Zondag 6 Mei 1906 centiemen per nummer. S7ste Jaar 3842 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Waarmeê ze carteleeren. zonderlinge verdwijning Hulde- en dankbetoog Helleputte Schollaert. DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen 34# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va» dit blad. AALST, 5 MEI 1906. Hoort ze eens uitbazuinen onze libe ralen Bij eene zegepraal der driekleu rige cartelisten zullen noch eigendom, noch capitaal, noch nijverheid eenig gevaar te duchten hebben. Enkel zou er gebeuren dat de libera len 't bewind zouden in handen nemen, eenvoudig hun programma uitvoeren en hierbij zouden de rechten van Jan en Alleman gewaarborgd zijn. Nu dit is 't deunje dat de liberalen in hunne dagbladen en meetings zingen en schuifelen om den afschrik te keer te gaan dien het driekleurig cartel of ver bond bij de kiezers verwekt. Maar zijn de socialisten hiervoor 't ac coord met de liberalen Dit is een hoogst belangrijke kwestie voor de liberalen. Immers indien zij op den steun der socialisten niet mogen rekenen, dan zouden ze minderheid zijn en geen 24 uren aan 't bewind kunnen blijven. Nu, hoe wordt die kwestio door de socialisten beantwoord 't Is gezel Napoleon Smeets die zich met het antwoord gaat gelasten. Napoleon is in 't Luiksche een der overtuigste voorstaanders van 't kies- cartel. Maar waarom Omdat hij de liberalen aanschouwt als allerbest in staat om de verzuchtin gen, de wenschen en 't programma der roode revolutionnaire partij te verwe zenlijken op voorwaarde dat men ze onder de zweep houden kan. Alles verwacht Napoléon van de heerschzucht, van hunnen dorst naar ministerieele portefoliën, doch heeft geen vertrouwen in hunne edelmoedige gevoelens. En dat slingert hij hun maar vlakaf naar 't hoofd in een omzendbrief der metaalbewerkers van Seraing, lui dende als volgt In plaats van denkbeelden en prin- ciepen vooruit te helpen is de liberale partij, tegenover den vooruitgang, wat de blikken doos is aan den staart van eenen hond. Haar programma beteekent niets anders dan weten van waar de wind komt. Deze bende doctrinairs, aangespan- nen met de progressisten, welke laat- ste, in hun ongeduld om het bewind te bemachtigen, om hunne begeerlijk- heid te voldoen en niet om eene libe- rale partij herin te richten, wier his- torische zending geëindigd is, achter- uit zijn moeten gaan dat zijn de ge- nieter», dat zijn de bloedzuigers die, hijgend, het oogenblik afwach- a6 vervolg. )a, antwoordde zij, de deur was gesloten, maar er is nog een uitgang van hare kamer in de mijne, en daardoor tra den wij binnen. Er stond aan deze zijde een stoel tegen de deur, doch die konden wij gemakkelijk wegstooten. Ik liep naar het venster en zag naar buiten. Ik zag, dat het in een donkeren nacht niet moeilijk zou zijn om van daar uit op straat te komen, want het dak van het kortbij geplaatste nevengebouw was bijna even hoog als het venster. Wel, zegde zij angstig, kan men haar daaruit niet hebben weggevoerd Er zijn wel moeilijker dingen ge daan, zegde ik, en wilde juist op het dak stappen, toen het mij inviel aan mevrouw Daniëls te vragen of er ook kleercn van het meisje vermist werden. Haastig liep zij nu naar de kasten en doorzocht vluchtig de laden. Neen, er ontbreekt niets dan een hoed en mantel en... Zij Scheen te aarzelen. En wat vroeg ik. Niets, antwoordde zij, terwijl zij de laatste schuif driftig toeschoof, slechts enkele kleinigheden. ten om zich op de prooi te wer- pen. Gelooft niet aan de goede trouw