Donderdag 7 Juni 1906 3 eentiemen per nummer. 37"e Jaar 3851 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De doode hand. De onaf hankelijken te Brussel. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va* dit blad. AALST, 6 JUNI 1906. Even als andere anticatholieke organen gaf onzs armtierige Dendergalm meer maals lucht aan zijnen godsdiensthaat door hevige aanvallen tegen de kloosters. Gewoonlijk zijn het de zoogezegde onrechtveerdigheden door de doode hand veroorzaakt die het onderwerp uitmaken der liberale aanvallen. Welnu, 't is ezelachtige dwaasheid al wat de geusche organen uitkramen. De doode hand bestaat immers in België niet voor de geestelijke genootschappen of kloosters. Maar dat de liberale scribenten ons eens de kloosters aanwijzen, buiten de gasthuiscongregatièn die goederen van doode hand bezitten. Wat verstaat men door doode hand Men verstaat daar door eene instelling of eene gemeenschap die eigendom kan bezitten en door de wet afgescheiden is van de leden welke van de maatschappij deel uitmaken. Dus zijn het de leden per soonlijk niet die bezitten maar wel de maatschappij of 't klooster. Wanneer een der leden sterft is er geen overzetting van eigendom en moe ten er geen erfenisrechten betaald worden. En 't is juist daarom dat men die eigen dommen goederen van doode hand heet. De Staat, de Provincie, de Gemeente, het Bureel van Weldadigheid, de Gods huizen, de Kerkfabrieken, de Gasthuis congregatiën, gelijk de Zwarte Zusters hier te Aalst, bezitten eigendommen van doode hand. Nu al de Gasthuiscongregatiën in gansch België bezitten 8o5 hectaren grond die goederen van doode hand kunnen genoemd worden 8o5 hectaren 't is eene kleinigheid als men bedenkt dat de Staat meer dan 120,000 hectaren en de gemeenten samen meer dan 290,296 hectaren bezitten en hier te lande 1,419,790 hectaren aan bij zonderen behooren. En die 8o5 hectaren tot wat einde wor den ze gebruikt Om zieken, gebrek- kelijken en ouderlingen te herbergen en bij te slaan in hunnen nood. 8o5 hectaren Maar hoeveel hectaren bezit geus Crombez, de razende Doornijk- sche papenvreter Niet minder dan n36 hectaren, 96 aren en 75 centiaren lands, weiden, bos- schen, wind-, water- en stoommolens, steengroeven zonder zijne aandeelen in verscheidene winstgevende zaken meê te rekenen. Wij weten waartoe de 8o5 hectaren der zoogezegde kloosters gebruikt worden. 7 ou de armtierige Dendergalm nu kunnen uitleggen hoe de papenvreter Crombez de inkomsten van zijn uitge strekte bezittingen benuttigt. Dan zullen wij kunnen oordeelen of zijne bijna 1137 hectaren nuttiger en heilzamer zijn voor de samenleving dan de 8o5 hectaren der doode hand, waartegen de liberalen hunne woedende aanvallen richten. 't Woord is aan u, armtierige 15* vervolg. Zij leed zichtbaar. Haar gelaat was bleek geworden en de glimlach op haren mond had plaats gemaakt voor eene uit drukking van diepe droefgeestigheid. Gij hebt mij te spreken, Michaël vroeg zij zacht, hare hand op den arm van Michaël leggend, toen zij weer naast elkaar in het rijtuig zaten. Ja, lieve Irma, maarniet hier. Wat ik u te zeggen heb, is te ernstig. Weer zwegen beiden. Eene groote zwaarmoedigheid maakte zich van de vrouw meester. Onder haren pelsmantel sidderend sloot zij de oogen, als om niet te zien hetgeen naderde want een voorgevoel zegde haar dat iets treurigs op handen was. Michaël nam hare hand en staarde, bij de klaarte van de lantaarn, die het rijtuig verlichtte, langen tijd in dit lieve, en zoo zeer geliefde gelaat, alsof hij dcszelfs uit drukking hadde kunnen vergeten en het dus zoo vast mogelijk in zijn geheugen wilde prenten. Toen het rijtuig onder de poort van het paleis Wladiroff stil hield, deed het staken der beweging Irma de oogen ope nen. Zij bloosde licht en een vluchtigen Het Nieuwsblad, orgaan der Brussel- schs Onafhankelijken, bespreekt den uit slag der kiezingen als volgt De partij der Onafhankelijken, die eene partij van orde is en, getrouw aan de grondbeginselen waarop ons Staats wezen berust, de vrijheid van geweten eerbiedigt en hardnekkig voorstaat, ziet niet zonder