Voor de slachtoffers der overstroomingen. Ditjes en datjes. Patronage H. Jozef. Keclileiiijke kronijk. Sinl-Martenskerk Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Allerhande nieuws. VOOR DEi\ HOEST 't Schijt der kalveren en Toen dijnsdag in den namiddag de heer Commissaris Bauwens ons een twee den brief van wege den heer Procureur des Konings bracht, zegden wij tot ons zeiven Ah t de heer Procureur gaat ons beschamen, hij gaat oas het nummer of de nummers aanwijzen in de welke wij hem zouden onaangenaam zijn geweest, in andere woorden, aangevallen hebben. Maar neen I Wij zijn teleur gesteld.... Wat wij bemerken 't is dat de heer Procureur altijd meer en meer de kwestie zoekt te verplaatsen. Zijn antwoord is ne vens de kwestie zij is eigen aan al dezen die zich genepen gevoelen en zich zoeken uit den slag te trekken. Wat de zinspelingen betreft waarmeê zijn schrijven doorspekt is, wij zullen ze ter zijde laten men ziet van verre van waar ze komen... Wat meer is, zijn wij, catholieke Aalster.aars.er niet aan gewoon geworden het gedurig te moeten hooren van wege zekere wel gekende liberale schreeuwers, Aalstenaars van halven bloede Dit gezegd zijnde, ziehier 't schrijven van den heer Procureur Dendermonde 3 April 1906. Mijnheer de Bestuurder van de Den- DERBODE, Aelst. Het past mij niet u het voordeel der zoo kiesche en zoo beleefde uitleggingen te laten, waardoor gij mijnen brief van Vj Maart vergezelt. Ja of neen, bebt gij aan het publiek ver kondigd, in uw nummer van 25 Maart, dat ik eene liberale lijst beschermde ten voordeele der overstroomden (1) Welnu, 't is dat wat kwetsend was, en 't is dat wat niet waar is 1 Dus, waarom niet rechtzinnig bekennen (2) dat de Procu reur des Konings, er toe aanzocht zijnde, zich heeft vergenoegd den raad te geven opdat het politiek niet zoude tusschen komen in de hulp toetebrengen aan eene groote nationale ramp. Wat aangaat, in mij, den privaten man, waarvan uwe weinig rechte toespe lingen de overtuigingen zouden willen doen in twijfel trekken, ziehier mijn ant woord indien ik, als magistraat, er mij altijd op heb toegelegd, in een verheven gedacht van vrijheid en van onpartijdig heid, mij boven de politieke verdeelirgen te houden (3) heb ik, als mensch, altijd een openhartig en recht katholiek geweest. Mijne denkwijze is gekend. Met ze on rechtstreeks te hebben willen in twijfel trekken, hebt gij bij allen, die weten wie ik ben, eenen algemeenen lach verwekt. Wat meer is, die overtuiging is oud zij was altijd belangloos en zij veranderde nooit, Ik wensch dat iedereen even zoo veel kunne zeggen (4). Gelief, mijnheer de Bestuurder, over eenkomstig het Dekreet op de Drukpers, het tegenwoordig in uw dagblad in te lasschen en aanvaard mijne groeten. rrtEureur des Konings. (1) Neen, heer Procureur, duizend maal neen I Wij hebben u noch recht streeks, noch onrechtstreeks beschuldigd van eene liberale inschrijvingslijst ten voordeele der overstroomden beschermd te hebben, 't Is eene loutere uitvinding van uwentwege. De waarheid is, de onbetwistbare waar heid, dat De Denderbode, gelijk het overigens zijn recht en zijne plicht was, heeft bestatigd dat de liberalen van Aalst, de politiek in de zaak der ongelukkige overstroomden mengende, weigerden op de lijst van den heer Burgemeester in te teekenen,tot de policieageaten zeggende Wij, liberalen teekenen in op de lijst van den Procureur des Konings.» Ziedaar de waarheid in gansch haren eenvoud en al uwe afwijkingen, al uw draaien, keeren en wentelen, heer Pro cureur, zullen er niets aan veranderen. Wij herhalen u nogmaals Indien het u hindert als een vaandrig