Zondag 18 Februari 1906 5 centiemen per nummer. S78le Jaar 5820 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onfaalbaarheid in de Kerk. DE Zwarte Bedelaar. W erkrechtersraad De metaalbewerkers Buurtspoorwegen Zondagrust. Ditjes en datjes. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrij dar in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 17 FEBRUARI 1906. De catholieken gelooven aan de onfaal baarheid der onderrichting van de Kerk. Hebben wij altijd een duidelijk begrijp over de bevatting van dit dogma Deze of gene onzer tegenstrevers be proeft soms ons geloof te bespotten. Maar hij begint altijd met het te ontaarden. Wat hij aantast is niet de onfaalbaarheid, neen, 't en is maar de caricatuur ervan. Trachten wij het begrip er van een weinig te bepalen. De Kerk is onfaalbaar in zake van veropenbaarde waarheid. Eene goddelijke leering is door Gods Zoon ter wereld verkondigd, deze leering moet ongeschonden door de eeuwen heen bewaardworden. De Kerk is de levende maatschappij, gelast om aan alle eeuwen het goddelijk woord.dat ze in haar zeiven draagt, en haar leven uitmaakt, te her halen. Zij is bewust dat ze in die zending niet kan falen zij vertrouwt zich in de goddelijke hulp en in de beloften van Christus. En zeker, indien de veropen baring goddelijk is, zou het niet verwon dering baren zoo God zijn werk aan de ongestadigheid van den menschelijken geest zou overgelaten hebben De onfaal baarheid der Kerk, bewaardster harer geloofsleer, is de onvermijdelijke ophel dering van de leering door Gods Zoon gebracht. Tot waar gaat de onfaalbaarheid De veropenbaarde waarheid is geen ijdel ge dacht, zij is een levensregel, en de Kerk onderricht niet alleen, zij regelt het gods dienstig leven harer leden. De godsdienst, de kerkgebruiken, de kerkelijke tucht, zijn levensvormen in dewelke een godsdienstig gedacht ge wordt. De Kerk bepaalt die levensvor men. Kan het zijn dat de besluiten welke zij in dien zin uitbrengt het geloof in verlegenheid brengen 't Kan gebeuren dat de wetten der Kerk niet de beste mogelijk zijn, 't kan niet dat ze met het geloof strijdig zijn, strijdig met de vereischten der christene zedenleer. De godsdienstige leering is door de menschen gedacht. Die zelfde menschen houden zich met de wetenschap op, en de godsdienstige waarheid moet met de wetenschap in aanraking komen. Maar zij zou de kans kunnen loopen door die aanraking vervalscht te worden. Indien het goddelijk woord bewaren de zending der Kerk is, moet ze dan niet kunnen vaststellen, of de uitdrukkingen, de menschelijke uitleggingen van dit woord haar passen of niet passen Moet ze dan niet kunnen vaststellen of deze wetenschappelijke leer, een onderwerp besprekende 't welk de veropenbaarde leering raakt, met die leering tegenstrijdig is of niet «O» 240 Vervolg Ik behoor aan hem, hernam de be delaar, die stomme vraag beantwoordende ik stel zijn wil in alles bovenaan Maar sedert eergisteren is er eene verandering ingetreden. Ik heb ontdekt... Wat hebt gij ontdekt vroeg de jonkman mei levendigheid. Ik ben op het spoor, kleine mees- ter. De bedelaar haalde van onder zijne kleederen een fijnen geborduurden zak doek te voorschijn, dien hij Xavier toon de. F. A I riep hij uit, hem op de naam letters wijzende. F. A herhaalde Xavier die hem niet begreep. Florence-Angèle I sprak de bede laar op zegevierenden toon. Helaas mijn goede Neptunus, er zijn misschien ie Parijs tienduizend zul ke naamcijfers. Ja, maar