Zondag 25 Februari 1906 5 centiemen per nummer. 57ste Jaar 3822 Een wreef. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Franschmansgilden. D E Zwarte Bedelaar. Zondagrust. 15,000 frs gewonnen voor onze stad. Het Werk van het H. Land. Diljes en datjes. DE DENDER BODE. Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE BUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrij dar in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 24 FEBRUARI 1906. De Franschmansgilde Ziedaar een schoon en nuttig werk Wanneer wij in het voorjaar die duizenden en duiztn len Vlaamsche werklieden naar Frankrijk zien vertrekken om daar de Campagne te gaan doen, denken wij niet altijd aan de talrijke gevaren en moeilijkheden waar aan onze arme landgenoten zullen bloot gesteld zijn in een lar.d, waarvan zij meestal de taal zelfs niet verstaan. Hot- velen zijn daar niet door ziekte overvallen geweest en bicven daar zoi.der hulp en zonder troost Hoevelen zijn daar niet gevallen als slachtoffer van hunnen zwa- ren arbeid en rusten nu in den vreemde op het een of het ar.der kerkhof, waar nooit een vriend op hun graf zal komen bidden 1 Anderen, die geheel den zomer hard gewerkt hebben, en die eindelijk op het punt zijn het loon van hunnen arbeid te ontvangen, hebben somtijds vele moeite om in het bezit van dit welverdiende loon te geraken. Ziedaar de meeste gevaren welke onze landgenoten, die ieder jaar naar Frankrijk trekken, bedreigen. Hoevele anderen zou men er nog kunnen bijvoegen 't Zijn die overwegingen, lezen wij in het merkwaardig verslag over de werk zaamheden van het Beschermcomiteit der Tijdelijke Uitwijkelingen van Oost- Vlaanderen, die, reeds in 't jaar 1900. Z. H. Mgr Stillemans genoopt hebben een comiieit samen te stellen, dat voor doel heeft, degenen die door de omstan digheden gedwongen zijn naar den vreemde uit te wijken, ginder te helpen en te beschermen. Een priester werd benoemd om zich uitsluitend met de zielezaligheid dier werklieden bezig te houden. Sedert dat dit comiteit tot stand is ge komen, heeft het Werk der Tijdelijke Uitwijkelingen zich opeene merkwaardige wijze uitgebreid. In bijna al de gemeen ten waar zich werklieden bevinden die 's zomers in Frankrijk den veldarbeid gaan doen,bestaat er heden eene Fransch mansgilde. Om dit werk te onderhouden, hebben jaarlijks in die gemeenten vergaderingen plaats, waar gewoonlijk een sermcn door den eerw, heer F. Seyssens, almoezenier der Tijdelijke Uitwijkelingen, gepredikt wordt en eene voordracht gegeven wordt door den heer L. Duprez, secretaris van het Comiteit. Zoo is het dat er verleden jaar zeven en veertig vergaderingen ge houden werden, die omtrent door twaalf duizend Franschmans werden bijge woond. In Frankrijk worden ook elk jaar rond Paschen vergaderingen belegd om onze Vlaamsche werklieden aan tc zetten tot het volbrengen hunmr christelijke plich ten. Verleden jaar is men begonnen met het stichten der Franschmansgilden die voor onze a Franschmans maatschappijen zijn van Onderlingen Bijstand. Mits eene jaaiiijksche kleine storting hebben de leden ervan recht op aanzienlijke voor deden. Gedurende het laatste jaar bestonden er vier en twintig Franschmansgilden welke te zamtn 86i leden telden en aan 7 leden 540 frank vergoeding betaalden. Dit jaar is het getal maatschappijen ge stegen tot negen en veertig. Te Gent is het Algemeen Verbond en de Herverze- k ringskas opgericht. De negen en veertig gilden telden dit jaar 2770 leden en hadden 3 sterf- en 143 ziektegevallen. In den zomer wordt