Zondag IS April 1906 S centiemen per nummer. 57sle Jaar 5836 Zwarte Bedelaar. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Voor de Vervlaamsching vaD het middelbaar Onderwijs te Brussel. D E De Hoppekwestie. Ditjes en datjes. Voltaire (Olympie). DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen «p 3d* bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 14 APRIL 1906. Het volgende verloogschrift is naar al de Catholieke Volksvertegenwoor digers van België opgezonden. Het is onderteekend door een vier honderdtal Catholieke Vlamingen, die meest allen volledige studiën en exa mens ter hoogeschool gedaan hebben. Brussel, 9 April 1906. Hooggeachte Heer, Met eerbied, doch met innige catholieke overtuiging, vestigen wij uw aandacht op een voorname wijziging, die wij hoogst noodzakelijk achten aan het wetsontwerp «ver het Vlaamsch in het middelbaar onderwijs, dat door de middenafdeeling der Kamer van Volksvertegenwoordigers werd aangenomen. Er wordt voorgesteld dat in het arron dissement Brussel het waalsch stelsel zou toegelaten worden met slechts vier vlaam- sche lesuren ter week. Daartegen verzetten wij ons uit al onze krachten. Dat is immers teenemaal onvoldoende om franschsprekende kinders. in het ouderlijk huis geheel in 't Fransch opge bracht, de vlaamsche taal grondig te leeren kennen en degelijk en vloeiend te leeren schrijven en spreken. Te Brussel kennen de hoogere standen geen Vlaamsch er. die zijn grootendeels catholiek hunne zonen, toekomende werkers en leiders in het catholieke kamp, worden heel en al in 't Fransch opge voed. Integendeel, de kleine burgerij is groo tendeels liberaal en spreekt nagenoeg zoowel Vlaamsch als Fransch. Het werkvolk is veelal socialistisch ge zind enspreektbijnauitsluitcnd Vlaamsch. Liberalen en socialisten leven dus in dezelfde taal en in nauwe voeling met het volk. Zij staan in veel nauwere gemeen schap van gedachten met het volk dan de Catholieken. Zij deelen het hunne on godsdienstige en oncatholieke begrippen mede. De meest catholieke stand te Brussel is aldus gescheiden van de kleine burgerij en het volk door een vreeselijke kloof. Zij zijn bijna vreemdelingen bij de mindere standen en kunnen hunne maatschappe lijke plichten van beschaving hoegenaamd niet vervullen bij gebrek aan kennis van de vlaamsche taal. 3i® Vervolg Mevrouw I... stotterde hij. Zwijg sprak de bedelaar gebie dend laat mij spreken... Dit kind heeft u niet gekozen, mevrouw, want uw vroe ger gedrag boezemdé hem afschuw en medelijden in. Ik ben het, ik, die slechts het blinde werktuig van den wil uws echt- genoots ben... Gij loochent te vergeefs, ik heb bewijzen. Wat den moord aan gaat, is het niet aan ons om te sidderen 1 Zoo sprekende haalde hij de papieren van den capitein van zijne borst te voor schijn en stak de kaars aan. Lees ging hij voort, ze haar over handigende. De markiezin overzag de geboorteakte vluchtig. Er ontbreekt slechts een ding I hernam zij met nadruk. Waar is mijn naam bij dat alles Met bovenmenschelijke inspanning ge lukte het Carral zich ten tweede male op te richten en het papier in te zien. Daar staat mijn naam, sprak hij mijn ellendige naam Narcissus Dat kind is het uwe kindermoordenares I... Die man is ijlhoofdig hernam de markiezin, met den moed der vertwijfe ling tegen de verpletterende waarheid strijdende en wat doet buitendien zijne, getuigenis af bij gaat sterven I Anderzijds heeft de verfransching ook een verderfelijken invloed op den politie- ken welstand der catholieke partij in de omstreken van Brussel. Te Brussel lijden wij gebrek aan man nen die zich