EEN EN ANDER. HET SCHOOLSCHIP Stad Aalst.-Werkbeurs 25ste Belgischs Bedevaart naar 0. L, Vr. van Lourdcs AELST. Allerhande nieuws. Holland. Frankrijk. Wettelijke besluiten. Zijn benoemd in de magistratuur Tot rechter te Dendermonde, M. P. Langerock, substituut van den procureur des konings aldaar, ter vervanging van M. Steyaert, elders benoemd Tot substituut van den procureur des konings, te Dendermonde, M. J. De Bie, advocaat, te Gent ter vervanging van M. Langerock Tot substituut van den procureur des konings te Oudenaarde, M. A. Schclle- kens, advocaat, plaatsvervangend rechter te Dendermonde, ter vervanginging van M. Boucquey, elders benoemd. Eensklaps ging, uit den versten hoek der zaal, eene verschrikkelijke wrekende stem op Dat is wel besteed. De genever is voor de varkens niet gemaakt. Deze brandende kwestie werd niet ter stemming gelegd. VASTEN. De geleerde M. Finot, heeft naar middels uitgezien om het leven der menschen te verlengen. De menschen hebben dat vraagstuk altijd bestudeerd, en in dezen tijd van koortsachtig leven, houdt men er zich meer dan ooit mede bezig. De bevoegde mannen der levensleer, hebben getracht vast te stellen wat en hoeveel een meDSch moet en mag eten. Hunne voorschriften verschillen, maar allen zijn 't akkoord dat wij te veel eten. Ten slotte zijn de geleerden er toe ge komen te besluiten dat het geheim om lang te leven is te vasten. De menschen sterven vroegtijdig omdat zij hunne maag overlasten. Nu dat de geleerden dat gevonden hebben na honderden jaren studie, is dat wel, zeer wel bij al degenen die van kerk noch kluis willen weten. De H. Kerk houdt dat reeds sedert 1900 jaren voor, maar ais Zij dat zegt, dan spotten de goddeloozen met hare leering. NOOIT GOED. Op het vermelden dat de Koning voornemens was, de aan gevangen werken, te Laeken. stil te laten leggen, deed Vooruit een uitval in regel en noemde dat eene misdaad, die door de Duitsche rechters zou gestraft worden. Dus, de Koning moet laten werken. Maar een paar dagen later leest men in denzelfden Vooruit Het schijnt dat de Koning het verlan gen heeft uitgedrukt de gazfabriek te zien verplaatsen. Dat werk zou de kleinigheid van 40 millioen kosten. 1 Middelerwijl mogen de door de over strooming geteisterden van den hemel- schen dauw leven. Dus de Koning mag niet laten wer ken. Ons dunkt evenwel dat een postje van 40 millioen op de arbeidsmarkt gebracht geen klein bier is. Zou de Kuning nu een paar millioen naar de overstroomden zenden, dan zou het ook niet goed zijn. De 1 kluchtige kant van het alge meen stemrecht. Een radikaal blad, dat ernstig het algemeen stemrecht ver dedigt, deelt een verhaal mede dat be - wijst dat ook die kwestie haren kluch- tigen kant heeft. Het zegt Op de laatste meeting der oud-soldaten hadden al de sprekers den voorraad hun ner welsprekendheid uitgeput, toen een brave werkman, die een beetje door den neus was, verontwaardigd begon te roe pen En het algemeen stemrecht De voorzitter riep hem toe dat hij aan stonds het woord zou kiijgen, doch de man huilde voort Ik wil het algemeen stemrecht I Gij hebt het woord niet, werd hem geantwoord. Geeft mij het algemeen stemrecht Maar. het staat op het programma Het programma? Dat zijn woorden. Geeft mij het algemeen stemrecht. De leden van het bureel voelden hunne zakken af. Zij hadden, helaas, het ding niet op zak. De hardnekkige onderbreker wilde echter niet zwijgen en wilde niet voor niets gekomen zijn. Hij bromde tusschen de tanden Ik wil het algemeen stem recht Hij bleef aan zijne bank geplakt en wachtte totdat het algemeen stemrecht hem gebracht werd, zooals men een glas drank zou brengen. En wat deed het bureel Het ver klaarde de zitting