Merklprijzen. Rechterlijke kronijk. Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Allerhande nieuws. VOOR DEN HOEST Frankrijk. Duitschland. Zwitserland. Italië. Strijdliederen. In 1879 zong ons volk Zij zullen haar niet hebben, De schoone ziel van 't kind, Zoolang men nog in Vlaandren Een enklen Vlaming vindt 1 In 1906, nu de judassen-democraten en de kruipende liberalen met de roode socialisten samenspannen tegen Gods dienst en Familie, tegen Eigendom en Vaderland, schalie alom het mannelijke refrein Zij zullen God niet raken, Die op het altaar troont, Zoolang er nog in Vlaandren Een enkle Vlaming woont De bewaarscholen te Gent. Men weet dat in den Gemeenteraad te Gent de 14 socialisten tegen het budjet gestemd hebben, omdat zij geen postje van sche- pene krijgen. De i3 liberalen stemden voor en de ia catholieken onthielden zich. De Gouverneur der provincie heeft nu aan het Schepencollegie geschreven, dat de bewaarscholen, die uitsluitend van het Gemeentebestuur afhangen, zul len moeten gesloten en het personeel af gedankt worden indien het gemcentebud- jet niet gestemd wordt. 't Loopt er op rollekens te Gent in den Stedelijken Raad sedert de invoering van de E. V. niet waar, Groene Pie 4*4 ONLANGS hebben wij beweerd en beweeren het nog, dat wanneer een min bekwame werkman, eene kroet, het zelfde loon moet genieten als een goeden of bekwamen werkman, er niemand nog belang bij heeft zich in zijnen stiel of am bacht te bekwamen. Dat men ons dat eens anders uitlegge. Wij zullen doen bemerken dat deze bovenstaande zienswijze niet werd uitge drukt te gelegenheid der werkstaking van de schrijnwerkers alleen maar wel in '1 algemeen. Voor 't overige bekommeren wij ons met 't oordeel van De Belgische Houtbewerker gelijk met de oude manen in de hoeken van de wereld ge- bergd worden. De strijd op 27 Mei. Thans zijn er voor de Volkskamer, 85 uit tredende leden,waaronder 54 catholieken, 20 radicale en doctrinaire-liberalen, 10 socialisten, 1 groene Judas. De vier andere provinciën (Oost-Vlaan- deren, Henegouw, Luik en Limburg) waar dit jaar geene kiezingen plaats heb ben tellen, 81 volksvertegenwoordigers. De geheele Kamer is samengesteld uit 166 volksvertegenwoordigers, waaronder 93 catholieken, 34 radikale en doctrinaire liberalen, 28 socialisten en 2 groene Judassen te zamen 73 leden der anti- catholieke oppositie. De catholieke meerderheid bedraagt dus 20 stemmen. Liberalen, socialisten en groene Judassen die te zamen den den anti-catholieken Blok uitmaken, zouden dus 10 zetel moeten veroveren om met de catholieken gelijk te staan en 11 of 12 om eene meerderheid van 2 of 4 arme stemmekens te hebben. Met zulke meerderheid waarvan de verwezenlijking onmogelijk mag genoemd worden zou een liberaal ministerie nog niet kunnen regeeren, zonder de eischen in te willigen der socialisten, van welke zijn bestaan zou afhangen. Wellicht zou den de rooden zich daarmeê niet verge noegen, maar hun aandeel plaatsen in het ministerie eischen, gelijk zij dat doen te Gent voor het Schepencollege, en te Brussel reeds bekomen hebben. Wij mogen dus met volle vertrouwen den uitslag der kiezingen te gemoet zien, overtuigd dat het gezond verstand der kiezers de catholieken opnieuw aan 't be wind zal bevestigen. Dat zegt overigens niet dat onze vrien den op hunne hoede niet moeten zijn. Naar wij uit bijna alle arrondissemen ten vernemen staan onze partijgenooten overal moedig op de bres. Uit 't arron dissement