Voor de slachtoffers der overstroomingen. Zondagrust. Allerhande nieuws. Overstrooming. In ons nummer van Zondag 11., deel den wij 't volgende mcÊ c AALST. Inschrijving voor de j> overstroomden. Naar men voorziet zal de inschrijving onder 't bestier der stedelijke Policie ongeveer tot 6000 fr. beloopen. Eene lijst wordt ook rondgezonden door den heer Procureur des konings van Dendermonde op den welken de liberale haantjes vooruit inteekenen. Hier te Aalst werd geantwoord Wij, liberalen, tetkenen in op de lijst van 1 den heer Procureur des Konings. En zoo is wéér eens de politiek in de 1 zaak vermengd geworden, in eene zaak, die er hoegenaamd geen betrek zou mogen meé hebben. Te Gent is het provinciaal Comiteit kleurloos catholiek en liberaal zijn er vereenigd in eene gedachte de onge- lukkige ter hulp komen. Hier te Aalst moet er politiek in zijn zoo willen het de liberale orakels I 't Is eenvoudig be- lachelijk I De heer Procureur des Konings te Dendermonde beveelt ons zijn hierna volgend antwoord, gelijkvormig alle wet telijke voorschriften, in te lasschen in ons eerst verschijnend nummer. Indien wij ons nu wilden gedragen naar 't voorschrift van 't art. i3 van dekreet op de drukpers lijk wordt be volen, dan zouden wij met volle recht het schrijven van den heer Procureur naar de scheurmand zenden. Maar neen 1 Nu, dit gezegd zijnde, ziehier den brief van den heer Procureur Dendermonde, 27 Maart. Mijnheer de Bestuurder van DE DEN DERBODE Aelst. De Denderbode, die geene gelegenheid laat ontsnappen om mij aangenaam te zijn, (i) meent deze maal een afdoende feit te hebben gevonden hij meldt statig- lijk dat ik mij ten hoofde heb geplaatst eener Aalstersche liberale lijst, ten voor- deele der overstroomden. Het vertelsel was te schoon, en ik moet helaas 1 het loochenen. Ziehier, dood eenvoudig, wat er ge beurde Een groep personen van Aalst, waar onder er katholieken zijn, (2) hebben wij doen weten dat niet een ondersteu- ningskomiteit in uwe stad gevormd zijnde, zij niet wilden teekenen op eene lijst, van huis tot huis aangeboden door de politie agenten. Aan deze personen heb ik letterlijk ge zegd Ik bid u maakt van dees alles geene politieke kwestie de honger, de koude, de nood zijn noch katholiek noch liberaal zij zijn eenvoudig menschelijk. Indien gij niet wilt teekenen op hetgeen gij noemt de politielijst verzamelt dan uwe penningen en zendt ze aan den acht baren Voorzitter der Rechtbank van Den dermonde die zich zal lasten ze te doen toekomen aan het gemengd provinciaal komiteit, te Gent, waarvan bij lid is. En inderdaad, Mijnheer de Voorzitter der Rechtbank heeft gisteren eene som van vijf honderd franken ontvangen, voor de overstroomden bestemd, en welke door mijnen achtbaren collega onmiddelijk aan Mijnheer den Gouverneur der Provincie toegezonden is. Om volledig te zijn, zal er ik er bijvoe gen dat die zelfde personen rechtstreeks aan de overstroomden eenige hulp in natuur hebben bestemd en dat ik de mis daad heb begaan als bemiddelaar te die nen voor de verzending dezer hulp aan de lokale komiteiten I Het gemengd pro vinciaal Komiteit is insgelijks, door den heer Voorzitter, van dees geval verwittigd geweest. (3) En ziedaar alles I Gelijk gij bemerkt. Mijnheer de Be stuurder, de Denderbode zal elders moe ten zoeken alvorens in den Procureur des Konings van Dendermonde iets anders te ontdekken dan hetgeen hij is en wil blijven een magistraat. Gij zult dus, gelijkvormig alle de wette lijke voorschriften, het tegenwoordige inlasschen in al de nummers van al de eerstverschijnende uilgaven van uw dag blad cn daar ik niet wil blijven onder den indruk eener beschuldiging, zoo be lachelijk als