Zondag 20 Mei 1000 5 centiemen per nummer. 57sle Jaar 3840 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verklikkerij zonderlinge verdwijning Aanstaande Kiezingen. DE DENDERBODE. Pit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. ÏT-- GUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen «p 3*» bladzijde 50 oentiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten .bureele vaa dit blad. AALST. 19 MEI 1906. Onze liberalen en socialisten die den ongehoorden zoo walgelijken bespiedings- en verklikkingdienst goedkeuren die in Frankrijk als een raderwerk van het be stuur druk heerscht, zijn onbeschaamd genoeg geweest, een pastoreden brief van wijlen Mg. den Cardinaal Goossens aan te klagen als een werk van bespieding en verklikking der huisgezinnen ten dienste van het catholiek Ministerie. Die pastorecle brief had niets geheims hij werd gedrukt en openbaar gemaakt en kon door iedereen verkregen worden bij de boekhandelaars. Zich schikkende naar de kerkelijke voorschriften, wakkerde Mgr. Goossens eenvoudig zijne Geestelijkheid aan om te trachten, zooveel mogelijk, al de huis gezinnen der parochie te lceren ken nen, ten einde er een heilzamen, gods- dienstigen invloed te kunnen op uit oefenen. Deze pastoreele brief werd ter Volks kamer aangeklaagd door socialist Destrée en gaf er gedeeltelijke lezing van. Maar in roode eerlijkheid en deftigheid werd hij verminkt daar alles wat betrekking had op den godsdienst met berekening was weggelaten. Waarom al dat geschreeuw en getier der liberalen dat de Geestelijkheid zich ten dienste der catholieke Ministers stelt om hun politieke inlichtingen te geven in zake van benoemingen tot bedienin gen en ambten Ja, waarom Om de aandacht af te wenden van hunne eigene verklikkerijen, i. a. w. de liberalen en socialisten willende weer eens hunne eigene vuiligheid aan een andermans rug strijken. En dit bewees hun ter Volkskamer M. Hoyois. Hij toonde aan dat de socia listen vooral bij de Fransche roode ver klikkers om geen les zijn moeten gaan om een zwart boek samen te stellen in 't welk de namen aangeteekend worden der personen op welke de roode kliek - jannen zich zullen te wreken hebben zoodra zij te volle meester zullen ge worden zijn. In den Senaat kwam, te gelegenheid der algemeene beraadslaging van't budjet van Rechtswezen, ook het stelsel van be spieding en verklikking ter sprake. De heer Minister Van den Heuvel laakte het bespieden der Magistraten en bewees met stukken in de hand, dat reeds onder het liberaal Ministerie van 1878, het stelsel der fichen van bespieding en verklikking in vollen bloei heerschte. De heer Minister drukte zich uit als volgt volgens 't beknopt verslag M. Van den Heuvel. Toen in 1878 een strijdministerie aan het bewind kwam, nam het voor gedragslijn aan in de magistratuur niemand meer te benoe men of te bevorderen ten minste in algemeenen regel die niet tot zijne denkwijze hehoorde. Men maakte nieuw- soortige bulletijns op, welke ik ter uwer beschikking houd. M. Flechet. Hebt gij anders ge handeld M. de baron Orban de Xivry. Ha, gij bekent 1 M. Van den Heuvel. Men vroeg inlichtingen over de openbare en bijzon dere zedelijkheid en door openbare zedelijkheid verstond men de politieke denkwijze van den candidaat, de waar borgen welke hij opleverde. Als dat niet goed verstaan werd herhaalde men de vraag, zeggende Maar 't is over de - politieke denkwijze van den candidaat dat wij willen ingelicht worden. Ik lees eene fiche waarin gezegd wordt... M. De Mot. Verschooning 