Voor de slachtoffers der overstroomingen EEK EN ANDER. UITSLAG Rechterlijke kronijk. Allerhande nieuws. Nieuwe orerstroomingen te Moerzeke. Holland. baut, 0,50, P. Van de Meersscbe, 0,50, G. Spittaels, 0,50, Ph. Roels, 0,50, Naamloos, 0 50, Fl. Verhoeven, 0,25, F. De Saedeleer, 0,50, G. Roelandt, 0,75, M. De Saedeleer, 0,25, L.Kelders, 0.20, J. Ballinckx, 0,20, A.Sonck, 0,25, F. De Ridder,0,25, G.Van Gauter, 0,25, F. De Saedeleer, 0,25, F. De Nil, 0,30, Fr. Callebaut, 0,50, G. Siau, 0.50, M De Kerpel, 0,50, G. Van Geem, 0,50, F. Focq, 0,25, P. De Deyn, 0,50, H. De Deyn, 0,50, W* B. Sterck, 0,50, J. Smet, 0,25, A. Van Holen, 0,10, J. Van Mossevelde, 0,50. Sinle Annaweg. A. Ganzeman, 1. E. Verhuist, 0,50. Koolstraat.P. De Vis, 1, R.Töpke, 1, Gez. Van Cauteren. 1, E. De Rouck, 1, J. Latour, 0,50, G. Van Nuffel 0.50, A. Cooman,0,50, E. Troch. 0,50, J.Van Mol, (>,50, J. De Ridder, 0,50, J. Goo- man, 0.50, E. Eibers. 0,50, G De Schaep- dryver, 0,40, J. Van Audenhove, 1, J. De Meersman, 0,50, D. Haentjens, 0,50, A. Sergant, 0,25, M. Leeman, 0.25, M. De Boeck, 0,10, Naamloos, 0,50, Naam loos, 0,30, J. Van Mol, 0,50,Hoffelinck, 0,50, J. Van der Spiegel. 0,50, Ed. De Strooper, 0,50, Van Wesemael, 0,50, Kinderen Muylaert, 0,25, We De Pril, 0,20, We Van Paemel, 0,50, L. Van de Velde, 0,25. Klottestraat. Temmerman, 0,50, E. Ghysbrecht, 0,50, G. Smekens.0,20, A. Van der Camrnen, 0,25, Naamloos, 0.20. Steenstraat. E. De Smet, 0,50. Oude Gentsche Baan. K. Spins, 2, R. Staels, 1, P. De Coker, 1, L. De Glippele, 0,50, A. Van Gysegem, 0,50, J. Boeck, 0,50, L. De Neve, 0,20. Lindestraat. F. Vermoortel, 3, J. Schockaert, 1, J. De Kegel, 1, Gez. Spins, 1, G. Uyttersprot, 1, B. De Dec ker, 1, P. Beyaert, 1, V. De Saedeleer, 1, P.De Saedeleer, 1,A. Hertsens, 1 G. Schollaert.l, J. Beeckman,l, P. Schoc kaert, 0,30, A. De Bruyn, 0,25. Lindestraat (Beekveld). A. Hers- sens, 1, L. Van den Brempt, 1. Paddenhoek. D. De Saedeleer, lv B. De Saedeleer, 1, W* De Vulder, 1, J. Uyttersprot, 0,50. Oonegem. H. Van der Poorten, 1, F. De Smet, 1, F. De Boeck, 1, S. Mer- tens.l, G. Laermans, 0,50, F.De Lange, 0,50, IC. D'Hondt, 0,50. Meirestraat. G. Van Londersele, 5, We De Smet, 1. Meuleschettestraat. K. Van der Eist, 1, P. Callebaut, 0,50, G. Thys, 0,50, J. Mertens, 0,50. Dirk Martensstraat.B. Morren, 1, E. Gits, 1, G. Keldermans, 0,50, Ph. Van Aerschot, 0,50, Vernimmen, 0,40, Onleesbaar, 1. Sinte-Apoloniastraat. E. Claus, 1. Molenstraat. A. De Vidts, 25. Algemeen totaal 7350,07 HT De lysten worden bepaald fesloten den tweeden Paaschdag. In- ien er nog personen zijn welke willen bijdragen, ze mogen hun gift zenden ten Bureele van «DE DENDER- BODE. De heer Procureur des Konings, Firmjn Van den Bosch, heeft zijne letter kundige schets over L'Escaut tra- gique o in Le Bien Public i verschenen, welwillend ter beschikking gesteld van het Comiteit tot hulp en bijstand aan de overstroomden in Oost-Vlaanderen. Deze schetsen gaan dadelijk uitgegeven worden in eenen f raaien bundel, opge sierd door tien onuitgegeven zichten op de ramp, dusdanig dat 't werkje eene belangwekkende en kunstvolle geden kenis zal uitmaken der verwoestingen van 1906. Deze uitgave zal klaar zijn heden Don derdag 12 April en slechts éen frank