Donderdag 51 Mei 1906 5 centiemen per nummer. 578te Jaar 5849 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. SCHITTERENDE ZEGEPRAAL van cath. Ministerie Nut en Wetenschap. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter wiek voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Mon schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen ep 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bü acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 3o MEI 1906. 1 IT8LAGEDI der kiezingen van 27 Mei igo6. Brussel. Gekozen 9 catholieken, 7 liberalen, 5 socialisten. De liberalen win nen een zetel van de socialisten en dezen laatsten dien van Pilatus Daens die, lijk wij het voorzegden full speed den Bouchoutberg is afgerold.... En of het aan Judas is gejond geworden En of er aan toegejuicht is geworden te Aalst en elders. Dadelijk werden hier honderde huizen bcvlagd. De onafhankelijktn en Daens zijn dus te Brussel de verslagenen van den dag. Pilatus schrijft, volgens hij aan een opsteller van Le XX' Siècle zegde, zijne duchtige afkoking toe aan 3ooo stemmen die hij van de liberalen ver hoopte en niet verkreeg. In 't Canton van Assche, zegt hij, be kwam hij maar i5oo stemmen in plaats van 4 5ooo die hem.... toekwamen.... Die hemtoekwamen Neen, neen, Pilatus uw rijk van schelden, lasteren, liegen en bedriegen is uit... De Braban ders kenden u nu wat beter En Pilatus gaat zijn strijd voortzetten tot der dood... Er zal veel volk van verre staan naar te kijken. Nu, onze Pie, voegde hij er bij, is groote babbelaar genoeg om over alles te zeeveren Leuven. Ondanks 't cartel gekozen 4 cath. 1 lib. en 1 soc. Nijvel. Gekozen 2 cath. 1 lib. en en 1 soc. Antwerpen. Gekozen 7 cath. 5 lib. en 1 socialist. De catholieken verliezen een zetel ver overd door de liberalen. De cath. verloren 4000 stemmen gege ven aan de scheuringlijst van kleine nee- ringdoeners door de liberalen verwekt. Mechelen. Gekozen 3 cath. en 1 lib, Turnhout. Gekozen 3 cath. Brugge. Gekozen 3 cath. en 1 lib. De hulp der Daensisten die hun groen zieltje aan de liberalen tegen duimkruid hadden verschacherd en daarbij 't schan dalig liegen van Het Recht heeft niet gebaat. 14' vervolg. Zij toonde er hare ontevrendenheid over, door eene zeer in 't oog springende koelheid, die voor Irma des te gevoeliger was, omdat zij tot nu toe met gunsten overladen was geweest. Natuurlijk liet Micheline niet na, die naderende ongenade aan graaf Michaël te doen opmerken, wetende in hoe hoogen graad deze man zijne vorstin en haren godsdienst vereerde. Irma is ondankbaar tegenover Uwe Majesteit, en dat valt mij pijnlijk, zegde hij wel eens tot de keizerin, wanneer de -ensturen hem soms in vertrouwelijk samenzijn met de vorstin brachten. Arme graaf I... Wat moet gij lijden, gij die mij zoo geheel en al toegewijd zijt De plechtige bekeering van den graaf en de gravin Renoslaw, het ontslag des graven van den post, dien hij in het russische leger bekleedde, en hun vertrek naar Frankrijk, dat alles was voor de gravin WladirofT, aan dewelke wel met eenige reden die gelukkige gebeurtenis werd toegeschreven, het teeken voor eene Onverborgene vervolging. Op bijzondere aanhitsing van Miche- Oostende-Veurne-Dixmnde. Ge kozen 3 cath. en lib. Buyl. Yperen. Gekozen 2 cath. en 1 lib. Thielt-Rousselaere. Gekozen 4 cath. Al 't liegen en bedriegen, al 't be- leedigen, 't schelden en '1 lasteren van het blauw-rood-groen orgaantje De Thielt- sche Werkman a heeft niet geholpen. Hier ook hebben de groene volksfoppers hun judaszinltje verpast. Kortrijk. De officieële uitslag i3 gekozen 3 cath. 1 lib. en 1 soc, gezel De Bunne die 6282 voorkeur stemmen be kwam terwijl Leeuwke Plancquaert er slechts 4000 vereenigde. 