Donderdag 19 Juli 1906 5 centiemen per nummer. 37sle Jaar 3862 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Een Protestant over de catholieke kloosterorden. EEN EN ANDEli. Rechterlijke kronijk. DE DENDER BODE Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keaing van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter woek voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont togen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE BUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 18 JULI 1906. Baron Theodor von Cramer-Klett, een der jongste pairs van het koninkrijk Beie ren, is eigenaar van een groot vermogen, geheel verdiend door zijn vader, geniaal nijveraar, wien Neurenberg een groot deel van zijn tegenwoordigen voorspoed te danken heeft. Hij heeft eenige jaren geleden kloosters aangekocht om ze aan de Benedictijnen, hun oude eigenaars, terug te geven. Dank aan hem zijn in de eenzaamheid van het Beiersche hooggebergte de kloos terlijke overleveringen weer hervat ker ken, die sedert eeuwen stom waren, doen opnieuw de tonen harer klokken en orgels hooren (zooals het bewonderenswaardig orgel van Ettal bij Turnhout, Oberam mergau) en rondom de weer bevolkte kloosters keeren bedrijvigheid en welvaart terug. Natuurlijk hebben de Duitsche libera len zich aanstonds met bezorgdheid afge vraagd, wat daarachter kan schuilen. Onlangs nu heeft baron Cramer-Klett duidelijk de beweegredenen van zijn handelwijze uiteengezet in eene rede, wier adel van gedachte en uitdrukking het Beiersche Hoogerhuis eer aandoet. Onlangs hadden de Münchener Nach- richten een veldtocht geopend ten gunste der arme Liefdezusters, van wie een groot aantal bij het waken aan de sponde van teringzieken, de kiemen dezer kwaal hadden opgedaan en de rijen der witte kruisen op haar kloosterkerkhof waren gaan vergrooten. Die zaak maakte veel gerucht en vond zelfs weerklank in de Beiersche Eerste Kamer. Maar de verslaggever, ridderVon Auer, een liberaal, moest verklaren, dat de gezondheidstoestanden in het klooster Mallersdorf uitstekend waren, zoodat er geen reden was om tegen het huis te velde te trekken, zooals zekere pers had gedaan. Baron Cramer-Klett maakte van die gelegenheid gebruik om volgenderwijze zijne meening omtrent de kloosters te uiten 1 In den loop van het vorig jaar heeft de openbare meening gelegenheid gehad zich met kloosters en met kloosterleven bezig te houden. Men kan niet ontkennen, dat zich in al hetgeen gezegd en geschreven is een onbetwistbare sektegeest heeft geopen baard. Er is in deze zaak zulke onbe voegdheid getoond, dat, zoo er geen ge vaar stak in de bedroevende opruiing zelfs van de hoogere volksstanden, men geneigd zou zijn er mee te lachen. Ik voor mij aarzel volstrekt niet luid mijne overtuiging uit te spreken, dat de kloosterorden der Westersche Kerk de keur der Christenheid uitmaken. En wel omdat in een tijd, welks leidend beginsel is heele menschelijke werkzaamheid te ontwikkelen, de orden dit beginselen op het schoonst in toepassing brengen door het naar christelijken zin om te zetten in armoede, gehoorzaamheid en zelfverloo chening. Die zelfverloochening en gehoor zaamheid zijn deugden, welke vooral- in onze dagen bewijzen dat er nog een waar achtig en vruchtbaar Christendom is. Men kan overigens geene vergelijking maken tusschen de kloosterorden van het Westen en die der Oostersche Kerk. Deze laatste hebben toch bijna geen ander oog merk dan de vorming van een bijzondere hoogere