25sle Belgische Bedevaart Sint-M artenskerk Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Allerhande nieuws. VOOR DEN HOEST Overstrooming. 't Schijt der kalveren en Holland. 4*, Zoo zal *t zl|n J La Chroniqub, eene Brusselsche macon- nieke gazet, handelende over de wet van scheiding van Kerk en Staat en de schan delijke ktrkonteeringen die de inventa rissen in Frankrijk verwekken, schreef over eenige dagen het volgende Moesten de liberalen in België aan het bewind komen, en eene wet maken die de boedelbeschrijvingen a ook in voege zou brengen, men zou in de Vlaanderen nog hevigere be- a toogingen zien plaats grijpen dan a deze welke nu in Frankrijk gebeu- ren. Onze lieve Geestelijkheid en a hunne lieve parochianen zouden a nog andere toeren spelen. En waar zou het zijn, heeren liberalen en socialisten. De Vlaming houd aan 't voorvaderlijk Geloof, hij is godsdienstig en kortweg catholiek. Wee deze die hem de gods dienstige vrijheid zou ontrukken. Onder de liberale ongelukswet van 1879 zong men gansch Vlaanderen door Ze zullen haar niet hebben de a schoone ziel van 't kind En dan zal men hooren weergalmen Zij zullen God niet raken die in het Tabernakel troont, Zoolang er nog in Vlaanderen één enkel Vlaming woont. Geuzen van allen deesem, blauw of rood, neemt er nota van 4*4 Xe Antwerpen werd Zon dag 11. eene groote calhoht ke vergadering gehouden. Onze eerste Minister M. de Smet de Naeyer was er tegenwoordig. MM. Versteylen, Volksvertegenwoordi ger van Turnhout, sprak in 't Vlaamsch en Levie, Volksvertegenwoordiger van Charleroi in 't Fransch. t Welke was de liberale erfenis, vroeg a M. Levie, over 2a jaar Zware schuld a in de kas, groote verdeeldheid in het a land. Welke is de toestand dien wij a catholieken geschapen hebben Voor- a spoed, door alleman erkend vrij- a heid, aan iedereen gejond. En wat is het waarvoor wij nu moeten strijden a Wel, wij moeten strijden tot verde- a diging onzer grondwettelijke rech- a ten, tot bewaarnis onzer godsdiens- a tige vrijheid, tot afweer van een a namaaksel van het fransch Com a bisme tot afweer, 't zij al in éen woord gezegd, van francma- a consche dwingelandij, b Landgenooten overweegt I Apentaal. De Hoogeschool van Chicago heeft beslist eenen leergang te stichten voor de studie der apentaal Elke theoretische les zal gevolgd zijn door praktische oefeningen en met dat doel heeft men een twaalftal apen uit midden- Afrika doen komen, welke in het Amphi- teatre van philologie in kooien geplaatsi werden. Men zegt dat de professor van dien leergang een geleerde Orang-Outang zal zijn. Invoer van Hollandsch vee. De invoer van Hollandsch vee vermin dert voortdurend. In igo3 werden er 70,751 stuks Hollandsch vee ingevoerd, tegen 64,936 in 1904 en 55,099 I9°5. Op drij jaar tijd is er dus eene vermin dering vast te stellen van i5,ooo stuks op het totaal van het in België ingevoerd Hollandsch vee. BELGISCHE COMBISTEN.— Niet alleen door woorden, maar ook door daden toonen onze Belgische anti catho- lieken hoezeer zij er op uit zijn om hunne Fransche Broeders en Vrienden na te volgen. Zoo was er Zondag namiddag, te Hcu- deng-Goegnies, in Henegouw, ter gele genheid eener missie, eene processie in gericht. De policiecommissaris, onge twijfeld meenende dat zijne gemeente in Frankrijk ligt, wilde die plechtigheid verbieden, onder voorwendsel dat er geene toelating aan den burgemeester was gevraagd. De geloovigen hebben zich echter aan dat verbod niet