Donderdag 12 Juli 1906 5 eentif oen per nummer. 578te Jaar 5860 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Frankrijk en Belgie. Eerloosheid der liberalen. (Gazette van Dixmude.) Gemeentekiezing van 22 Juli 1906 EEN EN ANDER. Stad Aalst.-Werkbeurs Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kefling van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naandenfr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ?aogen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acceord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, li JULI igo6. In een welgelukte spotprent, by den laatsten kiesstrijd afgekondigd door onzen cinfrater Le Patriote, troffen wij het ware beeld aan van bet rampzalige Frankrijk. Een vrouw.de Republiek voorstellende, gaat diep gebukt onder het gewicht van eenen zak Frankrijk's financiewezen ver beeldende, ontredderd door den zwaren nationalen schuldenlast 3o milliard of 3o,ooo millioen de immer zwellende tekorten over de 25o millioen, voor het loopende jaar de verpletterende belastingen bij de 5 milliard of 5ooo millioen De verhakkelde lompen, waar die Fransche Marianne in gehuld is, zijn sprekende teekens van het verval, waar de derde Fransche Republiek in verzonken ligt. Zij stapt voort, plodderende door mod der en bloed. Elke indruk, welke heur voeten achterlaten in dien doorweekten grond, herinnert een eerlooze gebeurtenis, gi3teren of heden voorgevallen. Hier komt het Wilsonisme te voorschijn zoo geheeten naar den naam van den bcruchten schoonzoon van President Grévy, die we bedoelen den schoon zoon handel dreef in decoraties van het Eërelegioen en andere. Eenen stap verder (rapt Marianne in hetPanamisme de spaarpenningen van het Fransche arbeidende volk afgetrug geld, met medeplichtigheid van meer dan ioo Fransche deputes, die hun stem in het Parlement verkochten voor eenen wijnpot. Dan hebt ge de zaak-Humbert, die nog niet zuiver is voor menig groot man der maconnieke republiek de zaak- Syveton waar het fijne niet van gekend is, de verschillige affronten, welke Mari anne opliep op het terrein der internati onale politiek, te beginnen van Fashoda tot Maroco toe zooverre is het geko men, dat Frankrijk, het machtige en stoutmoedige Frankrijk van weleer, schreiende en gillende bescherming zoekt bij den Brit, Frankrijk's eeuwenlange njand, als de Pruis maar eens zuur kijkt naar genen kant der Elzas-Lorreinsche grens. Verder het slijkerig, bloedig spoor der vrijmetselaars schandalen fiches, ver klikkingen van officieren en staatsambte naars, vervolgingen, vermoorden van weerlooze catholieke betoogers ge- 19* vervolg. Besloten hare gehechtheid aan Michael tot het laatste oogenblik te doen blijken, was zij tegen het aangeduide uur, ondanks de vinnige koude op het terras komen staan. En toen de graaf in zijne pelsen gewikkeld, zonder gerucht vooruit kwam, om plaats te nemen in de slede, die hem naar Kief moest voerenstrekten de armen der jonge vrouw zich naar hem uit en het was te midden harer tot dan toe ingehou den tranen, dat zij hem toeriep Michael, vertrek zoo niet Niet met dit ijskoude afscheid Meer ontroerd, dan hij wilde doen blij ken, ontving de graaf haar in zijne armen. Het was tijd de koude en de geweldige ontroeringen van de late dagen, hadden hare krachtdadigheid overwonnen. Zij was in zwijm gevallen. Met groote voorzichtigheid lichtte Mi chael haar op en, gelijk hij een kind zou dragen, bracht hij haar op zijne armen naar binnen, om haar zacht op eene ca napé te leggen en haar de eerste zorgen toe te dienen. Meer dan ooit werd zijne liefde opge wekt bij het zien van het zoef e gelaat, dat nu tegen zijne sterke borst rustte en ge durende eeoige oogenbiikken kwam zelfs welddadige werkstakingen, oproeren, brandstichtingen en aan den donkeren gezichteinder, den dageraad van morgen, die onvermijdelijk zal medebrengen omwenteling, burgeroorlog, bankroet. Arm Frankrijk Arm Frankrijk Ziet daar tegenover België. Onze staatsschuld bedraagt slechts het tiende van die der Fransche Republiek zij is hier nauwelijks 446 fr. per inwoner, in Frankrijk 882 fr. per kop. En hier dient aangemerkt, dat onze schuld gedekt is door de weerde van ons