het exemplaar kosten. De geheele opbrengst van den verkoop zal gestort worden in de onderstandskas voor de overstroomden en meer bijzon derlijk besteed worden tot opbeuring van den toestand der kinders die hier en daar opgenomen zijn. Men twijfelt er niet aan dat deze uit gave graag zal begeerd worden, want niet alleen is het een werk van liefde, maar men verkrijgt een waar kunstwerk in op zicht van letterkunde en drukwerk. Alle aanvragen moeten gericht worden tot den heer Notaris Vermeersch, pro vinciaal Raadslid en Lid van het Onder- standscomiteit te Dendermonde. De oude gazetten. Het Apostoliek Genootschap der kinde ren van den H. Joannes Berchmans van Sint-Truiden, geplaatst onder de hooge bescherming van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid den Bisschop van Luik, heeft voor doel zijne leden tot allerlei werken van catholiek apostolaat te vor men. Om het geld te winnen, noodig tot het voltrekken van hun huis en tot onderhoud van hun Genootschap, zonder te zeer ten laste te zijn aan de christelijke liefdadig heid, vragen de kinderen van den H. Joannes Berchman9 oude gazetten en tijdschriften. Giften in geld, ook de klein ste, worden insgelijks met innigen dank ontvangen. Tot heden ontvingen zij 4890 nummers van ons blad. Jaarlijks worden zes en twintig Missen voor de Weldoeners en Weldoensters van het Genootschap opgedragen. Men gelieve zijne giften vrachtvrij te zenden aan Kanunnik SEN DEN, te St-Truiden. XXXIIs Bedevaart naar Jerusalem, aan boord van de bijzondere boot l'Éoile. Gezegend en aangemoedigd door Z. H. den Paus en Z. D. H. den Aartsbis schop van Mechelen. Wegwijzer Marseille, Athene, Berg Athos, Constan- tinopel, Eiland Rhodes, St-Jan d'Acre, Caiffa, Berg Carmelus, Nazareth, Tibe- riade, Meer van Generazet, Capharnaum, Berg Thabor, Samarië, Jaffa, Jerusalem, Bethlehem, St Jan in Montana, Jericho, de Jordaan, de Doode Zee, Port-Said, Cairo, de Pyramiden. Alexandrië, Malta, Napels, Pompëi, Marseille. Vertrek van Marseille den 2en September, Terug keer den irn October 1906. Prijs der plaatsen i" klas 1100 fr.; 2e klas 900 fr.; 4® klas 65o fr. Programma en inlich tingen te vragen aan den E.P. Legrand, Secretaris van de Bedevaart, Perkament straat, 16, Brussel, of aar. M. Felix Van de Kerchove, rue d'Epinoy,, 4, Tournai. Verklaring der liberale linkerzijde. Ten einde den indruk bij de rooden weg te nemen verwekt door het voorbe houd door M. Hymans, in zake het algc- meene stemrecht voor provincie en ge meente uitgebracht, hield de liberale lin kerzijde van Kamers en Senaat, eene vergadering waarin de volgende verkla ring werd aangenomen 1. Evenredige vertegenwoordiging integraal in de ki'-zingen der gemeente raden en provincieraden. 2. Een stem aan alle burgers 25 jaar oud en een jaar woonst in de stad of gemeente. 