Nieuwjaarsgiften voor den Paus. Rechtsgebied Aalst. Turn- Wapen en Tooneelfeest Patronage H. Jozef. Priesterlijke benoemingen. Groote Bedevaart naar Gent Beeld van den H. Joseph KUNSTAVOND. Stad Aalst.-Werkbeurs Zondagrust. AELST. Allerhande nieuws. IJselijke misdaad te Brussel. Holland. Frankrijk. W Pilatus Daens en M. Termote. In de eerste veertien dagen der maand Juli 1904, bracht Pilatus Daens een be zoek aan M. Termote te zijnen huize te Brugge. M. Termote, is liberale volksvertegen woordiger, groote chef der Bruggesche liberalen en venerabel of groote hoofd man der Belgische francmasons. Zondag 11. bracht de venerabel der maconnieke logie, M. Termote, op zyne beurt een wederkeerig bezoek aan Pilatus Daens. In den namiddag deden zij een toertje in onze stad en zekere gemasker- den vroegen aan venerabel Termote of hij nu ook een groene was geworden, enz... En Pilatus was boos Waarom kwam M. Termote te Aalst Wel hebt ge dat niet beet dan 't Is immers de eerste maal niet dat de Brug gesche volksfoppers hun groen zieltje voor 't lieve geldeken zouden verschache- ren Begrepen Bond der Catholieke Kringen en Arbeidersvereenigingen. Zooals er gemeld werd, zal de 38® zittijd dit jaar te Oostende gehouden worden, op Zater dag 21 en Zondag 22 April. Op Zaterdag 21 wordt de zitting ten a ure geopend in het lokaal van den Ca- tholieken Kring, Wetstraat 's avonds Concert in het groot Hotel Fontaine. 's Zondags, zitting ten half 10, ten 1 uur banket. Aan 't hoofd der dagorde staan de aan spraak van M. Woeste en het adres aan den H. Vader. Democraten en liberalen. Het Laatste Nietws geeft verslag over eene libreale meeting, gehouden in eene buitengemeente van het arrondissement Brussel. Het spreekt van zelfs dat de liberale redenaars den grootsten bijval hadaen en dat een catholieke tegenspre ker uitgejouwd werd en er beschaamd moest van onder trekken. Dat gaat nooit anders in de.... verslagen der liberale gazetten. Maar zonderlinger is het volgende, dat door het liberaal bladje wordt verteld - Een Daensist kwam de kwestie van de hop en de grieven van den buiten be spreken. Hij schetste den toestand van den christen democraat Daens af, die zooveel te lijden heeft gehad, en van de groote catholiekc-n en van de geestelijk heid zelve en eindigde metde bui tenlieden aan te zetten de liberalen te ondersteunen, wier programma het dichtste bij dat der christene democraten is. Zooals men weet is M. A. Daens uit tredend lid en candidaat in de aanstaande kiezing van het Arrondissement Brussel. De kiezers die voor de liberalen stemmen kunnen hem hunne stem niet geven Indien allen dus den raad volgen van dien zonderlingen Daensist, dan vliegt M. Daens buiten. Zijn de chiistene democraten dan zoozeer overtuigd van hunne onmacht dat zij niet aarzelen zich, uit haat tegen do catholialM partij, aan to clellan vnnr de liberale vrijdenkers, vrijmetselaars en Combisten Zoo zou het moeten zijn... Het Journal de Bruxelles schreef on langs geleden aangaande 't vraagstuk De Staat buiten de school Het ware logisch de officieele school af te schaffen, en geen andere scholen te hebben dan vrije, die mits zekere d voorwaarden zouden ondersteund wor- den"door den Staat. Zoo zou iederen j> burger de school kunnen kiezen die hem dient en de Staat zou toch zijnen a plicht kunnen doen van het onderwijs a te ondersteunen met de centen van iedereen. Hij zou het op tc rechtvaardiger a wijze doen door ondersteuning te ver- leenen in evenredigheid van 't getal a kinders van iedere school, dit getal de uiting van den wensch der huisvaders n wezend. Zij welke, sedert vele jaren aan De Dendbrbode b zijn geabonneerd zullen zich nog