Donderdag 2 Augusti 1906 5 centiemen per nummer. 578le Jaar 5866 TE LAAT! ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Overtreding en Misdaad. Ouders, opgepast EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Til blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ile Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont eigen zijn ten laste van den schuldenaar. Mjq schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, i AUGUSTI 1906. Wanneer, tijdens den laatsten kiesstrijd, de catholieke propagandisten, door on omstootbare bewijsvoeringen, bewezen dat een liberaal-socialistisch samengaan feitelijk onmogelijk is en, bijgevolg, een blauw-rood ministerie niet leefbaar zijn zou, dan dreven onze tegenstrevers den spot met onze beweringen. Zij hadden immers, zegden zij, een gemeenschappe lijk programma ten uitvoer te brengen en eene gelijktijdige werking tot stand te brengen. Maar dit was prulpraat om de sullen te verleiden. Maar nu dat de kiezingperiode ver vlogen is, spreken zekere blauw-roode organen heel anders. Zoo kondigde onder anderen o Le Peuple hierover, 't vol gende artikel af i Tijdens den laatsten kiesstrijd, heb ben de liberalen, met een kunstvol be goochelingstalent, zich bij 't volk als de regeerders van morgen doen doorgaan, gelast de democratische drijledige her vorming te verwezenlijken. Wij willen hier enkel spreken van hunne bijtreding tot het verplicht onderwijs, met toevoe ging der schoolkantiencn en de wet op den kinderarbeid. Op zulke volledige formule, zulke samenhangende oplossing valt niets af te wijzen. En het volk juichte geest driftig toe. i Toch meenen wij, dat een knorrig burger, nadenkende over de uitvoerings- middelen, gemakkelijk in een der mee tings met groot vertoon zou hebben kunnen rechtstaan om MM. Hymans en consoorten uit te dagen de hulpmiddelen te doen kennen, waaraan zij zouden putten om de millioenen te bekomen, vereischt om in alle Belgische ge meenten de huisvaders in staat te stellen aan de voorschriften der nieu we wet te voldoen, en om 's middags aan alle arme kinderen eene plaats te verzekeren aan de schooltafel. De edelmoedige gebaren zijn licht te maken met veel gezwaai, zoolang het uur van uitvoeren niet geslagen is de rekening betalen is wellicht zoo indruk wekkend niet, maar 't zou toch gewaagd rijn te beweren, dat dit maar eene onbe duidende bijzaak is. Waarom hebben de liberalen niet met juistheid en eerlijkheid aange duid, op welke manier zij zouden voor zien in de zware kosten welke de groote hervormingen van 't volksonderwijs hun zouden opleggen. Waarom heeft men hen niet uitgedaagd daarover uitleg te geven, zonder bcslagmakerij noch uit vluchten i) Gij doet mij likkebaarden met mij te spreken van een lekkeren eierkoek ik heb het recht te zien, welke eieren er in uwen korf voorhanden zijn. M. Paul Janson heeft wel gesproken van belastingen op 't inkomen en op de erfenissen in zijdelingsche lijn. Is dat het program der eênsgeworden liberale par tij Dat zou men dienen te weten. De bondgenooten onzer blauwen zijn nu de eersten om hen te verwijten dat ze de kiezers vodden hebben wijsgemaakt en de catholieke propagandisten in de waarheid bleven toen zij de liberalen toeriepen Ge zij t ellendige volksbe driegers Maar de blauw rooden hebben zich wel gewacht er gedurende den kiesstrijd over te gewagen en zoo hebben ze hun aandeel in die ellendige volksfopperij I ai® vervolg. Alles draaide en wentelde om haar heen met duizelingwekkende snelheid, een koud zweet perelde op haar voor hoofd en gedurende eenige oogenblikken gevoelde zij zich verzwakken. Toen her kreeg zij, door een hevig geweld op hare wilskracht, den noodigen moed om voort te lezen. In eenige ijskoude woorden meldde de graaf haar dat hij, niet langer de eenzaamheid en nog minder de feesten aan het hof kunnende uitstaan, waar hij verplicht was elk oogenblik zich te ver- toonen, het bevelhebberschap gevraagd en bekomen had van eene expeditie, tot onderdrukking van eenen opstand der Laplanders te Kola, waar hij hoopte een roemrijken, of ten minste eenen aan zijn Vaderland nuttigen dood te zullen ster ven, en zoo Jeen einde te zien komen aan het leven, dat voor hem een waar marte laarschap was. Hij