Zondag 18 Maart 1906 5 centiemen per nummer. 57slc Jaar 5828 Zwarte Bedelaar. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Voortreffelijke Regeering. D E Landelijke policie. Pilatus Daens. Ditjes en datjes. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE eUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bü accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota* rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrij dar in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 17 MAART 1906. Moest men de liberalen en socialisten op hun woord gelooven dan mogen wij on» met de aansl. Meikiezingen aan een nieuw ministerie van liberalen, radikalcn en socialisten verwachten. Maar de liberalen zijn profeten die brood eten, die sedert meer dan twintig jaren met iedere kamerkiezing den val van het catholiek ministerie voorspellen. Voorzeker zullen ze dees jaar eens te meer teleurgesteld wezen. Neen, ons catholiek ministerie is op 't punt nog niet van te verdwijnen. Het cartel tusschen liberalen en socia listen waarin onze tegenstrevers al hunne hoop stellen is niet overal gesloten. Inte gendeel in menig arrondissement heerscht er twist en tweedracht en zijn de strijd krachten onzer vijanden verdeeld. Dit mangel aan eendracht zal de eerste oorzaak zijn hunner nederlaag. Eene andere oorzaak der liberale neder laag zal moeten toegeschreven worden aan de regeering die onze tegenstrevers ons beloven. De godsdienstoorlog die heden in Frankrijk woedt, verwekt niet alleen den afkeer der catholieken maar zelfs van alle gematige liberalen. En inderdaad wat ziet men in Frankrijk gebeuren Sedert reeds vele jaren, ziet men daar de vrijmetselaarsloges van hunnen steeds aangroeienden invloed op de regeering misbruik maken om al wat van nabij of van verre de R. C. Kerk raakt te judassen en te vervolgen. Wie den naam heeft van cathóliek te zijn wordt van alle staatsbedieningen en voordeelen verwijderd gehouden. Een ambtenaar of bediende welke zijne plichten als catholiek kwijt, wordt geju dast, vervolgd en zelfs brutaal afgesteld. In deze laatste tijden zijn de vervol gingen tegen de R. C. Kerk en liare kinderen nog heviger geworden. De kloosterlingen alhoewel zij Fran- schen zijn lijk hunne landgenoten zijn uit hun vaderland als schelm en dief ver jaagd geworden. Hunne eigendommsn en meubels zijn hun ontroofd" en ten voordeele van den Staat openbaarlijk verkocht geworden. Velen onder hen en vooral de ouder lingen hebben hun vaderland moeten verlaten met den bedelstaf in de hand. Tot de Zusters van liefde toe, welke zich slechts toewijden om al de ellenden van 't lijdend menschdom te lenigen wer den uit het land veijaad. a 8* Vervolg Te Saint-Germain-en-Laye hield de postkoets op om te wisselen. De fiacre haalde ze voor en kreeg een voorsprong dien zij echter spoedig weder moest vrr- liezen. De beide paarden begonnen beangsti gend te blazen. Hun geheele lichaam dampte en dikke zweetdroppelen rolden langs hunne zijden. Zullen zij het nog wel twee pleis- tei plaatsen zoo volhouden vroeg Nep- tunus bekommerd. Twee pleisterplaatsen antwoordde de koetsier ik sta er niet voor in, mijn heer, al gaaft gij mij al de geeltjes dit gij mij hebt laten zien 1 Rijd maar voort I beval de neger zijne teleurstelling verbergende. Het met versche paarden bespannen rijtuig vloog op dat oogenblk, eene hailing afgaande, de huurkoets als een een wervelwind voorbij. Voorwaarts I riep Neptunus. De koetsier sloeg onbarmhartig op de Dat is de belooning hunner christene liefde en oneindige zelfsopoffering. Na de verbanning der kloosterlingen werden de catholieken scholen