m-w Zondag 29 Juli 1906 3 centiemen per nummer. 37sle Jaar 3865 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De wet op de Zondagrust. zonderlinge verdwijning Ouderdomspensioenen Eene zonder linge beslissing. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- /a ïgen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CZJIQUE SUUM Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34* bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 28 JULI 1906. EEN WOORD VOORAF. «0» Heden 26n Juli komt de wet op de Zondagrust in voege in ons land. Die wet wordt door velen ook slecht begre pen, door velen oök slecht uitgelegd en door nog meer beknibbeld. De Denderbode rekent het zich ten plichte in eenige artikelen die wet te ontleden en de verscheidene gevallen te onderzoeken welke zich kunnen voor doen Deze studie welke wij, dank zij wel willende toelating, in ons nummer van heden beginnen en in onze volgende nummers zullen voortzetten, zal zoo volledig mogelijk zijn. Nochtans, indien onze lezers iet of wat zouden vinden waarover zij uitgebreide uitleggingen zouden verlangen, zij worden vriendelijk verzocht zich schriftelijk tot onze re dactie te wenden wij zullen heel be reidwillig en volkomen kosteloos hunne vragen onderzoeken. I. Welke personen zullen tengevolge van de wet op zekere dagen niet mogen werken Op zekere dagen zal men zeggen en het geldt hier de wet op de Zondagrust Wel zeker, maar men gelieve niet uit het oog te verliezen dat de zondagrust, al schrijft ze voor zekere ondernemingen de Zondagrust voor, zich vergenoegt voor andere ondernemingen een dag rust op de veertien of een halve dag rust op de zeven te bevelen, zooals wy verder zullen uiteenleggen. Artikel 2 der wet verbiedt dus voor den arbeid undere personen dan de bij het hoofd der onderneming inwonende leden van zijn gezin en zijne dienstboden of huisgenoten meer dan 6 dagen per week te gebruiken. Mogen bijgevolg werken 7 dagen in de week het hoofd der onderneming (of baas), de leden zijner familie bij hem inwonende en de dienstboden en huisge noten zelfs dan als zy elders wonen. Mogen niet werken 7 dagen in de week al de bedienden, de winkeldoch ters, de werklieden, zelfs als wanneer zij bij het hoofd der onderneming inwo nen. Artikel 2 zegt verder nog dat de ar beid moet verricht worden onder het ge zag, de leiding en het toezicht van het hoofd der onderneming bijgevolg vallen niet onder toepassing der wet de werk lieden DIE 'T HUIS WERKEN VOOR REKF- NING VAN EEN BAAS. 12* vervolg. Ik liep nu eene soort huiskamer door en kwam toen in de keuken en onder zocht een der vensters. Toen ik zag dat ik dit gemakkelijk van binnen kon ope nen, haalde ik weer voor het eerst ruimer adem, sedert het oogenblik dat ik boven op het gebroken glas was gesprongen, nu ging ik terug maakte het fornuis open en onderzocht dit. Zooals ik half verwachtte, vond ik eene massa ten deele verkoolde vodden, waaruit ik opmaakte dat de misdadigers hier hunne gevangeniskleeding hadden verbrand, en toen ik verder onderzocht, haalde ik uit de asch een ring te voor schijn, waarvan ik niet wist of zij dien opzettelijk op die manier wilden doen verdwijnen, maar dien ik dankbaar bij mij stak tot hij later als bewijs zou kun nen dienen. Daar ik hier niets meer opmerkte, dat mij belang inboezemde, vroeg ik mijzel- zelven af, of ik koelbloedigheid genoeg zou hebben om in den kelder af te dalen. Ten laatste kwam ik tot het besluit dat dit meer was dan men van