er is slechts een aangezicht da» zooveel op het uwe kan geleken als dat van die vrouw. Gelijkt zij op mij 1 Kent gij haaf Waar woont zij De Kerk oordeelt niet rechtstreeks in zake van menschelijke wetenschap, maar zij oord> elt de overeenstemming der men schelijke wetenschap met de goddelijke wetenschap. Dat valt in haren rol wie zal het betwisten En in dezen rol is zij nog eens onfaalbaar. Maar wie is de onfaalbare Kerk Is het deze of gene godsgeleerde, deze of gene bisschop, zijn het de Romeinsche congre gatiën welke Galilée veroordeelden De onfaalbaarheid behoort vooreerst aan de Kerk, aan de gansche godsdien stige maatschappij, 't gene heel de Kerk gelooft, 't accoord, met eenparigheid, dat is de veropenbaarde waarheid. Zij behoort nog aan de onveranderlijke leering waaruit het geloof der godsdien stige maatschappij voortspruit. De een parige leering van het onderwijzend korps der Kerk, in zijn geheel omvat, is onfaal baar. De onfaalbaarheid behoort tot de algemeene Vergadering. Een besluit ge nomen door de bisschoppen in overeen komst met den Paus, op plechtige wijze aan gansch de Kerk voorgeschreven, 't is daar wel in eerste orde een besluit der Kerk. Eindelijk behoort ze den Pau3, Hoofd der algemeene Kerk, wanneer hij van zijne oppermacht gebruik maakt, zou hij niet kunnen falen zonder in zijne dwaling de gansche Kerk mede te sleepen, maar de onfaalbaarheid behoort hem alleenlijk toe in de plechtige akten, in de welke hij zijne oppermacht, heel en gansch, met al haar gewicht, verbint der wijze dat men zich om zijne bedoelingen niet kan mis grijpen. Zulke pauselijke akten zijn niet zoc dagelijksch. Geene talrijke pauselijke besluiten werden in zulke omstandig heden genomen. Ën in 't bijzonder, is het zeer zeker dat eene enkele pauselijke goedkeuring aan een besluit der Romein sche congregatiën gegeven de onfaalbaar heid niet verbindt. Ziedaar dus de leer der Kerk ten op zichte der onfaalbaarheid, welke zij ge niet. Zij is enkel de noodige opheldering van hare goddelijke zending. Vereeniging van gemeenten voor de «temming. Ingevolge de bepalingen van art. 3 der wet van 20 November 1896, houdende dat de stemming voor de Werkrechtersraden plaats heeft in de gemeente, maar dat de gemeenten die minder dan dertig kiezers tellen, kunnen vereenigd worden met ééne kiesafdeeling uit te maken, zijn de volgende gemeenten onzes Arrondisse- ments in afdeelingen samengevoerd. Werkrechtersraad van Aalst. a. Werkgevers-kiezers. Baerdegem, Eipe, Erembodegem, Gysegem, Herder- ssm, Hofstade, Mildert, Moorsel, Nieu- werkerken en Aalst stemmen te zamen te Aalst. Die dringende vragen bekoelden eens klaps de blijdschap van den neger. Ik ken haar niet, mompelde hij, en ik weet niet waar zij woont. In dat geval mijn arme vriend... begon Xavier. Maar ik heb haar gezien viel de zwarte hem met drift in de rede. Ik zou haar onder duizenden kunnen aanwijzen, ik zou haar van achteren aan hare hou ding erkennen.... Ik zal haar wedervin- den, kleine meester, ik zal haar weder- vinden I Terwijl dat tooneel in het armoedig zolderkamertje van Neptunus plaats greep stond Carral voor een rustetoel, waarin mevrouw de markiezin gezeten was, in een klein salon van het hotel Rumbrye. Het is eer. weelderig boudoir. Een enkel raam met een spiegelruit liet den dag, door dunne zijden en witte tullen gordijnen getemperd, binnendringen. Er heersschte eene doodsche stilte in dat geurige verblijf, waar zelfs het ge- druisch der