vroeg aan de gravin, dat zij den bode eenige wapens zou ter hand stellen die hij aanduidde, en eindigde zijnen brief met deze woorden Ik gevoel den moed niet, in persoon afscheid van u te komen nemen. Beklaag mij, Irma, beschuldig mij niet. Bemin Henri Joly, de uitstekende Fransche socioloog, lid van het beroemde Instituut de Fiance, houdt zich tegenwoordig druk en ernstig bezig met criminalistische stu dies. In statistische bijcijferingen en weten schappelijke onderzoekingen gaat hij het cijfer, den aard en de oorzaak na der overtredingen en misdaden in verschil lende landen. Zoo is thans van zijn geleerde hand verschenen, la Belgique criminelle de misdadigheid in België. Een enkel puntje hieruit, onzes inziens zeer merkwaardig en leerzaam, wilden wij aanstippen. Het is een onbetwistbaar feit, zegt M. Joly, dat het hoofdkarakter der mis daden in België is, gewelddadigheid, elders door hem genoemd, brutaliteit. Wat voor een ontzaglijk gedeelte van dezen geest van geweldadigheid de kunst matige drijfveer en oorzaak is, dat is het alcoholisme. Daar is de groote geesel van het land. Alles, wat er de kracht van fierheid van zal verminderen, zal stellig de criminali teit zelve doen dalen. Dus—dat België, het schoone en rijke België, in de rei der beschaafde volken zoo hoog staat in allerhande misdaden en overtredingen (wel te verstaan alles bijeengenomen, niet voor elk onderdeel) dat ligt niet zoozeer aan den slechten aard of aan de verkeerde eigene hoedanig heden van deze natie, doch veeleer aan een bijoorzaak zijn groot en onmatig alcohol verbruik. In 't licht van zulk feit en zulke ver klaring, van deskundige zijde gegeven, behoeft het ons niet te verwonderen, dat men niet moede wordt te verkondigen, dat in onzen lijd bestrijding van het nieu- werwetsch alcoholisme het eerst noodige en meest winstgevende werk is tot chris telijke beschaving en zedelijke verheffing van ons volk. llaast koning. Gezel Dem- blon, vermoeid van op het zeestrand te Oostende zijne elegancie n te doen be wonderen, is naar Londen gegaan om er deel te nemen aan de interparlementaire konferencie. Men deed een uitstapje naar Windsor, waar koning Edwar een echt koninklijk buffet had doen oprichten. Gezel Dem- blon liet het zich daar gced smaken. Toen men naar Londen moest terugkee- ren, waren er automobielen, landauers cn ook eenige hofrijtuigen ter beschikking der volksvertegenwoordigers,om hen naar de static te brengen. Demblon, als ware volksman, aarzelde niet. Landauers en automobielen liet hij voor het klein volk en hij nam zeer statig plaats in een rijtuig van het Engelsch Hof. Hoe spijtig dat zijne kiezers hunnen vertegenwoordiger niet kunnen zien heb ben toen hij... haast koning was I Gezamenlijke aankoop van grond door de toeren. Laatst gaf De Boer een artikeltje over Genck, waar de boeren gezamenliik een stuk land gekocht hadden van 56 hectaren. Ieder huuiboer of pachter dat artikel lezend heeft gewatertand en ge dacht Viel op onze parochie ook maar eens zoo'n buitenkanske voor. En waarlijk, zoo 56 hectaren is geen alledaagsche stokvisch om onder den hamer van den notaris te leggen. Mag ik eens een staaltje geven van dezelfde operatie in 't klein, maar misschien juist daardoor beter geschikt om ter na volging te worden voorgesteld In Averbode lag een stuk grond van 14 hectaren in twintig stukken verdeeld en verhuurd aan it landbouwers, Verleden jaar nu liep het gerucht dat onze kleine Eleonora voor ons beiden en zou zij haren vader hier niet wederzien, zeg haar dan, dat sterven, zonder haar omhelsd te hebben, voor mij de grootste pijn was. Vaarwel... Herinner u dat uwe dweepzucht alleen de oorzaak is van uw en var. mijn ongeluk Het hart van Irma klopte pijnlijk bij deze laatste woorden. Eene tot nu onge kende bitterheid overstroomde hare ziel en bracht over haar eene verdooving die bijna gelijk stond aan een plotselingen stilstand van alle levensgeesten. Zij be zwijmde en stortte ten gronde. Op het gerucht van den val, kwam de trouwe Catharina toegesneld. De doodelijke bleekheid ziende, die het gelaat van hare geliefde meesteres overtoog, dacht zij haar dood en uitte een gesmoorden kreet. Maar bij dien kreet zag zij het gelaat der gravin pijnlijk