der politiekers die zich onmisbaar ver- klaren, omdat zij eenige hervormin- gen aannemen die altijd op het pro- gramma der werkerspartij hebben gestaan. Denkt aan de voorbehoudin- gen van dezen die zich blijven ver- zetten tegen het algemeen stemrecht. Denkt aan al dekazakkeerderijen, aan al de verdachte betrekkingen van die eomedianten met de clerikalen. Indien de socialistische minderheid in de Kamer niet talrijk genoeg ware 0111 dwang uit te oefenen op dien libe- ralen terugkeerenden geest die, als hij aan het bewind komt, noodlottig het werktuig van onze hervormin- gen zal zijn, zoudt gij slechts veran- derd zijn van meester gij zoudt het juk der Kerk verwisseld hebben tegen het juk der nijveraars, dat u dubbel zou verstikken want, gij weet het, de liberale partij is de partij der nijve- raars. Men voege hierbij wat Le Peüple het Brusselsche rood orgaan in 1903 over de liberalen schreef Onbekwaam om een edel of mensch- lievend gevoelte hebben, de liberalen, en zouden zich niet kunnen inbeelden dat anderen dit hebben ongeloovig en baatzuchtig aan veerden zij de zelfs- verloochening van niemand en ze zijn onbekwaam zich te zetten boven alle Zij zijn koopmansin politiek, en zij zijn behendig genoeg om hun ge- weten te doen zwijgen, en de stoutste leugens uit to vinden. Zij spreken van niets anders dan van eerlijkheid en van zelfsopoffering, juist gelijk de zedelooze vrouwen spreken van liefde en van deugdzaamheid. Al wat zij genaken, bezoedelen zij met baatzuchtigheid voor al wat verheven is steken zij de schouders op uit misprijzen, en de liefde voor den evenmensch verachten zij, als de grootste dommigheid. Ze zijn gelijk die woekeraars die vóór een meesterstuk, niet de schoon- heid ervan bewonderen, maar wel het geld dat het hun zou kunnen op- brengen. Zien zij een man met kennis en hert eene edele zaak verdedigen of verrichten, alleenlijk omdat zij edel en schoon is, de liberalen hebben aan- stonds achterdenken en zullen dien man uitgeven als handelende uit heerschzucht of geldzucht. Alles volgens hun, is voor eenieder, zake van eigen voordeel. Hel leven voor eenen waren liberaal is niet an- ders als eigen profijt, en eigen voldoe- ning. Ware het niet dat er nog eer- lijke, werkzame en kloekmoedige mannen bestaan die gelooven aan de Kleinigheden zegde ik vragend. Als zij zich heeft opgehouden om kleinig heden bij elkander te zoeken, kan zij ook niet zoo geheel tegen naren wil zijn heen gegaan. En min of meer ontstemd stond ik op het punt om de geheele zaak op te geven en de kamer te verlaten, doch ik meende op mevrouw Daniëls gelaat eene zekere verwardheid en besluiteloosheid op te merken, en dit weerhield mij. Ik begrijp het niet, mompelde zij, terwijl zij zich met de hand over de oogen streek. Ik begrijp het niet. Maar, ging zij voort en thans op een toon van ernstige overtuiging, wat doet het er toe of wij het begrijpen of niet, het geval is ernstig en zij moet gevonden worden. Dat moeten, met zooveel nadruk door deze vrouw in deze omstandigheden uit gesproken, moest eene bijzondere reden hebben, en die reden wilde ik weten. Waarom moet dat zegde ik. Indien het meisje uit eigen beweging heenging, zooals uit sommige dingen schijnt te blij ken, waarom zoudt gij dan, die, zooals gij zegt, geen bloedverwante van haar zijt, die zaak zoo ernstig opnemen, om haar te laten achtervolgen en terugbren gen Eenigszins onrustig wendde zij zich af, nam hier on daar iets op en zette hetop eene andere plaats. I Is het niet genoeg dat ik opTnij neem