voorgesteld te worden door liberale duiveljagersdie zelfs hunnen politieken haat in tegenwoordigheid eener volks- a ramp niet kunnen tot zwijgen brengen, 0 wend u tot die politiekers van 6 ellen a voor 'nen frank doe hen verbod van misbruik te maken van uwen naam en a u den rol te doen spelen die u zoo zeer mishaagt 1 (2) Wij hebben noch te erkennen, noch te miskennen wat voorgevallen is tusschen den heer Procureur en onze haatvolle liberale grootsprekers, die, zoo ge zegde, bij u te rade kwamen. Nooit voorzeker zouden wij er iets van vernomen hebben, want De Denderbode a is de confident niet zijner politieke tegenstrevers, God zij dank Hij laat het aan anderen over de biecht te hooren van die Aalstersche kruisbrave geusche zielen. (3)De Denderbode hoeft zich niet te bekommeren en heeft zich nooit be kommerd met het privaat leven van den heer Procureur zoo min als met zijne houding als magistraat. Nogmaals, heer Procureur, indien zekere geuzen, die reeds meer dan eene ezelarij aan hun actief hebben, van uwen naam hebben misbruik gemaakt om eene lijst van den Procureur tegenover die »an den heer Burgemeester van Aalst, Lid van het onzijdig provinciaal Comiteit, te stellen, wend u tot die feniksen en ge loof ons in 't vervolg mistrouw die mannen zelfs als ze zich tot u wenden onder den dekmantel van liefdadigheid en goede werken. (4) De Denderbode heeft niets op te merken aangaande het schoon portret dat M. de Procureur, onder politiek opzicht van zijn persoon voorspiegelt. Wij hebbeu geene enkele reden om den heer Procureur niet te aanschouwen als een volmaakt catholiek onder alle be trekkingen. Wat «De Denderbode» aangaat, altijd heeft hij betracht zijn privaat leven en zijne daden in volmaakte harmonie te stellen met zijne politieke overtuiging. Dat bezorgt hem, wel is waar, den hel- schen haat der geuzerij, maar dat ver hindert zijnen gang niet... Maar integendeel, geen enkel ware catholiek. hier te Aalst zoo min als elders, heeft ooit het geringste venvijt onder dit opzicht, tegen hem kunnen richten. t De Denderbode» wenscht dat ieder een er even veel kunne over zeggen 1 HOPKWESTIE. De liberale propagandisten in de Brabantsche Can tons Assche, St Quintens-Lennick enz. moeten de toehoorders op hunne meetin gen voor domme schapen houden om er te durven uitkramen dat het de schuld is der catholieken dat de hopkwestie niet opgelost is. Denken die liberale zeeveraars dan dat de hopplanters niet weten dat het de libe rale en socialistische kameileden zijn die zich het hevigat verzetten tegen alle in- komrecht op vreemde hop AANGAANDE 't verzet onzer Fransche catholieke geloofsgenooten tegen de inventarissen en 't sluiten der cathe- dralen, kerken en bidplaatsen, schrijft L'Indépendancb een zoogezegd ge matigd liberaal orgaan In Frankrijk zal de Regeering aan de dweepzieke benden toonen. dat de wet moet geëerbiedigd worden. Indien wij in de maand Mei bovenkomen, zal het liberaal Ministerie in België even- eens met krachtdadigheid en waardig- heid het hoofd bieden aan den opstand, die ons van wege de boeren voorspeld wordt. Een Vlaamsch liberaal blad vrn Brus sel, Het Laatste vuil Nieuws, maakt het nog wat grover. Het scheldt de ge- loovigen, die hunne kerken verdedigen, uit voor clerikale fanatiekers, kerkelijke muiters, fanatieke stokslagers, en bevindt dat de Fransche Regeering, die hare sol daten en gendarmen tegen de kerken uit zendt en de weerspannige catholieken niet onmiddelijk neersabelt veel te zacht is. Allen zijn het eens, dat de Fransche Regeering veel te veel lankmoedigheid en geduld laat blijken tegenover de kerkelijke muiters. De