Groote Tombola Ditjes en datjes. Rechterlijke kronijk. Stad Aalst.-Werkbeurs AELST. Allerhande nieuws. Een priester vermoord. (Petit Bleu). VOOR DEN HOEST BORSTSIROOP DE PRATERE ten voordeele der maatschappelijke werken van den Anti- sooialistischen Werkliedenbond van Gent Trekking van 3 Juni. De obligatiën van de leening der Stad Gent, zijn gewonnen door de nummers 86,821 en 413,331. 't Is de schuld der boe ren. Vóór de kiezing werd het hon derden keeren in de liberale gazetten ge schreven De buiten is met ons wij hebben daar machtig veel vooruitgang gedaan. Eilaas Nooit stemde de buiten zoo wel als nu nooit kregen de catholieken er zooveel stemmen. Ook zijn de franmagons om uit hun vel te springen, 't Gaat nu weer in de liberale gazetten van stomme boeren alhier, ezels aldaar, enz. Deze week nog lezen wij in de Petit Bleu, dat de boeren KIESVEE zijn. Vrienden van den buiten, onthoudt dat. 't Zal nog kiezing zijn. Gij ziet nu, eens te meer, hoe dat de liefde der liberalen gemeend was Gij deugt niet, in de oogen der franc- ma9ons, omdat gij weigert uwen God en uwe vrijheid te verloochenen, 't Is eene eer voor u. (Gaz. van Brugge). 4*4 Wat geniale man toch? Groene Pie die onder andereu reeds ontdekt heeft dat de Lange Zoutstraat te Aalst op de Groote Markt uitkomt of uit geeft omdat men daar destijds zout pleecht te verkoopen dat de Schotsche millio- nair Hope op reis naar Italië, daar zoo zot geworden is als een mispel en meer andere hoogst merkweerdige domme stre ken, komt nu te ontdekken dat de bloe- mekens in de weiden gras eten.... Wie het niet gelooven kan of wil neme De Werkman van i Juni of Het Land van Aelst van 3 Juni 1906 en zal er lezen De klare waters van den Dender met zijne bevallige kronkels, die zoete visselkes in dien Dender, de groene weiden die hem omzoomen, die mil- lioenen bloemekens die daar gra- zen. Ouff 1 En zeggen dat die vierkante zeeveraar ons, Vlamingen van den lande van Aalst, ter Volkskamer vertegenwoor digt.... Maar geduld nog twee jaar, en uil twee wordt ook opgelaten Onze Aalstersche roodjes ofte winkelpolitiekers, die de onnoozeleers zoo fijnekens weten uit te buiten, zeggen dat de afkoking van Pilatus Daens bij hen en ook bij de liberalen een hevigen haat verwekt, omdat hij hierdoor van zijne broodwinning is beroofd. Maar wie draagt er de eerste en groot ste schuld van Niemand anders dan Pilatus zelf... Pilatus was twee maal Jesuit, twee maal seculiere priester.... Waarom bleef hij niet volherden in den levensstaat die hij vrijlijk verkoos Ja, waarom Uit grensloozen hoog moed en onverzadelijke baatzucht. Pilatus Daens heeft zich hals over bolle in den politieken strijd geworpen en door leugentaal, bedrog en valsche beloften gelukte hij in zijne onderneming, maar eindelijk heeft hij 't lot ondergaan dat fataal aan alle volksfoppers beschoren is en ten eeuwigen dage blijven zal... Pilatus Daens wordt gestraft langs waar hij gezondigd heeft. 't Is dus zijne eigene schuld... Onze roodjes schrijven in Vooruit van 4 Juni 11. De val van wied Daens is een hevige schok voor de christene democratie, die, in 't leven geroepen om de socia- listen tegen te werken toch maar een tijdelijk bestaan kon hebben, en hij zal veel bijbrengen om die partij van 't po- litiek terrein te doen verdwijnen. Doch het is ontegensprekelijk waar dat de opkomst dier partij veel goeds heeft bijgebracht om den weg op den buiten te banen zij deeft gezaaid 1 en wij (socialisten) zullen oogsten.» Dit is eenvoudig de herhaling van 't gene Anseele vroeger zegde, namelijk, dat de