alle uitgaven voor uwe nasporingen te betalen zal ik ook nog genoodzaakt rechtzinnigheid, aan de zelfsopoffe- ring en aan de vreugde om den even- mensch goed te doen, zij zouden ron- dom hun vernietigen alle verhevene gedachten, alle edelmoedige karak- Iers, alle vlekkelooze daden, in een woord, al wat het leven verdienstelijk maakt en bekwaam om het nakome- lingschap te verbeteren.... En zeggen dat do liberalen moeten- dansen gelijk de socialistische cliets schuifelen Wat moet hun dorst naar heerschappij toch geweldig zijn om zich aldus te laten vernederen. En dan moeten stemmen voor eene lijst waarop hunne toekomende mees ters staan Arme liberale kliek, waar zijt ge ge varen Verleden Zondag had te Leuven ter eere van M.M. Helleputte en Schollaert een groot Hulde- en dankbetoog plaats. Gilden zonder tal en van heinde en verre namen er deel aan. De stad Leuven was algemeen ge vlagd. Het lokaal van den Boerenbond was feestelijk versierd met groen de Leuvensche tweekleur en 't nationaal vlag wapperden aan den voorgevel van 't gebouw. Met vlag of muziek voorop begaven zich de verschillige parochiale bonden naar de feestzaal van den Boerenbond om daar om 10 uren de algemeene ver gadering bij te wonen. Deze werd voorgezeten door E. H. Luytgaerens, algemeene secretaris van den Boerenbond, naast hem namen plaats aan 't bureel M Vlieberg, Ad vocaat van den Boerenbond, Palmers, Provincieraadsheer, Leyssen, Deken van Beeringen, Osc. Van den Eynde, Provincieraadsheer, W. Van de Putte, Pastoor van Denderhautem, de Wou ters d'Opl inter, Provincieraadsheer, Vandenbussche, Senator, Maenhout, V olksvertegenwoordiger, Brants, Hoog leeraar, Eerw, Pater Van den Eisen, algemeene Schrijver van den Noord- brabantschen en Limburgschen Boeren bond in Holland, Bosmans, Provincie raadsheer, Abbê Camerlynck, Hooglee raar Frateur, de Rechter Maes, Her mans, Landbouwingenieur, Bestuurder van de Aan- en verkoopvennoolschap van de Belg. Boerenbonden. E. H. Luytgaerens geeft verslag van de bedrijvigheid van den Boerenbond in den loop van 't jaar 1905. Verslag over 't dienstjaar 1905. I Niet een jaar heeft de Belgische Boe renbond zooveel aanwinst gedaan als in 1905, dat zijner eerste inrichting mis- zijn u nauwkeurig uit te leggen, waarom ik dat wil doen Moet ik u zeggen dat ik zeer veel van het meisje hoü dat ik ge loof dat zij met geweld is ontvoerd en dat zij daar vreeselijk onder lijdt en dat ik uit liefde jegens haar het tot eene gewe tenszaak maak al mijne middelen ter be schikking te stellen van hem, die wil trachten haar te vinden Hoewel dit alles mij niet volkomen be vredigende, voelde ik toch mijn lust tot verder onderzoek herleven. Maar M. Blake dan? Zoo iemand, dan komt het mij voor dat hij de man is om de zaak ter hand te nemen. Ik heb u reeds gezegd, antwoordde zij verbleekende, dat M. Blake zeer wei nig belang in zijne ondergeschikten stelt. Nogmaals liet ik mijn blik door de kamer gaan. Hoe lang hebt gij hier gewoond vroeg ik. Ik was in dienst van den vader van M. Blake, en deze stierf een jaar geleden. En zijt gij toen bij M. Blake ge bleven Ja, mijnheer. En wanneer is die Emily hier ge komen Dat zal ongeveer elf maanden gele den zijn. Een Iersch meisje O neen Amcrikaansch. Het is geen gewoon meisje, mijnheer. I Wat bedoelt gij daarmeê I Dat zij eene goede opvoeding had genoten, dat schien op zij gelaten niet een jaar ook is er zooveel bedrijvigheid geweest. In 1905 heeft de Boerenbond 30 nieu we hoerengilden aangenomen, le we ten 10 in Brabant, 3 in de