Buurtspoorweg Kunstavond. Wettelijke besluiten. Turn- Wapen en Tooneelfeest Priesterlijke benoemingen. Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Allerhande nieuws. IJselijke misdaad te Brussel. HYGIËNE. Frankrijk. Engeland. Italië. Over het bewaren van het spek. De boeren weten maar al te wel dat het spek, als men geene bijzondere voorzorgen neemt nadat het gezouten is, garstig of rans wordt en dan zeer bitter en onaangenaam smaakt. Opdat het spek niet garstig worde, moet men het volgenderwijze bewaren nadat het spek uit het zout is genomen en wat opgedroogd, neemt men eene kist, bijna eens zoo groot als van noode om er drie of vier stukken spek te kunnen in leggen. Men bedekt den bodem der kist met hooi daarop legt men een stuk spek hetwelk men goed met hooi omringt, zocdat het geheel in 't hooi is verborgen. Daarop legt men het tweede stuk, dat men eveneens in hooi steekt, zoodat er niets van te zien is. Op dezelfde wijze behandelt men de andere stukken, die men bewaren wil, zorg dragende als al de stukken spek zoo in de kist steken, deze wel met hooi op te vullen, zoodat er geene ledige ruimte meer voortkomt. De kist, met het zoo ingepakte spek, zet men op eene droge plaats. Dat is al wat er te doen valt. Op deze gemakkelijke wijze kan men het spek zeer lang bewaren. Het wordt niet ranzig en behoudt zijnen goeden smaak. In den Winter worden er op den bui ten, voor het gebruik in 't huishouden, veel varkens geslacht, 't Is dus het oogen- blik deze doenwijze te doen kennen zij zal nu goed te pas komen. DE TEN TOONSTEL LING welke de Maatschap pij van Belgi sche Vogelte lers inricht ter Grocte II a 11 van 't Vijftigsteverjaring-paieis, te Brus sel zal open zijn den 25, a6 en 27 Februari. Deze tentoonstelling waar meer dan 3ooo stuks gevogelte vereenigd zijn, is de belangrijkste van al dezen welke gedu rende dezen winter ingericht werden, zoo in Belgiö als in den vreemde. Zij is van het grootste belang niet alleen voor de vogeltelers maar ook voor 't pu bliek in 't algemeen, welke er, boven de schoonste voortbrengsels van den natio- nalen vogelteelt, eene hoeveelheid vreem de rassen zullen kunnen bewonderen. De zendingen uit Engeland, Frankrijk en Holland zijn talrijk, belangwekkend en van allereersten keus. V v Paarden markten var Brussel. Het beheer der slachthuizen en markten van An- derlecht-Cure- ghem laat de fokkers en koop lieden, voor het verzenden en ontvangen der paarden, toe over zijn private statie te beschikken. Het is dan noodig dat de wagons verzonden worden op het adres West-Brussel- Slachthuizen. De eerste foor is vastgesteld op Dijns- dag i3 Maart e. k. Tachtig premiën wor den er aan fokkers uitgereikt, boloopende minstens tot een gezamenlijk bedrag van 1000 fr. De eigenaars van zware en lichte trekpaarden dingen onder malkander meê voor 2 premiën van 200 fr. 2 premiën van 100 fr. en 2 premiën van 50 fr. De inschrijvingen worden aanvaard van 8 tot 10 uren in den morgend. Het Stedelijk College heeft alle bijlig gende gemeenten aangespoord om hunne paarden op de Brusseische markt te koo- pen. Eenige gemeenten hebben besloten op deze markt belangrijke koopentedoen. De Stad Brussel zelf geeft hieromtrent het goede voorbeeld en zal op i3 Maart talrijke paarden koopen voor haar dienst der openbare wegen. De toegang tot deze markt is kosteloos. De kiezingen voor den Werkrechtersraad zullen in het rechtsge bied Aalst, plaats hebben op Zondag 18 Maart aanst. 