mannen van 't Laatste vuil Nieuws zouden liever zien dat de boeren van Fransch Vlaanderen werden platgeschoten als de kraaien op een zaailand. V** Een vuil nestje. Onze tegenstrevers stoeffen altijd op Frankrijk; volgens hen is het daar een waar luilek kerland, waar alles ten beste gaat. Wij zullen onze lezers een staaltje ge ven van hetgeen er zooal gebeurt in de hoofdstad van Frankrijk. Te Parijs worden er jaarlijksch 18000 onwettige kinderen geboren en moeten den worden. Parijs telt 25ooo ontuchtige vrou wen. Elk jaar worden er 1000 tot 1200 kin deren in verbeteringshuizen opgesloten. Op vier jaar is het getal echtschei dingen van 1657 geklommen tot 8431. 't Is al genoeg om een gedacht te geven van de zedelijkheid van Frankrijk. En waaraan is die droeve toestand toe te schrijven Aan het verslappen en ver dwijnen van het christen geloofgeen godsdienst, geen zeden. H3XVJ DA ENS, die de tachtig zilverlingen opstreek door de Fransche frama^ons voor hem in de Parijsche logie gebedeld, schrijft gedurig onder alle vor men dat wij, catholieken, niets te vreezen hebben van een liberaal landsbestuur. Al wat de catholieken schrijven aan gaande den godsdienstoorlog die hier zou ontstaan onder eene liberale heerschappij is onzin, volgens hem. Maar de liberalen logenstraffen den jajed 't gene blijkt uit de volgende samenspraak die plaats had ter Volkskamrr, in zitting van 19 ja nuari 11. M. Rbnkin (tot de liberale linkerzij). Gij laat u op sleeptouw nemen door de Fransche politiek. (Levendige enderbre- kingen links en aan de uiterste linkerzij.) M. Van Damme. Wel ja, aangezien het, voor 't oogenblik, de goede is. MM. Renkin en Carton deWurt. Ziedaar de bekentenis Belgische en gij vooral Vlaamsche kie zers, gij hebt het gehoord I Ministerie van Arbeid. Het eerste ministerie van nijverheid en arbeid in Europa werd in België gesticht. De kwestie der stichting van zulk een Minis terie in Frankrijk besprekende, zegt de Corkbspondant, van Parijs door de pen van M. Boissieu dat die stichting gevaarlijk zou kunnen zijn in Frankrijk, waar het socialism en het radikalism der Combisten als oppermachtige en geldver- kwistende meesters heerschen. M. Boissieu eindigt zijn artikel met de volgende lofspraak voor België en voor de catholieke regeering Het ministerie van arbeid in België doet eer aar.t land dat het heeft ingericht, eer ook aan de uitststekende mannen die het opvolgenlijk hebben bestuurd en aan de partij die het gewild en gesticht heeft, welker programma van werking deze in stelling heeft vergemakkelijkt en waarvan zij de werkzame strekkingen en de ver zoenende betrachtingen verbeeldt. Het ministerie van arbeid is. evenals vele andere werken onzer naburen, een kostbaar bewijs van den socialen geest der Belgische catholieken. Het schijnt ons, door zijne geschiedenis, de in 't oog springende onrechtvaardigheid te bewij zen van het kartel, dat thans legen de caiholieken wordt gevormd door mannen, die van elkander gescheiden zijn door alles, volstrekt alles, behalve den woestcn, blinden haat tegen dien godsdienst die den kleine, den zwakke opgebeurt en de verheffing van de ware verdienste verge makkelijkt heeft. VOL EERBIED voor de religie en al wat tot de religie behoort. Verleden Zondag had te Mechelen eene indrukwekkende plechtigheid plaats, de wijding van Mgr Mercier als Aartsbis schop. Wilt gij weten, lezers, wat eerbied de liberalen h<-bben voor onze Religie en hare plechtigheden, leest dan de volgende re gels uit de liberale Chronique van Brussel 't Is een matineeken geweest voor de Mechelaren gegeven door de directie van den theater van Sint-Rombaut (dat is de bisschoppelijke kerk te Mechelen)... Ze hebb m het koppeken van den nieuwen prelaat gekrabd... ze hebben zijne nagel- kens schoon gemaakt... zijne heilige kin gewreven... De bourgogneneuzen van de andere bisschoppen komen den neus kussen van den nieuwen... De dikke pap zak Stillemans (dat is Mgr de bisschop van Gent) snorkt eenen hoop latijn uit dat de keukenmeid van Keesen zcu doen sidderen en beven... 