1 Van wie is die fiche M. Van den Heuvel. Van den gou verneur der provincie, die ze aan den minister zond. (Langdurig gelach, rechts). Zij luidt als volgt X... wat zijne openbare zedelijk heid betreft, zij levert geene groote waarborgen op. Een ander bulletijn is van den volgen den inhoud De candidaten X..., V... zijn van goed gedrag en hunne politieke en bijzondere zedelijkheid is onberis pelijk. Nog een ander Men heeft geene ongunstige inlich tingen te geven over de verdienste en de openbare zedelijkheid van die can didaten. Een vierde bulletijn is van den volgen den inhoud X... behoort, meen ik, evenals zijn vader,tot de liberale denkwijze. Noch tans zal ik u noen opmerken dat hij geen lid is van de cantonale vereeni- g»ng. Z... verdient, in alle opzichten, de bevordering welke hij vraagt. Hij is een overtuigde en een der meest verlichte liberalen. Laat mij toe u nog aan te balen hoe in Februari 1881 het gezamenlijk bulletijn van drie candidaten was opge steld. Luister naar dit laatste bulletijn, waarin ik de namen door cijfers vervang Nr 1 bezit de noodige voorwaarden van bekwaamheid en zijne politieke en bijzondere zedelijkheid laat niets te wenschen over. Nr 2 heeft een onberispelijk gedrag en op zijne zedelijkheid valt niets af te wijzen. Wat zijne politieke denk wijze betreft, het is aan iedereen be kend dat hij behoort tot de catho lieke partij. Nr 3 bezit de noodige bekwaam- heidsvoorwaarden en zijne bijzondere zedelijkheid is onberispelijk. In poli tiek opzicht denk ik niet dat M. X... mag beschouwd worden als een man van werking. Alhoewel tot de liberale partij behoorende, heeft hij zich altijd onthouden van alle deelneming aan de politieke strijden. Het is nochtans wenschelijk dat de regeering in het canton ondersteund worde door eenige werkzame en ver kleefde mannen. Uit dat oogpunt denk ik 't is de arrondissementscom missaris van Bergen die spreekt dat van de drie candidaten die tegenover elkander staan, het Nr 1 is die het best geschikt is. 1 (De liberale Senateurs zwegen als kar- pels). Na, de liberale bespieding en verklik king te hebben gelaakt, zegde de heer Minister dat als men zulke daden aan zijn actief heeft, zwijgen beter is dan den steen aan anderen toe te werpen. 3® vervolg. Misschien wilt gij wel zoo goed zijn, mijnheer, zegde hij, om met mij naar boven te gaan op de kamer die het meis je bewoond heeft, en wellicht zal ik u dan kunnen overtuigen, dat onze komst hier niet op een ongegrond vermoeden berust. Ik wil dit geerne toegeven zonder mij met bewijzen op te houden, merkte de heer des huizes eenigzins scherp op. Doch als er wezenlijk iets verschrikkelijk te zien is, doe ik misschien toch beter van uw verzoek te voldoen. Waar ergens hier in huis is de kamer van dat meisje, Mevr. Daniels Die is... ik gaf haar de achterkamer op de derde verdieping, mijnheer, ant woordde de vrouw, terwijl zij hem ze nuwachtig aanzag. De kamer is groot en zeer licht, dus juist voor naaiwerk ge schikt, en zij was zoo net. Hij wenkte ongeduldig met de hand, waarover bij thans zoo onberispelijk de handschoen had getrokken, alsof hij al leen daatop had gelet, en het overige hem tamelijk onverschillig was. Mev. Daniels was intusschen door aDgst over meesterd Wat zal de uitslag zijn der kiezingen van Zondag aanst. 