Donderdag 5 April 1906 5 centiemen per nummer. 57ste Jaar 3855 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een voorbeeld. OVERSTROOMIMGEN DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ep 3d« bladzyde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vryduf in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 4 APRIL 1906. Onzes dunkens kunnen wij bijna niet genoegzaam de aandacht onzer landge- nooten inroepen op 't voorbeeld dat we op onze dagen in Frankrijk te zien krij gen. Ook dienen wij een terugblik te wer pen in 't verledene en de lessen die de geschiedenis ons herinnert, te overwegen. De godsdienstoorlog woedt in Frank rijk, op bevel der maconnitke logiën die er volkomen meester zijn. De goederen van kerken er. kloosters zijn ten voordeele van dm Staat geroofd geworden en openbaarlijk verkocht. Tal van kerken en bidplaatsen zijn ge sloten geworden en 't is er aan de catho- lieken onmogelijk hunne christene plich ten te vervullen. Ja, 't is hun onmogelijk gemaakt des Zondags Mis te hooren en tot de H.H. Sacramenten te naderen, 't Is een soort van besloten tijd gelijk onder de heerschappij van de revolutionnairen jaren 1790. Velen onzer lezers hebben hunne ouders en grootouders de droevige geschiedenis ervan meer dan eens hooren verhalen. 't Is in Frankrijk betreurlijk gesteld met onze catholieke geloofsgenoten. Doch iets brengt troost bij, 't is de hoop dat deze vervolgingen niet lang duren zullen. De geschiedenis leert ons dat de gods dienstoorlog nooit geluk heeft bijgebracht. Hendrik IV, Keizer van Duitschland was ook een kerk vervolger, hij verwekte zelfs een ar.tipaus, werd in dm kerkban geslagen en was eindelijk gedwongen in 1077 naar Canoasa waar de ware Paus Gregorius VII was opgesloten, vergiffenis te gaan afsmeeken. Napoleon I, de groote, de machtige Keizer van Frankrijk vervolgde ook de Kerk en den Paus en moest eindelijk be kennen dat wie van den Paus eet er van berst. En hij sprak met kennis van zaken. Na de oorlog van 1870-71 in dpn wel ken Duitschland Frankrijk overwon dacht Bismarck, de ijzeren kanselier, zich bij machte, om aan zijnen haat tegen de R. C. Kerk lucht te geven. Een gods dienstvervolging, kulturkampf geheeten, werd verwekt. Bisschoppen, Priesters, Kloosterlingen werden in 't gevang ge worpen of uit 't land verbannen. En onze Belgische liberalen wezen er op, zeggen de Ziedaar een schoon voorbeeld dat Duitschland ons geeft. Maar hij die Frankrijk had overwonnen moest weldra buigen voor den Faus, een 8* vervolg. De Bo9phorus was schooner dan ooit. Zijne haven was door eene schitterende zon verlicht en, op den seraskiertoren staande, ontwaarden reizigers de bekoor lijke oevers der Dardanellen. Onder dezen onvergetelijk schoonen hemel verlicht de zon niet enkel het landschap zij kleurt het en omgeeft het met dun waas, dat de hevigheid van het licht tempert, en aan het firmament het uitzicht geeft dat het in Griekenland heeft. Nu reeds Michaël. vroeg zij, toen hij eene beweging deed om henen te gaan. O laat ons nog wat blijven. Goede lieve laat ons blijven ik wil het maar als de stomboot vertrekt zonder ons, zal dit voor ons eene aanzien lijke vertraging veroorzaken. En als wij overal zoolang stil blijven, loopen wij gevaar Frankrijk niet meer te kunnen bezoeken. Gij weet dat ik elk oogenblik naar St Petersburg kan worden