4 Kieskronijk, Te Oostende zullen de socialisten met eene lijst opko men, dragende de namen van Hardyns, van Gent en Van Vlaanderen, van Oosten de. As8che-Aal8t-0ordegem. Volgens eene tabel verschenen in het Staatsblad heeft de Buurtspoorweg van Assche-Aalst-Oordegem, sinds de ope ning op eersten Mei 1904 tot3i Decem ber 1905, de som van 59,451,76 fr. opge bracht, waarvan van reizigers en reisgoed 56,908,65 fr. en van koopwaren en andere 2,543,11 fr.. Binst het jaar igo5 is er ontvangen de som van 47,626,63 fr. Men bemerkt dat de exploitatie van deze lijn verbetert meer dan een ander tram brengt minder op per dag en per trein. Maandag aanstaande 26 Februari ten 4 ure zeer stipt ATHALIE, mat vol orkest en kooren, 200 mannen. Electrische Verlichting. ATHALIE:opgevoerd door den kring St-Louis i) van Ronsse, onder leiding van E.E. H.H. Stevens en Steyaert, in de Feestzaal van St-Martensgesticht, Esplanade, te Aalst, zal een luisterlijk en prachtig Avondfeest zijn. Het feest zal eindigen ten 6.35 ure, vóór het vertrek der treinen en trams. Een speciale n trein, stil houdende te Erpe, Burst, Herzele, Sottegem en Ronse. Vertrekt uit Aalst ten 8 ure juist Toegankalijk voor de reizigers voorzien van gewone kaarten en abonnementen. Zijn benoemd tot militaire leden der milicieraden voor 1906, in de provincie Oost-Vlaanderen Aalst. Werkend lid, M. Galhausen, capitein-commandant staf-adjunkt bij het ia* linie te Aalst. Plaatsvervan gende leden, M.M. Batta, capitein-com mandant bij het ioe linie, te Aalst en ridder de Hollain, capitein-commandant bij het 4e lansiers te Oudenaarde. STAD AALST Catholieke Turnkring Steun geeft Moed. Het Jaarlijksch Groot zal plaats hebben op Maandag 12 Maart aanst. om 6 ure namiddag, ten lokale van den Catholieken Werkmanskring, (Korte Zoutstraat). Prijzen der Plaatsen Voorbehouden (genummerd) fr. 2.00 Eerste Rang fr. 1.00 Tweede Rang fr. o,5o. Kaarten op voorhand te bekomen, ten lokale van den Catholieken Werkmans kring, en bij den heer Jan D'Haese, Café Universel, Groote Markt. Deuren open om 5 1/2 uren. Begin om 6 uren stipt. gt.'Martonskerk te Aalst. Gebed van 40 uren, op Zondag, Maandag en Dijnsdag aanstaande. Zondag om 4 uren, plechtig Lof met Sermoen door den Zeer Eerw. Heer De ken. De geloovigen worden vuriglijk ver zocht het H. Sakrament te komen aan bidden. Op 2TFebruari, ten 3 uren (einde voor 7 uren), zal te Gent in Sint Jozefslokaal (Hol straat, 69) voor de laatste maal opgevoerd worden het beroemd melodrama Jozef verkocht door zijne broeders, het meesterstuk van Mehul. i5o U I T V O E R D E R S. 't Is esne zeer zeldzame gelegenheid waarvan ieder liefhebber van tooneel en muziek zal willen gebruik maken. Men kan van heden af ingangkaarten bekomen bij MM. Siffer, S. Baafsplaats 2; Huishauwer en Scheerder, Hoogpoort 31 Bullion, Kalanderberg 8; Rossceuw-Arys, Savaenstraat 24 Uyttendaele, Akker- gemstraat 29 alsook bij den Concierge van S. Jozefslokaal (ingang Wellinck- straat). Zijne Hoogw. heeft benoemd Algemeenen Bestuurder der Zusters van den II. Vincentius, van Wichelen, den E. H. Philippe Janssens Onderpastoor te Erembodegem, den E. H. Van Goethem, onderpastoor te Baasrode Te Baasrode, den E. H. De Mayer, onderpastoor te Sinay Te Sinay, den E. H. Goossens, onder pastoor te Meirelbeke. Worden gevraagd Een goede wever, een weinig de meca- nieken kennende. Vragen werk.' Een goede bakkersgast. Een hoefsmid. Creemboter. Markt van Zaterdag 24 Febr. 1906 