Zondag 8 Juli 1906 S centiemen per nummer. 579te Jaar r3859 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Voor den Landbouw. zonderlinge verdwijning Orde en Reinigheid. Pilatus Daens te Luik. De Gulden Sporenslag. LANDBOUWBELANGEN DE DENDEFBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST. 7 JULI 1906. Een hoogst belangrijk wetsontwerp wordt op 't oogenblik in 't Ministerie van Binneulandsche Zaken en Openbaar Onderwijs bereid 't welk van groot nut zal zijn voor onze landbouwnijverheid. Men kan het in de volgende artikels samenvatten Art. 1. In elk canton zal men landbouwscholen van lager onderwijs inrichten, om aan de jonge landlieden den akkerbouw teleeren. Art. 2. In elke school zal de praktijk bij de theorie gevoegd worden. Perceelen land zullen gekocht of in pacht genomen worden om den akker bouw in de praktijk te leeren. De gedachte van een lager landbouw onderwijs in te richten, dagteekent van gisteren niet. {Sedert meer dan twintig jaren had de heer toeziener F. Lonay, in een onderzoek dat ten stadhuize van Verviers in 1886 plaats had, de aan vraag gedaan om van de Regeering zulk een onderwijs te bekomen. De heer Lonay vroeg onder andere 1° dat de Staat, de Provinciën en de Gemeenten, een ernstig landbouwon derwijs in de Gemeen ten zouden inrich ten. 2° dat dit onderwijs drie graden zou bevatten het lager, het middelbaar en het hooger onderwijs. 3° dat het lager onderwijs zou gege ven worden in de lagere scholen, het middelbaar onderwijs in bijzondere middelbare landbouwscholen en dat de hoogere graad zou toevertrouwd blijven aan de Landbouwinstituten van Gem- bloers en Leuven. 4° dat de middelbare scholen de leer lingen zouden onderrichten in de land- bouwnijverheden die in iedere streek tot stand kunnen gebracht, ontwikkeld of verbeterd worden. 5° dat bij iedere middelbare land bouwschool, eene model-hofstede zou gevoegd worden, om aan de leerlingen de practijk te leeren. Desnoods, zouden daar eene of meerdere hofsteden der Ge meente voor kunnen dienen. 6° dat de middelbare scholen op de zelfde gronden zouden ingericht worden als de Hoogere Landbouwinstituten. 7° dat het bestuur dezer scholen aan landbouwkundigen of aan personen die bijzondere studiën gedaan hebben, zou den toevertrouwd worden. 8° dat het lager onderwijs, in de lan delijke Gemeenten ingericht zou wor den met het doel aan de kinderen de grondkennissen te geven die zij in hun dagelijks leven noodig hebben. 9° bij iedere lagere school, zou een uitgestrekte hof moeten gevoegd wór den, die door de leerlingen onder de leiding der onderwijzers onderhouden wordt. EENE 9* vervolg. VII. 't Huis aan den kruisweg van Granby. Gedurende de geheele reis kwam telkens de vraag bij mij op, om welke reden toch M. Blake in dezen tijd van het jaar zoo plotseling op reis ging, en waarom bij een plaatsje, zoo onbeduidend als Putney, tot het doel zijner reis had gekozen. Maar toen ik ongeveer ten vijf uren in den namiddag te Putney uit mijnen wa gon en op 't perron stapte en M. Blake inlichtingen hoorde vragen over eene diligence tusscben deze stad en een nog veel kleiner dorpke, dat meer oostwaarts lag, steeg mijne verbazing ten top en hij scheen zeer teleurgesteld te zijn, toen hij hoorde dat deze diligence slechts eenmaal per dag, namelijk 's morgends afreed. Ik vrees dat gij tot morgen zult moeten wachten, zegde de spoorwegbe ambte, tenzij de eigenaar van het hotel daarginds voor u zou willen doen inspan nen. Er is vandaag iemand begraven, en... Ik bleef niet langer staan luisteren, 10° dat de grondige landbouwken- nissen ook in het programma der meis jesscholen zouden ingeschreven wor den. Ziedaar maatregelen van het allerge wichtigste belang waarop de aandacht der Regeering