terugge roepen. Nu laat ons dan spoedig gaan want ik zou liever al het overige van mijne reis opofferen, dan mijn geliefd Frankrijk niet te zien, riep zij levendig Uit. zwakken grijzaard, Pius IX, welke alsdan den H. Stoel van Petrus bekleede. En toen de thans regeerende Keizer den troon beklom, dankte hij Bismarck af en knoopte dadelijk betrekkingen aan met den H. Stoel, welke altijd meer en meer vriendschappelijker worden. Op onze dagen is het nu weer in Frank rijk dat er oorlog wordt gevoerd tegen de R. C. Kerk. Vele staatsmannen van groot aanzien keuren dien strijd volmondig af ondanks zij verre zijn van catholiek te wezen. Alleen de haatvolle liberalen en socia listen keuren hem goed en vragen dat hij altijd meer en meer zou verscherpt wor- den, Maar zal dien strijd voordeelig zijn aan 't Fransclie volk in 't algemeen Wij gelooven het tegenovergestelde. Frankrijk gaat met rasse schreden naar den ondergang, 't Staatsbankroet staat reeds in 't verschiet. Veertien dagen geleden ontstond er twist in de Kamers tusschen twee minis ters, MM. Poincarré minister van finan ciën en Thomson minister van zeewezen. Deze laatste eischte een crediet van een miljoen frank dat noodzakelijk was vol gens hem en de minister van financiën wilde het niet toestaan. M. Sarrien, cabi- mtshoofd, werd geraadpleegd en de kwestie verdaagd... En waarom Wel om niets anders dan omdat Joos in de kas huist. M. Jules Roche bewees in de Fransche Kamer dat de uitgaven 91 miljoen groo- ter zijn dan de inkomsten. Om het verschil te dekken zal Frank rijk die 91 miljoen moeten leenen. Maar, als men leent moet men ook in terest betalen, en de interesten moeten uit den zak komen der lastenbetalers. M. Roche zegde u Het is hoog tijd de algemeene belan- gen van Frankrijk na te zien. s De Kamer kan er niets meer aan doen, maar het behoort aan het land s der aanstaande kiezingen de noodige besluiten te nemen. Indien d-.- lastenbetalers, in het alge- meen, dezen toestand in acht namen, a zij die op het einde van de rekening toch de meesters zijn, ze zouden gauw gedaan hebben met onze geldmiddelen n in orde te brengen. De spreker toonde aan dat sedert 1874 de uitgaven van 2623 miljoen tot 3713 miljoen 's jaars zijn geklommen. Dus eene vermeerdering van van 1090 miljoen per jaar, Het totaal der openbare schuld in Frankrijk, beloopt tot 44 miljard of 44 duizend miljoen 't is te zeggen meer dan een miljoen der inwoner. Dat is een gevaar voor het land, zegde de heer Roche. Deze toonde daarna aan dat de handel in Frankrijk wel vooruitgaat, maar veel minder dan in andere landen. Terwijl de handel in Frankrijk, met 3o per °/0 toenam, ging hij in Engeland 66 per °/0 in Duitschland 106 per u/0 in België no °/o tn in de Vereenigde-Staten 143 per°/0 vooruit. Ziedaar, zegde de heer Roche, het ge volg der groote lasten die op de Fran sche bevolking drukken 1 Wat liberale gelukkigmakers, niet waar geachte lezers En zeggen dat onze Belgische geuzen vragen dat de kiezers hen 't bestuur des lands zouden toevertrouwen om 't voor beeld na te leven dat hunne Fransche partijgenoten ons voor oogen stellen. Neen, neen, zoo dwaas zullen wij, Bel gen, toch niet zijn. Onze liberalen en socialisten blijven er maar af in belang van den godsdienstvrede, in 't belang van 't vaderland en onzer nationale instellin gen, in 't belang van handel en nijver