Daensisten de wegen zouden ope nen langs waar de roode vlag in Vlaan deren ging dringen. En juist hierom, gaan onze roodjes voort, wenschen wij dat er in ons arron- dissement eene gezamenlijke werking tot stand kwam, en dat Priester Daens op de lijst van 't cartel opnieuw als kamerlid zou verkozen worden, want zijne verkiezing is de dood van Woeste en de razernij der catholieke partij. Er zal veel volk komen naar kijken tot zelfs de vijf ezelskoppen 1 En, voor zijn goed aan de oppositie partijen gedaan zou men Pilatus toeko mend jaar in den Gemeenteraad moeten kiezen, voegen de roodjes er bij. Maar als hij toch zoo veel goed doet aan de oppositiepartijen en bijzonderlijk aan de roodjes dan ware het eene dwaas heid voor hen hem niet mildelijk te onder steunen... En dat zullen ze ook doen. Socialist Destrée komt voor te stellen dat de roode volksvertegenwoordigers hem jaarlijks 5o fr. van hunne vergoeding of jaarwedde zouden afstaan. Heerschap Pantoffel zegde verder dat men voor hem eene inschrijving openen gaat- Nu dit zijn de oppositiepartijen hem toch wat verschuldigd voor de diensten die hij, als bondgenoot, haar bewees. Onzo groote confrater Het Handels blad Stelt de vraag Zal hij dit blauw rood geld aanveerden Waarom niet Immers hij heeft wel de 80 lx aak opgestreken die de francmacons in de logie te Parijs voor hem rondge- haald hebben. Hij was er hoegenaamd niet vies van, alhoewel die 80 frank hedendaags juist de waarde hebben van de 3o zilverlingen die Judas van de joden ontving... Wat van de liberalen, wat van de roodjes en eene omhaling in de macon- nieke logiën, daarmeê ware hij er uit voor dezen zomer en zou hij aan 't zee strand kunnen paradeeren. Nu 't is te vreezen dat het maar voor een tijdje zijn zou, want ongelukkiglijk al oordjesbij- ters zegt La Chronique. En dan, Pilatus, als de rood-blauwe koe droog valt, luister naar goeden raad doe boetveerdigheid iets wat wij u uit der harte toewenschen 4*4. De socialistische drukpers. Noch in Le Peuple, noch in Voor uit» is er een enkel woord van afkeuring, een enkel woord van verontweerdiging te vinden over den afschuwelijken dynamiet- aanslag te Madrid. Le Peuple zegt enkel dat het eene dwaze, onbezonnen daad is, die toch niets aan de politieke toestanden kan veranderen en die enkel de gevoelens van vaderlandsliefde en koningsgezindheid zal aanwakkeren. Maar een woord, een enkel slechts om den aan slag zelf te brandmerken, dat nietHet feit dient wel eens aangestipt te worden. 4*4 ONZE MEDEBURGERS hebben de twee manifestaties gezien, de catho lieke en de liberale,die de verledene week plaatsgrepen en dus kunnen oordeelen langs welke zijde de uitdagers, de rust verstoorders te vinden zijn 1 Op 't Esplanadeplein, aan 't Sint-Mar- tinuscollegie, had er een opstootje plaats; de adjunct-commissaris Gits en de briga dier Colson kwamen er tusschen om orde te doen heerschen, 't gene hunne plicht was. En wat gebeurde er De chefs der bende, MM. J. De Blieck en G. Leveau beschuldigden de beide agenten van uit daging en ophitsing, 't Is de Policie die uitdaagt schreeuwden zij... Waren de liberale manifestanten dan toch op rust verstoring en betreurlijke opstootjes uit Waren ze misschien razend kwaad om de verachting die deftige lieden voor de blauw-roode bende zichtbaar lieten blij ken Wie kan er aan twijfelen 4*4 Vrouwenstemrecht. Onze Volksvertegenwoordiger M. Woeste, heeft in een gesprek met een opsteller van het catholiek orgaan Le Croix van Parijs, daags na de kiezingen van 27 Mei 11. het volgende verklaard Het is mogelijk