in 't Vlaamsch met maat schappelijke belangen bezig houden, en ook aan mannen die tot vlaamsche bui tenkiezers kunnen spreken. Nu betwist men niet meer dat deze toestand hoogst gevaarlijk is. En uit Brussel stijgt een gedurige noodkreet om vlaamschkundige catholieke werkers en sprekers voor politieke en maatschappe lijke zaken. Wij verklaren liet met volle overtui ging het vrij onderwijs te Brussel moet gered worden van de algeheele verfran sching, zooniet wordt Brussel voor de Catholieken verloren. Daarenboven, Brussel is de zetel van de ministeriën en van de middenbesturen var. het land, waar de bestaande taalwet ten hoofdzakelijk zouden moeten toege past worden doch ze worden er zeer slecht nageleefd ten gevolge der volledige verfransching dier besturen. En die besturen zijn verfanscht, omdat Brussel het grootste getal ambtenaren levert en dat deze over het algemeen vlaamschonkundig zijn. Van daar zet het gevaar voort over ganschvhet Vlaamsche land. Indien het ontworden van een volk eene ramp is, is het eene zware plicht het tegen te werken. De bestaande taalwetten zijn niet vol doende men moet het Vlaamsch aan- leeren. Welnu, wie zal durven zeggen dat vier lesuren te week genoegzaam zijn om grondig Vlaamsch te leeren aan dit groot getal leerlingen, die in den huise lijken kring nooit een woord Vlaamsch hoor den Wie zal durven beweren dat 8 vlaam sche lesuren te week een overdreven getal is om aan de uitsluitend franschsprekende zonen der hooge standen te Brussel gron dig Vlaamsch te leeren, dewijl men heeft durven beweren dat 15 tot 20 fransche lesuren te week onvoldoende zijn om aan de vlaamschsprekende studenten behoor lijk Fransch te leeren Wij besluiten dus met volle recht dat de uitzondering voor den omtrek Brussel, aan bedoeld wetsontwerp voorgesteld, moet verworpen worden. Wij durven verhopen dat UEd. met ons overtuigd zijt dat, ingezien de boven gemelde doorslaande beweegredenen, de bepalingen der voorgestelde wet te Brussel veel meer nog dan overal elders hunne volle toepassing moeten bekomen, en dat UEd. in dien zin zult willen han- Carral zonk weder op het tapijt terug. Nog eenige uren, mijn God 1 mom pelde hij, opdat ikhaar kunne beschamen. Zijne oogen slooten zich. Hij is dood sprak de markiezin, eene beweging makende om de geboor teakte te verscheuren. Wie zal u nuge- looven bedelaar Neptunus en Xavier waren te gelijk toegesprongen om haar het papier te ont rukken maar vlug als eene slang ont snapte zij hen en had met een sprong de deur bereikt. Wie zal u gelooven herhaalde zij zegevierend. Ik, mevrouw, antwoordde eene ern stige en strenge stem. Als van den donder getroffen, deinsde de markiezin tot in het midden der kamer terug de heer de Rumbrye stond op den drempel. Hij deed een paar schreden voorwaarts nam uit de handen zijner vrouw het papier dat hij aan den bedelaar overhandigde en ging aldus voort Ik heb alles gehoord I Geen woord ter uwer verdediging, mevrouw Ik ben herwaarts gekomen op den doodskreet van dezen man... en ik heb met eigene oogen de onteering van mijn huis aan schouwd. Verwijder u morgen zal ik mijn wil doen kennen. Zonder iets te zeggen, verliet de mar kiezin het vertrek. Een glans van bevredigde wraakzucht gleed over het gelaat van den stervenden mulat. Er is een God mompelde hij. Het was zijn laatste woord. Er lekte niets uit bij de gasten van het kasteel van het bloedige drama, dat dien delen en stemmen ter bevordering der catholieke en vaderlandsche belangen van ons volk. Intusschen groeten wij UEd. hoog achtend. Onze lezers weten dat er aan de Kamer een