Donderdag 5 Mei 1906 5 centiemen per nummer. 87sle Jaar 5841 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. Waar de driekleurige cartellisten ons willen heen leiden. De werkingen der vuurbergen. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. EEN EN ANDER. WDENDERBODË. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drjj maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SIJUM. AALST, a MEI 1906. Sedert weken deelen de Fransche dag bladen ons de verhalen meê van den opstand die in 't Noorder-departement heerscht. De eene aanslag tegen, personen, fa brieken en kasteelen volgt er den anderen op. Overheidspersonen, vertegenwoordi gers der openbare macht werden zoo vrees lijk verwond dat ze aan de gevolgen er van overleden. Sedert weken en weken is de arbeid in een gansch nijverheidsgewest gestaakt; de handel en nijverheid lijden geweldig. Aanzienlijke sommen gelds zijn zoowel door de arbeiders als door de werkgevers verloren. De toestand schijnt aan de Fransche drukpers zoo hachelijk, zoo vreeslijk dat ze de revolutie voorspellen. En die zoo hachelijke, zoo vreeslijke voorspellingen zijn niet ongegrond. Inderdaad wat kenmerkt een revolu- tionnairen toestand Onbetwistbaar de medeplichtige toege vendheid, de zwakheid, van het Staats bestuur, 't welk aan zijne plicht te kort schiet in de beteugeling en voor de revo- lutionnairen de vlag strijkt. Nu, dat is de houding van de liberale socialistische ministers die heden den scepter voeren. Het valt niet te ontkennen dat indien de onlusten in Frankrijk verergeren, het de schuld is van 't ministerie. Maar in der waarheid, het huidige ma- gonniek ministerie draagt alleen de schuld niet van den hachelijken heerschenden toestand daar het slechts de vruchten plukt van 't gene door zijne voorgangers werd gezaaid. De ware plichtigen zijn de framagons die er zich 20 jaren lang hebben op toe gelegd om den geest des geloofs uit de harten te verbannen. Ja, sedert lang heeft men in Frankrijk het godsdienstig onderwijs overal en in alles bevochten. En hoe wonder Nauwelijks zijn de catholieke scholen gesloten, de goederen van kerken en kloosters gestolen,de Kloos terlingen als booswichten uit 't land ver jaagd of de revolutie daagt op. li* vervolg. Dit beduidt, mevrouw de gravin, dat mejuffer Eleonora zeer ongehoorzaam is geweest. Zij ging met dien kleinen va gebond spelen Het kind wilde op staanden voet de gezegden der gouvernante logenstraffen. Eleonora, zegde de gravin, hare dochter streng aanziende, ik verbied u te spreken wanneer gij niet aangesproken wordt. Ga voort, Frida, en, voegde zij er met zachte stem bij, wil niet meer zulke beleedigende uitdrukkingen bezigen. Zij speelde met hem, ondanks het vérbod van M. den graaf. Toen heb ik haar berispt, en toen is mejuffer Eleo nora zeer boos geworden en cnbeleefd tegen mij geweest. Zoo, Eleonora, zyt gij onbeleefd geweest Ja moeder, dat ben ik geweest, le gen Frida, antwoordde het kind onver legen, maar ik heb met Tomy niet ge speeld, in 't geheel niet. Hij had verdriet, omdat zijne mama ziek is, daarom heb ik hem getroost en mijnen bal gegeven, om er meê te spelen. Nu, goed gij zult dezen avond geen dessert hebben, omdat gij ongehoor- Wanneer bevoegde geleerde en onder- vindingrijke mannen hunne waarschu wende stem verhieven, wanneer zij het gevaar met den vinger aanwezen waarmeê iet socialismus de huidige samenleving bedreigt, dan snauwden de franmagons toe Neen, het socialismus is de vijand niet, maar wel het clericalismus De Kloosterlingen, de Bisschoppen, de Priesters, ziedaar de vijanden van de Fransche republiek en niet de radico- socialisten. Terwijl de Fransche ministers, hun tijd en 't staatsgeld verspilden, in roeien en wissen verknoeiden ter vervolging der R. C. Kerk, ontwikkelde de partij der sociale revolutie zich altijd meer en meer. Welke leerzame les, welk leerzaam voorbeeld hebben wij, Belgen voor onze oogen In Frankrijk bemerken wij wat hier te lande ook gebeuren zou moesten de driekleurige cartellisten op 27 Mei ze gepralen. Onze driekleurige cartellisten hebben ook goed bij hoog en bij laag te zweren dat wij niets van de socialisten te vreezen hebben. Hunne