heid, in 't belang van den algemeencn voorspoed en welvaart STAD AALST. En een laatsten blik op het onvergete lijk schoone landschap werpend, greep zij den arm van den graaf en zegde op kinderlijken toon Geleid mij ik wil hier met geslo ten oogen vertrekken, zoo niet kan ik er niet toe besluiten die tooverachtige stre ken te verlaten.. Met gesloten oogen vroeg de graaf vroolijk. En als ik u verloren leid Dat vrees ik niet, Michaël. Het is mij zoo zoet door u geleid te worden. Zou ik overigens met u niet overal dur ven paan Overal, Irma vroeg de graaf op ernstigen toon, maar aan dit alleduagsche woord eene kleur gevende die de jonge vrouw deed sidderen. Eenige uren later stapten Michaël er. Irma aan boord van den stoomboot sultan, die naar Napels vertrok, Het gemengde gezelschap aan boord vermaakte op bijzondere wijze de jonge vrouw, die voor de eerste maal zulke lange zeereis deed. Eindelijk wordt het teeken voor het vertrek gegeven. De schroef begon te werken, eene rookpluim verhief zich inde lucht, en de Sultan verwijderde zich statig van de aanlegplaats. Een voordeelige wind stuurde het schip met snelheid tusschen de rijk be groeide oevers door. Een onbepaalbaar genot overstroomde hare ziel en, naast den oplettenden en in liet Land van Watie. Giften aan de slachtoffers. Opbrengstder vorige lijsten fr. 4,520,35. DERDE LIJST Leopoldslraal. Rud. Eeman, adv. 100, Joz. Eeman, 20, E. II. De Pratere, 20. M. Cercelet, 5, E. Megarick, 5, H. Van Geit, 5, C. Van Branteghem, 5, L. Wautbier, 5, A. De Keyser, 5, G. Michiels 5, F. De Vuyst, 6, Gez. Mou- ton. 8, G. Singclyn, 2, G. Janssens, 2, J. Maes. 2, W® Do Saedeleer, 2, J. De Pril. 2, P. De Motte, 2. F.Van Nuffel, 2, P. VanCaelenbergh.2. J. Wellekens, 2. L. DePau, 2, A. DeCock.2.E.Borms, 2, Th. Gossaert, 1, 0. Eemans, 1, E. Appelmans, 1, Leo Huylebroeck, 1, H. Bauwens, 1, WeDe Pelsmaker, 1,L. De Kies, 1, J. Troch, 1, L.Van Vaeren- bergh.i, V.De Preter, 1, J.Van Acker, I, Gez. Caliebaut, 1, We De Lattre, 1, E. Penne, 1, H. Van Mieghem, 1. V. Claessens, 1, E. Blanckaert, 1, WeVan Branteghem, 1, C. De Cock, 1, Th. De minnenden Michaël het verleden en het toekomende vergetend bracht zij op den lachenden grond van Italië dagen van geluk door die meende zij, nooit uit haar geheugen zouden gaan. En toch kwam op dezen geheiligden giond meer dan eens een wanklank de harmonie storen die haar zoo zeer in opgetogenheid bracht. De zweem van spot waarmee hij de heilige mysteriën beoordeelde deden haar onzeggelijke pijn, en ondanks zichzelven kwam het pijnlijk toor.e.l uit het kasteel Wla.ii- roff haar nog dikwijl voor den geest. En dan was zij overstelpt van een diep gevoel van smart, een pijnlijk voorge voel, waarvan zij zich geen rekenschap durfde geven. Overigens, hun leven was te veel ge vuld hun tijd te zeer ingenomen, dan dat die pijnlijke indruk haar gemoed lang zou bezwaren. Behalve dit leed door de jeugd en het gebrek aan ondervinding der jonge gra vin spoedig uitgewischt door het reizen weldra vergeten, vond Irma en Michaël den beminnelijksten en den meest eer- biedvollen der echtgenooten. Zoo kwamen zij te Parijs. De naam van den graaf de Valdef was er niet ge heel vergeten. De vrienden van den graaf ontvingen zijne dochter en zijnen schoonzoon met de onderscheiding aan hunnen rang ver schuldigd. En het was op den geboorte- Pelsmaker, 1, J, Salomez, 0,50, naam loos, 1. Lange Ridderstraat. Broeders van Maria, 100, Jaak Beeckman, 10. Korte Ridderstraat. We G. Van den Bossche, 2. Vrijheidstraat.Leon Limpens, 100, Fr. Beeckman, 10. E. H. Saudan, 10, G. Van Sinay, 2, E. Borreman, 2, naam loos, 2, naamloos, 2, F. L. Van den Bogaerile, 1, B. Mayart, 0,60, S Ruys sinck, 2,00. Arbeidstraat.Kind.Muylaert,2,50, F. Cherreté, 1,50. St. Jozefstraat. Zusters H Jozef, 2,50, E. Anné, 1. Gazometer straat. J.