geestelijkheid. Wat de Prote- stantsche Kerk betreft, hoe ook tegen het kloosterleven gekant, heeft zij toch de doelmatigheid erkend van het gemeen schappelijk leven voor de beoefening der heilige beginselen van het Christendom, de liefde tot den naaste en de verheerlij king Gods en zij heeft dat bewezen, door de bloeiende stichtingen der diaco nessen in 't leven te roepen. Die mijner geloofsgenoolen, welke mij andere opwerpingen zouden willen maken, zou ik kunnen wijzen op menig woord van Christus en vooral op de brie ven van Paulus, waarin zonder eenig mogelijken twijfel, spraak is van het kloosterleven. Wilt gij argumenten van het tegen deel Hier is er een Telkens als er ren aanvallende beweging gericht wordt tegen de Kerk en het Christendom, zijn het de kloosterorden, waarop men het 't eerst gemunt heeft. a Er is van politieke inmenging ge sproken 1 De ware drijfveer van den haat tegen de kloosters is dat de beginselen van het kloosterleven in lijnrechten strijd zijn met de denkbeelden van hen, die alle gezag verwerpen en slaven zijn van de stofen dat bovendien de kloosterorden de levende weerlegging der dogma's zijn van hen, die van geen dogma's willen weten. In enkele bewogen woorden heeft toen de eerbiedwaardige bisschop van Mün- chen, Mgr Von Stein, baron Cramer- Klett bedankt. Daarop nam de voorzitter van 't Opper ste Protestantsch Consistorie hét woord. Zijne taak was niet gemakkelijk. Spreken tegen de gezonde rede in, door een zoo 206 vervolg. Eleonora ontving haar met luidruchti ge vreugde. En in het vooruitzicht, voortaan slechts te leven tusschen hare moeder en hare vriendin Wrena, verklaar de zij bij elke gelegenheid, nooit gelukki ger te zijn geweest dan op Wladircff. Het was zoo goed, de vrije, frische lucht, doortrokken met de geuren der bosschen en der heiden, in te ademen de hellingen op te klouteren, waar de bekoorlijke viooltjes in overvloed groei den 1 En de lange wandelingen in het bosch, waar men ongehinderd en vroo- lijk in het lommer der hooge boomen kon stoeien en spelen, dat alles had voor de kleine zooveel bekoorlijks, dat zij er niet aan dacht, te klagen over de eentonigheid die haar vroolijk kinderleven was komen veranderen. En toch geleek op Wladiroff de volgen de dag bijna nauwkeurig op den vorige Gedurende 'tschoone jaargetijde wis selden lessen en uitspanningen nu en dan af met groote wandelingen, die bijna liefdadigheidsbezoeken voor doel hadden namelijk in de armen hutten, die hier en daar het domein omringden, bekwaam en zoo gedokumenteerd spreker bepleit, was een ondankbaar werk. Na op zijn beurt geprezen te hebben wat de geestelijke orden in de middel eeuwen hebben gedaan, herinnerde hij aan het beginsel der Luthersche leer dat alle Christenen gelijk zijn en dat de naastenliefde, zoo goed als andere daar mee overeenkomende deugden, ook bui ten het kloosterleven kunnen beoefend worden. Altemaal dingen die iedereen weet en die de heeren rationalisten, die zich evenmin om de evangelische als óm de catholieke leer bekommeren, ook aan halen en dat, volgens hen, in een meer belangloozen zin, namelijk ten voordeele der zuivere deugdenleer. Dat gaf baron Cramer-Klett gelegen heid zijne gedachte nader uit le drukken Ik beschouw, zoo sprak hij, de geeste lijke orden als het gebeente der Catholieke Kerk, en ik ben innig overtuigd dat de Protestantsche Kerk, er slechts bij zou kunnen winnen, als zij dergelijke instel lingen bezat. Voorzeker zijn de leden der Congregaties menschen, en wie zegt