Zondag 23 Maart 4906 3 centiemen per nummer. S79le Jaar 3830 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BOÏTD Belgische Drukpers 0 VERST ROOMIIfQBN. D E Zwarte Bedelaar. WAARSCHUWING. TUINBOUW. Boterwedstrijd. Zondag-rust. Ditjes en datjes. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLTQUE 81'LM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3"* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdar in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 24 MAART 1906. DER Afdeeling der Vlaanderen. Provinciale ïnseln-i j vïngsli )Ht De rnmpdie talrijke gemeentën in hi t Vlaamsche land ten ergste heeft getioff n, heeft een gevoel van oprechte deelneming verwekt onder hi el de bevolking van al de Steden en Gemeenten onzer Provin cie. Er is maar éen kreet De talrijke beklagenswaardige slachtoffers van den weergaloozen stortvloed «de Vlaanderen heeft geteisterd, moeten geholpen wor den I En dat zal gebeuren, dank aan de edel moedige gevoelens die het Vlaamsche Volk bezielen. Om het beoogde doel te bereiken, heeft de achtbare Gouverneur onzer Provincie een beroep gedaan op de bereidwilligheid der Drukpers, ten einde hare medewer king tp bekomen voor het welpe'ukk -n eener Provinciale Inschrijving, die geo pend is, onder de bescherming van de volgende Frovinciale en Gemeentelijke Overheden Luitenant Generaal DELÉE, bevel hebber der militaire omschrijving M. VAN MAELE, Eerste Voorzitter van het Hof van Beroep M. N. DE PAUW, Procureur-Gene raal Luitenant Generaal baron GREINDL, bevelhebber der Burgerwachten van de beide Vlaanderen Baron R. de KERGHOVE d'EXAF.R- DE, Gouverneur der Provincie Oost- Vlaanderen Z. H. Mgr. STILLEMANS, Bisschop van Gent M. DE RIEMAECKER, Voorzitter van den Provincieraad van Oost-Vlaan deren M. Em. BRAUN, Burgemeester der Stad Ger.t M. VAN NAEMEN, Burgemeester der stad Sint Nicolaas M. GHEERAERDTS, Burgemeester der Stad Aelst M, VAN DA MME, Burgemeester der stad Dendermonde M. RAEPSAET, Burgemeester der stad Oudenaerde. Wij willen vooreerst er de aandacht op inroepen dat deze inschrijving zich neit enkeliik bepaalt tot de Stad Gent maar dat uit alle deelen van het Vlaamsche land milde bijdragen wor den verwacht, tot leniging van den nij penden nood, waarin, in dit oogenbük, zco talrijke stamgenooten verkceren. Men verbeelde zich de verwoestingen door de overstrooming van u Maart 11., in onze Provincie cn vooral in de landen van Dendermonde en Waas aangericht. On .fmel' lijke landerijen door de noes te vlijt der landbouwers vruchtbaar ge maakt, zijn overstroomd geworden gelijk n aan uitgestrekte meren, in de welke men daken van woningen, kruinen van boomen, boven den waterspiegel be merkt. De belangrijke werken door den Slaat en .de polderbesturen sedert jaren uitge voerd om de landerijen tegen overstroo- ming te beschutten, den afloop der wa ters te verzekeren en de uitbating te v-rgemakkf lijk< n zijn door den water stroom vernietigd. Dijk- n van 55 im ters breedte zijn doorgespoeld geworden. Al les wat tot het landbouwbedrijf benoort is vernield, verwoest g« worden vruchten, vee, gebouwen, landbouwalem, huisiaad, kleederen, ja, alles is door 't water ver zwolgen geworden... Landbouwers, ambachtslieden, werk lieden daags te vortn in betrekkelijken welstand verkeerende, zijn in eens tot den bedelstaf gebracht. Honderden huisge zinnen. duizenden Vlaamsche stamgenoo ten bevind«n zich zonder einig bestaan, ten