gesloten. Het catholiek onderwijs moest vernie tigd, uitgeroeid woiden. Duizenden vrije cath. Scholen werden afgeschaft ondanks in vele gemeenten de catholieke school het eenige onderwijs gesticht was. Duizenden en duizenden kinders zijn hierdoor van alle onderwijs beroofd ge worden. Eindelijk is de vervolging tegen de R. C. Kerk nog verder gegaan. Het Concordaat met Z. H. den Paus, dat sedert meer dan honderd jaren bestond, is verbroken geworden. De kerkgebouwen, de pastoreelhuizen, de eigendommen der kerkfabrieken, de gewijde vaten en kerkornamenten zijn aangeslagen geworden. De vergoeding aan de Geestelijkheid werd afgeschaft, 't gene eene schreeuwende onrechtvecr- digheid daarstelt. Op 't oogenblik worden de inventarissen opgesteld van 't gene de kerkfabrieken bezitten en der gewijde vaten in de kerken geLruikt en dat gebeurt niet zonder erg protest der bevolkingen. Zelfs worden er onlusten door verwekt die bloed doen vloeien. Weldra zal de sluiting der kerken vol gen om ze tot theaters, stapelplaatsen, enz. te gebruiken gelijk het gebeurde in den tijd der sansculotten in jaren 1790. Ziedaar een flauwe schets van al de vervolgingen die de Fransche vrijmetse larij tegen de R. C. Kerk heeft uitgevoerd. Al de bedrijvigheid der Fransche mi nisters die elkander zijn opgevolgd, is besteed geworden aan den strijd tegen het clericalism. De nuttigste werken en de noodzake lijke sociale wetten tot verbetering van 't lot der mindere standen zijn verwaar loosd geworden. Men ziet ter oogen uit dat Frankrijk onder alle opzichten achteruit deinst en dat de vrijmetselarij dit land naar den afgrond voeren zal. En onze Belgische liberalen en socia listen staan vol bewondering voor die godsdienstvervolgingen. De godsdiensthaat der Fransche loge- broers bezielt hen en zij snaken naar 't oogenblik dat zij hun voorbeeld zullen kunnen naleven. Moesten ze in Mei aanst. zegepralen, dan mogen wij er ons aan verwachten, hier in België, te zien gebeuren wat in Frankrijk komt bestatigd te worden. Talrijke verklaringen tot staving van 't gene wij hier voorzeggen, zouden wij kunnen aanhalen, doch het zou ons te verre leiden. Bepalen wij er ons bij de aandacht in te roepen op de» wensch dien M. De Wandere, liberale Volksvertegenwoor diger van Charleroi onlangs uitdrukte, namelijk, dat de Belgische liberalen ook eens de zelfde encycliek zouden verdienen die de Paus over eenige weken tegen het geusche staatsbestuur van Frankrijk uit gaf. Dus hier ook den godsdienststrijd ont ketenen gelijk in Frankrijk, ziedaar den wensch van M. De Wandere... En onbe twistbaar drukte hij den wensch uit van al de liberalen. Ten slotte bemerken wij dat zij die in Mei moeten ter stembus gaan met eene allergewichtigste verantwoordelijkheid be laden zijn. 't Is om het meer dan eens ernstig over te nadenken paarden los en deze hernamen een kortenden en vertwijfelenden galop. Bij de klimming die daarna volgde, herwonnen zij een weinig terrein maar naarmate men verder kwam werd de af stand ai grooter en grooter. De bedelaar bleef geen minuut zitten hij scheen door zijne heftige bewegingen grootere vaart aan het rijtuig te willen geven. Vooruit riep hij telkens bij uw leven verlies ze niet uit het oog De koetsier deed zijn best, maar de dieren raakten zichtbaar op. Het oogen blik kwam dat Neptunus uit het portier gebogen, 't postrijtuig niet meer voor zich uitzag. Wees niet bevreesd sprak de koet sier bemoedigend. Bij de kromming van den weg zullen wij het wedir zien. De kromming werdt bereikt maar de bedelaar zag niets. Tien louis, indien gij ze inhaalt 1 riep Neptunus met stokkende stem. Twee