Zondagrust. Landbouw. Allerhande nieuws. 't Schijt der kalveren en trail I an c wi' kunen aan onze Ditjes en datjes. WAARLIJK onze stadsbegrooting en rekening moeten voor de Bazen uit de vijf ezelskoppen nog duisterder zijn dan den bijbel voor ongeletterde menschen, om zoo, zonder eens te pinken, te durven uitplaJcke» en schrijven dat onze vrije catholieke scholen jaarlijks meer dan 90 duizend frank aan onze stadskas kos ten. En dit is, voegen zij er bij, de oor zaak der vermeerdering, onzer stedelijke belastingen, want in 1906 betalen we 91 duizend franken opcentiemen meer dan in 1898. Wij kunnen de cijfers door de Bazen opgegeven niet onderzoeken wij bezitten de stadsbegrooting niet, maar gaan wij dus te rade bij de stadsrekening over 1904. In 1904 waren er hier 11 lagere scholen, 3 officieele en 8 vrije scholen. De officieele scholen telden 17 klassen met 1064 leerlingen De vrije scholen 46 klassen met 3717 leerlingen De officieele scholen hebben gekost 39,208.5a, 't zij fr. 3,68 per leerling. De vrije scholen hebben gekost 63,904,00 fr., 't zij fr. 2,35 per leerling. Als men nu rekening houdt van 't onder houd der stedelijke schoollokalen dan moet de kost per leerling der officieele scholen onbetwistbaar tot 4 fr. stijgen. Maar de leerling der vrije scholen kost geen centiem meer dan fr. 2,35 omdat de Stad de schoollokalen niet moet onder houden. Dus een leerling der officieele stads scholen kost 4 fr. en een leerling der vrije scholen fr. 2,35 verschil fr. i.65 per leerling. In 1904 heeft de dienst van 't lager onderwijs gekost fr. io3,112.52. Die uitgaven zijn bestreden geworden als volgt Toelagen van den Staat fr. 48,642.06 toelagen der Provincie fr. 5090.53, zoo dat het aandeel der Stad beloopt tot 49.379-93- Nu die 49,379.93 fr. zijn door de stads kas in 1904 betaald geweest zoowel voor de officieele scholen als voor de vrije scholen. Waarlijk men moet onbeschaamden ezelskop zijn om te durven aanplakken en schrijven dat onze vrije scholen jaar lijks meer dan 90 duizend fr. aan onze stadskas kosten... Denken ze nu toch dat de Aalstenaars zoo dom zijn als zij Plaatsgebrek laat ons niet toe hierover verder uit te wijden en te handelen over de scholen voor volwassenen en bewaar scholen. Daar komen wij wel eens op terug 1 De liberalen beweren gedurig dat de socialisten nu wijzer zijn geworden, dat noch eigendom, noch capitaal, noch onze nationale instellingen, noch de hui dige samenleving iets zullen te vreezen hebben indien de driekleurige cartelisten den zege behalen. Nu het Journal de Charleroi toont ons in zijn nr van 25 April 11. wat er daar van is a De macht komt langzamerhand in s handen der werkers en alles wat zij in 1 dat opzicht winnen is verloren voor de 1 burgerij,die hare verdedigingsmiddelen in evenredigheid ziet verminderen. Als de massa der nietsbezitters zal 1 overtuigd zijn dat meestal de burgers zich gedragen als baanstroopers (zooals gezel Destrée zich uitdrukte) zal het laatste uur der burgerij geslagen zijn en het zal te laat zijn om op vreed- zame wijze den overgang te bewerken van de tegenwoordige inrichting van den eigendom tot zijne redematige in- richting. De burgerklas zal alsdan met geweld onteigend en afgeschaft wor- den, indien zij poogt weerstand te bie- den. Zal zij alsdan, voor troost, het wettig recht hebben zich te beklagen 1 Men zal ze nochtans dikwijls genoeg verwittigd hebben van het gevaar dat haar bedreigt. Hoeveel gebeurtenissen gelijk de revolutie van 1848 en gelijk de Com- mune van Parijs, zal zij nog moeten hebben, om ze eindelijk uit hare rust, op te schrikken Ik vrees dat men haar deze woorden zal moeten toepassen zij hebben