kwaadwillig; opentlijk tegen mij gericht (4) voorbehoud ik mij het recht mijnen brief aan al uwe ambtgeno ten der pers van Aalst over te maken. Aanvaard, mijnheer de Bestuurder, mijne groetenissen. F. Van den Bosch, Procureur des Konings. P. S. Het tegenwoordig schrijven is een antwoord op het artikel verschenen in nnmmer383oden Denderbode(25Maart). (1) Wij laten geene gelegenheid ont snappen om 11 aangenaam te zijn. Uit den volgenden tekst van uw schrijven moeten wij afleiden dat dit woord verkeerd moet verstaan worden wij moeten lezen onaangenaam. Dus «De Denderbode.) zoekt U onaangenaam te zijn wij zou den een hekel tegen u hebben. Wij hopen van uwe loyauteit en als magistraat dat gij ons het nr of de n'5 van De Denderbode zult willen aanwijzen in 't welk of in de welke wij u hebben onangenaam geweest i. a. w., dat wij U zouden hebben aangevallen. Wij weten niet dat wij u ooit, in 1 De Denderbode een strootje in den weg hebben gelegd. Wat meer is, wij hebben zelfs de eer met U persoonlijk te kennen. Wij zouden wel haast gaan denken dat gij ons ergens een strootje in den weg hebt gelegd, zoo iets dat u doet veronder stellen dat wij u zoeken... Maar, neen dat is 't niet 't eene of 't ander liberaal orakel dat op 1 De Denderbode erg gebeten is, zal u verschalkt hebben. (a) Waaronder ook catholieken zijn 1 Wie heeft u dat wijs gemaakt?... Hier te Aalst heet men die soort van catholieken smoelmakers, floeren, man nen met eene catholteke overtuiging van 4 meters voor'nen frank... Pasop, heer Proc reur, laat ons toe het u te zeggen Als ge geloof hecht aan hen die u dit wijs maakten, zult ge u meer dan eene blauwe scheen loopen. 't Zijn mannen onder eene ongelukster geborendie de eene ezelarij na de andere uitsteken en de eene domme streek op de andere stapelen. Time Danaos et dona ferentes. (3) Gij schrijft dat zij die op de zooge zegde lijst van den Procureur des Ko nings inteekenden eene som van 5oo fr. hebben gezonden aan den achtbaren heer Voorzitter der Rechtbank van Dender monde en het overige in... natuur. En de heer Voorzitter heeft die som van 500 fr. gezonden, zegt gij, aan het gemengd comiteit te Gent waarvan hij lid is. Dwaling, heer Procureur, de achtbare heer Voorzitter van Dendermonde maakt geen deel uit van 't gemengd provinciaal Comiteit maar wel de achtbare heer Bur gemeester van Aalst maakt er deel van uit. De heer Voorzitter maakt slechts deel uit van een Ondercomiteit van bedetling der onderstanden. Waarom heeft men zich naar 't Paleis van Justicie te Dendermonde gericht en niet naar stadhuis te Aalst Uit politieke dwaasdrijverij, voorwaar! (4) Gij wilt niet zegt gij, heer Procu reur, onder den indruk blijven eener be schuldiging zoo belachelijk als kwaadwil lig, openlijk tegen U gericht. Wij herhalen het U waarin bestaat die beschuldiging tegen U die, in ons artikel van Zondag 11., zou te vinden zijn Wij hebben eenvoudig het onloochen baar feit bcstatigd dat zekere liberalen aan de poiitieagenten hebben geantwoord Wij, liberalen, teekenen in op de d lijst van den Procureur des Ko- nings. Ja, dit feit alleen hebben wij bestatigd. Uwe bemerkingen tot ons gericht, zijn dus aan een verkeerd adres te recht geko men ze zijn verdiend door de liberalen, door hen die eene deugnieterij hebben uitgestoken, die op laakbare wijze misbruik van uwen naam, van uwe hoedanigheid als magistraat hebben ge maakt, die U tegen alle recht en rede als hun vaandrig hebben voorgesteld. Aan hen en aan hen alleen passen uwe bemer kingen en niet aan ons 1 De zoogezegde politielijst van Aalst zal rond <le 7000 fr opbrengen en de liberale lijst (Telt uw beetje), 5oo franks geld en 541 fr. in natuur f Te