prov. Ant werpen, 5 in Limburg, 4 in Oost-Vlaan- deren, 8 in West-Vlaanderen. De Boerenbond telde op 31 December 11,, 31586 leden't is een vermeerdering van 7952 op het voorgaande jaar en van 10200 voor de drie laatste jaren. De voornaamste gebeurtenissen van het jaar zijn geweesthet verschijnen van het weekblad De Boer in plaats van het vroeger maandschriften de in richting der verzekeringen tegen werk ongevallen. Deze laatste is eene groote onderneming geweest, die veel werk heeft gevraagd. Zij is tot prachtige uit slagen gekomen. Dal er bedrijvigheid geweest is in den Boerenbond blijkt nog meer, wanneer gezegd wordt dat er minstens 100 brie ven per dag zijn toegekomen, het zij ruim 30000 voor geheel het jaar, zon der te spreken van de overige stukken 'en postpaketlen. Het getal uitgezonden stukken was werkelijk grooter. Er zijn door het personeel van den Boerenbond 200 voordrachten gehouden. In de maand September is een va- cantieleergang gegeven die 5 dagen heeft geduurd"het was de eerste van dien aard in ons land er waren 80 in schrijvingen. II. De afdeelingen. 1° Aan- en Verkoop ven nootschap. In 1905 werd door bemiddeling van de Aan- en Verkoop vennootschap aan de leden bezorgd. 25621702 kgr. meststoffen voor 1237302,98 fr. 21265741 veevoeder 3631559,13 fr. 52034 zaden 16619,47 fr. Voor 28718,45 fr. Melkerijtoestellen. Voor 11623,43 fr. landbouwniachienen. 2° Middenkredietkas. Op 31 December 1905 waren 215 Raiffeisenkassen aangesloten. In 1905 werden 11 kredietopeningen toegestaan voor 85000 fr. Het bedrag der kredietopeningen se dert liet begin der maatschappij beloopt 1236450 frs. Er waren 1814 aandeelen onderschre ven De waarborg Middencredietkas van 1884000 frs. De geldomloop der Middencredietkas voorliet, jaar 1905 is geweest van meer dan 19 millioen franken. Dc Middencredietkas had in bewa ring op eindo 1905. 1°) Van de Raiffeisenkassen 4914766,61 frs. 2«) Van bijzonderen 200992,22 Op einde 1905 had de Middencrediet kas leeningen op 0 ron o crediet gedaan, door tusschenkomst der Raifleisenkas- sen 83 voor 465700 fr. rechtstreeks 41 voor 146240 fr. zij zich als eene dame gedroeg, dat zij lief was of zoo iets Ik achtte haar en vond haar mooi. Zacht, zij was wel opgevoed maar toch niet als eene dame. Toch wist zij veel dingen, die menschen van onzen stand niet welen. Zij hield van lezen, en o, mijnheer, vraag de meisjes naar haar ik weet nooit wat ik zeggen moet, wanneer men mij ondervraagt. Ik wilde echter van deze vrouw meer weten dan ik tot heden van haar had vernomen. Was zij het zwakke, onbedui dende schepsel, dat zij scheen te zijn, of was er inderdaad een andere reden voor dat herbaalde aarzelen en dat ontwijken van afdoende antwoorden. Van waar is dat meisje gekomen vroeg ik. Waar woonde zij alvorens zij hier kwam Dat kan ik niet zeggen ik vroeg haar nooit iets omtrent haar zeiven. Zij kwam bij mij om werk, zij beviel mij, en ik nam haar zonder aanbevelingen, En heeft zij u goed gediend Uitmuntend. Ging zij dikwijls uit Kreeg zij veel bezoek Zij schudde het hoofd. Zij ging nooit uit, en bad nooit be zoek. Ik moet erkennen dat dit alles mij ver baasde en weinig licht gaf. Voor 't oogenblik is dit mij genoeg, zegde ik. Nu moet ik eerst trachten uit te vinden of zij dit huis alleen, of in gezel- 3° Verzekeringsafdeeling a) Brand verzekering. Op 't einde van 1905 waren er 13517 polissen opgericht tegen 11913 in 1904. De ontvangen zuivere premiën beliepen 72642,53 fr. De uitbetaalde brandschade bedroeg 39747,65 frs. Er is aan