Sint-Jozefs-Collegie Ditjes en datjes. Rechterlijke kronijk. Priesterlijke benoemingen. Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Zondagrust. Allerhande nieuws. TKfarifc Ju bel leent 't Was donderdag 11. feest in Aalst. Sint- Jozefscollegie vierde de 75* verjaring zijner heropening. Gansch de stad was in feestkleedij gedoscht, en de nationale driekleur wapperde aan bijna alle buizen. De Brusselschestraat was prachtig ver sierd en het collegie leverde een betoove- rende aanblik op ten alle zijden, op de gevels der studiezalen tusschen de boo- men der speelplaats, las men jaarschriften in alle talen, de oudleerlingea verwelko mend in hun lief oud collegie. Het Sint-Jozefscollegie werd te Aalst gesticht ten jare 1619 en aan de zorgen der Paters van het Gezelschap Jesus toe vertrouwd. Zij bestuurden het gedurende meer dan i5o jaren, toen zij, in 1773,door een goddeloos gouvernement verbannen werden De instelling nochtans leed geen schip breuk. Onder de Hollandsche Regeering werd het bestier van het collegie aan M. Moke, een welgekenden geschiedschrijver toevertrouwd en bij de reeds bestaande leergangen werden latijnsche gevoegd. Den Eerw. heer Kanonnik van Grom- brugge volgde M. Moke op. In i83i namen de E.E. P.P. Jesuieten terug bezit van hun collegie, en 't is de j5e verjaring der heropening dat wij Don derdag vierden. Om 11 uren werd in de kerk de paters Jesuieten door den Eerw. H. de Meerleer Pastoor van St-Nicolaas, eene Mis van dankzegging gezongen, bijgestaan door de E.E. H.H. De Canck, Onderpastoor van Denderhautem, Wauters, Onder pastoor van Elversele, en den Eerw. Pater Lemoine, allen oud-leerlingen van het collegie. De zangers onder de kundige leiding van den heer Victor De Gheest, notaris ter stede, hebben meesterlijk de plechtige mis van Perosi uitgevoerd. De Mis eindigde rend 12 ure, men ging, het uur van het banket afwachtende, in groepjes naar den Catholieken Kring, anderen wenden hunne schreden naar het collegie, praten gezellig met oude kennissen sedert lang niet meer ontmoet. De stedelijke Beiaard liet zijne blijde akkoorden hooren en deelde de vreugde der feestelingen. v- Er had geene feestzitting, plaats. He banket aan hetwelk ruim 400 oud-leer lingen deelnamen, werd stipt om 1 uur opgediend in de feestzaal van 't collegie, die met veel kunst was opgesmukt. De achtbaren minister van IJzeren- wegen, M. Liebaert, liet zich met veel spijt verontschuldigen, daar hij door overvloed van bezigheid optijd niet kon aankomen. Het voorzitterschap der eere tafel werd dus aan den heer L. De Sae- deleer. Volksvertegenwoordiger opgedra gen. Aan zijne zijde hadden plaats geno men de EE. PP. Marchal en Steyaert MM. De Wolf, R. Moeyersoen, Van Doorselaer de ter Reyen, d'Orjo de Mar- chovelette, De Coster,Volksvertegenwoor diger, E. Pater Renard, MM. Van Ise- ghem, de Kerkhove d'Ousselghem, E. Pater de Cleyn, MM. Raemdonck, Volks vertegenwoordiger, J. Eeman, Ecckman, baron L. de Bethune,Volksvertegenwoor diger, Gheeraerdts,Burgemeester der Stad Aalst, E. Pater de Peuter, MM. Van Ise- ghem, Tibbaut, Volksvertegenwoordiger. E. H. Van de Putte, rustend pastoor van Erpe (oud leerling van i83i), MM. R. Eeman Lid der bestendige Deputatie,L. Meert, V. De Gheest en F. De Hert, Schepenen van Aalst, I. Bauwens. Toen het oogenblik der toasten aange broken was, nam den heer L. De Sade- leer, Volksvertegenwoordiger van Aalst, het woord. Hij dronk op de gezondheid van Zijne Heiligheid Pius X, van den Koning en der Koninklijke Familie. Hij deed uitschijnen, hoe het St. Jozefscolle gie catholieke Belgen had gevormd, waarover het mag fier zijn, want hier zijn alle standen der