Dendermonde brengt de catholieke lijst meer dan 20,000 fr. op en de libe rale nauwelijks 4,000 fr, Te Sint-Nicolaas hebben de catholieken ingezameld meer dan 50,000 franks cn dc liberalen met groote moeite 5000 fr. De Aalstersche liberalen spannen de kroon. En dan als de liberalen 'nen frank ge ven, maken zij er voor tien lawijt over ze vertellen het aan de boomen... Wat moet La Chronique, b de libe ralen tot in de ziel goed kennen als ze hun toeriep Tous pingres 1 Allen oordjesbijters 1 Leutebemestiug. De Lente nadert met rasse schreden en de boeren beginnen te denkin aan de kwestie der bewerking en bemesting hun ner landerijen. Maar wat gedaan Tengevolge van de buitengewone duurte van het sodanitraat staan velen in twijfel en houden raad ondereen. Wij meenen dat ze geen onge lijk hebben:goed geschikt is half gedaan, zegt een oud spreekwoord. De aanhoudende regens ook maken de landbouwers benauwd van sodanitraat, daar men vreest dat deze meststof die men zoo duur betaald heeft, dan nog ge deeltelijk zou kunnen verloren zijgen. En waarlijk die vrees is niet van grond ont bloot. Die beweegredens doen de landbouwers nadenken en de vraag opperen of het niet beter ware guano te gebruiken, die hun zulke gunstige herinneringen heeft nage laten. Op vele plaatsen van ons land staat die meststof nog altijd in eere en in hoog aanzien bij de boeren. Op andere plaat sen, tengevolge van den lagen prijs aan welken weleer het sodanitraat geleverd werd, had men dit laatste verkozen. Voeg daarbij dat er een tijdlang veel nagemaakte en vervalschte guano in den handel werd gebracht, die het vertrouwen deed wan kelen. 't Gaat ongelukkiglijk maar al te dik wijls aldus. Wanneer iets van natuur goed is en gunstige uitslagen geeft, zijn er altijd oneerlijke lieden die van dezen goeden naam misbruik maken om min derwaardige stoffen als appelen voor citroenen te verkoopen. Thans echter is de Peru Guano in han den van eerlijke en deftige handelaars, die zich onmiddelijk onder het toezicht ge plaatst hebben der Staalslaborntoriums eu die niets beters vragen dan dat de landbouwers zich door ontleding overtui gen van den inhoud. Gezien van den eenen kant den hoogen prijs van den nitraat en van den anderen kant de uitmuntende hoedanigheden van Peru Guano voor aardappels, haver, bee- ten, gras, enz., kunnen wij de landbou wers geen ongelijk geven van eens goed na te denken vooraleer hunne aankoopen te doen. Doch eenen goeden raad ziet toe dat ge wel echter Peiu Guano koopt en geen namaaksels. Daartoe zijn twee middels i° De scheikundige ontleding. 20 Het nauwkeu rig onderzoek der zakken. Denaam als ook het gewaarborgd staan in blauwe kleur de hoorn van ovtrvloed in 't rood, teiwijl 3 gele strepen in de lengte van den zak gemaakt zijn. Betooging Helleputte-Schollaert. Onze lezers weten 't wellicht al dat de Belgische Boerenbond een groot huide en dankbetoog bereidt ter eere van zijn Hoofddek^n, M. Helleputte, en van zijn Onder-Deken, M. Schollaert. Op Zondag 29 April, zal dit betoog plaats hebben. Te 10 uren wordt de jaarlijkscke Alge- meene Vergadering van den Boerenbond gehouden. Daarna zullen de meéfeestende gilden en fanfaren zich stoetsgewijze be geven naar de feestzaal, waar, ten 1 ure, het volksmaal zal beginnen. Eene inschrijving is geopend in al de hoerengilden. De inschrijvers ontvangen het portret van MM. Helleputte en Schol laert. Ditjes en datjes. Pnntoefiele. Nog altijd niets gewaar geworden... 