werd ingeroepen. Het is onbetwistbaar dat zulk een on derwijs indien het degelijk is, geroepen zal zijn om veel goeds ten platte lande te stichten immers het zal den land bouw meer en meer op den weg des vooruilgangs brengen. Wij en velen met ons hopen dat het Ministerie van binneulandsche zaken en openbaar onderwijs het practisch landbouwonderwijs zal inrichten en zijne pogingen met goeden uitslag zul len bekroond worden Dijnsdag voormiddag had, ter Groole Feestzaal van 't Stadhuis, de plechtige Prijsuitreiking plaats aan de werkersge zinnen welke zich door orde, reinigheid en spaarzaamheid doen onderscheiden. 36 prijzen waren uitgeloofd.Onze Konink lijke Harmonie luisterde het f.iest op. Talrijke Dames en Jufiers van 't Werk der christene moeders (St-Martinus) en der Confrérie Sl" Elisabeth (St-Jozef) wa ren aanwezig om hulde te brengen aan de overwinnaars. Onze achtbare heer Burgemeester M.-L. Gheeraerdts hield voor 't afleveren der prijzen de volgende redevoering op de welke wij de bijzondere aandacht onzer arbeiders inroepen Dames en Heeren Het loffelijk gebruik onderhouden door ons Bureel van Weldadigheid, van ter gelegenheid van de jaarlijksche Kermis, prijzen te vergunnen aan de huisgezinnen die zich onderscheiden door ïeinigheid en werkzaamheid, legt ons eene eerste plicht op. In den naam van het Gemeen tebestuur moeten wij de dankbare gevoe lens uitdrukken verwekt door de persoon lijke opofferingen van de Dames en Heeren die zich gelasten de noodlijdenden ten huize te bezoeken en hulp en onder stand aan de meest behoeftigen te ver schaffen. Dit verheven werk van barm hartigheid wordt door alle medeburgers die den werkersstand openhartig genegen zijn met eerbied en erkentenis aan schouwd. Terloops van uwe bezoeken laat gij niet na, ik ben er van verzekerd, aan de arme huisgezinnen bijzonder aan te prij zen dat zij in het verzorgen van de kinde ren, in het bereiden van het dagelijksch voed?el, in het gansche huishouden de volkomenste reinigheid zouden doen heer- schen. Met weinige moeite kunnen aldus gevaarlijke ziekten afgekeerd worden immers wanneer eene besmettelijke ziekte ergens ontstaat, kan er eene eerste oor zaak soms van zijn het gebrek aan nood zakelijke verzuivering. maar spoedde mij naar het hotel, dat hij had aangewezen, liet den eigenaar roepen, en vroeg of hij voor geld of goede woor den nog dien middag naar Melville kon laten rijden. Hij verzekerde mij dat dit onmogelijk was, daar de stallen geheel ledig waren. Zoo iets gebeurt bier geen tweemaal in de vijf jaren, zegde hij. Maar de oude gierigaard, die overleden is, was wel een rare kerel, maar toch in den geheelen omtrek een bekende persoonlijkheid, en iedereen, hetzij man, vrouw of kind, die maar een peerd, muilezel of ezel kon vinden, heeft er gebruik van gemaakt. Zelfs de spatzieke merrie van den dokter werd geprest, hoewel zij kreupel is en bij het opgaan van den kleinsten heuvel een half dozijn malen blijft staan om weer op adem te komen. Gy zult op de diligence moeten wachten, mijnheer. Maar ik heb haast, zegde ik, toen ik M. Blake zag binnenkomen. Ik moet nog dezen avond voor zaken in Merville zijn, en ik zou er iets voor over hebben als ik er in tijds was. Maar de hotelhouder schudde het hoofd, ik liep weg, hield mij of ik zeer teleurge steld was en ging in de deur staan, waar ik M. Blake hetzelfde gesprek hoorde voeren met denzelfden ongunstigen uit- slag. Hij nam het echter niet zoo kalm op als ik/ hoewel hij een man was van de terug- Over eenige maanden is eene wijk onzer stad getroffen geweest door eene typhus - koorts die er geruimen tijd de bewoners bedreigd heeft. Dank zij de beste zorgen door onze nooit genoeg geprezene gast huisnonnen aan de lijdenden