Brussel verzekert men ons al tijd meer en meer dat Pilatus Daens den Bouchoutberg met klank zal afrollen En wat dan, Pilatus 4*4 TEGEN DE MIEREN. Eenige middeltjes om zich te ontmaken van de mieren i° Een handvol bruine suiker goed mergen met terpertijn. De mieren eten er van en sterven 2' Op de plaats waar mieren zijn, strooit men koffiegruis dat zij gretig eten, doch dat voor haar hevig gift is 3° Rond boomen door mieren bewoond, strooit men zagemeel en ze blijven weg 40 Om ze van den boom te houden smere men beneden den stam in met kempolie en roet en ze zijn vertrokken. 4*4 DE driekleurige cartelisten be loven aan de werklieden een pensioen van 1 fr. daags maar zeggen niet op welken ouderdom. Is dat op 60, 65, 70, 75 of 80 jaar Als 't op 80 jaar is dan kan men 10 fr. daags beloven... 4*4 Heerschap Buyle zegde ter Volkskamer dat hij op voorhand wist dat het Belgisch schoolschip zou vergaan... en verzweeg het... Indien hij waarheid sprak moet men zijn naam Buyle dadelijk in BEUL veranderen. 4*4 Onze achtbare Volksvertegenwoor diger, M. Woeste, sprak maandag 11. ter gelegenheid der interpellatie over de al- gemeene politiek der Regeering, eenen dezer meesterlijke redevoeringen uit wel ke hem kenschetsen. In eene klare, duidelijke taal herinner de hij al wat goeds de catholieke Regee ring voor 't algemeen welzijn van werk man, landbouwer, en burger heeft tot stand gebracht en wees verder met nadruk op onheilsvoorpellende gevolgen die de zegepraal der verbondene anti-catholieke cartellisten voor land en volk zou na zich slepen. 't Spijt ons dat wij ons bij deze kortbon- dige melding moeten bepalen. Voegen wij bier nog bij dat onze acht bare Woeste de liberalen toeriep Het land weet zeer wel, heeren liberalen, dat gij geen dag aan 't bewind kunt blijven, zonderde hulp der socialisten... En moest ge, tegen alle onverwachting xege- pralen, van ons, catholieken moogt ge geen steun verwachten mv» Aan onze geachte abonnen- ten. Wie kan ons het nummer van DE DEN DERBODE bezorgen van Donderdag 27 April igo5 Dure grap. Een figurant van eenen Brusselschen schouwburg, die in den zo mer schildersgast is, vond zich nog in bezit van een aanhoudingsmandaat, dat hem vroeger beteekend was. Hij verving zijnen naam door dien van eenen zijner vrienden, veranderde den datum en zond het stuk naar den persoon, welks naam het droeg. Deze schrikte niet weinig en ging met het papier in kwestie naar de politie, waar de echte toedracht der zaak ontdekt werd. De grappenmaker, die den nobelen naam draagt van de Saint-M., werd ver volgd en hij kreeg de niet geringe straf van een jaar gevangenis. Het Beroepshof heeft dit vonnis be krachtigd. Peperduur, hoor Een collectie vonnissen. De bur gerlijke rechtbank van Brugge heeft het liberaal blad Noord en Zuid van Brugge, voor de zooveelste maal veroordeeld, na tuurlijk alweer voor laster. Het blad werd vervolgd voor niet min der dan zestien artikelen tegen den eerw. h. Cuvelier, pastoor van St-Kruis, bij Brugge. Hij werd veroordeeld tot 5oo fr. scha devergoeding en zeven inlasschingen in achtereenvolgende nummers van gezegd blad. Bedevaart der Stad Aalst naar O.-L.-Vrouw van Afflligem. Op Ons Heer Hemelvaart, 24 Mei aanstaande zal naar gewoonte de Bede vaart plaats hebben naar het heiligdom van O.-L.-V. van Vrede, te Affligem. Alle deelnemers aan de Bedevaart worden vriendelijk verzocht op gezegden dag, tegen kwart voor 1 ure te vergaderen aan de Grot van O.-L.