27 Mei Ziedaar de vraag die zich velen stellen. Nu, indien men de blauwe, roode en groene redenaars in de meetingen en de anti-catholieke drukpers gelooven moest, dan zou het met 't catholiek Ministerie gepast zijn, want wij, Catholieken, zullen onvermijdelijk geklopt worden... En er is geen Lievenheeren aan, neen neen 1 1 Ja, sedert meer dan zes maanden heb ben zij ons die klopping op alle tonen voorzegd en dat met vurigheid. Doch sedert deze laatste dagen is die vurigheid sterk gekoeld bij de driekleurige snoeshanen. Ze worden gewaar dat al hun bluf bij 't kiezerskorps zoo veel effect maakt als een visicatorie op een houten been. De liberale snoeshanen beginnen einde lijk in te zien dat het verslag van M. N. Goblet, Voorzitter der a Union catho- lique te Luik, hun de waarheid voor houdt, dat de val van het catholiek Minis terie in de aanst. kiezingen eene letter lijk onmogelijke zaak ia. Om aan te toonen wat onze driekleurige tegenstrevers zouden moeten aanwinnen om in de verschillige arrondissementen een zetel op de catholieken te veroveren heeft hij een overzicht opgemaakt van al de Arrondissementen waar er moet ge stemd worden, tot maatstaf nemende den uitslag der kiezir.gen in 1902. Wij laten hier dit onomstootbaar over zicht volgen, alhoewel wij er ook in ons nr van 28 Januari 11. over spraken maar daar het bij velen uit 't geheugen is ge gaan, komen wij er heden op terug Men wil wel aannemen dat de catho- lfeke Partij geen verlies kan ondergaan Ik geloof niet dat gij M. Ulacke be hoeft lastig te vallen om naar boven te gaan, stamelde zij, en zag Grijce aan. Ik ben overtuigd, wanneer gij hem zegt dat de gordijnen waren gescheurd de stoel omvtr lag, het raam openstond en... Maar Grijce liep de trap reeds op met M. Blacke, die juist door dit verzet ge prikkeld scheen. O God I prevelde zij, wie zou dit voorzien hebben. En in hare buitengewone opgewonden heid mijne tegenwoordigheid vergetende snelde zij mij voorbij naar boven, waar heen ik baar spoedig volgde. III. DE BUREELSCHUIF. Toen ik binnenkwam stond M. Blacke midden in ne kamer en volgde achteloos de bewegingen van Grijce's vinger, die hem de verschillende zaken aanwees, welke onze aandacht hadden getrokken, hij had nog altijd zijn hoed in de hand en scheen voor Mevrouw Daniels, die zich in eenen hoek der kamer had terug getrokken, een ontzag inboezemende en indrukwekkende verschijning te zijn. Een gedwongen vertrek, zooals ge ziet, sprak Grijce, zij had zelfs geen tijd hare kleedercn te pakken, en p.otseling bukte hij zich en trok een der bureel- schuiven open, terwijl zijn achtelooze toehoorder overschiilig bleef toezien. Doch op hetzelfde oogenblik hoorden wij een onderdrukten kreet en trad Me vrouw Daniöls op ons toe, Ik verzoek u, heeren, smeekte zij, terwijl zij zich voor het bureel plaatste, om te voorkomen dat er meer laden ge opend werden, te willen bedenken dat eene fatsoenlijke vrouw, zooals dit meisje was, niet geerne zou toestaan dat hare kleeren op deze wijze aan vreemdelingen werdsn tentoongesteld. Grijce schoof dadelijk de lade weer f°e" r Gij hebt gelijk, zegde hij vergeef de ruwe manieren van een min of meer verhard uitvoerder der wet. Zij drukte zich nu bijna tegen het bu reel aan, alsof zij die met hare magere doch krachtige gestalte wilde bescher men, terwijl hare oogen met eene bijna woeste uitdrukking op den heer des hui zes bleven rusten, alsof hij het was en niet de detective, wiens vrijpostigheid zij M. Blacke beantwoordde dien blik niet Als ik nu alles gezien heb, zegde hij. ga ik heen, want men wacht mij. De zaak schijnt ernstiger te zijn dan ik dacht en als gij het noodtg oordeelt handelend op te treden, laat u dan in geen enkel opzicht door mijn grooten afkeer van