Donderdag 22 Maart 1906 5 centiemen per nummer. 57sle Jaar 3829 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BO^TD Belgische Drukpers OVERSTROOMIMGEN. Nut en wetenschap. Uil de geschie denis der Schelde. DE DENDERBODE, Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- teüing van den volgendon dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor le Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving lindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, in in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SIJUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydaf in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, ai MAART 1906. DER Afdeeling der Vlaanderen. Provinciale insclirij vinpjsli jst De ramp die talrijke gemeenten in het Vlaamsche land ten ergste heeft getioffen, heeft een gevoel van oprechte deelneming verwekt onder heel de bevolking van al de Steden en Gemeenten onzer Provin cie. Er is maar éen kreetDe talrijke beklagenswaardige slachtoffers van den weergaloozen stortvloed die Vlaanderen heeft geteisterd, mooten geholpen wor den En dat zal gebeuren, dank aan de edel moedige gevoelens die het Vlaamsche Volk bezielen. Om hei beoogde doel te bereiken, heeft de achtbare Gouverneur onzer Provincie een beroep gedaan op de bereidwilligheid der Drukpers, ten einde hare medewer king te bekomen voor het welge'.ukken cener Provinciale Inschrijving, die geo pend is, onder de bescherming van de volgende Frovinciale en Gemeentelijke Overheden Luitenant Generaal DELÉE, bevel hebber der militaire omschrijving M.VAN MAELE, Eerste Voorzitter van het Hof van Beroep M. N. DE PAUW, Procureur-Gene raal Luitenant Generaal baron GREINDL, bevelhebber der Burgerwachten van de beide Vlaanderen Baron R. de KERCHOVE d'EXAER- DE, Gouverneur der Provincie Oost- VUanderen Z. H. Mgr. STILLEMANS, Bisschop van Gent M. DE RIEMAECKER, Voorzitter van den Provincieraad van Oost-Vlaan- deren M. Em. BRAUN, Burgemeester der Stad Gent M. VAN NAEMEN, Burgemeester der stad Sint Nicolaas M. GHEERAERDTS, Burgemeester der Stad Aelst M, VAN DAMME, Burgemeester der stad Dendermondc M. RAEPSAET, Burgemeester der stad Oudenaerde. Wij willen vooreerst er de aandacht op inroepen dat deze inschrijving zich neit enkelijk bepaalt tot de Stad Gent maar dat uit alle deelen van het Vlaamsche land milde bijdragen wor den verwacht, tot leniging van den nij penden nood, waarin, in dit oogenblik, zoo talrijke stamgenooten verkeeren. Men verbeelde zich de verwoestingen door de overstrooming van 11 Maart 11., in onze Provincie en vooral in de landen van Dendermonde en Waas aangericht. Onafmelelijke landerijen door de noes te vlijt der landbouwers vruchtbaar ge maakt, zijn overstroomd geworden en gelijken aan uitgestrekte meren, in de welke men daken van woningen, kruinen van boomen, boven den waterspiegel be merkt. De belangrijke werken door den Staat en de polderbesturen sedert jaren uitge voerd om de landerijen tegen overstroo ming te beschutten, den afleop der wa ters te verzekeren en de uitbating te vergemakkelijken zijn door den water stroom vernietigd. Dijken van 55 meters breedte zijn doorgespoeld geworden. Al les wat tot het landbouwbedrijf behoort is vernield, verwoest geworden vruchten, vee, gebouwen, landbouwalem, huisraad, kleederen, ja, alles is door 't water ver zwolgen geworden... Landbouwers, ambachtslieden, werk lieden daags te voren in betrekkelijken welstand verkeerende, zijn in eens tot den bedelstaf gebracht. Honderden huisge zinnen, duizenden Vlaamsche stamgenoo ten bevinden zich zonder eenig bestaan, ten prooi aan de verschrikkelijkste ellen de. Ze zijn nog armer dan Job... Alleen hebben ze de kleeren behouden die ze aan 't lijf hadden toen ze voor de brui- schende waters vluchten moesten. Te Dendermonde verblijven honderden Moerzekenaars in de Gestichten van lief dadigheid van alles ontbloot Te Ilamme zijn honderden parochia nen opgenomen in de catholieke Patro- nagie zonder eenige middels van bestaan. Geachte Lezers De nood is groot, weest mïldadig in evenredigheid. Allen geven wij in de maat van ons vermogen geene inschrijving hoe gering ook zal