prooi aan de verschrikkelijkst ellen de. Ze zijn nog armer dan Job... Alle-n hebben ze de kleeren behouden die ze aan 't lijf hadden toen ze voor de brui- schende waters vluchten moesten. Te Dendermonde verblijven honderden Moeizekenaars in de Gestichten van lief dadigheid van alles ontbloot Te Hamme zijn honderden parochia nen opgenomen in de catholieke Patro- nagie zonder eenige middels van bestaan. Geachte Lezers Oft nood ie* groot, vveesl inildadi^in ovenredighrid. Allen geven wij in de maat van ons vermogen geene inschrijving hoe gering ook zal geweigerd worden. Immers vele kleintjes maken een groot, zegt 't spreek woord. De inschrijvingen of giften mogen rechtstreeks gezonden worden aan den heer Gouverneur onzer Provincie, in het Gouvernementshotel te Gent. Ook kunnen de inschrijvingen of giften besteld worden ten Bureele van 0 De Denderbode Korte Zoutstraat, 3i, te Aalst. 28" Vervolg O ja 1 sinds gisteren heeft er een geheel omkeer in mijn leven plaats gehad, en daar ik het belang ken dat de heer de Rumbrye wel in mij gelieft te stellen Papa draagt u eene wezenlijke ge negenheid toe, viel Helena hem in de rede. Hij zal dan ook de eerste zijn, wien ik mijn geluk bekend maak. Helena vroeg niet verder, maar zij wachte met ongeduld. Mijnheer de markies zou het mis schien nog liever uit uw mond vernemen, hernam Xavier. Zeg dar. spoedig op, als het goede tijdingen zijn I Oordei-1 zelve freule ik sta thars niet meer onbekend in de wereld ik mag de nagedachtenis eens vadcis vereeren, liefhebben ib heb een naam. Een adelijken viel het jonge meisje hem met levendigheid in derede. Die vraag beklemde het hart van Xavier. Neen, gaf hij ten antwoord. STAI> AALST. 4W De agenten van poli- cie zullen zich ten huize aanbieden om de inschrijvingen of giften aan te teekenen of te ontvangen. Helena loosde een zucht. Het is niet voor mij, lispelde zij spree k ik luister. Xavier gehoorzaamde, hij verhaalde- zijne geschiedenis maar niet meer met die geestdrift die hem nog kort te voren vervulde Een enkel woord is soms vol doende om allen geestdrift te dooden en dat woord was gesproken. Helaas I freule, zeide hij, eindigen de dat geluk heeft mij misse ien te open- hartig gemaakt.... vergeef mij u op die wijze met mijne zaken bezig gehc-uden lt hebben. Helena wandelde eene poos stilzwij gend naast hem voort, Ik weet, sprak ze eindelijk, dat mijn vader zich verheugen zal over uw geluk. Ik ga hem zien op te sporen en hem alles mededeelen. Zij verwijderde zich, op den arm der gezelschapsjuffer steunende en Xavier bleef alleen. Er was niets gezegd gewor den. Waarom wrs zijn hart overstelpt van vreugde Intussihen verloor Neptunus de eet zaal niet uit hel oog. Eindelijk gebeurde hetccen hij verwicht had. Mevrouw de Rumbrye kwam op hare beurt naar buiten, aan Carrai den arm gevende. Zoodra zij Neptunus voorbijgegaan waun verliet dtze zijne schuilplaats en sloop hen tusschen het geboomte met de aan de negers eigene geslepenheid achterna. Mevrouw de Rumbrye nam niet den In verscheidene steden en dorpen van België (1) wordt een vlugschrift verspreid, dat voor titel draagtDe Waarheid van den Godsdienst, en in 't Fransch La Vérité Religieuse. Bij den eersten aanblik zou men zeg gen, dat de schrijver onzen Godsdienst wil verdedigen en de kerkvervolgers ont maskert n d< ch bij nader inzien blijkt dat hij dien titel enkel heeft gekozen om de lezers tc verschalken. In dat