dat wij zullen ge- noodzaakt worden het meervoudig stemrecht af te schaffen. Maar... in dit geval zullen wij tot het uiterste gaan wij zullen ook het stemrecht aan de vrouwen verleenen. In princiep ben ik vijandig aan de inmenging der vrou- wen in de politiek doch salus po- puli suprema lex, het heil des volks is de opperste wet. Indien wij het meervoudig stemrecht niet kunnen behouden, zullen wij het stemrecht zoo algemeen maken dat onze tegenstrevers er zullen in verdrin- ken. Voorzeker zullen de socialisten dit bij treden, want meer dan eens verklaarde Vooruit zich overtuigde voorstaander van 't vrouwenstemrecht. 4% LIBERALE BELEEFDHEID. Vóór de kiezing houden al de liberale bladen voorzichtig den bek in de plui men. Geene brutale aanvallen tegen den godsdienst, geene beschimping of belee- diging der buitenlieden. Nauwelijks is de kiezing voorbij, of de kwajongens der liberale drukpers kunnen hunne verkropte woede niet langer in- toomen De Nieuwe Gazet, een liberaal blad van Antwerpen, durft het volgende schrij ven over den toestand in het arrondisse ment Ieperen, waar, zooals men weet, in de kiezing het statu quo behouden is, 't is te zeggen, twee catholieken en een liberaal gekozen leper is het eenig arrondissement in het land, waar de menschen blijkbaar dommer en dommer worden. Als ze daar nog tien jaar zoo blijven.... vooruitgaan, dan loopen ze op hunne vier pooten en eten hooi. Een bundeltje hooi zou der. schrijver van zulke ezelarij wellicht ook niet ten onpas komen. De brusselscheChronique onderscheidt zich natuurlijk in dien wedstrijd van be- leedigingen tegen de boeren. Zij noemt de buitenkiezers 0 de ellendigste, onwe- tendste, de bekrompenste bevolking die er bestaat, zonder gezichteinder, zonder ideaal, eene lijdzame massa, eene kudde slaven, gehoorzamend aan het minste gebaar van een pastoorskleed (1?!) De buitenkiezers zullen zich op tijd en stond die beleedigingen herinneren. Zij zien nu in alle geval dat de liberalen ten hunnen opzichte nog altijd dezelfden zijn en hun enkel lof toegesproken hebben gelijk de vos van de fabel tot de raaf. Maar in de fabel was het de raaf die zich liet foppen, terwijl het hier de liberale vossen zijn, die, ondanks al hunne slim me streken, door de boeren afgevangen werden. 4*4 LIBERALE VERBLIND HEID.— De liberale Gazette van Brus sel schrijft dat de dynamietard van Madrid niet zoozeer voor doel had den jonge koning Alfonse te treffen, dan wel de clerikale overheerscbing die hij vertegenwoordigt 11! 't Is zeker ook de clerikale overheer- sching die de anarchisten hebben wil len treffen in Umberto I, koning van Italië, in M. Camot, president der Fran- sche Republiek, in M. Mac-Kinley, pre sident der Vereenigde Staten 11 De liberale bladen moeten waarlijk van alle gezond verstand beroofd zijn om zulken onzin te kunnen schrijven. En wat dan te denken van de lezers dier bladen, die zich zulke dwaasheden laten opvrijzelen I Die zijn misschien niet on geletterd, maar in alle geval zjjn zy dom 1 Vervalschte boter. Maria Saeys, herbergierster en winkelierster, te Aalst, om hare boter vervalscht te hebben is veroordeeld tot i5 fr. boete. Honoré Sonck, landbouwer te Letter- houtem, heeft boter vervalscht en is ver oordeeld tot 15 dagen gevang en 5o fr. boet. Worden gevraagd Een Bakkersgast, 2 Huisschilders. 1 Schoenmaker, 1 Stoker-machinist, 1 leer jongen Gareelmaker, Breisters voor grof en fijn werk. Vragen werk. 1 Magazijnier, voor Breiwerk. 1 Schrijn werker halve gast, Werklieden voor alle werk. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande MEUBILEERING Karei. VAU DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.— Spoedige bediening. Creemboter. Markt van Zaterdag 9 Juni 1906 120 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer. den 3oo klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2410 kilogr. Zie notarieele annoncen op de 4® bladxijde. PROGRAMMA VAN 'T CONCERT welk zal gegeven worden op het kiosk ter Groote Markt, alhier, op Zondag 10 Juni 1906, om 11 1/* uren voormiddag, door de Fanfaar der Kweekelingen van 't Leger onder het bestuur van M. Vanderlinden. i° Notre Colonel, marche militaire, Muldermans. 2° LesTrois mousquetaires, ouverture, Hanmann. 3° Polka de Concert, pour deux pistons, Renard. 4° Les saltimbanques, Ganne. 5° Malle-poste, galop, Gobbaerts. Aalsterselie bond der oud leerlingen van de Broeders der Christe lijke scholen. Morgen Zondag 10 Juni, 's namiddags na het Lof, algemeene ver gadering met muziek. PROGRAMMA VAN 'T CONCERT welk zal gegeven worden op het kiosk ter Groote Markt, alhier, op Donderdag 14 Juni 1906, om 8 l/t uren 's avonds door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenssens. i* Marche de Concert. Ruelle. 2° La Muette de Portici, ouverture, Auber. 3° Fantaisie-Ballet, Parès 4® La Houssarde, valse, Ganne. 5® Fantaisie Romantique, Le Montagne. Plaatselijk belang. Gan sche bladen van ver nieuws mogen in ons blad verschijnen, maar meestentijds daar zulks ons niet raakt, nemen wij er geenen aandacht op, maar wanneer het een plaatselijk feit geldt, betreffende een per soon van Aalst stellen wij er aanstonds belag in, want wij zijn getrouw aan ons land en zijn welzijn is ook het onze en hetgeen onze buurman zegt is altijd goed om te weten. Mme V. De Bolster, 16, Moorselsche- baan te Aalst, zegt onsSedert zes maan den leed ik aan de nieren, ik had hevige pijnen, mijne nachten waren bewogen en 's morgens stond ik altijd vermoeider op dan daags te voren, ik had soms zoo duizelingen dat het mij scheen of ik ging alle oogenblikken vallen niettegenstaande menige middelen bekwam ik niet de minste verlichting en ik wanhoopte niet meer wetende wat doen, toen ik van de Foster Pillen voor de Nieren hoorde spreken, verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker, en ik beproefde ze onmiddel lijk. Goed beviel het mij want na verloop van den derden dag ondervond ik eene groote verlichting in gansch mijnen toe stand en na de eerste week gevoelde ik niet meer de minste pijn, al mijne smar ten waren als bij too verslag verdwenen. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren «geve van dezelfde soort als die welke Mme De Bolster gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken be komen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Alge meen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenberg- traat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 18. Erembodegem-Terjoden. Maan dag 2° Sinxendag, had de plechtige in haling plaats van den E. H. De Paepe, eerste Pastoor dezer nieuwe parochie. De feestviering was algemeen geen huis of 't was bevlagd of versierd. Triomfbogen en talrijke jaarschriften. Een stoet be staande uit 56 ruiters en 62 rijtuigen kwam den E. H. De Paepe, ter Dekenij onzer stad afhalen. Groote volkstoeloop en alles liep ia vrede en orde af. Roeds heeft Groene Pie meermaals herhaald dat er tot over 200 jaren, te Ter joden eene kruiskerk bestond volgens de overlevering en de uitdelving. In de ge schiedenis der Gemeente Erembodegem door de heeren de Potter en Broeckaert is er geene letter