't Is elders dat hij zich hooren laat. In zitting des Ge- meenteraads bekloeg hij zich over den slechten staat van 't gaanpad op de Vaart maar, wat mij betreft, voegde hij er by, met mijn pantoeffels zal ik wel over geraken. Goed, man, maar vreest ge niet dat de spotvogels u zouden kunnen nazingen Dat ge zoudt te hoon n krijgen En ziet hem daor eens gaon, en ziet hem daor eens gaon he weer zen pantoeffels aon Destijds was het van den blonizak en zoo zou het, lijk 't spreekwoord zegt, van den neus in den mond kunnen druipen. 'T IS om er van te schrikken en te beven als men de liberale orakels hoort afgeven op de doode hand. Zoodra het kiezing wordt, draaien zij de poort van hun arsenaal open en grijpen er naar hunne reeds doodgezaagde wapens van vroeger tijden. E11 dan gaan zij er op los om over de daken uit te bazuinen dat weldra gansch Btlgië door de kloosterlin gen zal overrompeld worden en dat we dan zullen naar de pijpen moeten dansen van dezen of genen Z. E. abt of abdis. Een liberaal orgaan Le Matin van Antwerpen spot rondweg met die vreese- lijke kwaal der doode hand en zegt klaar en duidelijk waarom c Naar onze meening, zoo schrijft Le O Matin heeft de doode hand veel van hare belangrijkheid verloten, sedert dat de openbare rijkdom bijzonderlijk roerend is geworden, want men kan geene roerende waarden uit den omloop trekken. De kloosters bewaren hun geld noch in kousen, noch in oude meube- len. Hun geld zooals alle geld, dient a om allerlei ondernemingen le bevoor- raden, en is meegesleept in den alge- meenen omloop. Wij kunnen missen, DOCH WIJ r, KUNNEN MET MOEITE BEVEN als men ons spreekt van doode hand, op eenen plechtigen toon en dat men tracht, met dat middeleeuwsch woord, ons te doen zien rond het klooster dat alles heeft ingenomen, eenzaamheden waar zeer zeldzaam zelfs kraaien vlie- gen. En onze meening is, dat zoo men de burgerlijke persoonlijkheid aan de kloosters toestond, er veel minder mis- bruiken zouden bestaan dan heden. omdat er noch mysterie, noch schaduw zouden zijn en dat de vergiftige padde- b stoelen nooit in de zon wassen. Ons ideaal zoude zijn dat men de kloosters behandele juist lijk gewone maatschap- pijen, n Wat denken de Kribbelaars van den armtierigen Dendergalm van die beoor deeling van Le Matin Een woordje antwoord, verwachten wij... Maar, neen toch, ge zult weer zwij gen 't is gewoonte. I» den gemeenteraad le Luik zaagt men voort op den weer, die moet beslissen of men een verzoek om het verplicht onderwijs naar de Ka ner zal zenden. M. Goblet had zich laten ontvallen dat Voltaire ergens had geschreven, dat het onderwijs met gemaakt was voor de werk lieden. Daarop sprongen de twee andere groe pen te peerd. Liberalen en socialisten eischten dat M. Goblet dc plaats zou aan wijzen, waar dit te lezen stond. En Don derdag heeft de raadsheer de gevraagde inlichtingen gegeven hij heeft het boek, de uitgaaf en de bladzijde aangewezen, en, tot bevestiging zelfs eenige trekken voorgelezen, als Men heeft noodig geoordeeld, de schoenmakers en dienstmeiden te ver lichten 't Is het klein getal, dat het publiek uitmaakt het overige is de gemeene man Ik beveel u aan, den eerlooze te vernietigen bij de eerlijke lieden en «hem» te laten aan het canaille En opdat er geen twijfel zou bestaan over de beteekenis van dit woord, voegde hij er bij Ik bedoel door canaille, het volk, het gepeupel, dat slechts zijne handen heeft om te leven. En eindelijk Het volk zal altijd zot en barbaarsch zijn het zijn ossen, die niets noodig heb ben dan een drijfstok, een juk en hooi. Waarlijk, voor mannen die den demo craat willen uithangen, hebben zij een schoenen beschermheilige gevonden. AELST. Crecmboter, Markt van Zaterdag ii Maart 1906 120 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil, Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 289 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 23ho kilogr. Sint-Martenskerk SERMOENEN der GOEDE WEEK. Om 5 1/2 uren 's morgens Vlaamsche Onderrichting. Om 5 1/2 uren 's namiddags Lof waarna Fransch Sermoen. Om 8 uren 's avond Zang door het volk en groot Vlaamsch Sermoen. De Vlaamsche Sermoenen door den Eerw. Pater Bouckaert, Redemptorist uit het klooster van Antwerpen De Fransche Sermoenen door den Eerw. Pater Phiuppe, Redemptorist uit het klooster van Beauplateau (Luxem burg). Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag i April 1906. M. De Waele, Kerkstraat. Priesterlijke benoemingen. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Aalmoesenier van 't Werk der Vlamin gen te Parijs, den E. H, De Bó, E., on derpastor te Dickclvenne Onderpastoor te Dickelvenne, den E. H. Verstraeten, L. M., priester in het Seminarie te Temsche, den E. H. Pon- net, P. H., onderpastoor te Waarschoot; Coadjutor te Wondelgem, den E. H. Gsselaer, S., priester in het Seminarie. Rechterlijke kronijk. Vreeselijk drama. De familiën Becusaert en Colpaert, van Lichtervelde, die geburen zijn en elk verscheidene zonen hebben, hadden elkaar een onverzoenlij- ken haat gezworen. Op Zondag 14 Januari laatst, rond 11 ure 's avonds, ontmoetten Rtné en Theo- phiel Colpaert, met dezes schoonbroeder August Jacques in eene herberg de twee zonen Becusaert die vergezeld waren van hunnen schoonbroeder Jules Lanckriet. De eersten spotteden met de Becusaert's omdat deze op een orgelken speelden. Daaruit ontstond er eene woordenwisse ling. Toen de Becusaert's en Lankriet de herberg verlieten, werden hun pintglazen en een zwaar ijzeren voorwerp achterna geworpen, die twee hunner licht kwetsten aan 't hoofd. De Becusaert's sprongen binnen en kwamen bijna onmiddelijk terug, twee elk met eene spade gewapend de derde met eene riek, en randden de tegenpartij aan, hunne vreeselijke wapens in 't wilde zwaaiende. August Jacques kreeg op het hoofd een vreeselijken slag met eene sprde hij viel bewusteloos neer. René Colpaert die eenen spadeslag afweerde, werd het vleesch van den arm gestroopt en Theophiel Col paert bleef gedurende langen tijd tusschen leven en dood- Deze zaak werd Vrijdag opgeroepen. Eene aanzienlijke menigte woont de debatten bij. Van de zes beschuldigden zijn er drie afwezig. Jules Becusaert. Evarist Becusaert tn Lanckriet zijn naar Amerika gevlucht. STAD AALST. De groote kamp strijd voor vet Vee, zal plaats hebben op Zaterdag 7 April aanst. op de Hout- merkt. Voor nadere inlichtingen, men raadplege de plakbrieven. Au bon Uarclié, Nieuw- straat, Brussel, stellen ten toon en te koop de zomerartikels in confectién en costumen en de laatste nieuwighe den in geweefsels. Op aanvraag zending van het ca- taloog franco van i« 11<* on kosten en van allen aankoop te rekenen van twintig frank. HET BESTUUR van het Stede lijk Hulpfonds tegen de Werkeloosheid brengt ter kennis van de belanghebben den, dat het bedrag van den bijleg voor de maand April 1906, vastgesleld is op zestig per honderd 60 p. °/0) Voor vrouwen en leerjongens is de bijleg ge paald op veertig per honderd (40 p. °/0). Daar het Bestuur beschikbare middelen bezit, zullen de vergoedingen voor lang durige werkeloosheid insgelijks uitbetaald worden. (Reglement van inwendige en dienstorde, art. 34 tot 53). EEN GEVECHT had Zondag avond plaats te Lede ter herberg van B. Schoof. Zekere G., zocht twist en de baas wilde hem buiten steken, maar de vlegel gaf hem twee harde slagen op 't hoofd. De vrouw die ter hulp van haar man kwam, bekwam ook eene ernstige wonde aan 't hoofd. G. begaf zich daarna ter her berg van Van den Broeck en verbrijzelde er eene vensteiruit. Proces-verbaal is opgesteld Brandramp. Zondag namiddag rond 4 