Vakonderwijs. Zondagrust. Een symphonisch Concert Allerhande nieuws. De Moniteur van Zondag II. kondigt een koninklijk besluit af waardoor, bij het Ministerie van nijverheid en arbeid, een hoogere raad voor vakondewijs wordt ingesteld. Deze raad is van zuiver beraadslagende aard. Hij beraadslaagt ovtr de vraagstuk ken welke hem door den Minister van nijverheid cn arbeid worden onderwor pen, betreffende de inrichting en uitbrei ding van het nijverheids, beroeps-, en handels- en huishoudonderwijs. Ieder lid heeft het recht de aandacht van den raad te vestigen op alles wat tot zijne bevoegdheid bïhoort rn hem een aan deRegttring te onderwerpen voorstel of eenen haar over te maken wcnsch voor te leggen. Deze hoogere raad in 't belang der kleine burgerij ingesteld, is samenge steld uit ten hoogste een cn twintig leden daaronder niet begrepen de bestuurder en de algemeene opziener van het nijver heids- en beroepsonderwijs, die er van rechtswege feden van zijn. De leden worden benoemd voor een tijdvak van drie jaren. Ingevolge bovenstaande bepalingen is de nieuw ingestelde hoogere raad voor vak onderwijs samengesteld uit mannen van wetenschap en ondervinding. Ditjes en datjes. Groot TurnfeeHt to AhIhI. Woensdag der ver- ledene week werd hier een comi- teit gesticht tot inrichting en regeling der feesten van de Fe deratie der catholieke Turnkrin gen van België welke met onze Kermisfeesten van 1907 zullen plaats hebben. Dit Comiteit is samengesteld uit een gelijk getal van leden onzer twee catho lieke Turnkringen Steun geeft moed en Willen is kunnen welke onder de voornaamsten des lands mogen ge rekend worden. Als Voorzitters van het Comiteit zijn aangesteld MM. Karei De Wolf en Poly- door Van Ghyseghem, mannen van ken nis en ondervinding voor 't inrichten van dergelijke feesten. Deze feesten zullen 4 k 5ooo Turners naar onze stad lokken en welke hier twee dagen zullen te verblijven hebben. Geen twijfel of ons Stedelijk Bestuur zal toela gen verleener. in evenredigheid. Bij de inrichting van 't Comiteit waren ook aanwezig MM. L. de Bethune, Sche pen en Van Helderen, algemeenen Secre taris der Federatie. Te oordeelen naar den geestdrift die er heerschte, mogen wij hopen dat deze feesten zullen welge- lukken. Verwereldlijking. Het burgerlijk gasthuis van Bergen is zoo het schijnt zijne volledige verwe reldlijking nabij. Reeds is de kapel van het gesticht gesloten en is er geen aalmoe zenier meer voor de zieken. De Zusters, die het gasthuis bedienen, zijn verplicht naar de naburige parochiekerken te gaan om hare godsdienstplichten te kwijten. Dwingelandsche maatregels zijn geno men om de... vrijheid van geweten der zieken te verzekeren Onlangs heeft men in de stad, onder toezicht van den raad der Godshuizen, eenen leergang in gericht voor wereldlijke ziekendiensters, die besten-d zijn om eerlang de Zusters te vervangen. Eindelijk, de gemeenteraad zal, t innen kort, bijeengeroepen worden om een nieuw reglement aan te nemen, aangaande de uitoefening van den eere- dienst. Kortom, men zal het zoo schikken dat het voor de catholieke zieken zoo goed als onmogelijk zal worden in hunne ziekte en op hun sterfbed de vertroostingen van hunnen godsdienst te ontvangen. Dat alles namens de... vrijheid van geweten der vrijdenkers, die het geweten looche nen I WAAROM zijn vele gefaizan- deerde liberalen zoo hevig tegen den catholieken godsdienst Omdat zij geloofsverzakers zijn omdat zij de Kerk verlaten hebben, maar dat het denkbeeld van het vaderlijk huis hen overal vervolgt, omdat zij door vroegere ondervinding weten wat troost en kracht die godsdienst