Donderdag 19 April 1906 5 centiemen per nummer. 57sle Jaar o857 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Goed gesproken. Het zegevie rend Kruis. O ui do Gezelle's praalgraf. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen «p 3a8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag eD vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie vu dit blad. AALST. x8 APRIL 1906. In zitting der Volkskamer van Woens dag 4 April jongl. hield de heer Liebaert, Minister van Spoorwegen, eene merkweer- dige redevoering in de welke hij, op on tegensprekelijke wijze bewees dat de libe ralen, roode en groene socialisten aan de werkersstanden beloften doen die zij nooit vervullen kunnen. Gezel Delbastée ondervroeg de Regee ring over den toestand der ijzerenwegbe- dienden en werklieden. In zijne antwoord op die ondervraging toonde de heer Liebaert aan hoe hersen schimmig de beloften zijn waarmêe de driekleurige cartelisten de arbeiders po gen te verschalken. Vooreerst wees de heer Minister op de verhoogingen van loonen van 1884 tot 1905 aan de bedienden en werklieden der spoorwegen gegund, hij bestatigde dat ze meer dan 16 millioen bedragen en dit zonder rekening te houden van de ver meerdering van 't personeel. Dan ging de heer Minister tot den aan val over, en diende aan de driekleurige cartelisten eene duchtige aftakeling toe die lang aan hunne ribben zal plakken en zij zich dus lang zullen herinneren. De heer Liebaert diende hen onder an der de volgende zweepslagen toe Men beknibbelt het verschil in de loonen dat tusschen de Staatswerkhuizen bestaat. Men vergeet dat de ambachts lieden vooral gaarne blijven waar zij zijn daarom is het eene groote uitzondering als er een wordt verplaatst. Dat is de re den waarom de loonen geregeld worden volgens de streek, een stelsel dat door al de economisten wordt aanbevolen, als grondslag nemende het loon dat in de bijzondere nijverheid wordt betaald. Moet ik dienaangaande, aan M. Del bastée herinneren dat, toen het sociali stisch tijdschrift Germinal moest gedrukt worden, men er van afzag het te Brussel te drukken, omdat de loonen daar te hoog waren en dat men het te Gent is gaan drukken, waar de loonen lager zijn 1 Gezel Anseele kwam er tusschen, om te zeggen dat er, twee uitgaven van Ger minal bestaan. De minister antwoordde Ja, eene te Brussel, welke gij niet hebt kunnen voortzetten, omdat de loonen in de hoofdstad te hoog waren, en eene tweede welke gij te Gent aan verminder- io* vervolg. Overigens al die wereldsche bijval, waarvan zij enkel genot had, omdat die Michaêl gelukkig maakte, werdt verdoofd door een enkel gevoel, eene enkele hoop- straal, het geluk van elk echt vrouwelijk hart moeder worden. Ontioerd en met bevende hand hechtte nj het ivoren kruisje aan 't fijn gebeeld houwd engelenkopje, dat als een geheim zinnige bewaker met zijne beschermende vlerken het kleine wezen moest bewaken dat eens in dit liefdenestje verblijf zou vinden. Verdiept in eene droomerij, die bijna een gebed was, hoorde de jonge gravin noch het openen der deur, noch zelfs den gekenden stap op het smyrnatapijt dat den vloer bedekte. Gij zult mij schrikkelijk jaloersch maken zegde eene diepe stem in hare nabijheid, terwijl de arm.van graaf Mi chaêl den hals der gravin omvatte. Gij weet toch wel, antwoordde zij met lichtvollen blik, dat mijn hart geheel het uwe is. En met de eene hand de hand van den graaf nemende, opende zij met de ande re de kanteD, met bleek-blauwe zijde ge voederde gordijntjes om zoo de prachtige wieg half te ontblooten. den prijs uitgeeft, dank aan lagere loo nen. Daarna zette M. de minister zijne be wijsvoering voort, zeggende De socialisten zeggen dat zij de wer kerspensioenen op 1 frank daags willen brengen. Dat zal eene uitgave zijn van 50 tot 60 millioen. Gezel Pepin. Wij zullen de be- grooiing van oorlog daarvoor gebruiken. MLiebaert. Verschooning Zijt gij niet 't akkoord met de liberalen om die begr.ooting te behouden. (Gelach rechts). Gezel Pepin. Wij hebben hoege naamd geen akkoord gesloten. - (Ha. ha, rechts.) M. Liebaert. .Die verklaring ver wondert mij. Ik meende dat gij 'takkoord waart met de liberalen om den algemee- nen dienstplicht, het verplicht onderwijs, het algemeen stemrecht, enz. in te voe ren. Welnu, ik zie niet hoe men