oogen en ooren, maar zien of booren niet. En onze liberalen gebaren van niets zij zien of hooren niet wat hunne roode bondgenooten in 't schild voeren. Maar het kiezerskorps hoort en ziet en het zal er wel weten voor te zorgen dat de driekleurige cartelisten naar de maan vliegen 1 HOE ZE DEN GODSDIENST EERBIEDIGEN. Nog maar eenige dager, geleden zette La Chroniqub, een geuzenblad der hoofdstad, hare partijge- nooten aan uit al hunne krachten den godsdienst en net godsdienstig onderwijs te bestrijden. De oorlog aan de godsdienstige zedeleer, zegde het blad, die de gewe tens verkracht, is een noodzakelijke oor log. De gedragsregel welken wij bekampen, hij beboore aan Turk of Paap, verpest gansch de wereld, en belet de zedelijke waarheid de gewetens te veroveren. De priesterspartij jaagt dit bederf van gansch bijzonderen aard rusteloos na, en beievert zich vooral om hare drogredenen in 't gemoed der kinderen te doen doordringen; de logensin jonge harteD gezaaid,groeien daarin op en bloeien zonder hinder hunne school is dus de ware tempel waar in zij de verbastering der natiën voor bereiden. De liberalen zijn niet tegen den gods dienst niet waar, Dbndbrgalm WAT men er in Duitschland en in België over denkt De Preussischb Zbitung houdt ook op ernstige manier den liberalen Hymans voor den gek Het Belgische ltbera- lismus, schrijft zij, is op weg om heel en gansch met hel socialtsmus meé te doen en tón le worden met het Sodalismus. Geen karakter meer bij de Liberalen. En dat blijkt wel uit het geval van M. Hy mans, die in eene vergadering plechtig verklaarde dat het een gevaar zou zijn aan het meervoudig kiesstelsel te raken, een gevaar voor Staat en Maatschappij en die op acht dagen tijd heel en gansch van gedacht veranderde, en zijnen naam zette onder een manifest dat het meervou dig stelsel over boord werpt. Wat is er te verwachten van politieke mannen die zulke windhanen zijn En in België, hoe denkt men daar er over Vooruit zal het ons zeggen. De liberalen denken dat het accoord met de socialisten gesloten zal dienen om het liberalismus aan het roer te krijgen en de liberale gedachten te doen zegepralen. Halte-la 1 zegt Vooruit wij willen de rijke liberalen wel een handje helpen om de clerikalen omver te werpen, maar 't is opdat wij het algemeen stemrecht zouden kunnen krijgen, om te beginnen. 1 Neen, neen 1 het Gouvernement om ver smijten is ons doel niet 't is maar een overgang. Dit Gouvernement is de groote kolom waarop het gebouw onzer vijanden, het capitaal. rust smijten wij nu vooreerst die sterke kolom omver later zullen wij den heelen capitalisten- boel zooveel te gemakkelijker omver krij gen. Dat staat te lezen in Vooruit van 24 April 1906, liberale Heeren 1 En gij, liberale capitalisten, wat zegt ge daarvan Wat moet de godsdiensthaat zekere liberalen toch verblinden DE POLITIEKE PRIESTERS zijn de schuld van alles en zij doen veel kwaad aan den Godsdienst, zoo schrijven en zeggen de liberalen en socialisten. Maar, wie zijn die politieke priesters 't Is niet genoeg in 't algemeen, op onbe paalde wijze te beschuldigen. Wij noemen u met naam en toenaam de politieke priesters, die wij kennen 't zijn Daens en Fonteyne. Ja, die doen kwaad aan den godsdienst, veel kwaad. Maar de catholieke partij kan niet ver antwoordelijk gesteld worden voor hun doen en later. want 't zijn uwe bondge nooten, liberale huichelaars En wan neer gij wilt doen roepen aan uwe partij- genooten Weg met de politieke priesters I dan drijft ge weer de vein zerij tot het uiterste, want gij hemelt de politieke priesters Daens en Fonteyne ge durig op, en maakt ze tot uwe bondge nooten. Achteruit 1 ja, verachtelijke huiche laars Dicht bewoond. Dooreenge- rekeinl wonen te Antwerpen 129 personen per hectare oppervlakte. Te Brussel ig3 te Luik 89 en te Gent 61. Het dichtst bewoond is St-Joost-ten-Noode, waar 293 inwoners zijn per hectare oppervlakte. Eene andere dicht bewoonde gemeente van den Brusselschen omtrek is St-Gillis, met 236 inwoners per hectare. 