't Leeuwke heeft zich lijk een waar kerstekind door de socialisten laten in de doekskes doen. Wij dachten dat hij lee- per was. Bij de proclamatie zegde de heer Voor zitter van 't hoofdbureel dat er reklamen waren ingediend tegen onregelmatighe den begaan te nadeele van de cath. lijst en die zeer gegrond schijnen te zijn. De Kamer zal dus tot een volledige herop telling van al de stembrieven moeten overgaan. En deze zal, zoo verzekert men, ten voordeele der catholieken uitvallen. Vooruit heeft weinig vertrouwen in de verkiezing van socialist De Bunne daar er maar i/t stem te zijnen voordeele zou zijn. Namen.Gekozen 2 cath. radicaal en 2 soc. De cath. verliezen een zetel, Dinant-Philipstad. Gekozen 2 cath. 1 lib. en 1 soc. De cath. verliezen een zetel. Aarlen-Marche-Bastenaken. Ge kozen 2 cath. en 1 lib. Neufchateau-Virton. Gekozen 1 cath. en 1 lib. De algemt-ene uitslag is dus de catho lieken verliezen vier stemmen, indien de heroptelling te Kortrijk de toestand aldaar niet veranderd. Het cath. Ministerie beschikt dus van heden af over eene meerderheid van 12 en later, ongetwijfeld bijna, van 14 slem- men na verificatie der kiezing van Kort rijk. Na den geweldigen blauwen rooden- groenen stormloop mag men het een schitterende zegepraal heeten. Leve het cath. Ministerie Aalst. De afkoking van Pilatus Daens is gansch ons Arrondissement door met uiterste vreugde vernomen gewor den. line ontving. WladirofT van wege de keizerin het bevel, te eischen, dat de gravin, ten minste in schijn, met den catholieken godsdienst zou afbreken, op straf van een dekreet te zien verschijnen, waardoor zij tot eene veeljarige verban ning veroordeeld werd. Wees standvastig, graaf Irma is vrouw en bemint u; zij zal plooien, zegde de keizerin, hem dit dwangbevel gevende. De graaf was niet zoo zeker van dit welgelukken. Hij herinnerde zich het woord, eens door Irma gesproken in al de kracht hunner jonge liefde Niemand dan God, WladirofT, kan ik meer bemin nen dan u I En onvrijwillig deed de herinnering aan dit woord, den toon waarop het ge sproken was, den blik waarmee het ge paard ging, hem sidderen het gaf hem een voorgevoel van de neerlaag, die hij te gemoet liep, in den te leveren strijd. Arme WladirofT I hij ook was op dit oogenblik zeer ongelukkig. Moest Irma, zooals hij vreesde, weigeren aan dit zon derlinge bevel te gehoorzamen, dan was het waarschijnlijk dat hij, zelf genoopt zijn gedacht, daarover te doen kennen, zou verkiezen, hoewal met spijt, de bal lingschap met de gravin te deelen. Maar, och hij durfde er zelfs niet aan denken zijn dienst in het leger hield hem te Sint-Petersburg gebonden en de keizer sou niet buiten de diensten van zijnen gunsteling willen. De betooging van Maandag avond met den ouden en jongen Bok was ont zagwekkend. Drij muziekkorpsen en 3ooo deelnemers waaronder talrijke jonge juf fers. Er heerschte geestdrift men kan niet meer. De liberalen hebben gepoogd de manifestatie te storen door gefluit, op verschillige punten en vooral aan hun lokaal, a Au Comte d'Egmont om aldus vechtpartijen te verwekken. Maar men heeft de liberale ruziestokers laten fluiten en bepaalde zich erbij aan de fluiters het fluitje te ontrukken of ze een bonk op de toet te geven dat het tuig tot in de keel drong. Op de Graanmarkt is een blauwtje dat achter een boom stond beurze te ge ven zeer aardig gevaren men gelooft dat 't fluitje langs onder terug is te voorschijn gekomen. Als 't vuur in den wind was gestoken en er gevaar was zich de kneukels te ver branden, zijn de groote liberale heeren, de opstokers, als gewoonte naar hunne pijpen getrokken... 't Is lafheid Dank aan de tusschenkomst van den heer Burgemeester zijn verscheidene bot singen vermeden geworden. Pilatus Daens die bij brief aan den heer Burgemeester verzocht had dat chipka zou beschermd worden tegen de cath. manifestanten om reden dat de zwa ger van Groene Pie er ernstig ziek ligt, hield eene meeting aldaar voorzeker om de gevraagde rust testoorenen dan, als martelaars, medelijden te kunnen verwek ken. Maar 't was loensch In 5t liberaal lokaal ter Markt werkte men met lichtbeelden om 't volk van den stoet verwijderd te houden en heerschap Leveau hield er eene redevoering. De catholieken hadden weer eens overwon nen dank aan list en bedrog. Maar Cies uit de Kerkstraat die dat vernam zegde te recht Wat moeten de liberalen toch onnoozel knoppen zijn om ze zoo 22 jaar lang bij den bok te kunnen zetten. En waar zijn, Cies Zondag aanst. komen wij over alles terug. Men verzekert ons dat de liberalen ook