eischen, beweren zij, worden van dag tot dag gematiger en re delijker zij laten al meer en meer hunne revolutionnaire maatregelen varen. Maar daar is niels van de socialisten hebben van geen enkel puntje van hun jrogramma afgezien. De Belgische socia- 'isten zullen hunne Fransche broeders naapen. Le Peuple zegde het ons in zijn nr van 10 Mei igo5. De socialisten zijn meester van de toekomstige regeering. Wij wekken de werklieden op, opdat zij zouden opstaan legen de bestaande orde, opdat zij overal en altijd revolu- tionnairen zouden zijn. En de liberalen zullen hier niets meer te retetetten hebben want ze zijn dood versleten, 't gene hun door gezel Anseele wordt beteekent in Vooruit van 7 Juni 1902. De liberalen zijn dood voor de toe komst. Die het niet zien moeten steke- blind zijn... Het zijn afgeleefde en uit geputte ouderlingen..,. Zij weten niet van wat hout peilen gemaakt. Voor- aleer te verdwijnen zouden ze willen de regeering in handen nemen om ir, de salons van den Koning te sterven. Zij willen op een paradebed hunnen laat- sten adem uitblazen. Dus, armzalige liberale kliek, ga sla- pen en trek de slaapmuts over de oogen. De Vesuvius,bij Napels, is dan weerom in werking gekomen. Die wondere en vervaarlijke natuur verschijningen maken de menschen altijd nieuwsgierig nopens de oorzaak dier uit barstingen. Sommigen meenen dat de lava voort komt uit het binnenste der aarde, waar alles voorzeker heet is en onder vloeiba ren vorm aanwezig is. Het is nochtans waarschijnlijker dat de oorzaak dier uitbarstingen zoo diep niet te zoeken is. Het toevallig instroo- men van zeewater, langs scheuren op den bodem van den oceaan, in de verbazend heete onderlagen van den grond, zou alles uitleggen door de hitte zou dat inge- loopen vocht verdampen, zich aldus uit zetten en, de aardkorst dweersdoor bre kende, aan de losgerukte en door de warmte gesmolten delfstoffen (de lava) eenen uitweg banen. Eené derde veronderstelling, die tegen woordig veel aangenomen wordt, houdt voor dat de uitbarstingen veroorzaakt worden door gasstoffen, waaraan de lucht geraakt, die zich met de gas verbindende verschrikkelijke ontploffingen te weeg brengt die alles meeslepen tot op den bodem der aarde. Wanneer in het binnenste der aarde een vuurberg begint te werken, zoo kon digt dit zich meestal aan door lichte schudding des gronds. Een dof onder- aardsch gerucht doet zich hooren. Hier door worden de lieden uit den omtrek als 't ware verwittigd, om zich, bij toene mend gevaar, door de vlucht te redden. Eene drukkende lucht maakt de ademha ling moeilijk, men wordt een zwavelgeur gewaar, terwijl dikke rookdampen uit den berg opstijgen. Het daglicht verdwijnt en maakt plaats voor eene akelige duisternis. Thans wordt het geraas al sterker en sterker, de berg siddert op zyne grond vesten. Gloeiende steenen, van eene aan merkelijke grootte, worden met geweldige kracht van uit de diepte de lucht inge- slingerd. Welhaast is de berg als in vuur gehuld daar stroomt de kokende lava langs de helling en verbrandt alles wat zich op de helling bevindt. De geheele omtrek wordt met asch en puin bedekt, en het bloeiendste landschap is eene dood- sche wildernis herschapen. De lava bereikt de hitte van 1000 gra den Réaumur en verkoelt zeer traagzaam; Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. i-00 Vonnissen ep 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentien uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vu dit blad. den ondergang van het geloof in het Vlaamsche land Het is ons aangenaam te kunnen meê- deelen dat Mgr. Mercier, de nieuwe Aartsbisschop, met de beste gevoelens is bezield maar 't is intusschen hoog noo- dig dat eene oplossing intrede, die een degelijk, Vlaamsch onderwijs, in de vrije scholen verzekert. Het ware voor onze partij gelijk aan zelfmoord plegen, indien men op den ingeslagen weg moest voortgaan. (Handelsblad.) op den berg Jerullo, in Mexico, vond Humbold 45 jaar na de uitbersting, eene massa lava van i5o m. dikte, zoo heet, zegt hij, dat men in sommige kloven van eenige centimeters beneden de lavalaag eene cigaarkon aansteken. 