een man kon verwachten, ik wierp nog een blik II. Welk is de rustdag In algemeenen regel is het de zondag. Verder zullen wij de uitzonderingen bespreken. III. Welke ondernemingen vallen onder de toepassing der wet Artikel een zegt het klaar al de nij verheids- EN HANDELSONDERNEMINGEN, met uitzondering van 1° de ondernemingen van vervoer van te water, voor reizigers en koopwa ren, 2° de visscherijondernemingen bij voorbeeld de visschers. De bedienden en werklieden der visch- verkoopers zullen nochtans den zondag niet mogen werken doch zullen vallen onder de toepassing van artikel 4 (alle veertien dagen een dag of ieder week een halve dag.) 3° de jaarmarkt- en foorbedrijvcn. De wet zegt duidelijk de nijverheids- en handelsondernemingen. Bijgevolg vallen niet onder toepassing der wet de onderwijsgestichten, de weldadigheidsgestichten, de tandmeesters, de geneesheeren en heelmeesters, DE LANDBOUWONDERNEMINGEN. IV. Werken die toch den zondag mogen uitgevoerd worden. Nooit heeft het gouvernement het ge dacht gehad de volledige Zondagrust te willen inbrengen. Er zijn zekere werken die moeten ge daan worden artikel 3 somt die werken op 1°) de dringende werkzaamheden, ver- eischt door een geval van overmacht of nooddwang, welke de gewone gang der onderneming niet deed voorzien - - bij voorbeeld een ongeval aan de macliie- nen ook nog do werken vereischl door dringende gezondheids- of veiligheids maatregelen. 2°) het toezicht over de lokalen voor de onderneming bestemd. 3°) de werkzaamheden van schoonma ken, herstellen en in goeden staat hou den, noodig voor de regelmatige voort zetting van het bedrijf en andere werk zaamheden dan die van voortbrenging, waarvan afhangt de regelmatige hervat ting van het. bedrijf op den volgenden dag (bij voorbeeld het kuischen der ma- chienen in de ondernemingen waar, voor dit kuischen, de werkzaamheden moeten stil gelegd worden.) 4°) de werkzaamheden noodig om be schadiging van do grondstoffen of voort brengselen te voorkomen (bijv. in de brouwerijen, de mouterijen, de steen bakkerijen.) Mocht men den zondag niet werken in eene suikerfabriek, men zou het werk den vrijdag avond mogen stil leggen om den maandag morgend, met groote onkosten, te herbeginnen. In de tot afscheid op de vochtige kale muren om mij heen en sprong toen met een zucht van verlichting uit het keukenven ster weer in de vrije en schoonc natuur. Terwijl ik dit deed had ik kunnen zweren dat ik binnen in dat gebouw eene deur op hare hangsels hoorde draaien en en zachtjes sluiten. Dit geluid kwam uit den kelder eene lichte huivering beving mij. Op den terugkeer naar Melville kwa men verschillende en tegenstrijdige gedachten bij mij op. Boven alle echter overweldigde mij het aangename bewustzijn, dat ik, bij het nasporen eener geheimzinnige zaak, zooals zeer dikwijls gebeurt, den sleutel had gevonden tot eene andere zaak van nog veel grooter belang, en dat ik hier mee iets had verricht dat zeer ten mijnen voordeele kon strekken. Want op het weer gevangen nemen der schoenmakers was een groote beloo ning gesteld, en de mogelijkheid dat ik de eenige zou zijn, die de overheden op het spoor zou kunnen brengen, werd na de gebeurtenissen van dezen dag voor my eene zeer gegronde hoop. In ieder geval besloot ik er geen gras over te laten groeien en den superinten dent ten spoedigste te doen weten, wat ik dien dag had gezien en gehoord in de steenbakkeryen moeten de stcener. den zaterdag gemaakt, den zondag als 't re