wetsvoorstel is voorgesteld strekkende tot het heffen van een inkomrecht van 25 frank per 100 kilos op de Duitsche hop. M. Verhaegen is verslaggever van de Middenafdeeling die dat wetsvoorstel heeft onderzocht. In zijn verslag wordt de kwestie toegelicht als volgt De Middenafdeeling is van gevoelen dat het voorgestelde inkomrecht een re giem zou zijn van a schijnbare tolweder- keerigheid aangezien in wezenlijkheid het recht van 25 frank bij den invoer in België geheven op de Duitsche hop, w>-lke 200 fr. de 100 kilos waard is, veel minder op dat voortbrengsel zoo drukken dan het recht van 25 fr. dat in Duitsch- lard wordt geheven op de Belgische hop, die slechts 50 tot 80 fr. de too kilos geldt, zou wegen op het voortbrengsel onzer nationale teelt. Wat wij te betrachten hebben is niet eene hersenschimmige gelijkheid tus- schen Belgische en Duitsche hoppeteelers, Maar veeleer dc middels om aan de Bel gische hoppeteelt de grootste uitbreiding en het beste welslagen mogelijk te bezor gen. Terzelfdertijd hebben wij den drin genden plicht niet te schaden aan de Bel gische brouwerij, op straf den verkoop der Belgische hop te verminderen en een ernstig nadeel te veroorzaken aan hen zeiven welke wij willen ter hulp komen Welnu, een inkomrecht van 25 fr. heffen op de Duitsche hop, dat is uit den zak der Belgische brouwers die Duitsche hop gebruiken eene eerste som nemen van 500,000 frs. 's jaars, som gelijk aan de opbrengst van het recht, 25 frank, vermenigvuldigd met het getal ingevoerde kilos. 2 miljoen. Het ware, anderzijds, uit den zak der Belgische brouwers, die inlandsche hop gebruiken eene tweede som nemen, welke 875,000 frs. zou be dragen. Inderdaad, de onderteekenaars van het voorstel rekenen, voor de Belgische hop, op eene prijsverhooging gelijk aan het bedrag van het recht. Daar de Belgi sche voortbrengst, in België benuttigd ongeveer 3 500,000 kilos bedraagt, zou het heffen van een recht van 2 5 frs. den verkoopprijs met 875,000 frs. doen stij gen. De Belgische brouwerij zou dus ge troffen worden door eene nieuwe belas ting, bedragende 500,000 -f- 875,000 1,385,000 frs. nacht binnen zijne muren afgespeeld was. Den volgenden morgen zat mevrouw de Rumbrye alsof er niets voorgevallen ware, aan het schiterende ontbijt hetwelk al de gasten, behalve den mulat, wiens afwezigheid niemand opmerkte, in de eetzaal vereenigde. In den loop van den voormiddag gaf de heer de Rumbreye te kennen, dat eene zaak van het hoogste gewicht hem naar Parijs terugriep. De gasten gingen heen gelijk zij gekomen waren de zweepen knalden opnieuw maar ditmaal poogde geen huurkoets met een postrijtuig in snelheid te wedijveren. De heer de Rumbrye vertrok een van de laatsten met zijne dochter, Xavier en den zwarten bedelaar. Dit was een onderwerp van onuitspre- lijke verbazing voor den jongen Alfred Lefebvrc des Vallées, die op zijn eere woord verklaarde dat hij nooit iets derge- gelijks gezien had. Maar hij was nog niet aan het einde zijner verrassingen. Inderdaad terwijl de kales van den markies, aan het einde van den dreef ge komen, den weg naar Parijs volgde, sloeg het postiijtuig der Creoolsche de richting in naar Bretagne. Drommel hale mij, als de postiljon niet beschonken is riep de jonge Alfred. I)e markiezin legde hem met een ge baar het zwijgen op en verborg haar hoofd tusschen hare handen Eene doodelijke bleekheid bedekte haar gelaat. Wij zullen voortaan in de stad in Bretange wonen, zeide zij met doffe en gesmoorde stem. De bezoekers van het hotel de Rum- bryej vroegen er dikwijls en lang naar a Men poge niet een argument te trek ken