vlugschrift worden de heiligste waarhi den van onzen Godsdienst bestre den of geloochend vervalschte teksten uit de Schriftuur en uit de geschriften der H< iiige Vadris worden aangevoerd tegi-n di Biecht, In t H. Sacrament des Altaars, de Geestelijkheid, het Pausdom, enz. De schrijver is bij de allergemeenste bestiijd«rs der Keik te rade gegaan om gal en vmijn, leugen op leugen tegen den Godsdienst uit tc spuwen. Het vuur in met dat goddeloos vlugschrift G- en enkel goedgeaard kind luistert naar degenen, die op zijn vader en moeder schelden nog minder mag een christen willen kennis nemen van de va'.schhcden, dooi een godlooche naar tegen onz n Hemclschen Vader en tegen onze Moeder, de H. Kerk, uitge braakt. Hetzij dat u dat vlugschrift door de post worde besteld,, hetzij dat het u onder de deur of in de brii v- nbus worde g«- stok' 1., het vuur in met dat walgelijke stuk (1) In onze Aalstersche omstreken is het be doeld vlugschrift bij onzen wete nog niet versche nen Wij bezitten een exemplaar ons uit Gent bezorgd. Wie het ontvangt 't vuur in Eene winstgevende plant. is voorwaar de aardappel, vooral sedert de landbouwer begrijpt wat nut hij trek ken kan uit een doelmatig gebruik der scheikundige meststoffen en het besproei en met bordeleeschen pap. Ook zien wij dat die cultuur van jaar tot jaar meer uit breiding neemt. De aardappel, tot over eenige jaren slechts voor het persoonlijk erbruik geteeld, wordt alzoo eene echte nijverheidsplant. Doch groote winsten kunnen slechts het gevolg zijn van hooge opbrengsten. En om die te bekomen, moet men bent- ven goed plantsel rijkelijk bemesten. 't Is bij de landbouwers een aloud ge bruik bij de teelt van dien kostbaren knol eene goede dosis stalmest te gebruiken. Zulks is niet ten zeersten aan te prijzen, ma ir als 't eenigzins mogelijk is werke men de stalmest eenigen tijd op voorhand in of men zorge dat hij alleszins goed verteerd zij. Doch iedereen houdt het hedendaags bijna voor onmogelijk hooge en loonende zelfden weg als hare gasten zij sloeg aan het einde van de dreef ter zijde af en een eindweg den zoom van het park vol gende, ging zij. steeds van Carral verge zeld, een gioot grasperk op, in welks midden een perk hooee dahlias stond. Kier, zeide zij, kunnen wij onge stoord met elkander spreken, Carral wij kunnen hier ver van ons afzien. Deel mij thans eindelijk uw plan mede. Ik verlang niet beter antwoordde de mulat. Ik zou het eerder gevraagd heb ben indien uw zoon zich niet ongevraagd bij ons aangesloten had... Maar wat is dat voor een geritsel Dat geritsel was veroorzaakt door Nep tunus die met de vlugheid eener slang onder de dahlias gekropen was. Ik heb niets gehoord antwoordde de markiezin. Carral die voorzichtiger was, boog de buiyzame takken der kortelings in Frank rijk ingevoerde en algemeen gezochte bloemen, ter zijde, maar hij zag niets anders dan een hoop bladmest in het midden van het perk. Zoodra hij teruggegaan was. maakte de hoop mest eene onmerkbar, beweging tn zijn hoofd tusschen het dichtste gebla derte veibcrgende, vest gde Neptunus zijne vlammende oogen op de beide spre kers. Het is inderdaad niets, zeide Carral, zich weder bij de markiezin voegende maar alvorens tot het bespreken der zaak uitslagen tc bekomen zonder het gebruik van scheikundige meststoffen. Volgens de meeste landbouwkundigen ontpeemt een oogst van 25ooo k. aardap pels aan den grond gemiddeld jo k. stikstof38 