0. L. V. VAN LOURDES Kerk der Theresianen. Stad Aalst.-Werkbeurs ÉAELST. Allerhande nieuws. HEX VEE. Nooit was het vee in Holland zoo duur als tegenwoor dig. Ook het slachtvee is overdreven duur. Men betaalt i fr. 5o per kilo levend. Onaangename voorspellingen. In Italië wekt bij angstige zielen groot opzien de publiceering van de voorspel lingen, die voorkomen in een oud La- tijnsch boek, in 1778 te Venetië gedrukt, getiteld Liber de Prcedictonibus van Appiano Bunafide uit Toscane, wiens voorspellingen tot nu toe met opvallende juistheid zijn uitgekomen. Hij voorspelde het succes der Italiaansche wapenen in 't buitenland van 't jaar 1855 en de aard beving in Zuid-Italie (Calahrie) van 't vo rige jaar. In 1906 zegt het boek verder, zal Italië groote hulde ontvangen van de machtigste mogendheden, Dit is geschied door de tentoonstelling te Milaan Voor 1907 voorspelt het werk eene groote revo lutie in midden Europa. In Rusland zijn ze al druk bezig En eindelijk in 1912 een vreeselijken oorlog die heel Europa zal verwoesten en de hongersnood en ellende zullen verschrikkelijk zijn. Volgens deze voorspellingen staat Eu ropa dus in de naaste toekomst niet veel goeds te wachten I GROENE VOLKSFOPPERIJ. L'Etoile Belge deelt officieele inlich tingen meê over de vergadering van 't midden Comiteit der groene volksfop- perij, gehouden ter Brouwerij ofte herberg Vogels, Bergstraat, te Brussel, onder Voorzitterschap van Pilatus Daens. Er werd besloten dat men zich 'taccoord zal stellen met de verschillige oppositie partijen om eene onmiddelijke wijziging aan de bestaande kieswet toe te brengen. 't Besluit werd met eenparigheid geno men van al de krachten te vereenigen om in November tot de ontbinding der Kamers te geraken. Ook is er besloten dat al de Luiksche onalhankelijke democraten, binnen twee jaar zullen ten strijde trekken tegen de verknechte democraten die met de catho- lieken samenspannen. Binnen twee jaar zal men ook in 't strijdperk treden tegen MLevie CDi® te Charleroi. Geen beslissing aangaande Aalst. Maar ook 't was reeds besloten. Pie gaat zijn zetel afstaan aan Dolf... Attends je viens... Dus ontbinding der Kamers in Novem ber of revolutie en dit om aan Pilatus den kamerzetel terug te geven van den welken de Brabanders hem in Mei 11. met klank afkegelden. Waarlijk Pilatus kan het spijt niet verkroppen dat zijne zoo duchtige afko king bij hem verwekt. Ga liever rusten, Pilatus uwe volks- bedriegersrol is op 't politiek tooneel ten einde geloopen... Onderwerping en boet- veerdigbeid ziedaar wat er u overblijft, iets wat wij u toewenschen De winsten die de socialistische samenwerkingen doen, zijn voor al dc leden en worden gebruikt ten behoeve n van allen en, voor hen alleen... Zoo leest men in 't orgaantje der roode leeperikken. Men zou dit kunnen aannemen indien het vonnis der Rechtbank van Leuven in zake van den Proletariër niet bestatigde dat 48 ten honderd der winsten worden voorafgenomen voor de politieke propa ganda, om zoo Anseele en andere liberale chefs aan een kamerzetel te helpen die hen jaarlijks 4000 ballekens opbrengt... Legt me ze daar 1 Wat uitbuiterij toch I En omdat de leden der roode coöpera tieven nog niet genoegzaam zijn uitge buit, komt u Lb Peuple 't orgaan der Brusselsche rooden, een warmen oproep tot hen, arme werklieden, te doen opdat ze de onkosten der laatste kiezingen zou den betalen. Het tekort zoo jammert Le Peuple 1 overtreft 10 duizend frank en om de centen uit den zak der reeds uitge buite sukkelaars te lokken wordt er ge schermd met broederlijkheid, zelfsopoffe- ring, solidariteit, vooruitgang der partij en meer andere holklinkende bombast. Waarom betalen de