Donderdag 24 Mei 1906 5 centiemen per nummer. 578te Jaar 5847 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Vrij onderwijs. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Nut en wetenschap. Tuin- en landbouw. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- jaing van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter week voor i Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes landen fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving adigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, i in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen of 3*. bladzijde 50 oentiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va* dit blad. AALST, 23 MEI 1906. Als wij nagaan wat er door de kopstukken der tegenpartijen voorgesteld wordt en wat de liberale en socialistische bladen zooal schrijven, dan is het onbe twistbaar dat de kiesstrijd van Zondag aanst. ons den schooloorlog of de» heer- schende schoolvrede zal meêbrengen. De liberalen hebben nochtans in 1884 ireds eene door en door duchtige les ont vangen maar zij schijnt hen niet te hebben gebeterd. Zij weten dat de schoolknapen de mannen der toekomst zijn en willen kost wat kost de hand op het onderwijs leggen om de kinderen als godsdienstha ters op te leiden. Willen zij dus met eenige j kans de hoop koesteren voor altijd aan t bewind te komen, dan moeten zij eerst het vrij onderwijs in den grond boren. Want, het nij onderwijs is de macht der catholie- ken. Het is ook daarom dat zij zich alle opofferingen getroost hebben en nog ge troosten. In de scholen, in de catholieke gestichten worden catholieke karakters getemperd, wordt het zaad verspreid waaruit latere eiken groeien. Die oorlog tegen het vrij onderwijs moet dus niemand verwonderen maar t is heel leerzaam eens na te gaan welke mid delen onze tegenstrevers aanwenden om hun doel te bereiken. Voor M. Janson zou men twee vliegen in eenen slag kunnen dooden de scholen en de onderwijzers waar deze klooster lingen zijn. Dat is op zijn Fransch.'t heeft zoo een geur naar Combisme. Vandervelde, de hoofdman d^r socia listen, zou aan de schoolkinderen koste loos voedsel en kleederen willen geven. Dat schijnt op 't eerste zicht heel schoon, maar ziehier waar de knoop ligt de kleine gemeenten kunnen natuurlijk tegen dergelijke kosten niet op. Wat dan ge daan Subsidies geven Neen. Het bestuur der scholen aan de gemeenten onttrekken om ze rechtstreeks onder de hand te brengen van den Staat die vol gens hen een onzijdig, louter weten schappelijk onderwijs moet geven. De vrijheid der kleine gemeenten, meestal catholiek,verdwijnt dusde groote steden, meestal geus, behouden hunne vrijheid. Begrijpt ge dien fijnen trek Daarenboven de onderwijzers of onder- i wijzeressen die uit vrije normaalscholen komen zullen voortaan geene plaatsen van den Staat mogen bekleeden en de vrije scholen zullen geene toelagen meer ontvangen. Ziedaar, op het minste genomen, wat onze blauwe en roode tegenstrevers eischen. Of dit alles ons landje naar den afgrond van het Combisme zal leiden of niet, dat zwijgen zij. Wat wij echter op voorhand uit hunne verklaringen kun nen opmaken is, dat zij de vrijheid van het onderwijs den nek willen omwringen en alles onder toezicht van den Staat stellen. Welnu, wij herkennen dit recht aan de Staat niet toe. De Staat heeft wel den plicht te zorgen dat het onderwijs op eene behoorlijke manier gegeven worde, maar onze kinderen hooren ons toe en wij heb ben het recht hun eene opvoeding te be zorgen naar onzen zin. De droomkunst. De droom en verklaren met inzicht van de toekomst vast te stellen of te ontsluie ren zeggen ik heb van katten ge droomd, dat is een teeken van krakeel of ik droomde van vuilnis, een teeken van geld, dat is eene kinderachtige oefe ning waaraan wij de toepassing enkel en uitsluitelijk aan de oude dienstboden zul len overlaten. Maar eene andere zaak is bet de droo- men 11a te gaan en te onderzoeken, op welke wijze zij ontstaan en geleid wor den. Wij schrijven ontstaan en geleid wor den want, in der waarhéid, de droomen zijn bijr.a altijd den weerschijn van ui- terlijken invloed, gansch aan den wil van den droomer onderworpen. Ten einde de samenstelling der droo men te doorgronden, moet men eerst en vooral weten dat zij alleen de hersenen tot zetel hebben, waarvan de kronkelin gen (niemand die dat niet kent) met onze verschillende gaven