Donderdag 22 Februari 1906 5 centiemen per nummer. S7sle Jaar 3821 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Engelsche en Bel gische liberalen. Verplichtend Onderwijs. Kieskronijk. Het liedje van mijn hart. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 vcor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUC «HUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3ia bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accrord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en Tiijdu/ in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten burtele dit blad. AALST, 2i FEBRUARI 1906. De liberale ignorantijn die wekelijks zijne armzalige proza in den afgeleefden Dendergalm uitstort, gaat maar altijd voort uit de zegepraal der Engelsche libe ralen de nederlaag onzer catholieke regee ring in Mei aanst. als onvermijdelijk te voorspellen. Vooreerst wat pyramidaal is. 't is van te durven beweren dat de Belgische libe ralen zoo min tegen den Godsdienst zijn dan de Engelsche liberalen. Men verwijdere den strijd tegen den Godsdienst uit 't liberaal programma cn wat blijft er nog over 't Is nu 't gepaste oogenblik niet, maar 't is ons niet moeilijk door uittreksels van De Dendergalm en meer ernstigere liberalen organen te bewijzen dat de libe ralen en hunne roode bondgenooten vijan den zijn van God en Keik, godverloo chenaars ten zekeren deele die geen ander doel hebben dan hunnen htlschen haat bot te vieren. Dit gezegd zijnde, doen wij bemerken dat de liberale ignorantijn om aldus te spreken over de kiezingen in Engeland 't ontegensprekelijk bewijs levert of te wel van valschheid, of te wel van dom heid.... Wat het ook zij, onze ignorantijn, speculeert eenvoudig op de dwaasheid en onwt tendhei J zijner lezers. Men moet al niet veel kenni; hebben van uitlandsche politiek, om te weten dat de politieke strijd in het vereenigd ko ningdom van Groot-Britanje, nopens de verdeeldheid der gezindheden geene de minste gelijkenis heeft met de gezindhe den van ons land. De Engelsche liberale partij, daar Wighs d genoemd, trekt geenszins op de liberale partij van België en de be- lioudsgezinden, conservators of Tories n van Engeland verschillen ook teenemaal van de behoudsgezinden in ons land. In Engeland immers bestaat geheel de openbare politieke strijd uitsluitelijk op bestier- en huishoukundig gebied; daar is geen spraak van godsdienst of godsdien stige belangen daar is geen spraak van strijd vóór of tegen de pastois of de gees telijken daar is geen spraak van onzij dige of niet onzijdige scholen. En zoo verschilt de strijd van 't begin tot het einde van den strijd in België waar het 3e vervolg. II. Er werd aan het russische hof en in de hoogere kringen te St-Petersburg van niets anders gesproken, dan van het hu welijk der jonge Francaise met graaf Wladiroff. Michaël, jong meester gebleven zijnde over een aanzienlijk fortuin, nam vroeg dienst in het korps der keizerlijke garde, waar hij door zijne schitterende en dege lijke hoedanigheden, weldra door zijne vorsten opgemerkt werd. De jonge gunsteling had spoedig zijne plaatsen aan al de feesten van het hof, en met eerbewijzen en teekens van welwil lendheid overladen, geholpen, ja, om hoog geheven door zijn fortuin, werd hij noodzakelijkerwijze weldra omringd door een zwerm vleiers, die zich aan de guns telingen der wereld vasthechten, als de wespen aan eenen rijpen druiventros. Allen roemden hem. Zijne grappen werden voort verteld, zijne daden en vroo- lijke zetten goedgekeurd en nagevolgd, ja, reeds op voorhand bewonderd elkeen haastte zich om min of meer baatzuchtig het zijne bij te brengen en voor de voeten van dit door het lot bedorven kind neer te leggen. godsdienstig gebied, veel meer dan het bestuurlijk of het huishoudkundig, de partijen verdeelt. De catholieken in Engeland, (wij spre ken van de geleerde, overtuigde en strij dende), stellen zich, volgens hunnen vrijen keus, al den kant der Wighs of al den kant der Tories maar onder deze voorbehouding, volgens den raad van Cardinaal Wiseman zaliger, eens te worden cn te blijven, als 't nood doet, om hunne gemeene godsdienstige belangen te verdedigen, den dag dat deze