genoegen dat eene catholieke regeering aan 't hoofd van het land blijft. a De Onafhankelijken zien immers daarin de waarborg dat de godsdienstvrij heid en de vrijheid van onderwijs niet in gevaar zullen worden gebracht overi gens, onze lezers weten nu genoeg dat, op dit gebied, de onafhankelijken trouw ter zijde willen staan van elke regeering die gezegde vrijheid eerbiedigt en hand haaft. Verder is onze wensch dat onze nieu we Kamer degelijk werk levere, door een vooruitstrevenden weg op te gaan en de talrijke wetten van stoffelijken aard, die door de politiek op het achterplan wer den geschoven, spoedig te behandelen en in te voeren. Hier nogmaals mag de regeering op de ondersteuning der Onafhankelijken rekenen, telkenmale zij daartoe pogingen zal aanwenden. Van ons programma, zooals wij het gedurende den kiesstrijd hebben uiteen gezet. zien wij geen duimbreed afmoes ten wij er van afwijken, dan zouden wij ons gegeven woord verloochenen en onze innige overtuigingen met voeten treden. Eene blinde, stelselmatige oppositie heeft men van ons niet te verwachten. Wij zullen voortgaan met goed te keuren wat dient te worden goedgekeurd, het kome van de regeering of van eene andere zijde wij zullen tevens met kracht wer ken om de denkbeelden, die in ons pro gramma zijn uitgedrukt, steeds meer ingang te doen vinden onder het volk. d Onze politiek van vrijheid, recht, vooruitgang en vrede zetten wij onver poosd voort, wart steeds meer zijn wij overtuigd dat alleen die politiek vrucht baar zijn kan voor ons land I Met dergelijk politiek programma zou den de Onafhankelijke beter doen, den ken wij, zich in de rangen der Catholieke bewarende partij te scharen. Spijtig dat men tot geen verbond is geraakt te Brus sel tusschen de Catholieken en Onafhan kelijken, de liberalen of socialisten zouden een zetel min hebben en Pilatus Daens zou met nog meer vitesse den Bouchout- berg zijn gerold Wat hunne gazetten zeggen over den uitslag der kie/.ingen. Onnoodig te zeggen dat de libyule ga zetten, die zoo zeker waren het ministerie omver te werpen, de lip laten hangen. Zij trachten zooveel mogelijk zich zei ven te doen gelooven dat de liberalen ge wonnen hebben, maar dat gaat hun slecht af. De Flandre libérale zegt Het Vlaamsche land komt in bewe ging 't is zeker In meer dan een arrondissement van West-Vlaanderen heeft de tegenpartij de overwinning gemaakt. Nochtans zal er eene nieuwe kiezing moeten plaats heb ben om over de maat te geraken. Binnen vier jaar, zullen dezen die zich hebben laten afschrikken door het Combism, begrijpen dat zij bedrogen ge weest zijn en ze zullen niet ver moeten zoeken om de bedriegers te vinden. 1» De Flandre geeft de catholieken dus nog eenen pacht van vier jaren, zij rekent niet op de kiezing van binnen twee jaar ze weet wel dat er dan voor den blok niets tc winnen is, maar wel te verliezen. Journal de Gand. Het catholiek gouvernement blijft bestaan, weerstand biedende aan den ge- weldigsten stormloop dien het ooit te ver duren had. Als de regeering aan dat geweld weer staan heeft, dan moet ze sterk staan, en 't is te voorzien dat de blauw-rood-groe- r.en haar zoo spoedig den voet niet zullen lichten. ÏNDÉPBNDANCE, De brutale uitslag is dat wij hoop ten de clerikale regeering omver te wer pen, dat deze nauwelijks geraakt is en dat zij nog recht staat. De Indépendance legt de schuld daar van op het kartel, waarvan zij reeds vóór de kiezing gezegd heeft dat het eene fout was. Jounal de Liêge. Het orgaan van wijlen Frère-Orban keurt eveneens het kartel af, zeggende I Het anti clerikaal kartel is de Belgi sche nabootsing van den Franschen Blok, doch de kiezingen van Zondag bewijzen dat hetgeen in het Voltairiaansche en ra- dikale Frankrijk mogelijk is niet past voor een catholiek en gematigd volk GELIJK HET BELGISCH VOLK IS. Chronique. Het artikel waarin dat Brusselsch vrij denkersblad den uitslag der kiezingen beoordeelt, is een hevige uitval tegen de evenredige vertegenwoordiging. De uit slag zegt de Chronique, is niet de wil door het Belgisch volk uitgedrukt, want k De evenredige