rijke, roode kamer - heeren hunne kieskosten niet Is het niet genoeg dat de sukkelaars hen hunne stem gaven En nu zouden ze nog bo vendien moeten betalen om hen hunne stem gegeven te hebben VACANTIELEERGANG VAN DEN BOERENBOND. Zooals men weet heeft de Belgische Boerenbond verleden jaar in September te Leuven eenen vacantieleergang ingericht voor degenen die met maatschappelijke werken te lande bezig zijn of er later moeten meê bezig houden. De groote bijval welke deze proefneming te beurt viel, deed het bestuur er toe besluiten ieder jaar zulke lessen te geven. Zij zullen dit jaar wederom plaats heb ben in de tweede week van September, namelijk van Maandag 10 tot Vrijdag 14. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den heer E. Luytgaerens, Alge- meene Schrijver van den Boerenbond te Leuven. TEGEN MOTTEN. Een Rus die verleden jaar op de Luiksche tentoon stelling pelswerk exposeerde, deelde mij het volgende recept mede tegen motten in bontwerk In sterken spiritus doet men een hand vol kampfer en fijn gestampte Spaansche peperschalen of gestampte kolokwint. Dit laat men eenige dagen nevens de kachel of in de warme zon staan toldat de kamp fer is opgelost, waarna het vocht moet worden gefiltreerd. Men besprenkelt het bontwerk zeer gelijkmatig mtt dit vocht rolt het stevig ineen en wikkelt het vast in nieuw katoen of linnen. Op deze wijze kan men jaren lang bontwerk bewaren zonder dat er mot in komt. 0it middel is in Rusland algemeen bekend onder den naam Chineesche mottentinctuur Het wordt daar als een geheim der bontwerkers beschouwd, Rhumatism. Ziehier volgens de verklaring van e^nen dokter, die in dezen zin schreef aan de Asser Courant een zeer eenvoudig middel iegen rhuma tism. dat hij meermalen met het beste ge volg toepaste. Dat middel is namelijk de selderij, die niet alleen in staat is de kwaal te voorko men, maar zelfs de knagende pijn dade lijk te stillen. De selderij moet in stukken worden gesneden, en daarna in water worden gekookt, waarin een weinig meel wordt gedaan, benevens wat gemalen of gerasp te notenmuskaat. Warm met geroosterd brood opgediend en bij de aardappelen geêten, gaat de hevige pijn aanstonds over. Het middel, zegt de geneesheer, moet onfeilbaar zijn bij alle rhumatische aandoeningen en naar men verzekert, is het genoeg maar dikwijls veel selder te eten, om de ziekte te voorkomen. Ziedaar dus een zeer goedkoop genees middel, dat bewijst dat wij nog maar weinig de geneeskundige eigenschappen van talrijke planten kennen. Als ik mij echter niet bedrieg, behoort dit middel tot de geneeskundige voorschriften die uit onbekende bron bij onze Vlaamsche boeren verspreid zijn en door de traditie overgaan van geslacht tot geslacht. Honigproductie in Europa. De honigvoortbrengst in Europa wordt tegenwoordig op ongeveer 80,000 ton ge schat. Volgens een statistiek in het Handels museum brengt Duitschland den meesten honig van alle landen van Europa voort, met 1,910,000 bieënkorven, welke in het geheel 20,000 Ion leveren. In de tweede plaats komt Spanje met 1,690.000 korven en 19,000 ton dan Oostenrijk-Hongarië i,55o,ooo korven en 18,000 ton. De overige landen blijven ver achter de genoemde Frankrijk levert 10,000 ton, Nederland a5oo, België 2000, Grie kenland 1490, Rusland en Denemarken elk 900 ton. Hierbij valt vooral ook de invloed van 't klimaat op te merken. Het sterkst blijkt die bij Rusland en Grickeland met 80,000 bieënkorven 1400 ton honig ver krijgt, brengt Rusland met 110,000 bieën korven slechts 900 ton voort. Groene I*ie heeft reeds dik werf herhaald wat Het Fondsenblad van Gent eens schreef aangaande den strijd dien De Denderbode tegen het Daensism of groene