Donderdag 10 Mei 1900 centiemen per nummer, S7sle Jaar 5845 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Ze hebben zich ontmaskerd. Nut en wetenschap. DE DENDERBODE Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUllM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen «p 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel* va* dit blad. AALST, 9 MEI 1906. Woensdag der verledene week ving de groote beraadslaging aan over de alge- meene politiek van het Ministerie. M. Hymans, de hoofdman der doctri nairs ofte oude pruiken, opende het vuur. Alhoewel zijne redevoering eene dwaze herhaling was van 't gezeever en nog steeds gezeever dat, sedert jaren, door de liberale scribenten zonder ophouden wordt uitgekraamd, treft men er toch ook bekentenissen in aan waaruit men aflei den kan wat wij, catholieken, van de drie kleurige cartelisten te verwachten hebben indien zij meester worden. Schijnheilig weg poogde M. Hymans vooreerst te bewijzen dat de liberalen te gen den Godsdienst niet zijn. Wij eerbiedigen het godsdienstig 1 denkbeeld, riep hij uit, doch wij be- vechten slechts den priester die zijn 1 priesterskleed in de politieke vergade- ringen sleurt. En hij zou er moeten bijvoegen hebben: behalve priesters Daens en Fonteyne, die ons diensten bewijzen, want die vereeren wij. Immers, zegt 1 La Chronique, gs- 1 lijk hunne voorvaderen, de geuzen, ver- 1 eenigen de Vlaamsche democraten zich 1 onder de leiding van Daens en Fon- teyne om oorlog te voeren tegen de 1 catholieken. En cath. Priesters die oorlog voeren tegen de catholieken zijn goede priesters en al de overige deugen geen zier volgens de liberalen. MHymans sprak onder anderen over 'topenbaar onderwijs. Hij erkende dat, sedert 1886, het getal der leerlingen van de officleele scholen slechts 3 ten honderd aangroeide, terwijl dit der vrije scholen ai ten honderd vermeerderde. Maar volgens hem is die vooruitgang te danken aan <le catholieke propaganda waaraan het catholiek Ministerie zich plichtig maakt door de geldelijke hulp die het aan de vrije scholen verleent. Ook beweerde hij dat het catholiek on derwijs zoo goed niet is dan het officieel. En waaruit besluit hij dat Uit inlichtingen hem verschaft door La Ligue de i'Enseignement eene maconnieke inrichting die beweert dat de leerlingen der vrije scholen drij jaar ten achter zijn bij die der officieele Maar als dit zoo is, waarbij komt het dat, in de wedstrijden, de leerlingen der officieele scholen altijd geklopt werden door dezen der vrije onderwijsgestichten In zake van onderwijs is het belang rijkste gedeelte der akte van beschuldi ging van den leider der oude pruiken, het volgende betrekkelijk den school dwang M. Hymans. Het verplichtend on derwijs vernietigt geenszins de onderwijs vrijheid, welke wij eerbiedigen wij wil len de vrije keus der school door den huisvader. M. Bebrnaert. En de toelagen M. Verhaegen. Gij wilt de vrijheid., in princiep maar gij weigert de uitoefe ning ervan aan de huisvaders. M. Hymans. Zult gij het verplich tend onderwijs verwerpen voor eene geld kwestie M. Giroul. De vrijheid, ja, maar geld, neen, neen 1 M. Verhaegen. De toelagen zijn noodzakelijk, opdat de catholieke vader vrij de school kunne kiezen voor zijn kind. M. Hymans. Maakt gebruik van de vrijheden, het zij zoo. Maar doet u niet betalen. Geven wij toelagen aan de dag bladen omdat de drukpeis vrij is in Bel gië (Geroep en gelach rechts.) Het is ongerijmd te willen dat wij toelagen geven aan de vrije scholen, die con- currencie doen aan het openbaar on derwijs. Ziedaar eer.e onbewimpelde verklaring. Wij zijn dus gewaarschuwd komen de driekleurige cartelisten aan 't bewind dan worden dadelijk de toelagen aan de vrije aangenomene scholen afgeschaft om ze te vernietigen, terwijl het godsdienstig on derwijs uit de officieele scholen zal ver bannen worden. Aldus zal het aan de catholieke huisvaders ontzegd zijn hunne kinders naar de scholen te kunnen zenden die hun vertrouwen waardig zijn. Zij die ter stembus moeten gaan dienen het ern stig te overwegen, want de verantwoorde lijk is groot ia* vervolg. Wat hebt gij vandaag wel gedaan, om straf te verdienen t En ik, die u kwam roepen om bij mij den namiddag door te brengen wij zullen zooveel plezier heb ben 1 Ivan Renoslaw komt