k. fosfoorzuur en 14? k. potasch. Om de noodige hoeveelheid stikstof toe te dienen kan de landbouwer hij den stajmest nog 100 tot 90 k. zwavelzure ammoniak per hectare voegen. De aardappel schijnt maar moeiiijk het fosfoorzuur op te nemen, en, ofschoon zijn gehalte aan dit element maar gering is, zullen 200 k 3oo kgr. superfosfaat hem zeer welkom zijn. Wat nu de potasch aangaat, hooger- siaande cijfers b. wijzen dat de aardappel veel potasch bevat. Mij is er zeer gretig nar.r en eigent zich heel gemakkelijk potasch. In tal van proeven hebben wij or.d< rvonden dat de aardappel altijd dank baar is voor eene potaschbemcsting en dit b:w<cs hij door de hoogere opbrengsten. Kaïniet of chloorpolasch raden wij echter niet aan. Gebruik dit bestanddeel lievtr ond. r vorm van zwavelzure potasch dit geeft loonende uitslagen. Zoodus om ons in 't kort samen te vatten, dat de volgende formuul, boven stalmest aan te prijzen is voor aardappels per hectare. fcototi5o k. zwavelzure ammoniak. A-o tot 3oo k. superfosfaat. 100 tot i5o k. zwavelzure potasch. Vergeet daarbij niet op tijds te besproei en, zelf vóór ge de eeists kentctkens der ziekte bespeurt want het jaar njo5 heeft ons onder dit opzicht wederom eene kostelijke les gegeven. En velen hebben het beklaagd, als het... te laat was I Lowis. Wij vernemen, dat er te Antwerpen den 7 en 8 Mei aanst-., eenen Wedstrijd voor boter zal plaats grijpen. De inschrijvingsprijs (5 fr.) wordt ver goed door io ingangskaartcn daarbij zullen medekampeis inlichtingen over de hoedanigheid en bijzonder over de ge breken hunntr boter met de te aanwen den middelen om die te vermijden en ver helpen, ontvangen. Wij twijfelen dus geenszins of de boter- fabrieken, melkerijen alsook partikulieren, zullen van die schoone gel< genheid willen gebruik maken. Inlichtingsburee), Maria Thcresiastraat, 34, Leuven. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker,op Zondag 25 Maart 1906, M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat. over te gaan, mevrouw, moet gij mij toe staan u eene vraag te doen. Zijt gij nog altijd vast besloten er een einde aan te maken Vraagt gij mij dat nog riep de markiezin met lieltigheid uit. Hebt gij dan nog niet opgemerkt, dat de heer de Rumbrye dien onbcschaamden landloo- per in zijn rijtuig medegebracht heeft O ja, antwoordde Carral koel ik heb het zeer goed opgemerkt, In zijn rijtuig herhaalde mevronw de Rumbrye tusschen hem en Helena op de plaats die mijn zoon moest inne men Hebt gij niet opgemerkt dat de markies gedurende het maal allerlei attentie's voor hem had O ja, antwoordde Carral nogmaals even kalm. En op dit oogenblik wandelt die Xavier zelfs met Helena En bet is niet de heer de Rumbrye, die hen tot elkan der gebracht heeft O ja 1 En gij vreagt mij nog af of ik er een einde wil maken Het is hoog tijd Carral Als pij niet handelt is de fortuin van den markies voor mijn zoon verloren. Laat ons de punten op de i's zetten, hernam Carral koelbloedig. Handelen wil zeggen dooden Neptunus huiverde van het hoofd tot de voeten. Zijne sombere voorgevoelens hadden hem dat gevaar niet voorgespie geld.. 