wel herinneren dat M. A. Byl, zaliger, en wij, reeds van over 40 jaren dit stelsel hebben voorgestaan en me nig artikel geschreven werd om er de recMveerdigheid van te bewijzen. Doch het werd door velen op schouderen ont haald... De tijden zijn veranderd en nu zien velen in dat de oplossing der school kwestie er alleen in gelegen is. Leve de volle vrijheid van onderwijs Nogmaals willen wij herinneren wat de helden van Chipka over de libera len schreven, ten tijdetdat ze hunne partij nog niet verraden hadden, dat Pilatus Daens de 80 franks of dertig zilverlingen nog niet had opgestreken die de Fransche francma^ons voor hem in hunne logie rondgehaald hebben Luistert 1 0 Gij hebt uw Volk bijeengeroepen gij hebt de jonkheid aangepord om te d komen gij hebt vergaderd degeen die b 't leven intreden en die 't leven uitgaan. En wat is verklaard in uwen naam en door u toegejuicht Dat al de Miste- a rien van den Godsdienst strijdig zijn b aan de Rede dat 't geloof eene valsch- b heid, een bedriegerij is. s b En wat heeft zondags nadien uw b gazet geschreven «Het gruwt en walgt ons dat men sedert 1800 jaar de ge- zonde reden in 't wezen spuwt met de b waarheden van 't christene geloof, over b Hel, Vagevuur en Hemel Afgrijselijke godslasteringen die den b vloek over uwe liberaalderij brengen. b Het walgt en gruwt u dat de Zalig- b maker zijne Goddelijke Leering is b komen brengen en om dit te ver- klaren roept gij al uw volk bijeen. b Vermaledijding over uwe liberaal- b derij. b Het Bloed van den Gekruisten God b durft gij bespotten, het bloed en het b lijden van millioenen Martelaars en belijders, die getuigenis gegeven heb- b ben van de Mysteriën van t Geloof Uwe Voorouders, die 't Geloof beleden hebben en gestorven zijn, het'kruis- beeld aan de lippen, die honderde o duizende Aalstenaars, van lieden tot in de oudste tijden, zij staan op tegen uwe vuigi liberaalderij. b Ziedaar, zoo schreven de helden van Ciiipka vrotger lijd over de liberalen en nu heden zijn de godverloochenaars, de godsdiensthaters die afgrijselijke gods- asteringen uitbraken hunne beste vrien den. Het zijr. niet alleen de Abdijen van AfHigem en Steenbrugge die de zending in Transvaal inrichten, maar geheel de Belgische provincie der congregatie Cas- sino-Sublacencis welke behalve de twee bovengenoemde abdijen, ook deze bevat van Dendermonde en Merkelbeck-bij- Sittard (Nederland). Opbrengst van vorige lijsten frs. 440,00 H. Vader zegen ons 5.00 Kiezing voor den Werkrechtersraad op 18 Maart igo6. Aangezien er geene andere candidaten werden voorgesteld dan de catholieke aftredende leden, zijn ze verkozen ver klaard. Er moet dus gcene kiezing op 18 Maart aanst. plaats hebben. De liberalen, socialisten en daensisten zijn. uit hunne schelp niet durven krui pen uit vrees van eene verpletterende klopping... En nogthans beweren zij ge durig dat ze met drij te samen de meer derheid uitmaken.... Stoefers STAD AALST Catholieke Turnkring Steun geeft Moed. b Het Jaarlijksch Groot zal plaats hebben op Maandag 12 Maart aanst. om 6 ure namiddag, ten lokale van den Catholieken Werkmanskring, (Korte Zoutstraat). Prijzen der Plaatsen Voorbehouden (genummerd) fr. 2.00 Eerste Rang fr. 1.00 Tweede Rang fr. o,5o. Kaarten op voorhand te bekomen, ten lokale van den Catholieken Werkmans kring, en bij den heer Jan D'Haese, Café Universel, Groote Markt. Deuren open om 5 1/2 uren. Begin om 6 uren stipt. Het jaarlijksch winterfeest welke zal plaats hebben op Zondag 25 Maart 1906 (half vasten) belooft puik te zijn. Twee luimige blijspelen IN DE WAR en FLIK en FLOK zullen er onder andere opgevoerd worden. Volledig programma later. Zijne Hoogw. heeft