Donderdag 17 Mei 1906 5 centiemen per nummer. S78te Jaar 3845 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat de liberalen willen. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ep 3«® bladzyde 50 oentiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vo dit blad. AALST. 16 MEI 1906. Om nog eens duidelijk te doen zien wat de liberalen in hun schild voeren, deelen wij hier het artikel mede van M. Paul Janson, in le Ralliement versche nen, en door M. de Smet de Naeyer in de Kamerzitting van verleden Dinsdag aangehaald 1 i° Alle macht in zake onderwijs zal aan de plaatselijke besturen ont nomen worden, die van clericalism verdacht zijn. 1 Eene hervorming, die in de gemeen ten met eene bevolking van minder dan een bepaald getal, den Staat alleen de zending zou opdragen de uitgaven en inrichting van het openbaar onderwijs op zich te nemen, ware voorzeker een maatregel waarvan de ondervinding van 't verleden de noodzakelijkheid en de wettelijkheid heeft bewezen. In de belangrijke gemeenten en in de bijzonderste steden van het land zou de Staat, benevens het toekennen van toela gen, er zich bij bepalen, eene zending van toezicht uit te oefenen. 20 De staat alleen zal onderwij zers mogen vormen. De vrijheid van onderwijs beduidt volstrekt niet dat de onderwijzers of lee raars, in het vrije onderwijs gevormd, het personeel zullen kunnen vervangen, aan welk de Staat, na het in zijn eigen inrichtingen te hebben aangeworven, met al de r.oodige waurbgrgen diploma's van bekwaamheid heeft toegekend. 3° Alle toelage zal aan de vrije scholen ontnomen worden 1 Vrijheid van onderwijs beduidt even min dat Staat, Provincie en Gemeente aan het vrije onderwijs hulpgelden zullen moeten schenken en aldus mededinging met het openbaar onderwijs zullen uitlok ken en bevoordeelen. 1 40 De gewezen leerlingen der vrije scholen zullen uit de openbare amb ten en uit al de beroepen uitgesloten worden waarmeé het openbaar belang verbonden is onderwijs, balie, ge neeskunde, enz. Vrijheid van onderwijs beduidt ook niet dat vrije onderwijzers, zooals nu 't geval is, diploma's mogen toekennen, die toegang verleenen tot de openbare ambten of tot de beroepen, waarvan degenen, die ze uitoefenen, die in 't be lang der maatschappij, bewijs moeten leveren van eene bekwaamheid, waarvan de Staat den graad moet beoordeelen. 5° Ten einde aan de kloosterorden het recht te ontnemen scholen te openen, zal men ze hun goederen moeten ontnemen, hetzij ze die goe deren rechtstreeks zonder recht, hetzij zij ze door een tusschenpersoon be zitten Onze huidige wetten kennen aan de kloostervereenigingen het recht niet toe, het fortuin harer leden in te palmen en dezer nalatenschap to erven en in werke lijkheid, de scholen van de clericalen, waarop ze roemen, hebben enkel hun bloei te danken aan onveroorloofde en bedriegelijke handelingen, die het moge lijk hebben gemaakt in België een on wettelijke doode hand tot stand te bren gen, waarvan de steeds aangroeiende rijkdom voor oorsprong en oorzaak heeft de stoutmoedige en stelselmatige overtre ding der burgerlijke wetten betreffende de erfenissen. Als morgen maatregelen genomen worden om de kloosterorden aan het gewone recht te onderwerpen, zal het vrije onderwijs der Kerk den bevoorrech ten toestand verliezen waarin het thans is, dank zij de onwettelijke hulpmiddelen waarover het beschikt. Ziedaar, klaar en duidelijk, wat de liberalen willen. Zelfs zouden zij zoo ver gaan, diplomas te weigeren aan advocaten en dokters, die uit scholen komen welke hunne goed keuring niet wegdragen. En dan durven die mannen van vrij heid spreken Waarlijk dit woord moest hun de lippen branden Land- en Teinbouw. HET FRUIT. Schooneren bloeitijd voor de appelsoorten hebben wij nog weinig beleefd. De vroege en middelma tige soorten zijn om ter meest gespeend, en lange jaren zal het geleden zijn, zoo veel appelbloem als dees jaar gezien te hebben. Het steenfruit is er vroege, middel- en late kersen zijn rijk gespeend. De per zikken ontbreken niet, en de pruimen zijn ten volle gelukt. Het weder van af 4 Mei heeft ons ten volle gerust gesteld, de nachten waren echte Meinachten en bij dage is het zelf- ineens te warm. Al de besvruchten zijn om ter