Donderdag 1 Februari 1906 5 centiemen per nummer. 57ste Jaar 5815 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vrachten van 't onzijdig onderwijs. TUINBOUW. BEGRAFENIS Cardinaal GOOSSENS EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan is .- tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 81IUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 348 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdb/ in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 3i JANUARI 1906. Frankrijk toont ons aan waar 't onzij dig, of liever, ongodsdienstig onderwijs naartoe leidt. Immers reeds meer dan twintig jaren is het daar ingevoerd. Gedurende al dien tijd werd er de godsdienstige overluiging door allerlei middelen bestreden en men zou die wel vervangen door andere gevoelens meer bekwaam om den mensch tot het beseffen zijner plichten te leiden. En men begon aan de jeugd verdraag zaamheid jegens eenieder en de vader landsliefde in te planten. Maar zie, de uitslagen hebben aan de pogingen niet beantwoord. De zooge zegde verdraagzaamheid is in een hevige klassenhaat ontaarden de vaderlandsliefde heeft schipbreuk gelepen. 't Gaat gemakkelijk de christene of godsdienstige gevoelens uit het hart der jeugd te rukken, maar er in de plaats andere instorten die kracht en macht bezitten om het hart van den menfch naar eisch en plicht te richten, dan be reikt men zijn doel niet. Met de godsdienstige overtuiging heeft men te eelfdertijd ook de grondslag van meestal de zedelijke deugden uit 't hart der jeugd gerukt. De vaderlandsliefde onder anderen is in Frankrijk ver te zoeken. Talrijke Fransche onderwijzers aan schouwen de vaderlandsliefde als een afkaurlijk gevoel, dat uit 't hart der jeugd moet verbannen worden. En zoo verre gaat het dat er maatrege len zijn moeten genomen worden om de verspreiding dier laakbare leerstelsels, bij het onderwijzend personeel te keer te gaan. M. René Goblet, een Fransch oud minister, schreef hierover Wie ooit hadde kunnen gelooven, dat wij, na dertig jaren republiek, de crisis der vaderlandsliefde in de school zouden bijwonen, en dat wij verplicht zouden zijn de school te verdedigen tegen de beschuldiging dat zij de vader- landslielde onderwijst Talrijke feiten en daadzaken bewijzen, dat bij de Fransche schoolmeesters, de vaderlandsliefde in geen aanmerking meer komt. De Internatoinale wordt op hunne congressen luidruchtig gezongen uit de I Ik bid u, doe mij de beleediging niet aan. te onderstellen dat de kwestie van bruidschat mij aan den zoetsten mij ner droomen, aan den vurigsten mijner wenschen zal doen verzaken. De schoon heid, het verstand, en de deugden van Mej. de Valdeuf zijn hoedanigheden, die voor mij eene vrouw benijdenswaardig onder allen maken. Graaf de Valdeuf glimlachte. Vooral voor hem was zijne lieve Irma zoo volmaakt, dat het hem zoo natuurlijk voorkwam, dat men haar niet kon nade ren zonder haar te beminnen. Mag ik hopen dat Mej. de Valdeuf mijne hulde zal aanvaarden vroeg graaf Michaël Wladiroff op zachten, bijna smee kenden toon, die afstak bij de voorname en hooghartige uitdrukking, die steeds op zijn gelaat te lezen was. Dit vraagpunt is niet het eenige, hernam langzaam M. de Valdeuf, met inzicht op elk woord drukkend. De groot ste der hinderpalen belet eene verbintenis tusschen u en mijne dochter Irma is catholiek. Het gelaat van den russischen kapitein vertoonde geen enkele blijk van verwon dering. school verbannen zij de boeken die de vaderlandsliefde aanprediken; aan 't hoofd van hun voornaamste orgaan of gazet hebben zij als hoofdopsteller aangesteld M. Hervé, een hardnekkige bevechter der vaderlandsliefde en voorslaander van den burgeroorlog, en hun bond is zelfs zooverre gegaan zijn leus af te schaffen Voor 't Vaderland met zweerd en boek. Die leus beantwoordt niet meer aan de denkbeelden dier Onderwijzers. Ziedaar eene der vruchten van 't onzij dig of verwereldlijkt onderwijs 1 En daar dezelfde oorzaken meest altijd dzelfde gevolgen hebben, zoo zouden wij hier weldra dezelfde daadzaken te be treuren hebben, moest het onzijdig onder wijs hier ook ingevoerd worden, 't gene ons voor de deur staat indien de verbon dene liberalen en socialisten