samenlaving vereenigd. Als men de blikken rond zich slaat, vind men ten alle kanten mannen getrouw aan Paus en Land, die zich op Belgisch poli tiek gebied hebben doen onderscheiden en nuttig gemaakt, ook daarom moet ik er bij voegen het collegie van Aalst mag zich roemen op zijne telgen. Een» druenende Braban^nne begroet te deze woorden die door al de dischge- nooten rechtstaande werd aanhoord. Den heer Van Cauwenberghe, Burge meester Van Lier en Volksvertegenwoor diger voor Mechelen, drinkt op de ge zondheid der Eerw. Paters Jesuieten, en laat ten rechte, de menigvuldige diensten door het Gezelschap Jesus, sedert 75 jaren aan onze jeugd bewezen, uitschijnen. (Geestdriftig handgeklap en toejuichin gen.) De Eerwaarde Pater Marchal, tegen woordige Rector van 't Collegie, bedankt al de oud-leerlingen van zoo talrijk aan hunnen oproep te hebben beantwoord hij drinkt op hunne gezondheid, en zegt verder fier te zijn over hunne tegenwoor digheid, 't geen een bewijs is van gene genheid aan hun oud collegie, Hij herin nert verder dat sedert i83i ruim 4700 leerlingen hunne geleerdheid in dit col legie gehaald hebben. Ook is bij gelukkig te bestatigen dat God hun het genoegen heeft verschaft onder de dischgenooten nog een leerling van l83t te mogen begroeten namelijk de Eerw. heer Van de Putte, rustend pastoor te Erpe. Deze woorden werden luidruchtig begroet, terwijl de spreker zijn glas kdigt op de gezondheid der tegenwoordige oudleerlingen. Wij laten hier den heildronk volgen van Mr Gheeraordts, Burgemeester der stad, welke hij voorstelde in naam van het Gcmewtebwtuur Eerwaarde Paters, Mijnheeren, Eerste magistraat van de stad, waar gedurende vijf-en-zeventig jaren dit dier baar onderwijsgesticht de kostelijkste diensten heeft bewezen, oordeel ik het een plicht, de dankbare gevoelens van de Aelstersche bevolking uit te drukken, en in den naam van de gansche stad hare eerbiedige genegenheid te betuigen aan de ieveriee bestuurders en leeraars van het collegie. Het is voorwaar een zware en kommer volle last aan de bezorgdheid van de gemeentebesturen opgelegd, dan de in richting van het openbaar onderwijs. Nog was de grondwettelijke vrijheid van het onderwijs niet uitgeroepen, of het stede lijk bestuur van Aelst was reeds besloten het beheer var. het college aan eene bij zondere instelling over te laten. De over eenkomst aangegaan den 12 Maart i83i, met Zijne Hoogwaardigheid Mgr den Bisschop van Gent, bedong de herope ning van het collegie dat ging toever trouwd worden, zoo als in de voorgaande eeuw, aan de Paters Jesuieten. Moet ik zeggen dat h«t stadsbestuur sinds dien zich niet eens te bekommeren heeft gehad met het hooger middelbaar onderwijs, dat hem zelfs sedert een twin tigtal jaren de zorgen voor het onderhoud der gebouwen zijn ontnomen, en dat onze stad kosteloos, ja gansch kosteloos, al de voordeelen van het onderwijsgesticht blyft genieten. Deze uitmuntende wel daad is Aelst verschuldigd aan de Paters Jesuieten. Mijnheeren, de erkentenis van al de Aelstenaars die als leerlingen de klassen van het St-Jozefscollcgie hebben gevolgd, is algemeen er zijn weinige jongelingen der burgerij die hier niet ter schole zijn gekomen hoe velen hebben zich niet verheven in de maatschappelijke standen door de aanmoe ügingen hen edelmoedig verschaft, door de voorspraak van hunne leeraars Ik zal dus, zonder betwisting, de tolk wezen van al onze burgershuisge zinnen met in deze plechtige omstandig heid hulde te brengen aan de wijze lei ding der beheerders van het collegie, aan de zelfvergetende toewijding der leeraars. Vreesde ik niet, U, Eerwaarde Paters, door onzen lof en onze bewondering in uwe