vertegenwoordiging, ten minste zooals zij is ingericht, wijzigt maar al te veel dien wil. Zij schijnt eer der uitgevonden te zijn tegen de meer derheden dan voor de minderheden. Ten slotte eischt de Chronique het een- namig stelsel. Het blad is echter ondank baar jegens de evenredige vertegenwoor diging, aangezien dat stelsel aan de libe ralen, die in de Kamer niets meer waren, reeds zes en veertig zetels heeft geschon ken, zijnde meer dan het getal waarop zij volgens hunne kiesmacht, aanspraak te maken hebben. Réformb. Het orgaan der Brusselsche progressis ten spot met den bluf zijner confraters, vóór de kiezing zeggende De teleurstelling onzer kameraden, die de volledige verlossing hoopten, is vandaag zoo onuitlegbaar als hunne hoop van gisteren ongegrond was. Verder valt de Réforme, evenals de Chronique, de evenredige vertegenwoor diging aan en werpt M. Lorand den vol genden steen naar het hoofd M. Lorand die, met verscheidene liberalen, een akkoord sloot met de catho lieken om dat schoon kiesstelsel in te voeren, behoudt zijnen zetel te Virion en zal hem voor geheel zijn leven behouden. Het is echter die troost niet die aan het land het lijden dat het verduurt en de afschuwelijke regeering waaronder het zucht zal doen vergeten I M. Lorand kan heter voor doen. Ook de liberale Vlamingen krijgen hun zaad. De Réforme snauwt hen toe Droevige zaak 1 Verlichte mannen als M. Karei Buis doen meê in dien misdadi- gen veldtocht. Men spreekt van de gelijkheid der talen, alsof dat wezenlijk de zaak ware I Doch, de woorden bedriegen. Degelijk heid der talen dat klinkt goed. In we zenlijkheid zetten de flaminganten het werk voort der verstikking van het zoo schoon, zoo machtig, zoo krachtdadig, zoo werkzaam en zoo kunstvaardig Vlaam sche volk. Welnu, daar is het nu, uw afgezon derd, ongenaakbaar en ondoordringbaar Vlaanderen 1 Op 't oogenblik dat de liberalen stroo tjes leggen, om de gunst der Vlamingen te winnen, is het goed om weten met welke gevoelens het liberalism te hunnen opzichte is bezield. De Réforme zegt het ons vlakaf 't is beter dan, gelijk een deel harer liberale confraters, zich achter een Vlaamgczind masker te verschuilen. glimlach overtoog haar gelaat, toen zij voelde hoe de hand van Michaël de hare drukte. Zij raakte met de andere hand haar voorhoofd aan, als om de herinnering aan iets treurigs weg te wisschen, dat haar overvallen was in de dommeligheid, die haar gedurende den rit had overmeesterd, en die haar iets had doen voorgevoelen gelijk eene aanstaande scheiding lang als het leven, die tusschen hen begon. God 1 dacht zij, moest die droom eens waarheid werden I... Zij ging haren man voor op den mar meren trap, die naar hare vertrekken leidde, en ging haar salon binnen. De jonge vrouw liet den pelsmantel van de schouders zakken, en op den canapé plaats nemend, zegde zij, met eene lichte trilling in de stem Spreek, Michaël ik luister met alle aandacht. De graaf, naast haar ineenzakkend, omvatte haar met zijnen krachtigen blik, vol liefde en teederheid. Bemint gij mij... veel... altijd...? vroeg hij langzaam. Zeker, vriend. Heb ik 11 het recht gegeven, daaraan te twijfelen Neen, lieve, zeker niet Maar het is noodig dat ik het u nogmaals hoor zeg gen, eer ik u het bewijs vraag van eene liefde.... gereed om alles te weerstaan. De ontroerde blik der jonge vrouw schitterde van teederheid. O, Michaël geloof mij. met genoe gen zou ik mijn leven geven, om een bewijs te geven van mijne liefde voor u. Uw leven Dat is niet noodig voor mijn geluk, Irma. Voor mij zou het leven zonder u tienmaal erger zijn dan de dood... Maar de zaak is zoo bezwaarlijk niet er is enkel spraak, voor mijne rust, en ook voor de uwe, die, moet ik het zeg gen, ernstig bedreigd is, er is enkel spraak, zegde ik, van eene kleine opoffe ring, eene wijziging van uwe denkwijze, van uwe overtuiging. Ik versta u niet, zegde de jonge vrouw nog bleeker wordend. Gij zult mij spoedig verstaan, lieve. Luister De bekeering van Andreas en Vera Rcnoslaw, in welke het bewezen is dat gij eene belangrijke rol hebt gespe eld maakt u verantwoordelijk aan de misdaad van ongetrouwheid aan het vaderland en verraad jegens onzen keizer, waaraan onze vrienden zich hebben plichtig ge maakt. 