honderd franks 1 mompelde de koetsier. Zijne zweep maakte bloedige striemen op de huid zijner uitgeputte dieren. De pijn deed ze voortholhn i doch weldra verflauwden zij weder in hun vaart. De koetsier sloeg er onbarmhartig op los. Door eene soort van woedende ver twijfeling aangegrepen, renden de p den met den kop tusschen de poolen,' dampende neusgaten en telkens struike- M. Dallemagne heeft aan de Kamer het verslag voorgelegd over de begrooting der gendarmerie voor het dienstjaar 1906. In dat stuk ir.eldt de verslaggever dat aan de Regeering is gevraagd hoever hel staat met de kwestie van de herinrichting der landelijke policie. De Regeering heeft geantwoord dat deze herinrichting verscheidene ministe- rièn aangaat en dat haar onderzoek nog niet afgeloopen is. De Regiering kan dus nog niet met juistheid zeggen wan neer het wetsontwerp aan de wetgeving zal voorgelegd worden. Zooals men weet is er eene commissie aangesteld om dat vraagstuk te bestudee rd). Die commissie, wier werkzaamheden van 1901 tot 1904 hebben geduurd, heeft een verslag ingediend, waaraan tot nu toe geen gevolg is gegeven. De commissie heeft nochtans weinig verandering gevraagd. Zij heeft zich ge houden aan de bestaande instellingen, mits eenige verbetering en uitbreiding. Zij behoudt de veldwachters, doch zij wil er ernstige agenten van maken, die eene werkdadige rol van policiebeambten vervullen zij verbetert de voorwaarden hunner aanwerving, zij waarborgt hunne onafhankelijkheid, door de toekenning eener behoorlijke jaarwedde, de verzeke ring van een pensioen, het verbod van andere bedrijven uit te oefenen, de af schaffing van de bekrachtiging hunner processen-verbaal zij wakkert hunnen iever tan en verzekert de eenheid hunner werking door de inrichting van brigaden, ieder met eenen brigadiei-veldwachter aan het hoofd. De nieuwe inrichting der brigadiers- veldwachters zal eene onmiddelijke en bestendige controol over den dienst der veldwachters verzekeren en de onafhan kelijkheid van die agenten, tegenover de burgemeesters, waarboigen in de uitoefe ning van hun ambt als agenten van het gerecht. De commissie laat ook de aanvaarding toe van bijzondere wachters. Aan de wetgeving betreffende de poli lende voort, maar zij liepen toch en de koetsier bleef voortgaan met slaan. Neptunus, uit het portier vooroverge bogen als een jockey over de mannen van zijn renner bij een wedstrijd, hijgde en riep werktuigelijk Voort, voort I Het werd donker. Neptunus meende op den top van een verwijderde steilte de donkere schaduw van de postkoets zich op den horizon te zien afteekenen. Te ge- lijker tijd vertoonden zich rij aan rij amphitheatersgewijze de lichten der hui zen van Meulan. De bedelaar slaakte een laatste kreet van aanmoediging en viel uitgeput op de kussensneer. Eenige minuten daarna voelde hij een geweldigen schok de beide paarden waren gelijktijdig nedergestort. Maar men was te Meulan en tien pas sen verder verwisselde de stilstaande post koets van paarden. Nepiunus sprong uit de fiacre, wierp den koetsier tien louis toe en 9nelde naar het postrijtuig. Op het oogenhlik dat de paarden aantrokken sgrong hij op het achterplankje, klemde z'ch aan de vei ren vast en vertrok met degenen die hij vervolgde. Dc postmeester riep den postiljon toe om op te houden, doch de wielen ratel den met zooveel geraas over de puntige keien van Meulan, dat het geluid zijner stem verloren ging. Na eene minuut van angstige spanning was de bedelaar van ciecommissarir.sen heeft de commissie slechts geraakt om aan de Regeering toe te laten er van ambtswege aan te stellen in de gemeenten van meer dan 5,000 