't was admiraliel schoon Nochtans, er was iets te kort wat vrouwkens... Waarom voor die vene rabelen niet het ballet van Faust doen dansen door eenige schoone meisjes En zoo voorts. Wij vragen onze lezers verschooning hun die lage onbeschoftheden op te disschen maar zij zijn een bewijs, niet waar, van den diepen eerbied van de liberalen voor onze Religie en hare plech tigheden. HULDE. Wij vertalen uit Lb Petit Bleu, een Brusselsche liberaal of maconniek orgaan c Van 1889 tot 1905, 't is te zeggen in te nauwernood zestien jaren, heeft België 190 miljoen frank besteed om den alge meenen gezondheidstoestand der bevol king te verbeteren. De daartoe gebruikte middelen bestaan vooral in de verbetering en de gezondmaking der werkmanswo ningen. b In die zestien jaren heeft de Slaat, in zijn weidoende werk ondersteund door de Spaarkas, welke, op die som van igo miljoen, er hem 65 het ft voorgeschoten, in het land 53,000 huizen gebouwd of helpen bouwen, bestemd voor de werk mansklas voegen wij er bij dat, door een vernuftige toepassing van 1 ypotheken en levensverzekeringen, het meerendeel dier werkmanshuizen, mits eene' regelmatige betaalde huur, de eigendom van den inwoner geworden zijn. In hetzelfde tijdperk is Frankrijk ondanks zijne geldmiddelen; ondanks de zooveel aanzienlijker uitgestrektheid van zijn grondgebied, er slechts in gelukt, aan de werkmanswoonsten eene twaalf maal geringere som te besteden. Men zou dus slechts gekomen zijn, te beweren dat België onverschillig blijft aan het gedacht, van het welzijn des volks te ver- is zeker. Wij knippen uit 't beknopt verslag der kamerzitting van 3 April 11. De heer Liebaert, Minister van spoor weg! n, tot de libeialen en socialisten Ge gaat leerplicht invoeren (ja, ja 1), de verplichtende schoolsoep (ja, ja 1), het verplichtend schoolkleedmgswerk (ja, ja I), de verplichtende schoolcolo- 0 nies (ja, ja 1). En zult ge de toelagen d voor de aangenomen scholen afschaffen 1 (ja, ja 1). Er. de scholen die gij in de plaats wilt stellen, zullen een fabelach- tig getal millioenen kosten. (Gerucht) Ja, ja, de liberalen en socialisten gaan dit alles tot stand brengen... En verder Ik overdrijf niet wanneer ik de uit- gaven voor hetgeen ik daareven op- somde op i5o millioen schat. En wat hebt ge als tegengewicht Ge zult de toelagen aan de eerediensten afschaffen dat zal er 6 millioen sparen. En ge zult de fortuinen aanslaan met.de klim- mende belasting op het inkomen. Maar waar zult ge de meerderheid vinden om die hervorming tot stand te brengen? LIEGEN MAAR.Over eenige dagen hebben Vooruit, 't Vader- la n D(eke) en meestal de anti-catholieke bladen van België, onder een grooten titel, afgekondigd dat eene kloosterzuster te Terdonk gepoogd had zelfmoord te plegen, met zich onder eenen trein te willen wrpen. Sommige bladen dreven het zelfs zóo ver, te beweren dat de kloosterzusier met geweld naar het moederhuis werd ge bracht, daar zij het klooster van Winkel wilde ontloopen. Men heeft gemeld dat de zuster, die aan geesteskrankheid lijdt, te Terdonk uit den trein was gestapt. Toen de trein terug in beweging kwam, wilde de onge- 1 kkige terug in den waggon gaan. Zij werd echter tegengehouden. Van