uit het feit dat de nieuwe belasting de voortbrengskosten slechts met 6 tot 9 centiemen per hectoliter bier zou vermeer deren. De nieuwe belasting die alleen de Belgische brouwers zou treffen, zou daar om niettemin 1,375,000 frs. bedragen. Indien de brouwers, om die belasting te ontgaan, den prijs van het bier met zooveel moest vermeerderen, dan zou het ten slotte uit don zak der bierverbruikers, meestal werklieden, landbouwers en klei ne burgers zijn, dat de wetgever de som van 1,375,000 frs. zou gaan putten. n Het redmiddel voor den toestand, waarover onze landbouwers klagen, moet gevonden worden in de verbetering onzer inlandsche hoppeteelt. Reeds is er, in de laatste jaren, een belangrijke vooruitgang verwezenlijkt. Om zich daarvan te over tuigen is het voldoende eenen oogslag te werpen op de tabel aanduidende de hoe veelheid hop in België ingevoerd en uit ons land uitgevoerd gedurende de jaren 1900 tot 1904. Terwijl in 1900, België 2,355,535 ki los vreemde hop invoerde en slechts 870,255 kilos inlandsche hop uitvoerde, heeft hi t in 1904 nog slechts 2,189,174 kilos vreemde hop ingevoerd en daaren- tegtn 4,384,105 kilos inlandsche hop uit gevoerd. Van den anderen kant heeft de uitge strektheid der gronden in België aan de hoppeteelt besteed 2,202 hectaren bedra gen in 1900, en is zij geklommen tot 2,346 hectaren in 1904. Daarbij is er, in die cijfers, nog geene rekening gehouden van de teelten van minder dan eene hec tare, welke nochtans schijnen talrijk te zijn. De weg dien de landbouwers, brou wers en Staatslandbouwkundigen zijn in geslagen is dus de goede weg. en men meet hem vastberaden blijven volgen. De middenafdeeling heeft het voorstel van MM. Colaerten consoorten met een parigheid verworpen. Een der voornaamste liberale orga nen, dat dan nog voor zeer gematigd doorgaat, u L'Indépendance van Brus sel, stelt zich de vraag wat de liberalen doen zullen als ze in Mei zegepralen. En alsof het blad verzekerd ware van den triomf, beantwoord het die vraag als volgt De liberalen zullen de zaken zóo s trachten te schikken dat de terugkeer der catholieke partij aan het bewind s onmogelijk zal zijn en dat het clerica- lism zal overwonnen blijven want, na de zegepraal zal er niets anders te mevrouw de Rumbrye. Wat den jongen Alfred des Vallées betreft wij gelooven niet dat zijne verdwijning veel opspraak maakte, maar wij kunnen verzekeren, dat de beminnelijke jonkman door drukke studie de bekwaamste biljardspeler der in Bretange werd. Eene maand na de hier voor vermelde gebeurtenissen, verzocht de heer de Rumbrye Xavier in zijn kabinet te komen Mijn vriend, zeide ie oude edelman tot Xavier, ik bezit honderd duizend franks rente, die mijne dochter toebehoo- ren. Ik wil dat zij gelukkig worde. Mijn vurigste wensch zou bevredigd zijn, in dien gij mijn schoonzoon wordt. De markies hield op. Xavier door zooveel geluk verbijsterd zocht naar woorden om zijn blijdschap te betuigen. Maar, hernam de heer de Rumbiye ik ben de laatste afstammeling van een doorluchtig geslacht de naam van Rum brye mag niet geheel en al met mij uit sterven. Mijn schoonzoon moet dien voe ren en voortplanten. Vele pretendenten betwisten elkander d.; hand mijner doch ter tot dien prijs. Voor haar en voor mij geef ik aan u de voorkeur. Wilt gij mar kies de Rumbrye worden Xavier boog het hoofd. Al mijne maatregelkn zijn genomen, ging de oude edelman voortde koning heeft mijn verzoek goedgunstig willen toestaan mijn schoonzoon, wie het ook zij, zal het recht hebben op het dragen van mijn titel en mijn naam, Eene maand geleden, antwoordde Xavier