menschen, zegt zwakheid zwakheden zijn dus hier zooals overal elders, onver mijdelijk. Maar ik blijf overtuigd, dat het beste middel ter volmaking, als men het kluizenaarsleven ter zijde stelt, het leven in gemeenschap is, dat der Broeders en Zusters, die volgens een zelfden regel leven. Gelijk te begrijpen is, heeft deze rede geheel Duitschland groote opschud ding verwekt ze heeft heel wat bespre kingen uitgelokt en tot menigen penne- strijd aanleiding gegeven maar dit pleidooi van een Protestant ten voordeele der catholieke kloosterorden heeft toch weer bewezen, dat ook eerlijke tegenstan ders gedwongen zijn het goede in de Catholieke Kerk te erkennen en te huldi gen, en men mag zeker aannemen; dat de woorden van den heer Cramer-Klett menigen bevooroordeelde de oogen zul len geopend hebben. Ongeletterden in Frankrijk. Het Fransch Ministerie van oorlog heeft de verschillende statistieken opgemaakt, be treffende het legercontingent van igo5. Dit laatste bedroeg 323,254 man,zijnde 7,951 min dan in 1904. In 't opzicht van het onderwijs bevat de klas 10,66+ geheel ongeletterden 3,489 die enkel kunnen lezen en 28,999 die niets meer kunnen danj lezen en schrijven. Zoo leerde de jonge gravin aan hare dochter het goddelijk voorschrift in toe passing brengen dat geheel het geheim van het christelijk en zedelijk leven in zich bevat Bemint elkander Zulke wandeling was altijd eene beloo ning voor Eleonora, in wier hart men de goedheid en edelmoedigheid zag ontlui ken, zelf aan de arme kinderen de almoe- zen tc gaan brengen, din men haar toeliet uit hare beurs te nemen te samen met het speelgoed, waarover men haar vrij liet beschikken. Zij had ook de belofte niet vergeten, die zij tijdens dien verschrikkel ijken sneeuwstorm gedaan had aan t lieve kind toen zij den nacht doorbrachten in de hut der ouders van de blonde en lachen de Thadea, en een der eerste geschenken die zij bracht was eene schoone pop voor Thadea dewelke zij verzocht, als herinnering aan haar te bewaren. Ook werd zij ondanks de moeite van den pope. om den invloed der gravin te verminderen, weldra in liet land niet anders meer aangeduid als de engel van het kasteel. Al die goede Russen, bijgeloovig tot het uiterste, beschouwden haar als een geschenk van God tot loon voor de getrouwheid waarmee zij hunne plichten jegens hunen eeredienst en hunnen keizer vervulden. En in elk hut steeg een dank gebed op voor de toegezonden zegening. Elke week schreef Irma aan Michael lange brieven, in dewelke zij duizend bijzonderheden verhaalde over haar leven waardoor zij blijken gaf van de grootste toegenegenheid ondanks den afstand die hen van elkaar scheidde. Zal ik weldra het geluk hebben, u weer te zien zegde zij. Ik smeek u, twijfel niet, twijfel nooit aan mijn hart, dat u geheel en al toebehoort. Niets is cr wat mij meer doet lijden dan de gedachte dat dit ijselijk vermoeden in u kan opko men. a Kom, vriend, kom tot mij, mits ik niet tot u komen mag Zonder u, Mi chaël schijen de dagen mij eeuwen maar zoo gij bij mij waart zou dit voor mij het zoetste geluk zijn- Voor eenige dagen zag ik hier eene ketting Polen voorbijtrekken, die men naar Siberie zond. Eenigen hunner wa ren naar men mij zegde met toelating van hunne vrouwen en dochters vergezeld. Dezen mochten het martelaarschap in het land der verbanning deelen. Moet ik het u zeggen, Michael, hoe zeer ik vergeef mij de uitdrukking die ongelukkigen benijdde Zij ten min ste hadden de pijniging der scheiding niet te doorstaan, zij