volksfopperij voert. Nu onze Gentsche Confrater was dan kwa lijk ingelicht en vooral hij kende de groe ne vogels niet. Maar nu heden heeft hij die groene uilen leeren kennen en zegt aan 't adres van Uil N°i. Van al zijne begoochelingen zal hem 0 (Pilatus) niets anders overblijven dan het bewustzijn een gemeene anti- catholieke opstoker te zijn, die het priesterkleed, waarvan de dracht hem te recht verboden is, schande 1 aan doet. n (6 Juli 1906.) Zal Groene Pie nu ook dit oordeel van a Het Fondsenblad aan zijne lezers van 't Land van Aalst, u De Werk man enz. meêdeelen Groene Pie zal het wel weten te ver zwijgen. De Raad onzer Provincie Oost Vlaanderen heeft in zitting van 11 Juli, rechter tegen linkerzij, een wensch ten voordeele van het verplichtend onderwijs en in zitting van 12 Juli de wenschen ten voordeele van persoonlijken militairen dienstplicht en van kieshervorming ver worpen. BELGISCHE BEDEVAART naar en naar het H. Hart van Montmartre te Pariji ingericht door de Alliance Catholique onder de geestelijke geleiding van den Z. E. H. BUELENS, Pastoor der Pa rochie van het H. Hart te Brussel, van 21 tot 29 Augustus 1906. Prijs voor vertrek uit Bergen ie kl. 143 fr.; 2* kl. 93 fr.; 3® kl. 62 fr. Uit Charleroi 1® kl. 144 fr.; 2® kl. g5 fr. 3® kl. 64 fr. Uit Brussel 1® kl. 149 fr.; 2®kl. 97 fr.; 3® kl. 65 fr. Uit Gent 1® kl. 151 fr.; 2® kl. 99 fr.; 3" kl. 66 fr. Inbegrepen de taks voor het gebruik van rijtuigen met doorgaande gangen van den Belgischen Staat. Op aanvraag der deelnemers zal men zich gelasten met de verblijfkosten, aan de volgende voorwaarden l® kl. 100 fr.; 2® klas 75 fr.; 3® kl. 60 fr. De aanvragen om inlichtingen en de inschrijvingen mogen gezonden worden aan M. Alfred Franqoi», Bestuurder der «.Alliance Catholique, d 45, Noord- laan, te Brussel, of aan den Z. E. Heer Beulens, Notelaarstraat, 14, te Brussel, of aan M. C. Van de Putte-Goossens, uitgever van De Denderbode, Korte Zoutstraat, 3i, te Aalst. Kerkelijk Nieuws. Congres te Eecloo. Wij vernemen dat er op Zondag 22 Juli, een congres voor Derde-Ordelingen var, St-Francis- cus, en voor alle andere christelijke manspersonen, zal plaats hebben te Eecloo. Rond 8 uren 's morgens, aankomst in Eecloo van al de congressisten. Om 9 uren, plechtige hoogmis in de Minder- broederskerk, om den zegen van God over de werken van het congres af te smeektn. Om half elf, algemeene verga dering in de Meisjespatronage, waar de volgende welgekende redenaars het woord zullen voeren M. Prosper Thuysbaert, ondervoorzitter van den provincieraad en burgemeester der stad Lokeren M. de advocaat Verwilghen, bestendige afge vaardigde voor St-Nicolaas M. Louis Wostyn, gemeenteontvanger te Thielt M. de advocaat Neyt, vrederechter te Caprijcke M. Arthur Verha^ gen, volks vertegenwoordiger. Wij wekken al de godsier.stige man nen, lezers van ons blad. vurig op, de belangrijke zittingen van dit congres te gaan bijwonen. Solemnele Octaaf en Volle Aflaat, bij wijze van Portiuncula, ts beginnen van den i5d*° Juli, om 2 urei. namiddag, tot Zonnenondergang van den i6den Juli, voor alle geloovigen, iedermaal zij de voorgemelde kerk bezoeken, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, en er bid den volgens de inzichten van Zijne Heiligheid. De Goddelijke diensten als volgt Zondag, 15 Juli, om 2 uren namiddag, uitstelling van liet Allerheiligste; 's Avonds ten 5 1/2 uren, Solemneel Lof. Maandag 16 Juli, ten 5 uren, de eerste Mis. De plechtige Mis om 8 uren, 's namid dags ten 5 uren, plechtig Lof, Fransch Sermoen en Te Deum. Zondag 23 Juli. De eerste Mis, ten 5 uren. De plechtige Mis, ten 8 uren, 's namid dags ten 5 uren, Lof en Vlaamsch Ser moen. Worden gevraagd 