voetstappen door de mollige tapijten gesmoord werd. Mevrouw de Rumbrye lag achteloos in haren luierstoel uitgestrekt. Ondanks het gunstige halfdonker, dat in de kamer heerschtte, bespeurde men afgmaiigheid op haar gelaat. De kring, die hare oogen omgaf was dieper dart anders. Zij scheen bijkans van haren leeftijd. Van dat ongeluk was ten deele het bal van den vorigen nacht, ten deele het Bavegem, Erondegem. Impe, Oorde- gem, Ottergcm, Vleckem, Vlierzele, Wanzele en Lede. Kerkxken en Haaltert te Haaltert. Aygem, Borstbeke, Burst, Sint-Lie- vens-Houtem, Ressegem, Woubrechte- gem, Sonnegem en Herzele, te Herzele. Aspclare, Dendcrhoutem, Denderleeuw, Dendcrwindeke, Iddergem, Meerbeke, Nederbasselt, Neigem, Okegem, Oulter en Ninove, te Ninove. Elene, Erwetegem, St-Lievens-Essche, Godveerdegem, Grootenberge, Oomber- gen, Ophasselt, Steenhuyze-Wynhuize en Sottegem, te Sottegem. b. Werklieden-kiezers. Melderl en Baardegem, te Baerdegem. Impe, Wanzele en Smetiede, te Smet- lede. Ottergem, Vleckem en Erondegem, te Erondegem. St. Antelinkx, Woubrechtegem en Her zele, te Herzele. Bambrugge, Zonnegem en Burst, te Burst, Heldergem en Aygem, te Aygem. Welle en Haaltert, te Haaltert. Hillegem en Borsbeke, te Borsbeke. Aspelare, Appelterre-Eichem, Neder basselt en Oulter, te Oulter. Pollaere en Denderwindeke, te Den- windeke. Neigcm en Meerbeke, te Meerbeke. Okegem en Ninove, te Ninove. Leeuwergein, Oombergen en Elene, te Elene. St-Lievens-Essche, Grootenberge,God veerdegem en Sottegem, te Sottegem. Steenhuyze-Wijr.huyze en Ophasselt, te Ophasselt. in dienst der Staatsspoorwegen hielden hier te Aalst, onlangs Congres om den toestand te onderzoeken in den welken zij verkeeren en de verbetering van hun levenslot te bewerken. Op dit Congres werd vertoogd dat het publiek zich een valsch gedacht vormt van den weinig benijdbaren toestand in den welken de werkers der depots en remisiën verkeeren en van de groote diensten welke zij aan 't Bestuur be wijzen. Het is algemeen gekend dat om in de bedoelde werkhuizen aangenomen te wor den men een goed lager onderwijs moeten bezitten en bovendien ook kunnen tee kenen. De leertijd is lang en moeilijk en eischt veel opofferingen. In een woord, al de ambachtslieden van den grofsmid die het ruwe ijzer bewerkt tot de stellers die dc bewerkte stukken verzamelen, allen moeten een onberispelijk werk leveren. Meermaals reeds heeft de Staat dit werk slecht humeur schuld, waarin mevrouw de markiezin dien dag verkeerde, Gij hebt hem gezien vroeg zij eens klaps, een doorborenden blik op Carral vestigende. Met mijne eigen oogen gezien, ant woordde dc mulat. De duivel moet er zich mede bemoeied hebben 1 Alles ging tot dusverre goed, ik had uwe bevelen stipt uitgevoerd, de commissaris had zijn plicht gedaan. Tot overmaat van ge luk had een of ander mij onbekend toe val zijne zaak moeten verslimmeren, daar hij alleen van de overige in de rue Ser- vandoni overvallen spelers regelrecht naar het parket van den prokureur des konings overgebracht werd. Ik meende dat de zaak beklonken was en ik doolde rondom het paleis om spoedig de ont knooping te kennen en u die te komen mededeelen, toen ik hem naar buiten zag komen met een verwenschten neger, die gewoonlijk onder ons ramen bij het por taal d r Sint-Sulpicius op post staat. Een bedelaar vroeg de markiezin. Ja, een bedelaar. Wat kan er tusschen hen gemeens bestaan De duivel weet het. Ik heb hem vrij naar buiten zien komen.Hij ontsnapt. Gij zijt