mochten zich voor elkaar opofferen en eiken dag elkaar bewijs leveren van wederzijdsche gene genheid. Eleonora vraagt twintigmaal per dag wanneer haar lieve vader weerom keert. En bij elke dier dringende vragen moet Het grootste getal ongeletterden zijn te vinden in de departementen van het Noorden, Pas de Calais, Dordogne, Cor* rèze, Cótes du Nord, Haute-Vienne en Seine-Inférieure De departementen die het kleinste ge - tal ongeletterden opleveren zijn de Haute- Savoie, Jura, Basses-Alpes, Doubs, Meuse, Rhone en Hautes-Alpes. Het is dus zegt de Petit Parisien in die streken waar het klimaat het ruwst is en waar, bijgevolg, aan den landarbeid het minst tijd besteed wordt, dat het onderwijs het meest verspreid is. Dat is heel en al gelijk in ons land, lar Luxemburg.in 't opzicht van onder wijs, den eersten rang bekleedt onder de Belgische provinciën. TE KORT RIJK. Het gedenk- teeken van den Gulden Sporenslag is prachtig, 't Is een gewrocht dat den Vlaamschen kunstenaar De Vreese eer doet. Het voetstuk in blauwen steen en het bronzen beeld boven er op vormen een prachtig geheel. De twee tafereelen Het vertrek naar het Slagveld en De terugkomst zijn zoo waar en zoo treffend en zoo grootsch in hunnen eenvoud dat het kleinste kind zelfs ze verstaat en onder hunnen indruk diep gevoelt wat de kunstenaar heeft wil len uitdrukken. Daar neven staat de Vlaamsche Bazuinblazer, eene heerlijke figuur, in de massa ingewerkt en ook nog een Vlaamsche burger, een magis traat die de hand drukt van een terug keerenden strijder in volle wapenrusting. Een andere groep, misschien nog ingrij pender dan de vorigen, verb leidt de nederlaag van den Franschman Ro brecht van Artois ligt le zieltogen half onder zijn peerd dat stuiptrekkend het hoefijzer in den muilen zand wroet. Aan Robrechts hiel blinkt een dier gulden sporen die de Vlamingen met honderden bij Onze Lieve Vrouw gingen ophangen. Dat steenen geheel dient tot voetstuk aan het bronzen beeld der Vlaamsche Maagd,die den fieren Vlaamschen Leeuw in de manen streelt. Een schoon beeld die Leeuw Hij heeft de kluisters ver broken, en men ziet hem briesschen en de leden rekken om een machtigen sgrong te maken in de richting van 't Zuiden. De furie van den Leeuw en de kalmte der Maagd vormen een indrukwekkend con trast. Van de schouders der Maagd vlot een wijde mantel die het beeld met het voetstuk verbindt en het aldus nog schijnt te doen klimmen. Bij honderden exemplaren dient de afbeelding van het gedenkteeken ver spreid te worden het zal én den kunst zin én den vaderlanschen geest bevor deren bij het Vlaamsche Volk. M. Pety de Thozée, liberale gouver neur der provincie Luik, vervult dit ambt reeds gedurende a5 jaren. Te dier gelegenheid hebben er in zijn geboorte dorp feestelijkheden plaats gehad te zijner eer. In de kerk werd hij door den pastoor geluk gewenscht. De liberale Express in plaats van den gouverneur geluk te wenschen heeft hem zijnen bol gewasschen. Wat denkt gij wel Hij, liberale gouverneur gaat naar de kerk Welk schelmstuk 1 Doch er is nog een ander schelmstuk door den heer gouverneur bedreven hij heeft vroeger het eerevoorzitterschap ge weigerd der vrijmetselaars-vereeniging der onderwijzers. En dit ligt de liberalen nog op hunne maag Men ziet dat de gouverneur niet naar hunne pijpen wil dansen en daarom hebben de liberalen er hunnen buik van vol 1 Maar, waar blijft dan de vrijheid van denken De voedster van het vorstelijk kind. Men meldt uit Schelderode aan het Fondsenblad