-V. van Lourdes te Mijlbeke. Vandaar zullen de bedevaar ders op klokslag van 1 ure vertrekken om hunne prachtige offerande, bestaande uit een rijk altaarkleed en twee zilveren kandelaars, te gaan neerleggen. Wij re kenen er op dat iedereen het zich tot eer zal rekenen dezen godsdienststoet op de luisteren om aldus Maria te bewegen om eenen duurzamen vrede over ons vader land en geestelijken en tijdelijken wel stand in hunne eigene huishoudens te bekomen. Worden gevraagd 1 Bakkersgast, 1 Kleermakersgast en één Leerjongen, I Schoenmaker, Huis schilders. Behanger(halve gast). Breisters voor grof en fijn werk. Vragen werk. 1 Stoker machinist voor gasmoteur. 1 Magazinier, 1 Dienstknecht, 1 Schrijn werker en één halve gast. Fabriekwer kers. Confrérie van Onze Lieve Vrouw van het H. Hert. De bedevaart naar Averbode en Scher- penheuvel zal plaats hebben op Maandag 28 Mei. Degenen die verlangen deel te nemen aan de bedevaart worden verzocht zich te laten inschrijven vóór den 24 Mei, bij den heer Alfons Volckaert, Brusselsche straat n.4 Creemboter. Markt van Zaterdag 12 Mei 1906 126 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer, den 351 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2800 kilogr. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande MEUBILEERING Karei. VAM DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, (nevens 't Bureel van De Denderbode. Matige prijzen.Spoedige bediening. STAD AALST. PROGRAMMA VAN 'T CONCERT welk zal gegeven worden op het kiosk ter Groote Maikt, alhier, op Zondag i3 Mei 1906, om 11 uren voormiddag, door de Fanfaar der Kweekelingen van 't Leger onder het bestuur van M. Vanderlinden. 1 Marche militaire. Borel-Clerc 2 Ouverture de concert Duval 3 Vreneli, Tyrolienne, Kuchenmeister 4 Emilie, Polka ponr piston. Vanderlinden 5 Les Saltimbanques, Ganne. Wij berichten onze ge- eerde abonnenten welke over 1906 nog niet hebben betaald dat wij hen zeer kortelings eene kwittantie door den postbode zullen laten aanbieden. Wat men in Aalst ge looft. Wij mogen gansche kolon- nen getuigschriften lezen, van plaatsen op 5o en 100 kilometers verwijderd zijn de, maar zulks zal voor ons nooit de zelfde waarde hebben dan een artikel van eenige regelen voortkomende van eenen inwoner van Aalst want het zijn de plaat selijke bewijzen, die men in Aalst voor waarheid aanneemt, en zulks geven wij er altijd. Leest hetgeen ons M. G. Palster man, 4, Lange Zoutstraat,zoo rechtzinnig zegt Sedert meer dan vijftien jaren had ik vreeselijke nierpijnen 's Dachts was ik dikwijls genoodzaakt op te staan, zoo leed ik, ik rustte nooit, ik kon mij bijna niet meer bewegen en alle werk was mij lastig en pijnlijk niettegenstaande meni ge middelen en zorgen bleef mijn toestand denzelfden, het verdroot mij, me zoo tc zien, ik wilde mij zelf verzorgen maar ditmaal met de x Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. Ik mag U zeer rechtzinnig bekennen dat ik mij, na de pillen gedurende eenige dagen genomen te hebben, reeds veel beter gevoelde en weinigen tijd later is mijn toestand zoo van dag tot dag verbe terd dat ik heden niet meer de minste pijn gevoel. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Die stekende pijn in den rug, eenen dolksteek gelijkende, komt door de nieren en is een teeken van vergevorde nier ziekte. Urinezuur heeft zich in de nieren zeiven gekristalliseerd en de scherpe, puntige kanten dezer kristallen snijden en scheuren de teere weefsels der nieren en dit veroorzaakt verschrikkelijke pijn. De bestanddeelen waaruit de Foster Pillen voor de Nieren samengesteld zijn, lossen spoedig het gekristalliseerde urinezuur op en helpen de nieren om het vergift uit het lichaam af te voeren door het water. Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren wgeve van dezelfde soort als die welke M. Palsterman gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken be komen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Alge meen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenberg- straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 14. AALST. De genaamde Leopold De Coninck, huisschilder, werkzaam voor rekening van M. A. Vermeiren, is door 't uitschuiven eener ladder ten gronde gevallen en bekwam ernstige verwon dingen aan 't hoofd. Na de zorgen van de heeren Doctors Lacompte en Gregoire werd de verslagene naar zijne woning Ouden Dendermondschen steenweg ge bracht. Gisteren Vrijdag rond den middag is de voerman van Armand Callebaut, huu-houder-vracl it vervoeder, op den Dam van zijne kar gestuikt en bekwam ernsti ge verwondigen aan 't hoofd. Hij werd bij Epidius Meert binnengedragen en verzorgd door Doctor Hertekant welke zijn overvoering naar 't hospitaal bevool. ERPE. Het slachtoffer van het spoorwegongeluk, de i8jarige zoon der w° De Nolle is de rechterarm letterlijk af gesneden verder bekwam hij vreeselijke verwondingen aan 't hoofd en kneuzingen over gansch 't lijf. De toestand van den ongelukkige is hopeloos. De bareelwachter Desiré Baetens van Schellebelle was te Cherscamp in dienst. Bij 't voorbij snellen van den express-trein Brussel-Gent rond den mid dag vloog een briket van den koolwagen en trof Baetens aan 't hoofd. In hoogst bedenkelijken toestand werd hij naar huis gedragen. DENDERHAUTEM. Woens dag 9*n laatst, rond 10 ure voormiddag brak er eensklaps brand uit bij J.-B. Van Vaerenbergh, werkman, gehucht Ten Borreken. Het vuur nam spoedig eene groote uitbreiding en deelde zich welhaast mede aan de woonst van J.-B. Heyman, metser. Aan blusschen viel niet te denken en niettegenstaande spoedige hulp der geburen, bleef er welhaast van de beid® woningen niets dan een rookende puin hoop over. De vrouw van Van Vaerenbergh, die nog iets willende redden, in de brandende woning was gedrongen, heeft men met de grootste moeite kunnen redden, langs eene opening in een afdak. Reeds had zij verscheidene brandwonden aan de armen bekomen. Er is verzekering. De oorzaak der ramp is ongekend. LEDE. Dijnsdag nacht werd een zware boom, toebehoorende aan den heer Coppens, nabij de woning van Anna Joos door den bliksem aan splinters ge slagen. Een werkman van Ovcrboulaere die Dijnsdag van Edinghen naar huis terug keerde is onderweg door den bliksem doodgeslagen. Te Wetteren werden talrijke boomen aan splinters geslagen op den wijk Bosch kant. Te Aalter is een 5jarig kind, dat tijdens het onweer, over de straat liep, door den bliksem lam geslagen. Te Lootenhulle is de bliksem gevallen in de woning van J. Van de Moortel. Hij heeft een gat in het dak gemaakt. Ge lukkig is er geen brand gesticht. In de Heirstraat zijn twee boomen tot splinters geslagen. Een onweêr, zooals men er zich geen herinnert, heeft Woensdag namiddag boven Charleroi gewoed. Het begon ten 4 ure, en woedde twee volle uren zoo geweldig dat vele menschen werkelijk bang werden. Schade werd aangericht door den blik sem en den regen, en heel de electrieke tramdienst