'T WORDT WAARLIJK SCHANDALIG. Geene maand ver loopt of nier. bsstatigt hier en elders dat. zekere werklieden de blauwe en roode onafhankelijke zedeleer in praktijk stel len. Madame trekt er var. door met een dezer liefhebbers cn laat haar echtgenoot in plan met de kinders. Mijnheer maakt kennis met 't een of 't ander juweel en trekt er met haar ook van door of gaat ze in den vreemde vervoegen. En zoo wordtin dan de kleine kinders aan de zorgen der openbare weldadigheid over gelaten. Wij hopen dat de heer Commissaris Bat'wens zich onder dat opzicht strenger zal toonci; dan wijlen zijn voorgangers en onverbiddi lijk tegen die liefhebbers ver volgingen zal doen inspannen. Eenige strenge voorbeelden zal wellicht het kwaad verhelpen. HOE ZE DE BUITENLIEDEN VERSMADEN. Buitenlieden, wilt ge weten hoe de liberalen u bespotten, ver smaden en beleedigen tnkel en alleen omdat gij menschen zijt aan 't voorva derlijk R.C. Geloof getrouw, uwe christene plichten kwijt en aan processiön, aan bedevaarten deelneemt. La Chronique, een orgaan der Brussel- sche geuzen cn francmagons, schreef op 9 Maart 1906. De groene blaadjes beginnen zich op d seringenstruiken te vertoonen. Ook kondigt ;nen de eerste bedevaarten naar Lourdes aan de benden Vlaamsche pijpenkoppen, door vuile onderpas- 11 toors geleid, landen te Gent. op weg naar Oostakker. Dit alles is een tceken dat de lente nadert. Buitenlieden 1 Herinnert u die bespot tingen, die versmadingen en beleedigin- gen als gij voor de stembus zult staan. DE «CHRISTENE» DEMO CRATEN ONDERSTEUND DOOR DE LIUERALEN. Men schrijft uit Brugge aan den Bien public Onder den titelLiberale propaganda in de Kempen, kondigt het Laatste Nieuws met vreugd aan dat het eerste nummer van het Volksblad, Zondag laatst, op 25,ooo exemplaren in het arron dissement Turnhout is verspreid. Het Brussi lsch vrijmetselaarsblad voegt erbij dat het Volksblad het orgaan is van M. Leurs, liberaal, die, zooals men weet, aan 't hoofd staat der lijst van het ver bond, waarop ook de namen staan der christene democraten Minnebo, van Brugge en Fonteyne, van Antwerpen. Wil men nu weten waar het Volksblad, het liberaal propagandablad, zooals het Laatste Nieuws het noemt, opgesteld en gedrukt wordt In het bureel en in de drukkerij van Het Recht, orgaan der christene demokraten van Brugge. Dat is eene manier van christen zijn waar echte catholieken, en niet zonder reden, eenen walg van hebben. Het duurde een paar minuten eer de markiezin antwoordde. Hare stem trilde terwijl zij zeide Juist 1 Dan is het goed, zeide Carral. Wanneer zult gij handelen Dezen nacht. De markiezin boog het hoofd, maar weldra alle geveinsheid ter zijde stellende, trad zij een stap nader en zon der ccuig gevoel te verraden dan eene bezorgde nieuwsgierigheid, vroeg zij Zoo spoedig reeds I en hoe zult gij het aanleggen Ik zal hem doorsteken, antwoordde Carral met zijne gewone koelbloedigheid. Neptunus drukte de hand tegen zijn hart als vreesde hij dat deszelfs hevige kloppingen zijne tegenwoordigheid zou den verraden. Neem nu wel acht hernam Carral gij geeft hem eene kamer aan het uiteinde van den linkervleugel.... daar... het is gemakkelijk er in te klimmen. Zijn uitgestrekte vinger wees op het achterste raam van den door hem ge noemden vleugel. De bedelaar prentte die aanwijzing goed in zijn geheugen. Ik zal het doen, mompelde mevrouw de Rumbrye. Is er geen ander bewoonde kamer in de vleugel Geen enkele- Goed. Ik zal het raam verbreken I en zijn horloge en zijn geld medenemen. I HET LAATSTE WOORD van de politiek zonder GoJ, 't is de loslating van de wilde beest die honger heeften die wil genieten die niets anders kan. De burger-vrijdenker brengt den nihilist voor, die hem zal