Wij komen uit goede bron te vernemen dat vrouw Alfons Wauters, geboren Melanie Van de Vijver, als voedster ver kozen is voor het te verwachten kindje van prins en prinses Albert. ik met een verbrijzeld hart het eeuwige (weldra» antwoorden. ei Mijn lieve vriend, ik doe alles wat mogelijk is, om ons kind zijnen vader waardig te maken. Ik wil dat gij eens het recht hebbet er fier over te zijn en dat het u loone voor een droevig verleden. Eleonora groeit goed op en eiken dag wordt hare gelijkenis met mijn Michaël grooter. Hst is mij zoo zoet, uwe wezen in de lieve trekken van dit kind te zien. Hier gelijk te St-Petersburg beiever ik mij om uwen naam door alle harten en lippen te doen zegenen. Mogen die zege ningen der armen u tot mij terug voeren en mijnen man eens toonen hoezeer hij bemind wordt, Op die smachtende brieven, die vurige lange betuigingen van trouw en liefde, antwoordde Michael slechts door een koud, bondig bericht, zoo zeldzaam en zoo kort mogelijk niet veel meer dan een gezondheidsbulletijn. En niemand die deze weinige regels te lezen kreeg, had kunnen vermoeden met welke ontroering hij het wekelijksche dagboek van Irma ontving, hoe hij het regel voor regel las en herlas en het papier met vurige kussen bedekte. Hoe groot moest toch de hoogmoed van dien man hoe sterk de gehechtheid aan zijne vorsten zijn, om in eene zoo krachtigs natuur als de zijne, de liefde tot zijne echtgenoote door de twee gevoelens te doen overheerschen. Zaak der Zwaluwstraat te Brussel. Therese Van Overloop, die op 3o Mei door de 6* kamer der correctioneele recht bank van Brussel bij verstek tot drie maanden gevangenis werd veroordeeld, wegens laster tegen Dr Ch. Nyssen, ver scheen Maandag om oppositte te maken tegen het vonnis. Zij was veroordeeld terwijl zij zich te Bethune bevond en thans wilde zij bewijzen geven van hare goede trouw. De getuigen werden nu opnieuw ge hoord. Onder hen was Mad. Van Calck, de moeder van het slachtoffer, die ver klaarde dat 's morgens van i5 Februari, dus vóór dat Therese Van Overloop over de zaak had gesproken, wel twintig men schen, waarvan zij geen enkelen kende, haar in de Laekenstraat hebben gezegd, dat Dr Nyssen de moordenaar was. Michaël leed en Irma raadde uit die schijnbaar onverschillige berichten, weike marteling die sterke man, voor wiens geluk zij geerne haar leven zou geven, doorstaan moest. Het lijden van haren echtgenoot vertiendubbelds bet hare en dat was zeker het bitterste, maar ook het meest verdienstelijk gedeelte van hare marteling. Begeerig om eens te meer aan Micnaël te toonen dat zij hem niet vergat, had zij weer palet en penseel ter hand genomen, om voor hem het portret van Eleonora te schilderen. Zij haastte zich met dit weik zooveel zij kon, om het hem zoo spoedig mogelijk te kunnen opsturen. In vroegere jaren had de jonge vrouw met talent geschilderd maar de kunst, die zij als jong meisje en als jonge vrouw met liefde beoefend had, bekwam nu, in de eenzaamheid, door eene diepe, gron dige studie, eene des te grootere ontwik keling, naarmate de wijde natuur die haar omgaf, haar kon begeesteren. Hoe nederig zij ook waren, toch had den de weinige stukken, die door de bevoegde personen oogemerkt werden, haren naam gemaakt, in zoo verre dat zij zelf niet meer onbewust was van haar talent. Ook was het met een glimlach van zelfvoldoening, dat zij het portret be schouwde, op den dag dat zij er den laat- sten penseeltrek aan deed. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1