was in de war. Stroomen water stortten neer en talrijke kelders werden overstroomdOveral waar nieuwe huizen in aanbouw zijn, stonden de grondvesten onder water. In de steenbakkerijen is alles vernield. Droevige berichten komen ook toe uit Marchiennes, Montigny, Marcinelles, enz. De streek La Villette staat over eenen kilometer uitgestrektheid onder water. De rivieren voeren alle soorten van voorwerpen mee, landbouwgerief, tonnen, verdronken pluimgedierte en zelfs kleine varkens. Er zijn huizen die i.5o m. diep in het water staan. Te Mont-sur-Marchienne moest men met een lijk in de doodskist naar boven vluchtten, daar er 2 meters water in de benedenverdieping stond. De veldgewassen hebben veel geleden. Ziehier nog eenige nadere bijzonder heden over de ramp in de nabijheid van Charleroi De bliksem viel op eene steenbakkerij te Edingen. De iöjarige Frans De Smet, van Doornik, werd doodgebliksemd. Een tweede werd gekwetst. Rond Charleroi heeft het zoo geweldig geregend, dat het water in de meerschen op sommige plaatsen i,5o m. bereikt. Koeien die op het land graasden ver dronken. De trein van Couillet naar Jamioulx, moest met de reizigers terugkeeren. Het water stond over de spoorbaan. Er is veel schade op 't land. De schade, in de streek door het onweer veroorzaakt is nog grooter dan die der overstrooming van Februari. Het water dat van de hoogte stroomde, holde den grond uit en vernielde muren, steen- en spoorwegen, veld en hofbeplantingen, overstroomde huizen en stallen en deed de menschen vluchten en het vee ver drinken. Te Marcinelle is het fabriek, die het electrisch licht levert, overstroomd, zoo dat de gemeente zonder licht of beweeg kracht is. De 9 Mei zal voor de streek van Char leroi onder de noodlottigste dagen tellen. In den Borinage, te Montrceul-sur- Haine zijn twee koeien door den bliksem gedood, op het oogenblik dat de eigenaar de beesten uitspande. Ook het zuiden van Luxemburg, name lijk de streek tusschen Virton en Athus heeft zijn deel van het onweer gehad. De hagel lag zoo dik dat men de velden onder gesneeuwd zou hebben gemeend. Op twee huizen viel de bliksem. Te Verviers heeft ook het onweêr in den namiddag gewoed. Ziehier nog eenige andere ongelukken, door het onweêr veroorzaakt. Te Edingen is een man, die van de suikerfabriek kwam, door den bliksem doodgeslagen, vlak voor het statiegebouw. Al de andere personen, die in zijne nabij heid waren, werden een hevigen schok gewaar. Te Ciney zijn verscheidene huizen door den bliksem in brand gestoken. Talrijke boomen zijn omgeworpen. T Biez is een kleine jongen door den bliksem lam geslagen. Edward De Rycke, die te Wetteren uit het Walenland terugkeerde, waar hij in de metaalfabrieken had gewerkt, werd door zijne twee broeders aan de statie afgehaald. Met drieën bezochten zij eenige her bergen en toen zij des avonds ten 10 ure naar huis gingen, kwam eensklaps een man, met een lang mes in de band, voor uitgesprongen. Hij viel Edward aan en bracht hem eenen zoo wreeden steek in het hoofd toe, dat de geneesheer alle hoop op levens behoud opgeeft. Men denkt dat de misdaad uit wraak is gepleegd. IS DE BORSTSIROOP DE PRATERE wereldberoemd. Hij alleen geneest zonder gevaar, ter wijl andere onbekende pillen, tabletten of andere siroopen, schadelijk zijn voor het hart, maag, nieren, en de longvezeltjes verbranden. De siroop De Pratere bevat geene schadelijke stoffen, stopt niet op, en mag zelfs door de kinderen genomen worden, want hij geneest ook de kink hoest in 10 dagen. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een postbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij de apothekers De Valc- keneer en Callebaut, Het volgende tooneel gebeurde in de gemeente Goyck De gebroeders De- bremaecker en zekere De Vos, van Goyck, doodsvijanden van den veldwach ter, mishandelden hem Maandag op erge wijze. Een landbouwer, Jeanquin, maakte hun eenige opmerkingen, waarop alle vier hem op het lijf vielen en met slagen overlaadden een der gebroeders Debre- maecker bracht hem daarenboven nog eenen messteek toe. Dan vluchtten zij weg. De veldwachter en Jeanquin liepen er achter terwijl een der Debremaeckers en De Vos voor den veldwachter vlucht ten, grepen de twee andere Debremaec kers Jeanquin andermaal vast en mishan delden hem tot hij voor dood bleef liggen. Beiden zijn aangehouden.De beideandere woestaards moeten zich ter beschikking van bet gerecht houden. Een honderdjarige. Anderlecht was maandag in feest, ter gelegenheid der honderdste verjaring van Wannes Lichtert. Vijftien rijtuigen brachten den ouder ling, zijne talrijke familie en de leden van het inrichtingscomiteit naar het gemeen tehuis van Cureghem-Anderlecht waar, in de trouwzaal, het college van burge meester aan het hoofd den jubilaris ont ving. Eene som van 3oo frank en een palm werden Wannes aangeboden en een glas champagne werd geledigd op de gezond heid van den eeuweling. Deze vroeg den burgemeester een Vlaamsch liedje te mogen zingen en deed zulks nog op zeer kranige wijze en onder handgeklap der gemeenteoverheden en der talrijke genoodigden. Omringd door de talrijke boeren van het gehucht Neerpede, zette de stoet zich om 11 ure en half terug in beweging naar de woning van den honderdjarige. De wijk was btvlagd en 's avonds verlicht. Tal van feestelijkheden hadden plaats. Alle liefhebbers drinken de fijne oude genever Rigolo. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Ëekaert is de fijnste en aangenaamste. Een dronkaard kwam te Kortrijk in eene herberg nabij de vaart. De herber gier weigerde, hem nog te schenken. Daarop ontstond een gevecht, waarin de bezoeker en de herbergier buiten raakten. Nabij de vaart gekomen wierp de dron kaard zijn tegenstrever in het water, liep toen de herberg binnen, verbrijzelde spiegels en ruiten en bracht de herbergier ster een stamp toe. De hospes werd met veel moeite uit het water gehaald. Id de Burgerwacht. De inlich tingen nopens een incident in de burger wacht te Brugge, door liberale bladen ge geven, dienen terecht gewezen. Tijdens de oefening van een peloton der onder- richtinescompagnie, heeft een wacht een steen geworpen in den rug van sergeant Couderé, die het bevel voerde. De wacht is na onderzoek door vier wachten en zonder de minste uitjouwing van zijne makkers, ten opzichte van de oversten, naar de politiewacht geleid, waar hij op gesloten werd tot in den avond. Deze wacht is derhalve aan zijn proef stuk niethij is onlangs gestraft geweesl om een jaar meer in de onderrichtings compagnie te verblijven, en voor het in cident waarvan sprake, had hij, naar men verzekert, zijne makkers tot ongehoor zaamheid aangezet. Te Haesdonck was Zondag avond August Kussé, in de herberg van Van Landegem, bijgenaamd Den Reek. Karei Verheggen, boerenarbeider, die in dronken toestand verkeerde, vloekte en tierde zoodanig dat de herbergierster hem verzocht buiten te gaan. Maar zulks was genoeg