in woners, om de aanduiding van bikwame titularissen te begunstigen en om de be staande scheiding tusschen de ambten van bestuurlijken aard en die van rech terlijken aard nog duidelijker af te teeke- nen. Eindelijk hebben eenige voorstellen voor doel de medewerking der niet-werk dadige burgerwacht doelmatiger te maken voor de handhaving der orde en aan de versterkte en beter voor hare zending van policie ingerichte gendarmerie toe te laten een doelmatigen steun te verlcenen aan de heringerichte landelijke policie. Eene kleine bijvoeging aan de wet op du beteugeling van landiooperij en bede larij is bestemd om de misbruiken te voor komen, zonder inbreuk te maken op de maatregels tot bescherming der kinderen, bepaald bij de wet van 1891. DE RELIGIE is een goddelijke zaak die moet ver verheven blijven buiten en boven onze politieke twisten, boven al de stoff. lijke belangen die de menschen verdeden. Het catholiek Geloof mag dus de vlag niet zijn van eene politieke partij n op zulke wijze wordt de Godsdienst verlaagd en bezoedeld, n Wie schrijft er dat Een weggeloo- pen Jesulet, een priester in opstand tegen zijne geestelijke Overheid, wij noemen hem Pilatus Daens. En zekere Fransche pater met name Maumus, is hierover met hem 't ac coord... Én omdat hij met hem 't accoord is, is 't ook een geleerde. Zou het soms ook geen ongehoorzame, wsderspannige pater zijn, vriend van de francmacons 't Zijn wij niet, catholieken, die de godsdienstkwestie in de politiek vermen gen 't zijn onze tegenstrevers, die onzen R. C. Godsdienst bevechten met het doel hem uit te roeien. Men verwijdere den strijd tegen den Godsdienst uit 't liberaal programma en wat blijft er over Niets waarover zij 't accoord zijn... En men loochene niet dat de liberalen onzen Godsdienst willen vernietigen, uit roeien, want talrijk zijn de vijandige verklaringen der liberale vrijmetsjlaars. Ten bewijze willen wij er eenige over schrijven Ik 1898 was het vrijmetselaars pro gramma alzoo opgesteld en afgegeven in de vergadering Rondom ons moeten wij toonen en aan iedereen bewijzen, hoe nutteloos de geloofspunten zijn van al de godsdien sten en hoeveel kwaad zij teweeg bren gen... Wij, gelijk onze oudere broeders, zijne vrees ontheven den tocht riet te zullen medemaken. In galop zetten de paarden den tocht voort. Na verloop van een uur verliet het rijtuig den straatweg, om eene lange breede laan in te slaan, die met eene dubbele rij eeuwenoude eikenboomen gezoomd was. Op het einde der dreef verscheen het kasteel Rumbreye, waarvan liet hoofdge bouw, als voor een feest verlicht, den fraaien bouwstijl der beide in baksteen opgetrokken vleugels uit de eeuw van Lodewijk XIII in het duister liet. De bedelaar hield zich nog steeds aan het plankje en de veeren vastgeklemd. Noch de vermoeidheid noch de schokken van den weg hadden hem knnnen doen loslaten. Een hoog ijzeren hek met vergulde sieraden doorsneed dc dreef in haar midden en sloot den toegang tot het park af. De zweep van den postiljon deed den portier uit zijne loge komen en de twee vleugels van het hek krasten op hunne verroeste hengtels. Het rijtuig vloog er door de portier zag Neptunus niet. Deze sprong op eèn paar honderd passen van het kasteel op den grond en sloop opgemerkt tusschen de boomen van het park. Het was acht uren in den avond. Vooruitgezonden bedienden hadden alles in het kasteel voor de ontvangat der de Sansculotten van de omwenteling, zullen die hoofdkerken, die kerken, die kloosters niet recht laten staan, onder voorwendsel van kunstgebouwen of gebouwen van gelijk welk nut en zonder dat wij peizen eene heiligschen- derij