ingetogenheid te kwetsen, ik zou toonen al het goede dat gij in Aelst hebt gesticht in de opvoeding der kinderen, in het behoud der zedelijke en gods dienstige belangen van ons volk want benevens de school, staat de kerk, en machtige medewerkers van onze geeste lijkheid, ondersteunt gij ze in hare ver hevene apostolische zending. Ik heb liefst mij te bepalen aan de verzekering dat onze stad uwe verdien sten niet miskent. Daarom, Mijnheeren, uiten wij allen den vurigen wensch dat het St-Jozefscol- legie tot het geluk der huisgezinnen en de welvaart van onze stad voorspoedig moge blijven, dat de Paters Jesuieten hunnen zaligen invloed in onze stad, op onze kinderen, op onze huisgezinnen mogen behouden. Verheugen wij ons heden allen te gader in den bloei van ons dierbaar collegie en mochten de jongsten onder ons binnen vijf en twintig jaren het luisterlijke eeuw feest vieren. Daarop antwoordde den Eerw. Pater Rector met deze woorden Mijnheer de Burgemeester. In mijn naam, in den naam van alle Paters, hartelijken dank voor uwe harte lijke woorden. In zijn vijf-en-zeventig- jarig bestaan heeft het Sint Jozefscollegie eenig goed gesticht. Waarom Vooral, omdat God ons heeft bijgestaan. Dan, omdat we hier op een vruchtbaren grond zaaiden men wint geen tarwe in den Saharah noch gebogen korenhalmen op steengrond. Waarom nog Omdat de stedelijke Overheid ons de hand reikte en de hinderpalen uit onzer, weg ruimde. De broeder door zijn broeder onder steund, zegt het Boek der Spreuken, (Prov. ig, 18), is als een versterkte stad. Uw voorganger, gij zelf, mijnheer de Burgemeester, zijt voor ons die broeder geweest, a In den nood herken' men zijn broeder, zegt nog de H. Schriftuur (Prov. 17, 17). Dat woord werd hier ook verwezenlijkt. Toen «en godsdiensthatende minister ons van hier wou verbannen, stond uw voorzaat, stond gij zelf op, om ons te verdedigen en ons gesticht te redden. Het Sint-Jozefscollegie, het Gezelschap van Jesus heeft het niet vergeten I Onweersdagen kunnen nog komen. Maar betrouwend op u en op uw raad, betrouwend op de Aalstersche bevolking zien wij ze zonder vrees te gemoet. Hier steunen wij op afstammelingen van die helden, die te Brugge, onder Iweins be leid, den moord van Graaf Karei wreek ten, voor hun muren de vrijheid van Vlaanderen redden, op het Groeningen- veld door hun moed uitmuntten. Uw bevolking is zijn Vlaamschen oorsprong waard, Vlaamsch van hart en Vlaamsch van aard. Zij ook zullen altijd Willen wat is recht en winnen wat zij willen. Tegen de vijanden van vrijheid of gods dienst zouden ze met ons den zang aan heffen Zij zullen hem niet temmen Den fieren Vlaamschen Leeuw, Al dreigen zij zijn vrijheid Met kluister en geschreeuw Zij zullen hem niet temmen Zoolang een Alstnaar leeft Zoolang de Leeuw kan klauwen, Zoolang hij tanden heeft De volgende telegrammen werden ge stuurd i° Aan Zijne H. Pius X De oudleerlingen van het Collegie des Gezelschaps Jesus, te Aalst, vtreenigd ten getalle van 400, om de 75e verjaring zijner heropening te vieren, bieden aan Uwe Heiligheid de gevoelens hunner kin derlijke genegenheid en bidden U hun oudcollegie, zijne leerlingen en profes sors te zegenen. a8 Aan zijne Majesteit den Koning De oudleerlingen van het Collegie des Gezelschaps Jesus, te Aalst, heden veree nigd om de 758 verjaring van dit Collegie te vieren, begroeten met geestdrift de naam uwer Majesteit. Gansch toegenegen aan ons Koningdom, onmisbaren steun onzer onafhankelijk heid, veroorloven zij zich, de bewijzen hunner genegenheid en erkentelijkheid aan Uwe Majesteit te laten geworden. 