geheven. Is dat niet om afkeer te krijgen van de politiek Eindelijk, waggelend naar de deur gaande verklaarde de man aan den zaal wachter Wat wilt gij Ik mag niet naar huis gaan zonder het algemeen stemrecht. Ik heb aan mijne vrouw beloofd het mede te krengen Op dat verhaal volgt, in hetzelfde blad, een ander, waarin een beetje den spot wordt gedreven met gezel Vandsrvelde, anders nochtans goed gezien bij de radi- kalen. Deze geschiedenis van het algemeen stemrecht zegt het blad is nog zoo goed niet als de onderbreking van een Waalschen kiezer die, een weinig door den drank bedwelmd, op zekeren avond eene gansche zaal, die ernstig aan 't luiste ren was, bijna deed stikken van 't lachen. De spreker, die gezel Vandervelde was, bestreed het drankmisbruik. Om de ver beelding zijner toehoorders te treffen, sprak de behendige voordrachtgever over de proefnemingen gedaan op jonge In dische varkskens, aan welke men alkool had ingespuit. De arme dierkens stierven vergiftigd. Tuin- en Landbouw. De meikeversjacht, zoo schrijft een Brusselsche briefwisselaar, heeft nu be paald geleefd. Ten gevolge der protestaties van pro vincie- en gemeenteraden heeft het minis terie van binnenlandsche zaken besloten, 't vangen van meikevers door de scho lieren te doen ophouden. Het is in het belang van den land bouwer dat dit besluit werd genomen, ten gevolge de klachten die er dienaan gaande werden gedaan en de premies, die etn paar jaren voor het vangen van meikevers werden uitgeloofd, worden dus ingetrokken. a Comte de Smet de Naeyer is ver- ledene week vergaan pas na het uitvaren van het kanaal, aan den ingang der golf van Gascorje 26 man zijn gered na in een boot 12 uren in de zen te hebben rondgezwalkt en 33 man zijn verdronken, te weten de capitein b- velhebb?r Fourcault, 2 officie ren, de E- H. Ctiypers, aalmoezenier en de bootsman 16 cadetten en 12 man van 't scheepsvolk. De geredden zijn opgenomen geweest door het schip Dunkerke gela len met salpeter en varende naar Hamburg. Men koester Je de hoop dat de gered den talrijker zouden wezen wanneer men seinde dat een tweede boot was opgepikt door dc Italiaansche bark Lucia doch later bericht meldt dat er niet aan te twij- len valt dat er ge n enkel man door ge red werd, er had niemand 111 verbleven. Volgens de laatste belichten meege deeld door u I.B XX® Siècle zouden er slechts officieelijk verdronken zijn -. de capitein Fourcault, 2 cadetten en 4 ma trozen. Laat ons hopen dat het waarheid weze. Worden gevraagd Een bakkeisgast, 5 schilders, smeders, vuur- en bankweikers, 1 schoenmaker, werklieden voor alle werk, breisters voor grof en fijn werk, 1 dienstmeid, meisje van i3 tot 15 jaar om in het huishouden te helpen, 1 boekbinder, (halve gast). Vragen werk. Een magazijnier, 1 van SO Mei Lol O Juni onder het Geestelijk Bestuur van den E. H. BUELENS, Pastsor, ingericht door de Alliance Catholi- que. TREIN I. Stilhoudend te Parijs en Bordeaux. De twee treinen zijn samengesteld uit rijtuigen met gaanderij (couloir) van den Belgischen Staat. Godsdienstige oefeningen in 't Fransch en in 't Vlaamsch. Een geneesheer zal dc bedevaart ver gezellen. De zieken moeten 'bij hunne aanvraag een getuigschrift van hunnen geneesheer voegen. Het comiteit zal ter gelegenheid der 25e Bedevaart een prachtig vaandel aan O. L. V. van Lourdes opofferen. Inlichtingen en prospectus te vragen bij M* FRAN901M Alf. Noordlaan, Brussel of ten Bureele van De Den- derbode Korte Zoutstraat, Aalst. Creemboter. Markt van Woensdag 25 April 1906 81 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING— UAitEi. VAM DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, (nevens t Bureel van De Denderbode.» Matige prijzen.Spoedige