samentrekken, en, met eene onwillekeuri ge beweging greep zij weer naar den brief dien zij in hare hand verfrompelde. Met die innige kiescheid, die uit het hart komt, had Catharina spoedig begre pen wat er gebeurd was. Zij had het binnentreden gezien van den jongen officier, dien zij wist in dienst te zijn van den graaf, en begreep dat de tijding, die hij gebracht had, wel oorzaak van die plotselinge ongesteldheid kon zijn. Hij moest dus slecht nieuws gebracht heb ben. Zonder om hulp te roepen, lichtte aj het geheele stuk ging verkocht worden en, wie weet, in bosch gelegd, of, gelijk sommigen zegden, voor fabriekplaats dienst doen. Onze wakkere landbouwers staken de koppen bijeen en deden schrijven naar den eigenaar of bij werkelijke verkoop de huurlieden de voorkeur kregen. En de eigenaar, de heer de Troosten- berg, van Hauwaert bij Sint-Joris, Win- ghe (het weze tot zijne eer gezegd) stemde daarin toe. Daar nu de stukken niet alleen in grootte, maar vooral zeer in waarde ver schilden (een hectaar werd geschat en gekocht voor 3.200 fr. en een ander voor 800 fr.), werd de deken der Boerengilde met twee andere boeren gevraagd om de schatting te doen en dezen namen die taak gaarne en geheel belangloos op zich. Alsdan werd er naar den prijs gedon gen en eindelijk overeengekomen voor de som van 23,i5o franken, wat wel eene kleine doch nauwelijks merkbare ver hooging der schatting bijbracht. Daarna toogen de elf boeren naar Leu ven en de akten werden geteekend, terwijl ieder zijne som betaalde met geld dat hij geheel of gedeeltelijk, ofwel in kas had, ofwel ontleende aan de Raiffeisenkas, of wel aan 't Grondcrediet. En zoo waren op eenen dag de Avei- bodsche boeren DRIE EN TWINTIG DUIZEND FRANKEN rijker geworden aan grond. Naschrift. Wanneer men nu (de aankoop is een klein jaar geleden) over het Haaksche bosch wandelt, dan ziet men aan de bewerking van den grond en aan de vruchten die hij reeds thans be looft, hoeveel meer de boer maakt van EIGEN grond dan van huurgrond en hoeveel meer hem de eerste zal opbren gen. Onlangs naderde een letterzetter te Namen ter H. Tafel, stak de H. Hostie in zijnen zak en ging er daarna meê naar eene herberg, waar hij de H. Specie schandelijk on teerde. God zou dien ongelukkigen op staande voet kunnen met den dood straffen, maar indien de oneindige bermhertigheid des Heeren den zondaar spaarde, het men- schelijk gerecht heeft reeds den schul digen vervolgd, en zie hier wat de heilig schenner-vrijdenker aan den rechter verklaarde Het is in mijn werkhuis dat ik het geloof verloren heb, zeide hij. Het zijn de spotternijen van mijne werkgezellen de beweeglooze jonge vrouw op en, haar op eene canapé leggend, poogde zij haar tot het bewustzijn terug te roepen, door haar vlugzout te doen opsnuiven, en hare slapen te vrijwen, onder bet murmelen van streelende woorden, juist gelijk zij deed, toen zij haar nog als kind in de armen droeg. Bij den klank van de welgekende stem opende Irma de oogen. Wie is daar bij mij vroeg zij. Ha I zijt gij het Catharina Wat is er toch voorgevallen? Ha Ja, nu weet ik het, ging zij voort de tranen uit hare oogen wisschende. Houd moed, mevrouw de gravin, troostte de brave dienstmeid mejuffer Eleonora zal weldra terugkeeren zij moet u zoo niet zien, dat zou haar te veel verdriet doen. Gij hebt gelijk mijne dochter moet mij zoo niet zien. Het lijden zal voor haar spoedig genoeg aanbreken. Dat heeft mij pijn gedaan ik was op die tijding niet voorbereid... Ik ben anders niet aan zulke flauwten onderhe vig, ging zij met schrikkelijk doffe stem voort, terwijl zij moeite deed om te glim lachen. Maar die glimlach had iets zoo droevig dat hij nog pijnlijker was om te zien dan hare tranen. Laat mij, Catharina, ik moet alleen zijn. Ik vergat dat men mij in het salon wacht zegde zij nog. En bleek als eene doode. zich met moeite recht houdend, wankelde zij naar hai;e schrijftafel waar zij met bevende hand eenige woorden voor haren man op het papier wierp. O hoe vurig verlangde zij naar vrij heid in dit oogenblik. Hoe vloog haar hart naar den teergeliefde, dien zij vrees de, hier op de aarde nooit meer terug te zien. Hoe innig verlangde zij naar Sint- Petersburg te kunnen snellen, daar voor hem knielen, en