3° De volgende telegram werd Woens dag avond van Mgr de Aartsbisschop van Antequera (Mexico) ontvangen. Met harte tegenwoordig, zegen ik meesters en medeleerlingen van het oud dierbaar Collegie. EULOGE, Aartsbisschop van Antequera. Antwoord van Z. H. den Paus. De Hailige Vader zegent al de oud leerlingen van het Collegie des Gezel schaps Jezus. Hij bedankt ze voor hunne herhaalden eerbied, ter gelegenheid hun ner vergadering om den 75* verjaardag dei heropening van hun Collegie te vieren (Geteekend) Card. Merry del Val. Antwoord van Z. M. den Koning. De Koning, zeer gevoelig aan du vader landslievende gevoelens welke de oudleer lingen van het Collegie des Gezelschaps Jesus te Aalst, den vijf en zevenstige ver jaardag zijner heropening vierende, hem hebben willen uitdrukken, gelast mij hen oprecht welgemeend te bedanken. (Get.) De Secretaris des Konings. Verders liep het feest in volle genoe gen afmenigeen had oude kennissen ontmoet geschiedenisjes en snakerijen uit lang vervlogen jaren werden voor den geest geroepen. Hulde en dank dus aan de Eerw. Pa ters Jesuieten die zich gedurende 76 ja ren gewaardigd hebben van ons oprechte christenen te vormen, altijd tot den strijd bereid, wanneer het geldt Pausdom Kerk en Vaderland te verdedigen. Neen mannen door Jisuleten gevormd en opgeleid zouden niet laten gebeuren wat er in een onzer buurlanden, in Fran krijk, gebeurt. Duizendmaal neen want al die Belgen zijn doordrongen vr 9 on wrikbaar geloof, bezield met leeuwen moed wanneer het geld' de rechten der Kerk te verdedigen. Audivi. PILATUS DAENS sprak in zitting der Volkskamer van Woensdag II, als volgt Toch ben ik terug in 't Parlement x gekomen en ik zal er nog terugkomen met mijne merkelijke versterkte partij x Het ware belangwekkend te weten wat x de heer Woeste daarover denkt De heer Woeste. Ik Maai ik ben x overtuigd dat gij niet mec-r zult terug- x keeren. De inlichtingen welke wij uit verschil- lige cantons van 't arrondi«sement van Brussel hebben ontvangen of ons ter inzage werden meegedeeld,zeggen ons dat de heer Woeste waarheid sprak en dat Pilatus wefr eens 't vel van den beer verkocht voor hij geveld is. Genoeg volksfopperij en judasserij, de Brabanders kennen den groenen Jan nu van buiten en van binnen en zullen zich door zijne valsche beloften nimmer laten in den tuin leiden. Zij weten dat hij zich slechts met hunne belangen bekommert dan om zijne eigene verheffing te bewrr- ken om langs hunne schouders den ka merzetel te verovc ren zonder denwelken hij voor eeuwig en drij dagen van 't poli tiek tooneel moet verdwijnen, om nog minder dan niets meer te zijn. Wij voorzeggen het u, PILATUS, op 27 Mei zullen de Brabanders u nen dre vel draaien dat ge met klank den Bou- chautberg zult afrollen 1 En dan Ge zijt in uwe veertien dagen, Pilatus. VOORUITGANG van 't lager onderwijs in ons land. Uit het ver slag van M. Colaeit, Volksvertegenwoor diger van Ieperen, over de begrooting van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs, blijkt het volgende 't welk den aanhoudenden vooruitgang van het lager onderwijs vaststelt In 1857 bedroeg het getal leerlingen der lagere scholen 400,000 in 1881 was het 588,ooo, in 1898 bedroeg het 775,000 en in 1904 was het geklommen tot 860,000 leerlingen welke de gemeente- aangenomene of aanneembare scholen bezochten. Hetzelfde geldt voor de bewaarscholen en de scholen voor volwassenen. In 1898 waren er 195,000 kinderen in de bewaar scholen en 102,000 leerlingen in de scholen voor volwassenen in 1904 telde men in de eerstgenoemde scholen 246,000 en in de laatstgenoemde 194,000 leer lingen. Deze cijfers hebben geene uitleggingén noodig. In het geheel van het land zijn de onge- letterden, van 1886 tot 1900, met 21 ten honderd verminderd. Het getal inwoners die kunnen lezen en schrijven bedraagt, in 1900, 75 ten honderd onder die van 45 tot 55 jaren 82 ten honderd onder die van 35 tot 45 jaren; 87 ten honderd onder dezen van 25 tot 35 jaren en 90 ten honderd onder dezen van 15 tot 25 jaren. Een© vrnag. 