bediening. Overstroomingen.Twin tig prachtige aanzichtkaarten, der meest belangwekkende komen tc verschij nen. Gehtel de streek van Moerzeke, Hammeen Diij Goten, is er getrouw op weergegeven. Deze kaarten zijn verkrijg baar ten bureele van Den Denderbode, tegen fr. 1,25. Francs per post fr. i,35. De gemeente Opwyck, gelegen op de grens der provincie Brabant, is het tooneel geweest van een gruwelijk drama. Over veertien dagen had een boeren knecht Piet De Geest, een twist gehad met den metser Frans Van Goethem, zoo hevig dat zij aan 't vechten raakten en Van Goethem een rammeling kreeg. Deze haalde zijne drie broers, Louis, Piet en Jan over tot wraakneming en de vier broers riepen overal dat zij De Geest zouden vermoorden. En zij hebben woord gehouden. De Geest, die deze wraakplannen kende, durfde niet uitgaan. Toch waagde hij het, Zondag avond een bezoek te doen in de herberg van Saerens, in de Doodstraat. De gebroeders Van Goethem, die dit wisten, kwamen, met messen in de hand, de herberg binnen gestormd, en overvie len De Geest, die den tijd niet had, om, even als een ander kalant, in den kelder te vluchten. Niet lang duurde het of heel het her- berglokaal was een bloedblad. Het lichaam van den ongelukkige was met een dertigtal steken doorkorven, waarvan vijftien doodelijk. Toen het leven uit het lichaam verdwe nen was, wierpen zij het in de beek en doorliepen dan het dorp, hunne messen zwaaiend, andere personen aanvallend, met welke zij ook getwist hadden. Zoo werd zekere Van Rossem eveneens door steken getroffen. Een rustig voorbijganger, die hen op straat ontmoette, kreeg ook een steek in het gelaat. De wonden van Rossem zijn doodelijk. De vier broeders en twee anderen, die hen vergezelden, zijn aangehouden door de gendarmen. Te Schaarbeek heeft een hevige brand het huis van eenen verfhandelaar vernield. De schade is zeer groot. De pompiers moesten zich bepalen bij het behoeden der omstaande huizen. Eene vrouw te Brussel, wier huis, waarin zij sedert hare geboorte woont, moest onteigend worden, heeft zich uit wantioop verhangen. Volgens de Patriote verzekert, zou het onderzoek betrekkelijk de zaak «Ier kleine Jeanne Van Caick nog niet geheel opgegeven zijn. Op dit oogenblik zou men navorschingen doen ten laste van een bejaard heer, die kleine meisjes ten zijnent ontving, alsook van een genees heer zijner familie. Overstrooming in Vlaanderen. Nieuwe dreigende doorbraak. Vrij- oag namiddag is M. de burgemeester van Moerzeke naar Gent gekomen, om dc ingenieurs en M. den gouverneur te ver wittigen, dat tusschen Grembergen en Moerzeke op twee plaatsen te gelijk, de groote dijk dreigt door te spoelen. Indien dat gebeurt, zal de ramp onmetelijk zijn. Onmiddellijk heeft men de noodige vcr- sterkingswerken begonnen, om de ramp te voorkomen. Maandag morgend keerd eene roei boot terug van een der schepen, die op de reede liggen van Austruweel naar Ant werpen De bootjesroeier was de genaamde De Cuyper, van Merxem. In de boot zaten de shipshandler, M. Hill, van de Brouwersvliet, de b3zin- waschvrouw Marie Ketteleer, wonende Kattendijkdok, met een een harer wach- meisjes, eene blonde van circa 18 jaar, wier naam onbekend is Verder, twee natiebazen van de Ant werps Grain Works C°, zijnde Emiel Janssens, 23 jaarwonende De Pretstraat, 39. Zij zaten dus in 't geheel met 6 perso nen in de boot. Bij den terugkeer naar de stad, nog op de reede van Austruweel, haalde de toger Thames, van den firma Gerling, hen in en zij vroegen om te mogen «aanpikken,» 't is te zeggen voortgesleept te worden, wat hun werd toegestaan. De bootjtsroeier Cuyper had reeds den haak op de Thames geworpen en was op den toger overgesprongen, om de