142 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 287 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2290 kilogr. STAD AALST. De groote kamp strijd voor vet Vee, zal plaats hebben op Zaterdag 7 April aanst. op de Hout- merkt. Voor nadere inlichtingen, men raadplege de plakbrieven. Omniabaar. Er zijn in den laatsten tijd heel wat nieuwigheden uit gevonden, die eene gansche omwenteling in onze gewoonten hebben te weeg ge bracht, maar er zijn ook tal van dingen op ta noemen, die hun ouden roem heb ben weten te behouden, die zich niet laten verdringen, of, als ze voor een oogenblik uit de mode waren, toch weder spoedig hunne oude plaats hebben inge nomen. Welke nieuwerwetsche fijne spijsjes zijn bij voorbeeld in staat ge weest onzen goeden ouden Vlaamschen kost te verdringen Eten de menschen tegenwoordig geen hutspot of erwtensoep meer Hebben al die nieuwe dranken ons van het gezonde gerstenbier afkeerig gemaakt Alle praatjes en aanbevelin gen helpen niets. Als de dingen goed zijn. blijven ze gebruikt worden. Welke boer zal bij voorbeeld zijn stal mest willen missen Dat komt. omdat stalmest alle noodige voedingstoffen be vat, den grond verwarmt, den bodem verbetert en nog veel andere goede eigen schappen beeft. En wat van den stalmest gezegd kan worden, is ook waar van de i't.\L!-GL'A.\o, Alle goede eigen schappen die de eene tieett, zijn ook bij de andere te vinden. Beide staan ze on der dit opzicht, ep gelijken voet en beide zijn zc voor den landbouwer onmisbaar. HULP AAN DE LIJDENDEN. Het volgende artikel zal misschien dc oorzaak van verlichting zijn voor veel lij den hier te Aalst en wij kunnen slechts den geest van edelmoedigheid prijzen, dien onze buurvrouw aangezet heeft om die verklaring voor 't algemeen belang te doen. Mne weduwe L. Coppens, 40, Hove nierstraat, te Aalst, zegt ons sedert meer dan drij maanden was ik van nierpijnen, die mij 's nachts van alle rust beroofden, aangedaan, ik sliep onrustig, had zwee tingen en stond altijd afgemat op ik had menigmaal bedwelmingen en niet tegenstaande al de middelen kon ik mij niet van die vreeselijke pijnen, die steeds erger en erger toenamen, ontlasten, 't is op dit oogenblik dat ik de Foster Pillen voor de Nieren »nam, en verkocht bij M. De Valckeneer, apotheker. 't Was mij eene groote vreugde toen ik mij na den tweeden dag reeds beter ge voelde, na den zevenden dag werd ik niet meer de minste pijn gewaar gehet! mijn toestand was beter en heden kan ik die kostbare pillen op mijne beurt zeer warm aanbevelen. Ik verklaar het boven staande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Een woordje tot de vrouwen. Sommige vrouwen schijnen altijd ongesteld te zijn misschien hebben zij eene knagende pijn in de lenden, een neêrdrukkend gevoel hoofdpijn of last van zenuwachtigheid. Denk nu niet dadelijk dat ge eene vrou wenziekte hebt, vele der zoogenaamde vrouwenkwalen zijn gewoon weg wel nierziekte. Verlies de moed niet en blijf r.iet dubben over ingebeelde kwalen. Misschien zijn uwe nieren in 't spel. Indien ge niet wilt teleurgesteld wor den, Verzeker U dan dat wel de echte Foster Pillen voor de Nieren zijn die men U geeft mijd U vooral voor na maaksels met min of meer gelijkend voorkomen cn naam, want U zou den gewenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen fr. 3,oo de doos of 19 fr. de 6 doozen, of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België, Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 