Stad Aalst. Goed nieuws AELST. Aelst-Kermis 1906. Feesten en Concerten Allerhande nieuws. Stad Aalst.-Werkbeurs Schrikkelijk onweêr. Te ^ele«enlieitl onzer Kermis- feesten zal, zooals gewoonlijk, Denderbode niet verschijnen Donder dag aanstaande. De verspreiding der catholieke drukpers. De heer Carton de Wiart schrijft in het Bulletin de l'association catholiqub van Brussel een belangrijk artikel. Hij onderzoekt welke oorzaken hebben medegewerkt om de liberalen stemmen te doen winnen op de socialisten en Daen- sisten, ten nadeele der catholieken. Als voorname oorzaak wijst hij op de propaganda door de dagbladen. - De liberalen, zegt hij, beschikken over de machtigste dagbladen, die ge- trouwe lezers hebben. En hij besluit Na de schoolinrichting. die op den allereersten rang staat is er geen werk dat meer de aandacht en de werk- b zaamheid der catholieken verdient, dan b de uitbreiding onzer catholieke druk- d pers. Wij geven dat besluit ter overweging aan de catholieken, die allerlei voorwend sels weten uit te vinden om niet mede te werken aan de verspreiding der catholieke drukpers of om ze tegen te werken. Er zijn mannen die denken de belan gen der cath. drukpers te bewerken, hare verspreiding te bevorderen met altaar tegen altaar op te richten, maar zoo oude strijdorganen bevechten die onbetwist baar, sedert vele jaren, met moed en vol- herding, op de bres stonden ter verde diging van de catholieke zaak. En 't onvermijdelijk gevolg hiervan Eindelijk ontmoediging en verzwakking in den strijd. GELIJK IN DEN BESLOTEN TIJD. De kapel der Predikheeren te Parijs is door den zaakgelastigde van 't liberaal maconniek ministerie voor... danszaal verhuurd. In plaats van lofgezangen tot God en Zijne HMoeder Maria zal men er nu de gezaDgen hooren van deFransche ontuch tige wereld. Er zal daar nu gebrast, onzedigen praat gehoord, gevloekt enz. enz. worden. Moesten de liberalen en socialisten hier meester zijn 't zelfde zou gebeuren en menige onzer Belgische kloosters zouden weldra tot danszaal of schouwbu rg dienen Xe xlngen zijn lof. In zijn nr van Donderdag zingt Vooruit, 't orgaan der socialisten, den lof van Pi- latus Daens. Natuurlijk is Pilatus een voorbeeldige priester, terwijl al de andere priesters behalve baas Fonteyne, slechte priesters zijn want ze ontheiligen kerk m preekstoel door lagen wereldschen handel slempen en luilekkeren als mestbeesten. Waarom die or.teerende roode lofzan gen Omdat hij de socialisten, het meest steunde in hunnen strijd tegen de pries ters getrouw aan hunne zending en plicht. Vreemdelingen in België. Volgens de laatste volksoptelling woneD er in Belgie 63,923 Hollanders, 56.576 Franschen, 53,758 Duitschers waaron der 39,702 Pruisen.10,417 Luxembur gers, 5748 Engelschen, 3543 Italianen, 2991 Oostenrijkers, 2351 Russen en 2231 Zwitsers. Al de andere landen leveren elk min der dan 5oo inwoners. In het geheel levert Europa aan België 204,495 bewo ners. HET BESTUUR van het Stede lijk Hulpfonds tegen de Werkeloosheid brengt ter kennis van de belanghebben den, dat het bedrag van den bijleg voor de maand Juli 1906, vastgesteld is op veertig per honderd (40 p. °/0) Voor vrouwen en leerjongens is de bijleg ge paald op vijf-en-twintig per honderd (25 p. Daar het Bestuur beschikbare middelen bezit, zullen de vergoedingen voor lang durige werkeloosheid insgelijks uitbetaald worden. (Reglement van inwendige- en dienstorde, art. 34 tot 53). Kieziuf; op Zondag 22 Juli aanst. van een Gemeenteraadslid. Dijnsdag avond vergaderden ten lokale van den Cath. Kring, Merkt, de Kiezers- Nijverheidshoofden, tot aanduiding van den cath. candidaat. De voorstelling van het Comiteit werd door een poll bekrachtigd en den heer Louis BURNT, brouwer, als dcfinitieven candidaat onder de alge- meene toejuichingen uitgeroepen. Het is te voorzien dat de kliek der vijf ezelskoppen 't kansje niet zal wagen dur ven. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING Karei. VAM DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.Spoedige bediening. voor Baerde- degem, Mei- dert, Moorsel, Herdersem en omliggende Gemeenten. Onze achtbare Senateur, BaronEugeen de Kerchoved'Exaerde, welke door zijn vroeger vijf en twintigja rig verblijf op het kasteel van Gijsegem zoo gunstig gekend was door de landbou wers uit het noorden van ons Arrondisse ment van Aalst, komt bij erfenis zijner tante, wijlen de burggravin de Sousberg, het eerlijk kasteel van Wieze te verkrijgen en zal voortaan in dit schoon verblijf de zomermaanden overbrengen. Wij vernemen dat op Zondag i5 Juli zijne intrede door de Wiezenaren plechtig zal gevierd worden. Een stoet van rijtuigen zal gevormd worden om hem aan de statie af te halen. Wij hopen dat het hier tc Aalst zal zijn, hoofdstad van 't Arrondissement dat hij in den Senaat vertegenwoordigt. Overi gens hij is dus onze Senateur en onge twijfeld zullen tal van Aalstenaren met de Wiezenaren willen meêfeesten en hulde brengen aan onzen zoo verdienstrijken Senateur welke nu, gedurende de zomer maanden, in onze bijna onmiddelijke na bijheid komt verblijven. Wij, Aalstenaren envenals onze vrien den van Baerdegem, Meldert, Moorsel, Herdersem, Hofstade, Gijsegem en om liggende zullen zich in alle omstandighe den tot onzen zoo volksgezinden Senateur kunnen wenden. Wij hopen dus dat onze achtbare Sena teur aan de statie te Aalst zal afgehaald worden MIUTTIGE RAAD. Wanneer een ongeluk gebeurd is, wil iedereen weten op welke wijze het had kunnen vermeden worden. H je waar is zulks 1 het eenige dat van nut kan zijn, is altijd de raad, dien op tijd gegeven is, 't is daarom dat die van onzen gebuur zoo nuttig en zoo waardeerbaar is voor de menschen van Aalst, want hij brengt hoop en moed aan de nierlijders, h( n zeggende hoe zij zich kunnen herstellen, maar zij moeten zich op tijd verzorgen Mm0 M.Callebaut, 111, Z01 tstraatpoort te Aalst, zegt ons Ziedaar nu reeds acht maanden lang, dat ik aan de nieren leed; de pijnen beletten mij 's nachts te slapen, ik had geene rust meer mogelijk en stond altijd vermoeider op dan bij 't slapen gaan, aanhoudend had ik bedwelmingen, niettegenstaande de voorgeschrevene mid delen, welke ik altijd nauwkeurig volgens de voorschriften innam, bleef mijn toe stand zooals voorheen alsdan werd ik door eene vriendin aangeraad de Foster Pillen voor de Nieren te gebruiken verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. Ik volgde teenemaal de aanwijzingen van het bericht cn drij dagen later voelde ik mij reeds beter, eene week verpleging bij middel van die onwaardeerbare pillen was voldoende om mij van mijne kwalen te ontlasten. Voor zulk eenen spoedigen als on verwachten uitslag, is het met ge noegen, dat ik zulk een weldoenend mid del wil aanbevelen. Ik verklaar het boven staande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is; ze zijn éénig in hunne soort; laat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen fr. 