best ge lukt. De peren, die wij verleden week dan toch nog niet verloren dachten, zijn wel gelukt geene boomen zonder fruit en het gewenschte weder heeft ze fel doen door zetten. Het jaar 1906 zal het verlies van voorgaande fruitjaren dubbel herstellen ia* vervolg. Louise, als ik ooit aan mijne Eleo- nora mocht ontrukt worden, dan zal ik aan God als uiterste gunst vragen, dat Hij u hare moeder late zijn... dan zal ik gerust sterven. Verjaag toch die sombere voorge voelens Irma... Nu, als dat u kan gerust stellen, aanvaard ik met veel genoegen dit geheiligd erfdeel, en eveneens beveel ik in voorkomend geval Louis in uwe zorgen, Geloof dat ik altijd uwe kleine Eleonora moederlijk genegenheid zal toedragen. 1 Overigens, ging de markiezin glim lachend voort, met de hand de twee kin deren aanwijzend, die arm aan arm de twee moeders naderden, en zoo de toe komst het tegenwoordige niet verloo chent, zal die taak ons geen van beide moeilijk vallen. God geve dit sprak de gravin. En neemt gij ook den onderwijzer van Louis mee Eilaas, neen tot ons groot leed wezen en tot spijt van Louis. De keizer heeft Stephaan niet toegelaten ons naar Frankrijk te volgen ons aandringen om hem te behouden, is vruchteloos gewieest en heeft tot niets gediend, dan om het verbod nog stelliger te maken, hoewel er in het antwoord van Zijne Majesteit niets van welwillendheid lag. Ware Eleonora een jongen geweest wat zou ik hem met vreugde aan de zor gen van Stephaan Orlof hebben toever trouwd, sprak Irma. Dat begrijp ik Stephaan is voor Louis als een oudste broeder wij stellen in hem alle vertrouwen en wij waren hem zeer genegen. Hij komt nu als sekretaris in dienst van uwen oom, prins Dolgou- rouski. Moeder, onderbrak nu kleine Eleo nora de gravin, terwijl zij haar weenend omarmde, Louis gaat heenen wij zul len hem niet meer zien... Ik wil ook vertrekken... Ik wil met Louis naar Frankrijk En uwe lieve moeder veerlaten vroeg de gravin, terwijl zij met vurige kussen de tranen van het kind afdroogde O, neen, moeder, ik verlaat u niet. Maar gij zult ook naar Frankrijk gaan wij zullen te zamen vertrekken. Ik wil met Louis gaan herhaalde zij snikkend. Maar, Lieve Eleonora, troostte mevrouw de Haule, ween toch zoo niet Louis keert naar St. Petersburg terug. Zeker, bevestigde Louis ernstig Eleonora weet het wel, mits ik haar ge zegd heb dat ik ook diplomaat wordt.om naar St Petersburg te kunnen terugkee- ren. indien wij maar, God behoede ons er voor, geene hagelbuien krijgen, die in eenige oogenblikken alles zouden ver nielen. 't Is waarlijk een lust, de verschillende goed onderhouden hoven te bezoeken, zoowel in stad als dorp. En toch zijn er alweer uitzonderingen. Wij zien nog boomen waarop men met een vergroot glas de peren moet zoeken. De bloemen zijn er met honderden te gelijk afgevallen. 't Zijn die boomen welke kracht- en machteloos zijn om hunne bloemen te doen spenen, omdat hun de voedende elementen ontbreken (waarop wij zoo dik wijls zijn teruggekomen). Soms is het ook wel bij nog merkelijk jonge boomen, die treuren, en welke dienen onderzocht te worden, hetzij bij stam of wortels. Het zal tevens geraadzaam zijn, de veeldragende boomen in voedsel te hou den met toevoeging van vloeimest, waar voor wij best met water aangelengd dui- venmest gebruiken. F.L. (Handelsblad). Xot wat dienen |>aters en nonnen 3,ooo,ooo kinderen in Frankrijk werden door hen onderwezen, zonder kosten voor den Staat I 110,000 zieke menschen, kranke lieden en ouderlingen, werden door hen bezorgd zonder kosten van den Staat 1 65,000 ellendige en zedelooze vrouwen werden door de Zusters van de straat opgeraapt en in hunne gestichten voor het kwaad behoed, zonder kosten voor den Staat Meer dan 50,000 krankzinnigen wer den door de kloosterlingen met liefde in hunne huizen ontvangen, zonder kosten voor den Staat En de heeren vrijdenkers en liberalen van Frankrijk hebben al de kloosters ge sloten, of de kloosterlingen en de wel doeners van 't ongelukkig menschdom uit hunne huizen verbannen 1 Alzoo zullen zij aan den Franschcn Staat mil- lioenen en millioenen ieder jaar doen betalen om al die kinderen te onderwijzen en de zieken, gebrekkelijken, ouderlingen, enz. te ondersteunen 1 De