openbaarheid weerhouden om te doen, wat gij meent wat uwe plicht is. Wat mijn buis betreft het is te uwer beschik king onder toezicht van Mevrouw Daniels in 4 Arrondissementen Brussel, Brugge. Aarlen-Bastenaken-Marche en Neufcha- teau-Virton. Onderzoeken wij kalm den toestand in ieder der andere ANTWERPEN. Catholieken 7°>442 8 Liberalen 4°»973 4 Socialisten I4,3o3 1 Daensisten 5,23; o Aldus i° heeft de catholieke lijst acht zetels bekomen omdat haar achtste deeler (8,805) grooter was dan de vijfde deeler der liberalen (8,194) dan de tweede der socialisten (7,151) en dan het totaal der Daensisten (5,237) 2° om die verdeeling te wijzigen moest de liberale lijst 3,o55 stemmen meer heb ben, de socialistische lijst 3,309 en die der Daensisten 3,569. Tegenover dergelijke cijfers is de hoop der oppositie niet ernstig, zoo veel te meer in tegenwoordigheid der oneenig- heid die in de liberale rangen bestaat. MECHELEN. Catholieken 36.384 3 Liberalen *4<431 1 Socialisten 4.664 6 Om de verdeeling te veranderen ont braken slechts 9,826 stemmen aan de liberalen en 7,464 aan dj socialisten 1 Zelfs wanneer men de stemmen van die beide partijen vereenigt (19,095) zoude oppositie nog 5,i6i stemmen te kort komen om eenen tweeden zetel te win nen. De Mechelsche catholieken mogen dus zeer gerust zijn. TURNHOUT. Catholieken 33,596 3 Liberalen 7>372 o De 3® deeler der catholieken was 11,198. De liberale lijst had dus niet minder dan 3,826 stemmen te kort. Nu, terwijl van 1900 tot 1902 de catho lieken 2,886 stemmen hadden gewonnen, hadden de liberalen er 170 verloren. Hoe kan men, in zuike omstandig heden, aan zegepralen denken. LEUVEN. Catholieken 4$>s47 4 Liberalen 18,092 1 Socialisten 12,112 1 Om eenen zetel meer op de catholieken te veroveren ontbraken er dus aan de socialisten 9,661 stemmen en aan de libe ralen 4,681 st. noch min noch meer. Zelfs indien de stemmen van liberalen en socialisten (31,204) op ééne lijst waren samengebracht zou het verbond toch maar twee zetels gehad hebben, daar de vierde deeler der catholieken n,386 was en de 3' der anti-clerikalen slechts 10,401 zou geweest zijn. Daarbij dient opgemerkt dat, in de Senaatkiczing van 1904, de catholieke lijst 42,991 stemmen behaalde, tegen 26,o56 voor de oppositie, hetgeen nog- Goeden morgen, en terwijl hij met voor name vriendelijkheid onze buigingen be antwoordde, vertrok hij. Mevrouw Daniels liet een diepen zucht hooren en verwijderde zich van het bu reel. Grijce bukte zich weer en trok de schuif uit, die zij zoo zichtbaar in be scherming had genomen. Alles lag zorgvuldig bedekt onder een net uitgespreiden handdoek. Wij namen dezen weg en zagen een met zorg gevou wen kleed van donker blauwe zijde, naar allen schijn sierlijk gemaakt, en eenen kraag van de fijnste kant ik weet ge noeg van die zaken om er te kunnen over oordeelen waarop een gouden doek speld stak van buitengewoon en zeer ongemeen maaksel. Een bundel van naar het scheen ver welkte rozen lag boven op. Wij beiden stonden verbaasd en zagen onwillekeurig Mev. Daniêls aan. Ik heb geene verklaring te geven, zegde deze met eene kalmte die sterk afstak met hare opgewondenheid toen M. Blake in de kamer was. Het is buiten twijlel dat deze zaken, hoe kostbaar ook, wezenlijk aan het meisje behoord hebben. Zij bracht ze meê toen zij hier kwam, en dit bevestigt slechts wat ik reeds heb beweerd, dat zij gern gewoon naaisterkc was, maar een meisje dat betere dagen gekend had. Met een zacht «hm en nog een oog slag op het donker biauwe kleed en den