spoorwegnet, dat den Staat toehoort, zoodat, ware het noodig, die schuld totaal, op staanden voet, kon de afgelegd worden. In Frankrijk liggen de boeken heelemaal anders daar is het spoorwegnet de eigendom van bijzondere maatschappijen, zoodat de Fransche schuld wezenlijk een schuld is. Er. terwijl in Frankrijk de belastingen ieder jaar met een fabelachtige som stij gen, bleven in België de grondlasten se dert 1874 dezelfde de personeele lasten verhoogden in geen geval, maar werden in menig geval verminderd of afgeschaft. Frankrijk gaat naar het bankroet België, daarentegen, beleeft een tijdperk van welvaart zonder voorgaande. De Bel gische rent staal het hoogst gekwotccrd op het gebied van handel en nijverheid, staat ons land aan de spits der volkeren, nog verre, zeer verre zelfs voor Engeland. Maar in België zit de Vrijheid op den troon daar worden 's lands krachten en inkomsten besteed ter bevordering van het algemeen welzijn daar wordt de vooruitgang aangemoedigd op alle ma nieren daar heerscht nog vertrouwen onder de menschen, omdat er ieders recht, ieders veiligheid, ieders bezit gewaarborgd is, omdat er een partij regeert, die in 22 jaar tijds geen enkele politieke wet uit- veerdigde maar alle Belgen behandelde als kinderen van hetzelfde huisgezin. Vandaar dat gansch Europa het kleine België eerten bewondert; dat alle vreemde staathuishoudkundigen, dien titel weer- dig, ons land tot toonbeeld stellen dat wij, op alle gebied, aanhoudend stijgen, immer stijgen, altijd hooger en hooger in de achting der gansche beschaafde wereld. Dat zijn de vruchten van 22 jaar catho- liek bestuur Gelukkig België Gelukkig Vaderland 1 Verscheidene bladen hebben aangekon digd dat M. Cesar Van Damme zijnen zetel in de Kamer aan M. Plancquaert voor een jaar moet afstaan. het denkbeeld in hem op, aan de eer en de vriendschap van den Czaar te verzaken en met de schatten die hij hier bezat, zijne vrouw en zijn kind, verre zeer verre weg te vluchten. Maar eensklaps flikkerde weer eene vlam van jaloezie in hem op en, zich haastig verwijderende, riep hij uit Neen, zij heeft haren God boven mij verkozen 1 Hij belde om Catharina, de oude dienstmeid, die Irma had groot gebracht en, aan deze het bevel gevende bij haar te blijven, snelde hij naar de slede, die hem wachtte. Toen, korts nadien, Irma het bewust- zijn herkreeg, was Michaël reeds verre van daar. Hare oude dienares naast zich ziende had de arme gravin, eene onbepaalde herinnering aan hetgeen er voorgevallen was. Zij gaf haar toelating, zich te ver wijderen, zeggend Het gaat nu reeds beter, Catharina, gij vermoeit u nutteloos. En daar de meid bleef aandringen ging zij voort, op zacht gebiedenden toon Neen, ik verlang alleen te zijn. Ga nu. Catharina verliet hare meesteres en de jonge gravin ging naar hare kamer. Aan het venster staande, zag zij, bij het hel dere maanlicht de sporen van de slede en van de hoeven der paarden, die haren Michaël hadden meègevoerd, en kon er den blik niet van af wenden. Wij zijn gemachtigd te verklaren, zegt een liberaal blad, dat die mededeeling volkomen onnauwkeurig is en M. Cesar Van Damme zijn mandaat volledig zal vervullen. Waarlijk, schrijft Het Handels blad, 1 Plancquaert speelt de rol van den bok, die den vos uil den bornput hielp te Dendermonde hielp hij een liberaal, te Kortrijk een socialist kiezen en hij staat nog altijd in den put. Het cartel werkt soms erg ontnuchterend op naïeve men schen De liberalen roepen altijd victorie, omdat de catholicken 3 of 4 zetels verlo ren hebben, welke wij niet konden behouden, omdat wij ze door toevallige oorzaken gewonnen hadden en dat deze nu niet meer bestonden. Als ze den uitslag waarlijk als eene zegepraal voor hen beschouwen, dan zouden ze moeten schokschouderen, als de catholieken feest vieren en waarlijk vreugde scheppen in zulk onnoozel werk. Die spijt is gebleken te Ghistel, nabij Oostende. In den nacht van Vrijdag, hebben zij 't woonhuis van den Z. E. H. Deken met teer besmeurd. Dit gebouw een waar kunststuk van bouwstijl, is daardoor grootelijks beschadigd. Een ander huis heeft hetzelfde lot ondergaan. Elk ver standig mensch spreekt schande over die laffe geusche