verslinden. Te vergeefs zal de burger opkomen, met zijne algemeene wetten opgelegd aan het menschdom met de zedeleer welke de natuur ons in 't hert geprent heeft met het gezond oordeel, de noodwendigheid van de voorloopige ge latenheid, het vaderland... enz. Hoe zwaar wegen die woorden voor hem, die maar gelooft aan de noodwendigheden van zijnen buik en aan de vreugde van zijnen haat Jules Lemaitre. De Vischvangst. Niet alleen de landbouwers der polders zijn erg ge- toffen door de waterramp, en de visschers lijden niet enkel aan hunne vaartuigen. De oesterkweekers der Wester-Schelde, zijn ook erg beproefd want hunne oester- banken zijn ondergezaud 't is te zeg gen onder het zand bedolven en kapot. De lekkerbekken zullen dit jaar geene Zeeuwsche oesters te proeven krijgen. Hoe het gesteld zal zijn met de mos- selbanken dat heeft men nog niet kun nen onderzoeken, maar men vreest dat ze ook erg zullen beschadigd zijn door het zand. +*4 DE BURGEMEESTER op 't stadhuis en de Pastoor meester in de Kerk, ziedaar de bedriegelijke leus der liberalen. In Frankrijk waar de liberalen meester zijn toont men ons hoe ze die leus verstaan. Onder de talrijke heiligschenderijen die heden in 't gevloekte Frankrijk plaats grijpen, willen wij 't geval herinne ren van dien Franschen Meier of Burge meester die met geweld in de kerk drong alles verbrijzelde stool en verbrandde en daarna zijn hond in 't tabernakel opsloot. Ziedaar hoe men daar waarde liberalen meester zijn de liberale leus verstaat V PANTOEFFELS. - Nog niets nog altijd niets gewaar geworden en men ging Db Denderbodb vergruizelrmen- ten Maar 1?!.. Eerst hitste men een penlakei tegen ons op die ons, k rato zoo veel den regel, eene vracht beluedigingen van acliter den bosch naar 't boofd slin gerde. Nu lest is men persoonlijk opge treden en drukt men zijne verwondering uit dat wij ons met liberale orakels bezig houden. Maar wie zich ter hoogte der politieke toestanden houden wil, moet belangstellen in wat er gebeurt. Wie dat niet doet weet of kent niets van de dommigheden, van de ezelarijen, van den erremen raus die door de liberale orakels, bij woord en schrift, uitgekraamd worden. Dus niet te verwonderen dat Db Denderbodb er belang in stelt. En pantocffels Warme panloeffels souvereine remedie tegen koude voeten, niet waar Morgen zal men vertellen, dat er dieven in het kasteel ingebroken hebben. Ellendeling, dacht Neptunus, wiens hart dreigde te breken. Gij zijt een getrouwe dienaar, Car ral sprak de markiezin, hem de hand toe stekende. Handel gelijk gij spreekt en gij zult rijk beloond worden. Daar reken ik op 1 antwoordde de mulat op dezelfden koelen en lossen toon, dien hij tijdens dat geheelc onderhoud had aangeslagen. De dampkring was intusschen hoe lan ger hoe drukkender gewerden, dikke zwarte wolken verborgen van lieverlede den sterrenhemel en er begonnen eenige regendruppelen te vallen. De markiezin wilde naar het kasteel terugkeeren, maar Carral nam haar vrij postig bij den arm en zeide met een dub- belzinnigen glimlach Blijf nog even, meesteres, als ik u verzoeken mag, ik heb nog niet gedaan. Wat hebt gij mij nog meer te zeg gen stotterde de markiezin, wier hand door onbestemde vrees beefde. Carial dacht eene poos na. Ik heb u nog te zeggen, mevrouw, sprak hij eindelijk op snijdenden toon, dat ik u uit het diepste mijns harten haat. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1906 | | pagina 1