belangen zouden bedreigd of gekrenkt worden. Onze godsdienstgenoten van Engeland, maken dan eieenlijk geene afzonderlijke partij uit, al is het Jat zij sterk genoeg zijn, om een der twee bestaande partijen te verplichten met hen af te rekenen Daar ligt geheel de knoop van hunne politiek, en menige keeren hebben zij met goeden uitslag op die wijze hunne zaken gehandhaafd en het ordewoord gegeven aan de Tories of aan de Wighs volgens de omstandigheden. In wezenlijkheid nochtans is het groot ste getal catholieken cn geestelijken in Engeland al den kant der liberalen, (iets dat in Beigie onverstaanbaar zou zijn en gansch onmogvlijk, aangezien de liberale partij in Belgie eerst en vooral de gezwo ren vijand is van het catholicismus, van zijn kerkelijk bestier, van zijne onderrich tingen en zijne werken). Cardinaal Manning, die groote man, was de boezemvriend van Gladstone, en geheel Engeland wist het en mocht het weten I Beeldt u in dat cardinaal Des- champs zaliger de vertrouwelijke vriend zou geweest zijn van mijnheer Jules P.ara Ware zulks hier mogelijk geweest De voorkeur der Engelsche catholieken voor de zoogezeide liberale partij van de Wighs, is gemakkelijk om uit te leggen. De partij der Tories is bij overlevering zeer aristocratisch, en de overgroote meerderheid der Engelsche catholieken behoort eer tot de middelbare klas en zelfs tot de volksklas. Daarenboven heb ben de Tories tegen de Ieren zekere vijan delijke vooroordeelen blijven behouden en zoo winnen zij maar moeilijk de gene heid van een volk, wiens landaard innig verbonden is met de getrouwigste gods dienstigheid. Tot staving onzer gezegden kunnen wij het kiesprogramma aanhalen van de zege pralende partij in Engeland. D«ar is spraak in, van het behoud van den vrij handel van liet werk der Chineezen in De hofdammes hadden geen glimlach jes ger.oeg om dankbaar te zijn voor zijne kleinste nauwlettendheden, die steeds werden ontvangen als wezenlijke guns ten. Overal had hij zich slechts te vertoo- nen om zich tot heer en meester over de schitterende vergaderingen te liooren uit roepen. Michaël was een knap man. Sierlijk kwam zijne hooge gestalte uit in zijn uniform. Zijn stout gesneden voorhoofd was omlijst door eenen krans van biuin krulhaar. Zijne staalblauwe oogen druk ten vei stand en wilskracht uit en zijn mond doorgaans gevormd alsof hij een bevel ging uitspreken, waardoor bij een zweem van overmoed bekwam, maakte hem toch met een glimlachte niettemin verleidelijk. Geheel zijn persoon droeg den 6tempel van ondetschciding, zoo eigen aan de edelen der russische natie. De warmte van zijn gemoed en zijne wilskracht behoedden graaf Wladiroff voor de verwijfdheid van het hof en het ingelnren verfijnde bederf der slavonen. Gunsteling des keizers, had hij zich aan hen met lijf en ziel toegewijd, en verwezenlijkte dus, meer dan ieder ander, de uitdrukking van eenen tijdgenoot, die het karakter der Russen bestudeerd had Allen, groot en klein zijn dronken van slavernij. Deze lijdelijke onderwerping was het kenmerk van alle karakters, die echter zoo gewoon waren, eens dat zij het hof den Transvaal van het beheer der volks- bezettingen van hervorming in zake van bilastirg en huishoudkunde enz... ner gens ziet men er de godsdienstige zaak in gemengd, hetgeen bij ons verre het bij zonderste punt is der liberalen. 't Is waar, eenige liberale candidaten hebben gesproken van hervorming der schoolwet maar het is voldoende ge weest. dat de Bisschoppen de catholieke kiezers vermaanden, om te bekomen dat het nieuw ministerie zich verplichtte, in dit punt, de godsdienstige vrijheid te eer biedigen, zoowel als de rechtveerdigheid in het verdeelen der hulpgelden en het behouden thr verworvene rechten. De Engelsche liberalen gelijken, noch van verre noch van nabij, aar. de catho lieken van België. En indien onze gods dienst- en priesterhaters, liberalen willen vinden die hun gelijken, 't en is niet in een vrij land, zooais in Engeland, dat zij moeten gaan zoeken, maar wel in de Fransche maconnieke republiek. De liberalen houden niet op propa ganda te maken i»oor het verplichtend onderwijs. Geen wonderde scholen voor hen zijn maar broeikassen