gestoord, doch het schijnt dat het liberaal-socialistisch gemeente bestuur voornemens is tegen die daad van ongehoorzaamheid aan zijne bevelen verzet aan te teekenen. Die mannen kun nen, zoo het schijnt, de grrroote zege praal van 1906 niet afwachten om hier het Fransch vervolgingsstelsel in te voe ren. ZE GAAN ER OP LOS Onze Aalstersche liberalen en socialisten gaan te samen eene Maatschappij stichten onder kenspreuk De verdedigers van het officieel onderwijs a met het doel al het mogelijke te doen om de officieele scholen te bevolken, 't is te zeggen, om door giften en ook al dwang de ouders, te overreden hunne kinders naar de officieele scholen te zenden. 't Zal nen slag geven Al oordjes- bijters, zegde La Chronique b. Hebben onze blauwen en rooden het oog op onze stedelijke lagere scholen Wij gelooven het niet. Immers wat moet de officieels school zijn en waartoe moet ze dienen i Luistert La Flandre libérale a zegt het ons Wij moeten de kinderen door de gemeenteschool in de liberale rangen a krijgen zoo zijn zij altijd dichter en dichter bij de vrijdenkerij, en zullen zij a van af hunne teerste jaren den gods- b dienst verachten en gemakkelijker het catholiek geloof verlaten, a Ouders, ge zijt verwittigd. »%DE COMMUNE. - De socia listen vierden den 18 Maart, den vijf-en- dertigsten verjaardag van de parijzer Commune en te dier gelegenheid kondi gen de roode bladen artikelen af om dat alschuwelijk schrikbewind te verheerlij ken Leve, leve de Commune 1 zoo schrijft Vooruit, hare eiscben, hare prin ciepen zijn onoverwinlijk en zullen in ft eind zegepralen 1 a God beware ons voor dien zegepraal 1 't Zal misschien niet slecht zijn te dezer gelegenheid eens te herinneren dat in de Haxostraat, te Parijs, op e?ne groote plaat het volgen 'e opschrift gebeiteld is HOC IN LOCO IMPIE TRUCI DATI SUNT JUL. 1871 IN ODIUM JURIS RELIGIONIS PACIS.» Hetgeen beteekent Op deze plaats werden op goddelooze wijze in Juli 1871, uit haat tegen het recht, den godsdienst en den vrede doodgeschoten. Dan volgen de namen van 5a marte laars van het geloof, waaronder die van Mgr Darboy, Aartsbisschop van Parijs, en van vele priesters. Ziehier in 't kort dj euveldaden waaraan de bloeddorstige helden der Commune zich overleverden den 23 Mei staken zij met petrol de Tuileries en het paleis der rekenkamer in brand den 24 het mini sterie van financies, het Paleis Royal, het stadhuis den 25 de dokken van La Villette en de graanmagazijnen. Den 24 Mei begonnen zij de gijzelaars te vermoorden, Mgr Darboy. onder andere den 25 werden de predikhteren van Arceuil doodgeschoten den 26 nog altijd moorderijen. Meer dan 600 Pries ters, Rechters, Officiers, Gendarmen, enz. werden door de Communards en de Petroleuzen vermoord. En 't zijn zulke afschuwelijkheden, die de socialiaten nu verheerlijken, en die zij beloven te zullen hernieuwen, 't Is waar lijk eene schoone inleidiDg voor hunnen kiesstrijd t Valsche bankbriefjes. Over eenige weken stond geheel ons land over hoop. Er waren valsche bankbriefjes in omloop gebracht, die zoo goed nage maakt waren dat men ze slechts met groote moeite uit de echte kon onder scheiden. Het schijnt echter dat er geene valsche bankbriefjesin omloop zijn geweest, maar wel briefjes die door de nationale bank zelf slecht genummerd waren. Al de teekens waaraan men de zooge zegde valsche briefjes kon onderscheiden van de goede, zouden ontstaan zijn in de verbeeldingskracht van een vindingsrij ken bediende, die