0 De hoeveelheid uitgeworpen lava bij eene uitbarsting is soms ontzaglijk groot. De wonderlijkste vuurstroom, waar men het geheugen heeft van bewaard, rolde in 1783 van den Skapta Vökul,in IJsland: ware de gansche uitgeloopen massa bij een gebracht, het zou geheel Londen onder eenen berg kunnen begraven, meer dan twintig keeren zoo hoog als de toren van O. L. Vrouwkerk van Antwerpen. zaam zijt geweest en gij zult onmiddelijk aan Frida zeggen, dat gij spijt hebt, on beleefd tegen haar geweest te zijn. Neen, neen, moeder, ik zeg niet aan Frida, dat ik daar spijt van heb neen, nooit zal ik dat zeggen I Men mag niet neen zeggen aan eene moeder, wanneer deze iets beveelt, weet gij dat wel, mejuffer zegde de gra vin streng. Ik kan niet, moeder ik kan niet Frida is te ondeugend... Neen, neen, ik heb er geen spijt van. En de hand der moeder tusschen de haren nemend, bedekte zij die met kus sen en tranen. Leid mij meê, moederken, laat mij met u gaan, bid ik u, en ik zal altijd braaf zijn, dat beloof ik. Voeg nu de koppigheid niet bij de ongehoorzaamheid, mijn kind.... sprak de gravin, zacht de handen van het kind van de haren verwijderend. En zich tot de gouvernante wendende Geiief dit kind mêe te leiden, zegde zij zacht en ik verlang dat gij niets meer bijvoegt aan de opmerkingen, die ik gemaakt neb, en dat gij, eens binnen, haar alleen laat. En gij, Eleonora, zult mij in mijne kamer wachten ik zal daar spoedig bij u zijn. Met treurigen blik volgde Irma hare dochter, die fier hare tranen terugdrin- 1 gend, met trage maar vaste stappen naast hare gouvernante voortging. Hadde graaf Wladiroff niet gedurig ge droomd van het geluk van eenen zoon te bezitten, dan zou de kleine Eleonorc ruimschoots voldoende zijn geweest om zijnen vaderlijken trots te stellen. Het was een schoon, een bekoorlijk kind, in den vollen zin van het woord dat de onderscheidene hoedanigheden in zich omvatte van de twee rassen, waaruit het gesproten was de geheel en al fransche bevalligheid der moeder, en de bijzon dere onderscheiding, eigen aan de Sla- vonen, waarvan haar vader een der zui verste typen was. Hare groote, donkerblauwe oogen, waarvan de blik gewoonlijk zacht en goe dig was, blikte toch levendig en ernstig voor zich uit, en haar mond, fijn en fier, hare zwierige en toch vlugge bewegingen volledigden een geheel, dat de volmaakte schoonheid nabij kwam. Bij al die uitwendige gaven had Eleo nora een minnend hart en al wat eene bevoorrechte natuur kon bijeen verzame len om een bekoorlijk kind uit te maken. Maar zij bezat ook het hevig karakter der Wladiroff's en hunne onwrikbare wils kracht, en dit was het, wat meer dan eens de gravin verontrustte. Dit kleine, zevenjarige meisje, dat bij na altijd gehoorzaamde aan den streelen den blik of bet zachte woord der moeder, weêrstond dikwijls hardnekkig aan den vader en doorstond dan, liever, dan toe te geven, met wilden moed de soms zware straffen, die hij het oplegde. Ontzaglijk dus is de werking van onder- aardsch vuur en toch brengt de natuur, als zij vernielt en doodt, een schat voor de toekomst mede zoo is het met de uitbarsting der vuurbergen, die, bij het uitwerpen van lava, den omliggenden grond bemesten en dorre rotsen in welige akkers veranderen. Daarenboven, indien de dampen binnen in onze aarde in de openingen der vuurbergen geenen uitweg vonden, dan zou het met onze aardbol gaan, evenals met eenen stoomketel, die door de sterke spanning van den damp in stukken 3pringt. Daarom worden de vuur bergen met rechtdoordengrooten natuur kundige Van Humboldt, de veiligheids kleppen der aarde benoemd. Ook hier hebben wij een sprekend voorbeeld van de wijsheid des Scheppers die op zulk eene wonderbare en toch een voudige wijze het bestaan onzer planeet verzekerde. EEN VOORBEELD. Gezel Van- dervelde, leider der socialisten heeft zich zoo zeer op de studie der Vlaamsche taal toegelegd, dat hij Zondag aanstaande, in den Pleizanten Hof, te Brussel, in 't Vlaamsch zal spreken op eene meeting, geheel aan de grieven der Vlamingen ge wijd. Het is de eerste maal dat M.Vander- velde in het openbaar in het Vlaamsch zal spreken. Ter overweging gegeven aan de men schen in onze partij, die niet inzien dat vooral de calholieken door en door Vlaamsch