uren zijn te Hillegem, wijk Perre, de woning en stalling afgebrand van Alfons Van den Berghe, landbouwer. Het vee is kunnen gered worden. VOOR DEN HOEST IS DE BORSTSIROOP DE PRATERE wereldberoemd. Hij alleen gepetst zonder gevaar, ter wijl andere onbekende pillen, tabletten of andere siroopen, schadelijk zijn voor het hart, maag, nieren, en de longvezeltjes verbranden. De siroop De Pratere bevat geene schadelijke stoffen, siopt niet op, en mag zelfs door de kinderen genomen worden, want hij geneest ook de kink hoest in 10 dagen. Prijs 2 franken de groote fli sch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een pestbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook ie Aalst, bij de apothekers De Vale keneer en Callebaut, Werd te Kortrijk verhaald.Een inwoner van Kortrijk zegt hier rechtzin nig en volgaarne de wijze dat hij einde lijk verlicht en vervolgens genezen werd van eene aandoening, die zijne wanhoop uitmaakte, degene, die aan aderspattige zweren, eczema, speen, dauwworm, enz., lijden, zouden wel handelen er voordeel uit te irekken. Mr Holvoet-De Bceuf, 28, Houtmarkt, te Kortrijk, zegt ons sedert vier jaren leed ik van uitwendig speen, mijne pij nen waren zoo hevig, dat ik niet gezeten kon blijven en zeer dikwijls was ik van den slaap beroofd, ik had menige midde len zonder uitslag beproefd, was zelfs dikwijls geopereerd geweest, maar de kwaal keerde altijd terug, ik wist niet wat doen en was wanhopig, toen ik 't gebruik deed der a Foster's Zalf verkocht te Aalst bij Mr De Valckeneer, apotheker, waarvan men zooveel goed zeide. Ik wil hier zeer rechtzinnig bekennen dat mijne vreugde groot was toen ik van af de eer ste toepassingen eene groote verlichting kon bestatigen en reeds van den vijfden dag was ik teenemaal genezen. Ik denk dus mijne dankbaarheid voor zulk een kostbaar middel te moeten betuigen met degene aan te bevelen, die lijden zooals ik leed, overtuigd zijnde hen eenen dienst te bewijzen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te ma ken. De jeukingen, eczema, het speen, als ook al de huidaandoeningen in 't alge meen zijn eene aanhoudende kwelling de prikkeling is er des te meer onver draaglijk van daar alle rust cnmogelijk is het leven is een ware last en de ge zondheid wordt ondermijnd. De Foster's Zalf verlicht altijd en verzacht reeds van de eerste toepassing, gelijk welke huid aandoening, zooals eczema, bloedend of droog speen, pijpzweren, vochtige kors ten, impetigo, melkkorst, puistjes, dauw worm, jeukingeu, winterhanden en voe ten, barsten, enz. Voor al de gewone gevallen is eene doos altijd voldoende en niet alleenlijk eene verlichting, maar eene krachtige, blijvende genezing te geven zonder her val. De Foster's Zalf gelukt altijd, daar zelfs waar al de zorgen mislukten. Verzekert U dat men U de Foster's Zalf geve van dezelfde soort als die welke M. Holvoet gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen fr. 3,5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 5o, Couden- bergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 8. Naar de Overstrooming. Vier Wetter-che velorijd* rs kwamen Maandag 11. te Wichelen gereden. Zij waren raar de oversirooming gaan kijken. Aan het kasteel sloegen zij een verkeerden weg in en kwamen te recht in den wal. Zekere Van Santen verkeerde in zulke slechte staat dat men hem naar de statie dragen moest. ZONDAG kwam tijdens de Vespers oen woestaard in de kerk te Bavegem en maakte er van zijnen Jan. De kerkbaljuw dreef hem buiten, doch in het portaal ging hij den kerkbediende te lijve en trok zijn sluier aan flarden. Procesverbaal is opgesteld. Uit Temsche schrijft men aan het Volk van Gent Het afmaken van den doorgespoelden dijk aan den Esch Polder was Woens dag, om 3 1/2 ure namiddag, gedaan. 