een verrader of een domoor. Narcissus I voegde mevrouw de Rum brye den mulat toornig toe. De mulat beet zich op de lippen en antwoordde niets. in de Tentoonstellingen met fierheid aan 't oordeel van 't publiek onderworpen. In de private nijverheid worden deze werk lieden gewaardeerd en betaald naar hun ne verdienste, terwijl het zoo niet is in 't Bestuur der Staatsspoorwegen en 'twelk dan nog meer bekwaamheid eischt dan elders. En men merke aan dat men een certi ficaat van moraliteit en goed gedrag moet voorbrengen en vrij moet zijn van alle lichamelijk gebrek om in de Staatswerk- httizen aangenomen te worden. Deze en nog meer andere reden pleiten voor eene vermeerdering van hunne dag huur. De daghu ur verandert van 3 fr. tot 3,40 en gemeenlijk wordt er maar 255 uren per maand gewerkt. De werkman ont vangt dus 76 fr. of 86 fr. Er wordt afge trokken 4 voor de hulpkas en er blijft dus slechts 73 fr. 50 of 83 fr. 20 over om in de noodwendigheden van een meestal talrijk huisgezin te voorzien. Om hunne toestand eenigzins te ver beteren vragen de metaalbewerkers i° Dat het proefstuk zou onderzocht worden door eene speciale Commissie hiertoe aangesteld - 20 Dat bun eene maandelijksche bezol diging zou toegestaan worden daar zij een onafgebroken dienst verrichten 3° Dat die maandelijksche bezoldiging gelijkvormig zou bepaald worden op 90 fr. bij de in diensttreding 40 Dat die bezoldiging zou verhoogd worden tot 100 fr. na 6 maanden proef tijd. Wij houden die vragen als riet over dreven en in strikte rechtveerdigheid zou den zij mogen ingewilligd worden. Ove rigens wij roepen er de bijzondere aandacht op in onzer catholieke geko zenen MM. Woeste. De Sadeleer, baron de Bethune, Van Vreckem en baron de Kerchove d'Exaerde. in 't Arrondissement van Aalst. Brussel, 7 Februari 1906. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, Als gevolg aan uwen brief van 3 dezer maand hebben wij de eer U hieronder de verschillige gevraagde inlichtingen te ge ven. i° Lijn van Sottegem naar Ninove. Het gouvernement heeft ons het in aan merking nemen van dit ontwerp toege staan. Onze provinciale dienst gaat over tot de voorbereidende studiën en stelt eene omschrijvende memorie op die moet totlaten bepaaldelijk te beslissen over het in aaanmerking nemen van het ontwerp en de inschrijving van den Staat in het noodige kapitaal vast te stellen. 20 Lijn van Ninove naar Aalst. Wij sturen aan het gouvernement de XI. DE UITNOODIGING. Mijn zoon moet in elk geval die fortuin bezitten, hernam de markiezin zacht en als tot zich zelve sprekende. Het moet I ik wil het Mijnheer de Carral, ging zij met een geniepigen glimlach voort, naar men zegt, weet gij voortreffelijk met den de gen om te gaan. Men spreekt de waarheid, ant woordde de mulat, ondanks zijr.e even te voren ondergane vernedering fier hel hoofd in den nek werpende. Men zegt ook dat gij uws gelijken niet hebt op de pistool. Ik mis nimmer mijn doel, mevrouw. Maar dat is meesterlijk hernam de markiezin, zich zachtjes oprichtende. In dit geval moet gij een geduchte tegen partij zijn in een tweegevecht Dc mulat dacht een oogenblik na en wierp een blik vol wantrouwen en haal op de markiezin. Doch snel als de gedachte werd deze blik vervangen door zijne gewone uit drukking van slaafschc gehoorzaamheid. Hebt gij iemand, die gedood moet worden vroeg hij. De markiezin antwoordde niet op de rechtstreeksche vraag maar in plaats van er zich verontwaardigd over te too- nen, zag zij den mulat strak aan. Indien gij dat deedt, lispelde zij, zou ik u voor altijd van alle afhankelijk heid jegens mij ontslaan. vraag tot het in aanmerking nemen van het ontwerp. 