tros vast te leggen toen, ten gevolge eener verkeerde manoeuver van M. Hill, die aan het roer zat, de roeiboot onder de schroef van de Thames terecht kwam. De boot sloeg om, en de vijf opvaren den vielen in 't water. M. Hill kon zich al zwemmende red den en vrouw Marie Keteleer, alsook Frans Wouters, werden door de beman ning van den toger gered. Het blonde waschmeisje en de natie baas Emiel Janssena zijn echter niet meer boven gekomen en verdronken. Ten 12 ure legde de Thames, met de drenkelingen, aan de vlotbrug aan en bracht het noodlottig nieuws naar Ant- werpen mede. De geredden verlieten de toogboot, met uitzondering van Marie Keteleer, die ter verpleging aan boord bleef. De adjunct Van Sprengel heeft de ge- tuigen van het drama ondervraagd en proces-verbaal van het gebeurde opge maakt. Het ongeluk heeft aan den havenkant groote opschudding gemaakt. Zondag avond ontstond te Hoboken een hevig gevecht in de herberg De Gouden Tijd, tusschen twee 21-jarige jongelingen. Zekere J..., die het onderspit dolf, trok zijn mes en bracht aan zijnen tegen strever vijf gevaarlijke steken toe in het hoofd en de bil. De leden der Drukpers van Mechelen waren Donderdag avond uitgenoodigd door de Maatschappij lot Bescherming der Dieren, op eene bijzondere proef neming, gedaan in het slachthuis dezer stad, van een nieuw stelsal voor het slachten van het vee. Het werktuig be staat in eene soort van revolver van 5 kilos zwaar en uitgevonden door M Behr, van Hamburg. Bij bet schot, daf bijna geen gerucht maakt, komt eene pin van 6 centimeters lang uit den loop te voorschijn welke aan den revolver vast blijft. Wanneer een beest moest geslacht worden, houdt men den revolver op de hersens en oogenblikkelijk valt het vee. Het was M. Gemlens, bestuurder van het slachthuis, die de verschillige proef nemingen deed welke allen den beste uitslag gaven. Een jongeling van Wannebecq, trad Zaterdag in den echt en na het feest reisde hij met zijne jonge bruid naar Brussel. Onderweg is deze laatste echter zinneloos geworden. Zij beweerde dat zij niet getrouwd was en wil Je uit den trein springen. Met de grootste moeite heeft men de ongelukkige naar hare familie teruggebracht. Op s April stierf te Luik de weduwe Tilkin, in 66jarigen ouderdom. Zij list een testament na, waarin hare eigendommen waren vermeld en onder anderen eene som van 85,ooo fr., die men onmogelijk vinden kon. De overledene ging door voor zeer gierig en min of meer zwak van geest, ofschoon iedereen wist dat zij met veel kennis hare zaken bestuurde. In een oud corset had zij metr dan 100,000 fr. in bankpapier bewaard, als mede koepons van titels. Maar de titels zelf zijn niet te vinden Deze zijn blijkbaar gestolen. Het 5 jarig zoontje der echtgenoo- ten Janssens, wonende op de wijk Zille- beke tusschen Beveren en Vrasene. is in eenen ketel kokend water gevallen, welke zijne moeder juist van de stoof had geno men. Het werd doodelijk verbrand. Zondag reden per buggy drie heeren op den steenweg van Wondelgem naar Manakerke, toen opeens hun paard ver schrikte en in den gracht sprong. De tremiën van den buggy braken en de heeren vlogen over den gracht in eene partij land. Gelukkig werd er niemand gekwetst en men was er van af met te voet naar huis te gaan. Ten nadeele van Felix Batslé, wijk Dri'-s, zijn Vrijdag nacht, twaalf hennen en een haan gestolen. Een vond den wachthond vergiftigd in zijn kot. Zondag morgend gingen twee kna pen wandelen langs de Oostveldstraat. In een sparrebosch gekomen vonden zij eenen zak. Zij verwitt gden eenen voorbijganger, die vaststelde dat de zak negen eenden behelsde van diefstal voort komend. De vondst werd naar de gen darmen gedrag, n die een onderzoek