in Mei aanst. zegepralen. Winterbehandeling der fruitboomen ter voorkoming van ziekten en in- sekten. III. Afgevallen vruchten, of deze welke men bij het fruitpluk- ken niet heeft verzameld, omdat zij door cryptogamische ziekten zijn aangetast, mogen niet blijven liggen, maar moeten verzameld en vernield worden. IV. Het zal noodig zijn aan den voet der boomen den grond om te werken talrijke insekten of hunne larven en pop pen schuilen dikwijls aan den voet der boomen en worden door zulke bewerking onmiddellijk gedood, of te diep onderge- dolven om later nog de oppervlakte te kunnen bereiken. In de boomgaarden, met gras bezet, is deze omwerking nog om eene tweede rede aan te bevelen. De graszode vormt na korten tijd een dicht deksel aan de opper vlakte, dat het toetreden van lacht, zoo niet geheel, dan toch grootendeels ver hindert, en dat de toevoer van water en meststoffen evenzeer belemmert. Met rond om iederen boom een kleinen kring om te werken, zal de ondergrond beter ver luchten en tevens zal men de noodige meststoffen kunnen toedienen. De betere verluchting, alsmede de be mesting, zullen den boom ten goede komen om hem krachtiger te maken en hem aldus in staat te stellen, beter aan de aanvallen van schimmels en insekten te wederstaan. Zwakke, uitgeputte of zie kelijke gewassen lijden veel spoediger en veel sterker onder iedere oorzaak van schade dan een krachtige, gezonde boom. V. De stammen, takken en twijgen der Ik wist het, zegde hij, en dit zelfs in geen hinderpaal, ten minste niet voor mij. En daar de graaf zweeg, ging hij voort Zou Mej. Irma om die reden weige ren, haar lot aan het mijns te verbinden? En zijne stem verried ditmaal een lichten zweem van bitterheid. Ik had anders ge dacht, dat ik Mej. de Valdeuf niet heel en gansch onverschillig was. En gij bedroogt u niet, Michaël, hervatte de graaf levedig. Het is waar, Irma bemint u; maar zij is christen en wil zich alvorens verder te gaan, verzekeren of zij na haar huwelijk volle vrijheid zal hebben, om haren godsdienst uit te oefe nen en er hare kinderen in op te voeden. Hier zweeg de russische officier. De gunsteling der keizerlijke familie had de zaak niet van deze zijde be schouwd. Zijn beweegbaar gelaat weêr- spiegelde den inwendigen strijd, dien hij voerde, tusschen het geloof in den czaar en zijne genegenheid voor 't jonge meisje. Eindelijk was het voor het oogenblik deze laatste, die zegevierde en het was met eene bevende stem, dat hij antwoord de Irma zal vrij zijn daarop geef ik u mijn woord. Evenwel... moet zij ookeene toegeving doen... Toen ik vart Zijne Ma jesteit de toelating vroeg eene Franjaise te trouwen, heeft onze zeer goedertieren Keizer het mij welwillend toegestaan, maar onder de uitdrukkelijke voorwaarde, aan dewelke ik mij niet kon onttrek- boomen dienen ook zorgvuldig nagegaan te worden, om eierhoopjes, ringen, schildluizen en andere insekten te ver wijderen. Doode, door kanker of bloedluis aan getaste takken ol twijgen, zullen bij die gelegenheid ook weggesnoeid worden. VI. Lijmbanden of vanggordels geven vooral in het najaar en voorjaar uitste kende uitslagen. Wanneer men dievang- banden, die wij beschreven hebben, weg neemt, staat men verwonderd te zien, hoe talrijk en ook hoe verscheiden de insekten zijn die er eene schuilplaats in gezocht hebben, en die alzoo gemakkelijk kunnen vernield worden. Men bedenke nu hierbij dat door het dooden van volwassen insekten en hunne larven en poppen in den winter, men voor het volgende jaar niet alleen de door hen veroorzaakte rechfstreeksche schade, maar ook hunne vermenigvuldiging, dat wil zeggen de geboorte van talrijke vijan den voorkomt. Fr, L, (Handelsblad.) Aartsbisschop van Mechelen. Dijnsdag heeft te Mechelen de plechtige begrafenis plaats gehad. Al de treinen brengen massas volk aan. De huizen zijn gesloten en overal hangt de vlag half top. Het lijk berust in de kapel, schitterend van licht. Op de kist de capa-magna en de roode bonnetvöor de kist de cardinaalshoed en het grootlint der Leopoldsorde. Mgr Rutten, bisschop van Luik, is van Maandagavond aangekomen. Rijtuigen brengen beurtelings aan Mgr Wafelaert, Stillemans, Heylen, Wal- ravens, Vico de pauselijke