Donderdag 26 Juli 1906 5 centiemen per nummer 579te Jaar 3864 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan yan de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Mutualiteit. Onze Taal in den Congo-Vrijstaat. EEN EN AN DEK. AELST. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keiiing van den volgendon dag. De {trijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes mandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- raigen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST. 25 JULI 1906. Aan bet verslag dat de Z. E.H. Kanun nik Couturiaux op de laatste algemee- nt vergadering der maatschappij van onderlingen Bijstand van Luxemburg beeft gelezen, ontleenen wij menige belangrijke inlichtingen over de mutuali teit. In België bestonden er op i Januari 1887 slechts 220 erkende maatschappijen van onderlingen bijstand. Sedert de wet van a3 Juni 1894 op de maatschappijen van onderlingen Bijstand, heeft de ont wikkeling der mutualiteit van jaar tot jaar toegenomen, zoodat op x Januari 1904, 7.511 maatschappijen van onder lingen Bijstand de wettelijke erkenning bekomen hadden. Op 1 Januari igo5, hadden 2.256 erkende maatschappijen van onderlingen bijstand in geval van ziekte 254.123 werkende leden vereenigd en bezitten een kapitaal 7,619,572 fr. Daar is eene andere soort van mutuali teit die eenen rasschen vooruitgang onder daan heeft de lijfrentkas gesticht door wet van 8 Mei i85o, was weinig gekend en bewees weinige diensten. Het is de catholieke Regeering en het Ministerie van Nijverheid en Arbeid die tot de ontwikkeling van het sparen voor den ouden dag veel hebben bijgedra gen. Met het oog op dit doel vroeg de Re geering in 1891 aan de Wetgeving een krediet van i3.ooo fr. Dit krediet werd ieder jaar vermeerderd. Door de wet van 10 Mei 1900, werd een bijzonder fonds door den Staat inge richt dat voor de ouderdomspensioenen bestemd zou wezen. Eenige cijfers zullen toonen welken goeden invloed deze schoone sociale wet over de ontwikkeling der mutualiteit uit geoefend heeft. Terwijl op 3i December 1894, er slechts io5 pensioenkassen en 24,700 lijfrentboekjesbestonden, hadden zich tien jaren later in 1904, 65o.ooo lieden bij de lijfrentkas aangesloten. De wet van 10 Mei 1900 heeft aan de Regeering toegelaten als overgangsmaat regel een jaarlijksch pensioen van 65 fr. toe te staan aan de werklieden die op 1 Januari 1901 ten minste 55 jaren oud waren, en naarmate zij 65 jaren bereik ten. 2ie vervolg. Ja, dat was wel Eleonora, in al hare kinderlijke schoonheid, die zij daar met zooveel genoegen beschouwde en bewon derde. Zij was gedoscht in een kleedje van donker wijnkleurig fluweel, waarvan de licht uitgesneden kraag de blankheid barer schouders sierlijk deed uitkomen, en waarop de hals, recht als eene koor naar, met het lieve vriendelijk kopje be loond was. Hare lange, lichtbruine lokken om lijstten met een gulden glans het regel matige gelaat, in hetwelke de blauwe oogen door zware wimpers overschaduwd waren. Het geheel geleek sprekend op een portret van den graaf als kind, dat in het werkvertrek onder het ivoren kruisbeeld hing, en waarin, even als in het beeld *an Eleonora, fierheid en zwierigheid om den voorrang drongen. Men las in de uitdrukking van het kind een dier duizende kinderlijke woorden van liefde en teederheid van de moeder, en te gelijk de wilskracht en den moed van den vader. Het was, als ging de beel tenis spreken om aan de gravin te zeggen Moeder, ik heb u zoo.lief 1... ik ga aan vadertje schrijven, dat hij spoedig terug- Ongeveer 210.000 werklieden genieten tegenwoordig van deze weldadige wets bepaling die jaarlijks i3 1/2 miljoen frank aan de Regeering kost. De uitgave voor dit doel, bereikt voor het tijdperk 1901-1905 het aanzienlijk cij- er van 67 1/2 miljoen fiank. Ook is het met reden dat spreker uit riep Eere en erkentelijkheid aan de catho lieke Regeering, die. zonder met eenen centiem de belastingen te vermeerderen zoo krachtdadig onze behoeftige landge- nooten heeft kunnen helpen I Het was een rechtmatige grief van het Vlaamsche volk, dat het Bestuur van den