heb4 ben ingesteld. De genaamde Adelin Clément, te Monceau-sur-Sambre, leefde sedert ver scheidene jaren van zijne vrouw geschei den. Deze was met haren ipjarigen zoon bij zekeren Vanderbeken gaan wonen. Donderdagavond, rond 8 ure, dwaalde Clément rond de woning Ei nsklaps drong hij binnen en ging naar eene kamer van het tweede verdiep, waar zijne vrouw ver bleef. Clément was drager van een kapmes. Onmiddellijk sprong de vrouw in de kamer van eenen anderen huurder, die vruchteloos trachtte Clement buiten te houden. De woestaard sprong naar zijne vrouw, die achtor een bed gevlucht was, greep haar bij de haren en begon met het kapmes te slaan. De ongelukkige vrouw was spoedig een lijk. Hut hoofd was op zeven plaatsen opengekapt de vingers der eene hand en de pols der andere waren afgekapt, toen het slachtoffer trachtte haar hoofd te beschermen. De moordenaar bood gcenen tegenstand toen hij aangehouden werd. De Ö2jarige weduwe Payette te Marcinelle is Zondag nacht bij middel van hamerslagen gedood geworden, door haren kleinzoon joris Fevrier, 18 jaren oud. De dader, die niet wel wijs schijnt te zijn, is aangehouden. Hij had ook het liuis in brand gesto ken. De dader verklaart dat zijne groot moeder hem met eenen bezem geslagen had. Het parket heeft zich naar Muysen begeven om onderzoek te doen naar eene heiligschendende baldadigheid. Dieven, die in dc parochiekerk waren gedrongen hebben, niets vindende wat het stelen wee rd was, alles in stukk< n geslagen wat hen onder de handen viel. Zondag morgend rond 3 uren is er brand uitgeborsten in de woning van een vrachtvoerder Van de Poel, op de wijk gezegd Rusland, te Putte Holland. Huis, stal en schuur zijn verbrand. Het ergste is dat er ongelukken zijn gebeurd, drie personen zijn gekwetst, waaronder Frans Huybrechts, gareelmaker te Putte, zeer gevaarlijk. Een muur was op hem geval len en men heeft veel moeite gehad, hem er onder uit te halen. Dr Van Eynde, uit Stabroeck, wijdde hem de eerste zorgen en ook de eerw. heer pastoor was ter plaats. Maandag morgend was de toestand een weinig beter. Huybrechts is een zeer op passend man van rond de 40 jaar, ge trouwd en huisvader. Zaterdag avond werd een steen graver, Jozef Schotte genaamd, in het bosch van het Park te Esneux gedood door een geweerschot dat rakelings naast hem werd gelost. Men kent de aanleiding tot dezen sluipmoord niet, doch men denkt dat het diefstal zal wezen, daar het slachtoffer zijn veertiendaagsch loon getrokken had. De nadering van eenen wrkgezel heeft echter den moordenaar verplicht, op de vlucht te gaan. Erg ongeluk. Zaterdag namiddag was de vuurwerkmaker H. Gall met twee vuurwerkers, de gebroeders Montfrooy, 20 en 22 jaar oud, aan 't werk op het eilandje van M. Gall, bij Rotterdam. Zij mengden zekere stoffen, welke alsdan gezift werden boven eene groote ton. Eensklaps had er eene hevige ontploffing plaats. Toen men op het eilandje aan kwam vond men de vreeselijk verminkte lijken van M. Gall en van Otto Montfrooy. De broeder van dezen laatste, die zich op eenigen afstand bevond, was met den schrik vrij gekomen. De oorzaak der ont ploffing is onbekend. Ongeluk op 't Fransch schoolschip. De steamer Keraudren die de bijzon dere dienst doet van Saint Mandrier, is naar Salins gezonden met een personeel geneesheeren, heelkundigen en ziekenop passers. Het schoolschip La Couronne, was te 8 ure 40 in de reede aangekomen. De slachtoffers werden dadelijk naar het hos- pitnal van Saint Mandrier gezonden. De bevelhebber der Couronne heeft dadelijk, gezien de hoogdringendheid van het geval, na de prefektuur der ma rine kennis te hebben gegeven van het gebeurde, geoordeeld dat het niet noodig was den Steamer Keraudren