wekelijk i de gazet Het Volk der Franschmans aan de tijdelijke uitwijkelingen gezonden. Van i5 Mei tot 3i December igo5 verscheen het blad vijf en dertig maal en werden aan 1950 adressen 65ooo gazetten ver zonden. In hetzelfde verslag lezen wij nog dat het vereffenen der moeilijkheden dit jaar bijzonder veel werk heeft opgeleverd. Ten gevolge van de hevige onweders in Frankrijk was de oogst leelijk omverre geslegen. De pikkers vroegen hooge prij zen. De landbouwers, uit nood, sloegen toe, maar als het op betalen aankwam, was er meer dan een die moeilijkheden zocht. Het totaal der bekomen' vergoedingen beliep verladen jaar dertien duizend zes honderd drij en negentig frank. Dit cijfer bewijst, beter dan een gansch boekdeel, het nut van 't Beschermcomi teit. Als practisch besluit van dit beknopt verslag, kunnen wij aide «Franschmans» niet genoeg aanraden zich aan te sluiten bij de Franschmansgilde hunner ge meente. Weldra zullen zij ondervinden welk groot nut deze maatschappij hun aanbiedt. Voor alle inlichtingen en vragen tot hulp in geschillen, kan men zich wenden tot den eerw. heer F. Seyssens, almoeze- 1 ier der Franschmar, 34', Oudburg, Gent (in den winter). 181, rue de Charonne, Parijs (in den zomer), of ook tot den heer L. Duprez, secretaris van het Bescherm comiteit, zelfde adressen. Deze ijverige bestuurleden stellen zich met de grootste toegenegenheid ter be schikking der Franschmans. «O» 25® Vervolg Gij hebt gelijk. Gij moet u niet in gevaar stellen ik belast mij met hem te schrijven* Alleenlijk zult gij den heer de Rumbrye verwittigen, dat gij mij uitge- noodigd hebt. Afgesproken. Het overige gaat mij aan. Tot mor gen, goede meesteres; wij zullen elkander in het kasteel van Rumbrye wederzien. De mulat ging heen. Zoodra hij op straat was, schokte een zenuwachtige lach zijne borst. Hij begon allerlei gebaren te maken en halfluid te spreken, zoodat de voorbijgangers hem voor krankzinnig aanzagen. Ik haat haar, mompelde hij. ik haat haar O 1 ik haat haar I Het gaat ook te ver. Om mij op haar te wreken, zal ik alles doen... alles I Ik zal zelfs moorden als het moet, maar ik zal op mijne beurt haar meester zijn haar meester na haar slaaf geweest te zijn en dan... O I ik zal haar hart verbrijzelen I Hij ging een koffiehuis binnen, waar hij vlug eenige regels schreef. Daarop vouwde hij zijn briefje dicht, richtte het aan Xavier en liet het naar den post breDgen. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 25 Februari 1906. M. Callebaut, Boter markt. Het werd laat. Xavier was naar huis gegaan en verwonderde er zich sterk ever, dat Carral zich sedert het gebeurde van dien morgen nog niet in hunne wo ning vertoond had. Het zij uit vergeet achtigheid, hetzij met opzet, de bedelaar had hem niet gesproken van den geheim zinnigen brief, dien Carral aan den com missaris van policie gezonden had. Xavier koesterde dus daaromtrent geen achterdocht tegen hem. Daarbij had hij den tijd niet om zich met zulke onderge schikte zorgen bezig te houden. Zijn lot was sinds eenige uren zoodanig veran derd 1 Voortaan had hij een verleden; hij mocht aan eene toekomst gelooven. Voorzeker, zijne tegenwoordige positie was verre van schitterend en de openba ring van Neptunus had hem niet op een maal al de sporten van de maatschappe lijke ladder doen overstappen, zooals gewoonlijk in de romantische wisselingen der verdichte verhalen plaats vindt. Zijne afkomst bleef zeer eenvoudig en de ge schiedenis zijner ouders was een hoogst droevige. Maar hij had kortstondig gevreesd de