1740 meters per minuut.Eene duivenliefhebbersmaatschappij van Mi laan had eenen prijskamp uitgeschreven uit Bologna, omtrent twee honderd kilo meters ver. Eene duif was op haar hok terug één uur vijf en vijftig minuten na de oplating. Zij had gemiddeld 1740 meters per minuut gevlogen. HET BESTUUR van het Stede lijk Hulpfonds tegen de Werkeloosheid brengt ter kennis van de belanghebben den, dat het bedrag van den bijleg voor de maand Mei 1906, vastgesteld is op veertig per honderd (40 p. °/B) Voor vrouwen en leerjongens is de bijleg ge paald op vijf-en-twintig per honderd (25 p- -/.)• Daar het Bestuur beschikbare middelen bezit, zullen de vergoedingen voor lang durige werkeloosheid insgelijks uitbetaald worden. (Reglement van inwendige- en dienslorde, art. 34 tot 53). f Sterfgeval. - g-*"; vruchtig overleden in den gezegenden ouderdom van 80 jaren, den heer Pieter-Antonius DE WINTER, gedurende 3o jaren Secretaris van 't Bu reel van Weldadigheid onzer Stad. De eerzame overledene had sedert onge veer 2 jaren ontslag zijner bediening ge vraagd welke hij, gedurende dit lang tijdverloop, met plichtbesef en volkomenc toewijding heeft vervuld. Hij ruste in vrede. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 6 Mei 1906. M. Meirsschaut, Korte Zout- straat. Hennep- of kempkoeken (tourtaux de chanvre) werden, over eeni- gen tijd, in de «Deutsche Landwirtschaft- liche Presse aanbevolen als middel tegen het verschieten of verwerpen van volle koeiën. In het nummer 3i van gezegd land bouwblad, vinden wij over die kwestie een schrijven van eenen heer Steinwender die zegt hennepkoeken niet alleen te heb ben gebruikt als voorbehoed- maar ook als heelmiddel in geval van aanstekend verschieten. Na vruchteloos alle midde len te hebben beproefd door veeartsen aangeduid, heeft het verschieten dadelijk opgehouden, zoodra hij hennepkoeken heeft doen voederen. Anderen, die op zijnen raad hetzelfde hebben gedaan, hebben ook denzelfden uitslag bekomen. Een zekere heer Simpson, van Georgen- burg, heeft alzoo zelfs het verschieten zijner merriën genezen. Als de dieren gestald zijn geeft men per dag en per kop omtrent 2 pond droog, in meel of in stukken. Als zij ter weide gaan houdt men daarmede op. Zoodra men bijvoeder moet geven, herneemt men het toedienen van hennepkoeken, bijzon der in geval men beetenloof voedert. Wij zijn gelukkig dit aan onze lezers kenbaar te kunnen maken, want het ver schieten van volle koeiën en paarden doet ieder jaar vele boeren groote schade on dergaan. Kon men daar een afdoende en gemakkelijk middel tegen vinden, het ware eene wezenlijke weldaad voor den landbouw. Het gebiuik van hennepkoe ken, zooals het hierboven wordt aange duid, kan nooit schaden. H. (De Boer.) Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd 1 Bakkersgast, 1 Kleermakersgast en één Leerjongen, 1 Schoenmaker, Sme- ders, Vuur en bankwerkers, Stoofmakers verzekerd werk,goed loon. Huisschilders. Behanger (halve gast). Breisters voor grof en fijn werk. Vragen werk. 1 Stoker machinist voor gasmoteur. 