2 bakkersgasten, 1 beenhouwersgast, 1 leerjongen-gareelmaker, 1 leerjongen kleermaker, 4 schrijnwerkers, 4 jongens van 12 tot 16 jaar om leeren houtdraaiën, goede wevers. Vragen werk. 3 espadrillenmakers, 1 houtzager, 2 magazijniers. Creemboter. Markt van Zaterdag 14 Juli 1906 120 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 298 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2384 kilogr. Aalst, Kermis. Morgen, Zondag, i5 Juli, om 3 uren namiddag, LUISTERLIJK FESTIVAL, gegeven door de Koormaatschappij De Ware Vlamingen, Binnenstraat, Mijlbeek. Des avonds, om 9 uren, VUURWERK op 't Statieplein. PROGRAMMA VAN 'T CONCERT welk zal gegeven worden op het kiosk ter Groote Markt, op Zondag 15 Juli 1906 door de Fanfaar der Kweekelingen van 't Leger onder het bestuur van M. Van derlindbn. 1. Marche militaire Vanderlinden. 2. Ouverture de concert. Baumann. 3. Rève de bonheur, mazurka Boon. 4. La joyeuse cigale, fantaisie, Lardeur. 5. Le réveil du coucou Burziau. "Verloren in onze stad Aelst, den Donderdag 12 Juli 1906, in de Leo- poldstraat door dame P. D... de som van honderd veertig franken bestaande in een briefje van honderd en twee brief jes van twintig franken. De vinder is verzocht het op het poli- ciebureel te willen behandigen en zal eene goede belooning bekomen. AALST. Zondag morgend werd een melkboerinnetje zekere Maria Van den Bossche, van Erembodegem, toen zij met hare melk en groenten naar onze Stad Aalst kwam geraden op den Brus- selschen Steenw eg aangevallen door drij zatte liberale weêrwolven die haar mis handelden bij zoo verre dat zij er bed legerig van is. De daders zijn gekend en procesverbaal is tegen hen opgesteld. Laat ons hopen dat ze hunne verdiende straf niet zullen ontgaan. Vrijdag avond is er omtrent het Esplanadeplein alhier, een verwoed ge vecht ontstaan in 't welk zekere Bock- stael Frans, bakker, verscheidene messte ken bekwam. WIEZE. TER HERINNE RING, morgen zondag i5 Juli plechti ge intrede voor onzen achtbaren senator M. Baron Eugeen de KERCHOVE D'EXAERDE cn Familie. Aankomst ter statie van Aalst om i5u 14 en onmid- delijk vertrek naar Wieze. Voor de feestelijkheden zie ons nummer van zon dag 11. viïerzele.Zondag toekomende 15 Juli, is het hier de groote Omme gang van den H. Fledericus, stichter, eersten Pastoor en Patroon der Parochie. Die ommegang, sedert een klein hon derd jaar vervallen, werd, in het jaar 1545, ingesteld door den Hulpbisschop van Cameryck, Monseigneur Martinus Cussens. Het aloud beeld van den H. Fledericus zal in de bedevaart rond gedragen wor den en de godsdienstige plechtigheid zal bestaan uit eene afwisseling van gebeden en gezangen, waaronder een nieuw Lof lied van den H. Fledericus verveerdigd door den Eerweerde Heer Pastoor van Vlierzele, op de wijze van O Moeder kerk van Roomen. De H. Fledericus wordt bijzonder ge vierd of aanroepen, tegen Doofheid, Oorpijn en Boedeige wonden. F. De landbouwer Bogaert was te Wichelen bezig met hooi te mijten, toen hij twee meters hoogte was, sloeg de mijt omver en liogaert werd er onder begra ven. Zijn knecht dit ziende vluchte weg om hulp te halen. Gelukkig kwam zekere C. Eechout daar voorbij die hem uit zij nen neteligen toestand redde anders zou hij waarschijnlijk versmacht zijn. ST-MARIA-AUDENHOVE. Romanie Maroy een meisje, 35 jaar oud was Djjnsdag namiddag aan het nestroo- ven, en daartoe had- zij eene ladder ge plaatst op 't gewelf van den beirput. Eensklaps viel het gewelf in en Romanie kwam in den beir terecht. Hare twee zusters die er getuigen van waren konden haar niet helpen en 't ongelukkig slacht offer verzoop. Te vergeefs hebben drij geneesheeren getracht hare levensgeesten op te