zoon van een neger, van een bedelaar te wezen en zijn vader bleek een dapper krijgsman geweest te zijn. Hij droeg een eervoilen, zooniet door- luchtigen naam, en wat de getrouwe dienaar, die te gelijk zijn beschermer was, ook mocht doen of zeggen, Xavier was vast voornemens dien openlijk te dragen. Gister was het onze spreekbeurt (in de Kamer) schrijft Land van Aelst wij handelden over 't gemeentefonds wij hebben aan Baron Bethune een wreef moeten geven. Laat ons eens d'annalen raadplegen en wij zullen zien wie niet eene wreef maar vijf wreven en vijf wreven met den goeden borstel heeft ontvangen. Pie sprak gelijk gewoonte te midden van de algermene onoplettendheid. Gansch de Kamer sprak, lachte, of fluis terde terwijl de redenaar maar altijd boe melde... Up eens onderbrak de wijsgeer van Chipka zijnen potpourri, en ziehier nn de wreef .- Ik zal mijne redevoering voortzetten wanneer de heer de Béthune zal opheu- den te sprekt-n met den heer Minister mijnheer de Béthune wilt gij niet luiste ren, onttrekt de heer Minister niet aan eene zaak die zijne aandacht verdient. De heer de Béthune. lk zal naar u luisteren wanneer gij zult ernstig zijn. De heer P. Daens. Ha! wat ik hier zeg is niet ernstig, mijnheer de Bé thune gij zijt voorwaar een ernstig man, gij die als schepene van Aalst uw stad huis vijfiien jaren lang hebt laten bestelen tot de som van i36,ooo frank gij zijt een ernstig man, gij die als schepene tien jaren lang uw stadhuis hebt laten bezoe delen door een ondercommissaris thans veroordeeld door de rechtbank. De heer de Béthune. Het is bela chelijk alzoo den tijd der Kamer te ver spillen. De heer P. Daens. Gij zoudtveel beter doen te zwijgen. De heer de Bethune. - Ik hecht niet het minste belang aan al hetgene gij hier zegt over mijn handelwijze als schepene. Da heer P. Daens. Is het waar wat ik zeg, ja of neen De heer de Béthune. Het is valschheid. M. Bertrand. A l'ordre De heer P. Daens. 'Is de stadskas bestolen, ja of neen Is de ondercom- misiaris veroordeeld, ja of neen, voor de zedelooze feiten gepleegd op uw stadhuis? Ik zou daarvan gezwegen hebben, zonder uw onbeleefdheid, mijnheer de Béthune. En wat uw kiezerslijsten aangaat, hebben de hoogste rechters van 't land niet ver klaard dat... (Hevig gerucht). De heer de Béthune.Het Hof van verbreking heeft uwe beleedigingen on gegrond verklaard. M. Ie Président. Ne prolongeons pas eet incident, nous n'avons pas de temps k perdre. Is dat niet vijf wreven, wel geteld en wel besteed, den held van Chipka vlakaf onder den neus gewreven zopder te spreken van de zesde welke de voorzitter hem heeft toegediend en zonder te spreken van eene andere wreef welke mis schien weldra onzen Dirk Martens zal te gemoet komen Hij bezat een goed en edel hart, maar hij haakte er naar van dien naam te ge nieten, die zijne eer en zijn gelijk uit maakte. Hij was ongetwijfeld in staat het grootsche der overdrijving in de gehoor zaamheid, welke de toewijding van Nep- cur.us beheerschte, te beseffen, maar die zelfverloochening kenmerkte den slaaf, en onze eeuw weet zelfs niet meer aan God te gehoorzamen. Neptunus stond hooger dan Xavier, en handelde daarbij christelijker. Xavier oordeeldz zijne moeder en ver oordeelde haar Hij had ongelijk, hoewel zij verdiende veroordeeld te worden. Xavier had hartstochtelijk naar de for tuin verlangd om Helena naderbij te komen; thans, zooals meestal in de eerste bedwelming van een onverhoopt geluk geschiedt, meende hij alle moeielijkheden te boven te zijn zijne blijdschap verborg hem de