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met het bedrag der scm te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek Ch. Delacre, 50, Coudenberg- straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 21. Creemboter. Markt van Zaterdag 3o Juni 1906 172 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 3oo klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2415 kilogr. PHOGRAHHA DER welke door onze Koninklijke Harmonie zullen gegeven worden. Zondag 1 Juli, om 11 ure, Concert ten Kioske, Groote Markt. Maandag 2 Juli, om 11 uren, Prijs- deeling oer Academie, ten Stadhuize. Dijnsdag 3 Juli, om 11 uren, Prijs- deeling voor de Reinigheid, ten Stad- huize voornoemd. Om 19 uren, Concert, daarna publiek Bal en Verlichting van den Hof, ten lokale (Casino), Nieuwstraat. Donderdag 5 Juli, om 20 uren. Concert, ten Kioske, Keizerlijke Plaats. Zondag 8 Juli, om 11 ure» Concert, ten Kioske, Groote Markt. Maandag 9 Juli, om 19 ure CoN~ cert, Bal en Verlichting, ten lokale. Voor de Leden en Familie een gezin uit makende. Personen vreemd aan de Stad, voorgesteld door een Lid, worden toegelaten. WAFELSLAG, den 3 en 9 Juli. AALST. Eenige velorijders kwamen Zondag namiddag op de Keizer lijke plaats gereden. Een klein meisje dat daar ter straat liep, 't dochtertje van Jan Van der Storme, wonende Korte Niéuw- straat, werd door een rijwiel ten gronde geworpen en bekwam ernstige verwon dingen aan 't hoofd. De geneesheer Gregoire diende 't slachtoffer de noodige zorgen toe. Het nummer van 't rijwiel is gekend. De dader zou beter gedaan heb ben niet te vluchten. AALST. Eene werkstaking is ontstaan ter lijn waad weverij Marchant. Stoofstraai. Het geschil is ontstaan ter oorzake van 't invoeren van 't stukwerk. De roode leeperikken zijn weer eens aan 't stoken. AALST. Donderdag morgend heeft men in zijne woning verhangen gevonden Albrecht Luycx, openbare boodschap- looper, oud 56 jaar, wonende Nieuw- beekstraat, 14. Men veronderstelt dat de ongelukkige gehandeld heeft in eene vlaag van dron- kenmans-wanzin. Gelijk meest al zijne collegas was hij liefhebber van den snaps. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hei rschtc er een geweldig onwe- der over onze streek. Dc lucht was een vuur en 't regende geweldig.Wij hoorden van geen malheuren. AALST.Kermis, Dijnsdag 3 Juli, om 3 uren namiddag, ter Gentschestraat. Groote Prijskamp voor Geiten en Melkschapen. 100 fr. PRIJZEN 100 fr. GROOT CONCERT door de Fanfaar der Sint-Jozefspatronage. PROGRAMMA VAN 'T CONCERT welk zal gegeven worden op het kiosk ter Keizerlijke Plaats alhier, op Woens dag 4 Juli, om 9 uren's avonds, door de Fanfaar der Kweekelingen. van 't Leger Vander- Worden gevraagd Een bakkersgast, 1 leerjongen-gareel maker, breisters voor grof en fijn werk, 1 beenhouwersgast, 3 schrijnwerkers voor Zele. Vragen werk. 2 magazijniers 3 schrijnwerkers 4 espadrillemnakers. onder het bestuur van linden. 1. Marche anglaise, Petijou. 2. Le 3 mousquetaires, ouverture, Haumann. 3. Triolette, divertissement, Loger. 4. Le violoneux, grande fantaisie, Vanderlinden. 5. Vreneli, Tyrolienne, Küchenmeister. 6. Les saltimbanques, valse, Ganne. 7. Brabangonne, V. Campenhout. NIEUWERKERKEN. Zondag namiddag, tusschen 7 en 8 ure, is er bin nengebroken bij Leon Piron een arme weduwnaar, met een talrijk huisgezin wonende gehucht Bremt. Gedurende de afwezigheid van de bewoners hebben de schelmen den sleutel die verstoken was, gehaald en zijn zoo in huis geraakt. Op den zolder in eene oude kruik had de man 120 frank gestoken, opbrengst van den verkoop van een kalf dien hij eenige dagen te voren gedaan had. De schelmen moeten zulks geweten hebben en zijn met het nestje gaan vliegen. De gendarmen van Haeltert hebben een onderzoek geopend en het is te hopen dat de laffe schelmen hunne verdiende straf niet zullen ontloopen. HOFSTADE. Woensdag