wekken maar hunne pogingen bleven zonder uit slag. Zie notariéele annoncen op de vierde bladzijde. De kracht van liet on- derzeesch varend bootje. Het klein onderzeesch varend bootje overtreft in kracht en doet het grootste geharnast schip zinken, met het onver- hoedsch aan te vallen, want het nadert onder de golven zonder bemerkt te wor den en zulks maakt al zijne sterkte uit. Het is evenzoo met de noodlottige nier ziekte, haar gevaar ligt in de stille en heimelijke wijze, waarop zij zich aan meldt en dikwijls is de kwaal reeds zeer ingeworteld voordat ge haren ernst erkent. Het belangrijk geval van eenen gebuur wordt hier verhaald en het zou goed zijn zijnen raad te volgen want t ene nierziekte hoe weinig ze verwaarloosd wordt loopt altijd noodlottig af. Mm® L. Bollen, 21 Sschoolstraat te Aalst, zegt ons Sedert twee maanden leed ik zoo aan de nieren dat ik niet meer rusten kon, mijn slaap was bewogen, ik had zweetingen en iederen morgend stond ik gebroken op. mijn water was troebel, menige beproefde middelen bleven zon der uitslag toen ik mij met de u Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. M. De Valkeneer, apotheker wilde ver zorgen. Ik volgde goed de aanwijzingen van van het bericht en was zeer aangenaam verrast mij na drij dagen reeds verlicht te gevoelen en na eene week van die ver pleging voelde ik mij teenemaal hersteld. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Indien ge niet wilt teleurgesteld wor den, verzeker U dan dat het wel de Fos ter Pillen \oor de Nieren zijn, die men U geeft mijd U bijzonder voor namaak sels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen fr. 3,5o de doos of 19 fr. de 6 doozen of vracht vrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Dela cre, 5o, Coudenbergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. 23. De policie der hoofdstad heeft Dijns dag eene bende interr.ationale bandieten aangehouden. Men had vernomen dat eenige ver lachte kerels zich bevonden in een huis van de H. Geeststraat. Men onderzocht de zaak?nader en bevond dat het bericht juist was. Toen trok de policie er heen en viel binnen in de kamer waar allen sliepen. Men bracht ze naar het commissariaat en daar bleek het dat men Russen, Duitschers, Oostenrijkers, Ru- moniërs, enz. gevangen had, al kerels, die het niet raadzaam zou zijn ergens in een afgelegen hoek te ontmoeten. Allen zullen naar hun land teruggezonden wor den. 't Schijnt Woensdag te Brussel een ongeluksdag te zijn geweest. Een knaapje van acht jaar, wonende Josaphatstraat, te Schaerbeek, viel uit een venster van de tweede verdieping door een glazen dak op den vloer van een nevengebouw en werd ernstig gekwetst. In de Fuchsslraat kreeg een voerman een stoot van zijne kar, viel en kwam onder de wielen terecht. De man werd zwaar gekwetst naar het gasthuis ge bracht. Een jonge metsersgast, 14 jaar oud, viel in een inopbouw zijnde huis, St- Joostplaats, van de vierde verdieping in den kelder. Zijn eigen vader, die in het zelfde huis werkte, nam den ernstig ge kwetsten knaap op en bracht hem naar het gasthuis. In het kanaal van Charleroi gingen twee knapen zwemmen. Een van hen had pas gegeten. Hij kreeg een bloedsopdrang en verdronk. In de rue du Midi werd een oud man door eene brouwerskar omgeworpen en ernstig gekwetst. Het onderzoek in deze vreeselijke tragedie van Berchem-Sinte-Agatha wordt voortgezet. Er dient vooral vastgesteld te worden, hoever de verantwoordelijkheid reikt van de ^jarige Marie Vervisch, die hare stervende moeder, op dezes verlan gen, den hals afsneed. De mentaliteit van dit kind is zeer zon derling. Zij schijnt met een levendig ver stand begaafd te zijn, is opgewekt, maar