nuncius en de familie van den cardinaal. Allen worden ontvangen door Mgr Declerck. De geneesheeren hebben verboden aan den broeder des Cardinaals, den burge meester van Perck, de plechtigheid bij te Om 9 ure komen de troepen, onder bevel van kolonel Drosar, post vatten. De rijtuigen brengen aan: Graaf d'Oul- tremont en generaal Burnell, vertegen woordigers van den Koning de kolonels du Roy de Blicque en Terlinden van het huis van prins Albert. ken, dat de kinderen van het mannelijk geslacht van rechtswege aan de geloofs belijdenis onzer vorsten zouden toebehoo- Er is geen spraak geweest van kin deren van het vrouwelijk geslacht. Ik neem dus de verbintenis aan, de gravin Wladiroff vrij te laten in de opvoeding harer dochters maar meer kan ik niet doen. Ik hoop dat gij met dit bewijs van goeden wil zult tevreden zijn, en dat Irma er rekening van zal houden... Het heeft van mij niet afgehangen, de zaken anders te regelen. Overigens de, hemel zal oordeelen, en den zegepraal verlee- nen aan die der twee geloofsbelijdenissen, die zijnen voorkeur heeft. Wat hij er niet bijvoegde, en wat stel lig graaf de Valdeuf en zijne dochter niet hadden kunnen vermoeden, was dat de keizerin, toen zij haren gunsteling de toestemming gaf tot een huwelijk met de jonge fran9aise, er bijvoegende Het is een kind, dat gij huwt, Mi chaël 1 Op zestienjarigen ouderdom is de wil eener vrouw nog niet gevormd zelfs dan, wanneer hij doortrokken blijft met de vooroordeelen der jeugd, kan die zich nog wijzigen. Aan u, graaf, de eer, uwe echtgenoote te winnen voor den gods dienst van uw land. Hat zaLeene schoone overwinning zijn, die niet kan nalaten, gerucht te maken in de Fransche colonie om er anderen voor onze zaak te winnen. Mechelen, 3o Jan. n u. 45. Om half tien komt eene talrijke geeste lijkheid het lijk afhalen. Bij het uitkomen wordt een salvo ge lost door een bataljon carabiniers, onder commando van majoor Ghilain. Het lijk wordt gedragen door 16 onder pastoors. Vóór de kist dragen twee semi naristen den cardinaalshoed. De hoeken van het baarkleed worden gehouden door MM. Decocq, burgemees ter graaf de-Mérode, voorzitter van den Senaat Schollaert, voorzitter der Kamer; Vanden heuvel, minister van justicie de Landshetre, staatsminister generaal Timmermans. Achter de kist volgen 4 liefdezusters en de reeds gemelde verte genwoordigers der Koninklijke Familie. De stoet gaat langzaam voort onder het daveren van het kanongeschut. Het muziek der carabiniers speelt treur- marchen. De 2 bataljons onder het bevel van kolonel Rosart volgen en een gedeelte vormt de haag. 56 maatschappijen met vaandels zijn in den stoet aanwezig, alsook de studenten der catholieke Hoogeschool met muziek. Dan volgen de bisschoppen, de kloo sterorders, de talrijke geestelijkheid, de prelaten der verschillige abdijen. Tusschen. de overheden DemerKen wij MM. Liebaert, Woeste, de Ribeaucourt, van de Werve, Btlpaire, De Meester, de Ramaix, Pitsaert, Carton,De Winter, Van Cauwenberg, Cogels, gouverneur der provincie Antwerpen de leden der be stendige deputatie, de rechtbank van eersten aanleg in toga, de leeraars der catholieke Hoogeschool in toga en ontel bare notabiliteiten, waarvan de opneming gansche kolommen zou innemen, DE DIENST. Bij het binnentreden der kerk wordt nog een salvo gelost. In de kerk wordt de ordedienst verricht door detachementen grenadiers, carabi niers en jagers de jonge catholieke advo- katcn vervullen het ambt van commissa rissen. De Mis wordt gezongen door de leer lingen van het Groot Seminarie, onder liet bestuur van M. Tinei. De groote koor is met zwart behangen. Het lijk wordt geplaatst onder de kruisbeuk en is om ringd door pyramiden van licht. Mgr Stiilemans celebreert de Mis. DE LIJKREDE. De dienst is geëindigd om half 13. Mgr Mercier spreekt de lijkrede uit, waarin bij, in verhevene taal, den lof Ziedaar het doel, dat gij u moet voorstel len. En daartegen moest dit kind van zes tien jaar, alvorens voor altijd de vrijheid van zijne daden te bepalen, die van zijn geweten verzekeren. Dit gaf den russi schen officier reden tot nadenken. Inderdaad, had hij gedacht, die ver overing zal niet zoo gemakkelijk zijn, als Hare Majesteit schijnt te