het middel bedacht had om de slecht genummerde en ook de andere bankbriefjes binnen te krijgen. Nog zoo slecht niet uitgevonden 1 Eerste Communie De kop stukken der roodjes hebben gepoogd de eerste Communie af te schaffen met eene feest der Jeugd in te stellen. Maar dat feest der jeugd heeft sef fens den Ouweman gekregen en 't is uitgeteerd. Nu leggen de roode winkeliers het anders aan boord. Voor de vensters van Ons Huis op de Vrijdagmarkt te Gent, hangt in groote letters i*w Communie Om de wille van het smeer Likt de kat den kandeleer. naar O.-L. Vr. van Lourdes van 29 Mei tot 6 Juni, onder het Geeste lijk Bestuur van den E. H. BEULENS, Pastoor, ingericht door de Alliance Catholique Trein I. Stilhoudend te Parij6 en Bordeaux. Trein II. Doorgaande trein in gaan en terug. De tweede trein gaat rechtstreeks naar Ixmrdes en keert op de zelfde manier terug. Godsdienstige oefeningen in 't Fransch en in 't Vlaamsch. Een geneesheer zal de Bedevaart ver gezellen. De zieken moeten bij hunne aanvraag een getuigschrift van hunnen geneesheer voegen. Het comiteit zal ter gelegenheid der 25,u Bedevaart een prachtig vaandel aan O. L. V. van Lcurdes opofferen. Inlichtingen en prospectus te vragen bij Mr FRANQOIS Alf., 45, Noorder laan, Brussel, of ten Bureele van Den Dbnderbodb. Wij vernemen dat er met d'aanstaande Goede Week buitengewone sermoenen in onze Sint-Martenskerk zullen gepre dikt worden tot voorbereiding der Paasch- plicht. De Aelstenaars zullen wederom het genoegen hebben te mogen aanhooren het machtig er; welsprekend woord van den vermaarden Pater Bouckaert alhier zoo gunstig gekend door zijn geleerde en hertroerende predikingen van verleden jaar. Wij sturen hem reeds een hertelijken welkom in onze stad. Worden gevraagd Een bakkersgast. Breisters. Beenen en planken-brei sters om ten huize of op het fabriek te werken. Huishoudeas of meisjes, sa menwerkende met twee, drij of meer ma- chienen, kunnen ook werk krijgen. Vragen werk. Een bediende. Een schrijnwerker. Creemboter. Markt van Zaterdag 24 Maart 1906 144 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 292 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2336 kilogr. STAD AALST. De groote kamp strijd voor vet Vee, zal plaats hebben op Zaterdag 7 April aanst. op de Hout- merkt. Vcor nadere inlichtingen, men raadplege de plakbrieven. AALST. Inschrijving voor de overstroomden. Naar men voorziet zal de inschrijving onder 't bestier der stedelijke Policie ongeveer tot 6000 fr. beloopen. Eene lijst wordt ook rondgezonden door den heer Procureur des konings van Dendermonde op den welk n de liberale haantjes vooruit inteekenen. Hier te Aalst werd geantwoord Wiji liberalen, teekenen in op de lijst van den heer Procureur des konings. En zoo is wéér eens de politiek in de zaak vermengd geworden, in eene zaak, die er hoegenaamd geen betrek zou mo gen meê hebben. Te Gent is het provinciaal Comiteit kleurloos catholiek en liberaal zijn er vereenigd in eene gedachte de ongeluk kige ter hulp komen. Hier te Aalst moei er politiek in zijn zoo willen het de libe rale orakels 1 't Is eenvoudig belachelijk Eene waarschuwing. Ziehier een bericht dat van groot belang zal zijn voor vele vrouwen en mannen van Aalst Het werd ons door eenen in woner van Aalst gegeven, Mm® P. Coore mans, St-Vincentiusstraat. die ons zegt Ik leed sedert zes maanden van nierpij- nen, die mij's nachts van alle rust be roofden ik was onrustig, dit gebrek aan rust maakte mij reeds van 's morgens afgemat en gansch mijn eetlust verdween, ik verzwakte van dag tot dag toen ik mij op het aanraden eener vriendin met de Foster Pillen voor de Nieren ver zorgde, en verkocht bij M. De Valkencer, apotheker. Toen ik mij na drie dag.rn verlicht ge voelde, was ik zeer verwonderd en toen mijne nierpijnen na eene week verdwenen waren, was is overgelukkig tn dierf aar eene zoo spoedige gentzing niet geloo ven 't was nochtans waar, want ik heb niets meer gewaar geworden. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaai te maken. Indien ge niet wilt teleurgesteld wor den, verzeker U dan dat het wel de echte Foster Pillen voor de Mieren zijn. die men U geeftmijd U vooral voor namaaksels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want g< zoudt den gewenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen fr. 3,5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 5o, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 7. MOORSE L. De luisterrijke Vertooningen der Koninklijke Harmonie Ste-Cecilia, zullen plaatshebben op Maan dag 16 April (2e Paaschdag) en Zoi dag 22 April 1906, ter groote zaal van de Meisjesschool om 4 uren stipt. Zondag nacht zekere Houtman, van Oultre, naar huis gaande, wi rd onderweg te Denderhautem, door een kerel, die zich achter eenen boom verscholen had, met drie erge messteken gekwetst zoo dat de ongelukkige neerzakte in een grooten bloedplas. De moordenaar ging op de vlucht, maar was herkend door voorbijgangers, die het slachtoffer ter hulp snelden. Maandag heeft de misdadiger, die spoedig aangehouden werd, volledige be kentenissen gedaan, er bij voegende, dat hij zich van slachtoffer vergist had hij heeft gedacht een zijner aartsvijanden tc treffen, op wien hij gezworen har! zich te wreken. Houtman is getrouwd en vader van verscheidtne minderjarige kinderen. Zijn toestand is hopeloos. Reizigers, opgelet Ten ge volge der overstroomingen is een grdeelte der trambaan Hamme-T' msche-Rupel- monde-Basel zoodanig beschadigd dat het verkeer is onderbroken. Op heel de lijn is de gewone dienst stil gelegd. Voor hoe lane Onbekend. IS DE BORSTSIROOP DE PRATERE wereldberoemd. Hij alleen geneest zonder gevaar, ter wijl andere onbekende pillen, tabletten of andere siroopen, schadelijk zijn voor het hart, maag, nieren, en de longvezeltj's verbranden. De siroop De Pratere bevat geene schadelijke stoffen, stopt niet op, en mag zelfs door de kinderen genomen worden, want hij geneest ook de kink hoest in 10 dagen. Prijs 2 franken dc groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een pestbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valc- keneer en Callebaut Rond Dendermonde blijft de toestand onveranderd en kan niet veranderen zoo lang de gaten a in den dijk niet gestopt zijn. En er zijn niet minder dan 8 gaten, van Dendermonde tot aan de monding van de Durme. Men maakt nu toebereidselen om ze te stoppen, 't is te zeggen men brengt mate rialen ter plaats, want in de nabijheid kan men er geene vinden. Behalve oude schuiten, die men in de gaten zal laten zinker, moet men ook duizenden zakken, gevuld met aarde, aan de hand hebben. Intusschen stroomt het water bij elke hooge tij vrij in en uit de Polders hui zen en landerijen komen onder. Er kan dus geene spraak zijn de huizen weder te betrekken. Men zal enkel de toekomende week beginnen met het stoppen der dijken. Immers Zaterdag, Zondag en vooral Maandag verwacht men weer 1 