maandag avond wilden manifesteeren op 't zelfde uur als de catholieken en dat de heer Burgemeester de Gendarmerie en ons vrijwillig Pompierskorps heeft moe ten ter hulp roepen Wilden de liberale heeren dan toch hunne woede in vechtpartijen koelen Medeburgeis overweegt het eens goed. De liberale chefs wilden vechtpartijen verwekken die gij en uwe zonen zoudt te betreuren gehad hebbenEn valsche getuigen treft men in dergelijke gevallen talrijk aan bij kerels zonder God noch gebod....'t Is meer dan eens bewezen geworden. Onze liberalen hebben dijnsdag avond eene betooging gehouden om hunnen triomf te vieren. Wij hebben er niet tegen dat onze vijanden aldus triomferen in 't jaar één als de uilen nog eens zullen preêken, zul len ze dan zoo ver gevorderd zijn als van daag. Waaruit de rood-blauwe stoet was sa mengesteld, moeten wij niet zeggen onze medeburgers kunnen er zoo goed over oordeelen dan wij. Bestatigen wij dat de liberale stoet op f>?.en e.nkel punt van zijnen doortocht met vijandige betoogingen werd bejegend van wege de catholieken. Een enkel gefluit werd gehoord, aan den cath. Kring, Merkt, verwekt door uitdaging van- libe rale ezelskoppen. Wij komen er op terug. Het was Januari. In de vinnige koude deed de graaf, wanneer hij het keizerlijk paleis verliet, eene lange wandeling te voet. Zoo groot was zijne opgewonden heid dat, indien men hem gevraagd had, of het koud of warm was, hij op die vraag niet zou hebben kunnen antwoor den. Eensklaps herinnerde hij zich dat den zelfden avond door den Keizer een prach tig feest in de Ermitage zou worden gegeven voor het hof en de officieren der kroon Moest hij er nu toch zijne jonge vrouw mede naartoe leiden I... Welk onthaal zou haar daar wachten Dit denkbeeld bracht hem een oogen blik tot kalmte. En bij grondig nadenken besloot hij, haar er henen te leiden. Volgens het verlangen van haren echt genoot besteedde Irma de Valdeuf meer zorg aan haar toilet dan gewoonlijk. Haar kleed van zilvergaas, versierd met engelsch borduursel, was opgetrost door eene guirlande van mosrooskcns,die zwierig de borsten de schouders omslin gerde en vervolgens op den langen sleep viel en zoo een bekoorlijk geheel vormde. Michaël, wilt gij even mijnen arm band vast maken vroeg de jonge vrouw met hare harmonievolle stern. Neen, moeder, laat mij dit doen Ik zal het doen mag ik Gij zult dat niet kunnen, lieve Daarbij, bet is tijd om slapen te gaan, ten DIKKE MENSCHEN. Er bestaat in Afrika, in het Engelsche grondgebied, gelegen tusschen den Indiscben Oceaan en de Groote Meeren, een land dat men onder de benaming van Karagoué aan duidt. Dat land blijft nog de bakermat, de academie om het beter uit te drukken, van de menschelijke zwaarte. De streek werd nog door weinige reizigers bezocht, maar zij die haar doorkruisten, Speke, onder andere, de ontdekker, geven er vreemde beschrijvingen van Tijdens een bezoek dat ik bij den broe der des konings aflegde, vertelt Speke, vond ik dezen prins in gezelschap zijner bijzonderste vrouw. Dat mensch bleef bij mijne verschijning gerust op hare zit plaats verwijlen en wel met reden, zij kon niet opstaan omdat hare armen te zwaar wogen. Aan de gewrichten dezer lede maten hing een verbazend gewicht malsch en zacht vleesch. Hoewel men mij den leefregel, door deze dame gevolgd, zeer ernstig had aanbevolen, werd mijne ver wachting verre overtroffen. Eene prinses zooals deze kan slechts op handen en voeten loopen dat is de opperste eer voor 't schoone geslacht. Ik vorschte de bestemming uit der groote kuipen vol melk, die zich daar veel bevonden c Daarvan komt al die rondheid, ant woordde de prins, het is met de vrouwen, van kindsbeen af, met melk op te prop- minste, zoo gij wilt dat ik u uwen kus in uw beddeken kome brengen, antwoordde de gravin. Het kind ging gehoorzaam henen. Michaël en Irma bleven alleen. Met bevende hand hechtte hij den kostbaren armband om haren pols vast en, de blanke hand tusschen de zijne geklemd houdend, bracht hij die tot tweemaal toe aan zijne lippen. Irma trok verdrietig de hand terug, zachtjes haren man in het gelaat starend en vroeg Zijt gij ziek, Michaël