te vinden aangaande eene kerk te Terjoden er bestond zelfs geen kapel merkweerdig genoeg om aan te stippen. Wij gelooven dat Groene Pie als waarheid aanschouwt al wat er hem door 't hoofd vliegt of wel zich door den eenen of anderen neuswijs laat beetne men. Overreden. Te Bavegem, ter Dorpplaats is Woensdag avond de kleine Van Eeckhout, scholier, oud 5 jaren, door den tram het hoofd verpletterd. De genaamde Frans Saey gaf op Sinksen te Wichelen een rondeke in de herberg van Raymond De Beek en liet een bankbriefje van 20 fr. wisselen. Toen hij naar huis ging, werd hij aan gevallen, zijn geld ontnomen en duchtig geslagen. Erg gevecht. In de Trapstraat, te Sottegem, is tusschen verscheidene jon gelingen een verwoed gevecht ontstaan. De genaamde Camiel De Zutter, van Strijpen, heeft verscheidene steken in het hoofd bnkomen. De gendarmen hebben een naarstig onderzoek ingesteld. Delbaize Broeder» O®, DE LEEUW. De lekkere chocolaad der Boteresses die zulken eerlijken bijval ter Tentoonstelling van Luik heeft gehad, is nog te koop in onze succursa len. (2) Het gemartelde kind te Dendermon- de, dat verleden week verlaten thuis werd gevonden, terwijl zijne moeder de her bergen afliep, is overleden. Het gerecht heeft de lijkschouwing bevolen. Demoeder zal vervolgd worden. Een inwoner van Schaarbeek, die met de zangmaatschappij naar Parijs was geweest had zijn zoontje gedurende dien tijd bij bloedverwanten te Putte geplaatst. Toen hij met de zegepralende maat schappij van den prijskamp terugkeerde, vernam hij dat het kind door een ongeluk in het water gevallen en verdronken was. Twee heeren en eene dame kwamen in een hotel nabij de Zuidstatie te Brus sel en vroegen om eene jonge bovenmeid te spreken, wier naam en adres hen door een plaatsinghuis was bekend gemaakt. Zij boden haar eenen post aan in het buitenland, waar zij veel geld zou winnen en schoone kleeren dragen en niets doen dan eene dame op de wandeling verge zellen. Het meisje vroeg tijd tot nadenken en verzocht het drietal, een paar uren later terug te komen. En bij hunne terug komst werden de drie duivelbekoorders door eenen middelerwijl verwittigden agent herkend als blanke slavinnenhan- delaars en naar het policiebureel geleid. Daar wilden zij beweeren, dat zij het meisje slechts tot eene wandeling hadden uitgenoodigd. De trein Oostende Brussel werd nabij Wetteren met steenen aangevallen. Het kijkglas van de locomotief werd ge broken en de machinist erg aan het hoofd gekwetst. Policie en parket onderzoeken de zaak. Opgepast, lezers, voor de zilveren tweefrankstukken derFransche republiek, met het beeld der Semeusb, waarvan er valsche in omloop zijn. De comble is dat het echte zilverstuk ken zijn, met talent nagemaakt, doch 8 gram wegend in steê van 10. Als ze met andere stukken gemend zijn is het onmogelijk ze er uit te halen en zelfs op de Nationale Bank heeft men er ontvangen en uitgegeven. Wanneer men de stukken afzonderlijk heeft, valt hun licht gewicht in 't oog en ziet men dat de randen niet regelmatig zijn. Te Nevele woonde sedert ruim twee jaren de priester Dujardin, met zijnen vader en zijne zuster. Hij was geboortig van Kortrijk en 41 jaar oud. Dinsdag morgend moest de E. H. Dujardin de eerste mis doen te Vosselare, dorp op een iotal minuten van Nevele. Hij was daar niet op het gestelde uur eu de eerw. heer pastoor van Vosselare deed zelf de eerste Mis. Hij dacht dat de eerw. heer Dujardin zou komen om de tweede mis te doen. Deze kwam niet en de eerw. heer pastoor zond een misdienaar naar het huis van den heer