3. Een tweede stem voor al de familievaders 35 jaar oud. De liberalen nemen dus het algemeen stemrecht aan op a5 jaar, met eene twee de stem voor den familievader op 35 jaar dus het meervoudig stemrecht 't welk zij zoo zeer hebben bevochten. De socialisten eischen het algemeen stemrecht op 21 jaar en 6 maanden ver blijf of woonst. De socialisten hebben geen vrede met die verklaring der liberale linkerzijde. De liberalen komen de eerste toegeving te doen nu 't is slechts de eerste stap die kost en weldra zullen ze zich gansch en geheel achter de roode vlag scharen, want ze liggen onder de klauwen van de roo den. Zonder de rooden zijn ze bijna overal machteloos, niets meer ir. tel.. Arme liberale kliek 1 De Catholieke Grondwettelijke Ver- eeniging van Gent, heeft in zitting van het Middencomiteit zich met de kwestie van het vergunningsrecht beziggehouden M. Leger zegde onder andere dat de kwestie van het vergunningsrecht nu in 't kort zal besproken worden, te zamen met de begrooting van geldmiddelen. Wij mogen dus eene oplossing van deze kwes tie verhopen. Twee stelsels treden op den voorgrond, namelijk de geheele afschaffing van het vergunningsrecht en dc vermindering op dn helft met algemeer.making. Met de afschaffing zou men de 4,300,000 fr. die 't vergunningsrecht nu opbrengt, elders moeten vinden. Met vermindering en algemeenmaking zou men die moeielijk- heid niet ontmoeten. Het is aan het laat ste stelsel dat wij, in onzen wcnsch van over 3 jaar, den voorkeur gaven, en voor hetwelk nu de vergadering andermaal eenen wensch stemde. Verder stemde de vergadering eenparig den wensch Het Middencomiteit der Catholieke k Grondwettelijke Vereeniging van Gent, teekent verzet aan tegen den veldtocht, verwekt door den Onderwijzersbond ten gunste van het verplichtend onder- wijs. Parlementaire vergoeding. Het deze week bij algemeene stemmen aange nomen wetsontwerp, strekt niet om de volksvertegenwoordigers toe te laten, twee maanden vroeger de vergoeding op te strijken, die sommigen per maand trek ken. De uitgebrachte stemming heeft beslist dat voortaan de niet hrrkozen volksver tegenwoordigers zullen ophouden hunne vergoeding te trekken van af 1 Juni. Vroeger bleven zij die ontvangen tot de heropening der Kamer, daar de nieuwe gekozenen eerst begonnen te trekken na goedkeuring der kiezing. Men had vergeten, dit geval te voorzien in de wet, die den datum der kiezingen vervroegde. Postdienst met Frankrijk. Van en met 16 dezer maand, is het port der brieven, binnen het grensgebied van Bel gië en Frankrijk gewisseld, bepaald op 10 centiemen per i5 gram voor gefran keerde en op 20 centiemen per 15 gram voor ongefrankeerde brieven. Advocaat Buysse, liberaal plaatsvervan gend volksvertegenwoordiger van Gent, schrijft Het Handelsblad, heeft het woord gevoerd op eene Meeting door de liberalen van Antwerpen, in de Wolzaal aldaar gehouden. Volgens het verslag van de Nieuwe Gazet zou die heer daar, onder andere dommigheden het volgende hebben uit gekraamd. Wij zijn niet tegen den Godsdienst enkel willen wij beletten dat de godsdienst die zuigpomp 596 fr. perjaaruitde beurs van iederen Belg ophaalt. Er zijn nagenoeg 7 miljoen Belgen. Indien nu iedere Belg voor den gods dienst 596 fr. per jaar betaalt, maakt dat de ronde som uit van zeven maal 5g6 miljoen of vier miljards, honderd twee en zeventig miljoen 1 1 En zeggen dat de geheele begrooting van eeredicnsten ongeveer zes miljoen bedraagt I Een man die zoo met spek kan schieten is waardig minister van geldwe zen te worden in het toekomend liberaal ministerie! Stad Aalst. van den Prijskamp voor Vet Vee, gehouden op Zaterdag 7 April 1906. PRIJZEN HOORNVEE. Eerste