giettij a daar het Nieuwe Maan is. Indien de wind uit het Noord-Westen waait, zijn er nieuwe rampen te vreezen. Daartegen kunnen geene voorzorgen genomen worden. Te Castel verblijven geene menschen meer. Castel is geheel door het water ingesloten. De totstand was er te gevaar lijk. Het Fondsenblad waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen, hangt een droevig tafereel op van den toestand te Moerzekeen te Hamme. In de eerst genoemde gemeente heeft de bevolking zich verscholen in de Kerk straat, die hooger ligt dan de omliggende polders en niet onder water komt. Ouderlingen, zieken en kinderen zijn allen weggebracht. De eenen zijn opgenomen bij bloedver wanten of kennissen, en deze, die geen onderkomen hadden zijn te Dendermonde, Smt-Nikolaas of elders in liefdadige ge stichten geplaatst. De kerk van Moerzeke is drooggeble- ven men heeft ze tot schuilplaats inge richt. In het klooster St-Martensgesticht heb ben talrijke slachtoffers eene schuilplaats gevonden. De geheele boerenbevolking van Moerzeke is plat geruïneerd. De boeren hebben hun vee gered, maar moeten het vi rkoopen bij gebrek aan voe der en om geld te hebben om voedsel te koopen voor zichzelf. Dinsdag werd er veeverkooping ge houden. De dieren gingen maar halve waarde. Te Hamme is het derde der bevolking getroffen. 4600 personen zijn moeten vluchten. Bij elke tij komen hunne wo ningen onder water. In de patronagie zijn ruim 1000 perso nen geherbergd. De aanblik van de groote zaal is indrukwekkend. Daar zitten talrijke moeders omringd van hunne kinderen, soms zuigelingen van eenige dagen oud De juffers der beste ingezetenen van Hamme gaan er dagelijks om voor de or.gelukkigen te koken. Er zijn dagen geweist dat men 1100 personen moest voeden. Dagelijks zijn er 6 tot 7000 boter hammen te snijden I Gelukkiglijk is er geen gebrek aan voedsel. De eerste nachten moesten de slacht offers in de patronage op strooi slapen, dat echter eiken dag vernieuwd werd. Nu is er van overal b?ddegoed gezon den, vooral uit St-Nikolaas zoodat nu niemand meer op strooi moet liggen Men weet dat tegen 26 Maart een nieu we springvloed is aangekondigd, welke nog heviger zal zijn dan de gewone springvloeden. Theoretisch moet hij nochtans minder hevig zijn dan die van I2e dezer. Het astronsmisch jaarboek voorzag voir deze eene hoogte van 2 meters i5 terwijl het voor die van 26 Maart slechts eene hoogte van 1 meter 40 aanduidt. Indien dus de wind op dien dag on gunstig is. zou hij nog veel heviger moe ten zijn dan die van 12 Maart om den- zelfden uitslag op te leveren. Dat kan gebeuren, doch dat zou een buitengewoon toeval zijn. Het blijft nochtans te verstaan dat die verzekerende omstandigheid enkel geldt voor Antwerpen en voor de nog goed door dijken beschutte polders. Daar waar de bres nog niet gevuld is op 26 dezer, mag men zich bijgevolg, verwachten aan nog ergere overstrooming De hooge tij van 26 dezer is aangekon digd tegen 4 ure 43 's avonds te Antwer pen. De Drie Goten is een wijk van Ham me gelegen in den hoek gevormd door de samenloop van Durme en Schelde. Het is daar dat het grootste gat in den dijk geslagen werd, en dat is geen wonder. Immers de vloed van Antwerpen zuid waarts, komende, volgt links het btd der Durme en recht voor zich het bed der Schelde. Doch de vloed, uitermate overvloedig en geweldig zijnde, is op den dijk gebotst en heeft dien doorgebroken. Ooggetuigen zeggen dat de dijk zoo geweldig gebeukt werd dat hij schudde en beefde als een riet Het is een dijk van 25 tot 3o meters dik van onder I In korten tijd waren de Bunt, de Drie Goten, de Broekstraat, de Biezestraat en de Spurt, onder water gezet. Wie kon, vluchtte, maar vele inwoners waren in hunne huizen opgesloten. Een man, die op zijn land werkte, was omstreeks 5 ure koffie gaan drinken. Door het venster kijkende, zegde hij lot zijne vrouw Kijk eens, wat leelijke grijze vlaag ginder opkomt. 