gebracht, is slechts een overlijden te betreuren ge weest op de zeven en dertig gevallen die in het hospitaal zijn bestatigd geworden. Ons volk van Aalst heeft in deze pijnlijke omstandigheden getoond dat het in het hart gevoelens van dankbaarheid bewaart voor zijne weldoeners. Met diepen eerbied zagen wij die aandoenlijke betooging op 27 Mei, wanneer, omringd van vrienden, kennissen en geburen, de genezenen tot openbare hulde aan de zelfopoffering der Hospilaalzusters bloemtuilen, kaarsen en geschenken in de kapel van het gasthuis gingen opdragen. Wij waren dan ook gelukkig te mogen herdenken dat ons Stedelijk Bestuur er kan op roemen aan de Stad dit prachtig hospitaal te hebben bezorgd met zijne ruime en luchtige ziekenzalen gansch beantwoordende aan de noodwendigheden van onzen tijd. De belangrijke geldsom men die de Stad aan het grootsch werk dezer stichting heeft besteed zijn door niemand overdreven bevonden Deze uitgaven verzekeren eene duurzame hulp aan onze noodlijdende medeburgers. De uitvoering en voltrekking van dit ontwerp strekt tot eer van het Bestuur dat het beraamd en besloten heeft. Eene andere oorzaak van de uitbarsting eener besmettelijke ziekte is wel het water- bederf. En hiertoe wordt de inrichting van waterleidingen onontbeerlijk. Het Gemeentebestuur is sedert jaren met deze belangrijke kwestie bekommerd. Een algemeen ontwerp ligt thans voor handen en wordt door de belanghebhende Steden onderzocht. Voor onze Stad is de zaak btslist Wij verwachten nog slechts de toestemming van andere plaatselijkhe den en de goedkeuring der Hoogere Besturen. Sinds een jaar zijn wij ook menigmaal geroepen geweest onze tusschenkomst te verleenen in geschillen tusschen patronen en werklieden. Met de grootste bereidwil ligheid en de vredelievendste gevoelens hebben wij de klachten van de eenen en der anderen aanhoord. Wij zijn er soms in gelukt tot eenen bevredigenden uitslag te geraken, en aldus een einde te stellen aan de betwistingen. I)e onderhandelin gen hebben ons dan ook bewezen dat het gezond oordeel den werkman meer en meer overtuigt van de nietigheid dezer vermetele stellingen die in schijn zijne lotsverbetering betrachten maar enkel uit komen op verleidende en onmogelijk te verwezenlijken beloften. Eindelijk aan al degenen die hier ver gaderd zijn om den prijs af te halen die zij verdiend hebben richten wij onze welgemeer.de gelukwcnschen de prijs winnaars zullen er voorzeker aanhouden om nog meer oppassenheid te toonen in het zuiver houden van hunne woning. Het huiselijk geluk, de gezondheid hangt er van af. (Geestdriftige toejuichingen). houdende natuur om te veel van zijne stemming te laten blijken. Het vooruitzicht op een langen verve lenden avond in een klein hotel scheen hem bijna ondragelijk, maar ten slotte onderwierp hij zich aan de macht der omstandigheden, omdat het niets anders kon, maakte gebruik van hetgeen de slecht voorziene keuken hem kon ver schaffen, en ging toen zonder plichtple gingen naar zijne kamer, waaruit hij niet voor den volgenden morgend weer te voor schijn kwam. Bij dit alles had hij vermeden zijn naam op te geven, en nog dienzelfden avond had ik mij de zekerheid verschaft, dat hij in de stad volkomen onbekend was. Ik had het zoo weten te schikken dat de kamer naast de zijne voor mij werd bestemd, doch dit kostte mij een slape- loozen nacht, want M. Blake bleef uur in uur uit met groote stappen heen en weer loopen en met zulk een onberispelijke regelmatigheid, dat mijne zenuwen er alles behalve aangenaam werden door aangedaan. Vroeg in den morgen namen wij plaats in de deligence, hij achterin, ik vooraan. Er waren nog meer passagiers, maar het trok mijne aandacht, dat hij niet met hem sprak, zelfs zag hij