geweigerd worden. Immers vele kleintjes maken een groot, zegt 't spreek woord. De inschrijvingen of giften mogen 6® vervolg. Ik had gehoopt dat deze dag an- ders zou begonnen zijn, sprak hij. Da zuivere en toch vochtige blik die Irma op hem vestigde, gaf hem duidelijk te. verstaan dat zij zeggm wilde Dat heeft van mij niet afgehangen. Ougetwijfeld verstond Michaël dien blik, want opstaande ging hij voort Gij moet niet vergeten dat gij en uw vader, M. de Valdeuf hier de eenige catholieken zijt... Ik zeg dit om u te doen begrijpen dat gij eenige lichtgeraaktheid zult moeten onderdrukken en gij u in het onvermijdelijke zult moeten schikken. En dat zal ons in het vervolg sommige woordenwisselingen sparen die ons even pijnlük zouden zijn. En zonder een woord van vcrechtveer diging af te wachten, verliet hij de kamer. Lieve Wrena, murmelde zij, haren haren echtgenoot ziende hecnen gaan, ik ben op het punt geweest een geheim te verraden. Gansch bedroefd over dien tegenslag, waaraan zij zich niet verwacht had, knielde de jonge gravin voor haar kruis beeld neer. En met de tranen in de oogen gaf zij haar beklemd gemoed lucht in een yurig gebed. Gesterkt en getroost stond zij weer op. Zij was nu gereed voor den strijd. Zij had begrepen dat het Rijk Gods geweld lijdt, enz naar het voorbeeld des Meesters droeg zij aan God haar leven op voor de welbeminde ziel, die zij ten allen prijzevoor den hemel wilde winnen. Deze godvruchtige denkbeelden gaven haar moed. Nu begon hare rol van echt- genoote en, wanneer zij eenige uren later met overheerschende gemakkelijkheid de honneurs van het kasteel waarnam, zou niemand achter den glimlach der bekoor lijke gastvrouw zielelced of tranen gezocht hebben. Hare nog vochtige oogen schit terden, wanneer zij den blik op Michael vestigde. En toch had zij veel geweend de arme Irma... Niet dat zij zich bedroefde omdat haar echtgenoot begon met hare wenschen te weerstreven de ernstige opvoeding die zij had gekregen, maakte haar sterk genoeg, om zich boven zulke kinderach tigheid tc verheffen zij was hierin niet als andere vrouwen, die hierdoor een zwak gedacht geven van het karakter der vrouwen.Zij was zachtaardig maar kracht dadig en sterk maar wat haar bedroef de was die eerste aanslag, dit begin van stelselmatig verzet tegen hare godsdienst ige grondbeginselen. Hoe veel meer zou hij zich bedroefd hebben, hadde zij het gesprek gehoord dat denzelfden morgen de schismatieke rechtstreeks gezonden worden aan den heer Gouverneur onzer Provincie, in het Gouvernementshotel te Gent. Ook kunnen de inschrijvingen of giften besteld worden ten Bureele van a De Denderbode Korte Zoutstraat, 3i, te Aalst. i^rrr.TT^ STAD AALST. V^r/5? De agenten van poli- 'w tie zulle» zich ten huize aanbieden om de inschrijvingen of giften aan te teekenen of te ontvangen. De erfelijkheid van karakter. Be zitten de vrouwen een beter karakter dan de mannen Eene eigenaardige statistiek. Niets is minder omschrijfbaar dan het karakter. Wat is een goed karakter Een karakter dat onverschillig alle tegenstre ving en verdriet weerstaat, dat zich nooit opwindt, dat niet tracht zich bij anderen op te dringen. Bekennen wij dat een dusdanig won der uiterst zeldzaam is. Maar toch zijn dat zullen wij dadelijk zien. Het eenige wetenschappelijk stuk dat, bij onze weet, over dit belangwekkend hoofdstuk ooit veropenbaard werd, is aan dokter Francis Galton, der Konink lijke Maatschappij van Londen, te dan ken. Dokter Galton verzocht onlangs, door middel der dagbladen, het groote Engel- sche publiek hem de gegevens voor zijne studie te leveren. Op de eenvoudige aan vraag stuurde hij eenen gediukten vragen lijst rond, die men slechts ingevuld terug te zenden had. Van uit zijne zeer volledige verzame ling inlichtingen spruiten zonderlinge feiten Derhalve, het karakter is zeer zelden erfelijk, uitgenomen in het geval van zenuwachtigheid, (wij zeggen vandaag neurasthénie Maar het is integendeel gewoonlijk in omgekeerde verhouding met dat der naastbestaanden. Een zeker familielid zal evengroote verdrukkings- zucht bezitten als de andere leden van natuur zachtaardig, vredelievend zijn. Het schijnt