't Zal weer wat gaan doen, zegde zijne vrouw. Eenige oogenblikken nadien, stroomde er water langs onder de achterdeur naar binnen. Wat gebeurt er nu riep de vrouw. De man trok de deur open en het water stortte met geweid in huis. Rap riep de man, dijk gebroken ueem gij het kleinste kind ik neem het andere. En beid n vluchtten door het water, dat steeds hooger en hooger kwam, tol over de knieën. De meest beproefden zijn de landbou wers, Hun bezit bestaat in vee, veevoe der, mest en de waarde der prijzij van het bezaaide land. Vee moeten ze verkoopen of het kost hun meer dan het weerd is mest is weggespoeld of bedorven het veevoeder ook grootendeels, en de bezaaide landen zijn vernield. En wie weet wanneer ze weer op het land kunnen. Eene ramp zooals deze heeft sedert eene eeuw in België niet plaats gehad. De nood is groothet medelijden ook, maar het medelijden moet werkdadig zijn. Iedereen zou eenen penning moeten storten voor die zoo diep getroffen slacht offers. Elkeen zou eens moeten rondzien of er in kassen en schoven niets beschikbaar is. Alles is welkom te Hamme, Moerzeke en Castel. Een oproep is uitgeplakt op de muren van Hamme door den heer Burgemees ter tot zijne ingezetenen Hij zegt De nood is groot 1 Geld, kleeren, bedderijen, meubels, oud of nieuw, alles wordt aanvaard. Maar Hamme, Moerzeke, Castel enz., kunnen alleen zooveel nood niet verhel pen. Vele kleintjes maken een groot. Dat elk iets doe en vele ellende z<,l gelenigd zijn. In elke gemeente zouden goedhartige menschen het op zich moeten nemen om giften in te zamelen, 't zij in geld, 't zij in natuur, en die giften te zenden 't zij naar de Burgemeesters of Pastoors der beproefd gemeenten 't zij naar het provinciaal Comiteit te Gent. Hartelooze kerels vindt men overal, maar wat hirr gebeurde overtreft alles wat men zich kan inbeelden. Mannen van Mariakerke vaarden met een bootje naar lieden die in nood ver keerden, en boden aan, hun te redden eerst echter vroegen zij of zij hen betalen konden. Op het antwoord der ongelukkigen.dat zij geen geld hadden, antwoordden zij Verzuipt dan maar Een ander huisgezin bood hen, voor de redding eene halve ton bier aan. De ellendelingen kwamen, braken de deur open, laadden in hun bootje het halve vat bier,een jong varkan en andere zaken en roeiden weg, de ongelukkigen aan hun lot overlatend. Te Steendorp stolen zij door de deuren en de vensters verschillende voorwerpen, maar hielpen niemand. Als die kerels ooit onder de handen der loeren vallen en met hunne vuisten kennis maken, zullen zij het niet gestolen hebben. Men heeft vernomen dat schipper Oorinekx, van Bassevelde,sedert den dag der overstrooming vermist, in de Schelde verdronk. Delhnlze Broeders Cle: DE LEEUW. Buitengewone occa sies. Groote wijn, Kasteel Pichon- Longueville 1900, 2e geklasseerde gewas (gestempeld) A 2 fr. de flesch. Kasteel Marrin 2° gewas S'Emilion, A fr. i.5o de flesch. (1) Ten huize van eenen wisselagent, die te Brussel op de Zuiderlaan eene eerste verdieping bewoont, hebben