Burgemeester op het stadhuis, de Pastoor in de kerk 1 Ziedaar de leus van 't liberalism, schrijven de libe rale huichelaars. En ze bemoeien zich gedurig met het geen er in de kerk omgaat. Ze schilderen de kerk af als eene merkt of een winkel. Ja, Louis, maar dat zal nog lang duren, want dan moet gij reeds heel groot geworden zijn. Neen, lieve, dat zal niet lang duren, hervatte de markiezin Louis zal spoe dig groot zijn, en gij ook. En wie weet, als gij braaf zijt, of uw vader u ook niet naar Frankrijk zal geleiden. O, dan zal ik altijd braaf, heel braaf zijn riep het kleine meisje uit. Reeds de zen avond wil ik dit aan mijn papa vra gen. En, door deze dubbele belofte een weinig getroost, droogde Eleonora hare tranen af, en list zich door Louis mee- leiden om het spel voort te zetten. Lieve vader, vroeg zij denzelfden avond aan graaf Wladiroff, terwijl hij haar in de armen hield om het verhaal te aanhooren van het gebruik, dat zij van den namiddag gemaakt had, en terwijl zij haar stemmeken zoo vleiend mogelijk maakte, wilt gij ook ambassadeur wor den, gelijk de markies de Haule, en dan met ons naar Frankrijk vertrekken Weet mijn lief dochterken dan niet dat men, om ambassadeur te worden, af stand moet doen van het officierenkleed sel, dat Eleonora zoo gaarne ziet vroeg de graaf glimlachend. Ik zou naar Frankrijk willen, drong het kind aan, omdat..., Louis zegt dat dit zulk een schoon land is, veel schooner dan St Petersburg, naar, het schijnt. En ook, voegde zij er geheidzin- Heeft er eene godsdienstige plechtig heid plaats, zij drijven er den spot meê. En in Frankrijk, waar de liberalen meester zijn, speelt de regeering op ge duchte wijze baas in de kerk. De geestelijkheid mag er niet in volle vrijheid het woord Gods verkondigen zij mag er geen predikanten aanstellen naar hare keuze. Het Staatsbestuur legt niet alleen de hand op de kerken en an dere gebouwen, voor denr eeredienst be stemd, zij matigt zich ook het recht aan te beschikken over de meubelen en be- noodigheden in de kerk aanwezig zij doet er den inventaris van opmaken om ze te gepaster ure te kunnen aan slaan. En de pastoor, die zou moeten mees ter zijn in de kerk, wordt gewapender hand gedwongen dit alles te laten ge beuren Onze liberalen keuren die handelwijze der Fransche Regeering goed zij ver dedigen ze en snakken naar 't oogenblik, waarop zij ze hier zullen kunnen na volgen. En toch schrijven die lieden De Burgemeester op het stadhuis, de Pastoor in de kerk I Weg met die laffe huichelaars Hoe groeien de kinderen. Sinds een vijftiental jaren heeft men de voor treffelijke gewoonte genomen aan de moeders bet gadeslaan der ontwikkeling hunner kinderen, in gewicht en in ge stalte, aan te bevelen. Er is inderdaad geen beter middel om te weten of het kind vooruitgaat (een geval dat des leef regel goedkeurt en de laatste moet voort gezet worden), of het kind niet groeit (een geval waar de zorgen van een genees heer noodwendig zijn). Ziehier, naar aanleiding van dit onder werp, eenige wenken die door de moeders zouden moeten bewaard worden Een kind, by zijne geboorte, weegt normaal 3 kilogrammen 200 grammen en is 45 centimeters groot. (Wel te verstaan halen wij hier enkel de wetenschappelijke middelmatige cijfers aan). Van af dit oogenblik moet het volgens een quasi- onveranderlijken regel groeien. De minste afwijking stemt met eene min of meer ernstige verslechting zijner gezondheid overeen. Gedurende de eerste maanden is het gadeslaan des vooruitgangs van het hoog ste belang. Van de i® tot de 4® maand moet het gewicht regelmatig met 65o tot 700 grammen en de gestalte met 3 centi meters voor hetzelfde tijdsverloop toe nemen. Van de 5® tot de 9® maand zal de nig bij, heeft Louis gezegd, dat daar geen Siberië is en men er vrij is te denken en luidop te spreken. Louis weet niet wat hij zegt en gij zijt eene kleine zottin, zegde de graaf bitzig, het kind ruw op den grond plaat send. Daarop wendde hij zich tot de gravin die verbleekte bij het zien van de plotse linge verandering, welke het gelaat van haren man onderging, bij de woorden van het kind. Is het van u, dat dit kind zulke ma nieren van denken heeft geleerd, Irma vroeg bij streng. Gelief in het vervolg niet te vergeten