te bedrijven, zullen wij er het vuur li en de bijl naartoe dragen. Wij zullen die nesten van vuiligheid en gespuis, die schuilplaatsen van on- a wetendheid gaan vernielen... Nooit n zullen wij eene galg vinden, die hoog genoeg zij om er, volgens het woord van Ranc, a het gespuis van 't papenras op te hangen I Pilatus Daens zou er waarschijnlijk niet bij zijn want de liberalen zijn zijne goede vrienden. In 1904 stond er te lezen in de Revue ma^nnique a Wij willen de Kerk verdelgen. In de a stadhuizen en later in de «kerken zelvea, moet men vergaderingen houden, die n ernstig zijn, maar schoon door hunnen a kader en hunne plechtigheid a Le Petit Bleu van Brussel, in zijn nr van Vrijdag 9 Maart jldrukt de hoop uit dat het nieuw Fransch ministerie krachtdadiger tegen de Kerk zal optre den als het gevallen ministerie-Rou- vier... Verder voegt het liberaal blad er bij, dat de scheiding van Kerk en Staat, gelijk in Frankrijk eene heilzame liberale hervorming is. Le Reveil, een Brugsch orgaan der Westvlaamsche francma9ons, drukte Woensdag 7 Maart 11. als volgt 't Is te hopen dat de Fransche Republiek hardnekkig en onverbid delijk tegen de catholieken zal blij- 1 ven. Moesten wij (Belgische libe- ralen) aan 't roer komen,wij zouden het ook zijn. Wij zouden het ook zijn dit wil zeg gen Wij, liberalen, zoo wc meester zijn, zullen ook de kloosterlingen uit 't land verbannen, hunne eigendommen rooven, de vrije catholieke scholen sluiten, het concordaat met den Paus verbreken, de goederen der kerkfabrieken, de kerkge bouwen aanslagen, de gewijde vaten en kerkornamenten doen beschrijven om ze ook te rooven, de vergoeding aan de R. C. Geestelijkheid af te schaffen en einde lijk de kerken te sluiten gelijk in den besloten tijd der jaren 1790. Wij zouden nog menige zulke ver klaringen kunnen meededen, maar wij zullen uitscheiden met een stuk dat on langs verschenen is, te weten in de ver gadering van den raad van 't Fransche Groot-Oosten, op 3 April igo5. Het bestuur doet opmerken, dat de logiën zullen wel doen, van zoohaast de godsdienstige gebouwen in dc han den zullen weder gekeerd zijn van hunne wettelijke eigenaars (Gemeente, Staat) van die gebouwen uanstonds te huren of te pachten, om ze te gebrui ken voor burgerlijke of vrijmetselaars familie Rumbrye, hare gasten, in ge reedheid gebracht. Nauwelijks was de markiezin aange komen, of andere postrijtuigen brachten nieuwe gasten aan en kort nadat mijn heer de Rumbrye, door zijne dochter en Xavier vergezeld, insgelijks aangekomen was begaf men zich naar de eetzaal, waar een keurig diner de reizigers wacht te. Het was een prachtig dag geweest. Hoewel men reeds in den herfst was, het ongewoon warm en de lucht drukkend Al de ramen der eetzaal, die gelijkvloers was, stonden open om de gasten eenige frischheid toe te voeren. Achter een ro- rozenperk tegenover een dier ramen had Neptunus zich verborgen om alles gade te slaan. Tot dusverre had dc zwarte nog niet veel nut getrokken uit zijn schier bovcn- menschelijke pogingen om het kasteel Rutnbiye te bereiken. Zich natuurlijk goed verborgen moetende houden kon hij slechts op een afstand giftige blikken werpen op de markiezin en Cairal die hij instinktmatig verdacht het op het verderf van Xavier toe te leggen. Zij zaten aan tafel nog al ver van elkander en meer dan eens meende Nep tunus in het oog der markiezin eene flik kering van doodelijken haat te bespeu ren, als het zich op Xavier vestigde. Als ik die vrouw kon spreken, dacht hij, haar zeggen, dat hij haar zoon is !..v i) feesten 1 (Compte rendu du Petit con- vent, bladz. 