Dujardin om te vragen wat er haperde. Het was dan ruim 7 ure de 70-jarige vader Dujardin was juist opgestaan. Daar zijne dochter niet te huis was, ging hij zelf naar de kamer van zijnen zoon. Hij zag seffens dat deze niet te bed geweest was. De grijsaard had een voorgevoel dat er iets schrikkelijks moest voorgevallen zijn. Alleen dierf hij niet onderzoeken wat er scheelde, en hij begaf zich bij den heer notaris Van Roy, zijn gebuur. Hunne hovingen palen aan elkander en zijn met een poortje in gemeenschap. De heer Van Roy ging mede met den heer Dujardin en samen begonnen zij het onderzoek in den hof of liever het park. Zij bemerkten weldra dat eene dikke peers, een zware vermaakpeers in den vijver geplant was. Dat deed hun denken dat er dieven 's nachts in den vijver gevischt hadden. Zij onderzochten de peers nader en be vonden dat zij bij middel van eenen haak vastgebonden was aan eenen overhangen den boomtak. De haak werd losgemaakt en de peers bovengehaald. Van onder aan de peers was het lijk van den ongelukkigen priester vastgebon den 1 Men verbeelde zich de ontsteltenis van de twee heeren. Seffens werd de policie verwittigd en geburen kwamen bij. De priester was verwurgd bij middel van eene koord, die 3 maal rond zijnen hals was gebonden. Zijne voeten waren samengebonden bij middel van zijnen singel, voor zijnen mond was eenen neus doek gebonden om het schreeuwen te beletten. Een geneesheer stelde vast dat het slachtoffer eenen slag op het hoofd heeft ontvangen. Men heeft het tuig, waarmede die slag werd toegebracht, gevonden het is eene ijzeren roede die als steekband dient voor den stijl van het hekje van den groen sel hof. Het gelaat van den vermoorde was reeds erg gezwollen en ijselijk verwron gen Het lijk werd in de verandah neerge legd. Er is vastgesteld dat de misdaad ge pleegd is in den groenselhof, een 60-tal meters van den vijver. Het lijk is naar het water gesleept. Er zijn niet te veel sporen van voet stappen, rraar een der daders ten minste had kloefen aan. De drijfveer der misdaad is diefstal geweest. Dujardin was verdwenen aan een poortje, dat uitgeeft op den steenweg naar Vosselare heeft men 1 fr. en 20 cen tiemen vinden liggen. Priester Dujardin had den naam altijd zeer veel geld op zak te hebben. Hij was zeer vrijgevig, al te vrijgevig wellicht. Zondag laatst had hij nog aan eiken per soon die hem eenen Zaligen Hoogdag ging wenschen eenen frank gegeven. Daarom was hij over het algemeen zeer gaarne gezien. De moordenaars hebben zijn gouden uurwerk niet meegenomen. Het was stil gevallen op 12 1/2 ure. De gouden nijpbril van den E. H. Dujardin is ook verdwenen. Misschien is hij in het water gevallen. Men zegt dat het slachtoffer op het leven verzekerd was voor 800 duizend franks. Priester Dujardin was Maandag naar Kortrijk, zijne geboorteplaats geweest naar de H. Haarprocessie, en van Deinze- statie naar huis gehaald door de kinderen Steenkiste. Te huis heeft hij geavondmaald en daarna heeft hij met zijnen vader eene wandeling gedaan in zijn park. Na 9 ure is hij met zijnen vader terug gekeerd in huis zijn vader en de meid hebben zich te bed begeven en priester Dujardin is teruggekeerd in den hof cm zijne sigaar geheel uit te rooken. Omstreeks 10 ure is hij in herberg In den Vos geweest bij de Michiels om om vogelzaad te koopen. Die herberg behoort ook aan hem toe en is in gemeenschap met zijn park door een poortje. Verder weet men niets meer van hem. Priester Dujardin had de gewoonte 's zomers 's avonds zeer laat in zijnen hof te wandelen hij was gewoonlijk