sehendingvan den eigendom. Zondag morgend, waren de straten van Ghistel bestrooid met blauwsel en som mige huizen van voorname catholieken waren er mede besmeten. Uitdagende spot printen waren uitge steld binst de betooging blauwe plak brieven, die de zoogezeide liberale over winning huldigden, waren aangeplakt slepdragers van de liberale kopstukken schuifelden op sommige plaatsen de vreedzame betoogers uit. O ja ze zijn zoo spijtig, omdat menheer Serruys, de gewaande redder van de liberale partij in 't canton Ghistel, zoo deerlijk in 't water gevallen is, en omdat 't catholiek gouver nement pal is blijven staan tegenover hunne woeste aanvallen. Moet het iemand verwonderen dat zul ke hatelijke uitdagende werking en hou ding van de geuzerij aanleiding gegeven heeft tot eenige schermutselingen. Ieder een sprak schande van de liberalen, die altijd zeggen dat zij de partij zijn van de verdraagzaamheid en de vrijheid, en die altijd het tegenovergestelde tooneD door hunne daden. Haren man ziende vertrekken, scheen het haar, dat de aarde voor haar verdween en dat eene onzichtbare hand haar in on gekende streken had overgevoerd, waar lijden en verlatenheid baar langs alle zij den smartelijk drukten. Eleonora rustte, in dien zwaren rusti- gen slaap, dewelke alleen het voorrecht is van kinderen. Irma drukte een langen kus op dit engelen-voorhoofd, waar nog geene zorg een rimpel op had gegroefd. En toen, alle gedachten aan anderen van zich werpend, voor het oogenblik slechts aan zich zeiven denkend, liet zij den vrijen loop aan hare traneD. Lang, zeer lang weende zij zoo, zonder moeite om zich in te houden. Waarom, overigens, zou zij het doen Was zij nu niet alleen, geheel en gansch alleen Alleen, zonder ander getuige dan den Goddelijken Gekruiste, die ook weende in de dagen van zijn stoffelijk leven en wiens troostende lippen eens de woorden spra ken zoo weinig verstaan door de wereld, maar zoo dierbaar aan de lijdende zielen: Zalig zijn de bedroefden I a Zij stond op, gesterkt en gereed voor den strijd, dien zij nu te voeren had. En beseffende dat het verdriet haar niet van handelen vrij maakte, begon zij met le denken dat het noodig was, zich eenen levensregel voor te schrijven, opdat door al die veranderingen de opvoeding van Eleonora niet te lijden zou hebben. Zij wilde niet dat de jeugd van dat kind Hoe dat een zake soms verkeerde uit werkselen heeft, hebben de blauwe Jans van Ghistel kunnen ondervinden. In plaats van te doen mislukken, hebben zij de catholieke betooging nog beter doen gelukken, met den geestdrift en den strijdlust onder onze vrienden nog meer aan te vieren, door hunne onnoembare handelwijze. Hetgeen waarover iedereen zijne hoog ste verontweerdiging uitdrukte, was dat 't geuzengebroed blijkbaar beschermd wierd, door mannen die betaald worden om de wanorders te voorkomen of te be letten. STAD VAN AALST. Aangezien het getal der candidaten niet hooger is dan dat der te begeven manda ten, heeft het Hoofdbureel in zijne zitting van Zaterdag namiddag, 7 Juli 11. M. BURNY Louis, Brouwer te Aalst als verkozen Gemeenteraadslid uitgeroe pen. Bijgevolg zal de vergadering der Kie zers öp 22 Juli aanst. geen plaats hebben. Proefnemingen. Op de lijn van Schaarbeek-Jemelle hebben op 9, 10 en n Juli proefnemingen plaats gehad met eene verbeterde locomotief voor goede rentreinen, die 96 wagons kan trekken in plaats van 85, zooals de huidige locomo tieven. Men wil vooral zien of met zulke lange treinen er geen gevaar voor 't bre ken der koppelingen bestaat. Nog eene grief tegen de dood rijders. De Provincieraad van Bra bant heeft den wensch uitgedrukt dat het policiereglement op het vervoer zou her zien worden voor wat het rijden met auto mobielen betreft en tegen het gebruik van zekere soorten spiritus, waarvan de dam pen nadeelig zijn voor den landbouw. Prinses Elisabeth zal dus te Oostende het leven geven aan haar derde kind. Het is dus de burgerlijke stand van Oostende, die met de wettelijke pleegvormen zal worden gelast. Zoodra de gebeurtenis zich voordoet, zal uit Brussel ccn bijzondere trein naar Oostende vertrekken met al de personen, treurig gemaakt zou worden door de bal