avond namen ccr.ige werklieden van 't zoo ge naamd Vellenfabriek op den Tragel een bad in den Dender. Een dezer gasten Frans De Meyer, oud 16 jaar, een jon geling van Hofstade, verdronk onder de oogen zijner gezellen die hem geen hulp brengen konden. Zaterdag namiddag kwamen de heeren H. Moens en Calewaert, onzer stad per motocyclelte gereden te Erpe, langs den steenweg naar Gent toen op eens een kindje van 3 A 4 jaren in den weg kwam geloopen. M. Moens kon zich nimmer inhouden en reed het kind om- verre 't welk met ernstige verwondingen aan 't hoofd werd opgenomen. Dadelijk werden aan 't slachtoffer de noodige zor gen toegediend door den lieer De Vos, Geneesheer en Burgemeester. Zekere dagbladen hebben het overlij den van 't kleine slachtoffer, der onbe- waakzaamheid zijner ouders, aangekon digd, nu dat is eene dwaling. De toestand is integendeel betrekkelijk goed, ten an dere 't schijnt zoo erg niet te zijn als men vermoed heeft. TE LEDE is twist ontstaan ter her berg van L. Van Lembergen, tusschen Ledesche jongelingen en vreemdelingen. De laatsten bekwamen geweldig veel slagen. Proces-verbaal is opgesteld. OKEGEM. Te gelegenheid der kermis ontstond hier een gevecht ter herberg «De Kroon» tusschen dronken lieden. De twist werd door eenige personen gestild en alles zou zonder ver dere ongemakken zijn voorbijgegaan ware het niet dat zekere Vaerman van Dender leeuw zich naar buiten had begeven. Twee mannen van Lcdeberg-Pamel volgden hem spoedig, zij vervoegden hem en zonder een woord te spreken, brachten zij hem drij messteken toe. Een der steken is zoo diep dat de long geraakt is. Volgens den geneesheer die hem verzorgde is er weinig hoop hem te red den. Dinsdag kwam het Parket van Aude- naerde te Okegem en opende een onder zoek. Twee personen van Pamel werden aangehouden. Na zich wederkeerig be schuldigd te hebben deed V., een socia list, bekentenis.De moordenaar die slechts 23 jaar is oud werd naar 't gevang van Oudenaerde gevoerd. De toestand van Vaerman is hopeloos hij is getrouwd en vader van 5 kinders. Twee honderd Savooien van den mulder Vereccken te Wichelen, Bohe- men, werden woensdag nacht afgestoken. De gendarmerie heeft een onderzoek geopend doch zouder uitslag tot hiertoe. CHERSCAMP. Het meisje Van Keymolen is ten gevolge der misdadige bewerking die zij onderging Zondag morgend overleden. De vader, moeder en tante van het meisje blijven aangehouden. De bliksem is gevallen op den molen van M. De Maeseneer te Cberscamp en de 4 molenwieken werden afgerukt en in stukken geslagen. Geen persoonlijke on gelukken. Drij vrienden van Cherscamp deden Donderdag namiddag een speelreisje met een roeiboot van Wichelen naar de Donck te Overmeire. Aan de brug te Uytbergen viel zekere Falderiet in het water. De brugdraaier sprong te zijner hulp en kon hem gclukkiglijk vastgrijpen toen hij voor de derde maal onderging. Binnen een 14_tal dagen zullen de Scheldedijken te Moerzeke en te Hamme hersteld zijB. De dijken zijn 25 meters breed. De binnendijken vorderen ook goed. De ondernemer Ritte, die de werken aanvaard had, gebruikte 600 aardewer kers van Moerzeke en omstreken. De werklieden werden kosteloos gelogeerd en deden samen hunne keuken. Daardoor hebben zij een roud somme- ke kunnen besparen. Vrouwenen kinde ren waren intusschentijd in kloosters en liefdadige gestichten verzorgd. Aan de behoeftigen zijn aardappels verkocht voor 1,75 tot 3,5o fr. per 100 kilos. Veel beddegoed is kosteloos uitgedeeld geworden. Het grootste deel der huizen is geheel of gedeeltelijk afgebroken. 