benoemd OnderpastoorIn Sint-Nicolaaskerk te Gent,den E. H.Van de Velde, M., onder pastoor te Calcken te Calcken, den E. H.Van de Moere, P., onderpastoor te Vlierzele te Vlierzele, den E. II. Pau wels. S., priester in het Seminarie. Leeraar In Sint-Lievensgesticht te Gent, den heer Castille, A., diaken in het Seminarie te Deynze, den E. H. Calle- baut, R. C., priester in het Seminarie. naar het vermaard Gekroond bijzonder vereerd in de kerk der E. E. I». P. OISCALSEN, alwaar het eerst in Belgenland, de maand van den H. Joseph ingesteld werd in 't jaar i852, Burgstraat, nr 52. ZONDAG 18 MAART 1906. Om 1/4 voor 10 ure aankomst der Be devaarders van Aalst, Antwerpen, St. Ni- kolaas en Sottegem. Ten 10 ure zeer Plechtige Hoogmis en Lofzang gevolgd van eene aanspraak door den Z. E. Heer Bestuurder der Bedevaarten. Lof en Sermoon door den E. P. Hibronvmus C. D. Ooefeningen en Aktvan toewijding aan den H.Joseph. Vertrek uit Aalst, 8,14 u. 2de kl. 2.00 fr. Aankomst teGent, 8,45 u. 3dekl. x,i5 fr. Vertrek uit Gent, 6,55 u. Aankomst te Aalst, 7,3o u. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot Elisa Meganck, Hoogstraat, 5. Men kan coupons bekomen tot den 14 Maart. Aalst. Sint-Martinusgesticht. Maandag, 26 Februari, had alhier een luisterrijk tooneelfeest plaats. De vermaarde tooneelkring Saint- Louis van Ronse, heeft in de feesthalle van het Sint-Martinuscollegie het wereld beroemd drama opgevoerd «ATHALIE.» Dit treurspel werd geschreven en ge dlCtll in de 17* eeuw door den grooten Franschen letterkundige Racine. Wij kunnen niet nalaten onze bewon dering uit te drukken over den luister, de juistheid van muziek en taal waar mede het tooncelsluk hier is opgevoerd. Onder andere de hoofdrollen Athalie (koningin), Joad (hoogepriester) en Joas (jongere koning van Juda) werden op meesterlijke wijze weergegeven. Het stuk was bijzonder schoon bierdoor dat het aangenaam werd afgewisseld door een prachtig kinder- en mannenkoor, bege leid door eene volledige symphonieafdee- liug die het schoone en soms moeielijke muziek van den grooten toonkunstenaar Mendelsshon speelde. De feestzaal was feestrijk opgesmukt en electrisch verlicht het theater, met kunstig geschilderde dekors, verbeeldde een voorhof van den tempel naar Jeru salem, terwijl de tooneelspelers omgord waren met de bonte kleederdrachten der oude Hebreeuwen. Het was dan ook geen wonder dat de ruime feestzaal het talrijk en puik publiek niet kon bevatten dat er zich letterlijk verdrong. Ieder toeschouwer was om zoo te zeggen ge durende drij uren geboeid door de tref fende opvoering en door de nu eens juichende, dan weer geheimzinnige tonen der muziek, die wellicht weerklank von den in ieders ziel I Eere en dank dus aan de talentvolle opvoerders 1 Hulde aan de Eerweerde Heeren Bestuurders van den zoo bioeien- den tooneel- en muziekkring van Ronsc 1 Hulde eindelijk aan de Commissie van den Bond der oud-leerlingen van het Sint-Martinusgesticht, inrichters van het luisterrijk feest Worden gevraagd Een bakkersgast. Breisters. Beenen en planken-brei sters om ten huize of op het fabriek te werken. Huishoudens of meisjes, sa menwerkende met twee, drij of meer ma- chienen, kunnen ook werk krijgen. Vragen werk. Een bediende. Een schrijnwerker. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker,op Zondag i i Maart 1906. M. Ghysselinck, Molen straat. Creemboter. Markt van Zaterdag 10 Maart 1906 i58 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 270 klonten boter ter markt gebracht, wegende te «amen 2ifo kllogr. STAD AALST. De groote kamp strijd voor vet Vee, zal plaats hebben op Zaterdag 7 April aanst. op de Hout- merkt. Voor nadere inlichtingen, men raadplege de plakbrieven. Gansch Aalst zal er dankbaar voor zijn. Kunnen wij anders dan dankbaar zijn voor verklaringen zooals de volgende, door een onzer huurlieden gedaan, want voor velen van ons hier te Aalst is het van zeer groot belang. M. J. Peereboom, 31, S' Camielstraat, te Aalst, zegt ons Sedert eene maand lang leed ik aan de nieren, de pijnen wa ren zoo hevig, dat ik er 's nachts niet kon van slapen, ook stond ik 's morgens gansch afgemat en oververmoeid op, ik had zwee tingen, soms waren de pijnen zoo scherp, dat ik alle werk moest staken, hetgeen mij ontmoedigde, ik was zooveel te meer mismoedig, daar al de middelen zonder uitslag bleven en ik nam mijne toevlucht tot de Foster's Pillen voor de Nieren b verkocht bij MDe Valckeneer, apothe ker. Ik dierf al het goede dat men er van zeide niet gclooven, maar de pillen bevie len mij zeer wel, want na eenige dagen heb ik stillekens aan mijne pijnen voelen verdwijnen, 11a acht dagen was ik einde lijk genezen en teenemaal op mijn gemak. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Eisch wel de Foster Pillen voor de Nieren b waarvan de krachtdadigheid al gemeen bekend is ze zijn éenig in hunne soort laat U vooral geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen fr. 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der scm te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek Ch. Delacre, 50, Coudenberg- straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 4. MOORSE L. De luisterrijke Vertooningen der Koninklijke Harmonie Ste-Cecilia, zullen plaats hebben op Maan dag 16 April (2e Paaschdag) en Zondag 22 April 1906, ter groote zaal van de Meisjesschool om 4 uren stipt. BURGERLIJK EERETEEKEN. Het Burgerlijk Eerekruis komt toege kend te worden aan Eerste klas M.M. Louis Galmart, Secretaris van Oordegem en Bavegem, te Bavegem Van Opdenbosch, Schepen, te Meerbeek. Tweede klas M.M. Beeckman, Ge meenteraadslid te Moorsel ;T.VanWeze- mael, Ontvanger, te Schoonaerde Van Hellepulte, Oud-Gemeenteraadslid te Strypen. Ongeluk. Zekere Macharis, van Lede, kwam te Smetlede in de Schilde kensstraat gereden met eene driewielkar. Opeens viel het achterberd van het ge span. Twee kinderen die er achter waren, kregen het op de beenen. Het meisje van Pensaert werd deerlijk gekwetst. Het ander meisje, dochterke van Ern. Lie- vens, werd een been gebrok n. Zij'zijn huiswaarts gedragen door den herbergier Van Auwermeiren. Dokter Rubens, van Lede. verzorgd de gekwetste. Woensdag avond, hoorde de jacht wachter Botelberghe, te Impe, verschei dene geweerschoten lossen. Hij ging zien en betrapte vijf mannen op stroopjacht. Er werd een geweerschot op hem gelost gelukkiglijk zonder hem te treffen. De gendarmen onderzoeken. Zondag nacht is begin van brand ontstaan in de slaapkamer van Raymond Suysterman, herbergier in de Koepoort- straat te Ninove. Dank aan de spoedige hulp van eenige verbruikers, die nog in de herberg waren, was men den brand spoedig meester. De geheimzinnige zaak van Oultre. Het lichamelijk onderzoek der wetsdokters op de vrouw S., heeft vastge steld dat zij sedert jaren geen kind kon gebaard hebben en de vrouw is dus ook dinsdagmorgen in vrijheid gesteld. Het parket onderzoekt thans van waar het kinderlijkje komt dat op aanduiden van den gebuur van den heer S., in zijnen tuin gevonden werd. Delhalze Broeders «Jfc Cle: DE LEEUW. Buitengewone occa sies. Groote wijn, Kasteel Pichon- Longueville 1900, 2® geklasseerde gewas (gestempeld) 2 fr. de flesch. Kasteel Marrin 2® gewas S'Emilion, A fr. t.5o de flesch. (1) Er is weer eenig nieuws, aangaande de misdaad der Zwaluwstraat, te Brussel, namelijk eene aanhouding