1 Het decreet dat hen voor een zeker getal jaren de landen van het Russische rijk ontzegt, geldt ook u. Maar ten aan~ zien van de diensten, die ik aan het land en aan de keizers bewezen heb,heeft Hare Majesteit de keizerin van onzen goeder tieren keizer uwe genade bekomen... maar op eene voorwaarde. Zult gij die aannemen Mag ik ze kennen Zeker, bet is voldoende, om volle dige vergiffenis te bekomen, dat gij u ont houdt, ten minste nog in het openbaar, de catholieke kerkdiensten bij te wonen en u regelmatig te vertoonen in de kapel van O. L. V. van Kasan. Nooit, Michaël nooit I... O, vriend zijt gij het, die mij eene dergelijke laf heid aanraadt De ontroering en de weemoed, die een oogenblik geleden de jonge vrouw zoo zachtzinnig maakten, hadden nu plaats gemaakt voor eene mannelijke krachtda digheid. Zij was opgestaan, en haar an ders zoo zachte blik schitterde met een vuur, dat haar heel en al veranderde. Dc graaf nam hare hand weer en, haar zacht dwingend,weer neer te zitten, zegd- hij Blijf kalm, lieve Irma, blijf kalm Hetgeen ik u vroeg is toch, goed be schouwd, zoo moeilijk niet, dunkt mij... zeg I Mijn geweten verzet zich er tegen, vriend ik kan niet verraden. Gij verzekerdet mij, een oogenblik geleden,dat gij uit liefde tot mij uw leven zoudt geven. Ik vraag u nu slechts, ai- stand te doen van een vooroordeel zoo gij mij waarlijk bemint,is 't nu het oogen blik, om dit te bewijzen. De zaak is niet zoo moeilijk. Wat ik zegde, Michaël, was geen ij del woord... God is mijn getuige, ging zij langzaam en plechtig voort, dat geene opoffering, geen lijden voor mij te zwaar VERLOVINGSGEBRUIKEN. In sommige streken van Holland, dient de sigaar om eenehuwelijksaanvraag te doen. Ziehier hoe daarbij te werk wordt ge gaan De jongeling klopt aan de woning van het meisje waarmede hij zou willen ver loofd zijn. Hij draagt eene uitgedoofde sigaar in de hand en wanneer de deur geopend wordt, vraagt hij een stekje. Eenige dagen later komt de jongeling nog eens met eene uitgedoofde sigaar. Nu weten de ouders wat de jongeling het schild voert en nemen hunne voorzorgen. Komt hij eene derde maal, een stekje vragen, dan geldt zulks als eene huwe- lijksaanvraag in regel. Wordt hij als ver loofde door de ouders aanvaard, men geleidt hem plechtig binnen huis en stelt hem in tegenwoordigheid van het meisje dat hij als vrouw verlangt. Wordt de huwelijksaanvraag niet aan- genomen, dan sluiten de ouders onmid dellijk de deur, zoohaast de sigaar aange stoken is. De afgescheepte minnaar mag dit als eene bepaalde weigering aanzien. In het eeste geval doet de jongeling zijne huwelijksaanvraag terwijl hij, bijna zonder veipoozen, aan de sigaar trekt, Biedt het meisje hem eene sigaar aan, dan mogen de trouwpapieren zoo spoedig mogelijk gereed gemaakt worden. zou wezen, om het u te bewijzen. Maar, wat gij mij vraagt, is onmogelijk, onmo gelijk. En zij vouwde de handen samen. Mijn leven behoort u toe, Michaël, geheel en al maar mijne ziel en geloof behooren God. Uw geloof Maar, lieve Irma, be veelt uw geloof dan niet te gehoorzamen aan uwen echtgenoot, aan wien gij dit overigens gezworen bebt, en vooral aan uwen souverein, die in zijne Staten de opperste meester is over de gewetens en over de harten Nu, op dit oogenblik smeekt uw echt genoot, maar de keizer beveelt, denk er aan I Eene heilige vrijmoedigheid straalde op het wezen en den blik van de jonge gravin. Gij vergist u, Michaël 1 God heeft zich, en dit voor het heil zijner schep selen zelf, het meesterschap over de zielen voorbehouden, antwoordde zij met zoete stem. Maar bedenk toch, welke toekomst u wacht, Irma, zoo gij gehoorzaamheid blijft weigeren. Bedenk toch, terwijl het nog tijd is, ik bezweer het u I... Eene harde ballingschap zal plotseling dit leven van geluk en zaligheid afbreken, dat gij mij hebt toegelaten u tc bezorgen. De ballingschap schrikt mij niet af, Michaël, dat verzeker ik u. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1