gedurende den langen rit niet op van uit den hoek, waarin hij zich scheen verschanst te hebben. Ten twaalf uren bereikten wij het doel Le Courrier de Bruxelles van woens dag 11. deelt meê dat Pilatus Daens Dijnsdag avond te Luik eene voordracht heeft gehouden bij de geavanceerde christene democraten ofte groene socia listen in de welke hij de Regeering op de hevigste wijze aanviel. Op zekere oogenblikken is zijne taal gansch revolutionnair geweest. Het Evangelie, zegde hij, leert ons Vraagt en men zal u geven. Wij hebben gevraagd en wij hebben niets verkregen. Zoekt en ge zult vinden 11. Te ver geefs hebben wij gezocht en niets hebben wij bij de clerikalen gevonden. Klopt en men zal u openen Wij hebben geklopt en de deur is gesloten gebleven. Ehwell wij zullen die deur instampen. ti Bij de opening van den wetgevenden zittijd, voegde Pilatus erbij, blijft er aan de oppositie eene zaak te doen. De toe stand is onuitstaanbaar en revolutionnair, het land ter oorzake der deloyale toepas sing van de E. V. niet kunnende hopen, de Regeering omver te werpen, zou in blok moeten heengaan en weigeren te beraadslagen met lieden die de nationale vertegenwoordiging vervalschen en op rechte politieke dieven zijn. D En dat alles omdat de Brabantsche hopplanters Pilatus den Bouchoutberg hebben doen afrollen. Medeburgers Dijnsdag aanstaande, un Juli, is het weerom de verjaardag van den Slag der Gulden Sporen. Dat roemrijk feit was de grondsteen van Vlaanderens grootheid Zonder Breidel en De Coninck, zonder die koene klauwaerts van i3o2, ware ons Vlaanderen, heden geen Vlaanderen meer, ons België, geen België Daar om weze dc 1 ie Juli, dc groote hoogdag van onzen Vlaamschen stam 't Is op dien heuglijken dag, dat onze vaderen eens getoond hebben aan hunne geslachten, wat'zij wilden, en wat zij vermochten. t Is op dien dag, dat zij ons hebben toegeroepen, dat het hunne schuld niet zou geweest zijn, wanneer later eens, der Vlamen aloude zeden bijna zouden uitsterven o neen 1 want daar hebben zij hun bloed te Kortrijk op het Groeningenkouter voor vergoten daar steeg de kreet op van Vlaanderen, vrij heid 1 geweldige kreet, die wij allen, nu nog, als waardige kroost dier dappere voorvaderen zouden moeten hooren; waar ons bloed in onze aderen van zou moeten opbruischen I Immers, wat zoude er van ons gewor den zijn, wij, onafhankelijke Vlamingen, nu, indien we den slag der Gulden Spo ren niet hadden Reeds eeuwen zouden wij aan Frankrijk gekluisterd liggen wij onzer reis, een stadje van nog minder beteekenis dan menig dorp zoo onbe duidend dat het mij steeds onbegrijpe lijker werd wat deze rijke man in een plaatsje als dit toch zocht om zulk eene lange en onaangename reis voor te ma ken. Plotseling echter hoorde ik hem be velen geven om een peerd te doen zadelen, dat onmiddellijk na het diner voor de herberg moest gereed staan. Dit was iets wat ik niet had verwacht, en het bracht mij min of meer in verle gen beid, want hoewel ik het tot heden zoo had ingericht, dat ik M. Blake kon in 't oog houden zonder dat ik bij hem eenig vermoeden jegens mij had opgewekt, kon ik nu voor de derde maal niet weer pre cies hetzelfde doen, wat hij voornemens was, zonder zijne aandacht op mij te ves tigen, wat noodlottig voor mijne plannen zou kunnen zijn. Toch kon ik hem r.iet alleen laten wegrijden, waardoor ik hem uit het oog zou verliezen juist op het oogenblik nu mijne nasporingen van eenig belang schenen te zullen worden. De herbergier, een beweeglijk zenuw achtig manneke, hielp mij onbewust uit deze moeilijkheid. Gaat gij naar Perry, mijnheer vroeg hij aan M. Blake reeds sedert drie dagen verwacht ik hier iemand die naar Perry moet. Die man ben ik, viel ik hem in de zouden geene Vlamingen