Congo- Vrijstaat zich volstrekt niet ge legen liet aan dc taal van de grootere helft van de Belgische natie, niettegen staande dat die grootere helft toch ook ruimschoots bijgedragen had in de onkos ten der ontwikkeling en dat Vlaamsche zonen, Vlaamsche helden, in ruim aantal, het beschavingswerk van deze streken mede hadden vooruitgeholpen. Is het nu, dal het Bestuur tegenover hardknekkige vijandigheid van vreemde belagers ook steun wil vinden bij Vla mingen Althans een eerste erkenning onzer moedertaal schijnt bij het Bestuur van den Congo Vrijstaat te wijzen op eene verandering in zijn houding tegenover onze taal, een overeenkomst werd ge sloten tusschen den Heiligen Aposto- lischen Stoel en den Congo-Vrijstaat, waarin deze laatste, voor den afstand van grond aan Catholieke Missies, bedingt dat deze scholen zullen oprichten voor de inboorlingen, waarin zij zullen bekwaamd worden voor land- en boschbouw of be roepsonderwijs zullen genieten. Art. 3 van deze overeenkomst luidt Het programma der studiën en der leergangen zal aan den Goeverneur- Generaal onderwerpen worden en de leervakken zullen door onderling over- leg bepaald worden. Het onderwijs B in de Belgische nationale talen b zal NOODZAKELIJK deel uitmaken b van het programma, b Het algemeen Nederlandsch Ver bond zal maatregelen nemen om zich t: vergewissen of dit beding geen doode letter blijft en zal het zijne bijdragen tot verbreiding van onze taal in den Congo- Vrijstaat. kome, opdat gij niet meer zoo treurig wezen zoudt. Maar die dagen van teederheid werden nu en dan afgewisseld door uren van wederspannigheid en ongeduld bij de welke Irma al haar moederlijk gezag moest te werk stellen, om met do gewone kalmte dien kinderwil tot het goede te leiden. Het was October. Gebruik makende van de laatste schoone dagen, waren Wrena en Eleonora naar het bosch gegaan, voor het plukken van podsnejnia eene soort van roodc kleine bezie, die in Juni bloeit en in October vruchten draagt. Dit fruit, in dit seizoen zeer wrang, laat men gewoonlijk den winter onder den sneeuw doorbrengen, om het te verzoeten, en vandaar den naam podsnbjnaia (wat onder den sneeuw heeft gelegen.) Irma, die vermoeid en zenuwachtig was, had aan de wandeling geen deel ge nomen. October was het tijdstip, op hetwelk Wladiroff elk jaar naar zijn landgoed kwam. om er eenige dagen door te bren gen. En Irma streelde zich met de zoete hoop van het weerzien, nu en dan bij zichzelven herhalend, dat het zoo wonder niet zou zijn, indien Michaël haar eens met eene onverwachte komst verraste. En om bij zijne mogelijke komst niet afwezig te zijn, was zij hare vriendin en dochter niet naar het bosch gevolgd. Het getal brouwerijen groeit steeds gedurig aan in 1902 waren er 33 meer dan in 't voorgaande jaar. Het jaar 1903 gaf eene vermeerdering van 43 brouwerijen, 1904 eene van 17 brou werijen en igo5 duidt eer.e vermeerdering aan van 26 brouwerijen. Inde voortbrengst is er nog al mer- kelijke vermeerdering. Ziehier voor de 6 laatste jaren de nabijkomende cijfers, be rekend volgens de belastbare hoeveelhe den meel die officieel werden opgegeven 1900, 14,616,535 hectoliters 1901, 14,660,330 8 1902, 14,431,330 rgo3, 14,804,418 B 1904, x5,316,619 B 1905, 15,749,656 n Om het cijfer van het verbruik te heb ben, moet men er de ingevoerde hoeveel heid bijvoegen 15,749,656 203,784 15,953,440 hectoliters. Van dit cijfer moet men het cijfer der uitgevoerde hoeveelheid aftrekken 15,953,440 5,563 15,947,837 hectoliters. Indien men voor de bevolking van ons land 6 3/4 millioen inwoners telt, drinkt men dus jaarlijks in België wat meer dan 236 liters per man, wat voorzeker veel te veel is, want men moet mi t reden reke ning houden van het groot getal derge nen die geen bier drinken of maar weinig: vrouwen, kinderen, enz. De algemeene gezondheid de doc- toors die 't nagaan weten het wel kan niet anders dan slecht varen met dien stroom alcoolischen drank in de maag gestort. Zusters verjaagd. De Zusters der Kindsheid van Jezus die, se dert 71 jaren, de school houden, geves tigd in de Rue de la République, te Comines, hebben, van