overeenstemmen. Aldus, de kronkelingen van het voor- hoofdelijk deel zijn de zetel van ons denk vermogen in wakenden toestand. Welnu, voert er tijdens den slaap bloed heen door een bundel watte op het voorhoofd te leggen, gij zult ondervinden dat de be slommeringen van den dag u tijdens rus ten nog bezig houden. Ziehier, op het vorig voorbeeld ge steund, dc verschillende droomen die men kan bekomen, al naar gelang de houding welke men in het bed aanneemt. Om van oude zaken te droomen op de rechterzijde slapen de rechte hersen kwabben «végétatief» zijnde. Hier valt echter aan te stippen dat in dit geval de nachtmaren evenals de luide alleenspra ken te vreezen zijn. (Brown-Sequard) Om van onlangs gebeurde feiten te droomen, die bijna altijd met de gezonde reden sto ken, op de linkerzijde slapen. Mannelij ke kwabben van M. Fleury Om droo men te hebben die de zinnen streelen volstaat het zich op den rug uit te strek ken. De achterste hersenkwabben schijnen den zetel te zijn der beweegbaarheid en der gevoeligheid. De houding op den buik verstoort het evenwicht der herseHen met de gejaagdheid van hart en samen gedrukte longen te laten overheerschen en met onvermijdelijk nachtmaren te ver wekken. Die weerkaatsing van uitwendige druk king op droomende hersenen teweegge bracht, laat zich soms op merkwaardige wijze openbaren in zekere gevallen. Het is niet zeldzaam dat een nachthemd te eng aan den hals zijnde, eene nachtmare veroorzaakt in dewelke de droomer zich ziet verwurgen. Eene hand eenvoudig op het hart gelegd is voldoende om een ge voel van versmachting bij te brengen. M, Alfred Maurry, van 't Instituut, schreef laatst een leerrijk verhaal nopens dit punt. Hij was naar bed gegaan en sliep. Hij droomde dat hij onder het schrikbewind leefde en dat hij terecht stond voor de oproerige rechtbank. Ondervraging, ver dediging, veroordeeling. (Merkt de lan ge aaneenschakeling van dien droom op.) Hij werd met het karreken naar de open bare plaats vervoerd, beklom het schavot werd aan de kapblok gebonden en.... ontwaakte op den slag. En dan bevond hij dat hem die gansche tragische ge schiedenis werd opedrongen door het terecht komen op zijn hals van een voor werp dat van de zoldering losraakte en viel. Een aanwezig persoon zegde hem nochtans dat dit voorwerp daar zooeven naar beneden tuimelde. Zoodus heeft dit aangrijpend tafereel, in schijn zoolang van duur, slechts een of misschien twee seconden noodig gehad om zich geheel te ontrollen. Dit voorbeeld bewijst klaar de overdrij ving van belangrijkheid en duur der droomen in overeenstemming der werke lijkheid. Tusschen de verschillende ka rakters die de droomen bieden, is het ge val aan M. Alfred Maurry overkomen wel het zonderlingste. Dr J... De hofmesten. Duivenmest. Al de tuinbouwers kennen de hooge waarde van het duivenmest. In verschen staat heeft M. Girardin er gevonden 75 deelen water i3,ii or ganieke stoffen 2,28 zoutstoffen (phos- phaten, kalkstoffen, loogzouten) 0,61 kiezelzand, afval, enz. 8,3o stikstof. Deze rijke meststof overtreft in rijkheid de guano. Voor de fruitkultuun kunnen wij geen betere meststof, en mest dat ons weinig kost, aanbevelen en nog inzonder heid voor den wijngaard. Gebruik Het duivenmest zal niet met andere mest vermengd, maar alleen ge bruikt worden. Bij het toedienen zal men het best vermengen met tienmaal zooveel aarde of turf, er wit plaaster bijvoegende. Wij laten het in water weeken en len gen het dan nog, bij 't begieten met a/3 water op. De begietingen mogen per 14 dagen vernieuwd worden. Al wie verarmde of traagdragende boomen heeft, gebruike duivenmest en hij zal er zich van beloven, Fr. L. i3* vervolg. En eens in de rust, zette het den kin derdroom voort, glimlachend de namen Tan moeder en van Louis herhalend. En bij den kalmen slaap van het kind overwoog Irma het verledene... Sedert dien dag, op denwelken zij uit haren langen doodsluier opstond, had zij, tusschen haren echtgenoot en haar kind, het geluk gesmaakt, moeder te zijn. Maat wat al onweerswolken hadden reeds dit jonge voorhoofd verduisterd 1 Wat al tra nen had zij reeds in het geheim gestort. Had die lachende toekomst, die zich voor haar zoo vol hoop vertoonde, hare belofte nagekomen 0, ja, zij was altijd blij, de gelukkige moeder, de aangebeden gade, en daar door voor elks oog, in het bezit van het volmaakete geluk... Maar christene moeder zijnde, had