poging tot zelfmoord was er zelfs geen spraak. Meent ge nu dat de socialistische en liberale bladen hunnen laster zullen her roepen of zelfs zullen melden dat de onge lukkige zuster geesteskrank was Ge zijt er wel mede. Hunne lezers moeten in den waan ver- keeren dat eene kloosterzuster tegen haren wil en dank opgesloten is en zelfmoord heeft willen plegen. Liegen maar, er zal toch altijd iets van overblijven, ziedaar het wachtwoord der anti-catholieke drukpers. GRINTWEGEN. In antwoord op eene vraag van M. Maenhout heelt M. de miriisier van spoorwegen Dijnsdag in de Kamer verklaard Het kosieloos vervoer van grint voor de landbouwwegen werd ingevoerd op voorwaarde dat het zou plaats hebben in tijdvakken van gedeeltelijke verslapping van het verkeer. Die verzendingen zijn moeten opge schorst worden te beginnen van 21 Maart laatstleden, uit hoofde der buitengewone beweging op de Staatsspoorwegen,ten ge volge namelijk, der werkstakingen in het Noorden van Frankrijk. Het is te vermoeden dat de opschor- sing weldra zal kunnen ingetrokken worden. Provinciale Syndicale Kamer der Nijverheidskunsten te Gent. De personen, die voornemens zijn, de prijsvragen te beantwoorden door de Provinciale Syndicale Kamer van Nijver heidskunsten, te Gent, uitgeschreven, worden verzocht, er voor den 24 Juni aanstaande kennis van te geven, per ge- frankeerden brief, aan M. A. Ton 1, dd. secretaris der Syndicale Kamer, provin ciaal gouvernementshotel te Gent. Het bestuur vestigt de aandacht op de voorwaarden dier prijsvragen, onlangs bekend gemaakt. Exemplaren van het programma mogen aan voornoemden secretaris gevraagd worden. Het bevat kunstsmederij, brons- nijverheid, beeldhouwerij op hout, kleu- rensteendrukkerij, schilderkunst, weef sels, enz. PANTOEFFELS. Nog niets gewaar geworden en nogthans hoe zouDe Denderbode op zijn tuiten hebben ge staan I Grooisprekerij voorwaar I Het hiD- dert niet dat er over pantoeffels wordt gesproker. wij gelooven het zeer goed ze waren immers altijd eene souvereine remedie tegen den koü I... En z<- kunnen toch zulke zoete herinneringen nalaten DENDERGALM gaat de lijst afkondigen van de liberale heeren die op de liberale lijsl hebben ingeschreven voor de slachtoffers der oveistroomingen. In alle geval hij zal niet lang zijn. Telt uw beetje, heeren, 1041 fr. waarvan 5oo fr. in geld en 541 in natuur. Die lijst in na tuur zal willicht 't aardigste van de zaak zijn. Laat het ons afwachten. De zoogezegde politielijst beloopt heden tot fr. 7317,07 't gene een bewijs is dat de handelwijze des heeren Burgemees ters algemeen werd goedgekeurd en skchts door een rommelzoo van liberale dweersdrijvers wordt beknibbeld. AALST. Zondag toekomende, 8 April, op alge meen verzoek, FAMILIEFEEST in de groote feestzaal der Patronage, om 5 uren namiddag. Ingang vrij voor de leden en hunne familie. Wel voorzien buffet. Wafelslag. KOUDE AVONDMALEN. Puik Concert. Liederavond. A bas la calotte 1 Wij meldden reeds dat de rechtbank van Bergen een jongen, razenden geus tot 10 fr. boete veroordeelde omdat hij, om eenen voor bijkomenden priester te tergen, a bas la calotte I had geroepen. De veroordeelde was tegen dit vonnis in verbreking gegaan. Het cassatiehof heeft de veroordeeling bekrachtigd. SERMOENEN der GOEDE WEEK. Om 5 1/2 uren 's morgens Vlaamsche Onderrichting. Om 5 1/2 uren 's namiddags Lof waarna Fransch Sermoen. Om 8 uren 's avond - Zang door het volk en groot Vlaamsch Sermoen. De Vlaamsche Sermoenen door den Eerw. Pater Bouckaert, R( demptorist uit het klooster van Antwerpen De Fransche Sermoenen door den Eerw. Pater Philippe, Redemptorist uit het klooster