wege de Fransche regeering, bevel ontvangen, vóór 1 Sep tember aanstaande, Comines te verlaten. Het dekreet waarbij de sluiting barer school wordt bevolen werd aan de 7 us- ters bekend gemaakt door den policie- commissaris. De school der Zusters bevatte vier klassen en eene bewaarschool. De op voeding werd er, geheel kosteloos, door negen kloosterzusters gegeven aan vijf honderd kinderen. Toen Wrena en het kind weg waren, nam Irma plaats aan een borduurraam met een wit satijnen doek bespannen, waarop zij een stikwerk vervaardigde, bestemd voor de kleine kapel, in dewelke zij eiken Zondag de Mis kwam hooren en in het schoone jaargetij nu en dan in de week, sterkte in haar lijden kwam putten. Wanneer zij borduurde, werkte Irma gewoonlijk ieverig voort. Maar dien dag was haar te vol, haar geest te veel inge spannen en die gejaagdheid, dewelke soms eene ernstige gebeurtenis voorafgaat, had zich van haar meester gemaakt, der wijze dat het haar onmogelijk was, nog haar borduurwerk voort te zetten. Zij overdekte hst raam cn ging, op den vensterdorpe) leunend in de ruimte ziben staren, alzoo den vrijen loop latend aan hare gedachten. Het was nu een weinig meer dan 10 jaar geleden dat zij, aan den arm van Wladiroff, te midden van eene prachtige versiering voor de eerste maal hare intrede op het landgoed deed... Wat al veranderingen en lijden hadden die jaren meêgebracht Wel was zij nog meesteres over de talrijke lijfeigenen, die zij door hare goedheid en liefdadigheid bewondering had afgedwongen. Zij gevoelde dat zij aan allen goed deed en dat verdubbelde voor die edelmoedige ziel de gehechtheid aan die arme lieden. Zoo worden er, nog bijna dagelijks, in Frankrijk kloosterlingen verjaagd en catholieke scholen gesloten. En als de catholieken die feiten aanhalen, als voor beelden van den fanatieken godsdienst haat die bij onze zuiderburen heerscht, dan worden zij door de brave, godsdien stige christene democraten b van Het Recht beschuldigd van leugen en lastertaal. Ho, die brave christenen Arme proletariër J schrijft onze confrater v De Zeebode. b Zooals men weet bestaat er hier te Oostende op den hoek der Kristinastraat, een socialistisch hotel, waarvan de por tier met een roode ban i aan de klak, re- klaam maakt in de statie. De socialistische volksvertegenwoordi ger citoyen Demblom, verblijft nu voor eenige dagen te Oostende. Gij denkt nu zeker dat hij afgestapt is in het hotel zij ner partijgensoten Foei dat is enkel goed voor de werk lieden. Ciloyen Demblon heeft heel sta tig zijnen intrek genomen in hetzelfde hotel als de hertog van Orléans. Dat komt hem immers wel toe Maar waarom dan zoo schreeuwen tegen de capitalisten en de aristocra ten Papieren flesschen. Het meest opvallende van deze flesch bij den eersten aanblik is wel, dat zij in het ge heel niet op een flesch gelijkt. De vorm is die van een beker, waarvan de boven rand van een ring ter versterking voor zien is. Het papier wordt gemaakt van dennenhout en heeft een dikte van drie dubbel gevouwen papier. De bodem is van dubbel zwaar karton en de rand hier van is op zeer ingenieuse wijze vastge maakt zoodat drukking op het boven of beneden vlak van den bodem deze slechts te steviger in zijn verband drukt. Een beneden waar tsche drukking van 200 pond bleek niet voldoende om den bodem te doen loslaten of scheuren. Het deksel is eveneens van zwaar carton gemaakt en past in de fleschopening waarmede zij ter diepte van 1/2 inch in aanraking is. Zij is voorzien van 4 lippen ter gemakkelijke verwijdering. De geheele flesch is ge drenkt in parafine. Dit voorkomt breuk en verhindert, dat de melk een papier- smaak aanneemt. De machine, waar deze flesschen meê gemaakt worden kan 20000 stuks per dag afleveren. De groote vellen papier worden eerst door een stalen schijf in stukken gesneden en »ervolgens rond Maar toch kon zij, ondanks de koude en fiere waardigheid, die zij steeds tegen over Underland in acht nam, en ofschoon zij hem op zekeren afstand hield, toch niet altijd eene iddering onderdrukken wanneer zij van verre zijn lang zwart kleedsel ontwaarde. Die