maals, voor de Kamer en dat op schitte rende wijze, 4 zetels tegen 2 zou geven. Men mag dus met zekerheid zeggen dat in de aanstaande kiezing, niets zal veran derd zijn in dit arrondissement. N IJ VEL. Catholieken 27,610 2 Liberalen 16,629 1 Socialisten 20,037 1 Om die verdeeling te veranderen moe ten de liberalen 10,982 en de socialisten f,574 stemmen meer hebben. Ingeval van kiesverbond (36,666) zou de verdeeling niet anders geweest zijn, daar de 2® catholieke deeler i3,8o5 was en de derde deeler van het verbond slechts 12,222. Om een derden zetel te veroveren zou het verbond 4,7^0 stem men meer moeten hebben. De anti- catholieke profeten mogen die er bij zien te winnen. KORTRIJK. Catholieken 37,23o 4 Liberalen 12,134 1 Socialisten 4»*3i o Daensisten 3,807 o Daar de vierde deeler der catholieken 9,307 is, ziet men terstond dat geene oppositiepartij de minste kans heeft de verdeeling te veranderen. Een verbond tusschen liberalen en socialisten (i6,i65) zou nog 2,451 stem men te kort komen om twee zetels tegen 3 te veroveren. Alleen een verbond tusschen liberalen, socialisten en Daensisten (19,972) zou den rierden zetel der catholieken kunnen winnen, op voorwaarde nochtans dat de kiezers eensgezind stemmen voor de lijst van dat verbond, zooals zij voor elke afzonderlijke lijst hebben gestemd. Dat valt echter sterk te betwijfelen gezien het voorbeeld van St-Nicolaas, alwaar het liberaal-socialistisch verbond in 1904 niet minder dan 982 stemmen verloren heeft op die der kiezing van 1900. VEURNE-OOSTENDE-DIKSMUIDE Catholieken 32,258 3 Liberalen 16,507 1 De derde deeler der catholieken is io,75a. De liberalen moeten dus 4,998 stemmen bijwinnen om dat cijfer te over treffen. Daar is er geen gevaar voor. ROESELARE-THIELT. Catholieken 43>512 4 Liberalen 6,982 o De liberalen hadden, om eenen geko zene te bekomen, 4,3g6 stemmen te kort. Het kartel kan hun die stemmen niet be zorgen. IEPEREN. Catholieken 25,944 2 Liberalen 11,22a 1 Het is niet alleen onzinnig te voor spellen dat de liberalen daar eenen zetel zuller winnen. Zij hebben, integendeel, veel kans den zetel dien zij hebben te verliezen. fijnen kraag, legde Grijce er weer den doek zorgvuldig over heen en sloot zacht jes de schuif zonder dat een van or.s een enkel voorwerp ook maar met den vin ger had aangeraakt. Kort daarop verliet hij de kamer. Ik zag hem niet terug voor ik toeval lig beneden kwam, cn hem zeer stil de zitkamer van M. Blake zag verlaten. Terwijl hij mij ontmoette, glimlachte hij en ik begreep wel of hij mij dit wilde te kennen geven of niet, dat hij een leid draad had gevonden of dat hij zich al thans een inzicht in de zaak had gevormd waarmee hij min of meer voldaan was. Wat een prachtig vertrek, fluisterde hij terwijl hij naar de kamer wees, die hij juist had verlaten, jammer dat gij geen tijd hebt er ook eens een kijkje te nemen, Is daar wezenlijk geen tijd voor antwoordde ik terwijl ik Mevrouw Da niels achter mij de trappen hoorde afko men. In t geheel met, en wij spoedden ons te samen naar den hof. Maar mijne nieuwsgierigheid, die een maal was opgewekt, liet mij niet gerust. Terwijl Grijce beneden met de meisjes schertste en op deze wijze in eene minuut meer te weten kwam dan een ander in een uur zou hooren, verwijderde ik mij ongemerkt en trad die kamer binnen. Ik was bijna stom van verbazing. In plaats van een weelderig vertrek, dat ik verwacht had te zien, trad ik in eene een-* DINANT-PHILIPPEVILLE. Catholieken 34,479 3 Socialisten i5,523 1 Liberalen ii,43i o Hier is