reeks Ossen. Eereprijs 100 fr. en Gouden Medalie, voor den schoonsltn, bestgevormden en vetsten Os. Barthelcmy De Cock, Sint Niklaas. A. Ossen ongeschoten. Eerste pi ijs 40 fr. en gouden medalie, Celie en Frans De Ridder, Gent. Tweede prijs 25 fr. en zilveren meda lie, Van den Steen, Gent. Derde prijs r5 fr. en bronzen medalie, Gust. Claus, Aalst. B. Ossen met 2 tanden. Eerste prijs 50 fr. cn gouden medalie, B. Clinckaert, Aalst, Tweede prijs 25 fr. en zilveren medalie, Barthelemy De Cock, Sint Niklaas. Derde prijs 20 fr. en bronzen medalie, De Dobbelaere, Gent. Vierde prijs 10 fr. P. De Kindere, Den dermonde. C. Ossen met 4 tot 6 tanden. Eerste prijs 5o fr. en gouden medalie. Barvoets, Gent. Tweede prijs 25 fr. en zilveren medalie, Rombaut-Verplancke, Gent. Derde prijs i5 fr. en bronzen medalie, Janssens, Puers. Tweede reeks Vaarzen. Eereprijs 100 fr. en Gouden Medalie, voor de schoonste bestgevormde en vetste Vaars, Rombaut-Verplancke, Gent. D. Vaarzen ongeschoten. Eerste prijs 40 fr. en gouden medalie, Verschelden, Kortrijk. Tweede prijs 25 fr. en zilveren medalie, Quintyn Alfons, Aalst. Derde prijs i5 fr. en bronzen medalie. Weduwe Moens, Moorsel. E. Vaarzen met 2 tanden. Eerste prijs 5o fr. en gouden medalie, Barvoets De Vos, Gent. Tweede prijs 25 fr. en zilveren medalie, Barvoets-De Cock, Gent. Derde prijs 15 fr. en bronzen medalie, Rombaut, Gent. Vierde prijs 10 fr. Piron Nieuwerker- ken. F. Vaarzen met 4 tot 6 tanden. Eerste prijs 5o fr. en gouden medalie, De Ridder en Celie, Gent. Tweede prijs 25 fr. en zilveren medalie, De Vidts Const., Erpe. Derde prijs i5 fr, en bronzen medalie, R. De Winter, Aalst. Derde reeks Varkens. Schoonste Varken. Eerste prijs 25 fr. en gouden medalie, De Moor Frans, Burst. Tweede prijs i5 fr. en zilveren medalie, Henri D'Haese, Aalst-Mijlbeke. Derde prijs 10 fr. en bronzen medalie, Henri D'Haese, Aalst-Mijlbeke. Zwaarste en edelste Varken. Eerste prijs 25 fr. en gouden medalie, Weduwe De Winne, Lede. Tweede prijs i5 fr. en zilveren medalie, Cesar Huylebroeck, Wetteren. Duivenmelkerszaak. In igo5 had de genaamde S., de maatschappij l'Aigle, van Schaarbeek voor den Vrederechter gedaagd tot het betalen eener schadever goeding, omdat bij uit bovengemelde maatschappij gebannen was. Zijn eisch werd afgewezen en S. ging in beroep. Door de uitspraak van 5 Maart 1.1. heeft de Rechtbank van eersten aanleg beslist dat de maatschappijen van ver maak, als duivenmaatschappijen, enkel bestuurd worden ingevolge hun regle ment, dat de uitsluiting van S. krachtens dit reglement heeft plaats gehad, dat hij verders voldoende is verwittigd geworden van een maatregel, die ten zijnen opzichte ging genomen worden, en dat eindelijk, heeft hij zich niet willen verdedigen, al de rechten van verdediging genoegzaam geëerbiedigd zijn geworden. De eerste uitspraak blijft behouden en S. wordt veroordeeld tot het betalen der kosten. AALST. Werkstakingen. De smedersgasten zijn Maandag in werk staking gegaan voor vermeerdering van loon. Heden winnen ze 3o centiemen per uur en niet 25 lijk de socialisten weer eens met een beaekend doel zeggen. De stakers vragen 35 centiemen. De meestersmeders vergaderden zater dag en in meerderheid besloten zij den opslag