160 werklieden, waarvan een groot ge deelte van de steenfabriek, hadden mede- geholpen tot het bespoedigen van het werk. Ieder was tevreden over het welge- lukken van de bewerking en de oeverbe woners waren van den grooten schrik ontlast. Maar rond 7 ure met de hooge tij, is ongelukkiglijk dezelfde dijk voor de tweede maal weggespoeld, en dat, niet tegenstaande men drie schepen moellons en 20.000 zakken zand gebruikt bad. Alles is dus te herbeginnen. De diepte voor den dijk is reeds op 20 nieters gekomen en in den Polder ziet men in alle richtingen eene groote hoe veelheid turf verspreid. Dinsdag is te Dendermonde aange bracht de 2ojarige V. d. B. beschuldigd om te Zele op het gehucht Heiweide eene hoeve in brand te hebben gestoken. Ge tuigen verklaren, hem met een brandende strooibosch naar de hooischuur te hebben zien gaan. Na eerst geloochend te heb ben, eindigde hij toch mei bekentenis te doen. De bende zakkenrollers, die Zon dag te Brussel werkte langs den Carna valstoet, is te Rijsel aangehouden. De Brusselsche dieven zijn ook van zessen klaar. Men beelile zich in dat zij Zondag, in volle daglicht, vlak tegenover het policie- bureel, in de oude plaasterfabriek der Willebroeckkaai, op den hoek der Dijle- straat, al het koperwerk van het stoom- machien hebben afgenomen en gestolen. Zij hebben zelfs de stang, kortom schier heel het stoomtuig uiteen moeten nemen, om die verlangde koperen stukken, cous- sinets, enz. te kunnen meester worden. Al de gebeurtenissen, die elkaar zoo snel achtereen opvolgden, had het publiek de misdaad der Zwaluwstraat te Brussel, min of meer doen vergeten. Niemand dacht er nog aan den Kleinen Emiel den schildersgast Decock, die nog altijd in de gevangenis zaï, omdat bij, zich voor policieofficier willende doen doorgaan, poogde den moordenaar te vinden, om de uitgeloofde premie te winnen, en op den duur zelf als vermoedelijke moordenaar gepakt werd. Hij is Donderdag losgela ten worden. Een gekend ondernemer van Sint- Gilles (bij Brussel), M. Jul. M., had, om zich de noodige geldmiddelen te verschaf. fen, een aantal valsche handelseffecten in omloop gezonden en dat zou nog voort geduurd hebben, zonder de ontdekking van zijnen boekhouder, G., die hij ver leden jaar in dienst had genomen, en die zich verwonderde over de zonderlinge comptabilteit, welke men er hiér op nahield. Toen hij dit deed opmerken, werd hem gezegd, dat zijn voorganger een zorgeloos man was maar G. vermoedde, en was er weldra van overtuigd, dat men hem de waarheid verborg. Dit bleek des te meer, daar men weigerde, hem zekere boeken te overhandigen, die hij noodig had om de boekhouding te doen naar de eischen der wet. Toen besloot hij. op eigen gezag, de zaak te onderzoeken. En hij ontdekte dat overal effecten, tot een aanzienlijk bedrag gaande, in omloop waren gebracht. En nog grooter was zijne verbazing toen hij ontdekte dat al die wissels valsch waren. Hij ontdekte er tot een bedrag van 270,000 fr. en daarenboven bestatigde hij dat op 1 Maart de schriften van zijnen patroon sloten met een deficit van fr. 25o,ooo. M. deed overgroote kosten zoo had bij onder andere eene mecanieke zagerij op gericht volgens de laatst nieuwe stelsels. En om de kosten te dekken had hij wis sels getrokken op vrienden en kennissen en die met valsche handteekens bekleed. Zelfs had hij er getrokken op zijne werklie, met valsche acceptaties. Onder zijne slachtoffers zijn verschei dene geestelijken een klooster en eene bank uit het binnenland verliezen veel geld dat zij hem hadden voorgeschoten. Een wisselagent verliest 90,000 