ook en nog vele van onze andere vriendjes. Ik houd veel van Ivan, Louis maar toch nog meer van u... Nu, van daag zult gij zonder mij moeten spelen, dat is alles Gij hebt gelijk, Eleonora, meer van mij te houden dan van Ivan ik zie u ook veel liever dan al onze andere vriendjes. Komaan, zeg mij nu spoedig wat gij hebt gedaan. Vlug en levendig verhaalde nu het kleine meisje nauwkeurig wat er gebeurd was. Is het anders niets vroeg Imuis. Welnu, luister gij moet spoedig aan Frida verschooning vragen en ik zal dan zorgen dat het andere gedeelte der straf u wordt kwijtgescholden. Neen, Louis, nog liever ben ik ge straft. Neen, neen, vergiffenis vragen aan Frida doe ik niet zegde het kind met kracht. Welnu, dan houdt gij van mij niet en het is niet schoon van u, liever in de De donder en zijne gevaren op den buiten. M. Loisel, van het Observatorium van Juvisy in Frankrijk, schreef dezer dagen dat de bliksem, in dit land alléén, in den loop der negentiende eeuw, meer dan 10,000 menschen gedood heeft, 'l is te zeggen jaarlijks een honderdtal. Daar de buitenlieden meer dan de an dere aan de gevai en van donder en blik sem zijn blootgesteld, zoo kan het van nut zijn daaromtrent, hier een en ander mede te deelen. De meeste slachtoffers van den bliksem worden gedood of gekwetst i° Onder de boomen 20 In 't open veld, vooral als men ijze ren voorwerpen (ploegen, zeissen rieken enz.) in de hand heeft of paarden leidt. 3° In de afzonderlijk gelegen huizen, boerderijen of stallen. 40 In de kerken, wanneer men de koord van de torenklok vasthoudt en bijna zeker als men bij onweder de klok luidt 50 In de wachthuizen der ijzerenwegen. De donderslagen zijn over de uitge strektheden van een land zeer onregel matig verdeeld. Er zijn streken waar het zelden of nooit dondert, terwijl, in andere, de bliksem telken jare slachtoffers maakt. Natuurlijk worden de bergstreken het meest beproefd. De bliksem is de elektrische ontlasting die, gedurende het onweder, plotseling ontstaat tusschen twee wolken of tusschen eene wolk en de aarde de soms verblin dende lichtvonk die deze ontlasting ver gezelt heet men den bliksem en het gerucht, dat veroorzaakt wordt door de snelle beroering der luchtlagen is de donder Bliksem en donder ontstaan dus op hetzelfde oogenblik, maar wij ontwaren den donder eerst eenigen tijd na het hemelvuur, hetgeen toe te schrijven is aan hst verschil van snelheid waarmede licht en klank zich bewegen. Het licht van den bliksem legt den afstand, die ons van de wolken scheidt, in een uiterst geringen,bijna niet te schat ten tijd af, terwijl de klank slechts eene snelheid van ongeveer 340 meters per seconde heeft. Daaruit volgt dat men den bliksem om zoo te zeggen oogenblikkelijk ontwaart, terwijl de donder eerst één, twee of drieseconden later gehoord wordt, indien de wolk, waar de ontlasting plaats greep, een, twee of driemaal 340 meters afgelegen is. Meest altijd worden de onweders door de luchtstroomingen uit het Zuid-Westen voortgedreven zij worden verwekt door de cyclonen die in de tropische landen ontstaan. Gewoonlijk verliezen zij, onder weg naar Europa, een deel van hunne kracht en verdeelen zich voor dat zij het Westelijk gedeelte van ons werelddeel bereiken. Andere malen, in onze streken, ontstaan de onweders ter plaats, gedu rende de heete zomerdagen. De lucht is belast met eenen dikken nevel die den gezichteinder vervultde barometer daalt stillekens terwijl de thermometer stijgt de luent is kalm, de hitte stikkend eene ongewone stilte heerscht in de natuur. Nu dagen kleine wolkjes op die zich weldra samentrekken om, ten slotte, eene dikke sommige sombere wolk, met scha lie- of koperkleurige tinten, te vormen. Plotselings, schieten vonken uit deze wolk vergezeld door het gerucht van den donder, te gelijker tijd dat regen en hagel de aarde zweepen het onweder is losge broken. Laten wij hier opmerken dat men niet hoeft het gerucht van den donder te vree zen, maar wel den bliksemslag. Het gera tel en het gekraak van den donder boeze men bijna altijd vrees in, en nochtans op het oogenblik dat men den donder hoort, is alle gevaar voorbij het gevaar beslaat zelfs niet meer voor iemand die den blik sem gezien heeft, want, ware hij gedood, hij zou den bliksemslag die hem getroffen heeft