om liberalen te kwerken en er vrijdenkers van te ma ken. Kwamen zij ooit aan het roer, dan zouden zij het wel klaar krijgen en alle godsdienstig begrip uit de herten der kin deren uitroeien. De Chronique van Brussel, een gelief koosd orgaan der liberalen, schreef over eenige dagen nog De liberalen moeten mef vereende krachten da godsdienstige zedeleer be strijden, omdat zij valsche consciënties maakt.... De partij der priesters bederft waarlijk de zielen en arbeidt aan het ver derfelijk werk zijne leer in de kinderen te prenten dc scholen waar de partij der priesters baas is, is het terrein waarop het verval der naties bewerkt wordt. Wat beteekent zulke praat Niets an ders dan dit Alle godsdienstige, en bij zonder alle calholiek grondbeginsel uit de school En dan zijn er catholieken die onrecht streeks of liever rechtstreeks de liberalen in de hand werken met liet verplichtend onderwijs te verdedigen.... Zelfs onder een calholiek ministerie is reeds de offi- cieële school geene aanbeveling weerd bij catholieke ouders die aan cene godsdien stige opvoeding voor hunne kinderen verlaten hadden, alles voor de minste gril te do.:n buigen. Zijn verstand had hein tot r.u toe belet tusschen dc schitterende kokette erende jonge meisjes, met hare schijnbaar gees tige, maar toch oppervlakkige gesprek ken, eene levensgezellin te kiezen. Op de talrijke aanbiedingen, die hem hierover gedaan waren, had hij steeds glimlachend geantwoord Ik dank u, daar dc-nk ik voor het oogenblik nog niet aan. En dan wist hij dadelijk aan het ge sprek eene andere wending te geven. Zonder te weten wat er de oorzaak van was, scheen hij tusschen de schitterende sterren van het hof zijn ideaal niet te kun nen vinden. Ook was de verschijning van Irma voor hem eene wezenlijke openba ring. Zelf onbewust van het bekoorlijke harer engelachtige reinheid, harm ernstigen en toch lever.digen geest, verrees zij voor Wladiroff als eene overweldigende schoon heid. Ja dat was het ideaal, de gedroomde type, die hij tot nu toe in dc wereld van het vermaak had gezocht. Ondanks het verzet van de schoone bruid, wilde graaf Michaël, fier om zijne vrouw in hare nieuwe wereld aan te bie - den, dat niets gespaard blcc-f om haar een prachtigen bruidskorf aan te bieden. Hij wilde dat hare paruur in rijkheid met die der shoonste princessen van het hof wed- ieverde. houden wat zou het zijn indien het libe- ralismus meester ware Het ware vrijheidslievend systeem van De Staat huiten de school wint daarom ook dagelijks veld bij hen die ernstig over de toekomst nadenken, Wij lazen daar over in het Journal db Bruxelles nog het volgende Het ware logisch de ofiicieële school af te schaffen, en geen andere scholen te hebben dan vrije, die mits zekere voor waarden zouden ondersteund worden door den Staat. Zoo zou ieder burger de school kunnen kiez n die hem dient, en de Staat zou toch zijne plicht kunnen doen van het Onderwijs te ondersteunen met de centen van iedereen. Hij zon het op des te rechtveerdiger wijze doen door onder steuning te vtrleenen in evenredigheid van het getal kinderen van iedere school dU getal de uiting van den wensch der huisvaders wezend. Toen over jaren reeds eenige hoogge plaatste catholieken zoo spraken, werd het gedacht op schokschouderen onthaald: de tijden zijn veranderd. Ook kunnen de liberalen die willen redeneeren niets ernstigs tegen zulk sys teem brengen; maar... waar blijft dan het geliefkoosd woord van het liberalis- mus Alles voor ons tegen de catholie ken 1 en Het geld van iedereen voor ons alleen I De liberalen weten, voegt het Jour- nae de Bruxelles er bij, dat indien de catholieken de vrije school als eenige school invoerden, het Belgisch volk vrij zijne voorkeur zoude kunnen verleenen aan de catholieke de godsdienstige school; en het liberalismus zou ieder jaar minder en minder volgelingen tellen.... Zou onze verstandelijke opvoeding er door lijden Dat men in Engeland eens zien gaat of het systeem der vrije school het land in onwetendheid heeft gedompeld TE BRUGGE. Geen cartel. Ondanks het aandringt n der Liberale Jonge Wacht, zal er te Brugge geen kiesverbond gesloten worden. De libera len vroezt-n geheel in minachting te ge raken, als zij met de socialisten aanspan nen, en de a chri9tme demokraten zijn bang, hun gezag bij hunne eigene man nen te verliezen, als zij de bondgenooten worden van de ergste vijanden der Kerk... ten ware de Loge hun een rond somme- ken wilde voorschieten, om du proprgar.