op zekere oogenblikken schijnt zij weer verstompt en onbewust. Er moet haar iets schorten. Heeft zij in dergelijk oogenblik hare vreeselijke misdaad volbracht Ofwel heeft zij lijdzaam en blind hare moeder gehoorzaamd Dat alles dient onderzocht. De geneesheeren bewaken nu zorgvuldig het meisje en men wacht met belangstel ling op den uitslag van hun onderzoek. Heusden viert mede met de kermis van Gent. Vele werklieden zijn in Gent werkzaam en moeten dus met de kermis noodzakelijk te huis blijven. Dat er dan wat meer gedronken wordt dan anders, gaat van zelf. Zondag reeds was men baldadig ge weest op de wijk Kleempendorp Maan dag van in den namiddag was 't weer eene zatte wallebakkerij -. zingen, tieren, schelden en kijven. 's Avonds omstreeks 9 ure werd er ge vochten. De gebroeders De Cock, steenbakkers, kwamen door de Steenstraat. Wegens eenen vorigen twist om eene nietigheid, zocht een persoon twist tegen eenen der broeders De Cock, die jonk man is. De andere die getrouwd is, trok het zich aan. Na twisten met woorden werd er geslagen. De eene sloeg om te scheiden alhier, de andere aldaar. Opeens sprong een kerel toe op den gehuwden De Cock, ge wapend met een mes en bracht hem mes steken toe. De Cock, die een kloekgebouwde manspersoon is trachttehet meste bemees- teren en gelukte erin. Hierbij kreeg hij eene snede in de muis der rechterhand, en in eenen vinger. De messentrekker ontwapend zijnde vluchtte naar het dorp waar hij woont. De Cock voelde dan het bloed langs verscheidene wonden uitvloeien. Hij ging zich afwasschen aan de pomp op den koer der huisjes van M. Scheerlinck. Het bloedvloeien wilde maar niet op houden. Personen die hem hielpen afwasschen zagen dan dat De Cock eene gapende wonde had achter het linkeroor. Men droeg De Cock binnen bij N. Maes en weldra kwamen M. Van de Walle geneesheer en de E. H. onderpas toor bij den gekwetste. De geneesheer stelde vast dat geene levensorganen gekwetst waren en naaide dan de wonde tce. De veldwachter en de gendarmen, die juist in den namiddag een onderzoek voor eene andere zaak in de gemeente hadden gedaan, kwamen ook weldra ter plaats. De Cock is sedert korten tijd gehuwd en 25 tot 26 jaar oud. Als dader heeft hij aangeduid zekeren Van der Vleet, die dit jaar geloot heeft en herkomstig is uit de omstreken van St-Nikolaas. De toestand van den gekwetste is zoo voldoende mogelijk, hoewel hij dertien steken heeft bekomen. De Cock is Dijnsdag overgebracht naar zijn huis in de Heide. De Cock had het mes dat hij bemees- terd had, afgegeven aan M. Schatteman, gelmur van Maes, die het aan de gendar men heeft ter hand gesteld. Dinsdag namiddag i9 bet parket ter plaats geweest en heeft zich begeven naar de herberg De Reseda waar het ver scheidene personen heeft ondervraagd. Van der Vloet was ook ter plaats ge bracht. Deze is ten laatste onder mandaat van aanhouding gesteld en door de gen darmen naar het gevang van Gent over gebracht. De gekwetste De Cock geniet eene goede faam. Het is met partij te trekken voor zijnen broeder, tegen welke men ruzie zocht dat hij is aangevallen gewor den. Van der Vloet beweert zegt men, dat rog andere personen gesteken hebben. Een schrikkelijk ongeluk is Woens dag morgend gebeurd in hel fabriek Dier- man te Lokeren. Een meestergast, die te Moerbeke woont, wilde eenen riem op leggen de ongelukkige werd medege- sleept en verschillige keeien achtereen met geweld tegen de zoldering geslingerd, onder de oogen zijns broeders, die naast hem stond te werken. Men heeft hem nog slechts de H. Olie kunnen toedienen, eenige minuten nadien is hij bezweken. De ongelukkige heette P. Fr. Van Achte hij was 24 jaar oud, en moest Zaterdag in