die- veu, terwijl hij afwezig was, bij klaren dag eene hoeveelheid zilver en vijf schil derijen van weerde gestolen. Woensdag is op den Gentschen- steenweg te Sint-Jans-Molenbeek, een witgoedwinkel totaal afgebrand. Het geheele huis ging, met al wat het bevatte in de vlammen op. Het parket is overtuigd dat de heer, die bij den Brusselschen juwelier Koe- kelberghs, onder den naam van baron d'Ara, een diefstal pleegde, en die aan de Zuidstatie te Brussel aangehouden werd, de medeplichtige is van den kerel, die zondag M. Feyaerts, den handelaar in edelgesteenten uit de Nieuwstraat, in een hotel der St Lazarusstraat een slaapdrank wilde toedienen, WAt aanleiding geeft lot d^ze veron derstelling is, dal de policie in hetzelfde hotel verscheidene brieven heeft aange slagen door eene vrouw gestuurd aan den zoogezegden baron d'Ara, die eveneens 111 dit ho.el verbleven heeft eenige dagen vóór zijne aanhouding. Daaruit blijkt dat de kerel met die vrouw woonde op de avenue de Versailles, te Parijs. Er zijn inlichtingen gevraagd aan de Fransche veiligheid. M. Vereecke, goudsmid te Wyr.- gene, hoorde in den nacht van Maandag tot Dijnsdag, een verdacht gerucht. Hij trok een venster open en bemerkte twee kerels die bezig waren met de uit stalling ledig te plunderen. De dieven sloeg -n op de vlucht. D( groote spiegelruit wag uitgesneden. De geheele uitstalling, voor acht duizend frank waarde bevattend, is ledig geplun derd. Het parket is Dijnsdag ter plaats ge weest na een nauwkeurige optelling heeft het de nummers en de hoedanig heid van het gestolene in alle richtingen gezonden. Tot nu toe is er nog geen spoor der dieven ontdekt. De dieven htbben met een ploegkouter de blinden opengewrongen, en dan met een stuk hout de spiegelruit,van een duim dikte, (zij heeft 80 fr. gekost) ingestuikt. De uitstalling oie, met de aanstaand eerste communie goed voorzien was, is bijna geheel leeggeplunderd, 't Geen met medegenomen werd is gebroken en be schadigd. De vierling van Struyf-Ruys, te Hemixem, waar zooveel over geschreven werd, waar zooveel volk kwam naar zien, is geschonden. Donderdag, bij de terug komst van den kerkgang, stierf een der kinderen en 's namiddags wtér een. De manceuver-overste Louis Cres- sens te Leuven, werd door eenen manceu- vreerenden trein omgtworden en over reden. Een zijner beenen werd verbrijzeld. De ongelukkige werd naar het gasthuis ge bracht, waar het been moest worden afge zet. Vraagt overal de fijne genever Rigolo. Vraagt overal de echte Vlaamsche Elixir, stokerij Bekaert, 't is de beste en goedkoopste. 2 Te Ichteghem, bij Thourout, had de echtgenoote Grymoriprez eenen ketel met kokend water op den grond in de keuken gezet.Haa^jarig zoontje Richard, dat op 2 meters van daar speelde, kreeg eensklaps een aanval van vallende ziekte, en in het spartelen viel het in den ketel. De moeder, die zich in eene aanpalende plaats bevond, kwam aanstonds toegeloo- pen en trok den armen kleine uit zijnen neteligen toestand. Maar het slachtoffer was reeds zoo erg verbrand dat het korts nadien bezweek. Sedert een achttal dagen is de Cop- penberg te Melden nog drie meters ver schoven. De boomen van Modest De Witte zijn nog twee meters omhoog gestegen. Er zijn reeds groeven in den grond van drie meters wijd en vier meters diep er zijn putten van tien vierkante meters groot. Een fruitboom van de wed.Santens is onder de aarde begraven. De in de nabijheid wonende per-onen zijn bevreesd voor het