op te wach ten, welke hem ter hulp was gezonden en heeft den steamer naar Toulon gewend om zijne dooden aan wal te brengen in het hooger genoemd hospitaal. Daarna is de Couronne teruggekeerd naar Salins. Buiten de drie gedoode matrozen, is de toestand der in het hospitaal opgeno men gekwetsten als volgt twee officieren licht gekwetst een kwartiermeester-ka nonnier bevindt zich in bedenkelijken toestand een roerganger, zijn toestand is hoogst bedenkelijk een leerling ka nonnier, geen onmiddeiijk gevaar zeven leeilingen kanonniers, lichte kwetsuren. Het ongeluk had plaats door het ont ploffen van een kanon. De prefekt der marine heeft aan boord der Couronne verschillige elementen ver zameld over het vtrslag dat zal opge maakt worden over het ongeluk. Hieruit blijkt dat er 's morgends schiet oefeningen zijn gedaan op grooten af stand. De kulas van een kanon is ontploft aan stuurboord, nadat met het stuk een veertigtal schoten waren gelost. De stuk ken der kulas troffen de mannen die in de nabijheid op het dek stonden. De geneesheeren en de heelmeesters hebben gedurende gansch den namiddag aan de gekwetsten hunne zorgen toege diend. Vele lichaamsdeelen zijn moeten afge zet worden en uien vreest dat eenige ge kwetsten zullen bezwijken. De werkstakingen in Frankrijk. 't Zit schuw in Frankrijk, daar tegen onze Vlaamsche grens. In het Noorden, in Fransch Vlaan deren in Pas de-Calais, in andere stre ken ontbonden de socialisten verleden week hunne duivels, 't Was revolutie ten volle vernielen, kwetsen, branden, ja zelfs moorden. Dat is geen nieuws meer in Frankrijk. Er heerscht daar gedurig opschudding, schrik. Ir. de meeste nijverheidsstreken van dit land is er geene veiligheid, geenc zekerheid meer. Wie niet meêdoet met de revolutionnairen, die niet opgeschreven j is bij de socialisten, die met hen niet j meêhuilt, die zijn werk niet laat staan op hun eerste teeken, is blootgesteld aan allerlei bal 'adigheden. Dijnsdag hadden te Liévin erge woe lingen plaats. De werkstakers begonnen met allerlei schade aan te richten boomen te breken en ruiten uit te werpen. Vervolgens trok ken de woelmakers naar het gebouw der gendarmerie en begonnen eene belegering in regel. Versterkingen ruiterij werden ontbo den, doch toen deze op de plaats versche nen, werden zij op een hagel van steenen en karreelen onthaald en met stokken ge slagen. De werkstakers werden evenwel van de plaats gejaagd en bezetten de bij zonderste straat. Een nogal groot getal woelmakers waren op het dak van een huis geklommen, van waar zij met steenen naar de soldaten wierpen. Nieuwe troepen kwamen uit Lens toe en werden onthaald op het geroep van Leve de werkstakingen op een hagel steenen. Eenige aanhoudingen konden gedaan worden. M. Lameuden, socialistisch kamerlid, kwam ter plaats en verzocht de werksta kers uiteen te gaanhij werd uitgejouwd. Ten 5 ure, toen de prefekt en de gene raal te Liévin aankwamen, werden zij begroet met den kreet Leve de revo lutie De prefekt bevool dat de aangehoude nen terug in vrijheid zouden gesteld wor den deze laatsten werden in triomf naar de zaal van den Alcazar gedragen, waar vervolgens eene meeting gehouden werd. Woensdag waren de gemoederen nog zeer opgehitst. Rond den middag trokken de werkstakers naar de Plaats, waar het markt was, en stolen er alles wat hen onder de handen viel. De marktkramers namen verschrikt de vlucht. 19,000 metaalbeweikers en glasblazers van den omtrek van Valencijn hebben het werk gestaakt. Een ingenieur werd erg gekwetst. De stad Denain is door de werkstakers in staat van beleg gesteld. De fabrieken en werkhuizen der Maat schappij van de smeltovens van Denain 1

De Denderbode | 1906 | | pagina 2