gent met stroo bedekt worden. Al de hierboven opgesomde werken vallen dus niet onder de toepassing der wet, doch zij xcorden alleen toegelaten mits voorwaarde dat er volstrekte onmo- gelijhheid bestaal ze op eenen anderen dag der week uit te voeren. Om die werken uit te voeren moet de baas geene formaliteiten vervullen doch hij weze op zijne hoede niet betrapt te worden in 't uitvoeren van werken die den zaterdag of den maandag zoowel konden gedaan worden als den zondag. De werklieden aan de werken waar van hierboven spraak, hebben dus geene volledige zondagrust, doch hier dient opgemerkt te worden dat 1") de dringende werkzaamheden zel den voorvallen. 2i° het toezicht der lokalen geene groote krachtinspanning vergt. 3°) de schoonmaking en herstellings werken alsook deze noodig tot het voor komen van de beschadiging der grond stoffen, van heel korten duur zijn. Het inschrijven in de wet van die uit zonderingen bewijst de bezorgdheid van den wetgever niemands belangen te be- nadeelen, den werkman zooveel moge lijk rust te geven zonder den werkgever te schaden. Wij zullen die bezorgdheid in verdere artikelen der wet meermalen ontmoeten. I. Personen geboren in 1841 moeten hunne vraag indienen voor het einde van dit jaar. II. Pensonen geboren in 1842 moeten hunne vraag indienen voor het einde van het jaar 1907. III. Personenen geboren in 1843 moeten in het geheel 18 franken stor ten op straf van hun recht te verliezen. Wanneer moeten zy storten en hoe moeten zy storten Ten minste 3 franken in den loop van 1906. Voor het einde van dit jaar. Ten minste 3 franken in den loop van 1907. En zoo zq de 2 voorgaande jaren enkel 3 fr. per jaar hebben gestort, dan moeten zij in den loop van 't jaar 1908, en dezen keer vóór den verjaardag hunner geboorte, 12 franken storten. Men lette op dat er op die 3 jaren ten minste 18 fr. moet gestort zijn en 't beste en 't gemakkelijkste ware dan van 6 fr. per jaar te storten. IV. Personen geboren in 1844 moeten vóór hunnen verjaardag van 't jaar 1909 ten minste 18 franken ge stort hebben. Wanneer en hoe moeten zij storten Ten minste 3 franken in den loop van het jaar 1907. Ten minste 3 franken in den loop van het jaar 1908. sombere schuilplaats van deze twee ont snapte veroordeelden. Toen ik in de herberg te Melville was aangekomen, en vernomen had dat M. Blake daar reeds een uur geleden was teruggekeerd, nam ik den herbergier ter zij en vroeg hem wat hij mij kon vertel len omtrent het oude huis van de twee beruchte roovers schoenmakers, dat ik op mijn terugweg door de heuvels gepas seerd was. Wel, heb ik van mijn leven, ant woordde deze, dat is merkweerdig. Zoo juist heb ik aan dien heer, hier op de bovenkamer eene massa vragen beant woord, betreffende die eenzame oude plaats en nu komt gij met een nieuwen hoop vragen aan, alsof dat vervallen ouden nest de eenige plaats van belang was, die wij in deze streken hebben. Dat kon wel eens waar zijn, zegde ik lachend. Vooral nu de dagbladen vol zijn van die kerels is alles wat hen betreft natuurlijk van het grootste belang. En ik bracht hem zoover, dat hij mij weer de gcheele geschiedenis van het huis en de twee dieven, die het bewoond hadden, meedeelde. Wel, zegde hij, op gerekten toon, al megen wij niet veel van hen weten, toch kon hel voor hunne nekken nog wel eens wat te veel zijn. Er was een tijd dat niemand iets bijzonder slecht van hen dacht, behalve dat zij misschien niet heel goed betaalden. Dat was, toen zij 12 fr. in den loop van 't jaar 1909 en dezen keer vóór den verjaardag hunner geboorte. Men lette op dat er in 't geheele minstens 18 fr. moet gestort worden. Mogen zij van nu af beginnen te storten Ja, en dat ware 't beste en 't gemak kelijkste. V. Personen geboren in 1845 moeten vóór hunnen verjaardag van 'tjaar 1910 ten minste 18 fr. gestort hebben. Wanneer en hoe moeten zij storten Ten minste 3 fr. in den loop van het jaar 1908. Ten minste 3 fr. in den loop van het jaar 1909. 