fr. Zijne te vervallen wissels voor Mei be dragen 88,000 fr. M. is nu door vonnis van 24 Maart in failliet verklaard en alles is in zijn huis in beslag genomen, behalve... hij zelf. Hij is de grenzen over. De zaak maakt veel gerucht in de on dernemerswereld. Een Antwerpenaar, F Callewaert, werd des nachts in de Beierschestraat, te Brussel aangerand door vier personen, die hem poogden te bestelen. Op zijn hulpgeroep snelde eene nachtpatroelje toe, die eenen der bandieten aanhield. Het slachtoffer van die aanranding is eenen diamantslijper, wonende in de Offerande- straat, te Antwerpen en die te Brussel op bezoek was. De aanranders moeten hem deerlijk toegetakeld hebben. De aange houdene is een Luxemburger hij wei gert zijne medeplichtigen te doen kennen. Delhaize Broeders C% DE LEEUW. De lekkere chocolaad der Boteresses die zulken eerlijken bijval ter Tentoonstelling van Luik heeft gehad, is nog te koop in onze succursa len. (2) Achiel Van de Vyvere, landbouwer te Meirelbeke, oud 40 jaar, vader van 6 kinderen, had bijna gansch den dag ge dronken, en :s avonds thuis gekomen, smeekte zijne vrouw hem, thuis te blijven, doch te vergeefs. Hij nam zijn geweer en zegde dat hij het ging verkoopen. Twee schoten werden onderweg gelost, naar verdachte beweert, door een ander afge schoten. Ter herberg gekomen van M. Prosper Dhaenens, kwam hij in gezelschap van Roan Oscar, 25 jaar, Emiel Maes, 21 jaar, Octaaf De Backer en nog eenige andere^ personen. Opeens vertrok hij, doch wachtte buiten bovengenoemde personen af. Toen deze buiten kwamen, sprong Van de Vyvere op hen toe, en stak hen beiden met een nog al groot zakmes. Oscar Roan kreeg in de borst eene wonde van 6 centimetere breed en 4 diep, dicht bij het hart. Emiel Maes, waarschijnlijk met den steek te willen afweren, werd aan den linkerarm gekwetst deze wonde was 5 centimeters breed en 3 diep. Oscar Roan riep Ik ben gestoken en viel ten gronde. Zijne makkers droegen hem in de herberg van D'Haeneris. Roar, heeft schrikkelijk veel bloed ver loren. Met Emiel Maes was het zoo erg niet gesteld. De dader is maandag aangehouden en 's namiddags naar de gevangenis van Gent overgebracht. Alle liefhebbers drinken de fijne oude genever Rigolo. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Bckaert is de fijnste en aangenaamste, Sedert eenigen tijd was de policie van Kortrijk verwittigd dat minderjarige meisjes naar het huis van zekere weduwe gelokt werden. De policie oefende eene bijzondere waakzaamheid uit en Woens dag werd er eene huiszoeking gedaan. Men had er een i5jarig meisje uit de stad en een handelaar uit eene naburige ge meente zien binnengaan. Eerst na lang zoeken kon de policie hen ontdekken. Er is proces-verbaal opgemaakt. Zondag avond heeft zekere Schade- ron. geboren te Antwerpen en wonende te Courcelles, zijne vrouw te Waver ver moord. De vrouw was de echtelijke woning ontvlucht en terug naar hare ouders ge keerd. En haar man, wetende dat zij daar Carnaval zou vieren, ging hij er naar toe, om haar te verrassen. Met eene mijnwer- kerspiek heeft hij haar vijf wonden toege bracht, die den dood voor gevolgd hadden. Toen heeft Schaderon zichzelvt n ge vangen gesteld. Het parket van Brussel is ter plaats geweest om een onderzoek te doen. Woensdag voormiddag, omtrent half tien. zijn te Esschen, de vier schoone kalfvaarzen, door de douaniers over 8 di'gen aangeslagen, vermoedelijk door personen, die in de zaak betrokken zijn, uit den stal (25 meters van de grens) waar zij tot dc verkooping, die Zaterdag aan staande moest plaats hebben, gestald waren, weggebracht. Zij zijn er mede op het Hollandsch grondgebied gevlucht,

De Denderbode | 1906 | | pagina 2