meer zijn maar Franschen, ons eigen aard en wezen ware verfranscht. Wij zouden dan, de kruisbeelden uit onze scholen zien gerukt worden, onze priesters en kloosterlingen uit ons mid den zien verbannen wij zouden de ker ken zien gesloten worden Hadden wij den Gulden Sporenslag niet gehad, waar zoude onze duurbare onafhankelijkheid gebleven zijn die men verleden jaar met zooveel luister in alle steden en dorpen gevierd heeft, en waar wij nu zo:i fier over zijnl Ons klein, dcch duurbaar Belgenland, ons vader land, hadde nooit het daglicht gezien nooit hadden wij de vrijheden genoten waarin wij leven nooit die weelde en welstand maar wij hadden ons kloeke Vlaa nsche ras zien uitsterven, onder de dampende luchten van Frankrijk Neen, dus, den n" Juli kunnen wij niet laten voorbijgaan, als een gewone dag den nn Juli, ja, 't zij U een heilige dag, als die uwer onafhankelijkheid I En daarvoor, medeburgers, dien dag de herten omhoog Toont wie ge zijt, waar dige afstammelingen dier kloeke mannen, die eens zoo moedig streden voor onze vrijheid, die iedere Vlaming zoo duur baar aan t' hart ligt. Medeburgers, doet dien dag, op uwe huizen dus, de vlagge wappren, de vlagge onzer onafhankelijkheid, de vlagge onzer vrijheid, welke onze voorouders den nn Juli hebben verwonnen. Dus, Vlamingen, op en dat niemand aan zijne plicht te kort kome I Kl. Maar clen duivel. Even als zijnen ouderen broeder Het Verbond van Aalst van verachtelijke nagedachte nis, is De Dendergalm nu eindelijk aan de gevolgen van overdaad aan godver loochening, godsdiensthaat, papenvrete- rij, schijnheiligheid, logentaal en volks bedriegerij, dubbelzinnigheid en meer andere kwalen de liberale drukpers eigen, onder de verachting van alle eerlijke be zweken. Bezweken Dood I ja, goed dood. Pierlala zingtDe dooden komen niet meer weêrom... Maar Pierlala zal het mis op hebben wat De Dendergalm betreft. Naar 't schijnt zal 'men hem nog wel eens of meer terugzien Een nieuw liberaal orgaantje gaat he den zondag verschijnen getiteld De Volksvriend, uitgever M. Van den Broeck-Jacobs. M. Van Branteghem ge wezen uitgever van 0 De Dendergalm wordt over boord gesmeten en ter beloo ning zijner diensten biedt men hem de plaats aan vanfabriekwerker.... O liberale dankbaarheid 1... Wat gaat De Volksvriend zijn Wij zullen het afwachten... Naar 't schijnt gaan mannen die wekelijks over de Vaart raadscheeren geholpen door schoolpcdan- ten optreden. Weinig of geen verandering dus 1 rede, en vervolgde niet zonder eenige brutaliteit, en ik hoop dat gij mij niet lang zult laten wachten. Een peerd onmidde- lijk na het diner, verstaat ge Ik ben reeds twee dagen te laat en duld dus geen uitvluchten. En om alle vragen te voorkomen, die zeker niet zouden uitblijven, stapte ik naar de eetkamer, en zag daarbij zoo barsch mogelijk, zoodat hij mij niet meer durfde aanspreken. Gedurende de maaltijd zag ik dat M. Blake nu en dan het oog op mij vestigde, maar ik beantwoordde zijnen blik niet en deed of ik in het minst niet op hem lette ik gebruikte haastig mijn diner, en be steeg het eerste peerd, dat werd voortge bracht, alsof het voor mij van het hoogste belang was tijd te winnen. Maar slechts weinige minuten was ik op weg of ik hield de teugels in, daar ik mij niet herinnerde dat ik M. Blake iets had hooren zeggen aangaande de richting die hij dacht te nemen. Na eenige oogenblikken zag ik hem ook langzaam den weg oprijden. Een heuvel tje verborg mij aan zijn oog, en ik begon zeer langzaam te rijden, totdat hij mij bijna had ingehaaldjtoen reed ik in flinke galop voort daar ik vreesde zijne achter docht optcwekken als ik hem voor mij liet uitgaan, toch werd het mij nu nog te lastig, daar ik hem geerue in 't oog wilde houden en