't Orgaan van Chipka deelt meê dat Le Réveil, n een liberaal blad van Brugge de vol- gende vraag stelt aan de catholieke Patrie van Brugge Hoe komt het dat Minister De Smet de Naeyer.die nooit een voet in de kerk zet, een onderdanige zoon der catho- d lieke Kerk is, terwijl de christenr democraten die hunne godsdienstige plichten kwijten, steunpilaren des 1 duivels zijn. 1 La Patrie zou op hare beurt aan Le Réveil x kunnen vragen waarbij het komt dat J9}«d Daens, die beweert godsdien- stiger te zijn dan den Paus zijnen paschen niet houdt 't Woord is aan groene Pie, bij kan Le Réveil x inlichten. De groene chefs kwijten hunne gods dienstige plichten, ja, maar op hun ma nier. Ze gaan slechts ter kerk om Ons Heer, 'nen vlassenbaard aan te doen. In de kerk schijnen zij Ons Heer van 't kruis te bidden en buiten de kerk spannen ze samen met de godverlooche naars die Hem haten en zijn rijk hier op deze wereld willen verdelgen. Achteruit schijnheilige volksfoppers, met uwe verachtelijke verschacherde groene zielen. In de vijf ezelskoppen. Zondag morgend ter Groote Merkt Jan. Wat is me dat Cies Wat dan Jan. Zouden de menschen van den Grauwen steen misschien verhuisd zijn Ciïs. Waarom Ik weet het niet. Jan. Ziet ge niet dat ze een nieuw uithangbord hebben uitgestoken Cies. Ja, nu zie ik het... In plaats van Au Comte d'Egmont x is 't nu In de vijf ezelskoppen, n Jan. Wat mag dat nu toch betee- kenen Frans (die bijgekomen is). Wel het zijn misschien de portretten van onze liberale orakels. Cies. Halt 1 zelle... er zijn zes ora kels... Frans. Ja, maar de zesde zal voor- zek r geoordeeld hebben dat het de moeite niet meer weerd was om voor den klad- potter te poseeren daar hij in zijn veer tien dagen is en met eersten Mei opge laten wordt. Jan. Ik heb er iets van gehoord 't Schepencollegie heeft zijne pas reeds ondi 1 teekend. Cies. Laat ons gaan... Wat liberale genie mag die ware ezelarij nu toch heb ben uitgestoken DE DRIEKLEURIGE CARTE- LISTEN beweren dat wij in België niets te vreezen hebben van een godsdienst- oorloog en schoolstrijd lijk hij, op onze dagen, in Frankrijk woedt.'t Is eenvoudig schrikaanjaging want onze Belgische Grondwet zou het niet toelaten. Zoo zoo, onze Grondwet zou het niet toelaten 1 I Maar zegt ons eens, heeren geuzen, heeft onze Grondwet belet dat het libe raal ministerie Frère-Bara de gevloekte wc; r,p het tijdelijke der eerediensten tot s.and bracht welke voorschreef dat zelfs de eindjes van waskeersen moesten geteld worden En hoe zal orze Grondwet aan de car- telisten beletten eene wet in dien aard in leven te roepen maar nog verscherpt in de maat van hunnen godsdiensthaat Zal onze Grondwet den inventaris der gewijde vaten en kerksieraden kunnen beletten indien die wet het voorschrift Zal onze Grondwet beletten dat de driekleurige cartelisten de Bisschoppen, de Pastoors en de Catholieken den duivel aandoen, ja judassen Zal onze Grondwet kunnen beletten dat onze geuzen allerhande maatregelen van kwelling en vervolging tegen de kloosterlingen zullen kunnen smeden En het onderwijs Zal onze Grondwet aan de liberalen en socialisten kunnen béletten dat zij eene wet nog schijnheiliger en scherper dan die van 1879 stemmen om ons catholieken te dwingen onze kinders naar de godde- looze staatsscholen te zenden Zal onze Grondwet kunnen beletten dat er wettelijk voorgeschreven worde