hinderpalen, die tusschen hem en de erfgename van Rumbrye bleven bestaan. Hij was verloren in dien doolhof van verwarde gedachten, die in menigte den mensch komen bestormen, wiens leven plotseling eene gelukkige wending geno men heeft, toen zijne kamerdeur open ging. De zwarte bedelaar trad binnen. Hij droeg een pak onder den arm. Kit ine meester, sprak hij, ik breng u uw eigendom. Hij legde het pak op de tafel en ver volgde aldus Misschien zult gij mij verwijten het te lang behouden te hebben, maar ik Land van Aelst spot met M. de Béthune omdat hij in kamerzitting van Donderdag 15° Februari eene korte rede voering heeft uitgesproken over'tgemeen tefonds terwijl Pie eene lange zagerij heeft uitgekraamd. Welnu niemand heeft de minste acht geslegen op de belachelijke redevoering van Pie, terwijl wij integendeel lezen in de annalen van i6n Februari M. de Voorzitter Komt nu een nieuw artikel 4 voorgesteld door het staatsbestuur en luidende als volgt Art. 4. De bepalingen van deze wet zullen in werking treden van en met i* Januari 1907. M. de Smet de Nayer Minister van Financiën In uitvoering eener belofte die ik gedaan heb, heb ik de eer dien nieuwen artikel voor te stellen. M. Bertrand Waarom 1907 eerder dan 1906 M. de Smet de Nayer in het belang der gemeentebegrootingen van 1906. M. Tibbaut verslaggever: Mijnhee- ren. De voordeden van 't amendement zijn zeer eenvoudig. De achtbare M. de Béthune heeft gevraagd dat men de nieuwe bepalingen over het gemeente fonds dit jaar niet zou toepassen, omdat de gemeente-begrootingen reeds opgesteld zijn volgens de oude wetgeving. Het staatsbestuur wil dit verzoek inwilligen. Met op de voorgestelde wijze zijn amen dement te wijzigen geeft het staatsbestuur voldoening aan den wensch uitgedrukt door den achtbaren Heer de Bethune. Welnu, de Kamer heeft dien voorstel gestemd, volgens verzoek van M. de l'éthune, en het gevolg hiervan is dat de stad van Aelst jaarlijks van igo5 tot 1910, drie duizend frs meer zal trek ken, 't zij te samen 15,000 frs profijt voor. onze stad MM En het Land van Aelst is zoo onbe kwaam in bestuurlijke zaken dat hij, onbewust is van dien bekomen uit slag, den spot drijft, met den Volks vertegenwoordiger die hem bekomen heeft. Wat heeft Chipka ooit bekomen voor stad of arrondissement Zéro. Wat z .1 hij ooit bekomen nogmaals en altijd Zéro. Geen enkel ernstig man hecht het min ste belang aan zijn gezeever. hield er zoo van des avonds met mijne dierbare reliquieën te praten, alvorens mijne oogen voor den slaap te sluiten Daarbij kendet gij uwe geschiedenis niet: die voorwerpen zouden voor u geene waarde gehad hebben. Xavier begreep wat het pak inhield. Hij opende het eerbiedig en spreiddn op de tafel de verschillende voorwerpen uit, die wij als tropee in het zolderkamertje van den bedelaar opgehangen gezien hebben. Ziedaar dus alles wat mij van mijnen vader rest prevelde hij tot zich zeiven sprekende. Bij die woorden werd Neptunus blijk baar verlegen. Vergeef mij, kleine meester, stot terde hij. Xavier hoorde hem niet en vervolgde aldus Hoe naijverig ben ik op elk stuk, waaruit die geringe nalatenschap bestaat! Ik zal ze u teruggeven, kleine meester, ik zal ze u teruggeven sprak de zwarte nederig. Wat zult gij mij teruggeven, mijn goede vriend Wees niet boos op mij. Het heeft mij zoo veel moeite gekost om er van te scheiden, kleine meester Ondanks mij zeiven is de uniform aan mijne handen ontglipt; terwijl ik het pakket maakte. Ik wilde ze bij het andere voegen, maar.., Een snik bewoog zijne borst. Maar