geeft, dien ze uit hunne levenswijze verbannen hebben, en dat zulk gedacht als een worm hun hert ver knaagt. (Gibier). Itankbiljetteu. Daar het drukken van de nieuwe biljetten van honderd frank voldoende gevorderd is, heeft dc Nationale Bank besloten de bil jetten die voorloopig uitgegeven waren, in Januari laatstleden, met de woorden cent francs in 't rood gedrukt, uit den omloop terug te trekken. Het bestuur der Bank heeft itden om te geloóven dat er proefnemingen gedaan zijn om deze bil jetten na te maken. Het publiek wordt verzocht zoo haast mogelijk dtze biljetten ter Bank te verwisselen tegen biljetten van 't nieuw model, of tegen biljetten van het oud model waarop de woorden Cent Francs in 't zwart gedrukt staan. t*4 Het nickeltfeld. Krach tens een koninklijk besluit, dinsdag mor- gend in het Staatsblad afgekondigd, zul len de oude nickelstukken van 10 en 5 centiemen met den leeuw, niet meer gangbaar zijn te rekenen van 1 September 1906. Zij zullen tegen nickelstukken met gaatjes verwiseeld worden, tot 3o Novem ber, in da Nationale Bank te Brussel, in hare agencies in de provincies, en bij de ontvangers der belastingen in de steden en gemeenten waar zulke agencies niet bestaan. Zij zullen ook nog tot 3o No vember in al de openbare staatskassen ontvangen worden voor dc betaling van rechten of belastingen of alle andere be- a lingen. II Al%nbL»9kAMER van het Arrondissement Aelst. Geene andere Candidaturen tot de verkiezingen voor de Handelsrechtbank voorgesteld geweest zijnde dan diegenen van de Handels kamer, werden door het Hoofdbureel als verkozen uitgeroepen als Rechters, MM. De Wolf Fritz, handelaar en Rin- goir Augustin, nijveraar als plaatsver vangende Rechter, M. George De Smedt, makelaar, allen te Aalst woonachtig. Do uitvoering dor can- taat De ïangeragroef, moet in den algemeenen smaak zijn ge vallen te oordeelen naar de ontelbare me nigte van zijd en wijd toegestroomd en welke zich ter Groote Merkt verdrong. Zoo komen wij tot de oude tijden en de alsdan bestaande gebruiken terug. In 'tjaar 1430; zooals de rekening van 1430- 1431 getuigt, werd er op den dag der pro cessie die den eersten zondag der kermis plaats greep, des namiddags, op de Groote Merkt een mysterie vanden hele- ghen Cruce ten toonecle gevoerd door de leden der Rederijkkamer De Catha- RINISTEN. In 1432 voerde men op 1 Ons Heeren Geboorte. Ons Liefs Heeren Passie, een too- neelstuk dat de medewerking van niet min dan 80 personen vereischte, werd ge speeld in 1442, 1445, 1447 en 1451, de tweede maal in stillen personnagen zonder reciteering bij wijze van figuurlijk vertoog of pantomime. Plaatsgebrek laat ons niet toe er over uit te wijden. Zou men dit gebruik van vroegere eeuwen niet kunnen doen herleven en onze tooneelmaa(schappijen gelasten ver tooningen te geven in opene lucht Men vange aan bij voorbeeld met Iwein van Aelst... y Hot libernle stelsel \jjjf van hel alleman soldaat is eenvou- Ïm dig eene klucht. De Peuple schreef den 3o Mei 1906 Telt de liberale partij niet vsle vrienden van wijlen den generaal Brialmont en mogen wij langer de dubbelzinnigheid dulden over het mi- litarismus der liberalen en onze vijandschap aan den soldatendienst. Daar zijn leugens, die men, kost wat kost, moet aanklagen, Leugentaal daar is geheel 't libe raal programma in een woord en dat wordt hun dour hunne bondgenooten flak in 't aangezicht gelapt. Nieuwe soort Aardappelen. Het Ministerie van landbouw heeft aan de landbouwkundigen van den Staat den last gegeven esn onderzoek Ie doen over 't kweeken van eene nieuwe soort aardap pelen, oorspronkelijk uit