de gilden eene teruggaaf gedaan van 10 op de betaalde premie zijnde samen 6552,90 frs. b) Over de veeverzekeringen, paar- denverzekeringen, enz., zijn vroeger afzonderlijke verslagen verschenen. c) Over de levensverzekering is niet bijzonders te vermelden. d) Verzekering tegen werkongeval len. Er zijn twee onderlinge maatschap pijen van verzekeringen tegen werkon gevallen naast malkaar ingericht de Onderlinge Belgische Boerenverzeke- ring (OBB) 0 volgens de wet van 31 De cember 1903, en de Land bouw verze kering (L A). Ze bestaan pas sedert 1 Juli 1905 en toch tellen ze duizenden verzekerden Op 31 December 1905 waren er 6200 geteekende polissen OBB binnen geko men en 7050 L A. De ontvangen provisie beliep OBB LA Einde 1905 117270 frs. 66122,39 frs. Het getal ongevallen bedroeg voor de OBB 650 en voor de L A 250. De ontvangen zuivere premiën belie pen 72652,53 frs. De uitbetaalde vergoe ding aan 85ongevallen bedroeg 5534 fr. Er is aan do gilden eene teruggave ge daan van 7 °/o op de ingezamelde pre miën, som van 227,83 frs. De algemeene vergadering der Mid dencredietkas alsook die der verzeke ringen tegen werkongevallen hebben plaats gehad op Maandag 30 April. De opgegeven cijfers betrekkelijk de Mid dencredietkas en de Werkongevallen zijn ontleend deels aan het algemeen verslag van E. H Luytgaerens, deels aan de verslagen dezer twee vergade ringen. Iloogleeraar Frateur sprak over vee bonden. Het doel dezer honden is den veekweekers groote profijten verschaf fen. Spreker legde de werking uit van de veebonden. M. Frateur zei ook dat er in den loop der aanstaande week eene federatie van veebonden zou gesticht worden. M. Schollaert heeft er het voorzitterschap van aanvaard. Na de algemeene vergadering werd de stoet gevormd. Meer dan 7000 man nam er deel aan, want er waren 7000 inkoomkaarlen gedrukt voor de feest- vergadering van 's middags en er wa ren er op verna geen genoeg. De stoet trok door de bijzonderste straten van Leuven, Op de Oude Markt trok hij voorbij de H.H. Helleputte en Schollaert 3/4 uurs lang heerschte al daar de grootste geestdrift. schap van anderen heeft verlaten. E11 zonder meer te zeggen, stapte ik uit het venster op het dak van het nevengebouw. Te gelijkertijd overlegde ik bij mijzelf of dit ernstig genoeg was om M. Grijce te laten komen. Tot hiertoe was er niets, dat aanleiding gaf om te onderstellen, dat het meisje eenig kwaad was overko men. Eene loutere ontvluchting, met of zonder minnaar om haar te helpen, was niet zulk eene ernstige zaak om de ge heele policie bij dit geval te betrekken, en als deze vrouw, zooals zij zegde, geerne bereid was haar geld te ge ven aan den man, die zou ontdekken waar het meisje zich bevond, waarom behoefde dan dat geld onder meer perso nen verdeeld te worden dan noodig was. Toch was Grijce niet iemand om mee te lachen. Hij had mij gezegd dat ik hem zou laten roepen als ik zijnen raad meen de noodig te hebben, en de zaak beloofde toch wel min of meer ingewikkeld te zul len worden. Ik was nog niet besloten, toen ik den hoek van het dak bereikte. Het was eene verschrikkelijke hoogte. Maar was men eenmaal beneden, dan zou het gemakkelijk zijn uit den tuin naar buiten te komen. Een man zou zonder veel moeite langs dezen weg kunnen ont» snappen maar eene vrouw Dit laatste kwam mij niet aannemelijk voor. Min of meer teleurgesteld wilde ik terugkeerc-n, toen ik iets voor mij op/het dak zag liggen, dat mij noopte te blipen staan en mijzelf af ta vragen, of deze ge- Op de groote markt gekomen