ik zal thans alleen zijn iri mijne woning, ging hij voort. Ik zal niets Toekomende Zondag, eersten Zondag van den Vasten, zal er op bevel van Z. Doorl. Hoogw. den Bisschop van Gent, in alle kerken en openbare bidplaatsen van ons bisdom, onder alle missen en goddelijke diensten, de jaarlijksche omha ling gedaan worden voor het zoo verdien- stig Werk van het H. Land. Niet overbodig zal het zijn, aan onze lezers dit Werk een weinig bekend te maken. Lijk men weet is de missie van het H. Land aan de Minderbroeders door de H. Kerk sedert meer dan 600 jaren toever trouwd. Zij zijn gelast met het bewaren en verdedigen der HH. Plaatsen, het be dienen der heilige Sacramenten, het her bergen der pelgrims, de bestiering van 58 jongenscholen met 4,5oo leerlingen, het onderhoud van twee weezenhuizen met ongeveer 268 weeskinderen Voeg daarbij het ondersteunen van 2 500 be hoeftige familiën, het bestuur en onder houd van 9 kloosters en 49 residentiën, 46 kerken en 9 pelgrimshuizen, en men zal zich ren klein gedacht kunnen vormen der talrijke en dringende noodwendighe den dier kloosterlingen. Daarom ook heb ben de Pauzen van Rome de geloovigen vurig aangezet en met ontelbare gees telijke voordeelen begunstigd, diegene welke volgens hun vermogen tot dit ver heven werk bijdragen want volgens Pius VI worden zij deelachtig aan al de verdiensten der H.H. Missen, gebeden, I verstervingen, boetplegingen, enz. niet I alleen der Minderbroeders en der geloo vigen van het H. Land, maar ook van al de diegene welke de H.H. Plaatsen komen bezoeken en vereeren, Daarenbo ven worden er jaarlijks meer dan 20,000 H-H. Missen voorde levende en overle dene weldoeners opgedragen. Mochten alle geloovigen door voor noemde gunsten vurig worden opgewekt, om door eene milde aalmoes toekomende Zondag, dit zoo verdienstig werk te hel pen en te ondersteunen. Bedevaart naar het II. Land. Wij zijn gelukkig te kunnen aankondi gen dat het Werk der Belgische Bede vaarten naar Palestina, goedgekeurd en gezegend door H.H. Doorl. Hoogw. de Bisschoppen van België, wederom in de maand Augustus, eene volledige Bede vaart naar het H. Land (Judea en Gali- lea) zal inrichten, met bezoek van Athe- nen, Constantinopel, Damascus, Egypte, enz. Voor het bekomen van programma, dat later zal verschijnen, alsook voor alle in lichtingen nopens het H. Land, gelieve men zich te wenden tot den E. Pater Daniël Lappan, commissaris van het H. Land, Oude Violettenlei, 8, te Gent. meer... niets meer van hem hebben Als ik tot hem spreken zal, zal hij mij dan nog verstaan Neptunus, hernam Xavier bewogen, de uniform mijns vaders is op hare plaats aan het hoofdeinde der legerstede van zijn getrouwen dienaar ik geef ze u. Ondanks zijne jaren sprong Neptunus op van blijdschap. Heb dank sprak hij. O! heb dank, kleine meester, gij zijt bijkans evengoed als hij. Een bedier.de van het hotel bracht een brief, dien Xavier openbrak. Terwijl hij las. verhelderde eene uitdrukking van blijdschap zijn gelaat en weerkaatste zich als een spiegel, op het breede gelaat van den neger. Na het lezen van den brief ging Xavier een paar malen de kamer op en neer, als had hij de tegenwoordigheid van den zwarte vergeten. Hij dacht hardop. Ik zal gaan Ik zal haar het geluk verhalen, dat God mij geschonken heeft. O ja ik zal gaan zulk eene gelegenheid verzuimen zou dwaasheid zijn... Neptu- tus, vervolgde hij, zich tot den bedelaar wendende, ik ga 11 voor eenige dagen verlaten, mijn vriend. Mij verlaten 1 antwoordde de zwarte ontroerd. Nu reeds I... Waarom Ik