man, wiens voorkomen, gelijk dat van alle russische priesters mits het eene eerste vereischte is om als zoodanig toegelaten te worden onberispelijk was, was haar, met zijn valschen glim lach, onverdragelijk, en het was voor haar eene onverdragelijke marteling, dat hij vrijen toegang had tot het kasteel. En, hem ziende voorbijkomen, herin nerde zij zich elke maal den pijnlijken indruk, dien hij op haar gemaakt had, toen hij haar bij hare eerste komst op het kasteel verwelkomde. Uitwendig was dus niets veranderd. Nu gelijk toen was de grond met de gebruinde bladeren uit het bosch bezaaid. De eiken en de wilgen mengden hun bruin met het eeuwig groen der dennen. En een zachte geur, die tot weemoed stemde, kondigde den naderenden lan gen, droeven winter aan. Alles ademde kalmte en de ernst van het tafereel had het hart der gravin door* drongen toen plotseling de hoefslag van een galopeerend paard, in de groote dreef weerklonk, en de gravin uit hare mijme ring opwekte. Zij sidderde toen zij iu den ruiter, die een conischen vorm opgerold, terwijl de kleefstof automatisch aangebrakht wordt. Nadat zij zoo 2 1/2 uren gedroogd heb ben, worden van iedere rol in eene snede 3 flesschen van verschillenden inhoud afgesneden. Hierna worden de bodems aangebracht en vervolgens de flesschen in eene parafine bad van 2120 F. gedu rende 1 1/3 minuut gedrenkt. Daarna worden zij in eene verhitte ruimte ge droogd, waardoor de overmaat van parafi ne verdwijnt en deze bovendien het papier doordringt. De flesschen worden ver pakt in bundels van 20 stuks. Drie bun dels dus 60 flesschen, worden verzegeld in een gesteriliseerde papieren zak, 5oo flesschen nemen ongeveer 7 kubieke inch. in. dus ongeveer i/ao van de ruimte noodig voor hetzelfde aantal glazen fles schen en wegen 50 Eng. ponden. Bij het bacteriologisch onderzoek bleek, dat de flesschen absoluut stëriel waren en dat de melk daarin bevat 2 dagen langer goed bleef dan in glazen flesschen. De prijzen waarvoor ze in Amerika verkocht wordt zijn Flesschen van 1 quart 25o fr. per 10000. 1 pint 200 111 a 1/2 pint i5o bb» Voor de export wordt nog steeds niet gewerkt, waarschijnlijk voornamelijk om dat patenten in Europa nog niet onder nomen zijn. Geen grijs haar meer Dezen keer is 't waar I Geer.e kwakzalverij. Twee dokters van Montpellier, Frankrijk, heb ben bevonden dat de Xstralen het haar zijne oorspronkelijke kleur doen weerkrij gen. Een der geneesheeren, die zeer grijs was en veel in de Xstralen moest loopen kreeg zijne voorige haarkleur terug. Hij schreef zulks toe aan de Xstralen en proef nemingen werden op andere personen gedaan. Zelfde uitslag. Dus geen grijs haar meer. De coiffeurs zullen benevens schaar en scheers nu ook nog Xstralen moeten bezigen om hunne klanten op te knap pen naar de laatste mode. Creemboter. Markt van Woensdag 25 Juli 1906 72 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. beneden, aan den trap van het terras, van zijn ros sprong, den gewonen secretaris van graaf Wladiroff herkende. Spoedig het venster verlatend, snelde zij den blijkbaar zoo haastigen bezoeker te gemoet. Welk nieuws bracht hij Was hij een ongeluksbode Duizend voorgevoelens bestormden ha ren geest en bevend trad zij het salon binnen, waar de jonge officier haar wachtte. Deze boog eerbiedig voor de gravin en overhandigde haar een grooten brief, gezegeld met het wapenschild van Wla diroff. Mijn commandant heeft mij gelast u dezen brief te overhandigen, mevr. dc gravin. Ik zal, zoo gij mij zulks veroor looft, de eer hebben, op uw antwoord te wachten. Ik moet te Kief zijn voor den avondtrein. Een onverklaarbare angst overweldigde het hart van Irma. Zij voelde zich wan kelen maar haren moed ter hulp roe pend, herkreeg zij sterkte genoeg om met eenen schijn van kalmte te antwoorden. En zich vervolgens naar hare kamer bege vend,scheurde zij bevend den omslag open. Bij de eerste regels, die zij te lezen kreeg werden hare oogen dof, en het was haar, alsof al het bloed uit alle aderen te gelijk naar haar hart stroomde, alsof zij ging stikken. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1