5o, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 3. AALST. Het alom- vermaard Theater der familie GRANSA RT,'t welk overal zulk groot succes behaalde, staat op de Groote Merkt, rechtover het Café Central Alle avonden galavertooning om 8 uren. AALST. Ter Viscbmijn bestaat er een misbruik dat dient te verdwijnen en waarop wij de aandacht inroepen van wien het behoort. AALST. Brandramp. Don derdag morgend, rond 7 uren, is er brand ontstaan in de droogerij der Spinnerij Roos, Geerinckx De Naeyer, Brussel- schestraat. De droogerij bevindt zich boven de ketels der stoommachien zij is gescheiden van de andere gebouwen en gansch uit baksteen en ijzer. Het vuur was ontstaan langs den kant van den uitgang en drij der werklieden ontsprongen door de vlammen heen. Een van hen bekwam eenige geringe brand wonden. Nu, een vierde werkman, de jeugdige Van de Velde, zoon Joannes, oud i5 jaren, die waarschijnelijk wat het hoofd had verloren, vluchtte langs den verkeerden kant. Er was geen uitkomen meer want 't vuur sneed hem den weg naar den uitgang af. Pogingen werden aangewend om hem te redden De droo gerij werd vol doom gedreven om het brandend katoen uit te rfooven. Eindelijk gelukte men er in de kleine Van de Velde, bij middel van een ladder langs een venster te reddenSlechts is zijn hair verschrooid en verder bekwam hij eenige zeer lichte brandwonden. Eene groote hoeveelheid geverfde katoenengarens zijn vernield geworden er is groote schade. Of er verzekering bestaat, weten wij niet. LEDE. Dinsdag avond is een hevige brand ontstaan in de hofstede van de W* Pensaert. De bewoners waren juist het avondmaal gaan nemen, toen zij verwittigd werden dat hun hof in brand stond. Zij hebben nauwelijks den tijd gcliad om hunne beesten te redden. Twee ossen hebben brandwonden beko men. Meubelen, kleederen, tarwe, vlas, ajuin en aardappelen, zijn de prooi der vlammen geworden. Het 7jarig zoontje der cchtgenooten Beelaert, te Lede, dat zoo erg verbrand werd, is aan de gevolgen overleden. Gemeente Wieze. Uitgang der vermaarde kavalkade op Vastenavond dijnsdag, zijnde 27 Februari aanstaande. Liefhebbers van d-ftig vermaak en groote leute allen naar Wieze. Klopjacht. Maandag namiddag waren de Paters Eudisten van het gesticht van Gijsegem op wandeling langs Schel- lebelle en Cherscamp. Zij verdoolden aan de vier wegen en vroegen den weg naar Wichelen. De Paters vergezeld var. Seminaristen gingen door veld en weide naar de statie. Een jachtwachter, dit ziende, nam hen voor pensjagers Hij stuurde onmiddelijk telegrammen naar de gendarmen van Wetteren, Over- meire, Zele en Dendermonde. Onze pan doren kwamen spoedig ter plaats, ten getalle van vier en dertig manDe Paters en Seminaristen waren vertrokken. De jachtwachter reeds wetende dat hij zich bedrogen had liet zich niet zien 1 De harenmutsen zullen tevreden ge weest zijn. Bij den landbouwer Pieter Matthys, wijk Meuleken, te Bouchoute, is een varken geslacht, wegende 436 kilos. De hespen wegen ieder 35 kilos het spek is 7 centimeters dik. Daar zal nog een schelleken aan zijn. Woensdag kwam te Wanzele een voerman van Erembodegem met eenen boomezel aangereden met een zware vracht. Aan den molen gekomen, viel er op eens een wiel gansch in duigen. Al de speeken waren gebroken. Gelukkig zijn er geene persoonlijke ongelukken. Dinsdag nacht, om 2 ure, is te Geeraardsbergen het werkhuis van Jan Cayelote ten gronde afgebrand er zijn twee duizend