77.) Nu. Pilatus Daens vindt dat wiji catholieken ons niet mogen verzetten teg n dien strijd der fjancma9onsloge, strijd die geen ander doel heeft, wij her halen het, dan de uitroeiing van onzen voorvaderlijken Godsdienst voor 't be houd van den welken wij, tot alle offe ringen Dereid zijn... Wij zouden de francma9ons ongestoord moeten laten begaan Maar dan zou den wij ophouden catholieken te zijn I.. Wat willen wij van dat alles zeggen Niet veel toch... Zeggen wij dat het duimkruid der francmacons veel effect heeft gehad t... b LIBERALE PROPAGANDA. In zekere winkels van Gent verkoopt men kleine ronde papierkens of etiketten, langs de keerzijde met gom bestreken. Op den voorkant van die papierkens staat eer* printje, verbeeldende eenen priester, in 't zwart, die langs achter eenen schop krijgt van een blauwen, dus liberalen schoen. Als legende staat daaronder a bas la Calotte. 1906. Duidelijker kan men het doel niet aan wijzen dat de liberalen zich voorstellen in de. aanstaande kiezingen te betrachten de verjaging van priesters en kloosterlin gen en dc godsdienstvervolging gelijk in Frankrijk. Kwajongens, namelijk leerlingen van het Atheneum, plakken die papierkens op de muren der openbare gebouwen en bijzondere huizen, op de vitrientn der winkels en magazijnen, zelfs op den rug van personen die rustig, in eene herberg, een glas zitten te drinken. Die kwajongenstreek is een klaar bewijs van den geest die in onze officieele onder wijsgestichten heerscht. Doch, veel plich- tiger dan die jongens zijn de deftige libenale heeren, die zulke gemeene pro- pagandcmiddels teekenen, drukken en verspreiden. Als het zoo is dat zij denken in Mei aanstaande het bewind te verove ren, dan rekenen z(j zonder de catholieke bevolking van België, die niet straffeloos hare priesters laat beschimpen en belee- digen. ZOO ZEER liggen dc zoo fiere liberalen onder dc macht der roode socialisten dat ter kiesmeeting van St- Jans Molenbeek.de liberale candidaten M.M. Monville en Lepage, op aandringen van roode redenaars, zich openbaarlijk partijgangers hebben moeten verklaren van het verplichtend onderwijs, van de schoolkleediDg en schoolsoep, van de algemeene dienstplicht in 't leger en van het zuiver algemeen stemrecht. Arme liberale kliek, eens zoo machtig en nu vervallen tot sleepdraagster der aanbidders van Marjan... Anseele heeft het u voorzegd Ge zult de roode vlag volgen of ge zult niets meer zijn I maar ik heb zelfs geen zekerheid I Er is iets in mijn binnenste dat mij luide toe» roept maar indien zij loochent, hoe zal ik haar dan bewijzen dat zij liegt Hoe eenvoudig Neptunus ook in zijne logica ware, kon hij nochtans niet hopen, dat eene vrouw, die eertijds haar kind verlaten had, het gaarne na een tijdver loop van twintig jaren, zonder tegenstre ving zou erkennen. Men stond van tafel op.De markiezin gaf een teeken aan Carral, die terstond naar haar toekwam. Daarna werden de glazen tuindeuren geopend cn eenige groepen kwamen naar buiten. Al lachende en pratende gingen die groepjes dicht langs den bedelaar heen, die geen acht op hen sloeg, zoo aandach tig volgde bij de bewegingen van Carral en mevrouw de Rumbrye. Hij zag zelfs niet eens Helena en Xa vier die op hunne beurt al pratende en eene dreef van het park volgende, langs htm heen kwamen vergezeld door de statige Engelsche gezelschapsjuffrouw. De overige groepen verspreidden zich in verschillende richtingen. Ik heb te vergeefs getracht mijn heer de markies te spreken zeidc Xavier maar hij heeft aanhoudend iemand bij zich. Hebt gij hem iets bijzonders mede te dcelen vroeg Helena. (Word voartgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1