onderstellen. Maar kapitein Wladiroff behoorde niet tot degenen, die voor moeilijkheden terugwijken integendeel. Hij was er verzot op, die te overwinnen en in de vurigheid van zijn karakter ging hij ze te gemoet, met de behendigheid van eenen diplomaat. Hij stond op en zegde, diep buigend Ik zal morgen de eer hebben, het antwoord van Mej. de Valdeuf te vra gen. Wil zoo goed zijn, heer graaf, haar te zeggen, dat zij het geluk van mijn leven in handen heeft. Vervolgens groette hij met die onder scheiding, welke ieder van zijne bewe gingen kenmerkte en geleid door den graaf de Valdeuf, verliet hij diens woning, na den Fransehen edelman met ontroe ring de hand te hebben gedrukt. Droomend zag deze den russischen offi cier zich verwijderen. Die Michaël Wladiroff was eene schit terende partij voor Irma de Valdeuf. Graaf de Valdeuf, tot den ouden Fran- schen adel behoorende, had het vaderland maakt van den diepbetreurden Cardinaal en zijn voorbeeldig leven afschetst. Hij was bewonderensweerdig, zegt hij, door {zijne voorzichtigheid en ver wachtte veel meer van het goddelijk licht dan van zijnen eigen geest. Hij handelde meer door het hart dan door het gedacht. Spreker brengt hulde aan de schoone deugden die den Cardinaal kenmerkten. Hij droeg altijd een gebed in zijn notaboekje als volgt O, Heer, ik aanbid uw laatsten zucht, ontvang Gij, de mijnel Ik offer U van nu af de laatste oogenblik- ken van mijn leven De redenaar eindigt met den uitroep Wees gezegend, diep betreurde Cardi naal, in naam van die duizende kinderen, in naam van dit legioen arbeiders, in naam dér geestelijken en kloosterlingen, in naam van het Belgische vaderland Daarna worden de absouten gezongen door de bisschoppen van Doornik.Namen, Brugge, Luik en Gent en den Pauselijken Nuncius. (Handelsblad.) De nickelmunt. Te begin ne». van Mei zuilen ai ae nickelatiUcicen zonder gaatje worden ingetrokken. Tegen de winterhanden. Wij vinden in een Hollandsch blad, niet een middel om de winterhanden te genezen, maar wel een behoedmiddel tegen het krijgen van winterhanden onze lezers kunnen het altijd wel eens beproeven Bij zwakke en bleeke personen, vooral bij scrofuleuse kinderen, komt voor de behandeling der winterhanden in de eerste plaats een algemeene behandeling in aan hing.Goede en doelmatige voeding, ge regelde afwassching van het geheele lichaam met koud water, het doen van ge paste kamergymnastiek, al deze middelen kunnen we hier toepassen. Een advies van den geneesheer zal meestal onmisbaar zijn. Behalve deze algemeene behandeling kan een plaatselijke behandeling veel nut doen. Het herhaaldelijk wrijven der han den versterkt het weefsel ten zeerste. Ook kort durende aanwending van koude, direct gevolgd door de zoogenaamde handgymnastiek, dat zijn bewegingen in de verschillende handgewrichten en wrij vingen der handen, zoodat zij weer be hoorlijk warm worden, is zeer aan tu be velen. De bekende sneeuwwasschingen verlaten uit hoofde van staatskundige ge beurtenissen, die hier niet kunnen opge somd worden. Hij kwam dan met zijne jonge vrouw en hun eenig kind dat twee jaar oud was, zich te Sl Petersburg ves tigen. De edele familie werd met onderschei ding ontvangen door de Peterburgsche hooge wereld, die overigens altijd vol welwillendheid is voor de Fransche ban nelingen. Maar hetzij heimwee, omdat tij zich zooverre van het vaderland niet ge wennen kon hetzij fijngevoeligheid, ter oorzake der betrekkelijk geringe inkom sten, waarover de vrijwillige ballingschap hen liet beschikken, de graaf en gravin de Valdeuf zochten weinig kennissen. Toch deden zij moeite om de waardig heid van hunnen adellijken naam op te houden. Zij wisten zich bemind te maken en zich te doen eerbiedigen door hen in wier midden zij hunne tent hadden opge slagen. Zij leefden schier eenzaam te midden der groote stad, zich enkel bezig houdend met de opvoeding van hun kind, en in hunnen huiskring slechts eenige met zorg uitgekozen vrienden uit de hooge russi sche wereld ontvangend. Twee jaren voor dat onze geschiedenis begint, werd de jonge gravin de Valdeuf plotseling aan de liefde van haren echt genoot en hare dochter ontrukt. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1