ga naar den buiten. Ik zal u volgen, kleine meester. Dat kan niet, Neptunus. De neger liet het hoofd zinken mis schien dacht hij aan dezelfde woorden,' die kapitein Lefebvre te Sint-Domingo DE KAT begint aardig op de koord te dansen. Men oordeele naar't gene«LE Peuplb», het roode orgaan, onze liberalen toeroept in zijn nummer van 8 Februari 11. Wij hebben genoeg van de libe- rale politiek zonder rechtzinnigheid en zonder duidelijkheid. Het is niet genoeg de klerikale regeering omver te werpen. Men moet ze kunnen vervan- gen, men moet kunnen besturen. 1 Daar zegt de PKUpr.K iets dat niet genoeg kan herhaald worden en dat wij sedert jaren zeggen Men kan niet besturen zonder een bepaald en duidelijk programma. Dat is eene groote waarheid de libe ralen weten niet wat zij willen. De Pbuple gaat voort Het is niet genoeg met te roepen: Weg met de papen De eeuzen kunnen niet anders het zijn loutere fa£ademannen en de socialis ten zijn ook die grove klucht beu gewor den. De Pbuple klopt maar altijd voort op zijne lieve bondgenooten. De socialisten willen het algemeen stemrecht voor provincie en gemeente. JA of NEEN, stemmen de liberalen daar in toe Wij eisehen verbinte- nissen. De socialisten willen eerst en vooral zuiver algemeen stemrecht voor provincie en gemeente en dat zullen de liberalen nooit toestaan, omdat zij de stadhuizen der groote steden zouden verliezen. De radikalen zelf durven het niet beloven ARME LIBERALEN waar zijt ge gevaren. Eens voo machtig en nu zoo armzalig dat, om nog iets te zijn, ge knielen moet voor de rooden en, gelijk in 't arrondissement var. Leuven, de ver nederende voorwaarden aannemen van 'nen schoenlapper.... Zoo verre gevaren dachten wij de liberale kliek toch niet. Zoo verre is het, dat de socialisten hen zeggen Gij wilt op onze lijst komen. Goed. Maar, omdat we weten dat ge niet veel te betrouwen zijt, zult ge doen wat wij willen, of zóó niet, kunt ge achter onze slippen wegblijven I 1 En de oude liberale pruiken hebben maar seffens JA JA geknikt. En wilt ge weten wat de conditiën zijn Luistert De socialisten stemmen achter den naam van hunne candidaten alléén, terwijl de liberalen, op hun eerewoord, verplicht zijn boven aan de lijst te stemmen 1 Armo liberale kliek waar zijt ge ge varen Waarlijk ge boezemt medelijden in I tot hem gesproken had, toen hij hem ver bood hem te volgen. Goede meester, sprak hij eindelijk op vasten toon, heeft mij bevolen over u te waken. Alles kan, alles moet. als het er op aankomt hem te gehoorzamen, ik zal hem gehoorzamen. Plotseling scheen hem echter iets te binnen te schieten en bij hernam met be kommering Gij hebt een vijand, kleine meester. Het was de derde keer in twee dagen, dat Xavier eene dergelijke waarschuwing ontving. Kent gij hem vroeg hij. Ik ken hem, en bij den naam van goeden meester heb ik reeds gezworen, dat ik hem zou dooden Hem dooden I herhaalde Xavier, die dat woord niet ernstig opnam wat zijt gij haastig 1 Ik heb degene mijner broeders ge dood, die goeden meester getroffen had, hernam de bedelaar met woeste hartstoch telijkheid, ik ben sterk. Daarop plotseling zijne stem verzach tende, voegde hij er bij Laat mij u volgen, kleine meester, ik smeek er u om, gij weet niet... ik zou het eerder hebben moeten zeggen de komst der policie in het speelhuis was geen louter toeval. Ik weet niet welk het doel van uw vijand was, maar gij zijt in een hinderlaag gelokt geworden. Welke redenen hebt gij om dat te gelooven Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1906 | | pagina 1