3° Lijn van Aalst naar Dendermonde. Den 10 Juni II. heeft het gouvernement ons het voorloopig in aanmerking nemen van dit ontwerp toegestaan doch met vele voorbehoudingen. Een onderzoek ter plaatse heeft bewe zen de onmogelijkheid het departement van Oorlog te voldoen, hetwelk in de na bijheid der versterking van Dendermonde, aardaanvullingen van meer dan een meter verbied Wij laten het gevolg van dit onderzoek kennen aan den heer Minister van IJze- renwegen, Posterijen en Telegrafen. Gelief te aanvaarden, Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, de verzekering onzer ware hoogachting. De Algemeene bestuurder, (get.) C. de Burlet. Mijnheer de Baron L. de Bethune, Lid der Kamers van Volksvertegenwoor- /tinr.a A lift Ten gevolge van dit laatste antwoord heeft onze volksvertegenwoordiger 't ak koord met M. Tibbaut de volgende vraag gestemd Vraag van de heeren de Bétbune en Tibbaut tot de heeren Ministers van Oor log en van Spoorwegen 0 De Nationale Maatschappij voor Buurtspooiwegen maakt bij brief n°365t8 van 7 Februari aan het gemeentebestuur van Aalst bekend, dat de ontworpen Buurtlijn van Aalst naar de Schelde voor loopig uitgesteld is, omdat een onderzoek ter plaatse heeft bewezen, dat het onmo gelijk .is het Departement van Oorlog te voldoen, dat verbiedt grondaanvullingen van meer dan een meter in de nabijheid van Dendermonde aan te leggen. Kan de krijgsgenie van die eischen niet afzien, vermits tot ontmanteling van Dendermonde besloten werd In zitting van i3 Februari 1906, heeft de heer Minister van Oorlog het volgende antwoord gegeven. De ontmanteling der vesting Dender monde is verbonden aan bet ontwerp be treffende het verdedigingsstelsel van Ant werpen. dat thans bij den Senaat aan hangig is. Derhalve moesten de voor waarden, gesteld tot het aanleggen der buuitlijn van Aalst naar de Schelde, voorloopig worden gehandhaafd. Het blijkt hieruit dat zoodra de stem ming van de Senaat, de Tram Aalst- Dmdermonde langs Ilerdersem zal wor den toegestaan door het Staatsbestuur. Van 's middags tot middernacht «enige dienstdoende Apotheker, op Zondag 18 Februari 1906. M. Renneboog, Nieuw- straat. Als ik wat deed vroeg Carral, veinzende haar niet te begrijpen. Alfred moet de echtgenoot van He lena de Rumbrye worden, hernam de markiezin koel. Een man bevindt zich op onzen weg. En vlak in het midden, grijnsde de mulat, dat is waar Mevrouw de Rumbrye stampte met den voet op den grond. Gij kunt met den degen en het pis tool omgaan, hernam zij. Ik weet zeker, dat gij mij bi grijpt. Ik begrijp u. Eindelijk Gij zint op een tweegevecht ik vecht nimmer, mevrouw ik b;n bang. Ellendig slavenhart I prevelde de markiezin. Zonder zich aan den uitroep te storen, liet Carrel cr op volgen Men kan iemand dooden zonder met hem te vechten... Wat gaan u dc middelen aan, als de uitkomst slechts dezelfde is Mevrouw de Rumbrye boog het hoofd en scheen te weifelen. In dien tusschen- tij l was het oog van den mulat met een wraakgierige uitdrukking op haar ge- richt. Hadde zij dien blik gezien, zij zou niet geweifeld hebben want zij zou een val strik vermoed hebben. Hij is zeer jong, sprak zij eindelijk. Als men hem op eene andere manier verwijderen kon 1... DE LIBERALEN hebben in verscheidene arrondissementen een ver bond gesloten in vooruitzicht der aan staande Kamerkiezingen. Neen, Verbond of Cartel is't niet. Volgens De DijLEen Demerbodb van Diest. 