niet toe te staan. Sedert maandag liggen de smederijen stil. De meesters en eene delegatie der stakers vergaderden dijnsdag en de eerste deden voorstellen. Ter fabriek Torley zijn een honderd tal werkerssen in staking kwestie aftrok van loon. Vroeger, eenigs weken geleden, werd opslag van loon toegestaan. Nu heden wil men hem afnemen. Op 14 dagen zouden de meisjes 6 fr. min winnen. Heden boden de staaksters zich ter fabriek aan om te onderhandelen, doch men opende de poort niet. Overstroomingen.- Twin tig prachtige aanzichtkaarten, der meest belangwekkende komen te verschij nen. Geheel de streek van Moerzeke, Hamme en Drij Goten, is er getrouw op weergegeven. Deze kaarten zijn verkrijg baar ten bureele van Den Denderbode, tegen fr. 1,25. Frar.co per post fr. 1,35. Vrijdag nacht is te Zele, op het geh cht Bassevelde, een hevige brand uitgebersten, die niet minder dan drie hoeven vernield heeft, waarvan er slechts éene tegen brand verzekerd was. De be woners konden met de grootste moeite hun leven redden. Acht koeien zijn ver brand. Een boerenzoon van Lebbeke reed met eene kar met vier honden bespanncu over den spoorweg, ter plaatse waar noch bareel noch wachter is. Een trein snelde voorbij en sleepte hem een heel eind mee. Toen men hem vond, gaf hij nog eenig teeken van leven, doch dit zal waarschijn lijk niet lang duren. Vrijdag werden de dorpen Moerzeke, Castel en Grembergen opnieuw over stroomd tengevolge van het doorbreken van den nieuwen dijk. die men achter de groote bres van Moerzeke aan het maken was. De wegen naar Dendermonde, Hamme en Castel staan opnieuw onder water nog maar over enkele dagen terug getrokken was. Inwoners die terug hunne woningen hadden kunnen betrekken, moesten in allerijl naar het hoog gelegen deel van het dorp vluchten. Gansch den nacht heeft men bij fakkellicht gewerkt om den nieu wen dijk te herstellen. Teruggevonden lijken. Nu Mei- sele polder begint droog te worden moes ten ook de lijken der slachtoffers, die bij de overstrooming van 12 Maart het leven verloren, teruggevonden worden. Dit is vrijdag het geval geweest met de lijken van vrouw Wen6elaers en haren zoon, die, zooals men weet, zijn omgeko men bij de pogingenn om eenen meutte op 't drooge te brengen. Prins Albert te Moerzeke. Ziehier eenige bijzonderheden over het bezoek van Prins Albert aan de over stroomde streek. De prins was vergezeld van zijnen or- donnancieofficier capitein du Roy de Blicquy. Reeds ten half 9 was hij tc Dendermonde in automobiel aangeko- Nabij de statie stapten de gouverneur der provincie en de Burgemeester van Dendermonde mee in en voort ging het nu, langs Grembergen naar Moerzeke. Aan den molen werd de prins ontvan gen door de gemeenteoverheid en toen heeft hij geleid door den moedigen bur gemeester, plaats genomen in eene roei boot om naar den Boot-Dijk en het Groot-Broek de twee meest beproefde gehuchten te varen. De stroom door den dijkbreuk was no^ zoo sterk dat het rooien moeielijk ging. De prins hield ook stil nabij de herberg «Tolhuis» gebleven punt en waar ver scheidene vluchtelingen en zieken ge huisvest zijn. Hij sprak en in het Vlaamsch toe en deed door zijne goede woorden menigeen wateroogen. Ook bezocht de prins de patronage, warr hij