kilos karton en eene machien in den brand gebleven. Om 4 ure waren de pompiers den brand meester. Er is verzekering. Weet men wat de uitloving der premie van 20,000 fr. nu heeft teweeg gebracht Dat er niet minder dan 80 naamlooze aanklachten bij het gerecht zijn ingeko men, de eene al hatelijker en onwaar schijnlijker dan de andere, ingegeven door wraakzucht van schuldeischers tegen slechte betalers, enz. Vier vrouwen hebben ook bij den on derzoeksrechter belangrijke verklaringen komen afleggen, die wellicht tot de aan houding hadden kunnen leiden, ir.dien zij, er geen veertien dagen meft gewacht hadden. Dokter Nyssens heeft van het parket eenen brief ontvangen om te vragen dat hij de aanklacht voor laster tegen onbe kenden zou intrekken. Die onbekende is namelijk een meisje van meer dan een dertigtal jaren, dat had hooren spreken over eenen dokter, wo nende in nummer 14 van eene straat die zij niet juist wist aan te duiden. Verre van den geneesheer te willen belasten had zij de zaak voortverteld om goed te doen, om het gerecht eenen dienst te bewijzen. Maar een pompier, die het gerucht ver der had verspreid is in zijne bediening geschorst, tot het gerecht uitspraak zal gedaan hebben in ;sake de aanklacht van den dokter. In het doodenhuis worden nu de pho tographies ten toon gesteld van de pak ken, dide beenen en de schoenen van het slachtoffer bevatten, alsook de papie ren en de koorden waarvan de pakken gemaakt waren. Uit eene bijgevoegde lijkschouwing schijnt te blijken dat de alcool, die men het kind had doen drinken, geen gewone jenever was maar cognac, waaruit zou kunnen opgemaakt worden dat de plich- tige niet tot den lagen werkmansstand behoort. Ook zouden de dokters in de maag het kind overblijfsels van visch hebben gevonden. Men zou het dus eerst hebben doen eten, alvorens het dronken te ma ken, want 't huis had het geen visch ge nuttigd. Nog gedurig komen er valsche be schuldigingen en verdachtmakingen in. Eene schippersvrouw heeft haren man aangekladgd en hem doen aanhouden. Na ondervraging werd hij echter losgela ten en de vrouw bekende uit wraakzucht gehandeld te hebben 1 I Een verdacht koppel dat te Antwerpen aangehouden werd en welks signalement goed overeenkwam met die, door het ge recht openbaar gemaakt, werd gisteren te Brussel ondervraagd. Dc man had bij zijne aankomst te Antwerpen zijn haar laten snijden. Hij had van 4 tot 12 Februari te Brussel ver bleven. De man heet Honoré, is 25 jaar en ge boren te Roubaix. De vrouw, Allard geheeten, is 22 jaar. Volgens de Chroniuue zou er eene sen- satiewekkende onthulling te wachten zijn. Het betreft eene beschuldiging van op hitsing van minderjarigen tot ontucht, in naamloos schandalige voorwaarden. Men spreekt van kinderen, die dronken gemaakt en naar slechte huizen gebracht werden maar het blad weet nog niet of of de zaak betrek heeft met die uit de Zwaluwstraat. Les bières et les vins d'office sont ab- solument délaissées aux repas par les personnel qui ont pu apprécier le l>ien êlre incomparable que procure A leur santé l'Eau Minérale LA ROYALE LOUISE MARIE STERILISÉE directement en bouteilles d'après les théo rie! scientifiques de Pasteur. La plus pure et la meilleur marché des eaux de table. Grand Prix d'honneur, Londres X897. Droguerie O.Taeymane-Druck A L O S T De gefopte veldwachter. Een velorijder met een slecht brandende lan taarn passeert een veldwachter. Deze houdt den wetsovertreder aan en maakt nu ook aanmerkingen op de bel. Ik wil wedden zegt de reiziger, dat ze op 5o meters afstand te hooren is, om xo, 10 frank. De veldwachter neemt de wed denschap en stapt al tellende achteruit. Na eenige oogenblikken roept hij Ik ben klaar. Ik al lang, is het weder antwoord en met een schiet de velo als een pijl uit den boog vooruit, en de veld wachter stond op zijn neus te zien. Kigolo is de beste en de fijnste der oude genevers. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Bekaert, is de beste der gezondheidsli keur. Inbrekers hebben te Buggenhout het- kasteel der familie de Béhault du Carnois bezocht, en na al de kassen open gebroken te hebben, eene hoeveelheid zilverwerk meêgenomen. Zij moeten echter verrast zijn geweest, want men heeft op de binnenplaats eenig tafelgerief gevonden, dat zij in hunne vlucht hadden verloren. M. de Béhault, die zich te Gent bevond, keerde, zonder van iets te weten, terug met dezelfden trein, die de gendar men aanbracht, welke per telefoon geroe pen waren. De 99jarige weduwe Van de Kerck- hove, van Ellezeele, heeft Woensdag het kind zien geboren worden van den zoon harer kleindochter. Zij doet de keuken in het gezin, waar de nieuwe wereldburger het licht zag, nog zoo flink als een meisje van driemaal zeven. Delhaize Broeders «Jk Cus DE LEEUW. Buitengewone occa sies. Groote wijn, Kasteel Pichon- Longueville 1900, 2' geklasseerde gewas (gestempeld) A 2 fr. de flesch. Kasteel Marrin ae gewas S'Emilion, a fr. i.5o de flesch. (1) Over eenige dagen stierf eene oude vrouw uit de Waalscheslraat te Brugge, die gedurende haar leven de vuilnisbak ken op de straat uitzocht. Zij werd begra ven met eene plechtige negen-ure mis en hare doodskist kostte 100 fr. Zulks ver wonderde niemand meer, toen men ver nam, dat men in het sterfhuis eene som van 9000 fr. en kostbare juweelen gevon den had Het parket van Bergen heeft zich naar Fayt-le-Franc begeven, waar men het lijk van eenen inwoner aan eenen boom heeft vinden hangen. Eerst dacht men dat er een zelfmoord had plaats ge had, doch uit het onderzoek is gebleken dat de man na zijnen dood werd opge hangen. Er heeft dus eene moord plaats gehad. Te Lembecq, op het Hondzocht, raakte eene schuur in brand en zij werd geheel vernield. Twee kinderen hadden er met stekskens gespeeld en zoo den brand veroorzaakt. Een der kinderen kon den brand ontvluchten, maar het andere werd zoo zeer gewond, dat men voor zijn leven vreest. -WAAROM NOG HOESTEN?— wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eene flesch BORSTSIROOP DE PRATERE altijd voldoende is om den geweldigsten en gevaarlijksten hoest te genezen. Alwie borstsiroop Depratere genomen heeft' kan niet nalaten zijne voldoening uit te druk ken en zegt aan al wie het hooren wilt dat is waarlijk eene goede borstremedie. Te bekomen in alle goede apotheken aan 2 franken de flesch, te Oostende, bij den apothe ker Depratere, die in de provincie verzendt op aanvraag ook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut -sa- GENEZING. De zoon van pachter Blanchard te Aarlen, schiep vermaak in 't doodschie ten van musschen. Hij viel en werd door de lading getroffen. Toen men hem op nam had hij den laatsten adem uitge blazen. De inventarissen der kerkgoederen. Revolutionnaire onlusten te Komen. Verleden wi ek had de agent van den fiscus zich te Komen moeten terugtrekken, wanneer hij zich aanbood aan de St Chrysolekerk, gezien de dreigende hou ding der geloovigen. Sinds