't Is enkel een eerlijk en rechtzin nig samenstrijden der liberalen met soci alisten, slechts eene vereeniging der anti klerikale macht op eene enkele lijst. En dat is geen verbond of cartel II! Wat genie 1 Dus de liberalen loopen met de socia listen meê, heulen met de socialisten, treden de socialistische leerstelsels bij. En de behoudsgezinde liberalen wat gaan ze daar over denken Ja, wat gaan ze zeggen als zij zich zul len herinneren wat het hoofddoel der so cialisten is Wat is 't hoofddoel der socialisten De maatschappij 't onderste boven smijten door den oorlog aan het kapitaal De regeering van het land 't onderste boven smijten door den oorlog aan onza instellingen. Verleden jaar nog verklaarde M. Van- dervelde Dat zij (liberalen) die denken ons om te klappen een kruisken daarover maken wij zijn en blijven collectivisten wij zijn en blijven republikeinen, De Independance van den grrrooten Roland Demarès trok te velde tegen die verklaring, en beweerde dat zulke de opinie niet was van de gansche socialis tische partij. Zij kreeg de volgende muil peer terug van Le Peuplb t De gansche partij is ten accoord met Emile Vander- velde als deze verklaart dat wij collecti visten en republikeinen zijn en blijven. Wij zijn antiklerikalen waarom Omdat wij in den val van het ministerie het middel zien om tot ons doel als col lectivisten en republikeinen te komen. Is dat klaaar genoeg Wilt ge weten, geachte lezers, dat de liberalen altijd spotten met de volkswetten en ze fagadewetten heetea, wetten die de eer zijn en zullen blijven der Catholieke Partij Waarom ja, waarom Omdat zij er tegen zijn. Bara, de volmaakste liberaal, stemde neen over al die volkswetten. Dat getuigde de socialist Bertrand in den Peuple van 24 Augusti 1894 a Wij erkennen dat de catholieke Re geering eenen demokratieken weg heeft ingeslegen en dat xij hierin door de doctrinairen wierd bestredjn. M.Beer- naert ging vooruit. Hij hield rekening met de beweging der werklieden en de openbare denkwijze en hij deed de her ziening van de grondwet stemmen. 1 Die weldaden zal het volk nooit verge ten en daarom zullen de werklieden ge trouw blijven aan de Catholieke partij, aan dewelke zij alles te danken hebben. Dat zou beter zijn, ik ontken het niet. En nochtans, hernam zij wederom, zou dat middel op eenmaal een einde maktn aan onze moeilijkheden. Op eenmaal, mevrouw. De ijskoude koelbloedigheid van den mulat in zulk een oogenblik was zoo bui tengewoon, dat mevrouw de Rumbrye hem met bekommering aankeek. Maar Carral had den lijd gehad zijn aangezicht in de gewone plooi te zetten zij ontdek te er slechts eene eerbiedige en lijdelijke onderworpenheid in. Welnu vroeg zij, hare stem latende zakken en haren vsitrouweling dichter naderende, wat te doen Zijt gij vast besloten Maar ik heb geene keuze. Luister dan... De mulat ging op zijn gemak zitten, hetgeen hij nimmer deed als hij met de markiezin alleen was, doch de enkele ge dachte van eene gemeenschappelijke mis daad maakte hen tot elkanders gelijken. Morgen, zeide hij, vertrekt gij naar het kasteel de Rumbrye. Mijnheer de markies heeft Xavier in mijne tegenwoor digheid uitgenoodigd hem te komen be zoeken. Schrijf hem van uwe zijde... Neen, neen, riep de markiezin met levendigheid, die brief kon... Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1906 | | pagina 1