en hem tesmeeken, hare ballingschap ie komen deelen. En in de plaats daarvan, met den brief voor haar, kreeg zij niets van hem dan een ijskoud vaarwel... Op hetwelk zij zelve slechts eenige zinsneden als ant woord kon geven. Nog nooit had zij zoo zeer hare verla tenheid gevoeld nog nooit was het kei zerlijk bevel haar zoo zwaar gevallen, waardoor het haar verboden was, de grens van Ukranië te overschrijden. Maar de tijd verliep en de bodê van den graaf wachtte op haar antwoord. Zij overmeesterde hare smart en stond op, om twee sierlijk bewerkte revolvers in hunne hozen te steken, nam het portret van Eleonora van de schouwplaat, drukte er een vurige kus op, omwikkelde het met zachte stof, voegde er haren brief bij, maakte van dit alles een pakket en begaf zich naar het salon. Toen de bode haar als eene verper soonlijking van de smart voor hem zag, was de jonge officier getroffen, zoo zeer dat hij er verscheidene jaren nadien niet en het lezen van goddelooze bladen, die mij op den weg naar den afgrond hebben gebracht, en van mij eenen heiligschenner gemaakt hebben I a Werklieden, en gij bijzonder ouders, neemt het vast besluit alle goddelooze gazetten en boeken uit uwe huizen te houden vlucht ze als de pest. Als honden vechten. Eene nieuwe methode om bijtende honden van elkaar te scheiden, werd onlangs te Würzberg aangewend. Tusschen 2 groote honden ontstond geschil van meening. De strijd ging spoedig over in een woedende bijt- partij. Plotseling pakte de grootste den kleine in den nek en bleef hem daar vast houden. Alle pogingen van de rijde der toeschouwers, om het dier rijn prooi te doen loslaten, bleven zonder gevolg het dier deed niets dan verwoed brommen. Zoo duurde het eenigen tijd, totdat een oude man er bij kwam. Lachend trad bij op de vechtersbazen toe, haalde een snuif doos uit zijn zak en wierp den woedenden hond een aanzienlijke hoeveelheid snuif in de neusgaten. De uitwerking was groot de hond begon te niezen, schudde zich terdege, liet toen aanstonds zijn vijand los en liep met groote sprongen en staart tusschen de beenen niezend weg, onder het schaterend gelach der omstaan- ders. HOUTEN SPOORWEGEN. In Canada en in de Vereenigde Staten bestaan houten spoorwegen. Een dezer ligt in Quebec en is 48 kilometers lang. De sporen zijn gemaakt van eschdoorn- hout. De treinen rijden er over met eene snelheid van 40 kilometers per uur. De ze spoorwegen worden gebruikt voor het vervoer van hout. Prinselijk doopsel. De plechtige doop van den prins of de prinses die in de villa Osterrieth te Oostende wordt verwacht zal met grooten luister plaats hebben en gedaan worden door Mgr. Waffelaert bisschop van Brugge. Daar de geboorteakte moet ondertee- bend worden door verscheidene hoogge plaatste personen die Brussel bewonen, zullen deze naar Oostende gebracht wor den met een bijzonderen trein die uit de Noordstatie zal vertrekken. Te Oostende zelf zal een ar.dere bijzondere trein hen afwachten, ingericht door de nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen en die hen tot bij de prinselijke villa zal brengen. over kon spreken, zonder ontroerd te zijn. In galop keerde hij naar Kief terug, terwijl Irma, hem nastarend, zuchtte Heer, niet mijn wil maar Uw wil geschiedde l..\. IX Toen Wrena met de kleine Eleonora van de wandeling terugkeerde, schrikte zij van de verandering, die het gelaat van Irma had ondergaan, en van de sporen, die het lijden er op gelaten had. Hare vriendin teeder ondervragend, kon zij in haar hart lezen, en de diepte der wonde peilen, die haar toegebracht was. En met de toegenegenheid, die slechts zulke vriendschap kan inboeze men, poogde zij het pijnlijke dezer nieuwe beproeving te verzachten. Maar, bij deze jonge vrouw was nu de natuur overwonnen. De christinne had zich met ware heldhaftigheid staande ge houden de vrouw, de echtgenoote had tot op den boden den kelk geledigd dien zij aanvaard had. Het geloof, de liefde hadden de stof overwonnen het lichaam echter bezweek en hare ziel, gereinigd in den smeltkroes van het lijden, schitterend met eene stof felijke schoonheid, bereidde zich nu om de banden te verbreken, die haar hier ge vangen hielden. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1