noch gezien, noch gehoord hebben. Wanneer de bliksem tusschen eene onweerwolk en de aarde gevormd wordt, zegt men gewoonlijk dat de donder is gevallen. De punten die het meest blootgesteld zijn aan dc donderslagen zijn dc ijzeren alsook de verhevene voorwerpen, vooral deze die op een punt uiteindigen. De plantenwereld wordt bijzonderlijk door den donder bezocht, vooral hebben de bcomen te lijden en van de boomen zijn de eene veel meer dan de andere blootgesteld. Zijn meest aan 't gevaar onderhevig de populier, de olm, de note laar en vervolgens de den, alhoewel zekere personen van meening zijn dat de harsachtige boomen door den donder nooit of zelden getroffen worden, zooals dit voor eisen en accacias het geval is. Deze verschillen kunnen uitgelegd wor den, door den aard van het hout, de vochtigheid van den bodem en ook door de uitgestrektheid van de wortels en de diepte waarop zij in den grond dringen. Zoo, bij voorbeeld, onder de boomen eener zelfde familie, staat de perelaar, die diepere wortelen schiet, minder aan het gevaar van bliksem bloot dan de appelaar. Boomen die alléén of op eene verheven heid staan zijn blootgesteld en in eene groep boomen. midden eener vlakte ge plant, zal dc donder liefst op de hoogste vallen. Na de boomen worden de mijten meest door den donder geslagen, ook de paar den en, zooals reeds gezegd, de metalen voorwerpen, zooals ijzeren harnassen, vorken en landbouwwerktuigen. De veldarbeiders zijn niet genoeg van het gevaar bewust waaraan zij zich bloot- Btraf te blijven, dan te komen spelen met ons, die zoo verheugd waren, dat gij er bij zoudt zijn. -— Ik wil niet dat gij spijt hebt om mij nentwil, Louis ga, wees zeker, dat ik veel van u houd, zegde zij, hem omar mende maar ik kan aan Frida niets zeggen, mits ik er geen spijt over heb. Ik kan nog niet gelooven dat gij mij lief hebt, Eleonora, zegde hij, zacht het schoone blonde kopje schuddend. Neen, als gij dat niet kunt om mij genoegen te doen, dan hebt gij mij niet lief... En het is den laatsten Donderdag dien wij samen kunnen doorbrengen, want over acht da gen keeren wij terug naar Frankrijk... Dan zult gij mij niet meer zien, Vertrekt gij Is dat waar Maar gij zult niet lang weg blijven 1 Wij vertrekken voor altijd, Eleono ra, antwoordde hij ernstig. Altijd, dat is zeer lang, Louis Wat is dat Hoe lang is dat wel vroeg het meisje, een betraanden blik op den kleinen vriend vestigend. Het is beter dat gij dit niet ver staat, want dit zou u te veel verdriet doen, mijr.e kleine lieve Ejeonora. Gij zult dit weten als gij groot zijt... En haar bij de hand nemend, zegde hij op streelenden toon Kom nu aan Frida zeggen, dat gij tegen haar niet meer onbeleefd zult zijn. Dat zult g(j mij toch niet meer weigeren, nu gij weet, dat ik vertrek, voor lang, heel lang, zonder dat gij mij nog terug ziet. Welnu, ik wil wel maar niet voor haar ik doe het voor moeder en voor u. Het kind stamelde nu eenige woorden van verontschuldiging tot de gouvernan te, en Gaston bekwam nu voor zijne kleine beschermelinge des de gemakke lijker vergiffenis, daar de gravin niets meer verlangde, dan te kunnen toestaan. Wat afkeer heeft Eleonora toch tegen hare gouvernante, Irma Ik begryp dat niet, zegde de markiezin de Haule tot hare vriendin, toen de kinderen zich ver wijderd hadden. O, Louise, ik deel het gevoel van mijn kind tegenover Frida maar al te veel Ik bestrijd het, maar tot nu toe zonder welgelukken. En gij houdt haar in dienst Hebt gij dan nog niet sedert lang geraden, dat zij mij opgedrongen is Frida is een creatuur van Micheline en nu ben ik overtuigd, dat zij enkel in mij nen dienst is gekomen, om mijn huiselijk leven te bespieden, gelijk hare bescherm ster zich gelast met het bewaken van mijn doen en laten buitenshuis. En dat verdraagt hij, Irma'!... O, dat is te veel 1... Lieve Louise, wat kan ik er aan doen Weet de graaf dat Toch niet. En ik zal mij wel wach ten, hem de oogen te openen. Als Michael stellen als zij, bij onweder, hunne werk tuigen met de punten naar omhoog weg dragen. Ieder jaar, hoort men van onge vallen spreken die zich in dezelfde om standigheden voordoen. Het hemelvuur aangetrokken door de metalen punten, die als kleine donderschermers dienst doen, schiet uit de wolken op deze cen trums van aantrekking