teGent en eene te Rijsel. Het Fondsenblad meldt namelijk Ten gevolge van een naamloos schrij ven, aan de policie toegezonden, is te Gent aangehouden, eene vrouw van Franschen oorsprong, die verdacht wordt de vrouw met den grijzen paletot te zijn. Zij leefde hier met eenen landgenoot. Daar de vrouw in kwestie in staat van landlooperij verkeert, en anders toch over de grenzen zou gezet geworden zijn, is zij ter beschikking van het parket gesteld en naar Brussel overgebracht. Men twijfelt er echter grootelijks aan, of de vrouw op eenige wijze bij de mis daad betrokken is. De policie heeft in de laatste dagen reeds verscheidene naamlooze brieven ontvangen, die bleken niets dan verdicht sels of ongegronde beschuldigingen te bevatten. De tweede aanhouding is die van een jongen kerel welke te Laken in verdacht gezelschap verkeerde en daar, den dag nadat de policie onverwacht huiszoeking in zijne woning kwam doen, plotseÜDg vertrok. Men heeft hem opgezocht en gevonden te Rijsel. Hij gelijkt hoegenaamd niet op het signalement, dat men van den ver- moedelijken dader opgeeft. 't Is er weeral niets meê De personen, die te Gent en te Rijsel aangehouden werden, hebben hunne onschuld kunnen bewijzen. Het onderzoek dezer geheimzinnige zaak is nog geen stap gevorderd. Dijnsdag morgend, is uit de Lei, aan de Ajuinlei, te Gent, het lijk opge haald van M. A. Onghena, onderwijzer, die zich over eenige weken verdronken heeft. Met groote verwondering werd vastgesteld, dat de handen van M. On ghena op den rug waren vastgebonden. Dit kon hierdoor worden uitgelegd dat hij, een goede zwemmer zijnde, vreesde dat zelfbehoud de overhand zou kunnen brijgen als hij weer tan de wateropper vlakte zou komen en hij dit heeft willen beletten, door zijn handen derwijze te binden, dat alle poging tot redding onmo gelijk gemaakt werd. Alle liefhobbert drinken de fijne oude genever Rigolo. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Bckaert is de fijnste en aangenaamste, Eene vrouw van Gent, die bij eenen notaris der hoofdstad eene som van 6500 fr. ontvangen had, ging met die som in een handkabasken (hoe dom 1) voor de vitrien van eenen winkel staan. Eensklaps miste zij het kabasken. Een slimme gauwdief had het koordeken doorgesneden en was met den schat op den loop gegaan. Dure straf voor die zorgeloosheid. Te Hal had een onmenschelijk ge vecht plaats. Twee broers, die in twist leefden over geldzaken, spraken met el kaar af in eene herberg om het geschil te slechten. Willem was er op den gestelden tijd. Toen hij vruchteloos gewacht had, besloot hij, zijnen broer Frans in zijne woning te gaan opzoeken. Daar werd hij nu door Frans en diens vrouw en kinde ren zoo ongenadig geslagen, gestompt en gestampt, dat hij driekwart dood naar huis moest worden gtbracht en zijn leven elk oogenblik in gevaar is. Het gerecht is met de zaak bemoeid. Dieven hebben de woning bezocht van M. Tops, rechter bij di rechtbank van eersten aanleg te Leuven. Zij stolen eene aanzienlijke hoeveelheid zilverwerk, maar moeten toch in hun werk gestoord zijn, want in de vlucht hebben zij eene groote hoeveelheid op de binnenplaats achtergelaten. Groote ramp te Antwerpen. Een inopbouwzijnde huis, dat moest dienen voor eene stadsmeisjesschool, ge legen in de Korte Ridderstraat, is Don derdag namiddag, rond 4 uren 's avonds, ingestort, de werklieden onder de puinen bedelvende. Spoedig waren de pompiers ter plaats. De reddingswerken. Niettegenstaande het gevaar, dat elk oogeoblik brokken metselwerken en klom pen hout en ijzerwerk dreigden neer te vallen, begonnen de dappere pompiers, bijgestaan door moedige inwoners, dade lijk met de reddingswerken. Een