viel er een groote vlaag regen en ieder groep spoede zich naar 't hem aangeduid spijs huis. Om 1 uur begon in de verschillige zalen het feestmaal, hetwelk ruim 4600 deelnemers telde. Onder de personen die;aan de eere- lafel zaten hebben de volgende heil dronken uitgesproken M. Hermans- Ausloos op den Paus en den Koning, hij leest ook twee telegrams af een aan Pius X en een aan Leopold II. E. II Luytgaerens. op de gezondheid van de H.H. Helleputte en Schollaert. M. Helleputte antwoordt. Verschillige andere aanspraken wer den gedaan in naam van de provinciale honden M. Schollaert drukt de hoop uit achter tien jaar het zilveren jubel feest van den Boerenbond te vieren. Hij bedankt de afgevaardigden van 't Parlement en de Hollandsche afge vaardigden. Het muziek speelt den Vlaamschen Leeuw en gansch de vergadering zingt op die wijs het Boerenlied, Na 't Banket werd de feestvergade- ring gehouden op de speelplaats van 't Collegie der E.E. Paters Jozefieten. Daar werden de bronzen beelden van Sint Tsidoor aan M. Helleputte en M. Schollaert aangeboden. Dal was een allerplechtigst oogenblik dat den diepsten indruk gemaakt heeft op meer dan 7000 boeren daar tegen woordig. De 29" zal een onvergeetbaren dag blijven voor Leuven en den Boeren bond. HIJ HEEFT ZIJNE PAS. Denderbode, man, ge zegt ons datOrakel De Watl zijne pas heeft gekregen, dat hy op eersten Mei heeft opgehouden het ambt van Gemeenteraadslid onzer stad te bekleeden... En ge schijnt daar vreugde in te scheppen, dat dit berucht orakel naar Scliellebelle is gaan kooien planten. Ehsvel ik deel uwe vreugde nietik aanschouw het als een waar verlies voor onze stad. Herinnert gij u dan niet, dat dit liberaal orakel, in zitting des Gemeen- teraads, den heer Burgemeester toe snauwde Ik bezit een recept om jaarlijks twin- i) tig duizend franks besparingen te kun» nen doen En ondanks 't aandringen van den heer Burgemeester, hield hij zijn recept in zijne bovenkas, waaruit bet nooit meer te voorschijn kwam om er nu eindelijk meê te vertrekken.... En gij, ge lacht, Denderbode Ja, ge lacht, en dit in tegenwoordigheid van zulk verlies Wel, ja, ja, ik lach...Weet ge dan niet, mijn beste correspondent, dat er in die bovenkas niets zat... dat ze volkomen ijdel is en blijven zal. Begrepen, viend schiedenis ten slotte toch zou blijken een treurspel te zijn. Het was een druppel gestold bloed. Verder naar het venster lag er nog een, en ja. nu zag ik er nog een en nog meer. Ik vond er zelfs een op de vensterbank. Nu sprong ik in de kamer en zocht op het karpet naar verdere sporen. Doch het was uiterst moeilijk om daar iets op te ontdekken. Het patroon was een mengsel van don kerbruin en rood, zoodat ik mij zeer laag moest bukken om iets te kunnen onder scheiden. Waar zoekt gij naar riep Mevr. Daniëls. Ik wees naar den droppel op de vensterbank en vroeg Ziet gij dat Zij uitte een kreet van schrik en boog zich meer voorover. Bloed, riep zij, en stond bevend, doodsbleek cn wijd geopende oogen voor mij. Zij hebben haar gedood en hij zal nooit... Daar zij niet voortging zag ik op. Denkt gij dat het haar bloed is fluisterde zij vol afschuw. Er is alle reden om dit te gelooven, antwoordde ik, terwijl ik eene plek aan wees waar ik niet een, maar verscheide ne hoogroode druppels had gevonden, bijna even rood als de rozen aan mijn voeten, waarover zy verspreid waren. Ach, het is erger dan ik dacht, fluisterde zij. Wat zult gij doen Wat kunnen wij doen Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1906 | | pagina 1