Uruguay, in zuid America. Die reuzenplant, ree.ls in Frankrijk ingevoerd, zou honderd dui zend kilos aardappelen per hectaar voort gebracht hebben. School voor vroedvrouwen De Gouverneur van Oost-Vlaanderen Brengt ter kennis der belanghebben den dat met het eindigen van het tegen woordig schooljaar er in de school voor vroedvrouwen, te Gent, nieuwe leerlin gen kosteloos zullen kunnen aangenomen worden. De aanzoekers moeten ongehuwd zijn, vrij van lichamelijke gebreken en eene goede gezondheid genieten. Zij zullen hunne vraag aan het gemeentebestuur hunner woonplaats voor der. i5 Juli aanstaande moeten doen toekomen. STAD AALST. KERMIS 1906. Concerten Zondag 8 Juli. Ter Groote Markt A. om 5 uren namiddag door de Muziek maatschappij De EENDRACHT van Ninove. Programma. 1. Ouverture fantastique. Gevaert 2. Schiller-marche, Meyerbeer 3. La Tourterelle, polka voor kleine fluit, Damaré 4. Machbet» ouverture sym- phonique, Buot B. om 6 uren namiddag door de Koninklijke HARMONIE van Oorde- gem. Programma 1. Zampa, ouverture. Hérold 2. La Surprise, mazurka. 3. Carmen, fantaisie. (arr. par F. De Coninck, Bizet 4. Les Patineurs, gr. valse. Waldteufel Ter Keizerlijke Plaats, om 5 1/2 uren 's namiddags door de Ko ninklijke HARMONIE van Moorsel, onder de leiding van M. Gustaaf Pape. 1. Fantaisie sur Joséphine vendue par ses sceurs. Roger 2. LesPerles.gr. valse. Labitzky 3. Brokken uit Iwein van Aalst. Pape 4. Duo voor kleine klarinet en kleine fluit. Pape Dijnsdag 10 Juli om 9 uren 's avonds ten kioske ter Groote Merkt, door de fanfaar van den Turnclub «Willen is Kunnen St-Jozefspatronage Bestuur der M. Richard D'Haens. Programma 1. Nibelungen, Marsch. R. Wagner 2. Fantaisie sur Tancrède Rossini 3. Ouverture de Stradella, Floton 4. Cortége de Ballet. L. Montagne 5. Confidences, Gavotte. E. Wesly 6. Naar Wijd en Zijd. Gevaert Bedevaart naar Jerusalem- Den 16 Augustij aanstaande begeeft zich voor de i5e maal de bedevaart «St- Lodewijk» naar Jerusalem. Deze bede vaart is samengesteld uit personen die de kalmte en de zoete god.' vrucht verkiezen boven het woelend vertoog en de menge ling eener groote menigte. Tot heden toe had deze bedevaart, die jaarlijks meer en meer bijval geniet, den reisweg der andere bedevaarten gevolgd, doch ditmaal heeft zij aan haar program ma eene nieuwe belangrijkheid gevoegd. Zij houdt zich niet meer tevreden met Judca, Galilea, Egypte en Constantino- pel te bezoeken, maar zij begeeft zich bovendien naar Damasus, op de plaats der bekeering van den H. Paulus, naar het huis van Andnias, van den H. Joan nes Damascenus, enz. enz. De bedevaart «St-Lodewijkn bestaat maar uit een vijftigtal personen, 't welk meer als voldoende is om iedereen tevre den te stellen. Met dit getal kan men schoone plechtigheden hebben en alle zwarigheden vermijden die de groote menigte oplevert. Het is dus een groot voordeel eene reis naar Palestina te on dernemen met een betrekkelijk beperkt getal bedevaarders die een uitgelezen gezelschap uitmaken. De bedevaarders reizen op de prachti ge schepen der Messageries Maritimes die door hunne grootheid, hunne krach tige machicnen en volledige duurzaam heid de beste waarborgen opleveren. De zalen, de kajuiten, hadplaatsen enz. zijn verlicht met de electriciteit. Er is ook een geneesheer aan boord. I11 een woord de beste inrichtingen, onberispelijken dienst en andere voordeelen maken de overvaart zacht, gemakkelijk en aangenaam, zelfs voor deze die minst aan de zeevaart gewoon zijn. N. B. Voor de programma en inlich tingen wende men zich tot Jen E. Pater Daniël Lappan commissaris van het H. Land, Oude Violcttenlei 8 te Gent. Priesterlijke benoemingen- Zijne Hoogw. heeft benoemd Pastoor te Bellem, den E. H. Roe- giers, pastoor van het hospitaal te Aalst te Aygem, den E. H. Pauwels, onder pastoor te Waarschootte Zeveren, den E. H. Stockman, gewezen proost van Baarle-Donck. Onderpastoor te Moorsel, den E. H. Soens, A., onderpastoor te Doel te Doel, den E. H. Verniers, L., leeraar te Ninove. Leeraar te Ninove, den E. H. Hout appel, O. E., priester in het Seminarie. STAD AALST. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 8 Juli 1906, M. Meganck, Leopold- straat. Stad Aalst.-Werkbeurs Worden gevraagd Een bakkersgast, 1 leerjongen-gareel maker, breisters voor grof en fijn werk, 1 beenhouwersgast, 3 schrijnwerkers voor Zele. Vragen werk. 2 magazijniers 3 schrijnwerkers 4 espadrillenmakers. gevolgd door de uitvoering eener Cantate voor gemengd koor en orkest op den kiosk der Groote Markt was voorzeker als kermisfeest iets nieuws, en, zeggen wij het aanstonds, werd met zulkdanigen uitslag bekroond dat de vernieuwing ervan voor het toekomende in den alge meene wensch is. Alhoewel een sympho nisch concert weinig geschikt is om in opene lucht plaats te grijpen, moet men nogthans bekennen dat, voor wien niet te veel verwijderd stond van den kiosk, er onder 't talrijk publiek dat zich verdrong op de Markt, kalmte en stilzwijgendheid genoeg heerschte opdat weinig zoo niets van de uitvoering ongehoord werd ge bleven. Overigens deze liet niets te wen- schen en elkeen der prachtige stukken van het program werd begroet door het handgeklap van het publiek. Echter ging de groote bijval tot Zangersgroet voor gemengd koor met begeleiding van orkest getoonzet door O. Roels en uitge voerd door 400 zangers, zangeressen en instrumt ntisten dit werk is eene soort van fantazij op drie arias van Vlaamsche meesters te weten Beiaardslied van Benoit, Artevelde 's marsh van Ge vaert, en Klokke Roeland van Blaes het maakte diepen indruk, bijzonderlijk het Beiaardslied gezongen door de sopranos en nadien herhaald door geheel de koormei igte verrukte letterlijk de toehoorders ook werden de laatste accoorden onmiddelijk gevolgd door de geestdriftige toejuichingen van het pu bliek. M. Pape, de Bestuurder der Muziek school, had zich geene moeite gespaard om deze uitvoering tot stand te brengen en het handgeklap van het volk bekrach tigde ten volle de gelukwenscbingen die hem door het Schepencollege en de Com missie der Muziekschool op den kiosk werden toegestuurd. Men ziet dus dat, onder opzicht van koorgezang, er middel is te Aalst, met wat iever en goeden wil van eenieder,iets goed te verrichten. De liefhebbers zangers en zangeressen welke hunne medewerking aan de Muziekschool heb ben verleend hebben dicsaangaande een schoon voorbeeld gegeven en hebben reebt op de dankbaarheid der Aalstersche bevolking. Eene bijzondere melding komt nog toe aan M. Prosper D'Hoir die zich overtroffen heeft in de uitvoering op de klarinet eener fantazij op «La Norma» van M. Van den Bogaerde. Sedert meer dan io jaar is deze talentvolle liefhebber ten dienste van het publiek zoo bij ker mis als bij gewene dagen; en des avonds een concerto spelen op de klarinet, op de volmaakte wijze zoo hij het doet, is eene ware zelfopoffering wanneer men over denkt dat men zich geheel den dag op de qui vive moet houden en daarenbo ven nog twee uren oefening moet doen om op het gepaste oogenblik zooals men zegt embouchure en doigté te heb ben. Bémol. Leening van Pre. 1,649,000,00, 1891 3oe trekking. a5 Juni 1906. Obligatiën van 5oo fr. terugbetaalbaar tegen pari te rekenen van 1 Oogst 1906. N» 168 226 383 565 1619 1689 1849 2io3 2118 2551 2903 2907 3102 Obligatiën uitgekomen bij vorige lotin gen en nog niet terugbetaald 26e Trekking 27 Juni 1904, nr 3ii2 koepon nr 27 aangehecht. 