verge zeld van eenen grooten hond, die hem zeer genegen was. Die hond lag Dinsdag morgend ge bonden. De haak waarmede de peers vastge bonden was aan eenen boomtak, hing gewoonlijk in den een of anderen boom. Men zou daaruit moeten besluiten dat de moordenaars niet onbekend zijn in den hof van MDujardin. Het bonnetje van het slachtoffer is in den groenselhof gevonden. De E. H. Dujardin is redemptorist geweest te Roeselare, maar heeft deze Orde verlaten om wereldlijke priester te worden. Over enkele dagen had hij nog zijn portret laten trekken bij den fotograaf Emiel Dhossche te Nevele. Enkel een portret is afgewerkt, dat in de vitrien staat. Het lijk was met eene koord van onder aan de peers gebonden. Ziehier eene veronderstelling hoe het drama zich kan hebben toegedragen De E. H. Dujardin is kort na 10 ure bij Michiels vertrokken. Volgens de geneeskundige vaststellin gen zou hij omtrent 10 1/2 ure gestorven zijn. De moordenaar moet hem dus overval len hebben in den groenselhof, in bedwel ming geslagen met de ijzeren staaf dan zijne voeten samengebonden, en zijnen neusdoek voor den mond dan gesleept tot aan den vijver. Daar heeft hij de zakken doorzocht van het slachtoffer hij heeft hel penne- mes van M. Dujardin weggeworpen, met zijn mes de koorde der boot afgesne den en zijn eigen mes laten vallen. Met de koord heeft hij de keel toege haald het slachtoffer aan de peers ge bonden en vervolgens alles in het water geworpen. Daarop is hij vertrokken. Vraagt overal de fijne genever Rigolo. Vraagt overal de echte Vlaamsche Elixir, stokerij Bekaert, 't is de beste en gezondste. Ook Vlaanderen krijgt zijn deel in de nieuw ontdekte steenkoolmijnen. In de kleine gemeente Meylegem een dorpke van 410 zielen zijn de machienen opge steld voor het boren naar de kolenlaag. De werkzaamheden zullen te naaste week beginnen. Bij een bruiloftsmaal te Roeselare ontstond twist tusschen twee genoodig- den. De aanwezigen wisten echter de ruzie te bedaren doch later herbegon het spel en niet lang duurde het of de twee vijanden rolden vechtend onder de tafel. Daar nu de andere genoodigden voor elke der twee vechters partij trokken, werd het gevecht algemeen. En de mes sen die eerst gediend hadden om runds gebraad te snijden, dienden nu om elkaar knopsgaten in de huid te maken. Een der vechters is met twee doodelijke steken in den hals en in de zijde opgenomen. Een andere werd aangehouden. Een blad van Luik maakt melding van eene zonderlinge geschiedenis, die in de rue Hocheporte, in die stad, voor viel en die, hoe grappig ook voor den lezer, veel minder ^aangenaam moet zijn voor de personen, die er de helden van zijn. Eene winkelierster zag een proper ge kleed jongsken binnen komen met eenen brief in de hand, dragende den naam, voornaam en adres van haren zoon. Meenende dat de knaap met eene' bood schap voor hem kwam, deed zij hem wachten en stelde hem middelerwijl nog verscheidene vragen, op welke hij hard nekkig weigerde te antwoorden. Toen eindelijk de jonge heer thuis kwam, zegde de winkelierster Ziedaar de heer, dien gij wacht. He kind sprong van den stoel, liep den jongen heer te gemoet, omvatte zijne beenen, roepende Bonjour papa Men oordeele over de verstomming der oude winkelierster, welke schier in on macht viel op den stoel die achter den toog stond. De zoon trok een lang gezicht en de kleine ging voort Ik ben vandaag zeven jaar. Moeder heeft mij in den trein gezet en mij naar hier gezonden met dezen brief. Werktuigelijk opende de jonge heer den brief en las Ik zend u uwen zoon terug dien