van Beauplateau (Luxem burg). Worden gevraagd Breisters voor grof en fijn werk, 1 dienstmeid, en 1 dienstknecht voor Brus sel, 1 schoenmaker. Vragen werk. 1 bediende, 1 magazijnier, 1 voerman, jongeling van 18 jaar om met paarden te rijden, dagloonersen fabriekwerkers. nHr Creemboter. Markt van iPlBlr Zaterdag 7 April 1906 L\ JIA 112 kilogrammen ter markt, toi-SSf Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 3io klonten boter termarkt gebracht, wegende te samen 2480 kilogr. De Hlgomeonecntaloog van zomernieuwigheden der groote magazijnen van nieuwigh.den AU BON MARCHÉ Nieuwstraat te Brussel komt te verschijnen. Wij zen den hem FRANCO van alle kosten alsook de stalen van onze geweefsels aan de Dames welke er wel de aan vraag willen van doen De aankoopen te rekenen van 20 frank worden franco gezonden. Gulden .Jubelfeest. Wij vernemen dat het Gulden Jubelfeest van den heer Alexander Van Damme, als agent der Nationale Bank, alhier plechtig gaat gevierd worden. Overstroomingen.Twin tig prachtige aanzichtkaarten, der meest belangwekkende komen te verschij nen. Geheel de streek van Moerzeke, Hamme en Drij Goten, is er getrouw op weergegeven. Deze kaarten zijn verkrijg baar ten bureele van Den Denderbode, legen fr. i,a5. Franco per post fr. i,35. AALST. Het lijk dat Donderdag 11. in den vroegen morgend werd ge trokken uit den vijver van den lusthof van den heer De Pauw is eindelijk her kend geworden voor dat van Louis Claes, oud 52 jaren, koopman in aardappelen, wonende te Brussel, Brandhoutkaai, 25. Woensdag voormiddag verliet hij zijne woning tot zijne vrouw en kennissen zeggende dat hij zich ging zelfmoorden. Burgerkring.— Het laatste tooneel- kundig avondfeest door den catholieken Burgerkring te Gent aan zijne leden en hunne familiën aangeboden, en dat ver leden zondag in St-Jozefslokaal plaats had, is met den besten uitslag bekroond geweest. Het van ouds gekend drama Vondel werd op meesterlijke wijze opgevoerd door de vermaarde tooneel- maatschappij 't Land van Riem van Aalst. Ook de spelers werden hartelijk geluk gewenscht eerst in 't bijzonder door den weledelen Heer Gouverneur der pro vincie, die het feest voorzat, en daarna in het openbaar door den achtbaren heer Cooreman, volksvertegenwoordiger en voorzitter van den Burgerkring, die aan den voorzitter der maatschappij, M. Arys, eene prachtige bloemenschoof als hulde van dank en bewondering aanbood. Hij bracht tevens, in naam van den edelen Heer Gouverneur en van al de aanwe zigen, hulde aan de Aalstersche tooneel- speIers die, niet alleenlijk gansch koste loos dit prachtig feest gegeven hadden maar daarenboven in naam hunner maat schappij i5o frank in de handen van den edelen Heer Gouverneur voor de slacht offers der overstroomingen aan de Schel- deoevers edelmoedig kwamen te storten. De omhaling voor de slachtoffers in de feestzaal gedaan bracht 154 frank op zoodat de gezamenlijke opbrengst tot de niet te misprijzen som van 304 fr. beliep. Eere en dank aan de leden van den catho lieken Burgerkring, en vooral aan hunne edelmoedige vrienden van Aalst. Altijtl welkom te Aalst. 