moeten blijven, willen ze niet al hunnen invloed op het volk verliezen. Wanneer zullen diegenen uit hoogeren stand, die enkel miskenning voor de volkstaal aan den dag leggen, toch inzien, dat zij niets bewerken dan den onder gang, niet alleen van onze partij, maar Wanneer de gravin eenen blik in de toekomst wierp, vroeg zij zich met angst af wat er zou voortvloeien uit den eens te verwachten schok van die twee elkaar ontmoetende karakters, vooral wanneer er eens een dag moest komen, waarop Eleonora met haren vader alleen zou blij ven, den vader, die haar toch aanbad en ook door haar aanbeden werd, zonder dat een van beiden het zoete geheim begreep, dat hen tot elkander trok, zonder dat een van beiden begreep dat dit anders dan door geweld kon gebeuren. Eensklaps werd de moeder uit hare treurige gedachten opgewekt door de stem van haai dochterken, dat riep Goeden dag mevrouw Goeden dag Gaston En tevens sprong de kleine op om zich te laten omvatten door de armen van den laatstgenoemde, een flinken jon gen, wiens fijne, doch reeds mannelijke uitdrukking, tevens zachtaardigheid en wilskracht te kennen gaven. De markiezin de Hauls, die binnen trad met haren zoon, drukte een hartelij- ken kus op het voorhoofd van het meisje, en de gravin bemerkende, naderde zij snel om haar met de bewijzen der best ge meende vriendschap te begroeten. Het weemoedige gelaat van Irma hel derde op, bij het zien van hare vriendin, die glimlachend, met een gebaar wees naar de twee kinderen, die elkaar bij de hand hielden en langzaam de twee moe ders naderden. Hebt gij geweend, Eleonora vroeg Roode vluchteling.De Pays Wal- lon meldt, in zijn nummer van 26 April, het volgende Men meldt de verdwijning van eenen onzer meest geruchtmakende en best be taalde roode leiders. Goede belooning aan hem die den vluchteling zal ontdekken en terugbren gen,'t zij in de bureelen van den Journal de Charlaroi, 't zij in den Tempel der Wetenschap. Lichting van 1906. Het contin gent der lichting van 1906 wordt over de provinciën verdeeld als volgt Provincie Antwerpen. Brabant West-Vlaanderen. Oost-Vlaanderen. Henegouw. Luik 1,615 Limburg 5o5 Luxemburg 446 1,671 man 1,615 Namen Totaal .i3,3oo man Als 't waar is. Brusselsche bladen beweeren dat er voor de twintigste maal spraak is, het onzijdige gebied Moresnet te verdeelen tusschen Pruisen en België en dat zij deze maal vermoedelijk zullen lukken. De intrede van Mgr Mercier den nieuwen Aartsbisschop in zijn geboorte dorp 's Gravenbrakel, is eene ware groot- sche volksbetooging geweest. De geestdriftige bevolking bracht den nieuwen Prelaat eene welgemeende hulde, en drukte die uit door siraatversieringen, hoerageroep, een optocht met muziek en vlaggen, waaronder ook de groep Waalsch-Brabant, der Leuvensche stu denten. Na den optocht had een tb Deum plaats, gevolgd van receptie ten gemeen tehuize. Louis, met eenen vinger de vochtige wang van zijne kleine vriendin aanra kend waarom Ik ben ongehoorzaam geweest en werd daarvoor gestraft, antwoordde zij, geweld doende om de nieuwe tranen te weêrhouden, die hare groote oogen kwa men vullen. Gij hadt mij echter beloofd, niet meer stout te zijn, ten minste gedurende den tijd dien ik nog hier ben, Eleonora Wilt gij dan niet dat ik vertrouwen heb in uwe beloften Welnu, ja, Louis, ik had u dat be loofd aan moeder had ik het ook beloofd, dat is waar, zegde zij vinnig maar het is onmogelijk wanneer ik bij Frida ben... Ik houd van Frida niet, in 't geheel niet.. Gij weet ook wel Louis, dat zij mij altijd tergt, opdat ik mij zou vergrammen, om dat dit verdriet doet aan moeder, die van haar ook niet houJt... Frida zegt het dan aan gravin Micheline en dan lachen zij beide, dat heb ik gezien. Ik houd van mej. Micheline ook niet Louis Wanneer zij mij streelt, vrees ik altijd dat zij mij wil krabben. Kom, kleine vreesachtige, gaat gij zulke dingen gelooven Ik houd ook niet van gravin Micheline, maar ik ban toch niet bang van haar. Maar ge moet dat alles zoo luid niet zeggen. Dat weet ik ook zeg ik het aan nie mand dan aan u. Want mama, aanwien ik alles zeg, heeft mij verboden haar daar van te spreken. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1