ontvangen werd door den eerw, h. Soencr.s cn een paar honderd vluch telingen. Men roeide naar het dorp, waar een warm onthaal den hoogen bezoeker ver wachtte. Hij antwoordde met hulde bren gen aan den burgemeester en vertrok met zijn auto langs Hamme onder de toejuichingen van de bevolking. Eene nieuwe soort werkstaking is te Brussel uitgebroken, namelijk bij de zoogezegde hondendieven dat zijn de mannen die op last der policie de dolende honden oppakken, in eenen zak steken cn naar de policieburcelen brengen. De reden is dat de burgemeester verboden heeft, nog meer dan éénen hond in eenen zak te steken omdat de dieren dan onder een vechten en zoo des gevallende de razernij voortplanten. Het bevel luidt dat zij voortaan eiken hond afzonderlijk moe ten inpakken en naar het slachthuis bren gen en, daar zij slechts een vasten taks van 75 centiemen per hond trekken en de afstand te groot is, veroorzaakt dit nieuwe reglement hen veel schade. De Brusselsche dieven zijn waarlijk tot den overtreffenden trap der stoutmoe digheid gekomen. Vrijdag morgend rond 5 ure was eene oude dame van St-Joost- ten-Noode naar de vroegmis gegaan. Nauwelijks had zij het huis verlaten of dieven klauterden over eenen achtermuur op de binnenplaats en kwrmcn zoo door een glazen deur, waarvan zij de ruiten stuk sloegen, in huis. Eens binnen, snel den zij naar dê 2« verdieping, waar zij de oude meid in hare kamer opsloten om vervolgens op hun gemak in de andere kameis de meubelen open te breken en leeg te stelen. Zoo stolen zij geld, juwee- len enz., maar werden toch belet, meer meê te nemen, want het hulpgeroep der meid door het venster maakte de aandacht der geburen en policie gaande. Toen er echter hulp opdaagde waren zij reeds weg. Toch hebben zij', behalve de juwee- len en andere voorwerpen, nog voor 800 fr. weerden gestolen. Dijnsdag morgend, rond n uren, had een erg ongeluk plaats op de Schelde, te Antwerpen, vlak vöor de vlotbrug der Suikerrui. Twee visschers roeiden hunne boot voort, toen eene sleepboot van M. Letzer met eenen sleep van vier binnenschepen kwam aangevaren. Hoe het nu is geko men of wie er de fout aan heeft, weet men niet, maar in minder tijd dan noodig om te vertellen, kwam de visschersboot voor een der lichters terecht en vaarde er on der door. Ten halve de» lichter kwam de visschersboot, waaraan de twee visschers zich vastgeklampt hadden, weèr te voor schijn. Zooals vele toeschouwers van op de kaai, ooggetuigen waren het ongeval, had j de bemanning van de overzetboot het ge. 1 zien en deze zette oogenblikkelijk eene roeiboot uit en haalde de twee drenkelin- gen uit hel water. De geredden waren Desiré Rockters, oud 60 jaren en zijn zoon Petrus, 34 jaar, die doofstom is beiden wenen te Sinte j Mariakerke. De vader was door het onge- j val nog al erg gekwetst hij had twee j wonden aan het hoofd en eene aan het I achterhoofd. Na verzorging ter plaatse werd hij naar het Stuivenberggasthuis overgebracht. De zoon die geen kneuzingen heeft, is I ter verpleging naar het Sinte Elisabeth- j gasthuis gevoerd. Doodrijders. Te Assesses werd door een automobiel eene 65-jarige vrouw I omgeworpen. Toen men haar opnam was zij in doodsgevaar. Verscheidene harer ribben zijn gebroken. De twee