lingschap, waaraan zij onderworpen was, noch dat men in die jonge ziel de minste bitterheid tegen hare vorsten zou voedsel geven. Ook, terwijl zij in hare ziel de diepe smart versmoorde, had zij moed genoeg om voor haar kind te glimlachen, deszelfs hart te vormen, deszelfs geest te verhel deren en in dat hart en in dien geest de liefde tot den vader levendig te houden en te vergrooten. En terwijl Michaël eene koude onver schilligheid veinzende zijn leven in som bere wanhoop vóórsleepte, zocht Irma kracht in haar geloof, en gevoelde eene soort van inwendig geluk, bij de ge dachte dat het leven van marteling, dat zij nu leidde, slechts de voorbereiding was tot het eeuwig, waar zij hoopte, eens met Michaël vereenigd te zijn. Met den grooten Augustinus herhaalde zij dikwijls Alles, wat eindigt, is kort Had zij, bij den dageraad van haar ge luk, dit geluk niet aan God opgedragen Is lijden niet beminnen En is er een vruchtbaarder apostelschap, dan het lij den VIII. De winter was henen. De leeuwerik en de nachtegaal herbegonnen hunne heldere lofzaDgeu in het groen der eiken en der die de akte moeten onderteekenen. Deze zijn de Voorzitters van den Senaat en der Kamer, al de Ministers met portefeuil le, de Overste van het militaire huis des Konings, de Bevelhebber der militaire omschrijving, de eerste Voorzitter van het Verbrekingshof, de Procureur-generaal, de Gouverneur, de Burgemeester, eene der Eeredames van prinses Elisabeth, de Aide-de-camp van prins Albert en de Ordonnancieofficier. Zoekt uit De Moniteur gaf dezer dagen het 1 lijstje van de voor werpen, die op de banen, in de treinen en in dc staties van den spoorweg zijn ge vonden van 1 Juli tot 3i December igo5. De lijst is acht kolommen kleinen tekst lang. Wij vinden er in vermeld 3o8 strooien, vilten en hooge hoeden, 43 broeken, 47 paar schoenen, 40 onderrokken, 2135 regenschermen en parasols, honderden wandelstokken, gouden voorwerpen, pin- ce-cez, brillen, enz. Wie op een dier voorwerpen meent recht te hebben, kan zich nog wenden tot den ontvanger der domeinen van Brussel, Aschstraat, nr 9. De vlasoogst. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de Nieuws Rotterdamsche Courant, onder dato 9 Juli Heden is men hier begonnen met het trekken van vlas. In de meeste Belgische gemeenten is dit de vorige wtek al ge beurd en thans komen de Belgen naar hier om hun gekocht vlas te halen. Het vlas wordt door oud en jong, mannen en vrouwen met de hand getrokken. 5 tot 6 handgrepen worden te samen gebonden tot een schrang. Voor iedere schrang wordt eene halve cent betaald. Dit lijkt op het oog wel niet veel, toch kunnen vlugge, krachtige lieden wel 1000 schrang per dag trekken. Het vorige jaar was hier een Belg, die 1423 schrang op een dag gereed maakte. Worden gevraagd Een bakkersgast, 1 leerjongen-gareel maker, breisters voor grof en fijn werk, i beenhouwersgast, 3 schrijnwerkers voor Zelft. Vragen werk. 2 magazijniers 3 schrijnwerkers 4 espadrillenmakers. velden. En Mei, de maand der smarag den was bijna ten einde, toen de hemel Irma een grooten troost verleende... De vriendschap, de zoete trouwe vriendschap kwam hare ballingschap eenigszins ver zachten. Vrij geworden door den dood haars vaders, dien zij voor zijn afsterven zijne dwaling had zien afzweren om als goed christen de eeuwigheid in te gaan, maakte Mevr. Herilaff openlijk bekend dat zij catholiek was en snelde naar Wladiroff om Irma's ballingschap te deelen. Zij kwam hare vriendin de belofte her inneren, die zij zelf eens, in dat zelfde bosch van Wladiroff had gedaan, namelijk van, indien de omstandigheden daartoe noopten, Irma in haar huis te ontvangen en zich zeiven met de opvoeding der klei ne Eleonora te gelasten. Irma ontving haar met geestdrift. Zij minde Wrera te veel en te oprecht, om haar met eene weigering te bedroeven, of zelfs den schijn aan te nemen, van iemand, wien zulk aanbod, niet welkom was. Wij zullen met tweeën zijn om Eleo nora te beminnen, had zij eenvoudig ge zegd, haar de hand drukkend. Ik dank u, dat gij gekomen zijt en ik durf er wel bijvoegen dat ik niets minder van uwe vriendschap verwachtte. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1