langzaam, ik heb den naam mijns vaders vernomen. Het is de naam van een dapper soldaat, mijnheer de markies, ik zal dien niet dan bij mijne dood afleg gen. onderzoeken zijn dan hoe men het zal aanleggen om den vijand machteloos te te houden. Dus als de liberalen meester zijngods dienstoorlog, schoolstrijd, de catholieke Belgen vervolgd, gejudast lijk een over wonnen volk door haatvolle geuzen... Maar zullen de Vlamingen de liberale verdrukking, de helsche dwingelandij langer willen verduren Dat zullen de meesters van den dag weldra ondervinden. Een rijk van eiken dwang en duurt gemeenlijk niet lang, zegt 't spreekwoord... Er is misschien geene nuttiger in stelling dan de biecht het meerendeel der menschen, als zij in eene zware fout gevallen zijn, hebben er natuurlijk kna ging over indien er iets is, dat hen op aarde vertroost, 't is van verzoend te mogen zijn met God en met zich zeiven. ALLEN DIEVEN volgens de rooden.Op het socialisten congres van 15 Aug. i8g3 verklaarde men a Rijkdom bezitting zijn voor iedereen. En M. Smeets legde dat in den provincialen Raad van Luik uit La propriété doit disparaitre.... Le premier qui s'ast déclaré propriétaire a commis un vol. Geen eigendommen meer...De eerste die zich eigenaar verklaarde heeft eenen diefstal hegaan. Is dat ook begrepen onder de ande ren die liberalen en socialisten willen veroveren Verscheidene socialisten, waartusschen M. Anseele en M. Vandervelde, hebben een Handboekje van sociale kwestie uit gegeven en op bladz. i3i staat daar te lezen, als boven van den eigenaar o Noem mij den eersten commercant en gij zult den eersten dief genoemd hebben. Wat belieft, liberale heeren, gij die met de rooden samenspant IVeon we willen liet niel I We willen geen verplichtend onderwijs op geuzenvoet go- achoeid. NIeen Ween we willen liet niet, dit geuzenonderwijs We willen het niet, en met rede. Wij willen dat eiken huisvader VItIJ blijve een onderwijs aan zijne kinderen te geven zooals hij het verlangt, en niet gedwongen worde zijne kinderen aan een wereldlijk goddeloos onderwijs toe te vertrouwen. Daarenboven de liberale gazetten er kennen zelf dat in Frankrijk en Italië, waar het verplichtend onderwijs in voege is, er meer ongeleerden zijn dan De heer de Rumbrye was blijkbaar onaangenaam verrast. Hij stond op en ging een paar malen de kamer driftig op en neder. Daarna kwam hij op Xavier toe en reikte hem de hand. Ik zou gehandeld hebben gelijk gij mompelde hij, ik kan uwe handelwijze niet laken... maar den naam der Rum- brey's moet mij overleven Zij scheiden van elkander. Alles scheen afgedaan. Maar men mag aanne men, dat het toch nog tot een vergelijk kwam want eer.igen tijd daarna zegende de geestelijkheid van Saint-Fermain-dea Prés een huwelijk in, waaraan van de eene zijde de heer de Rumbrye van de andere zijde de getrouwe Neptunus als getuige deelnamen. Het portaal der kerk betredende, sloeg hij het oog op naar het balcon waar hij als goede genius eertijds het rolletje van vijj-en-twintig louis nederlegde. Ook dc bruidegom richtte de oogen naar dien kant en drukte toen met warmte de hand van den zwarte. Op het huwelijksregister schreef men den naam in van den markies Xavier Lefebvre de Rumbrye. Daags na de voltrekking van het hu welijk kwam Neptunus Xavier bezoeken. Hij had een reiszak en zijn langen stok in de hand. Kleine meester, sprak hij ik kom afscheid van u nemen. Afscheid nemen herhaalde Xavier verbaasd, zijt gij dwaas, mijn oude vriend Voortaan zullen wij elkander niet meer verlaten. De neger glimlachtte droefgeestig. Ik zou het gaarne willen kleine