automobielen, die door om I 't hardst te rijden, oorzaak van het onge- luK waren, ruimden de baan zoo snel zij I konden. Maandag heeft in dezelfde gemeente een andere automobiel eenen voerman omverre geworpen en meegesleept en een kind op den slag gedood. Ook deze chauffeur meende er van door j te rijden, maar de boeren sloten hemden weg af cn nu had hij. even als dc twee i dames, die hem vergezelden, het hard te j verantwoorden. De plichtige is een rentenier van Cu- reghem. Uit Leuven meldt men Het kindje Van Laer, 6 jaar oud, van de Tervuerschestraat, is door een auto mobiel omvergeworpen in de Brussel- 1 schestraat. Het kindje is in het burgerlijk gasthuis verzorgd geworden. De eigenaar van dc automobiel, een heer van Antwerpen, heeft zelf het kind in het hospitaal gedragen. Onze rechters, die zulke dwaaskoppen te oordeelen krijgen, zullen goed doen, een lesje in Zuid Afrika te gaan halen. Zoo lezen wij in de Transvaler De meneeren die met hun motor wagens als duivels door de straten vliegen zullen nu wel een lesje geleerd hebben. Kincaid-Smith werd 1. 1. Maandag door rechter Bristowe veroordeeld tot betaling van 750 pond sterling (18,750 fr.) plus de kosten aari M. Dochartydie door Kincaid- Smith's motorwagen ondersteboven was gereden en ernstig bezeerd. Goedzoo Sedert eenigen tijd worden de stal len en de schuren van het hoogvlak van Herve, overrompel'! door legioenen rat ten, die schrikkelijke verwoestingen aan lichten in dezemeien, 't graan en den vooriaad van allen aard. Men denkt dat die knaagdieren door de overstroomingen uit de vallei verdreven zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag had te Jumct een dynamietaan- slag plaats. De neef van den gemeente secretaris, rond 11 ure met eenen vriend naar huis gaande, zag aan het venster van den ingenieur Tilman twee vonken of vlamkens flikkeren. Het waren ontsteken lonten. Het gevaar beseffende, namen zij de vlucht, maar juist op dit oogenblik had eene ontploffing plaats. De twee man nen vlogen verscheidene meters verre en een hunner was zwaar aan het gelaat ge wond. Het huis van den ingenieur heeft veel geleden, doch de bewoners bleven ongedeerd. Ook verscheidene andere hui zen werden beschadigd. Een smartelijk ongeluk gebeurde zondag avond aan de statie te Namen. De onderstatieoverste M. Amand Fisette, werd, terwijl hij de baan wilde overste ken rond 1 V2 ure, door een locomotief gegrepen. M. Fis :tte rolde onder de wie len. waardoor het linke: been en de rech tervoet werden afgereden. Bovendien werd de ongelukkige erg gewond aan het hoofd. Zijn toestand is wanhopig. Zonderlinge brand. De landbou wer Widdershoven te Schurenberg, bij Hoensbroeck (L.), had met zijn knechten twee dagen mest op zijne landerijen ge voerd. Nadat de mest was uitgespreid en de werkzaamheden zoover waren afge- loopen, stak een der knechten een pijpje op en wierp het stekske weg. In een oog wenk stond de mest, die volmaakt droog en zeer licht ontvlambaar was, in brand. Een groote vuurkolom teekende zich too- verachtig af tegen den loodkleurige hemel, terwijl de geheele omgeving in reusachtige rookwolken gehuld was. Aangewakkerd door een feilen oosten wind, geleken al spoedig de geheele lan-

De Denderbode | 1906 | | pagina 2