1 Magazinier, 1 Dienstknecht, 1 Schrijn werker en één halve gast. Fabriekwer- daglooners. Priesterlijke 'benoemiDgen. Zijne Hoogw. heeft benoemd Pastoor te Cleyt, den E. H. Van de Walle, H., onderpastoor van Sl Jozef, le S» Nicolaas Proost te Q:-.atrecht, den E. H. Cop- pens, Ph., onderpastoor te Wetteren Leeraar te Lokeren, den E. H. Roe- giers, R. C., priester in het Seminarie te Gent, in Sint-Lievensgesticht, den Heer Audenaert, F. J., diaken in het Seminarie te Geeraardsbergen, den Heer Claus, E. I., id.; Aalmoezenier der Damen van het H. Hert te Wetteren, den E. H. de Ger- laclie, oud-leeraar in 't Collegie van Gee raardsbergen. Opening Zomerseizoen. PROGRAMMA VAN 'T CONCERT welke zal gegeven worden op het kiosk ter Groote Markt, alhier, op Zondag 6 Mei 1906, om 11 uren voormiddag, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenssens. i° En liesse, marche, Turine. 20 Egmont, ouverture, Beethoven. 40 Manon, fantaisie, nrr. par J.E. Strauwen, solist M. R. D'Haens. 40 Mosalque sur Guill. Tell, Rossini, solisten MM. D'Hoir, P. Van den Bossche, V. en De Wolf J. 5° Marche Turque, Mozart. AELST. Creemboter. Markt van Zaterdag 5 Mei 1906 i5 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer, den 367 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2g3o kilogr. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING Karei. VAM Diü PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, (nevens 't Bureel van De Denderbode. Matige prijzen.Spoedige bediening. Nooit teleurgesteld. De regelmatige wijze waarop in onze dagbladen plaatselijke gevallen zooals het volgende bekend gemaakt zijn, boezemt ons hier te Aalst noodzakelijk belang in. Er is geene wijk onzer stad, die met ver tegenwoordigd werd, ook is het met be lang dat wij wekelijks een altijd plaatse lijk geval bestatigen en zulks verdient het grootste vertrouwen. M. G. Scheerlinck, 62, Leopoldslraat, te Aalst, zegt ons Ik leed sedert vijf jaren van zoo scherpe nierpijnen, dat het mij dikwijls onmogelijk was te bukken noch te zitten, dag en nacht was ik ruste loos, mijn water was rood en troebel, de middelen bleven zonder uitslag en ik voelde mij verkwijnen ik was moed- en hoopeloos, toen mij een vriend van de Foster Pillen voor de Nieren sprak, en verkocht bij M. De Valkei.eer, apothe ker, en ik beproefde ze op mijne beurt. Eindelijk had ik het zoo langgezochte middel gevonden, want na zes dagen begon ik reeds eene betemis in gansch mijnen toestand te gevoelen, en na veer tien dagen was ik teenemaal hersteld, ik ben zeer tevreden over zulk eenen onver- hoopten uitslag en wil die pillen zeer rechtzinnig aanbevelen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is; ze zijn éénig in hunne soort; laat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen fr. 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der scm te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelscbe Apotheek Ch. Delacre, 50, Coudenberg- straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 13. Aan ons blad van heden behoort als bijvoegsel, de Uur tabel des ijzeren- weg. welke met de beste zorg verbeterd is. Van het Beheer van Staatsspoorwegen is ver schenen De kleine Reis gids voor 1 Mei - 3o Juni 1906. Prijs io centiemen. (Ingezonden). AALST. Zondag6 Mei: Bedevaart en Offerande in de Grot-Mijlbeek. Om 5 uren namiddag, Sermoen en Vereering der Reliquie. ERPE.Vrijdag is door den trein van 3 l/2 uren 's morgens, de zoon van Therese-De Noile, van Zevencoot, over reden. Hij is twee vingers kwijt en be kwam eene wonde aan 't hoofd. Zijn toe stand werd zoo gevaarlijk geoordeeld dat men hem dadelijk van de H.H. Rechten bediende. ERPE. Op 20 Mei aanstaande, zal 't Xaverianenfeest zijn te Erpe. Wij verwachten het programma. Naar men ons verzekert zal het iets buitengewoons zijn waarover de Erpenaren zullen mogen fier zijn. GIJSEGEM. Morgen Zondag 6 Mei, inhaling en aanstelling van den