den algemeenen dienstplicht zou inrichten zonder begrooting van oorlog. (Nieuw ge lach, rechts.) Ik schrijf dus die vijftig miljoen in op de begrooting van het toekomende liberaal ministerie. Maar, waar zult gij dat geld halen Want, vergeten wij liet niet, gij zult de onrechtstreeksche belas tingen afschaffen, niet waar Gezel Pepin. Ja M. Liebaert. Gij zult de belastin gen op de suiker, op het bier afschaffen M. Carton de Wiart. En de rechten op den alcool 1 M. Liebaert. Dat alles maakt een bedrag uit van 45 miljoen, zonder den alcool. Gij zult het verplicht onderwijs in voeren (Ja ja I) de verplichte schoolsoep (Ja 1 ja de verplichte schoolkleeding (Ja 1 ja!de verplichte schoolkoloniën (Ja ja Zult gij de toelagen aan de aange- nomene scholen afschaffen Ja ja Zullen de scholen die ze zullen vervan gen geen ontzaglijk getal miljoenen kos ten (Gerucht). Gezel Pepin. Gij wilt de burgerij tegen ons ophitsen, dat is al 1 1 M. Liebaert. Ik overdrijf niet door al die maatregels te schatten op honderd vijftig miljoen. En welke be sparingen hebt gij daartegen te stellen De afschaffing van de toelagen aan de eerediensten, 't zij xes miljoen. Eindelijk hoopt gij den rijkdom te treffen door de klimmende belasting op het inkomen. Maar gij zult geene meer derheid hebben om deze hervorming te verwezenlijken. (Zeer wel rechts.) Te midden van al die overlioopwer- Hier zal onze schat binnen eenige dagen rusten. Op hem zult gij een groot deel van uwe teederheid overdragen niet waar Dwaas kind.welke vraag doet gij mij riep hij uit, een langen kus op haar verbleekt voorhoofd drukkend. En haar tot zich trekkend ging hij voort Al wil ik het grootste deel van mijne genegenheid u toedragen, toch zult gij wel begrijpen met welke vreugd ik onzen zoon, onzen schoonen, kleinen Michaël op het hart zal drukken Tranen verduisterden den blik van de gravin. Zij verbleekte en liet haar hoofd op den schouder van haren echtgenoot rusten. Ja, als het een zoon is, murmelde zij door hare tranen heen Michaël als de hemel ons eene dochter zendt... Zeg, zult gij die met evenveel liefde aanvaar den Eene wolk overtoog het voorhoofd van den graaf. Hij bleef zwijgend bij den vochtigen blik der jonge vrouw, die ang stig vragend op hem was gericht, Ik heb mij de mogelijkheid van die gebeurtenis nog niet voorgesteld, Irma... zegde hij langzaam en geweld op zich- zelven doende. Maar stel u gerustik zal uwe dochter beminnen,., uit liefde tot u. hare tranen opdrogend ging bij voort Ik zie u zoo gaarne glimlachen, pingen zouden de ijzerenwegen opnieuw verwaarloosd worden, zooals onder h< t liberaal beheer, want onder al mijne libe rale voorgangers is er slechts één geweest die nieuwe uitgaven durfde aanvangen en men weet wat er van gekomen is. Hij had voor opvolger M. Olin, die voor kenspreuk had besparingen overal (Nieuwe goedkeuring rechts.) Die redevoering bewijst dus ontegen sprekelijk dat moesten de driekleurige cartelisten zegepralen zij, bij gebrek aan geldmiddelen, geen enkele hunner belof ten zouden kunnen ten uitvoer brengen. En moesten zij het wagen ze slechts ge deeltelijk te verwezenlijken weldra zou Joos in de kas zitten en 't bankroet voor de deur staan I... Indien iemand moest voorspellen dat ooit de galg, de guillotien of elk ander tuig, bij middel van hetwelk, in sommige landen, nog de doodstraf wordt uitge voerd, een leeken zal worden, over de gansche wereld verspreid, waaraan de volgelingen van eenen gehalsrechte elkan der zullen herltcnnon, hun cal dienen tot vlag in den strijd, tot zegeteeken op hunne praalgebouwen, tot symbool van de macht en de onvergankelijkheid hun ner leering, men zou dien man beschou wen als in de hersens geraakt. Immers, hoe zou ooit een tuig, bestemd om misdadigers met den dood te straffen tot een teeken van verheerlijking worden, door het feit dat een mcnsch, hoe onschul dig en verdienstelijk ook, door dat tuig werd ten dood gebracht Welnu het Kruis, dat teeken van ver heerlijking, die roemrijke strijdvlag der christen was, negentien eeuwen geleden, bij de Romeinen een onteerend straftuig, gelijk thans nog de galg en de guillotien. Negentien eeuwen geleden, op den Goeden Vrijdag, werd de goddelijke Zaligmaker, op eene openbare strafplaats, als een gewoon booswicht, aan dat folter tuig genageld en