12 fr. in den loop van 'tjaar 1910 en dezen keer moet de storting ge schieden vóór den verjaardag hunner geboorte. Men lette op dat er in 't geheele ten minste 18 fr. moet gestort worden. Mogen zij van nu af beginnen te storten Ja, en dit ware 't beste en 't gemak kelijkste. I11 iedere gemeente van 't arrondis sement Aalst bestaat er ten minste eene pensioengilde, welke bereidwillig alle gewenschte inlichtingen zal verschaffen Wendt er u dus hij, men zal er zelfs voor alles zorgen, zoodat ge enkel uwe stortingen zult te verrichten hebben en op eene gemakkelijke wijze. Voor veertien dagen hield het hoofd bestuur der Daensistenpartij te Brussel eene algemeene vergadering. Is het waar, wat door een liberaal orgaan dei- IIoofdstad over die bijeenkomst wordt medegedeeld, dan zou er daar beslist zijn, met algemeene stemmen, alle krachten te vereenigen om te geraken tot eene ontbinding der Kamers in No vember. Ziedaar eene beslissing, die inder daad zonderling mag heeten. Vooreerst vragen wij ons te vergeeft af welke reden er bestaat om eene ont binding der Kamers te wettigen. Wij kennen er geene, of't zou deze moeten zijn omdat de kiezingen in 't nadeel van de tegenstanders der Regeering zijn uitgevallen En waarom zijn het de christen democraten, die de ontbinding vragen Beschikken zij dan toch over zul ken aanzienlijken invloed in 't land, dat zij dien willen aanwenden om te doen ver nietigen het wettig gezag, gesteund op den volkswil, in de laatste wetgevende kiezingen op regelmatige en duidelijke wijze uitgedrukt Wel integendeel de invloed van 't Daensism is in den laatsten tijd schier op zero gedaald, 't Is dus effenaf belachelijk van wege daar eene herberg hielden maar toen zij zoo uitdrukkelijk van den diefstal aan de Rutland-Bank beticht werden, kwamen hier dc tongen los, cn bleek het dat velen altijd de schoenmakers verdacht hadden booswichten te zijn er werd zelfs gezin speeld op r.og iets ergers dan diefstal, maar niets dan die eene misdaad is tot heden bewezen en daarvoor werden zij zooals gij weet, tot twintig jaren tucht huisstraf veroordeeld. Twee maanden geleden ontsnapten zij, en dat is het laat ste wat men van hen weet. Het is een schoon tweetal, de vader is nog zooveel grooter booswicht dan de zoon, als hij jaren ouder is. En de herberg Wanneer werd die gesloten Dadelijk na hunne gevangenneming Is zij daarna niet meer open ge weest Slechts eenmaal, toen er een paar detectives van Froy kwamen, om naspo ringen te doen zooals zij zegden. Wie heeft den sleutel Ja, dat is meer dan ik u zeggen kan. Ik durfde niet onderzoeken of M. Blake hem ook nog iets anders had ge vraagd zelfs durfde ik dat punt niet aanroeren, het voornaamste wat ik nu wenschttc was, zonder uitstel naar New- York terug te keeren, ik betaalde dus mijne rekening, bedankte den heer des huizes voor zijne inlichtingen, en zonder de Daensisten eenen veldtocht te willen op touw zetten om tot de ontbinding der Kamers te geraken. Het zou ons echter geenszins verwon