om hem te doen volharden, Alsdan riep zij Kussé ter hulp, om hem buiten te zetten, hetgeen Kussé poogde te doen. Maar Verheggen greep hem bij het hoofd en terwijl hij hem alzoo vasthield, bracht hij hem geweldige meststeken in in den rug toe. Frans Stoop, van Haes donck. die Kussé ter hulp snelde, werd insgelijks gestoken D' Elewaert, zoon, van Haesdonck, heeft vastgesteld dat Kussé zeven won den in den rug droeg, waarvan een de longen doorboord heeft. Het leven van het slachtoffer is in gevaar. Delhaize Broeders C*6, DE LEEUW. De lekkere chocolaad der c Boteresses die zulken eerlijken bijval ter Tentoonstelling van Luik heeft gebad, is nog te koop in onze succursa len. (2) De werkstaking der gasbedienden te Verviers heeft haren kluchtigen kant. De gaslantaarns worden bewaakt, en toch worden zij, als waren zij betooverd, ge durig uitgedoofd. De burgerwacht is er het ergste mee aan. Die moet te been;hlijven om delan- taarns te bewaken. De daden van oproerigheid en geweld, naar aanleiding van de staking der tram- bedienden, hebben zich herhaald. De policie hield eenen werkman aan, die anderen uitjouwde. Daarop werden stee- nen geworpen. Twintig agenten moesten de menigte uiteen drijven. Messen wer den getrokken en vcrschillige personen kwamen met kwetsuren uit de woeling. Voor de gasfabriek hebben samenscho lingen plaats. De oploop is veel erger geweest dan de eerste berichten deden gelooven. De policie wilde zekeren Lecomte, die zij aangehouden had, naar de gasfabriek brengen. Lecomte had de bedienden van een tramrijtuig uitgejouwd, en de ruiten verbrijzeld. Eenige oogenblikken later kwamen meer dan duizend werklie, aangeleid door Houget, hun patroon, aan het gasgesticht, om de vrijstelling van Lecomte te eischen. Houget had schoon zijne hoedanigheid van gemeenteraadslid te doen kennen, men weigerde zelf hem te aanhooren. Nu daagde versterking van policie op en deze gelastte de menigte uiteen te gaan. Op de weigering der manifesteer- ders deden de agenten eene charge en hierin werden verscheidene personen ge kwetst door sabelhouwen. De werklie van hunnen kant maakten zich meester van eene kar baksteenen en wierpen die naar de agenten. De staking heeft zich nu uitgebreid over een half dozijn andere fabrieken, gelegen nahij de plaats, waar de scher mutseling gebeurde. Op bevel vac het parket werd Lecomte in vrijheid Jgesteld. Men vreest nieuwe wanorders. De gendarmerie is versterkt en de bur gerwacht geconsigneerd. In het gevecht met de policie zouden een ratal personen door sabelhouwen ge kwetst zijn aan den rug en de armen een hunner heeft eene zware wond aan het hoofd. De burgerij trekt partij voor de stakers en weigert zelfs broodjes te verkoopen aan de burgerwachten. Volgens Gaulois heeft een caporaal, die met zijne mannen gelast was de orde te herstellen in eene fabriek van de wijk Javel, overweldigd door de stakers, eens klaps zijne mannen tegengehouden, zeg gende i Gij zijt dompers, die menschen hebben gelijk. Leve de staking Leve de sociale De caporaal werd aanstonds aangehouden. - Woensdag heeft er boven Parijs weer een hevig onweer gewoed, vergezeld van piassenden regen. Men heeft ir mili- meters water gemeten. Verscheidene eigen dommen werden overstroomd. In een huis van de rue de Tournai stond er een meter water en de pompiers moesten ge roepen worden. Een Italiaan, Laregina, wonende bij Béziers, heeft zijnen zoon met bijlslagen gedood, hem armen en beenen afgekapt, het