stierf er na onuitspreke lijk lijden, den smartelijksten dood, tus schen twee moordenaars, onder de ver- wenschingen en de spotternijen zijner vijanden. En ziet, sedert dien is het Kruis, van een teeken van schande en verachting, een roemrijke standaard, een teeken van glorie en zegepraal, een teeken van hoop en blijde verwachting, een teeken van kracht en eeuwige onvergankelijkheid ge- Irma.., ik wilde die altijd zien Bedroef u niet smeek ik u. Indien de hemel ons eene dochter geeft, welnu dat zal mij be letten jaloersch te worden. En dit zal een geluk voor ons beiden zijn. Zooals het meermaals in de familien gebeurt, werd de geboorte van Irma's kind voorafgegaan door eenen rouw. Graaf de Valdeuf stierf zacht in de ar men zijner dochter, voor hij het geluk had, zijne lippen te drukken op het \oor hoofd van het verwachte cherubijntje, maar zonder bezorgdheid voor het lot van zijne geliefde Irma, die naar zijn oordeel volkomen gelukkig was. Eenige dagen later werd het kind geboren dat gedoopt werd met de namen Margaretha-Maria-Eleonora en, volgens 't verlangen zijns vaders onder den naam van Eleonora zijne intrede deed in het in rouw zijnde paleis Wladiroff. Gebroken onder de smart, die hare kinderliefde bij den dood haars vaders trof was de gravin wier gezondheid bij de geboorte der dochter erg geschokt werd, niet bestand tegen den dubbelen slag. En langen tijd, maanden zelfs boezemde haar toestand de levendigste onrust in. De graaf leefde als het ware tusschen het ziekbed der jonge vrouw en de wieg van het kind. Eindelijk zegepraalde de wetenschap, Irma's jeugd en de zorgen, waarmede zij omringd was, overwonnen haar zwak gestel, aan 't welk de ziekte zulkcn hevi- gen strijd was komen leveren. worden, dat ondanks allen spot en haat, ondanks alle verachting en vervolging over de gansche beschaafde wereld is verspreid. Het Kruis werd, op de helmen des krijgers van Constantinus den Groote, het hcidensche Rome zegepralend binnenge dragen. Weldra prijkte het op de koepels der praalgebouwen op de torentinnen der tempels, in de vergaderzalen der wetge vers, in de gerechtzalen, in de scholen, overal waar, met de christene leering, de christene beschaving doordrong. Het Kruis prijkte op de borsten der kruisvaarders die het H. Land op de ongeloovigen gingen veroveren. Met het Kruis in deland gaan, sedert eeuwen, de catholieke zendelingen, naar de overzee- sche wilde gewesten om er de onbeschaafde volkeren tot den waren godsdienst te bekeeren. Het Kruis is het teeken der hoogste vereering. Alle ridderorden hebben hun Kruis aan de moedige en onversaagde krijgers wordt het Kruis van eer op de borst gespeet; wereldsche vrouwen dragen het Kruis, in goud, met diamanten bezet, als sieraad. Het Kruis is de laatste troost der stervenden die, uit dit tranendal, naar een beter leven vertrekken het Kruis prijkt op de graven onzer duurbare overledenen, als een teelten van hoop in de verrijzenis en het eeuwig leven hier boven. Dat alles zegt ons dat Hij die aan dat straftuig, voor de uitboeting der mensche- lijke boosheden en tot zaligmaking van allen gestorven is, geen mensch was, zooals de vrijdenkerij hem vruchteloos poogt voor te stellen, maar de eeuwige Zoon Gods, zelf God, dcor wiens kracht wij eens zullen verrijzen, zooals Hij zelf, drie dagen na zijnen dood, glorierijk verrezen is. Dat alles zegt ons dat in het Kruis alle macht berust en dat nooit de woede van den booze op het Kruis zal zegepralen. Wel kunnen machtelooze dwergen, gelijk thans in het zoo diep beproefde Frankrijk, het Kruis uit de gerechtshuizen en de scholen verbannen wel kunnen zij het tijdelijk van de openbare wegen en ge bouwen, zelfs van de kerktorens verwij deren, doch dat alles is vruchteloos het Kruis zal, altijd en overal, een eer- en zegeteeken, een teeken van Licht en ware beschaving blijven en de volkeren die er vrijwillig aan verzaken zijn veroordeeld om in de duisternis, in de barbaarschheid, in de schaduwe des doods terug te zinken. Christenen, hoog de harten dus Met het oog op het Kruis gevestigd, strijden wij den goeden strijd, tot onzen laatsten Eene diepe stilte heerschte in de kamer. De graaf, vreezende die stilte te storen, bedwong zelfs zijne ademhaling en hield zich half geknield naast het bed der jonge lijderes. Michaël