900 hektaren grond zijn bezaaid. Het grootste deel der overstroomde landen ligt 50 centimeters tot 1 meter onder het rivierzand bedolven. Pieter Seeuw, een bareelwachter te Laken, is aan den drank verslaafd, zoo erg dat zijn verstand er door geleden heeft. Woensdag kwam hij uit zijne slaapka mer om naar beneden te gaan. Op den trap ontmoette hij eenen gebuur, Felix Dockx geheeten. Het zien van dien man scheen Seeuw woedend te maken, want hij nam een kapmes en bracht hem er eenen slag mee op het hoofd toe. Daarop keerde de zinnelooze naar zijne kamer terug om zich bij middel van zijnen riem te verhangen. Andere geburen maakten hem los, maar Seeuw 11am daarop zijn scheermes, waarmee hij zich twee sneden in den hals toebracht. Zijne wonden zijn, even als die van Dockx, niet doodelijk. Overstroomingen. Ontzaglijke schade. Donderdag, tusschen 5 en 7 uren, heeft een verschrikkelijk onweêr gewoed over heel het bekken van Charleroi. Hagel- steenen van de grootte van duiveneieren hebben de veldgewassen vernield en de wijk van La Villette, te Marcinelle, is onder water geloopen. Op eene lengte van twee kilometers op de baan van Mont-sur-Marchienne zijn alle rioolplaten gebarsten alle kelders liepen onder water en het tramverkeer was gestremd tusschen Mont-sur-Mar chienne en Charleroi. Te Beaumont vielen hagelsteenen, zoo zwaar dat bijna alle serren in stad en omtrek zijn verwoest. De velden in den heelen omtrek van Beaumont hebben zwaar geleden. Ook in den omtrek van Thuin is aan den oogst ontzaglijke schade toegebracht.De schade in de laatste streek alleen wordt op ver scheidene honderd duizenden franks ge schat. Te Thuin is de spoorweglijn van den Nord Beige overdekt met aarde door het water meêgevoerd en te Lobbes is een deel van de lijn van Parijs door het water weggespoeld. Alle serren zijn verwoest in Thuin. Te Luik heeft een onweer, hetwelk ge duurd heeft van 7 uren tot half io, groote schade verwekt, hoofdzakelijk ten gevolge van den stortregen. Ongevallen door het hemelvuur ver oorzaakt worden niet gemeld. Een hevig onweer, dat gelukkiglijk slechts van korten duur was, is Donder dag avond, rond 7 uren 20 over Gent uitgebroken. De kletterende donderslagen volgden elkander onverpoosd op, en wel dra viel eene ware stortbui, eene wolk breuk gelijk, kletsend neêr. Dat alles duurde evenwel maar een kwart uurs. Wij weten nog niet of er ongelukken aan te stippen zijn. In de Veerdamstraat (Drongenhof) is de bliksem in eene kamer gedrongen van het huis n° ii, bij M. Boteidaele, heeft er 't verguldsel van de omlijsting eener schilderij afgesmolten, een tochtscherm doorboord en is dan langs de schouw ver trokken. De vrouw des huizes was in de kamer. Daarnaast, n° 9, is de bliksem op den koer neergekomen zonder schade aan te richten. Aan den toren der Augustijnenkerk heeft een bliksemstraal brand gesticht Het is echter bij eenige rookwolken ge bleven en de toegesnelde pompiers heb ben de noodige maatregelen genomen. Op de Plaisantevest zijn twee bewoonde huizekens gedeeltelijk ingestort. De be woners konden de vlucht nemen. In twee huizen der Kerkstraat is het water door de daken gedrongen en stroomde de trappen af. De schade is groot. Een deel van den Meulesteedschen- steenweg stond onder water, bij zoover dat de bewoners hunne huizen niet kon den bereiken. Vele kelders stonden onder, alsook de brouwerij Migom. Een geweldig onweêr heeft Donderdag avond, van 7 tot 8 uren, over de stad Lokeren gewoed. De lucht was als een koperen koepel, en het donderde ver schrikkelijk. In den hof van M. Van Damme, in de Kerkstraat, is een prach tige boom in twee gespleten. Maar