dat Eleonora eene Russin is en dat zij als eene onderdane van den Keizer van Rusland moet worden opge voed. Na dit gezegd, zelfs zonder de gravin den tijd te geven ztch te herstellen van de verwondering, welke die hevige woor den bij haar teweeg brachten, nog veel minder haar de gelegenheid te geven om te antwoorden, verliet hij de zaal, de deur met geweld achter zich toeslaande. Moeder, is het dan kwaad, Frank rijk lief te hebben vroeg het kleine meis je verdrietig. Het is immers toch uw va derland I Neen, mijn engel, dat is geen kwaad integendeel. Het is mijn vader land, en ik blijf het altijd liefhebben ook verheug ik mij dat gij het lief hebt... Maar gij moet daar uw vadertje niet meer verhooging in gewicht 500 grammen en die der gestalte 3 centim. per maand zijn. Van de io® tot de 12* maand zal de maandelijksche vermeerdering 35o gram men in gewicht en 2 centimeters in ge stalte zijn. Na dit tijdstip verliest de waarneming der ontwikkeling alle be lang. Vergenoegen wij ons nog alleenlijk hier aan te stippen dat, op regelmatige wijze, een kind op tweejarigen leeftijd ri kilo grammen 500 gr. moet wegen en 80 cen timeters groot moet zijn op driejarigen leeftijd i3 kilogr. en 90 centimeters. Op zesjarigen leeftijd heeft het zijn gewicht verdubbeld en groeit nog slechts met een derde. Er moet een onderscheid gemaakt worden voor meisjes, die na het eerste jaar, trager vooruitgaan dan de jongens. Voor de moeders die hun toezicht ver der wenschen te drijven, zullen wij voor 't sluiten het middel aanwijzen om het dagelijks te houden, en op zeer eenvou dige wijze .- Het kind neemt iederen dag toe, te weten De i® maand, 25 grammen de 2® 23 gr.; de 3® 22 gr. de 4® 20 gr. de 5® 18 gr. de 6® 17 gr.de 8® i3 gr. de 9® 12 gr. de ioc 9 gr. de 8 gr. de 12® 6 gr. Dr. J".... Zien onder water. Wanneer helm duikers dikwijls zoo handig onder water iets kunnen opruimen of herstellen, ge- schiedt dit allerminst omdat zij onder water zoo goed kunnen zien. Meestentijds wordt op het gevoel afge werkt. Vooral is dit het geval, als zij in het ruim van een gezonken schip bezig zijn. Zelfs bij helder daglicht, met onbe- wolkten hemel, zien de duikers in zulk een toestand niet veel verder dan hoog stens 3^5 voet. In binnenwateren is het Zien onder den waterspiegel veel minder dan in open zee. Doch ook daar valt het tegen. Reeds op eene diepte van een paar meters beneden den zeespiegel zien de duikers bij het helderste weer, niet meer dan 8 a 10 voet ver. Hoe dieper men in de zee afdaalt, boe moeilijker het valt iets te zien. Als de zonneschijf mid den op den dag aan het zenith of even daar beneden staat, levert zij, 8 a 10 voe ten van onder het zeevlak gezien, precies een schouwspel op, alsof men van de aarde af de volle maan aan den hemel ziet. Het zien onder water is veel verbe terd voor den helmduiker, sinds men uit gevonden heeft electrische gloeilampjes aan de toestellen te bevestigen. Duikers, van dit hulpmiddel voorzien, zijn veel beter in staat (e arbeiden, zoowel in diepe binnenwateren als in zee. Het werk wordt, door goed te kunnen zien onder water, niet weinig vergemakkelijkt. over spreken, dat doet hem verdriet, en mishaagt hem. Neen, moeder, ik zal niet meer vra gen om naar Frankrijk te gaan maar toch zou ik wel willen zijn waar Louis is. De koele afgemeten stem van de gou vernante, die het kind kwam roepen, stelde een einde aan de uitstorting dier zoete gevoelens. O, mag ik bij u blijven, van avond, moeder 1 smeekte het kind, de armkens streelend rond den hals der moeder slaande. Gij kunt henen gaan, Frida ik dank u ik zal zelf dezen avond het kind ter ruste brengen. Mevrouw de gravin ontvangt dezen avond, hernam de gouvernante, het is reeds meer dan acht ure en mevrouw de gravin is nog niet gekleed. Gij hebt nog tijd genoeg, moeder ken. Ik bid u, verlaat mij niet I Ik ben zoo gaarne bij u, smeekte het kind, zich vaster om haren hals klemmende. Gij kunt gaan, Frida.,. Indien ik u noodig heb, zal ik bellen, herhaalde de gravin met gezag. Langzamerhand hield het gebabbel van het kind op. Overwonnen door de vermoeidheid en de verschillende aandoeningen, werd het door den slaap bevangen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1