28' Trekking 26 Juni 1905, nr 3169 kou pon nr 29 aangehecht. 2ge Trekking 27 December igoS, num mers 2396, 2644, 2807 koepon nr 3o aangehecht. Groote Tombola ten voordeele der maatschappelijke werken van den Anti- catholieken Werkliedenbond van Gent. Trekking van I Juli. De obligatiën van de leening der Stad Gent, zijn gewonnen door de nummers 27,192 312,515 en 362,338. Groote trekking voor AL de prijzen op Zondag, 26 Oogst aanstaande. Loten te bekomen door het opzenden van postzegels of postbons. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande —MEUBILEERING— Kauici, VA1V DE PUTTK, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, (nevens 't Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.— Spoedige bediening. Gemeente Wleze. Blijde Intrede van onzen achtbaren Senator Baron Eugeen de Kerchove d'Exaerde, zijner Dame Baronnes de Kerckhove d'Exaerde en Familie, ten Kasteele van Wieze op Zondag 15 Juli 1906. Vier eerewachten te peerde zullen M. de Baron, Mevrouw de Baronnes en Fa milie aan de Statie onzer stad bij de aan komst van den trein uit Brussel, om 3 u. 14 m. komen afhalen. Aan de grensscheiding der Gemeente zal een stoet gevormd worden door de Maatschappij De Meiboom, de S' Ro- chusgilde, de Oud-Wapenbroeders, de Fanfaarmasttschappij enz., om zich naar 't Gemeentehuis te begeven alwaar ver welkoming door de Geestelijke en Wereld lijke Overheden. Na de aankomst ten kasteele, gelegen heidsaanspraken, overhandiging van 't Geschenk der geburen en défilé van den Stoet. Om 6 uren Opstijging van Lucht ballons. Prachtig Vuurwerk om 8 iji uren 's avonds, afgeschoten in de hovingen van 't Kasteel door M. Boon te (hola van Zele. AELST. Creemboter. Markt van Zaterdag 7 Juli 1906 i5o kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 298 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2384 kilogr. HET INKOMGELD ten voordeele der Armen, ontvangen Dijnsdag 11. te gelegenheid van 't Openbaar Veldfeest ten lokale Casino (Koninklijke Harmonie) beloopt dees jaar tot fr. 314.40. NIEUWS UIX SCHAARBEEK I De Geiten- en Melkschapen- keuring door ons verleden week aangekondigd, is opper best gelukt! 't Was een waar feest voor de Nieuwstraatpoort, de huizen waren bevlagd, veel volk was aangekomen en de geilenboeren hadden eene verzame ling van bij de 80 dieren tor keariDg gebracht Terwijl het muziek der Patronagie van St-Jozef eenige zijner puike stukken uit voerde, hebben de keurheeren de melk- gevers tot meerder voldoening van een ieder onderzocht nauwelijks i3 dieren konden niet in het kweeksyndicaat aan genomen worden. Er waren veel goede en schoone geiten, en wij moeten tot eere van de leden zeggen dat er veel verbete ring is tegen over twee jaar Wij bemerk ten bijzonderlijk de Geiten Ida van M. Ch. Spiens, en a Josephine van M. De Deyn, kantonnier, twee witte enkortharige geiten, die met recht en reden door de Juryheeren als twee modellen voorgesteld wierden, en beiden de eerste prijzen met gouden eermetaal bekwamen. Wij wen- schen de eigenaars proficiat, en met hen, al de leden van den Schaarbeekschen Geitenbond I Eere dus aan de leden en «ooral aan het Bestuur. Onze Kermisfeesten zijn in vrolijk heid afgeloopen slechts een gevecht had plaats op den Geeraardsbergschen steen weg lusschen twee gebroeders Ganzeman en zekere Malfroy. Het mes was getrok ken. De agent Tas die er tusschenkwam bekwam een messteek in de hand, 