deren hunne beslissing zoo zij wer kelijk bestaat te zien ondersteunen door de anti-clerikalen, die er altijd op uitzijn in troebel water tevisschen. In alle geval is het te voorzien, dat het een geweldigen slag zal geven, die heel "t land door zal gehoord worden, wanneer de Daensisten al hunne krach ten vereenigen om, in November, tot eene ontbinding te geraken Wij houden het ervoor, dat zij met hun opzet weinig bijval zullen vinden in 't land het is geene nieuwe kies- periode het zijn geene propagande- meetings. welke het volk thans vraagt. Het verlangt niets anders dan dat er eindelijk nuttig en degelijk wetgevend werk worde afgedaan. Al te veel tijd is er in de laatste zittingen verkwist aan ijdele woordenkramerij, aan klein geestige besprekingen, uitgaande van politieke kwakzalvers, die in de Ka mers niet het algemeen belang, maar hunne eigene politieke belangen willen behartigen. Het land heeft er genoeg van, van dat politiek gezeever, dat geen ander doel heeft dan aan lieden zonder bekwaam heid eene onverdiende populariteit te verwerven. Ernstig, vruchtdragend werk dient er door onze wetgevers te worden ver richt, en daartoe is er stof genoeg voor handen. Gazette van Lier.) Hoo een werkman nut getrokken heeft uit landbouwvereenigingen- Ook uit de hoerengilde en hare lingen heeft dc werkman meer nut getrokken, dan men gemeenlijk wel denkt. Zeker moet hij geen deelnemen aan de aankoopen van scheikundige mest, maar in het samen-aankoopen van lijn- meel, katoenmeel, zemelen, enz., kan hij zijn deel hebben zoo hij eene koe heeft, en werkelijk, hij doet meê. In zekere streken van het land, en vooral in het arrondissement Leuven en in de Kempen, bestond voor een tiental jaren, en bestaat nog de vee- pacht, veelal op woekerachtige wijze toegepast. De kleine boer of de land- bouw-werkman bekomt van een inge zetene of zelfs van maatschappijen, met dat inzicht tot stand gekomen, óene of twee koeien in huur daar wordt geen termijn bepaald en de eigenaar behoudt het recht liet heest te verkoopen als het hem goeddunkt. Het verschil tusschen den koopprijs waaraan de eigenaar het beest gekocht heeft en den ver koopprijs, wordt verdeeld tusschen den eigenaar en den huurder die, somtijds voor de melk, eene wekelijksche of op de diligentie te wachten, steeg ik weer te peerd en reed in eens door tot Putney, waar ik nog zoo gelukkig was den avondtrein te treffen. Den volgenden morgend, ongeveer ten vijf ure, was ik weer in New-York, waar ik mijn plan ten uitvoer bracht, door mij ten spoedigste naar 't hoofdbureel te be geven en mijne vermoedens meê te declen betreffende het verblijf van de schoenma kers. Mijne inlichtingen werden met belangstelling ontvangen, en ik had de voldoening dat men nog dienzelfden dag twee man naar het noorden zond met be velen om de gevangenneming van de twee groote misdadigers te bewerken, waar zij ook mochten gevonden worden. VIII. Ken afgeluisterd woord. Den avond van dien dag sprak ik Fan ny. Toen zij mij zag naderen kwam zij buiten ik zag aan hare oogen en heele houding, dat zij zeer opgewonden was. O I riep zij 't is vreeselijk wat ik vandaag heb gehoord I Wel, zegde ik, wat was dat dan Laat eens hooren. Zij legde de hand op het hart... Nooit was ik zoo verschrikt, fluisterde zij. ik dreigde flauw te vallen. Eene dame als zij te hooren spreken van misdaad. Welke dame viel ik haar in de re de. Begin toch niet in bet midden van maandelijksche vergoeding te betalen heeft. We