dien ver wachtte men zich alle dagen aan den terugkeer van den ambtenaar van het enregistrement en schikkingen waren ge troffen om de deuren te barrikadeeren. Die toebereidselen zijn evenwel nutte loos gebleken, daar reeds van in den vroegen morgend de deuren bezet waren door eene sterke afdeeling gendarmen, welke nog versterkt was door gendarmen gekomen uit Rijsel en Quesnoy-op de- Deule. Alzoo was alle wederstand onmogelijk gemaakt. Binnen in de kerk waren een 50-tal personen aanwezig, die lofzangen aanhie ven en de deuren der kerk verdedigen. Zekere juffer Froidure, 20 jaar oud, dochter van een gewezen gemeenteraads lid, werd aangehouden. Middelerwijl werden de klokken geluid. De gendarmen sloten al de omliggende straten af. Te 10 ure bood zich M. Hérété, onder- inspekteur van het enregistrement aan in gezelschap van zijnen secretaris, M. Cu- velier, en van M. Escassut, policiecom- missaris. Ze gingen binnen langs de kleine kerk deur, waar de eerw. heer onderpastoor Mestdagh stond, omringd door de leden der kerkfabriek, die in naam van den zeer eerw. heer Leynaert, pt stoor-deken der parochie, door ziekte te huis gehou den, een krachtig protest voorlas tegen de onrechtvaardige en wraakroepende daad welke door het gouvernement ge pleegd werd. Daarna werd ook een protest voorge lezen door den heer Ch. Lecomte, voor zitter van den kerkraad. Na het protest te hebben aangehoord, begaf de heer Hérété zich naar de sakristij waarvan de deur met den sleutel gesloten was. Hier hadden zich de drie onderpastoors der kerk en een lid van den keikraad, de heer Van de Winckel, opgesloten. De gendarmen moesten hen met geweld buiten drijven. M. Van de Winckel liet zich letterlijk voortslepen en verdedigde zich krachtda dig. De policiecommissaris beval dat men hem de handboeien zou aandoen en naar het gevang leiden. Middelerwijl werd door de in de kerk aanwezige geloovige voortdurend geroe pen Leve de vrijheid De eerwaarde heer onderpastoor Der- ville werd ook gevankelijk medegeleid. Een Hjarig meisje dat luidop zijne verontwaardiging liet hooren over die getneene daad, werd op zijne beurt aan gehouden, evenals een 2ojarige bediende de heer Henri Descarpiers. Later werden ze in vrijheid gesteld, ter uitzondering van den eerw. heerDerville, die in het gevang werd opgesloten, in eene donkere en koude cel, waar niemand hem mocht bezoeken. Al de gehoorde getuigen zeggen dat zijne eenige misJaad is te hebben geroe pen Leve de vrijheid 's Avonds te 9 ure, werd hij geboeid uit zijn gevang gehaald cn naar Rijsel overgebracht. In de St-Margueritekerk moest de poli tie de kerkdeuren doen openbreken. Ze moesten letterlijk de deuren en de er achter staande stoelen en banken in stuk ken kappen om binnen te geraken en den inventaris op te maken. De houding der catholieken was rustig en waardig. Woensdag morgend moest de inventa ris worden opgemaakt in zeven en-twintig kerken van Parijs. In elf van die kerken moesten de ambtenaars onverrichter zake heengaan. In St-Louis en lie werd een jongeling aangehouden wegens beleedi- ging der agenten. In N.-D. des Victoires, waar 500 man den nacht hadden doorge bracht, moest de ambtenaar insgelijks heengaan, omdat de pastoor hem alleen wilde binnenlaten en hij zulks niet ver trouwde. In N.