't welk geen ernstig gevaar oplevert. Naar 't schijnt is 't Malfroy die den steek toebracht. Proces-verbaal werd opgesteld. Verder werden eenige bedronkene lie den in den Salon-Pierre op gesloten. GOUDEN HORLOGIE en dito ketting geroofd. Dijnsdag namiddag werd zekere heer S. van Ottergem van zijne gouden horlogie en dito ketting ontlast die hij slechts over weinige dagen gekocht had bij M. Aug. Meersman en over de 200 frs betaald. Het knopsgat van zijn ondervest was door gesneden. De zak kenrollerij gebeurde terwijl M. S. naar de barak, rechtover 't tstaminet In den Matroos stond te kijken en te klappen met M. Pieter Van Mossevelde, schors mulder. TERWIJL vrouw Camiel Vander Biest, wonende Groenstraat, 14, bij hare terugkomst van een bezoek aan de foore de kleedjes van haar kind 1 jaar oud naar boven was gaan weghangen, is de kleine met het hoofd in een ketel gesuk keld waarin nauwelijk 3 a 4 centimeters water stond.Toen zij terug beneden kwam was de kleine reeds versmacht. Woensdag avond rond 7 uren is alhier, Jan De Wael, oud i5 jaren, zoon van den policieagent Odilon De Wael, wonende Ouden Dendermondschen steen weg, Mijlbeek, bij 't plukken van kersen door 't afbreken van een tak ten gronde gevallen.Hij werd met ontwrichte schou der en arm opgenomen ook klaagt hij over inwendige pijnen. STAD AALST. Maandag aan staande 16 Juli, gaat de Maatschappij St-Hubert, (Pasboldcrs-Posthoren, Gent- schen steenweg) het jubelfeest der 608 verjaring harer stichting en tevens het zilveren Jubelleest van twee harer leden vieren. Een zakkenroller was hier heden op onzen wekelijkschen merktdag. Twee geldbeugels werden aan vrouwen ont roofd, onder ander een 3o fr. inhoudende. Zou drze wiens tegenwoordigheid te Lo keren bestatigd is geworden, naar hier zijn overgewaaid EERT VADER EN MOEDER.— Oscar Lievens die zijn vader afranselde en bedreigde met een revolver is door de boetstraffelijke Rechtbank van Dender- monde veroordeeld geworden 16 dagen en tot i5 dagen gevang en 26 fr. boete of 8 dagen gevang. Dus de doos in. Planteelijke meening. De meening van eenen inwoner van Aalst heeft altijd voor ons meer belang, bijzonder als het een feit geldt, dat op de ondervinding steunt, zooals het volgende: M. E. Cooman, 5, Vrouwstraat, te Aalst, zegt ons Sedert meer dan een jaar had ik soms zoo scherpe nierpijnen, dat ik alle werk moest staken en dikwijls kon ik niet slapen, mijn water was altijd troe bel, zonder de minsti; reden was ik aanstonds vermoeid en afgemat, de mid delen bleven nutteloos en ik was mis troostig niet meer wetende wat doen, ik vernam alsdan de genezingen door de Foster Pillen voor de Nieren verkre gen, en verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker, en ik wilde ze ook beproeven. Ik mag U bekennen dat zulks mijne genezing was, want na drij dagen voelde ik mij reeds veel beter en na eene week was ik teenemaal hersteld. Ik verklaar het bevenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De zwakte der nieren kenmerkt zich door knagende pijn en zwakte in den rug. De zieke kan bijna niet gaan, den gehee- len dag heeft hij dat neerdrukkend gevoel in den rug. Het is evenzoo 's nachts, zich om en en om leggende in bed tracht hij in 't slaap te geraken, maar is niet in staat rust te vinden en 's smorgens als hij opstaat schijnt de rug nog pijnlijker te zijn. Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren wgeve van dezelfde soort als die welke M. E. Cooman gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken be komen tegen 3 fr. 5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post met -het bedrag der som te zenden aan het Alge meen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenberg- traat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch he® handteeken James Foster op elke doos. D. A. 22. GYSEGEM. Een vreeselijk on- gelük viel hier Maandag namiddag voor. Omer Coene, een zeventig jarige tele gramdrager willende zich mijden voor een goederentrein is door een aanstoomenden reizigerstrein gevat geworden en bekwam zulke ernstige wonden dat zijn leven in gevaar verkeert. GEVAAR VAN VUURWAPENS. Zekere Emiel Sluys van Denderleeuw ging Zondag 11. naar Assche zijn oom bezoeken. Hij snuffelde in de kas en vond er een geladen revolver dat hij hanteerde niet wetende dat hij geladen was. Een schot ging af en Sluys werd getroffen in het kaaksbeen dat vermorzeld is. Kwaaddoeners hebben Zondag des nachts eenen balk gelegd over de spoor- wegriggels, op eenige meters van den tunnel van Geeraardsbergen naar Moer- beke. De machinist van den eersten trein, rijdende van Geeraardsbergen naar'sGra- venbrakd, opgepropt met werklieden, be merkte den balk en kon eene groote ramp voorkomen. Eene zestigjarige weduwe Madame Forthomme, woonde te Brussel in de Van Praetstraat, met hare dochter, eene onderwijzeres. Vroeger had zij in de Schoolstraat eene herbetg gehouden, Aux Nations, maar deze zaak had zij overgelaten aan de ech telingen Boeckx, die ze nu voortzetten, met de hulp van eene serveuse. Het 4chijnt dat de zaak niet meer zoo fatsoenlijk gebleven was als vroeger zij werd bezocht door verdachte personen en er werd heele nachten gespeeld, zoodat zelfs de policie een waakzEem oog op het huis meende te moeten houden. Dijnsdag was Mad. Forthomme naar de herberg Aux Nations gegaan, om eenige honderde franks te ontvangen, als afkorting op den overnemingsprijs. Die som bedroeg volgens de eenen 4000, vol gens den anderen 1400 fr. Terwijl zij haren opvolger bezocht, was de oude vrouw ook nog voorzien van ten pak obligaties. Mad Forthomme kwam niet meer te huis en denzelfden dag werd hare ver dwijning aan de policie en aan de dag bladen gesignaleerd. Woensdag morgend ging de dochter naar Boeckx en zij vroeg hem, of hij niets wist van hare moeder. Boeckx hield zich erg gestoord en toon de een soort ontvangstbewijs van de be taalde som. Van daar ging Jufvr. Forthomme naar de policie die, op haar vermoeden, dat de dame het slachtoffer van eene hinderlaag moest geweest zijn, dadelijk een onder zoek begon, dat inderdaad tot de ontdek king van eene misdaad leidde. Men vond namelijk het lijk der oude vrouw in het huis van de Stoofstraat, in den 3 1/t meters diepen pompput, waarin 1,5o meter water stond. En wat het ver moeden van misdaad stellig bevestigde, was dat het lijk sporen van kogelwonden droeg aan 't hoofd. Het kon niet anders of die ontdekking deed het vermoeden vallen op Boeckx, die op het oogenblik der huiszoeking af wezig was, onder voorwendsel dat hij zijne vrouw ging afhalen, welke in Duitschland naar den lijkdienst van eene bloedverwante was. Die afwezigheid verzwaarde de vermoe dens en men moest nu trachten, de ver dachten in handen te krijgen. En men nam maatregels om, bij de aankomst der treinen, de passagiers goed te bewaken en te zorgen dat zij niet ontsnapten. En inderdaad, toen de trein van Luik ten 5 u. 42 in de statie stilhield, zag men de echtelingen Boeckx afstappen en on middellijk werden beiden aangehouden. Beiden werden elk in een afzonderlijk rijtuig geplaatst en reeds onderweg begon de policieofficier de eerste ondervraging van Boeckx. Hij beweert in de verbeelding te zijn geweest dat Mad. Forthomme was geko men om