dat het recht van te onderwijzen wordt ont zegd aan al wie geen staatsdiploma bezit verkregen in bepaalde staatsnormaal scholen Zal onze Grondwet kunnen beletten dat het aan alle besturen verboden is toe lagen te verleenen aan de vrije scholen in de hoop het vrij onderwijs te dooden Zal onze Grondwet kunnen beletten dat er nog bovendien vrijheids verkrach tende maatregels tegen de vrije scholen genomen worden Wij beantwoorden al deze vragen met neen 1 neen 1 onze Grondwet kan dat alles niet beletten. En de liberalen zeiven geven ons ge lijk Wij lazen immers in de Indépendance, den 9 Februari 1904 Ja, wij willen de politiek van Com bes. En den dag dat er mogelijkheid zal bestaan den zelfden anti-clericalen strijd te strijden, zullen wij daar zijn om de strijders te ondersteunen, zooals wij de anticlericale strijders van Frankrijkonder- steund hebben. x En wat zegde het hoofdorgaan der socialisten Le Peuple sprekende van de socialistische maatschappelijke hervor mingen Voorzeker zouden die maatschappe- x lijke hervormingen ontzagelijk veel kos- x ten. Doch wij, socialisten, weten waar i dat geld te halen. Wij kunnen de te doen besparingen met den vinger aan- x wijzen. Men kan de begrooting der eere- x diensten die geen hoegenaamd nut x heeft, verminderen of afschaffen. DUS DE KERKEN GESLOTEN Vrij onderwijs. De bazen uit de «VIJF EZELSKOPPEN x hebben aan hunne herberg de lijst laten uithan gen meldende de duizende franks die onze Aalstersche stadskas voor 't vrij on derwijs jaarlijks zou betalen. Hij die deze lijst neerschreef toont aan dat hij zooveel kmnis van bestuurlijke zaken heeft als de os van eiers te pellen. Wij gelooven het goed dat de stadabeprooting duister is voor onze liberale orakels, gelijk de bij bel het is voor ongeleerde menschen. Wij zullen hierop terugkomen. EEN MONSTER.— Het Assisenhof van Vlaanderen hield zich bezig met de zaak, die op 4 Februari te St-Nikolaas zooveel ontroering verwekte. Zekere Do- gné, een steenkapper, geboren te Spri- mont, schoot er zijn zoontje dood en poogde zich te zelfmoorden. Dogné was in i8g5 gehuwd met Leonie De Bonte. Het paar kwam slecht overeen. Van de vijf kinderen bleef slechts een in leven, de gjarige Ernest. In igo5 was vrouw Dogné met een ander man naar Londen vertrokken, een jaar later kwam zij lerug bij haren echt genoot. Vier weken nadien verliet zij hem weer. Het jongentje was een echte sukkelaar; de eene maal trok het met zijn vader door het land de andere maal verbleef het bij bloedverwanten te St-Nikolaas. Den 25 Januari moest Dogné naar St- Nikolaas komen, om zijne toestemming te geven voor eene operatie, die zijne vrouw moest ondergaan. Hij weigerde en zegde tot zijne vrouw dat hij genoeg had van zulk leven en dat hij zich met den kleine te Temsche zou verdrinken. De vrouw vertrok weer naar Londen, Dogné naar Antwerpen. Het kind werd verder te St-Nikolaas bij de familie der vrouw opgevoed. Den 4 Februari kwam Dogné naar het het huis der bloedverwanten, na te Ant werpen een revolver gekocht te hebben. Hij leidde den kleine naar eene afge legene plaats, achter steenmolens en han gars, waar voorbijgangers het kind hoor den roepen en schreien. Ziende dat hij gevolgd werd, ging Dogné met het kind verder. Op dit oogenblik kwam Leontine De Bonte, de tante van den kleine aangeloo- pen en smeekte Dogné haar het kind terug te geven. Maar Dogné trok zijnen revolver en loste een schot op zijn kind, dat met doorboorde borst ten gronde viel, waarna hij nog twee kogels in het hoofd schoot. Toen richtte hij het wapen op zich zelf, maar gelukte er slechts in, zich te verwonden. Aangehouden, bekende Dogné met voorbedachtheid