-B. Coppens, 3,00, F.Vanden Bossche, 2,00, L. Arne- linckx, 1,50, Schmitz, 1,50, J. De Pril, 1, Alf. Stalpaert, 1, Edm. De Buck. 1. Alf.VanCauter, 1, F.Van Nuffeltaire, 0,50, C. Roels, 0,50, J. Petit, 0,50. Schoolstraat. P. Baetens, 2, Jos. Courteaux, 2, Rob. Meganck, 2, Jos. Van Ginderdeuren, 1, Aug. Gowie, 1, Tli. Van den Borre, 1, J. De Boe, 1, L. De Smet, 0,50, A. Verleysen. 1, C. Bruylant, 1, J. Temmerman, 0,50, J.De Veylder, 0,25. Gentschestraat. We De Sonier Deschamp 20, A. De Ryck-Limpens, 5, A. Van Mulders, 5, Cli. Claus, 3, J.Van Vaerenbergh, 2, L. Vincent, 2, A.Mer- tens, 2, Geb. Van der Heyden, 2, L. De Bisschop, 1, M. üe Somer, 1, A. Hans- sens, 1, F Gits, 1, Airné D'Hondt, 1, A. Van derNiepen, 1, Adel, Mertens.l, P. Eemans, 1, G. Van der Poorten. 1. Pr. De Hauwere, 0,50, L. Luycx, 0,50, D. De Coninck, 0,60, Marie Van den Broeck. 0,50, R. Blommaert. 0 50, Ph. Cortbals, 0,50, P. Philips. 0,50, Leon Tanckere, 0.50,WC De Cock-Van Heek, 0,50, L.Van Iseghem, 0,50, J.De Moor, 0,50, naamloos, 0,40, F De Cock, 0.30, J. B. Van der Scliueren, 0,25, J. De Waen, 0,25, Ph. Seminck, 0,35, G. De Reu, 25,Ph. Remory, 0,25, Cam.Spins, 0,25, J. Chevalier, 0,25, L, Eemans, 0,25. E. Eemans. 0,25. Edw. Troch, 0.25. V. Panné, 0,25, A.Vanden, Borre, 0,20 J. De Mulder, 0,20. Nieuiobcekstraat. L. Van Tittel" boom, 0,55, J. Van Essche, 0,50, G- D'Haese, 0,50. Vrijheidstraat. J. De Coninck, 5, P. J.Grillaert,5, L.Van Branteghem, 5, Miserez, 2, J. Pevnsaert. 2, A. Teur- rekens, 2, J. Wautèrs, 2, D. De Vuyst, 2, F. Ghvsbrecht, 1, P- Van den Stor- me, 2. K. D'Haens, 1, A. Boin, 1, E Var» Ghyseghem, 1, J.-B. Robyn, 0,50, J. Viteux, 1. grond zelf dat Irma voor het eerst op trad in de hooge wereld die voortaan weer de hare zou worden, gelijk zij, in gelukkiger tijden die harer ouders ge wet st was. Het eerste groot bal waar zij ver scheen, had in het russisch gezantschap plaats. Zij vermaakte zich buitengewoon, hoe wel de tallooze huldewijzen en compli menten waarmee zij overstelpt werd, haar wel ten w-.inig buitensteek brach ten. Nooit had de jonge viouw zulke schit terende vergadering zulke pracht gezien. In het begin was zij er door betooverd maar dit wereldsch leven waarin feest maal, avond- en morgenfeeslen, zittin gen, het opera en andere schouwburgen elkaar onafgebroken opvolgden, maakten op haar etnen ganschen anderen indruk dan de bedwelming die gewoonlijk dat nietsdoende doellooze leven teweeg brengt. Zoo had zij hare loopbaan niet ge droomd. Ook, ofschoon 2ij met tegenzin Frankrijk verliet, zelfs met het voorge voel dat zij het nooit zou terug zien, toch was zij verheugd over het keiz- rlijlc bevel dat graat Wladiroff terug naar Sint Petersburg riep, om deel te nemen aan prachtige feesten die het hof ter gelegen heid van Kerstmis geven zou. Daarbij kwam nog eene andere reden die haar haar het naar huis keeren dub- Statiestraat. Me Moyersoen-Van den Hende, 50, L. Geerinckx, 50, O* Ed. Glénisson, 50, naamloos, 20, Dr F. Claus. 