hem te bestelen dat was de eenige reden, zegt hij, waarom hij haar gedood had. Haar dood ziende, had hij het lijk naar den kelder en naar den put gesleept, het daar in geworpen en het deksel terug toe- gelegd. Toen het rijtuig voorbij het huis der misdaad reed, werd de moordenaar uitge jouwd door de menigte, die zich daar voor de deur verdrong. De policie had zelfs groote moeite om te beletten dat het volk de rijtuigen aanviel. Rechtstreeks naar het policiebureel ge voerd, werden de aangehoudenen daar eerst ondervraagd door den commissaris Tayart de Borms, en vervolgens door den onderzoeksrechter en den procureur des konings, aan welke hij formeel zijne mis daad bekende. Middelerwijl was de wachtzaal van het policiebureel opgevuld met menschen, die als getuigen gedagvaard waren. Het was een telegram uit Borgworm, dat de policie op het spoor van den moor denaar bracht. Boeckx had namelijk, toen hij des morgends ten 9 uren vertrok, om zijne vrouw te gemoet te reizen, gezegd aan den GAR50N die hem tijdelijk verving, dat hij in den namiddag zou terugkeeren. De policie besloot dus, het huis nauw keurig te doen bewaken. Maar gedurende die waakzaamheid kwam een telegram drager met eene depeche, welke de policie dadelijk in beslag nam. Het telegram was bestemd voor gezeg den GAR90N en kwam van Borgworm, van waar Boeckx hem zijne terugkomst aankondigde. Dat was dus de leiddraad voor zijne aanhouding. Eene zeer bezwarende getuigenis was reeds die van M. Vanden Bergh, welke mede het huis bewoont. Door den commissaris ondervraagd of hij niets ongewoons had bemerkt, had deze gezegd Korts na 2 uren 's namiddags hoorde ik iels als een pistoolschot in den kelder. Ik hechtte daar geen belang aan, den kende dat het eene flesch spuitwater was die sprong. Maar daarna hoorde ik groot gerucht. Men twistte. Ik verliet mijne kamer en zag aan den keldertiap eene vrouw die zich scheen te verweeren tegen eenen man. Bah, dacht ik, 't is de baas, die met zijne vrouw aan 't vechten is. Korts nadien zag ik den baas bezig met eene vod tegen zijne gewoonte den vloer van het portaal en den kelder trap te reinigen. Dan ging hij naar zijne kamer op de eerste verdieping en alles werd weer stil. Mad. Forthomme was van haren man gescheiden. Eene harer dochters woonde met haar eene andere is getrouwd met zekeren M, Geubels, die met zijne schoon zuster in het huis Aux Nations kwam om de oude vrouw op te zoeken. De brievendrager Vervisch, van Sinte-Agatha-Berchem, vond donderdag morgend, ten 8 uren, zijne vrouw dood te bed. Het lijk was reeds koud en de hals was doorsneden. Vrouw Vervisch was ruim 5o jaar oud, moeder van 12 kinderen en teringlijdend in den uitersten graad. Sinds drie maan den lag zij te bed haar lijden zou niet lang meer duren. Zij was om hare goede inborst overal geacht en haar gedrag was voorbeeldig, want, ondanks de geringe inkomsten en haren ziekelijken toestand, wist zij haar huisgezin fatsoenlijk recht te houden, Haar man bad nu in de buurt gezegd dat de vrouw nog slechts twee dagen te leven zou hebben. Zoo zwak was zij dat een geneesheer, die nu geroepen was om den dood vast te stellen, verklaarde dat zij niet sterk genoeg was om zichzelve de snede toe te brengen. Er was dus een moord gepleegd. e Het parket van Brussel, dat ter plaats- kwam, ondervroeg de huisgenooten enn.. lang vragen en hervragen, bekende ee* der dochters, dat de moeder haar het me gevraagd had. Zij had de zieke dit gebracht, zonder te weten wat deze er mee van zin wa3. Toen zou zij zichzelve den hals hebben doorgesneden.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2