werkman wordt onder het puin uitgehaald. Deze is gekwetst. Daarna volgt een ander slachtoffer. Dit is onken nelijk en heel het gelaat is vermorzeld. De ongelukkige wordt in eene nabij- zijnend huis gebracht,waar de geneesheer den dood vastell. Dan brengt men andeie gekwetsten te voorschijn, die dadelijk naar Sinte-Eli- sabethgasthuis worden gebracht. Rond half 6 uren waren in het gasihuis drij gekwetsten. Onder de puinhoopen bevonden zich om 6 uren nog 4 werklieden. Er zijn 5 dooden. Eene afdeeling van 40 man der genie helpen aan de reddingswerken. Om 10 uren hoorde M. Melis, bestuur der der reddingswerken,een flauw gerucht voortkomende van onder de puinen. Aanstonds begon men de reddingswer ken langs dien kant en weldra had men de overtuiging dat het gekerm voortkwam van den genaamde Pashuyzen, schrijn werker. De ongelukkige vetklaarde dat hij gered werd door zijne schaafbank, die over hem lag. Men diende hem versche lucht toe en door eene buis werd hem een weinig cog nac toegediend. Om 11 u. i5m. was men er nog niet in gelukt hem te redden. Van zijne gezellen had men nog geen nieuws. Deze zullen meer dan waar schijnlijk niet meer levend aangetroffen worden. Eene compagnie pontonniers is uit Antwerpen te Cuesmes aangekomen om grachten te maken ten einde 't water te doen afloopen. Naar geschat wordt, zou de schade, door de overstrooming in de streek van Bergen veroorzaakt meer dan 600,000 fr, beloopen 't is eene echte ramp. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd de eerw. h. pastoor van Hoeilaert gewekt door de electrische bel, die het openen der kerkdeuren in de pastorij meldt. Dc pastoor, de onder pastoor en twee parochianen gingen in de kerk, waar zij den inbreker konden gevangen nemen en aan den veldwachter overleveren. De aangehoudene is een oud-veroordeelde, gehuisvest te Elsene, Meur.ier, handelaar te La Louviêre, was over een paar weken het slachtoffer eener moordpoging. Zijn dienstbode, zekere Maurage, was aangehouden deze heeft thans bekentenissen gedaan, maar hij beweert in overeenstemming met vrouw Meunier gehandeld te hebben. Deze is na ondervraging ook aange houden. Een zonderling ongeluk gebeurde te Bléharis.Niettegenstaande den hevigen stroom, vaarde de schipper Bienvenu Henno, met zijn schip, dat getrokken werd door 15 paarden, den stroom op. Eensklaps brak de kabel waarmede het schip voortgetrokken werd en de schip per werd er door onthooid. In de gemeente Clabecq heeft zich een zonderling natuurverschijnsel voor gedaan dat, dank aan de tijdig genomen maatregelen, geen ongelukken heeft ver oorzaakt. In het laag gelegen gedeelte der gemeente vertoonden zich grondin zakkingen, die in de huizen onrustwek kende bersten veroorzaakten, zoodat de inwoners verhuisden. En dat was geluk kig ook, want Dijnsdag zijn daar, door nieuwe inzakkingen, niet minder dan zeventien huizen in puin gevallen. Dit vreemd verschijnsel heeft in de streek niet weinig ontroering verwekt. —WAAROM NOG HOESTEN?— wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eene flesch BORSTSIROOP DE PRATERE altijd voldoende is om den geweldigsten en gevaarlijksten hoest te genezen. Alwie borstsiroop Depratere genomen heeft kan niet nalaten zijne voldoening uit te druk ken en zegt aan al wie het hooren wilt dat is waarlijk eene goede borstremedie. Te bekomen in alle goede apotheken aan 2 franken de flesch, te Oostende, bij den apothe ker Depratere, die in de provincie verzendt op aanvraag ook te Aalst, bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut 1 GENEZING. Onlangs ontsnapte uit het krankzin nigengesticht te Medemblik een gevaar lijke booswicht, Frans Rosier of Haar- lemsche