E. H. Spiers, nieuwen Pastoor dezer Parochie. De policie heeft te Brussel eenen Duitscher aangehouden, die eenen stiel uitoefende, welke tot hiertoe nog niet ge kend was. Die man had namelijk voor specialiteit, aan de dieven en aanranders de chloroform en andere scheikundige sloffen te leveren, welke die heeren op hunne expedities noodig hadden. Men vond in zijn bezit eene heele apotheek en veel gestolen goed. Een heer uit het binnenland, die naar de beurs van Brussel was gekomen, had, toen hij naar de statie terugkeerde eene juffrouw ontmoet, met welke hij in een hotel nabij de Zuidstatie ging sou- peeren. Terwijl de heer nu een oogenblik de eetzaal had verlaten, was de juffrouw er van door getrokken met de portefeuille, die in den zak van zijnen overfrak stak. t Ergste is dat die portefeuille 2,000 fr. bevatte. Eene zonderlinge stoutmoedige wraak. M. Kleynerman, kolenkoop- man, wonende in de Koninklijke straat (op het eerste verdiep) was kort geleden gedwongen geweest eenen bediende, zekeren Geilen, weg te zenden, die zich oneerlijk had aangesteld en eene som van 1100 frank had weggemoffeld. Woensdag avond, rond 6 1/2 uur, bood Geilen zich aan in het bureel van zijnen ouden meester. Hij vroeg hem een getuigschrift van goed gedrag. Daar M. Kleynerman weigerde, haalde Geilen hom naar eene kamer op het tweede verdiep en sloot er hem op. Rond 7 ure. bood M.Bertoul boekhou der van M. Kleynerman, zich in dezes bureel aan. Hij vond er Geilen, die dade lijk hetzelfde spel begon. Hij sloot de deur, dreigde met zijnen revolver en zegde geef mij al het geld dat gij hier hebt, zooniet schiet ik u de hersenen uit het hoofd. M. Bertoul gaf hem al wat er in kas was, eene som van 500 frank Geilen vertrek met het geld en sloot den boek houder op, 's Avonds, rond 9 ure, kwamen policie- agenten de twee gevangenen uit hunnen netelingep toestand verlossen. Donderdag morgend vond men in het bureel van M. Kleynerman, de kopij van eenen brief, welken den schelm Geilen geschreven had aan de Bank-Dubois van Luik, waarin hij deze verwittigde dat een bediende van M. Kleynerman Donderdag morgend naar de Bank zou komen om eene som van 27,000 frank. Men telegrafeerde Donderdag morgend naar Luik, en toen, rond 10 ure, de schelm Geilen zich in Je bank aanbood tjm die som in ontvangst te nemen, werd hij door de policie bij den kraag gevat. De schelm was per automobiel te Luik aangekomen en afgestapt in een der voor naamste hotels van de stad. Een meester-kleermaker van Brussel had eenen loopjongen uitgezonden, om bij eenen persoon uit de Strooistraat een pak zijde van 400 fr. te brengen. Toen hij den hoek van die straat omsloeg werd hij door eenen man, welke hem sedert een kwaart uurs volgde, aangevallen, op den grond geworden en van zijn pak beroofd. Op het hulpgeroep van den jongen werd de dief, een ontsnapte uit het bedelaars gesticht, aangehouden. Bij M. Eloy, metaalhandelaar te Cureghem, zag gisteren morgend de be diende, gelast met het kuischen van de bureelen, met verstomming, dat de deur opengebroken was en dat eene petrool lamp op eene tafel stond te branden. Hij verwittigde zijnen patroon en deze, als door een voorgevoel gedreven, opende de brandkas en miste 37.000 fr. in bankpa pier; die hij er 's avonds had ingelegd. Er was geen spoor van braak te bespeu ren. De diefstal moet dus gepleegd zijn door iemand, die het geheim van 't slot kent. Het gerecht doet opzoekingen naar eenen gemcentebediende van St. Gillis die sedert verscheidene dagen een gedeel te van zijne ontvangsten zou hebben ont vreemd. VOOR DEM HOEST IS DE BOESTSIKOO? LE PEATERE wereldberoemd. Hij alleen geneest zonder gevaar, ter wijl andere onbekende pillen, tabletten of andere siroopen, schadelijk zijn voor het hart, maag, nieren, en de longvezeltjes verbranden. De siroop De Pratere bevat geene schadelijke stoffen, stopt niet op, on mag zelfs door de kinderen genomen worden, want hij geneest ook de kink hoest in 10 dagen. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een postbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook le Aalst, bij de apothekers De Valc- keneer en Callebaut Maandag aanstaande zal de hon derdste verjaardag gevieid worden van Jan-Baptist Lichtert, te St-Martens-Len- aick geboren op 6 Mei 1806, en wonende op het gehucht Veeweide. De ouderling geniet eene bloeiende gezondheid. Hij is sedert 1878 weduwenaar. De man heeft vier kinderen, die allen gehuwd zijn en een talrijk kroost bezitten. De eerw. h. Beatse, pastoor van St-Amansberg, die op zijn 91® jaar is, heeft op 1 Mei het 5ie jaar van zijn her dersambt voltrokken. Verleden jaar vierde hij zijn 5o jarig jubelfeest als pastoor dier parochie. De eerw. h. Beatse is de oudste priester van het bisdom Gent. In de verleden eeuw is er geen enkel pas toor in het bisdom Gent geweest, die 5o jaar lang pastoor was in dezelfde parochie. Vraagt overal de fijne ger.ever Rigolo. Vraagt overal de echte Vlaamsche Elixir, stokerij Bekaert, 't is de beste en goedkoopste. 2 Bij mej. Leonie Smissaert, Bol- werkstraat, 7, te Antwerpen zijn onbe kenden binnengedrongen en hebben er voorzeker een goeden buit weggehaald. Er is gestolen 12 lepels, 12 vorken, 12 koffielepels, alles in zilver, 6 porte- couverts in oud zilver,een gouden damen- uurwerk, eene gouden doekspeld, een gouden armband versierd met 70 diaman ten en safieren, een armband in oud zilver, een gouden ring, marquise met brillant. twee paar gouden oorbellsn,ver sierd met fijne paarlen, eene tafelbel in zilver, een papiersnijder in oud zilver, alsook eene groote partij kleederen. Deze diefstal zou gepleegd zijn in den nacht van 22 op 23 April. In een Madchenheim te Antwerpen, kwam eei.e wtlgckleede vrouw eene meid zoeken, om bij haar in dienst te treden. Zekere Marie Mariën werd aangenomen. De welgekleede dame zegde te wonen Provinciestraat, zuid, 36, en verklaarde eenen bioer te hebben die bij de Paters Redemptorisien was. Zij vroeg aan de aangenomen meid eenen regenscherm en een uurwerk, want het regende en gaarne wist ze van de uur. Het gevraagde werd haar gegeven, maar toen de meid naar liet aangeduide adres ging, wist men er van niets,evenmin bij de Paters Redemp toristen. In de wijk Ste-Gertrude te Leuven, waar het kermis was, werden Zondag avond door socialisten de katholieken aangevallen die deel genomen hadden aan de betooging van den boerenbond. Een katholiek is met gekloven schedel naar het hospitaal overgebracgt zijn toestand is hopeloos. Ten gevolge van eene misgreep bij het verleggen van eenen wissel, is de trein n. 81, die Zondag avond uit Kort- rijk vertrok om 8U42, in de statie van Ieperen op eenen slilstaanden trein ge botst, staande op de vierde spoor. De rei zigers werden allen door elkander ge worpen- Velen bekwamen kneuzingen, Gelukkig is niemand ernstig gekwetst. De stoffelijke schade is zeer groot. De voorlrein van de locomotief was gebro ken eenige wagons van den trein 81 zijn beschadigd. Erger is het met den aange reden trein. De goederenwagon is dwars door een rijtuig van eerste klas gestoo- ten en vervolgens in een rijtuig van der de klas-gedrongen, waar hij inschoof, als eene doos in een scheel. Van verscheide ne andere wagons werden de stootblok- ken verbrijzeld. Woensdag der verledene week werd voor den schepene van den burgerlijken stand te Sint-Nikolaas