instorten van hunne huizen. In den nacht van 21 tot 22 dezer, waren de wachtmeester Sap, met de gen darmen Van Houte, Rammeloo en De Pover, dtr brigade van Oostende op nacht ronde te Bretdene, Voorbij het Sas Slij- kens aan eene Villa die onbewoond is en toebehoort aan den heer notaris Van Schoote van Gent, bemerkten zij licht in de Villa zulks kwam hun verdacht voor. Twee gendarmen hielden de wacht, terwijl de wacntmeester Sap, met den gendarm Van Houte, vergezeld van hun nen hond, de villa binnen gingen. Na eenige kamers doorzocht te hebben, ontdekten zij de dieven in den kelder. Twee personen, elk voorzien van eenen ijzeren hefboom, begonnen een verwoed gevecht tegen de gendarmen. De wachtmeester bekwam eenen slag, doch na eene hevige worsteling werden de dieven geboeid. Hunne kleederen wa ren gansch in stukken getrokken door den hond. De dieven die reeds al de looden dar men en goted afgedaan haddan, zijn de genaamden Van Haeren Etniel en Louis, vader en zoon, van Brcedene, dorp. Zij hadden een kruiwagen medegebracht om hunnen buit weg te voeren. Beiden zijn ter beschikking van den procureur des konings gesteld. 't Is nu reeds de tweede maal dit jaar dat de wachtmeester Sap zoo eene goede vangst doet, dank aan zijnen trouwen hond Eene dienstmeid der gemeente Lem- beke. verdacht van kindermoord, is door de gendarmen van Eecloo aangehouden en voorloorig gevangen gezet. Het par ket wordt verwacht. Een boerenknecht die te Tongeren btzig was eene kar strooi tc lossen viel op een paal met scherpen punt die in den grond stak. De ongelukkige bleef meer dan een uur vastgespijkerd, daar er niemand getuige was van het ongeluk. Toen men hem eindelijk kon verlossen, waaren de ingewanden op zeven plaatsen doorboord. In de mijn van La Louvière wer den onder eene instorting drie werklieden broeders bedolven. Twee hunner werden gekwetst en de derde dood op gehaald Alle drie hebben vrouw en kin deren. Hun vader vernam het nicuw3, toen hij van eene begrafenis terugkwam. Hij snelde in zijne Zondagskleeren half zinneloos naar den mijnput om zelf zijne hulp te brengen. Men oordeele over het tooneel dat er plaats had toen men hem bij het lijk en de twee gekwetsten bracht. Over eenigen tijd verdween bij eenen handelaar te Namen, de boekhou der met eene belangrijke som geld, die hij ontvreemd had. Men meende hem naar Frankrijk gevlucht, doch Woensdag hebbi n de gendarmen, nabij Hautmont op ronde zijnde, hem herkend en aange houden. vpnlpn q wi' kü!lcn aan vcuicua. landbouwers niet genoeg het Amerikaansch Poeder Depratere aan prijzen legen 't schijt of afloop der kal vers en veulens. Deze remedie geneest in 3 uren deze wreede kwaal, maar let wel op dat men u de echte Amerikaan- sclie poeder van Depratere geeft, aan een frank de groote doos, want er bestaan namaaksels zonder waarde. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder, Heer apo theker De Pratere. Louisastraat n° 1, te Oostende, die overal verzendt tegen een postbon van een frank en 10 centiemen, alsook in de volgende apotheken Calle baut en De Valckeneer, te Aalst. Een snoek in den kelder. Uit Linden wordt geschreven Bij hoogen waterstand worden soms zonderlinge zaken beleefd. Alhier ge beurde onder andere het zonderlinge voorval, dat zekere L. een snoek van 2 1/2 kilog. in den keldi r ving. Op welke geheimzinnige manier die visch aldaar is terecht gekomen, is voor eenieder een raadsel.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2