het ergste waren de stortbuien 1 Van menschen geheugen heeft men het langs onzen kant aldus niet weten rege nen, het was een gordijn van water die tusschen hemel en aarde scheen te han gen en waar geen oog kon doorboren.De schade hierdoor veroorzaakt, is aanzien lijk, op de Markt, op de Kaai, in de Roomstrat, in de Kapellestraat overal zijn eene menigte huizen onder water ge komen, overal staat het water in kamers en kelders. Op het Statieplein zijn de grondvesten weggespoeld van twee in opbouwzijnde huizen,zoodat men voor instorting vreest. Donderdag nacht heeft er boven de Kempen een geweldig onweer gewoed. Het water viel bij stroomen neer. Op verschillige plaatsen heeft de bliksem boomen verbrijzeld. Te Arendonck viel het hemellicht op de pachthoeve van den landbouwer Gendens, ter streke Beren- donck.Geheel dc boerderij stond weldra in lichtlaaie vlam. Woning en stal waren spoedig geheel de prooi der vlammen, uit de woning heeft men niets kunnen red den. Een kalf is ook in de vlammen omgekomen. Er viel een plasregen en ook een kolos sale hagelbui, die steenen groot als vo geleieren op de ruiten deed kletteren, vrijdag morgend ten half drie, was het nieuw onweêr, vergezeld van stormwind en regen. De regen zal echter aan de pol dergewassen goed doen, want de boeren begonnen er zeer naar te verlangen. Maar zoo geweldig had hem niemand gevraagd. Bijna in heel de stad Antwerpen kon den riolen noch goten de massa water slikken en waren zoowel kelders als zol ders, hovens en binplaatsen op enkele minuten onder water geloopen. Op de Meir stonden de loopgraven der telefoon werken seffens vol en liepen er verscheidene kelders onder. Op de Oude Beurs konden de riolen het water niet slikken en stond de straat spoedig blank, alle huizen binnendrin gend en de kelders overstroomend. In het gebouw der stadskas liep het water zoo geweldig binnen dat de heer stads ontvanger, Boelens met zijne familie naar de bovenverdieping moest vluchten. Op de Schoenmarkt, ter hoogte var het kapelleke, heeft eene instorting van het gaanpad plaats gehad. De schaê zal wel het aanzienlijkst zijn onder de hangaar langsheen de Schelde- kaaien, waar het water op zekere plaat sen een paar centimeters hoog stond en er veel schaê aan de koopwaren, die er gestapeld lagen, veroorzaakt heeft. Langsheen de kaai zijn zeker de drie kwart der kelders onder geloopen. In een huis van de Veldstraat, waar het dak zoo sterk was, dat het op den zolder zoo hard regende als buiten, is de plan kenvloer onder het gewicht van het in gestroomde water ingezakt. Een dergelijk ongeval wordt gemeld uit eene woning, gelegen op den hoek der Rolwagen-en Brouwerijstraten. Te Burgerhout is het, als naar gewoon te, het laag gelegen kwartier van den Doolhof, hetwelk het meest geleden heeft. Daar heeft het water, na de kelders ge vuld te hebben, zekere hoogte op het ge lijkvloers bereikt. Ook te Berchcm is het aantal over stroomde kelders zeer groot, 't was hooge tij, op het oogenblik der geweldige stort bui en bijgevolg was de moerriool vol. 't Is eerst bij intrede der lage tij dat de afloop van het water regelmatig is kunnen geschieden. Op het grondgebied van Deurne reden de trams tot aan de as der wielen in het water. Na afloop van die zeldzaam geziene regenvlaag, zette iedereen zich aan den arbeid om kelder en koer leeg te pompen en meende daarna in eene degelijke nacht rust een belooning voor zijne moeite te krijgen, wanneer, rond half drij, van den morgend, een nieuw, geweldig onweer boven de stad Antwerpen losbarstte. Ditmaal waren de ratelende dondersla gen veel geweldiger