het huwelijk treden. Een groot magazijn, toebehoorende aan den Staat, en staande nabij de statie van Stuivenberg te Antwerpen is Dijns dag namiddag tusschen 3 en 4 ure afge brand. Het was verhuuid aan M. Govaertsdie het onderhuurde aan verscheidene hande laars. Het is 80 meters lang, 20 breed en j5 hoog en lag vol met ontvlambare stoffen. De schade wordt geschat op 300.000 franks. Zondag avond kwam te Elsegem August Van Tieghem, die zijne ouders te Tiegem was gaan bezoeken langs de spoorbaan gegaan om eerder thuis te ko men. De spoorbaan loopt juist langs zijn hof. Hij ging tusschen het eene spoor en stapte in het andere om eenen aankomen den trein te ontwijken. Maar achter hem kwam op het tweede spoor ook een trein die hem afgrijselijk vermorzelde. Maandag morgend heeft men het ver minkte lijk gevonden. August Van Tieghem is getrouwd en vader van een kind. Hij behoorde tot een der achtbaarste familiën van de streek. Dijnsdag avond gingen twee jonge lingen een bad nemen in de vaart te Turnhout, nabij brug 2. Een hunner, Jos. Bongaers, 17 jaar oud, wonende in de Molenstraat, slaakte eensklaps een kreet en verdween in de diepte. Zijn makker verschrikte zoo hevig dat hij ook onder het water verdween. Gelukkig kon deze nog tijdig gered worden. Bongaers kon men niet bereiken zijn lijk werd eenigen tijd later opgevischt en naar het gasthuis gebracht. Woensdag morgend, ten 10 ure, heeft men te Oostende, in een huis der Blauwe Wijk, qp zijne kamer, die hij nog maar een nacht bewoond had, het vreeselijk verminkt lijk gevonden van Louis Decondel, 5ojaar oud. Zijne keel was afgesneden en zijn sche del met hamerslagen vermorzeld. De gansch overhoop geworpen kamer was geheel met bloed bespat. Decondel had den naam een vechter te zijn, alsook wat geld te bezitten. Later. Het parket is in den namid dag ter plaatse geweest. Toen men het lijk ontdekte meende men eerst dat Decondel zich had gezelf- moord, omdat hij niet meer werkte en reeds het voornemen te kennen gegeven had, een einde aan zijn leven te stellen. Maar de adjunct van policie, M. Dan- neels, bemerkte weldra aan de ligging van het lijk, dat plat op den buik tegen den grond lag, en aan de wonden, dat bier eene misdaad moest gepleegd zijn. Niet ver van het lijk lagen het be bloede mes en de hamer, waarmeé hem het hoofd werd ingeslagen. Men moet nu onderzoeken of de ha merslagen zijn toegebracht vöor het afsnij den der keel of nadien de hals was letterlijk totaal doorgesneden tot tegen de ruggewervel. Niemand heeft iets gehoord. De werk vrouw was Dinsdag avond ten 6 ure ver trokken uit het huis zij woont over de deur en verklaart geen licht in huis ge zien te hebben men denkt dat de mis daad kort na haar vertrek moet gepleegd zijn. Daar Decondel voor het oogenblik op droog zaad zat, kon diefstal de drijfveer der misdaad niet zijn. Decondel's vrouw, waarvan hij sedert 20 jaar gescheiden leeft, en zijne 6 kinde ren, wonen te Ghistel. Het provinciaal comiteit van Oost- Vlaanderen, gelast met het uitdeelen der sommen, ingezameld om de slachtoffers der overstroomingen te helpen, heeft eene nieuwe vergadering gehouden. De inschrijving welke door de provin ciale overheden is geopend geworden, met tusschenkomst der dagbladen, heeft eene som van ongeveer 400.000 fr. opge bracht. Daarvan werd 20.600 fr. gebruikt voor de dringendste zorgen, en 38.000 fr. voor het vernieuwen van meubelen. Het comiteit houdt zich thans bezig met het herstellen van het landbouwma- teriaal en van de schade aan de velden veroorzaakt. Het herbouwen der huizen wordt als een gezondheidswerk aanzien en diensvolgens door Staat en Provincie gesubsidieerd. Het is tot nu toe nog al tijd onmogelijk