuipboter werd heden morgend ter markt per kilogr. verkocht, aan de prijs zen van fr. o,oo a o,oo. De ponden of halve kilogr. betaalde men volgens kwaliteit fr. 1,40 a i,5o. De aardappels per zak i2,5o a i3,oo fr, De eieren betaalde men per 25 stuks fr. 2.3o a 2,75. VEEMARKTEN, GENT, 26 Januari Getal te koopgestelde hoorenbeesten 351 Melkkoeien Groote ossen Jonge ossen 83 I Vette koeien 1 j Stieren 22 41 Magere beesten 91 Schapen 46 Varkens 213 Lammeren 0 1 Loopers 8 Kalveren 63 Viggens 179 Stieren i* kw o,85 2*kw. 0,75 3*kw. o,65 Koeien 0,84 0,73 0,68 Vaarzen 0,90 0,80 0,70 Ossen o,95 o,83 0,70 Varkens 115 i,o5 0,00 Kalveren i,3o 1,00 0,00 CUREGHEM-ANDERL. 25 Jannari. Veemarkt. Te koop gesteld 742 ossen, 2tg stieren, 971 koeien, totaal ig32 stuks. Men betaalde per kilogram op voet Osaen 0,71 a 0,94, Stieren 0,62 a 0,82, Koeien en Veerzen 0,62 a 0,81. Kalverenmerkt Ter merkt gebracht en te koop gesteld 732. Prijs per kilogr fr. 1,00 1 ,i3 a i,a5. BRUSSEL 26 Januari. Kalverenm. Getal te koop gesteld 210, per kilogr. op voet fr. o,g5 a 1,20. Huidenmarkt Ossen 1,00 a 1,10, stieren 0,90 a o,g5, Koeien en Veerzan i,o5 a 1,10, Kalveren x,65 a 1,70.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2