dan bij het eerste on weer, doch de regenbui, alhoewel nog zeer hevig, was niet meer zoo geweldig nis die van donderdagavond. Gedurende het onweer van donderdag nacht zijn er te Antwerpen plafonds inge vallen in de huizen 5o/i en 5o/2 der Deur- nestraat. De bewoners moesten ongekleed hun huis ontvluchten. Volgens den Patriots zou Zondag avond te Leuven, een genaamde Schodts. een eerste vechtersbaas, aan den slag zijn geweest meteenen kanonnier. Men scheidde de vechters; maar Maan dag avond kwam de soldaat met eenige kameraden terug, om Schodts op tc zoe ken er hem in zijn huis aan te vallen. De woning werd gedeeltelijk vernield en Schodts, zich hierover willende wreken zou den artillerist met een stomp werk tuig zoodanig geslagen hebben, dat hij daags nadien stierf. Een kameraad, eveneens een kanon nier, zou zinneloos geworden zijn, ten gevolge van eene hersenschudding. Een correspondent van een socialis tisch blad stelt de zaak heel anders voor en zegt a Zondag had er eene vechtpartij aan de Tienschepoort plaats, tusschen Vla mingen in het Walenland werkzaam en kanonniers. Dit voorval werd erg over dreven Le Patriots sprak van twee dooden b Er is enkel een gekwetste soldaat die naar het' krijgsgasthuis overgebracht werd. Een beschuldigt ook een genaamde J. S., die in deze zaak voor niets be trokken is en enkelijk goeden raad gaf. Ook schreef Le Patriote dal zijn huis aangevallen werd door de kanon niers, wat hoegenaamd niet waar is en, aangehouden werd hij ook in het geheel niet. Het verschil is nog aanzienlijk, zoo als men ziet. Verscheidene bladen beschrijven het gevecht als een afgrijselijk bloedbad. De kanonnier Vervalcken werd door de razende bende doodgeslagen of dood gestoken. De andere kanonnier, Camille Saieesters, zou door eene wonde aan den schedel, het verstand verloren heb ben. Volgens dit verhaal is de twist begon nen in eene danszaal op de kermis en waren Schodts en zijne kameraden de eenige aanvallers. Eene vergissing, die ongelukkige gevolgen had kunnen hebben greep jlaats op het terrein der schietoefeningen n het kamp van Beverloo. Een peloton vgetvolk, in stede van op de schijf te schieten voor dezen troep bestemd, gaf gezamelijk vuur op eene andere schijf welke een officier en eenige soldaten fuist aan 't plaatsen waren. Gelukkiglijk werd er niemand getroffen, alhoewel verschei den kogels de schijf doorboorden en de mannen die blauwe erwtjes langs hunne ooren hoorden fluiten. Ze lieten zich sef fens ten gronde vallen en al kruipende geraakten zij weg van de gevaarlijke plaats. De krijgsoverheid zoekt de reden dezer vergissing op. Vraagt overal de fijne genever Rigolo. Vraagt overal de echte Vlaamsche Elixir, stokerij Bekaert, 't is de beste en gezondste. Bandieterij te Baelen. Men bericht uit Baelen-op-den-Neeth, dat er aldaar Dijnsdag nacht een stoutmoedige diefstal is gepleegd. Onbekende zwartge maakt schelmen ten getalle van vier of vijf, hebben eene opening gemaakt onder de staldeur der hoeve van den landbou wer Geenen en zijn alzoo in den stal ge raakt daarna braken zij de deur open, die toegang geeft tot de woning. Een der zwartgemaakte bandieten drong in de slaapkamer van den lachtigjarigen land bouwer Geenen, vatte dezen bij de keel en verbood hem onder bedreigingen, het minste geluid te maken. Een tweede ban diet hield de wacht bij de kamer van een der dochters dit meisje dierf ook niet om hulp roepen. Middelerwijl begonnen de andere schelmen de meubels te door zoeken. De tweede dochter, die op de kelder kamer sliep had ook het gerucht gehoord dat dc dieven maakten, zij stond