het huwelijk ge sloten tusschen B. F. Van den Bossche, werkman, met M. Verbraeken. Zaterdag laatst zouden zij voor de kerk trouwen doch daags te voren kreeg de bruidegom eene zware borstziekte ten gevolge eener koude, die hij had gevat. De dokter deed hem berechten en, daar hij niet onge trouwd voor de kerk wilde sterven, heeft de priester het kerkelijk huwelijk voltrok ken, terwijl hij te bed lag. Korts nadien, Woensdag nacht, is hij overleden. Men kan rekenen hoe de bruid gesteld was. Te Bellem hebben dieven de sacristij en de kerk opengebroken en voor om trent 12000 frark waarde gestolen. De brandkast, waarin de kostbare gewijde vaten zijn, is aan de opzoeking der die ven ontsnapt. Spoorwegongeluk te Deurle. Ziehier hoe het ongeluk gebeurde De vier werklieden waren bezig in de statie met het vernieuwen van riggels en dwarshouten, met nog een veertigtal anderen. Maebe en De Vogelaere stonden met den rug raar Gent,en gebogen te werken. Om 10 minuten voor 7 uren hield de gewone trein uit Deinze komende in de statie stil. Op hetzelfde ooger.blik naderde de sneltrein, 2g35 uit Gent de statie. De machinist zag de werklieken en floot hij meende dat ze zouden op zij gaan en, ziende dat ze 't niet deden, niet meer kunnende stoppen, floot hij voort de andere werklieden riepen Mijdt u Maar 't was te laat alleen Lemaire kon nog wegspringen, de locomotief was neg slechis eene hand breed van hem verwijderd. De drie anderen raakten onder de wielen, Maebe en De Vogelaere bleven dood op den slfig. De sneltrein hield stil men moest locomotief, tender en vier wa ggons af haken om de slachtoffers van onder den trein te halen. De Bie kwam zelf van tusschen de waggons gekropen. Hij heeft een drietal schrammen aan het hoofd doch geene leden gebroken. Hij is te voet naar huis gegaan. Lemaire was als waanzinnig van schrik. Onnoodig te zeggen dat reeds een half uur na het schrikkelijk ongeluk, eene overgroote menigte volks naar de statie van Deurle was gesneld. Het stroomde van alle kanten. Te Deinze, waar het juist markt was, werd dadelijk het nieuws gekend en zoo werd het spoedig verspreid in het om liggende. Deltialze Broeders Cle: DE LEEUW. Buitengewone occa sies. Groote wijn, Kasteel Pichon- Longueville 1900, 2e geklasseerde gewas (gestempeld) A 2 fr. de flesch. Kasteel Marin 2e gewas S' Emilion, A fr. i,5o de flesch. (1) Eene Fransche visschersloep had sedert eenigen tijd de bijzondere aandacht opgewekt van de Belgische douaniers van dienst op de kusten, bij Nieupoort. Deze besloten eindelijk, zich met een vaartuig van den Staat naar de verdachte boot te begeven. De agenten van den fis cus ziende naderen, zetten de zoogezegde visschers een bootje in zse en vaarden met verdubbelde riemslagen naar de kust. Eens aan land, namen zij de vlucht. De douaniers maakten zich meester van de verlatene visschersloep en brachten ze r Nieuwpoort, Zij bevatte eene hoe veelheid vaatjes alcool, eene aanzienlijke waarde vertegenwoordigende. De in beslag genomen sloep van Gra- velines werd naar Oostende overgebracht waar zij dezer dagen in het openbaar zal verkocht worden. Het is een oud schip, ter waarde van 5ooo fr. Deze vangst is e goede zaak voor onze douaniers, doch komt den eigenaar der sloep, een Franschen bevrachter, duur te staan. Maandag avond kwam in het dorp Differdange, eene Luxemburgsche grens gemeente, de weduwe Thomas aan, ver gezeld van hare vier zonen, oud l5,14, 9, en 5 jaar. Dit huisgezin, dat voor landlooperij over de Fransche grens gedreven was, en een zwervend Lven leidde, zocht een heenkomen nabij de metaalfabriek, aan den voet van den zoogezegden crassier, of berg van rog niet gansch