- dakosten te dekken. De groenen hebben vroeger nog hun zieltje verschacherd. - Niets is te schoon voor mijne wel- bemir.de Irma, zegde hij glimlachend, wanneer deze zich beklorg over de vorste lijke weelde, waarmee de verloofde haar omringde. Dien dag luid men waarlijk kunnen zeggen, dat Mej. de Valdeuf koninklijk schoon was. Blank als de lelie was zij onder den sluier van Engelsche kant, die in sierlijke plooien neerdaalde op den langen sleep van zilvr rbrocaat. De schoonheid barer ziel straalde op haar fur cn zoet gelaat. Maar toch zag men onder die wolken van kant eene diepe ontroering, een zweem van droefheid. Want zij had dezen morgen, toen zij, voor haren vader geknield, diens zegen vroeg, hare moeder gemist. Michaël zag, toen hij haar kwam afha len, de sporen der tranen niet, die een uur te voren ds schoone oogen hadden gestort. Hij boog zich, overgelukkig en, de onvergelijkbare schoonheid zijner bruid bewonderend, wenschte hij zich inwendig geluk met den keus, dien hij had gedaan. De huwelijksplechtigheid had eerst plaats in de Sintt-Calharinakerk, de ca tholieke parochie van Irma. Het was eenvoudig een zegen, in de sacristij gegeven door den priester, die hunne wederzijdsche beloften en de hand- teekens der getuigen en genoodigdeu ontving. Wat oorzaak van droefheid was dit Gelijk de zoete zang, Van jonge vrije vinken, Wier levenslied en hoop, Uit groene boomen klinken. Zoo zong ik ook jong vrij, Mijn lied, vol vreugde accoorden 't En roerde niet één hart Van alle die het hoorden... Toch klonk de klare klank, Mij kletterend uit de keel, En was mijn liedje klein Het zegde toch zoo vele... Gij hadt mijn lied gehoord, Ën kwaamt... en stond te luistren... Gij keekt mij lachend aan. Mijn harte lag aan kluisteren. N11 zal een minnend lied, Mij uit de ziele springen, Ik zal voortaan voor u Mijn liefste liedjes zingen... Hoe zalig zal dit lied, Mij uit de ziele streomen, Het liedje van mijn hart, Het liedje van mijn droomen..., Hexm Tegen de dronkenschap. In Dene marken bestaat er eer.e zeldzame, doch doeltreffende wet tegen de dronken schap. Als de policie eenen dronkaard aan* treft in de steden, de policie voert hem naar zijn huis. Den herbergier bij welken de klant het hem gelapt heelt, moet de voituur 1 de kosten betalen. Heeft de dronkaard schaê gedaan, 't is wcêr aan den herbergier dat het wordt aangerekend. Geraakt de dronkaard in zijne zatte btrmhertigheid, aan een ongeluk, weêr den herbergier. Wordt de zattcrik ziek, tengevolge van het drankmisbruik, al de kos.'en vallen op den herbergier. Alzoo is den herbergier die laast drank gegeven heeft, verantwoordelijk voor al de gevolgen. voorbehoul der H. Kerk, die nooit dan met spijt, en dan nog gedwongen hare getrouwe kinderen vereenigt met ver dwaalden of ondankbaren die baar mis kennen. Tot dan toe had zij" nog den afstand niet gemeten, die hun beider zielen van elkander scheidde. Toch sprak zij m«t vaste slem het plechtige 1 ja uit, dat haar voor altijd voor God er. de menschen aan graaf Wladiroff verbond. Zocilra de eenvoudige ceremonie in do catholieke kerk voltrokken was, brgaf de schitterende stoet van galarijtuigen, met lakeien ir. groot livrei, z:ch naar Ónze- Liëve-Vrouw van Kazan, waar het griek- sche huwelijk met grooten luister zou ge sloten worden. liet was de eerste maal dat Irma den voet zette in dezen monumentalen, aan het schisma gewijden tempel. De jonge vrouw was niet verblind door al de rijkdommen. Het kwistig aange brachte goud, marmer en jaspis trokken hare aan lacht 1 iet. Met diepe droefheid knielde zij op den voor haar bestemden bidstoel neer voor de beroemde madonna, wier diamanten kroon schitterde in het licht der ketrsen. De zeldzaamste en kostbaarste bloemen balsemden den tempel met hare geuren en toch liet de ceremonie de jonge gra vin koud. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1906 | | pagina 1