zijn kind gedood te heb ben. wegens het slecht gedrag van zij ne vrouw. Hij wilde haar het kind niet laten en zij weigerde hem naar Luik te te volgen. Hij drukte zijn spijt uit, dat hij zich niet had kunnen dooden. Na getuigenverhoor en pleidoien wer den aan de jury twee vragen gesteld ie Is Dogné plichtig aan moord 2e Is er voorbedachtheid De jury heeft ja geantwoord op de twee vragen. Dogné werd veroordeeld tot eeuwigdu rende dwangarbeid. Hij verlaat kalm het bankje. Zijne Hoogw. heeft benoemd Pastoor te Oostwinckel, den E. H. Col man, M., pastoor te Cleyt (Maldegem)te Gysegem, den E. H. Spiers, E., onderpastoor te Sinay Onderpastoor te Geeraardsbergenden E. H. Schelstraete, H., leeraar in 't Collegie aldaar te Waarschoot den Eerw. Heer Van Vaerenbergh, E., onderpastoor te Astene te Asteno, den E. H. Boeykens, P. K., leeraar in 't Collegie te Lokeren Bestuurder der Zusters van Liefde te Quatrecht, den E. H. Bidez, C-, oudbestuurder der Hamen van Sint-Maurus te Lovend, igem, iu vervanging van den E. H. Moens, ontslagger. Worden gevraagd Een bakkersgast, 5 schilders, smeders, vuur- en bankwerkers, 1 schoenmaker, werklieden voor alle werk, breisters voor grof en fijn werk, 1 dienstmeid, meisje van i3 tot 15 jaar om in het huishouden te helpen, 1 boekbinder, (halve gast). 1 kleermakersgast en een leerjongen. Vragen werk. Een magazijnier, 1 voerman. Creemboter. Markt van Zaterdag 28 April 1906 144 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer. den 3o5 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2430 kilogr. Heilig Bloedpi'peessie. Den Maandag 7 Mei 1906, viert Brug ge de 75° verjaring van het Heilig Bloed aldaar gebracht. Op dezen dag zal die weergalooze schat in luisterlijken stoet rond gedragen worden, gevolgd door hunne Hoogwaardigheden Mgr. C.-J. Wcffelaert, Bisschop van Brugge, en Mgr Cowgill Bisschop van Olenus, Coadjutor van Leeds, alsmede door het weledel Magistraat van de Stad, door de heeren Proost en Confraters van het weledel Broederschap, alsook door de Burgerlijke Militaire, en Rechterlijke.Overheden. 's Morgends, kwaart voor 9 ure, wordt met het II. Bloed de eerste Benedictie gegeven van op den autaar ter Burgplaats opgericht. Onmiddelijk daarna begint men den Ommegang. Binnen Sint-Salvators ge bracht, blijft het H. Bloed uitgesteld op den hoogen autaar tot op het einde der pontificale Hoogmis, gezongen door Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid Mgr. G.-J. Waffelaert Bisschop van Brugge, in de tegenwoordigheid van Zijne Hoog waardigheid Mgr. Cowgill, Bisschop van Olenus, Coadjutor van Leeds. Na dezen goddelijken dienst zet de geestelijke stoet zijnen weg voort langs de volgende straten zuidzandstraat, sta tieplaats, noordzandstraat, geldmuntstraat eiermarkt, groote maikt, Filipstokstraat, Mallebergplaats, hoogstraat, molenbrug, langestraat, preekersbrug, preekerstraat, braambergstraat, roozenhoedkaai, Dyver, nieuwstraat, Simon Stevinsplaats, steen- straat, groote markt en Breidelstraat. De gansche stoet op den Burg terug zijnde geeft Zijne Hoogwaardigheid de laatste Benedictie met het Duurbaar H. Bloed. Eindelijk wordt de Kostbare Relikwie, omringd en vergezeld door de Leden van het weledel Broederschap, binnen hare kapel weder gebracht om aldaar ter zege ning te blijven uitstaan om 6 uren des avonds. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 29 April 1906, M. Ghysselinckx, Molen straat. Opening Zomerseizoen. PROGRAMMA VAN 'T CONCERT welke zal gegeven worden op het kiosk ter Groote Markt, alhier, op Zondag 6 Mei 1906, om n uren voormiddag, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenssens. i° En liesse, marche, Turine. 