zij reeds meer dan eene reden om ernstig te vreezen voor het geluk van haar kind. En eenen zoon, dien zij zoo zeer voor den graaf verlangde, een kleinen Michaëlhad God haar niet geschonken. Hoewel in dat tijdstip het katholiek geloof in Rusland niet zuchtte onder het juk van het schrikbewind, gelijk onder de vroegere regeeringen, toch was er bijna verplichting dat de hooge ambte naars van het keizerrijk en de officieren der kroon, de overtuiging van hunne vorsten deelden en den grieksch-schisma- tieken eeredienst beleden, de eenige, die door hen erkend was, op straf van zoo niet naar Siberië verzonden te worden,dan toch in ongenade te vallen en alle recht op de keizerlijke gunsten te verliezen. Het huwelijk van graaf Wladriroff met eene catholieke Fransche vrouw was, men herinnere zich dit, enkel door Hunne Ma jesteiten toegestaan, op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de zonen die zouden ge boren worden, aan den Staatsgodsdienst zouden behooren, en met de geheime hoop, de jonge gravin tot den zelfden godsdienst over te halen, hoop door de keizerin duidelijk genoeg te kennen ge geven. Ook, sedert den dag, waarop Irma, ge trouw aan haar geloof, zich de koelheid der vorstin op den hals had getrokken, door te weigeren de schismatieke diensten in de keizerlijke kapel bij te wonen, had Michaël sombere uren, die noch de zoete woorden van zijne vrouw, noch de stiee- lingen van zijn kind vermochten op te beuren. Deze uren waren soms gevolgd van on verklaarbare uitvallen, waarover Irma zicht echter niet beklaagde, maar die, dit gevoelde zij, altijd bij deze sombere en zwijgende ziel hieruit voortkwamen, dat hij zich gekrenkt gevoelde omdat zij niet het geloof beleed, dat hem was opgelegd. Zooals te voorzien was op het bal aan Molk als verf. Afgeroomde melk, dikke melk, karnemelk, doch ook zoetemelk kan men voor de bereiding van verf gebruiken deze soort van verf is zeer duurzaam en goedkoop. Bij de be reiding is op te merken, dat men slechts zooveel gereed maakt als men voor een dag noodig heeft. Op 4 i/a liters melk neemt men 2 3(4 pond Portland-cement, en voegt hiarbij zooveel rood Venetiaan- scheverfpoeder, totdat men een goede verf bekomt. Ook verfpoeder van andere kleuren kan men gebruiken. De melk houdt de verf aan de oppervlakte, doch de cement zakt dadelijk, zoodat men flink moet roeren eer de verf gereed is. Heeft men geverfd, zoo is de verf na 6 uren opge droogd als maanden oude olieverf. Men heeft gezien, dat bij gebouwen welke voor 20 jaren op dusdanige wijze geverf waren, het hout bijna geen veranderingen had ondergaan. Volle melk is beter dan karnemelk of afgeroomde melk, omdat ze meer olie bevat die 't cement vast maakt. Neemt men in plaats van melk water, dan brokkelt de cement de verf gemakke lijk af. Wat zeggen de socialisten, de boe zemvrienden der liberalen De socia listen zullen zich wreken op de processiën hof, waar de graaf haar naartoe geleid had. korts na hare terugkomst van de hu welijksreis, was het gebeurd, Verda, sinds dien gravin Renoslaw geworden, was, even als de markiezin de Haule, hare beste vriendin geworden, terwijl Meche- line voor wien zij van eerst af eenen van zelf opgekomen afkeer had gevoeld, voor haar eene wezenlijke vijandin was, die haar met verborgen haat vervolgde, om dat zij haar niet vergeven kon dat zij, door hare jeugd en schoonheid, het hart van Michaël had veroverd, haar alzoo, op den dag van haar huwelijk alle hoop ont nemende, het fortuin en den naam der Wladiroffs meester te worden. Dien dag had Mecheline aan Irma een eeuwigen haat gezworen en niets ver hinderde haar, dien te voeden. Dit wist Irma wel, en juist dat was het, wat haar zoo zeer verontrustte. Zij beefde bij de gedachte aan de droeve voorgevoe lens die zich eens konde verwezenlijken, en weende. Maar nu was 't uur niet van weencn. Zij moest hare tranen terug dringen, zij moest haar kind eenen kus op de wangen drukken en zich leveren aan hare kame nier, om zich te laten tooien voor de ont vangst van dezen avond. Immers, moet zij niet, voor het genoe gen van haren man, zich tooien in al den glans harer bekoorlijkheid En eenige oogenblikken later stond zij te midden der groote zaal, die schitterde van spiegels en lichten, om de eer waar te nemen met eenen takt en een zwier, wel ke den graal eenen glimlach afdwongen die haar alweer gelukkig maakte... VI De maanden die verliepen