afgekoelde sintels. In den morgend voerden een groep werklieden een wagonneke met gloeien de sintels naar boven en stortte die uit boven de hoofdèn der ongelukkigen. Een der zonen, die het gerucht van het wagonneke had gehoord nam de vlucht maar hij had den tijd niet, zijne moeder ot hroers te wekken en deze kregen dus heel de lading over het lijf. De moeder en twee harer zonen wer den als verkoolde lijken terug gevonden cn de jongste het kind van vijf jaar, stierf na een uur lijden, Dat de revolutionnaire beweging in Frankrijk merkelijken invloed uitoe fent op het reizigersverkeer is hier uit af te leiden dat de treinen uit Frankrijk een getal Pijrijzenaars aanbrachten, veel grooter dan het gemiddeld getal, terwijl de treinen die naar Parijs vertrokken, in plaats van 200 nauwelijks 60 reizigers bevatten. vuuxcuo. landbouwers niet genoeg het Amerikaansch Poeder Depratere aan prijzen tegen 't schijt of afloop der kal vers en veulens. Deze remedie geneest in 3 uren deze wreede kwaal, maar let wel op dat men u de echte Amerikaan- sclie poeder van Depratere geeft, aan een frank de groote doos, want er bestaan namaaksels zonder waarde. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder, Heer apo theker De Pratere. Louisastraat n° 1, te Oostende, die overal verzendt tegen een postbon van een frank en 10 centiemen, alsook in de volgende apotheken Calle baut en De Valckeneer, te Aalst. Duitschland. Rattenoorlog. Sedert jaren berokkent de rattenplaag op Samoa aan het bestuur en de planters in de kolonie veel zorg. De daar in ontel bare menigte voorkomende ratten klau teren tegen de cacaoboomen op, knabbe len aan de noten en vernietigen den oogst. Herhaaldelijk zijn pogingen gedaan, om de ratten uit te rooien, zonder merkbare uitkomsten echter. Men heeft nu beslo ten een Berlijnsch kamerjager Rittersho- fer genaamd, tot de bestrijding van de plaag naar de kolonie te zenden. Hij hoopt de ratten deels met behulp van ver gif, deels door middel van lijm, waarmee de boomen bestreken zullen worden, uit te roeien. Er zijn proefnemingen met die lijm in den Berlijnschen dierentuin geno men, die goed geslaagd moeten zijn. Ook prof. Robert Koch heeft de mee ning uitgesproken dat het middel van den kamerjager het eenig afdoende is, daar het inenten van de ratten met een smet stof op den duur geen heil te verwachten is. De kamerjager zal vijf tot tien maand op het eiland blijven, om de ratten te be- De naween van den 1 Mei. Volgms Duitsche bladen zijn er in het noorden en in het centrum van Duitsch land 54,000 werklieden afgedankt, om dat zij op 1 Mei gestaakt hebben. De ijzergieterij Wilkomitz had om de zelfde reden 400 werklieden weggezonden cn daarop staakten een duizendtal van hunne kameraden. In Berlijn heeft er eene vergadering plaats gehad van de bazen der metaalnij verheid ten einde te beraadslagen over de werkstaking die reeds duurt. Men verze kert dat het syndicaat der bazen een al gemeen lock-out heeft bestoren, waarin 3oo,ooo werklieden zouden betrokken zijn. Te Hamburg zijn 800 werklieden van de haven afgedankt. Men heeft dien ten gevolge gesproken vanalgcmeene staking, maar dat schijnt niet te zullen doorgaan. Een monster. Te Dresden heeft men eene werkman, leerlooier aangehou den, zekere Max Dittrich, die bekent se dert 1899 niet minder dan acht vrouwen vermoord te hebben. De ellendeling heeft te Dresden eene moeder en hare dochter vermoord te Gosen, Saksen, de vrouw van een schipper en vier vrouwen in Oostenrijk. In den Herfst 1905 ver moordde hij nog iemand nabij Berlijn. Dit monster heeft ook een meisje van zes jaar gedood.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2