lichaam in zijne hut begraven en deze dan in brand gesteken. De stakende en uitgesloten werklieden in de metaalnijverheid teDresden, hebben in eene vergadering besloten, de verzoe ningsvoorstellen van de fabrikanten te verwerpen. In gevolge hun weigering, zullen de fabrikanten in de metaalnijver heid in geheel Duitschland nu. te begin nen van 10 dezer, hunne fabrieken sluiten. Deze maatregel zal 3oo,ooo arbeiders tref fen. Bij een grooten brand te Moste, in Krain, zijn drie boerenzonen in de vlam men omgekomen. Vijftien huizen werden docr het vuur vernield. De Bremer-Besigheimer oliefabriek is door brand vernield. Het vuur sloeg over tot eenen pier met katoenwagons, maar werd toen spoedig gebluscht. De schade bedraagt meer dan drie millioen. De politie is er eindelijk achter geko men, wie de enveloppe met 100,000 fr. gestolen heeft, die enkele maanden gele den tusschen St-Gallen en Bern is zoek geraakt. De dief is een 3i farige spoor wegbeambte uit Wintertgur, Wydler ge naamd. De man stond bij het spoorweg- bestuur gunstig aangeschreven. Men wist dat de enveloppe in zijne handen geweest kon zijn, zoodat er dan ook da delijk na den diefstal by hem huiszoeking gedaan is. Maar er werd in zijne woning geen enkel bankbiljet gevonden. Waarschijnlijk had hij het gestolen bankpapier in den grond gestopt, want aan de bankbiljetten, welke hij later te Parijs gewisseld heeft, zijn sporen van modder gevonden. Met een klein bedrag in gereed geld, dat hij uit de spoorweg- kas stal, is hij over de grenzen gevlucht. Dat kleine bedrag een paar honderd franks heeft hij teruggezonden, met het bericht, dat de spoorwegdienst hem te eentoonig geworden was. Men ver moedt, dat hij trachten zal in Zuid-Ame- rika te komen. Maar naar rechts en links zijn Zwitsersche speurhonden uitgezon den. De Paus en de Fransche lezingen. Volgens een bericht uit Rome aan Matin zou de Paus zeer bedroefd zijn over den uitslag der kiezingen in Frank rijk, hoewel de uitslag voorzien was. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7 1 Vrouwelijk idem 10 Huwelijken. L. Collin, photogr. met C. Schoon, z. b. V. Van Holder, werkm. met C. Blanckaert, tw. J. De Baetselier, land. met P. Coryn, dienstm. D. Van der Meirsch, schoenm. met M. Van der Cam- men, tw. F. Janssens, tw. met J. Van Nuffel, tw. overlijdens. C. Stockmans, m. Augustyns, stofbew. 71 j. Borluutstr. R. Poleyn, fabriekw. 33 j. Oud. Denderm. steenw. C. De Backer, vr. De Vleeschouwer, z. b. 45 j. Langestr.A. Van Mol, we Bomon, z.b. 63 j. Ledebaan. M. De Brauwer, vr. Van Renterghem, z. b. 43 j. Moorselbaan. 6 kinderen onder de 7 jaren. ERNSTIGE AGENTEN zijn in ieder Canton gevraagd voor eene spaarmaat- scbappij van groote toekomst. Adres te vragen ten Bureel van De Denderbode. 124. Zaterdag 12 Mei 1906. Tarwe fr. 00,00 a 00,00 Masteluin 00,00 a 00,00 R°gge 00,00 a 00,00 Garst 00,00 a 00,00 Haver per 100 kil. 00,00 a 00,00 Aardappelen de 100 kil. 9,00 a 10,00 Boter per 3 kil. 6,48 a 8,10 Eiers de 25 1,89 a 1,98 Viggenen,per koppel 7^,00 a 90.00 Vlas. de 3 kil. 0,00 a o,oo Ajuin de 100 kil.volgk.w, 5,00 a 6,00 POPERINGHE, (Hopmarkt). Gewas 1905 de 5o kilogr. fr. 28. Markt kalm. ANTWERPEN, 11 Mei Ziehier de prijzen der granen op de markt in het Bolleken gehouden Tarwe per 100 kil. fr. 16,75 a 17,00 Rogge 35,25 a i5,5o Wintergarst 00,00 a 00,00 Zomergerst 17»00 a '7»5o Haver 18,00 a 00,00 Boonen 00,00 a 00,00 Bitterpeën 17. *5 a 00,00 4

De Denderbode | 1906 | | pagina 2