toch niet telkens durfde omzien. Landbouwers, opgelet! Verleden jaar, tengevolge van den nat ten zomer, heeft de aatdappelplaag groote verwoestingen aangericht en voor gevolg gehad, dat de opbrengst veel geringer was. Die besproeid hadden, hebben goede zaken gedaan. Tiet wankelbaar weder dat we thans hebben, doet vreezen dat de plaag vroeg zal optreden. Daarom stel niet lang uit eene eerste maal te besproeien, als de plaag daar is, ware het te laat. En de aardappels staan in 't algemeen toch zoo schoone. Het bereiden van Bordeaux'sche pap is zeer eenvoudig. Smelt (oplossenj a k. blauwen aluin in 10 1. warm water in een houten vat. Voeg daarbij 80 liters zuiver water. Bluscht intusschen 1 k. goede witkalk, maak daar eene kalkmelk mede van 10 liters en giet deze zachtjes bij de oplossing van blau wen aluin en ge bebt 100 liters Bor deaux'sche pap. Men heeft gemiddeld van 800 tot 1200 liters per hectare noodig voor elke be sproeiing, dus omtrent 20 kilos blauwen aluin per hectare en per keer. De tweede en de derde bespoeiïng heb ben plaats met tusschenpoozen van 2 tot 3 weken, volgens den groei der planten en de hevigheid der plaag. Doch opgelet, zegden wij, want in 't land van Aalst, misschien ook elders, loopt er een vertegenwoordiger van een Brusselsch huis rond, om de boeren van dien bleekblauwen of groenachtigen aluin te verkoopen, aan half geld, doch zonder waarborg van zuiverheid. Wij zijn er in gelukt zulk een staal in handen te krijgen. Na het zelf onderzocht en de vervalsching bestatigd te hebben, zonden wij er een staal van naar het Laboratorium van Gent. En de ontleding, die wij den 22 Juni laatst ontvingen, bewees dat dit aluin was met slechts 17 °/0 zuiverheid AI 't ander, dus 83 was vervalsching, schrijft de bestuurder van 't Laboratorium. En op de faktuur die voor ons ligt, staat ire Qualité !l Zooals 't nog al dikwijls gebeurt was hier wederom goeden koop, DUREN KOOP I Echten blauwen aluin moet eene zui verheid hebben van 98 tot 99 L. VERSNICK, Secretaris van het Landbouwcomice, Herzele. De verwereldlijking der gast huizen. Maandag werd in den Ge meenteraad van Antwerpen, op voorstel van citoyen Terwagne, na eene hevige woordenwisseling, de verwereldlijking der gasthuizen aangenomen met i3 stemmen tegen 11 en 10 onthoudingen. De socialisten hebben voor gestemd, en zich dus nog hatelijker getoond dan de liberalen, die zich in meerderheid ont houden hebben, daar zij wel weten dat de Antwerpsche bevolking van de verwe reldlijking der gasthuizen niet wil weten. Doch eindelijk verdeelde zich de weg in tweeën en had ik daar eene (geschikte gelegenheid om te blijven staan en om te zien. Hij was ongeveer vijftig stappen achter mij. Ik wachtte tot hij mij genaderd was, maakte toen eene stijve buiging die naar ik meende met het eenmaal door mij aan genomen karakter overeenkwam en vroeg hem of hij ook wist welke weg naar Peny leidde, daar ik zoo haastig was vertrok ken dat ik vergeten had naar den weg te vragen Hij beantwoordde mijne buiging, wees links en zegde Ik weet dat dit niet de weg is naar Perry, daarna sloeg bij kalm dien weg in. Daar stond ik voor eene moeilijke vraag. Indien ik hem, ondanks dit duide lijk antwoord toch volgde, zou ik mij zelf onmiddellijk verraden toch mocht ik geen anderen weg nemen. Ik besloot een list te baat te nemen, door rechts te gaan totdat hij uit het ge zicht was,en dan terug te keeren naar den weg links en hem zoo snel als ik kon te volgen. Ik wendde dus rechts en galoppeerde ongeveer vijftien minuten in noordelijke richting toen keerde ik weer terug en reed met eene snelheid, waartoe ik de oude merrie, die men mij had gegeven, nooit in staat had geacht. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1