-D. de Bonne Nouvelle ging de ambtenaar op de vlucht voor 200 vrouwen, die in de kerk waren. In St-Pierre de Chaillot waren een aan tal katholieken in de kerk, met graaf de Mun cn den afgevaardigde Millevoye aan 't hoofd. Zij weigerden te openen en de ambtenaar ging heen. Te Pradelles, Haute Loire, hadden ernstige onlusten plaats, maar de inven taris kon ten slotte plaats hebben. Te Ajiaccio hebben de agenten in het klein Seminarie alle deuren moeten open breken en achter elke deur vonden zij eene barrikade opgericht. De leerlingen jouwden de agenten uit. Vier studenten en twee bestuurders werden aangehouden. Donderdag heeft de inventaris plaats gehad in N.-D. des Victoires, zonder incidenten. Te 6 ure 's morgens toen de kerk geopend werd, drong de agent van den fiscus met den commissaris van poli- cie en een twintigtal policieagenten bin nen. De pastoor protesteerde en weigerde inlichtingen te geven. Hij erkende echter dat er niets veranderd was aan den in ventaris, door de kerkfabriek vijftien jaar geleden gemaakt en hiermee stelde men zich tevreden. Te Nantes hebben d« menschen hunn« winkels gesloten wegens openbaren rouw, omdat den inventaris moest plaats heb ben. Op verscheidene plaatsen heeft men den inventaris belet. De abbé Derville van Rijsel, willekeu rig aangehouden tijdens den inventaris dej kerk te Commines, is tot r5 dagen gevangenis veroordeeld. TeSt-Scrvan weigerde de bataillons- overste Dubreix, die bevel voerde over de troepen, die de orde moesten verze keren, bevel te geven aan twee zijner mannen om de deur kerk open te bre ken. Men ging naar den generaal, Davi- gnon, en deze kwam zelf om de soldaten met dat schandalig werkje te gelasten. Ziedaar waartoe men het Fransche leger reeds verlaagt tot officieele inbrekers. Volgens het a Journal des Débats moeten heden Zaterdag al de inventaris sen te Parijs zijn afgeloopen. Een man die te Toulouse in de vrij metselaarsloge eene ruit inwierp, na den inventaris in St-Etienne, kreeg daarvoor drie maanden gevangenis. En dan zegt men nog dat het gerecht zich niet mag laten meeslepen door politieke driften Moderne dienstboden. Mevrouw Baart de la Faille teLonden deelt in de Hollandsche Lelie het volgende mede Een vreeselijk verhaal kwam mij dezer dagen nog ter oore, uit een geloofwaar dige bron. Eene dame uit West-End kwam laat 's nachts thuis van een bal, en toen ze in huis kwam, vroeg haar de policie: «Weet ge, mevrouw, waar uwe kinderen zijn Boven die slapen met de meid, ant woordde de verbaasde dame. Ga dan maar eens zien zegde de beambte. De dame ging zien en vond de bedjes leeg, ook het bed van de meid Doodsangst greep haar aan maar de policieagent stelde haar gerust. Stap maar weer in 't rijtuig ik zal u wijzen waar ze zijn. Bij een danshuis hield hij stil en o, haast te vreeselijk om waar te zijn in de danszaal lagen de kinderen neerge smeten terwijl de trouwe meiden dansten. Als ik 't niet gehoord had uit den mond van een geloofwaardig persoon, zou men denken aan een leelijken stuiversroman Hst Consistorie. Benoeming van Mgr Mercicr. Om meer plechtigheid bij te zetten aan de benoeming der Fran sche Bisschoppen, heeft de H. Vader de benoeming niet gedaan bij breve, maar in Consistorie. De plechtigheid had plaats in de con sistoriezaal. Al de Cardinalen, te Rome aanwezig, woonden de plechtigheid bij. De Paus. voorafgegaan door de Zwit- sersche- en Edelwachten en vergezeld van zijn hof, begaf zich uit zijne ver trekken naar de consistoriezaal. De Car dinalen bevonden zich daar toen de Paus binnenkwam. Het gevolg bleef aan den ingang stasin.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2