en stroomt, door tusschenkomst van het lichaam van den mensch, naar den grond weg. Men kent de vele gevallen van perso nen die, onder boomen of achter mijten, schuiling zoekende, door den bliksem gedood worden. Deze schuilplaatsen bie den aan den electrischen stroom een afloop naar den grond aan, die niet snel genoeg werkt boomen en mijten zijn slechtere geleiders dan menschen en die ren, waaruit volgt dat een persoon die tegen een boom geleund is. den geheelen electrischen stroom ontvangt. In plaats van zich onder boomen of achter mijten te verbergen, zooals men op den buiten doet, als het onweder plot selings overkomt, zouden de buitenlieden als zij geen betere beschutting vinden veel wijzer handelen naar huis te gaan en zich te laten nat worden. Van hoevele ongelukken bleef den buiten gespaard, indien men de aangehaalde onvoorzich tigheden niet beging 1 Jos. D. eens te lijden heeft om mijnent wille, dan wil ik toch de overtuiging hebben, het uur der ongenade niet vervroegd te hebben, dat, dit gevoel ik, vroeg of laat, boven ons zal uitbersten. Maar verschoon mij dat ik u over zulke droeve dingen spreek... Laat ons over u spreken, waarde Louise. De markies heeft dus naar het ministerie geschreven zegdet gij Ja, en ditmaal is gelukkig zijn ont slag aangenomen. De nieuwe gezant is reeds benoemd het is geloof ik, graaf de Pondore. Ik ken hem niet, zegde Irma on verschillig. Gij vertrekt 1 wat zal mij dat vreemd vallen, lieve Louise 1 Wat zal ik u missen 1 Ook hoe aangenaam dit nieuws u kunne zijn, ik kan er mij niet over ver heugen. Neem het mij niet kwalijk. O neen, daarvoor heb ik u te lief, Irma. Persoonlijk heb ik niets tegen het verblijf hier maar 't is mijne ongerust heid voor de gezondheid van Charles, die mij zoo vurig doet wenschen Rusland te te verlaten. Zonder dat, ware ik nog gaarne eenige jaren hier gebleven.. De markiezin dacht een oogenblik na en ging toen voort, als wilde zij plotseling den loop van een droef gepeins onderbre ken Vindt gij ook niet dat mijn echtge noot sedert de laatste maanden schrikke lijk verouderd is Irma antwoordde niet, doch zag bare vriendin veelbeteekenend aan. Strafvermindering in crimineele za ken. Naar luid de wet van 1888 mo gen de veroordeelden tot levenslangen dwangarbeid voorloopig in vrijheid wor den gelaten na meer dan 10 jaar opslui ting of meer dan 14 jaar, wanneer zij in staat van hervalling verkeeren. De ter dood veroordeelden, wier straf reeds in levenslangen dwangarbeid veran derd werd, zijn van de gunst der voor waardelijke vrijstelling niet uitgesloten, mits er echter rekening wordt gehouden van de zwaarte hunner misdaden en de noodzakelijkheid hunner verwijdering uit de samenleving. Op het einde van April waren er in onze gevangenissen nog verscheidene ter dood verdeelden, wier straf in levenslan gen dwangarbeid was veranderd, zij be lmoren tot de volgende categories Mannen Vrouwen Zijnde min dan 5 jaar op gesloten 33 4 Van 5 tot 10 jaar i5 I Van 10 tot 20 jaar 42 5 Van 20 tot 3o jaar a3 1 Van meer dan 3o jaar 3 o 116 11 Ja, niet waar Hij hoest veel ik vrees voor zijne borst. Daarbij, ik moet het rechtzinnig bekennen, verlaDg ik voor Louis eene uitsluitelijke Fratische opvoeding. O, maar wat ik u meedeelen wilde, lieve vriendin Vera heeft mij doen ho pen, dat zij met haren echtgenoot ook in Frankrijk zal wonen, eer het jaar ten einde is. En zult gij er mij ook niet eens komen bezoeken Vera is gelukkig, murmelde de gravin ja zeer gelukkighaar echtgenoot gaat haar geloof deelen.,. Maar die ge beurtenis, hoe verheugend ook, maakt mij toch ongerust. Ik vrees dat zij het tecken zal wezen voor een nieuwe geheime vervolging voor de catholieke Russen. De markiezin lichtte het hoofd op als vreesde zij de waarheid te raden. O, het is vooral voor mijne lieve kleine Eleonora dat il: uw vertrek betreur, want Louis was haar beschermengsel. Meer dan eens heb ik bemerkt dat hij over mijne dochter een gezag heeft, dat ik tot heden toe zelfs niet kende... Een traan welde in het oog der gravin op, terwijl zij voortging Louise, als ik ooit aan mijne Eleo nora mocht ontrukt worden, dan zal ik aan God als uiterste gunst vragen dat Hij u hare moeder late zijn... dan zal ik ge rust sterven. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1