op, trok het venster open en begon om hulp te roepen. De bandieten door dit hulpgeroep ver schrikt, namens ijlings de vlucht zonder eigenlijk veel mede te nemen. De gen darmen van Baelen hebben een streng onderzoek ingesteld. Er wegen wel ver moedens op zekere personen, doch zon der veel vasten grond, want de landbou wer r.och zijne dochter hebben de kerels onder hunne zwartgemaakte gezichten erkend, Een hoeveknecht van Oostkerke-bij- Brugge overhaalde Zondag zijne meeste res hem eene som van omtrent 1600 fr. •welke zij had ontvangen, te overhandigen, opdat hij dezelve in zijn koffer dat boven stond, zou kunnen wegsluiten buiten het bereik der dieven... 's Anderendaags kreeg de oude vrouw argwaan terwijl haar knecht bij het openstaande koffer stond, nam zij den schat er uit, maar de dienstknecht pakte hem uit hare handen en ging op de vlucht. Hij liep echter niet ver, want de gendarmen hielden hem korts nadien aan. Hij is in de gevangenis van Brugge opgesloten. Hij beweert dat zijne meesteres hem deze som had gege ven om te dienen voor hare dochter. Negen groote stoomsloepen, tot zinkens toe geladen zijn te Oostende van de vangst op dt Iersche kust teruggekeerd Dien tengevolge was de visch zeer goed koop. Manden schelvisch, die in gewone tijden 20 fr. kosten gingen nu 2.5o fr. Men heeft zelfs niet alles kunnen verkoo- pen en tengevolge der warmte moesten meer dan 1000 kilos visch in zee worden geworpen. Het gehucht Pic-au-Vent te Doornik is het tooneel geweest van een geheimzin- nigen aanslag. M. Josson, huidevetter te Taintegnies, telefoneerde naar zijnen koetsier, dat hij hem moest komen halen te Doornik. De knecht spande in een rijtuigje een prachtig koetspaard en reed voort. Op hooger gezegde plaats gekomen werd eensklaps een revolverschot gelost en het peerd, dat getroffen werd, ging op den loop. Het dier klauterde de hoogte naast den weg op, sloeg het rijtuig tegen eenen boom in stukken, ijlde naar Door nik terug en liep zich tegen eenen muur den kop te bersten. Het viel steendood neer. De koetsier werd onderweg zwaar gekwetst opgenomen. De verkooping der niet opgeëischte prijzen van de tombola der tentoonstelling te Luik is begonnen met de juweelen. Men heeft niet gedaan gekregen met het verkoopen der uurwerken, ringen, spel den, brochen, halssnoeren enz. Heden gaat men daarmede voort. Men denkt dat men wel 14 koopdagen zal moeten hou den. Men hoopt dat de verkooping 200 tot 250,000 fr. zal opbrengen. Een erg geval deed zich te Luik voor tijdens een rechterlijk onderzoek. Eene vrouw, van engeltjesmakerij be ticht, was over eenige dagen aangehou den. De raadskamer stelde de betichte in vrijheid mits eene borgstelling van 10,000 fr. Deze som werd oogenblikkelijk door den echtgenoot van de betichte betaald. Deze man is nu op zijne beurt in be schuldiging gesteld. Als getuige opge roepen in de zaak ten laste zijner vrouw had hij op den lessenaar van den onder zoeksrechter Fasbender een groote enve loppe geschoven. De rechter opende deze enveloppe, denkende dat stukken betrek kende de zaak bevatte, en vond er tot zijne groote verbazing een pakje acties en obligaties in. Fasbender gaf de enveloppe aan den getuige terug en gaf geen gevolg aan het geval. De man gaf den moed niet op; hij begaf zich naar de woning van den magistraal en stak eene enveloppe met 2000 fr. in liankbiljetten in de brievenbus, M. Fas bender verwittigde ditmaal den prokureur des konings en de man is in beschuldi ging gesteld. Daardoor heeft hij nu het geval zijner vrouw ook erger gemaakt.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2