meester, zeide hij, maar ik moet vertrek- in België, waar vrijheid heerscht. Maar meer nog. We willen geen goddeloos verplichtend onderwijs En waarom De geuzengz- zetten maken musschenschrikken met te schrijven dat de catholieken de gevange nissen vermeerderen en de scholen af schaffen. Aan die grootsprekers zullen we eens vragen hoe het komt dat in Frank rijk, WAAR HET VERPLICHTEND ONDERWIJS floreert, de misdaden der kinderen op 10 jaren van 16000 tot IOOO klom men WAARONDER DB HELFT VOOR ONZEDE LIJKHEID H wel, indien gij, geuzen, met uw GODDELOOS VERPLICHTEND ONDERWIJS ZUlke vruchten zoekt voort te brengen, dan her halen wij nogmaals Nleon, wij willen liet niet Ouders, oordeelt gij I Liberale »*»iaael La Réforme, een vooruitstreversblad van Brussel, de beslissingen van 't progressis tencongres besprekende, vindt daarbij ge legenheid de Vlamingen op gemeene wijze te smaden. Zullen de liberale Vlamingen van Antwejpen ons willen helpen, vraagt het geuzenorgaan, om die walgeljike Vlaamsche huichelaars in hunne ca- pucienennesten terug tc drijven Hoe vindt gij zulke taal, Vlaamsche kiezers Siootend, niet waar En zeggen dat het tegenwoordig zoo wat de gewoonte is der groote Fransche geuzengazetten, gedurig op de Vlamingen en de boeren te smalen Dat de Vlaamsche kiezers het hun in Mei aanstaande betaald zetten. Frnnsch-Rolgisclie postdienst. Het nieuw tarief voor brieven, binnen het Fransch-Bel- gisch grensgebied gewisseld, zal niet op 16 dezer, doch op eon nader te bepalen datum in werking treden. (Monitbur.) LAGER ONDERWIJS. Onze Stedelijke Raad heeft besloten dat te rekenen van 1 October aanst ons grond gebied zal verdeeld worden in School- wijken en dat de kinders in hunne wijk zullen moeten ter school gaan, 't gene bestaat in alle bevolkte steden. Onze drie kleurige tegenstrevers hebben hier geen vrede meè, 't is geweten waarom.... en ook liberale dweersdrijverij. En de heer Rens zou eens dapper den heer Minister interp rlleeren over die be slissing van onzen Stedelijken Raad. Maar don heer Minister antwoordde hem dat de maatregel door den Stede- lijken Raad genomen tot zijne bevoegd heid behoort. Wie in de zaak weer eens de groene krawat vertoont, kan men ge makkelijk raden. ken mijne taak is vervuld. Ik heb alles gedaan wat hij bevolen had. Thans moet ik naar mijne broeders terugkeeren, die vrij zijn. Ik ga naar Sint Domingo. Xavier stelde al het mogelijke in het werk om hem van dat besluit af te bren gen de zwarte bleef onverzettelijk. Hebt gij mij dan minder lief dan uwe broeders vroeg Xavier eindelijk. Neptunus greep de hand van den jonkman, die hij hartochtelijk aan de lippen bracht. Neen, neen antwoordde hij, het is niet om mijne broeders 1 mijne broe ders hebben mij vergeten. Het is om hem Ik wil aan zijn graf gaan zeggen, dat zijn laatste wil vervuld is ik wil nederknielen waar ik hem zag sterven... Ik wil als het uur zal gekomen zijn, in God naast zijne kist slapen. De stem van den bedelaar trilde, ter wijl hij zoo sprak. Zijne oogen had hij naar den hemel opgeslagen en hij zonk met eene knie ter aarde. Goede meester van mij prevelde hij, in de overmaat zijner tevredenheid zijn nieu w geloof met zijne heidensche herin- neringen vermengende als ik hier stierf zou mijne ziel te ver van de uwe verwij derd zijn. Daar ginds zult gij mijn laat sten zucht hooren en van de plaats waar gij gelukkig zijt, aan de voeten van Jezus zult gij uw zwarte tot u roepen, Nog eenmaal kuste hij de hand van Xavier, wischte ter sluiks een traan af, en vertrok om niet meer terug te keeren.

De Denderbode | 1906 | | pagina 1