Ziek... neen,neen...slechts bezorgd, ziet ge Indien gij wilt, vriend, zullen wij niet naar de Ermitage gaan. Ik ben er integendeel op gesteld, u er henen te leiden, entwoordde hij leven dig. Maar wij zullen er niet lang blijven... Ik moet u spreken over eene ernstige zaak. Een onbepaalde ongerustheid maakte zich van de gravin meester. Michaël nam plaats naast haar in een rijtuig, dat het paar in korten tijd naar het winterpaleis voerde. Weinig werd er gedurende den over tocht gesproken. En toch had Michaël dat zoete gevoel, zoo dikwijls door hem in woorden uitgedrukt, woorden, die Irma niet meer te hooren kreeg. Een gemurmel van bewondering pen, dat wij van haar onze vrouwen ma ken, ons en ook onzen rang waardig. De melk, in dosis van ten minste zeven liters per dag toegediend (men is zelfs tot 12 liters per dag gegaan, naarmate het gestel van den patient) en met de zittende houding samengevoegd, moet gemakke lijk zulke» uitslag in het leven roepen. Men stelt reeds wetenschappelijk eene verhooging van gewicht van a5 p.h. vast, met een desis van vier liters per dag in de sanatoriums en in een betrekkelijk korten tijd. Maar men moet nu niet gelooven dat alleenlijk de melk den onmisbaren factor is tot menschelijke zwaarlijvigheid. Zekere lichaamsgesteltenissen worden uitermate vet zonder oogenschijnlijke oorzaak. Lodewijk XVIII was onbekwaam ge worden tot gaan. Frederik I, van Wur- temberg, kon slechts bij eene tafel schui ven die breed gebekt was. Bij esn Engelschman, Sponer, die een messteek in den buik van 12 cent. diepte ontvangen had, bestatigde men dat de huid en het vet alleen doorboord waren. In i853 stierf te Batavia een planter, die 3a 1 kilos kilos woog. Te Lincoln heeft men een echt monster tentoongesteld, met een ge wicht van 274 kilos en 4 m. 04 lichaams- omtrek. In de artsenijschool te Parijs, bewaart men het afbeeldsel van Maria Claye, in het Hotel Dieu, in dienst van Dupuytren gestorven. Zij had een lichaamsomtrek van 1 m. 66 en eene gestalte van 1 m. 64 hoogte. Maar de koning der koningen der vette menschen was toch een Engelschman, Hopkins. Hopkins woog 990 Engelsche ponden, wat juist gelijk staat met... 448 kilos I Het zal wel onnoodig zijn hierbij te voegen dat al deze wondermenschen slechts een kort bestaan genieten van af het oogenblik waarop hunne toenemen in gewicht de volle ontwikkeling bereikt. Zij stikken letterlijk. Dr. J... Bedriegers. Op O. L. H. Hemel vaart deelden de socialisten te Schaarbeek aan de kerk Siate-Maria omzendbrieven uit, waarop in groote letters te lexen stond Catholieken stemt voor nummer 6, uw nummer van over vier jaren. De socialisten poogden dus de Brus- selsche catholieken in dwaling te bren gen en te doen gelooven dat hunne lijst op nummer 6 staal en niet op nummer 2. Gemeen kiesbedrog en gemeene kerels die zulke middelen gebruiken. ruischte door de salons, bij de aankomst der jonge gravin. De ongenade, die haar bedreigde, werd in de verschillige groepen zijdeling be- sproken.en uit meer dan eenen blik sprak voor degenen, die hem. verstonden, een eerbiedig, zelfs een bewonderend mede lijden, terwijl bij anderen een moeielijk verborgen leedvermaak over den aan staanden zegepraal, op het gelaat zicht baar was. Dit alles ontsnapte Irma niet en, te zamen met een links en rechts opgevan gen woord was dit alles genoeg om haar in eer.c stemming te brengen die scherp afstak bij de feestelijke omgeving, en die nog erger werd bij de ijskoude ontvangst, waarmee de keizerin haar bejegende. Toch hadden hare treffende schoonheid en zachten blik het voorhoofd der vorstin een oogenblik ontrimpeld. Haar gelaat was zachter en den graaf [roepend, zegde zij met gemaakte vriendelijkheid Welnu, graaf, zullen wij overwin nen Ik heb Uwe Majesteit niet tijdig genoeg verlaten, was het nederig ant woord,om er nog over te kunnen spreken. Ik verlang dat gij mij morgen reeds vroeg goed nieuws brengen kornet, zegde zij, teiwijl zij hem met een gebaar toela ting gaf om zich te verwijderen. De graaf werd verlegen en korts nadien loide hij zijne jonge vrouw weg. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1906 | | pagina 1