10, A Van der Smissen, 10, Van Ginderdeuren, 1<», P. Wauters, 10, E. De Raeve, 5, J. De Vos, 5. Gautley, 5, O. Lejeune, 2, E Haven, 2, A. Lefe- vere, 2, W* De Windt, 2, J. Thiers, 1, Is. Ardyns, 1, L. Lenssens, 1 H. Saey, 1, naamloos, 2, naamloos, 1. E spin v ad oplaai s. SL. Martensge- stichl, 40, G.De Coninck, 10, W® P.Van Hille, 5, V. De Valkeneer, 5, K. Van Driessche, 5, D. Van Sinay, 2, F. Dru- we, 2, A. Leleu, 1, E. D'Haese, 1, H. Eeckhaut, 1. C. Bogaert. 1. J. Panne mans, 1, W® Meersman, 0,50. Esplanadestraat.— J. Van Bemten, 20, Dr Verhaegen, 10, K. L.Van Dries sche, 5, W° Van Wichelen. 5, naam loos, 3, O. Van Overstraeten, 2, E. Oborski, 2, V. Van Branteghem, 1, G. Van den Hauwe, 1, N. Van Mieghem, 1, L. De Vos, 1, Is. Van de Velde, 1. M. Vernaeve, 1, naamloos 1. Gheeraerdtsstraat. A Metdepen- ninghen, 5, Terrier, 2, G. Van der Veurst, 2, J. Boulonne, 1, Th. De Lom- baert, 1, Ch. Cornelis, 1, J. Kalhen.l, J. Piret, 1. Pieter Coeckestraal. J. Bastin, 5, A. Saey, 1. Hertslraat. C. Goeman, 2. Groote Markt.— C.Vanden Bossche, 2, K. De Mette, 2. Veldslraat. S. Verlynde, 10, B. De Meersman, 5, E. Scheerlinckx,5, A. Winnepenninckx, 2,Vr. Ed.Schouppe, 2, R. Van Aerschot, 1, J. Hulstaert, 1. Fabriekplaals. Urb. Roux. 5, J. Begerem, 2, J. Podevyn, 2. W® Ham- bursin, 1,50, De Ceuster, 0,50. Fabriekstraat. W® F. Bauwens,5. Vooruitgang straat. A. Borreman, 20, We Lenssens, 2, T. De Becker, 2, J. De Witte. 2. Cumoyitstraat. J. Bael, 5, P. Pots, 2, C. Buyens, 1, S. Mortens, 1. KoophandeUtraat. - P.VandeVelde, 2, Claser, 2, A Scholliers, 2, A. De Lattre. 1. We Strickx, 0.50, C. Bos- schaert, 0,25, onbekend, 0,20. Dirk Martensslraal. P. Van Ghyseghem, 20, J. Goethals, 20. A. Moyersoen, 20, I)r Daelman, 10, We A. De Saedeleer. 10, D. Pauwels, 5, P. Zurée, 5, Me De Backer- Van Wetteren, 15. Notcris, 5, E. Van Ghyseghem, 1, J. Verlynde, 5, M Quintyn, 5, A. Van Driessche. 5, J. Van Weddingen, 2, L. Van den Broeck, 2, M. Van den Broeck, 2, Ve Caliebaut, 2, C. Von bel welkom deed zijn. De jonge gravin hoopte moeder te zullen worden en de teederheid van haar lichaamsgestel legde de graaf de grootste voorzichtigheid op. Onze zoon zal goed en schoon zijn als gij, Irma, zegde de graaf teeder. Dapper en edelmoedig als zijn vader moet gij er bijvoegen vriend. Dapper... O, een Wladiroff lean niets anders zijn. En hij zal Michaël heeten, is het niet Irma Al de oudsté zonen der Wladirofi's heeten, van vader tot zoon. altijd Michaël. Volgaarne, vriend I Maar wij spre ken steeds van eenen zoon Michaël. En als het eene dochter is hoe zal die dan heeten Die mogelijkheid scheen den graaf bijzonder onaangenaam. Zijn hoogmoed schetn slechts te kunnen aannemen dat de erfgenaam een zoon moest zijn. Hij zweeg eenige oogenblikken wreef dan cenige malen met de hand over het voor hoofd als om de sombere wolk te verja gen die zijne denkbeelden verduisterde. O wat dat betreft, lieve zegde hij, laat ons wachten totdat die dochter gebo ren zij. Als het er eene wezen moet, zul len wij er met kalmte over nadenken-... Het is waarschijnlijk dat ik u daarin de keus vrijlaat wel te verstaan op voorwaar de dat gij geen al te katholieken naam kiest, voegde hij er koel bij. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1