juiste opgaven der aange richte schade te verkrijgen. Dit heeft reeds de werkingen van het provinciaal comiteit erg verachterd. M. Peiffer landbouwkundige van den Staat, is gelast geworden met het schatten der schade aan de velden veroorzaakt. Hij heeft zijn werk geëindigd voor wat de gemeente Grembergen betreft. De schade in die gemeente veroorzaakt aan de ge wassen bedraagt 14.518 fr. De burgemees ter van Grembergen heeft het totaal der schade, zoo aan huizen als aan velden veroorzaakt op 3o.ooo fr. geschat. Grem bergen is nog een der minst beproefde gemeenten. Men weet dat de schade nog veel aan zienlijker is te Moerzeke en te Hamme. M. Peiffer denkt zijn werk geheel te kun nen afmaken tegen het einde der maand Het comiteit heeft beslist te wachen tot dat het verslag van M. Peiffer geheel is opgemaakt om den onderstand te verdee- len. De overheden der beproefde ge meenten zullen verzocht worden de schade op te sommen, welke de landbouwers geleden hebben. Er zal in de uitdeeling der hulpgelden rekening gehouden worden van het ver mogen der beproefden. De gemeente overheden zullen de sommen aan de slachtoffers overhandigen. Rigolo is de beste en de fijnste der oude genevers. De echte Vlaamsche Elixir stokerij Bekaert, is de beste der gezondheids likeur. (1) Dinsdag morgend heeft te Abeele de bijeenkomst plaats gehad van de parket ten van Bethune en Hazebrocck, in Frankrijk, en van Kortrijk en Yperen, in België, om over te gaan tot de confron tatie van de bandieten der beruchte bende van Hazebroeck. De bandieten, te Bethune opgesloten, zijn Abel Pollet, Theophiel Deroo en de meisjes Louise Maloret en Madeleine Deroo. Uit de gevangenis van Yperen en Kortrijk worden aangebracht Guynard, G. en A. Verbecke, H. De Kimpe en vrouw Brabant. De tafel, waaraan de magistraten plaats namen, wordt schrijlings op de grens ge zet en in 't vooruitzicht van eene poging tot ontsnapping zijn de strengste maatre gelen genomen. Talrijke gendarmen, Bel gische en Fransche, zijn aanwezig. De betichten worden ondervraagd over de diefstallen te Rumbeke, te Godewaers- velde, de poging te Kortdjk in de Toekomststraat, den diefstal van Locon, de zaak van Neuf-Berquin, de diefstallen van Wemelghem, Yperen, Oost-Vleteren, Hazebroeck, Merville, enz. Ten 4 ure is de confrontatie afgeloo- pen de Belgische magistraten keeren terug met hunne gevangenen naar Kortrijk en Yperen en de Fransche naar Bethune en Hazebroeck. Men weet dat de schrikkelijkste mis daad, waarvan de bende van Abel Pollet beschuldigd wordt, de drievoudige moord is te Violaines, in het arrondissement Hazebrouck gepleegd op de echtgenooten Lecocq en hunne dochter. De misdaad werd gepleegd in den nacht van 19 tot ao Januari 11. en 's mor gens ontdekt door een brievendrager. De man, Lecocq, lag in zijne kamer dood uitgestrekt, te midden van een bloed plas, aan het voeteinde van zijn bed de schedel van den ongelukkigen ouderling was gansch verbrijzeld. Het lijk was in een beddelaken gewikkeld. In de kamer daartegenover vond men de lijken van de moeder en dochter, ins gelijks in hunne beddelakens gewikkeld. Na de driedubbele moord, hadden de misdadigers al de kassen doorzocht, de laden uitgenomen en zich meester ge maakt van een ijzeren kofferken, waarop de sleutel stak. Zij hadden er eene som van 5 a 6000 fr. in gevonden. Eene doos met medaliesen juweelen, waaronder een gouden zakuurwerk, hadden zij onaange roerd gelaten. Maandag avond is op een kwartier afstand van Moeskroen, eene vergaande bandieterij gepleegd, die doet terugden ken aan de afschuwelijke daden der voet branders, tijdens de Fransche revolutie.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2