de derde zetel der catholieken ernstig bedreigd. Om hem te veroveren hebben liberalen en socialisten een ver bond gesloten. Doch blijft te zien of dat verbond geer.en afval zal opleveren en.of de catholieken, die goed gewerkt heb ben, geen aanzienlijk grooter getal stem men zullen bekomen. Ook het optreden van een vrije socialist zal veel goed doen aan de catholieken. NAMEN. Catholieken 36.636 3 Socialisten 24.374 1 Liberalen i3,567 1 De toestand is nagenoeg dezelfde all te Dinant. Het liberaal-socialistisch ver bond heeft hier ook kans eenen zetel te winnen. Ondanks het triomf kraaien der anti- catholieken zal er niets veranderen ten minste in acht Arrondissementen van de elf waar er strijd is. Hoogstens twee catholieke zetels zijn min of meer bedreigd. Integendeel heb ben de catholieken groote kans van een zetel te winnen te Brussel en te Ieperen. Pilatus Daens zal onbetwistbaar zijn kassaart krijgen en full speed den Bouc- houtberg afrollen. Een onafhankelijke kan in zijne plaat» optreden. In-alle geval dus het catholiek Minis terie is verzekerd, na de kiezing van 27 Mei, eene meerderheid van 16 stem men in de Volkskamer te behouden. DEN BOUCHOUTBERG AF. Denderbode, schrijft men ons, ge bevestigt zoo stout weg dat Pilatu» Daens den Bouchoutberg met vitesse zal afrollen... Waarom niet Uit vertrouwbare bron nen hebben wij vérnomen dat zijn I aring bij de overgroote meerderheid der Bra- bantsche hopplanters niet meer braden wil. 't Is een valsche beloover, een volks bedrieger, die langs onze schouders wil naar hooger klimmer, zeggen zij.. Maar er is meer Hebt ge dan verge ten, vriend, dat over 4 jaar PILATUS bondgenoten had, namelijk, de Brussel- sche commercanten ofte handelaars met M. de Cannart d'Hamale aan 't hoofd? En die gaven hem 5.000 stemmen. Nu wordt hij in de Cantcns Assche en St. Quintens- Lennick bevochten door een zijner mede- candidaten van over 4 jaren. En deze laatste won alsdan voor hem ook een duizendtal stemmen. Maar in 1906, staat Pilatus slechts omringd van een rommel zoo van groene jannen zonder invloed. Wat ons betreft dat alles in acht geno men, twijfelen wij er geen oogenblik aan dat hij met volle vitesse den Bouchout berg zal afrollen I... En dan Naar Ca- nossa en boetveerdigheid of.... voudige sober gemeubeleerde kamer, die zoowel voor bibliotheek als voor stu deerkamer scheen te dienen. Er lag zelfs geen karpet op den geboen- den vloer, slechts eene vacht die vreemd genoeg niet in het midden van de kamer lag of zelfs niet voor den heerd, maar aan esnen kant, vlak onder eene schilderij, die reeds bij den eersten oogslag mijne aandacht had getrokken, als het eenige in de kamer dat de moeite weerd vas om te zien. Het was het poitret eener vrouw, schoon, fier, en innemend eene moder ne schoonheid, met oogen die fonkelend onder weelderige lokken van het donker ste zwart, dat schoon uitkwam tegen den rooden kraag van eene sortie die zij zich om de schouders had geslagen. Eene zuster, dacht ik bij mij zelf het is te hedendaags om zijne moeder te kun nen zijn. En ik trad naderbij om te zien of ik ook eenig spoor van gelijkenis kon ontdekken tusschen de fijne trekken van deze fiere brunette en het meer karakte ristieke gelaat van den koelen heer des huizes, dien ik nog zoo kort geleden ont moet had. Het kwam mij voor dat de schilderij wat ver van den wand hing en dat de smakeloosheid van de lijst aan de schoon heid van dit inderdaad prachtige kunst werk schade deed. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1