dat deze bijzonderheid een eigenschap voor gehuwde vrouwen is die in een tranentooneel of eene zenuwcrisis een voortreffelijk middel weten te vinden om hunne eclitgenooten wreed te behan delen. Ten overvloede is de verhouding lus- schen goede en kwade karakters wel eens het overwegen waard. Op 2000 personen der twee geslachten die de gegevens der raadpleging opzonden, waren er slechts 960 aangeteekend als vriendelijk, kalm, verduldig, toegevend, stil, gelukkig, vroo- lijk en verzoenend terwijl de 1040 overgeblevenen de volgende hoedanig- heidswoorden kregen gevoelig, grillig, wraakgierig, bitsig, vinnig, ikzuchtig, twistgierig, dwarsdrijvend, oploopend, grammoedig, barsch, bijtachtig, onrecht vaardig, knorrig, ijverzuchtig, koppig, enz. enz. Wanneer men afzonderlijke gevallen neemt, bevindt men dat, tusschen zusters, er altijd eene is, die de anderen, zonder tegenspraak te gedoogen, leidt. Hetzelfde geldt tusschen twêelingen de invloed van den eerst-geboorne bewezen schij nende. Tusschen broeders is de oneven redigheid integendeel zeldzamer. Eindelijk heeft men, in mate der mo gelijkheid, de volgende afgaande ladder, volgens de uitoefende beroepen vastge steld Tot de slechtste karakters behooren de letterkundigen. (Aan u collegas Dan komen in de orde de krijgsleden, de wetenschappelijke lieden (waaronder de dokters), de financiers, dc wcrklooze rij ken, de kooplieden, de advokaten, de politieke mannen. Al de werklieden en, in 't algemeen alle arme menschen, zijn gelukkig be deeld. DrJ... priester D. Underland had gevoerd met Michaël Op gevaar van uwe Exellentie te mishagen, zegde de vermetelde schisma tieke godsdienstleeraar durf ik mij ver- oorloovcn u te herhalen wat ik heb gehoord... De genegenheid die ik Uwe Edelheid toedraag, zal bij u genade vin den voorden nedeiigen Underland. Spreek, Eerwaarde en wees kort beval de meester gebiedend. Ziel:ier dus, Exellentie, wat de brief bevatte, die graaf Renoslaw den kapitein Herilaff voorlas: b Men verzekert dat de graaf Wladiroff tot uu toe zoo getrouw aan den godsdienst onzer welbeminde vorsten, en niet verre meer af is, zich tot het Catholicism te laten bekeeren, gevangen in de strikken hem gespannen door de schoone oogen van de bekoorlijke gravin, die hij heeft getrouwd. a Men zegt zelfs dat hij haar te Mos cow vergezelde naar den tempel en aan hare zijde bleef gedurende de uitoefening der plechtigheid. Het is gelukkig voor den graaf, dat hij op den eersten rang der gunstelingen Hunner Majesteiten staat. Vele anderen zouden, na dergelij ke daad reeds den weg naar Siberie heb ben leeren kennen, of ten minste in 't ge vaar verkeeren met eene lange balling schap kennis te maken. Zijn verwrongen gelaat, zijn vlammend oog toonden dat hij ten prooi was aan een Natuurlijk brengt de groote waterramp, die de verledene week de Scheldelanden heeft getroffen, de vroegere overstrooniin- gen in herinnering. De oevers der Schelde hebben ten allar. tijde veel te lijden gehad van dijkbreuken en overstroomingen. In vroegere eeuwen waren de rampen veel grooter dan ze nu zijn, als zij zich voordoen. In i334 braken de dijken door van Doel, Calloo en Kieldrecht en de geheele streek overstroomde. liet duurde 20 ja ren, tot i356, eer de dijken weer hersteld waren, In i363, i366 en 1376 nieuwe over stroomingen, die echter allen overtroffen werden door de ramp van 1377. Heel het land van Saaftingen, 19 dorpen in de om streken van Biervliet, werden verwoest. Niet min dan 5o duizend menschen kwa men om met al wat zij bezaten. Nieuwe doorbraak op 4 November 1404, die Beveren-polder onder zette. In 1421, doorbraken en overstrooming in Holland. 