ik nu zeven jaar den kost heb gegeven gij moogt hem houden. Handteekening en adres ontbraken en de kleine, ondervraagd door moeder en zoon, antwoordde onveranderlijk dat zijne moeder hem had gezonden en dat het noch naam noch woonst wist op te geven. Men zal niet hoeven te vertellen wat huiselijk tooneeltje nu volgde, te meer nu andere personen', die in den winkel kwamen, begonnen te vinden dat het kind op den winkelierszoon geleek. Na lang over en weer praten begon men zich eindelijk te herinneren dat de zoon over zeven jaar soldaat was en in den omtrek van Brussel in garnizoen lag. Men besloot den kleine te Luik in eene kostschool te plaatsen, tot men zijne naamlooze moede r zal hebben gevonden. IS DE wereldberoemd. Hij alleen geneest zonder gevaar, ter wijl andere onbekende pillen, tabletten of andere siroopen, schadelijk zijn voor het hart, maag, nieren, en de longvezeltjes verbranden. De siroop De Pratere bevat geene schadelijke stoffen, stopt niet op, en mag zelfs door de kinderen genomen worden, want hij geneest ook de kink hoest in 10 dagen. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Oostende, bij den uitvinder Od. De Pratere die overal verzendt tegen een postbon van fr. 2,50 (5o centiemen meer voor port), alsook te Aalst, bij deapothekers De Valc- keneer en Callebaut, Het doodrijderskronijk schijnt voor al de specialiteit van de provincie Namen te worden, het verblijf der toeristen in die schilderachtige streken onmogelijk te ma ken. De automobilisten gedragen zich hier als in een overwonnen land. Na Gemblou-Lonzée volgt nu Cier- gnon. Een doode, twee gekwetsten. De slachtoffers zijn ditmaal M. L. Mon- noyeur, aannemer te Brussel, Léon Francq, zijn schoonzoon, houtkoopman te Antwerpen en de echtgenoote van den laatste. Beide familiën, te samen eene groep van i5 personen uitmakende, keerden dinsdag terug van een tochtje in de Ar dennen. Zij waren gezeten in drie auto mobielen. Tusschen Ciergnon en Vignée kwam eene andere automobiel aangereden en deze haakte in de wielen dergene, waarin MM. Monnoyeur en Francq, alsook Mev. Francq en een chauffeur gezeten waren. De schok was zoo hevig dat M. Francq en de chauffeur over de baan vlogen, ter wijl de dame en M. Monnoyeur in het gelaat gekwetst werden door de glas scherven. De chauffeur stond nagenoeg onge deerd op, doch M. Francq, die inwendig gekwetst was, moest in eene naburige her berg worden gebracht, waar hij des nachts ten 2 ure den geest gaf. Men denkt dat de dood meer veroor zaakt is door den schrik dan door de bekomen wonden. De automobiel die het ongeluk veroor zaakte, reed weg met verdubbelde snel heid, zonder dat men er nog iets van te hooren kreeg. Het is te vermoeden dat het in die voorwaarden niet langer bij zulke dramas zal blijven, maar dat het volk op gevoe lige wijze zich op de beschaafde barbaren zal wreken, indien zij zelf niet aan de wetsbepalingen willen gehoorzamen. En dan zullen de deftige auto- en velo- rijders mee de dupe van de historie zijn. Te Lonzée is die wrok der boeren reeds begonnen. De boeren hadden over den weg eene wezenlijke barricade gemaakt bestaande uit kasseien en baksteenen. De gendarmerie deed den hinderpaal verdwijnen, maar deze was een uur later weer opgericht. Om te bewijzen hoe dit snel rijden een wezenlijk openbaar gevaar wordt, haalt de Etoile aan dat een koersmachien met eene snelheid van 100 kilometers door Wepion reed. Zondag verspreidde een ander machien eene ware paniek te Namen in den omtrek der statie.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2