pakten meer en meer de sombei e wolken boven het hoofd van gravin Wladiroff samen. Het onweer was daar, dichtbij, drei gend haar geluk te vernietigen. En de jonge vrouw, die het zag naderen, gevoel de zich onmachtig het te bezweren. Niet meer te tellen waren de sombere stilzwijgende uren, de uitvallen zonder aanleiding van graaf Michaël. Wat zij wel kon tellen, waren zijne vriendelijke woorden. Somtijds nog drukte hij, in eene op welling van gevoel, beurtelings zijne vrouw en zijne dochter aan de borst maar die gevallen waren kort als de blik semstralen en bijna altijd gevolgd van een stilte, somber als de donderwolk. Op andere tijden stond bij plotseling op terwijl hij sijne vrouw van zich afstiet en zijn dochterken gebood zich te verwij deren. En dan, zijn paard doende zade len, galoppeerde hij wild door bosch en veld, Irma in doodelijken angst alleen latende. Vruchteloos drong de gravin het ver driet in haar gemoed terug, streed zij met teedere krachtdadigheid, zich teeder, lief hebbender toonende dan ooit. En dan scheen Michaël nog zooveel te lijden, vluchtte haar nog hardnekkige. godsdienstige uittochten. Wij zullen er voor zorgen dat zij Diet meer op straat kunnen komen. (Furnémont.) Vandervelde zegt van zijnen kant De ontchristening, de vergoddeloozing van 't volk zal immer ons doel zijn. Vooruit, schreef Kerken en ka pellen zullen in puin gelegd worden of tot voorraadzolders :en danszalen her schapen. Le Peupl* Men moet den priester tot aan den autaar bevechten. Niet waar, ze zijn tegen den Gods dienst niet Beloven.... maar doen Wij liberalen, zoo beloven zij, willen zuiver algemeen stemrecht en evenredige ver tegenwoordiging I... En als de liberalen meester waren, stemden ze wetten om kiezers af te schaffen en toen de catbo- lieken 't algemeen stemrecht instelden, riep de liberale hoofdman Frère Orbsn in volle Kamer uit, dat de werklieden niet weerdig waren om kiezer te worden, want dat ze hunne stem voor 'nen drup pel genever zouden verkoopen Kiezers, begrijpt ge de liberale charla tans 1 TTocrpIpn °nze Aalstersche A.CgulCU« roodjes hadden toch zoo veel leute, hunne roode zieltjes liepen er van over. Ze hingen aan 't lokaal De roode Leeuw, een plakkaart eene kegelbaan verbeeldende. De kegelaar is een liberaal, zoo wat op Janson gelijkende en de kegels zijn de catholieke ministers.... Al onder het opschriftNu is 'ter meé gedaan 1 Men heeft goed te kijken en te blijven kijken, men ziet geen enkele kegel om vallen. Te Brussel en te Antwerpen is nu eene andere plakkaart in antwoord op de muren verschenen. Zij verbeeldt de zelfde kegelbaan met den zelfden blauw-rooden kegelaar en de zelfde ministerieele kegels. Maar de kegelaar ligt te spartelen op dit gedeelte van zijn mensch waar de rug van naam verandert en de kegels zetten hem een neus. Daar onder als opschrift Ze kegelen nu al 22 jaar en nog nooit is er een kegel gevallen. Zouden onze roodjes dan door deze jrofecy zoodanig getroffen zijn dat ze lunne liberale plakkaart in den prondel- hoek hebben geworpen Au Commerce, zegt men ons, hangt ook de liberale kegelplakkaart Past op voor de waterlanciers Welke mogen toch de geheime be weegredenen zijn, dacht zij, die hem zoo doen handelen Eilaas, maar al te spoedig vernam zij het raadselwoord. Mecheline, wier liefde voor den graaf vergrootte met vrees van ongetrouwd te blijven, had nog niet alle hoop verloren, want zij was onbekend met de onont bindbaarheid van het catholieke huwe lijk. Zij hoopte op de vernietiging van zijn huwelijk met de vreemdelinge zooals zij de jonge gravin noemde. En met helsche behendigheid, de zwak ke zijde van den graaf kennende, stelde zij alles in het werk, om in die intrigue te gelukken en werd hierin door de hui chelachtige Frida op bewonderenswaar dige wijze geholpen. Zeer gezien door da keizerin, was de eeredame begonnen met hare aandacht te trekken op Irma's afwezigheid bij de schismatieke plechtigheden in de keizer lijke kapel. Slim drong zij er op aan dat, indien de keizer haar verplichtte, er aan wezig te zijn, zij ongetwijfeld, getroffen door de plechtigheid van den griekschen eeredienst, dezen spoedig zou aankleven en omhelzen. De vorstin, die tot dan toe hare gunsten voor de gravin niet gespaard had, was zeer gekrenkt door deze hoewel eer biedvolle weigering, de diensten in de hof-kapel bij te wonen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1