Frans genaamd. Eenige dagen later werd op eene weduwe te Gouda een moordaanslag gepleegd, die diefstal voor drijfveer had. Men dacht al aanstonds dat dit een werk was van Haarlemsche Frans, die zich geld had willen ver schaffen. De ongerustheid in Holland was groot, daar men lang vruchteloos zocht naar den ontsnapte, tot eindelijk te Utrecht een man zich bij eenen barbier liet scheren, welke door de verf aan zijn haar en op zijn gelaat vermoedens op wekte. De policie werd verwittigd, de man aangehouden en eindelijk voor den vluchteling herkend. Men' heeft hem nu met de weduwe te Gouda geconfronteerd, die in hem beslist den kerel herkende, die een moordaanslag op haar pleegde. Ro sier had nog een groot gedeelte van het geld op zak. De inventaris der kerkelijke goederen. Dg onder-prefekt van Issiugeoux, Haute Loire, trok maandag met een sterk geleide gendarmen naar het dorpke Lapte, om den inventaris op te maken. Toen de troepen nab(j de gemeente kwamen, stootten zij op ware versterkingen, die den ingang van het dorp afsloten. De onder-prefect, elke poging nutteloos aohtend, gaf bevel terug te keertn. Men verwaoht voor vandaag nieuwe pogin gen, die denkelijk even weinig zullen ople- iren. Te Aaznias en Monsegnr zijn de gendar men en de agenten met steenen ontvangen. Men wierp de boedelbeschrijvers buiten. Te Arcangues, in de Landes, is de markies d'ArcaDgues, maire, gepensionneerd eska dronsoverste, aangehouden en geboeid naar Bayonne gebracht, wegenB regeeringsbeleedi- ging Na ondervraging werd hij losgelaten. Hij zal vervolgd worden. Te Nenil-les-Aubiers hebben de gendrrmen vyf uren moeten werken om de kerkdeur in te stampen en eene barrikade af te breken. Men goot met kalkwater naar hen. Te Lepnix, bij Belfort, hadden de geloovi- gen de kerk gebarrikadeerd met karren en balken, aaneengebonden met kettingen. Toen de inventeerders kwamen, las de pastoor eene protestatie en zette de geloovigen tot kalmte aan. Be priester deed de barrikaden af lire- ken, liet eene deur instooten door de gendar men en den inventaris geschieden. Te Eteignieres moest men al de deuren in stampen. De kerk was reeds drie weken ge- barrikudeerd. De boedelbeschrijvers hadden veel last van den solferreuk, daar men den beelen nacht solfer bad doen branden in de kerk. Te Tourcoing hadden hevige gevechten plaats en de inventaris kon niet plaats heb ben. Voor de kerk van van St-Christoffol was de menigte samengekomen en ouder het zin gen van geestelijke gezangen weigerden zij de inventeerders toe te laten. De zoon van een fabrikant loste een revol verschot en hierop ontstond een gevecht. Eene vrouw eu haren zoon zijn aangehouden wegens slagen aan de ugenton. De ontvanger is getroffen door eenen steen. Al de kerken zijn gebarrikadeerd. Do zoon van den fabri kant, die een revolverschot loste, is onder vraagd. Hy erkende het feit en werd naar het parket van Rijsel gebracht. De pastoor van Verschocq, Pas de Calais, is aangehouden wegens beleediging van de gendarmen en den policiecommissaris. Dijnsdag namiddag heeft een bloedig inci dent plaats gehad te Boeschepe, een dorp van 2000 inwoners, gelegen op 16 kilom. van Hazebroeck, nabij de Belgische grens. Da agent was bezig met het opmaken van don inventaris, toen de menigte er in gelukte den ordedienst te overweldigen, die rondde kerk was opgesteld en in liet gebouw door drong. Men greep de stoelen en wierp ze naar den agent van den fiscoB en de gendar men die ze beschermden. Hierdoor ontstond een algemeen gevecht, Een gend.