2° Egmont, ouverture, Beethoven. 40 Manon, fantaisie, nrr. par J.E. Strauwen, soliste M. K. Dhaens. 4° Mosalque sur Guill. Tell, Rossini, solisten MM. D'Hoir, P. Van den Bossche, V. en De Wolf J. 5° Marche Turque, Mozart. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING Kahei. VAM BE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, (nevens 't Bureel van De Denderbode.x Matige prijzen.— Spoedige bediening. Be 8' Joriskring. Bond der Ondlec-rlingen van de Broeders der Christelijke Scholen viert heden Zondag 29 April zijn tienjarig bestaan. Vreeaelijke kwelling van alle nachten. De on dervinding van eenen inwoner van Hoei. Hoeveel slapelooze nachten heeft het prikkelend, grievend en het om zot wordend speen U doen doorbrengen Welke nlarteling veroorzaakt het U gedurende den dag I Het is nutteloos dat eij eene menigte vermeende middelen gebruikt hebt en nochtans er bestaat een zeker middel, want lees hetgeen er eencn uwer mede burgers over zegt. M. Emile Dantinne, wonende Thiers au Preter A la Sarte, zendt ons eenige inlichtingen ten dien opzichte, ons ver- oorloovende ze kenbaar te maken. Hij schrijft ons Hoei, 12 Sept. xgo3. Ziedaar twintig jaren dat ik van 't speen lijd en tot heden had ik nog geen krachtig middel gevonden, ik heb uwe Foster's Zalf x verkocht te Aalst bij M. De Valke neer, apotheker, driemaal gebruikt en ik was reeds verlicht, ik heb de verpleging nog eenigen tijd voortgezet gedurende nog ongeveer acht dagen en sinds heb ik bestatigd dat die vreeselijke kwaal teene- maal verdwenen was. Den 2 Aug. 1904, 't zij elf maanden daarna, verklaarde ons M. Dantinne nog altijd zeer tevreden te zijn, want hij was nog altijd genezen denk toch eens 11a, zegde hij ons, zulks kwelde mij reeds sinds den ouderdom van 17 jaren en ik ben er thans 37 1 Het hinderde mij al gaande, al staande, al werkende, zelfs des nachts al liggende leed ik; ook heden dat ik niet meer lijd, en dat ik mij zoo wel te pas voel wil ik dienst bewijzen aan dege ne, die aan dezelfde kwalen lijden. Ik ver klaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De huid is eene der wijzen waarop onzuiverheden uit het gestel gevoerd wor den, maarzij is aan bijzondere ongesteld heden. die haar werk beletten of tegen houden onderhevig en deze moeten in 't bijzonder behandeld worden. Eenige van deze ziekten zijn Eczema, Speen, Roos, Dauwworm, Schurft, enz. Foster's Zalf is een bijzonder middel voor iedere soort jeukende huidziekten men heeft ze gebruikt en hare kostbare waarde in dui zende gevallen bestadigd. Verzekert U dat men U de Foster's Zalf geve van dezelfde soort als die welke M. Dantinne gehad heeft. Mei! kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Algemeen Depot voor Bel gië Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 5o Coudenbergstraat, Brussel. D. A. 12. Levend verbrand. Een kind van de echtgenooten Pieter Moreels te Sottegem was alleen thuis, terwijl zijne ouder naar de vroegmis waren. Toen zij terugkeerden, vonden zij hun kind vreeselijk verbrand ten gronde lig gen. Het slachtoffer werd naar het hos pitaal gebracht, waar het stierf. Men veronderstelt dat het kind de pe- troollamp, die op tafel stond, op zijn bedje zal getrokken hebben. Zondag nacht, rond 12 uren, kre gen de gebroeders Van der Linden, mulderszonen van Herzele, twist onder elkander er. begonnen tegen elkander te vechten. De genaamde J. Coomnn, kasseier te Herzele, zegde dat zulks toch niet schoon was voor bloeders. Opeens sprongen zij op hem en sloegen en staken niet messen waar het passen wilde. Zij hebben hem voor dood laten liggen.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2