72 dorpen met 100,000 inwo ners werden verzwolgen. hevigsn inwendigen strijd. De vermetele die hem deze openbaring deed, was op het punt zijne stoutmoedigheid duur te betalen. Spreekt gij waaaheid vroeg de graaf dreigend. Underland beefde onder den blik des meesters. Hij wist dat indien hij bij den tjraaf mislukte zijne zaak voor altijd ver loren was. Zijne excellentie zal mij de belee- diging niet aandoen, te twijfelen aan mijne woorden antwoordde hij diep buigend. Indien ik het waagde -Uwe Edelheid te waarschuwen, dan was dit omdat ik meer met uw geluk bekommerd ben dan met het mijne. Maar hij voegde er niet bij dat hij een hevigen haal tegen de gravin opgevat hebbende, besloten had haar geluk te ontrukken door haar het hart van den echtgenoot te ontrooven, welke middelen hij ook hiertoe moest aanwenden. Beter dan iemand kende hij de zwakke zijde van zijns meesters inborst, welke hoofdzakelijk te vinden was in diens sterke liefde voor den Czaar. En daarom deed hij onder eenen schijnnaam bijna woord voor woord den brief, die door graaf Renoslaw aan een zijner vrienden voorgelezen was, in een dagblad van Moscow opnemen en hij verheugde zich dat hij zelf over den eersten indruk, dien dit nieuws op den graaf maakte bad kun nen oordeelen. Op t8 November 1425 braken de dij ken van Kieldrecht weer door, en heel de gemeente kwam onder water. Alle inwo ners werden ten onder gebracht. Het was maar in 1429 dat de dijken hersteld waren. Op 5 November i53o brak de dijk van Saaftingen weer door het land van Saaf- lingen werd overstioomd alsmede een deel iler polders van Doel, Kieldrecht en Calloo. Saaftingen verdween van de landkaart en tot hiertoe is het niet geheel terug op de Schelde heroverd. Tengevolge der beroerten door de geu zen veroorzaakt, bl :ven de andere polders ruim 100 jaren overstroomd* In i653 werd de Kieldrecht polder weer bedijkt en in 1688 de Oud-Arenberg polder. In 1808 hadden weer doorbraken plaats maar ze waren van minder belang en hadden min erge gevolgen, denkelijk om dat de nieuwe dijken beter waren ge bouwd. In 1877 werd Temsche door overstroo ming geteisterd, erger nog dan in 1906. Men ziet, de overstrooming van 1906 is nog maar kinderwerk bij die van vroe ger eeuwen. Toch is het nog erg genoeg. VERBOND der Catholieke Jonge Wachten van België. De Catholieke Jonge Wachten van België worden uit- genoodigd tot de jaarlijksche groote alge- meene vergadering, welke dit jaar zal plaats hebben te Mechelen, op Zaterdag 28 en Zondag 29 April. Het Verbond is door de Mechelsche Jonge Wacht De Catholieke Strijders uitgenoodigd in de aartsbisschoppelijke stad, waar dit jaar de jaarlijksche verga dering plaats heeft, ter gelegenheid der 25® verjaring van liet bestaan der Me chelsche Jonge Wacht. De dagorde behelst de verslagen van MM. Van iler Cruyssen, over den toe stand van het Verbond van M. Péve- rasse, over de Syndicaten van M. Koel man, over den Middenstand van M. Van den Berghc, over de Volksvoordrach ten van M. Thiran, ovc-r het Kieswerk van het Bru sclsch Verbond der Catho* jieke Jonge Wachten, over zijne inrich ting. Het jaar 1906, een jaar van vurige strijd zijnde voor .le catholieke partij, ge zien de uitzinnige uitvallen onzer tegen strevers, zoo kan men verwachten dat elke Jonge Wacht het zich ten plicht zal rekenen, zich te komen sterken in dit midden, om met goed gevolg den strijd aan te vangen. Een wreedc glimlach toonde aan dat zijn voorgevoel hem niet bedrogen had, dat zijne pogingen zelfs boven zijne verwachting gelukt was. Graaf Wladiroff was hevig opgewonden De twee eenige voorwerpen zijner liefde s'.reden in zijne ziel om den voorrang en het was ten strijd tot het uiterste. Wie van de twee zou over dit verdeel de hart zcgi vieren Zal het de zoete jonge vrouw zijn. die hij bij het huwelijk bescherming en lief de had gezworen Of de fiere vorstin voor dewelke geheel zijn leven zich neerboog in eene aan aanbidding gren zende vereering. Door den geest der duisternis misleid, moest hij natuurlijk den breeden en ge- makkeiijken weg kiezen. Voor hem gekroonde knecht des keizers, geboren slaaf van hunne dwangwetten was het plicht hun te gehoorzamen, zelfs nog zonder dat zijne verstoffelijkte ziel hiertoe geleid werd door den glans der vermaken of dc vrees der vertuchtiging. Door zoo te handelen, handelde Micha ël rechtzinnig. Hij meende den goeden weg te volgen cn beklaagde Irma, dat zij zijn geloof niet deelde. Hij nam zich voor alies aan te wenden wat hij kon, om haar er toe over te halen en haar zoo het geluk te bezorgen, dat hij voor zijne vrouw droomde. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1906 | | pagina 1