-urm trok zijn revolver en schoot op de menigte. Een slachter, übyssel ge naamd, viel aoodelijk getroffen ten gronde en stierf bijna onmiddelyk. De pastoor der pa rochie werd ook, maar slechts licht, aan den hals door eenen kogel getroffen. Verder werd niemand gekwetst. Tijdens het gevecht kreeg de agent nogal eens een stoel en een stok op het lijf, waardoor hy ook gekwetst werd. De tyding van het gebeurde heeft in de wandelgangen der Kamer te Parijs levendige ontroering verwekt. De abbé Lemire, afge vaardigde van die streek, heeft het voorne men uitgedrukt woensdag over de gebeurte nissen te interpelleeren. Volgens Petit Parisien zou het niet een g ndarm zyn, die het noodlottig schot heeft gelost, maar do zoon van den agent-boedel- beschrijver, toen hy meende zijn vader in gevaar te zien. Men zegt namelijk dat deze van in 't begin een kogel in 't been kreeg en bij in onru8twekkenden toestand naar Haze broeck is gebracht. In de kerken van Tourcoing heeft woens dag de inventaris plaats gelad met de hulp van 1000 man troepen, 100 sapeurs van de genie, 200 jagers te paard en 200 gendarmen. Te S' Cbristophe is men langs de kooi van den calorifèro binnengedrongen. Te Notre* Dame verbrijzelde men de deuren, maar men werd toen tegengehouden door eene barrikade van electrieke draden. Dan heeft men een geschilderde raam in stukkon geslagen om binnen te geraken. Al de omliggende straten waren afgesloten. In Morbihan is de toestand erg, vooral te S'" Anne d'Auray, het catholieke centrum van Bretrgne, waar de inventaris woensdag moet plaats hebben. De oatholieke afgevaardigden hebben den minister-voorzitter verwittigd, dat de Bretan- jers van alle kanten zullen komen en het bloed zon kunnen stroomen. Te Rbeims heeft men de deuren der cathe- draal ingestampt, tot zelfs die van de sacris ty. De geestelijkheid weigerde te helpen aan den inventaris. Er is proces-verbaal opge maakt tegen eenen onderpastoor, die de agon- ten uitmaakte voor mouchards. Na den in ventaris ontstonden er nog gevechten op straat tusschen de catholieken en tegenbetoo- gers. Te Vaseilleis, Haul e-Loire, bad men bar rikaden opgericht. Eene plakkaart, aan den ingaDg van bet dorp meldde, dat de soldaten binnen mochten maar de inbrekers niet. De overheden werden met gejouw ontvangen. Een vijftigtal mannen, allen gemaskerd, ver dedigden de barrikaden met gaffels. De over heden en troepen gingen heen. Te Santerne lazen de pastoor eu de graaf de Lnr Saluces eene protestatie. Zij die de wet gestemd hebben, zegde de graaf, zyn eene kleine minderheid die wet schendt de rech. ten dor Kerk en sleobts door geweld zal men den inventaris kunnen opmaken. Hierop gin gen de agenten heen. Te Thoras, Haute Loire, zelfde verzat. De agent heeft den inventaris van de pastorij opgemaakt, maar in de kerk mocht hij niet. To Pradons stampte men de deur in, maar men kou niet iu de kerk komen, waar men solier brandde. Te Rochefort, Montagne, Claude, Beaufort, enz. verhinderden de catholieken den inven taris. Te Versailles, in de S*® Elisabethkerk deed de genie het hek springen. Men moest ook eene barrikade van banken en stoelen wegnemen, om in de kerk te geraken. Te Petit Mars werd de ontvanger door 200 personen aangevallen en erg gekneusd. De gendarmen moesten hem mot den revolver in de hand ontzetten. De maire is afgezet en aangehonden. Te Tourcoing werd erg gevooh- ten tnsschon vóór- en tegenbetoogers. Vijf soldaten zyn gekwetst. De tegenbetoogers be stormden de kerk en sloegen de geschilderde ramen in stnkken. Te Quievy werd eenen soldaat een oog uit geworpen. De inventaris is uitgesteld. Te Demet, Ilaute Savoie, beletten 800 be- toogers den agent van den fiscus de kerk te naderen. Te Brest is de abbé Le Dontec aangehou den, wegens gewelddaden op de gendarmen,

De Denderbode | 1906 | | pagina 2