sidderde bij het denkbeeld, hoe dicht dit geliefde wezen bij den dood was geweest. Het was er hem zooveel te liever om, naarmate hij overwoog hoeveel dagen hij voor haar gevreesd had. En nu hct-1 vol van het geluk dat hij dien schat behouden mocht, beschouwde hij haar nüt zaligheid, haar minnend, dacht hij, zooals hij haar nog nooit bemind had. Hoe weinig ook zijne stappen op het dikke tapijt hoorbaar waren, toch werd Irma hierdoor gewekt. Zijt gij het, Michaêl murmelde zij met diepe teederheid, haren arm om zijnen hals leggende. De graaf plaatste zacht de kleine Eleo nora in de armen der moeder, die haar met vurige kussen overdekte. Tranen en kussen mengden zich in die gelukkige groep, tot de graaf, zachijes gebruik makende van zijn gezag.het kind terug uit hare armen nam. O 1 Michaël nog een weinig, bid ik u 1 nog eenige oogenblikken 1 Hare stem was zoo smeekend, haar blikzoowelsprekend.dat de graaf haar niet kon weerstaan. Was het niet 't eerste verzoek, dat zij hem toestuurde, na de wreede ziekte, die gedreigd had, haar aan zijne liefde te ontrukken Genoeg, Irma voor vandaag is het adem, en eens zullen wij met het Kruis, onzen roemrijken standaard, voorop het Eeuwige Rijk binnengaan, dat de beloo ning zijn zal van allen die tot het einde toe volhard zullen hebben. Maandag 23 April aanstaande zullen er te Brugge groote feesten gehouden worden ter gelegenheid der inhuldiging van het praalgraf van Guido Gezelle op het algemeen kerkhof. Talrijk zullen de vrienden en bewon deraars van den grooten Westvlaamschen dichter zijn, die aan de feestelijkheden zullen deel nemen. Zij zullen er aan hou den, een nieuwe blijk van hunne ge negenheid en hoogschatting te geven aan hem die het meest bijgebracht heeft om in Vlaanderen het taalleven herop te beuren en aan onze moedertaal den rang te doen geven die haar toekomt. Ziehier het program der feesten 1. Ten 9 uren, plechtige rouwdienst in O.-L.-Vrouwekerk, tot lafenis der zielen van den eerw. h. G. Gezelle en der afgestorvene leden van het Davidsponds. Gregoriaansch gezang uitgevoerd door leerlingen van het grootseminarie en van St-Lodewijkscollegie. 2. Ten 10 f/4 uren, optocht naar het kerkhof, waar len io3/4 uren het praal graf van G. Gezelle zal onthuld en aan de stedelijke Overheid besteld worden. 3. Ten 11 3/< uren, bij de terugkomst van 't kerkhof, feestzitting in de Gilde der Ambachten, Oudenburgstraat. Spre kers eerw. hh. Hugo Verriest prof. Aloys Walgrave, kannonik Dr Hendrik Claeys. Uitvoering van liederen, gedicht door G. Gezelle en getoonzet door Jos, Ryelandt, Mortelmans en Catharina van Rennes, met de welwillende medewer king van M. Jos. Ryelandt en M. De Jorighe, kunstzanger. 4. Ter. 2 uren namiddag, algemeene vergadering van het Davidsfonds in de Parijsche Halle. HET BOERENFEEST. De be tooging Schollaert-Helleputte neemt in derdaad reusachtige afmetingen. Het zal duizenden bijtreders tellen uit alle deelen des lands. Meer dan 4000 mannen hebben inge schreven voor het banket. genoeg, zegde hij eindelijk, het kind weer uit hare armen nemende, om het aan de voedster terug te geven, die hij middeler wijl had gebeld. Ik heb te veel voor u dierbaar leven gevreesd, dan dat ik nu weer onvoorzichtigheden zou plegen op het duizendmaal gezegende oogenblik, dat gij mij wordt teruggegeven... Herstel eerst geheel en al,en daarna zult gij volop het geluk genieten van ons engeltje te liefkoozen naar hartelust. Een levendige blos, opgevolgd door eene plotselinge bleekheid, verscheen op het gelaat van de gravin. Zij herinnerde zich nu onbepaald de ijzige koelheid met dewelke Michaël de geboorte der dochter had begroet. En nu poogde zij eene op lossing te vinden voor de verandering, die zich bij hem vertoonde voor de groote liefde die hij den kleinen schat toedroeg. Ik heb u onwillens mijne lieve Irma doen lijden, zegde hij glimlachend, en ik ben haar eene herstelling schuldig. En weer bij het bed plaats nemend, nam hij eene hand der jonge vrouw in de zijne cn sprak Ik zal u niets verbergen van de in drukken, die mij sedert eene maand over weldigen, ging hij voort. Gij weet overi gens dat een karakter als het mijne geen mid lenweg kent. Liefde of haat...Onver schilligheid ken ik niet. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1906 | | pagina 1