't Is altijd met welbehagen dat wij het goed nieuws betreffende eenen gebuur vernemen en 't is met belang dat wij het volgende artikel van eenen inwoner van Aalst zullen lezen, en voorzeker zal zulks tegelijkertijd van groot nut voor velen onzer zijn. Mme S. Bauwens, 1, Moorselschebaan, te Aalst, zegt or.s Sedert vijf jaar leed ik veel, wart ik kon niet wateren, menige middelen, die mij naar 't zeggen genezen moesten, bleven zonder uitslag, de ver- nv,.,o.e»..5 uv. „iu;6v, genezingen verkregen door de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Valke neer, apotheker, trok alsdan mijne aan dacht en ik besloot ze ook eens te beproe ven. Het zoo langgezocht middel gevonden hebbende, werd mijne hoop boven alle verwachting beloond, want die pillen hebben mij aanstonds grootelijks verlicht en weinigen tijd later hebben zij mij zoo wel b-holpen dat ik mij heden gansch genezen gevoel. Ik verklaar het boven staande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Het opzwellen der enkels, der voe ten en der beenen en wallen onder de oogen (Waterzucht). Deze gevaarlijke ongesteldheid wordt veroorzaakt door overtollig water in het bloed, hetwelk in de vleeschdeelen doorgedrongen is en hetwelk gezonde nieren doorgezijgd zou den hebben. Er is ons door dankbare mc nschen vele zulker gevallen gemeld in dewelke de Foster Pillen voor de Nie ren eene merkwaardige genezing be werkten. Eisch wel de a Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid al gemeen bekend is ze zijn éenig in hunne soort laat U vooral geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen fr. 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der scm te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek Ch. Delacre, 50, Coudenberg- straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 9. IS DE BORSTSIROOP BE PRATERE wereldberoemd. Hij alleen geneest zonder gevaar, ter wijl andere onbekende pillen, tabletten of andere siroopen, schadelijk zijn voor het hart, maag, nieren, en de longvezeltjes verbranden. De siroop De Pratere bevat geene schadelijke sloffen, stopt niet op, en mag zelfs door de kinderen genomen worden, want hij geneest ook de kink hoest in 10 dagen. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een postbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Vale keneer en Callebaut Inhaling van Mgr Mercier. Zooals er gemeld werd zal de inhaling van Mgr Mercier met groote plechtigheid geschieden op Maandag 16 April. Er worden van nu af groote loebereidsels gemaakt. De nieuwe aartsbisschop zal om 2 ure uit Leuven aankomen en afge haald worden aan de statie door een detachement ruiterij, dat hem zal eskor- teeren tot op de Raghenoplaats, alwaar de eerste verwelkom ming zal plaats heb ben. Een stoet waaraan al de catholieke maatschappijen en geestelijke gestichten zullen deel nemen zullen Mgr Mercier naar de Metropolitanekerk leiden. Op de (iroote Merkt zullen de troepen in slag orde gerangschikt zijn. Na de plechtig heid in de kerk zal de ontvangst in het aartsbisschoppelijk paleis plaats hebben alsook één défilé der maatschappijen voor het aartsbisdom. Verschillige concerten zullen plaats hebben en de aloude Mechelsche omme- ganck zal de bijzonderste straten door kruisen. Eene algemeene verlichting en een vuurwerk op de Groote Merkt zullen dien merkwaardigen dag opluisteren. Een waarnemingsbureel van wis- en sterrekundige aardrijkskunde, zal aan de Hoogeschool van Gent gehecht wor den. Deze instelling zal niet alleen nuttig zijn voor het hooger onderwijs het is thans, inderdaad onmogelijk, in magne tisch opzicht eene juiste inlichting op te doen in het deel van het land begrepen tusschen Brussel en de Zeekust, daar er in het Westen van België niet één weer kundig bureel bestaat. De dienst van het weder wordt geheel verwaarloosd te Gent, waar nogtans jaarlijks meer dan duizend vaartuigen aankomen. Deze leemten zullen dus voortaan aangevuld zijn. Itl^olo is de beste en de fijnste der oude genevers. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Bc-kaert, is de beste der gezondheidsli keur. (x) Dijnsdag nacht zijn kwaaddoeners langs den hof binnengedrongen in 't huis van baron Mazeman van Couthove, te Brugge, in de Oudenzakstraat gelegen. Naast dit achterhuis loopt het water van een a reitje dat aan den anderen kant eveneens begrensd is door hovingen van huizen. Ziehier hoe de dieven zijn te werk ge gaan, volgens het onderzoek dat geopend wer De nachfschuimers zij waren met twee zijn aan 't achterhuis gekomen met een bootje bij middel eener ladder die niet teruggevonden werd, is een hunner den afsluitingsmuur van den hof overgeklommen en heeft het poortje geo pend langs waar zijn meeplichtige hem heeft vervoegd. In de keuken hebben zij eene kleine som het drinkgeld van het dienstpersoneel gestolen, in den kelder hebbpn zij eene flesch wijn uitge dronken. Vervolgens hebben zij al de kamers van het gelijkvloers afgeloopen, alles overhoop werpende, maar hier heb ben zij geer,en buit gemaaktdaar stond nogtans eene kas met zilverwerk, 2ij is onaangeroerd gebleven. Metalen pracht- voorwerpen hebben zij met een mes ge- krabt; zij hebben ze laten staan, denkelijk omdat het metaal zonder weerde was. Boven is eene kas opengepraamd daar uit is eene som van ruim 2000 fr., groo- tendeels in goud, gestolen. M. Mazeman afwezig. Mevrouw noch het personeel hebben ieis gehoord. De kwaaddoeners hebber, al de deuren van de plaatsen, die zij bezocht hebben, gesloten, en de sleutels meegenomen, zoodat deze door de policie zijn moeten opengebroken worden. Het gerecht is overtuigd dat men hier met uiterst slimme dieven te doen heeft. Tot hiertoe zijn zij onbekend gebleven. Delhulze Broeders ék Clej DE LEEUW. Buitengewone occa sies. Groote wijn, Kasteel Pichon- Longueville 1900, 2® geklasseerde gewas (gestempeld) ét 2 fr. de flesch. Kasteel Marin 2e gewas S' Emilion, A fr. i,5o de flesch. (1) Een dienstknecht van M. Grumi» aux, brouwer te Thiculin, Felix Frappart, in dronken toestand aan tafel zittende, nam een groot stuk vleesch en zwolg het in. Eensklaps zakte hij ten gronde en was een lijk. Hij was door het vleesch gestikt. Alle hulp was vruchteloos. Een Engelschman werd in eene kerk te Blankenberghe op heeterdaad van 't openbreken der offerblokken betrapt en aangehouden. Zijn medeplichtige, die op wacht stond, is korts nadien aangehou den. Beide gevaarlijke personaadjes zijn ter beschikking van het gerecht naar Brugge gebracht. Te Aertrycke waren drie kerels bezig de kerk open te breken toen zij door geburen op de vlucht werden gedreven. VPlllpTlQ Wi* kunen aan onze vuuiCUö. landbouwers niet genoeg het Arr.erikaansch Poeder Depratere aan prijzen tegen 't schijt of afloop der kal vers en veulens. Deze remedie geneest in 3 uren deze wreede kwaal, maar let wel op dat men u de echte Amerikaan- sche poeder van Depratere geeft, aan een frank de groote doos, want er bestaan namaaksels zonder waarde. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder, Heer apo theker De Pratere. Louisastraat n° 1, te Oostende, die overal verzendt tegen een postbon van een frank en 10 centiemen, alsook in de volgende apotheken Calle baut en De Valckeneer, te Aalst. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 8 Vrouwelijk idem 10 Huwelijkbn. 0. Huylebroeck,tabakb. met A. De Witte, br. OVERLIJDENS. M. Van Geit, vr. Vereecken, z. b. 73 j., Koeintr. F. Van Geert, br. 23 j Koolstr. A. Robyna, m De Bolle, landb. 64 j., wonende te iMoldert. S. Van Overberghe, w' CHpiau, z. h. 73 j., Boudewijnknai. G. De Vylder. m. Ballinckx, suikerb. 44 j., Ros- marijnatr. J. Ballinckx. m. Neyinan, wink. 74j., Brusselstr. P. Van Holle, vr. Bua- seus, echipp. 62 j., won. te GeBt. 4 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2