hadden dikwijls gelegenheid zulke pachtbrieven te doorlezen alles nageteld was het minste procent van interest 20 °/0, gewoonlijk was 't 40 a 45%, wij hebben zelfs een geval aan getroffen van i02 De plaatselijke spaar- en leengilden (Raiffeisenkasseni hebben de kleine boe ren en de landbouw werklieden in de mogelijkheid gesteld dien woeker te ontgaan en ze* van hun beesten eige naars te worden zij ontleenen bij de gilde, voor 4 of 5 jaar,den aankoopprijs van 300 400 frank, en keeren de ge leende som uit door maandelijksche of halljaarlijksche terugbetalingen. De beesten, waarvan zij aldus eige; naars geworden zijn, verzekeren zü bij hunne plaatselijke veeverzekerings maatschappij, Hoe dikwijls ontvingen wij niet het bezoek van kleine boeren of werklie den, met getuigschriften van hun bur gemeester voorzien, die een aalmoes vragen" om eene vaars te koopen in de in de plaats van hun gestorven koe Op 1 Januari 1905 bestonden er 930 onderlinge maatschappijen van veever zekering in 't land men betaalt er 1 frank tot 1,50 fr. der waarde der verzekerde dieren en, bij sterfte, ont vangt men de 2$ of 3/4 van die waarde terug. *t Zijn hoofdzakelijk de kleinen, die van die plaatselijke verzekeringen deel uitmakenj wij hebben hier onder oogen de statistieken der verzekering van Berthem. Berthem is een gemeente uit den Leuvenschen omtrek, met ongeveer 2200 inwoners 260 stallen voldoen in het dorp aan de voorwaarden van aan neembaarheid in de plaatselijke onder linge veeverzekering. Op 31 December 1904 verzekerde deze 408 dieren, aan 220 eigenaars behoo- rend. A! de eigenaars ééner koe, van den eerste tot den laatste, maakten deel uit van de maatschappij. De Boer. Nationale Tombola VAN DEN (Bond der Belgische Blinden. De trekking der tweede en laatste reeks blijft vastgesteld op den 3 Septem ber. Voor 50,000 biljetten, zullen er 150 prijzen zijn voor eene waarde van 3,500 frank. Het comiteit doet eenen dringenden oproep aan al de vrienden en beschermers der blinden. Men kan biljetten hek omen bij Mr F. Stfppe, Voorzitter van het comiteit Pe perstraat, 19, Gent, en in den maatschap- pelijken zetel van den Bond der Belgische Blinden, Groote Markt, 24, Brussel. Alle vraag van ten minsten 4 biljetten zal kosteloos gezonden worden. Prijs per biljet2*SS centiemen. (Medegedeeld.) uw verhaal kom, wees nu bedaard, en vertel mij alles. Nu dan, zegde zij iets kalmer. Van daag kwam eene dame een bezoek bij mevrouw Daniels brengen. Zij was ge kleed.... Kom, kom, viel ik haar weder in de reden, dat moogt gij overslaan. Zeg mij maar hoe zij heette, en laat alle bijzaken rusten. Hoe zij heette zegde het meisje eenigzins scherp. Hoe zou ik dat weten Zij kwam mij geen bezoek brengen. Hoe zag zij er dan uit Ik denk toch wel dat gij haar gezien hebt. En dat wilde ik u precies zeggen, doch gij hebt mij verhinderd voort te gaan. Zij zag er uit als eene koningin, ja waarlijk eene dame zooals ik zelden heb gezien. Zij droeg een fluweelen kleed met langen sleep, en diamanten zoo groot... Was zij donker vroeg ik. Zij bad zwart haar en zeer donkere oogen. En was zij slank en had ze een trotsch voorkomen Het meisje knikte toestemmend. Gij kent baar fluisterde zij. Neen, zegde ik, dat niet zoo zeer, maar ik geloof toch wel te kunnen zeggen wie zij is. En zij kwam dus var.daag mevrouw Daniels sgreken zegt gij Ja, maar zij wist geloof ik, dat mijn* heer thuis zou komen, voor zij heenging. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1