Donderdag 9 Augusti 1906 5 centiemen per nummer. 578le Jaar 3868 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ZEGEPRAAL DER KERK. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes mi anden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ?aigen zyn ten laste van den schuldenaar. Mjh schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N" 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8U17M. Per drukregel. Oewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3'* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 8 AUGUSTI 1906. Hoe dikwijls hebben wij door de eeuwen heen de kerkvervolgcrs en gods diensthaters ontmoedigd den uitroep van Juliaan den Apostaat niet hooren her halen Gij hebt overwonnen, Gali- leër Ja, de Kerk kan wel en bloedig zelfs vervolgd en bestreden worden, doch gansch overwonnen, nooit. Zij steunt op de belofte van haren God- delijken Insteller Zie, ik ben met u tot het einde der eeuwen. Om daar nog meer van overtuigd te wezen moet ge maar de wonderbare vesti ging der Roomsch Catholieke Kerk be schouwen. Als eene prooi voor de voeten harer vervolgers geworpen, vestigde de Kerk heur eigen nochtans ondanks alles, overal en snel. Ondanks alles ondanks den laster en 't geweld, ondanks de bluffende drog redenaars, ondanks de heidensche keizers met hunne beulen. Zoo twaalf Chineezen te Antwerpen ontscheepten met het ontwerp in Europa de godsdiensten, dc wetten en de gebrui ken te veranderen, en zelfs eenen hunner landgenooten die over een jaar of twee ter dood werd gebracht als God te doen aanbidden, liberalen zoowel als catho- lieken en prctestanten zouden in 'nen lach schieten, en de twaalf gele sukke laars zouden onder den spot begraven worden. Nu 't is niet alleen het spotgelach dat de Kerk bij hare intrede in Europa be groette, 't was ook het schavot en toch ging zij vooruit, en toch plantte zij den standaard van het kruis te Rome en in gansch de omschrijving van het Romein- sche rijk. Zij heeft heur eigen gevestigd ondanks alles en overal. Overal ja, in alle de streken der toen bekende wereld in al de rangen der maat schappij,in de door eeuwenlange slavernij ontaarde en verdierlijkte volksklas, in de rijke standen wier zeden, vergaderingen, eetmalen en spelen de tegenstelling van 't Evangelie waren. Zij besteeg den leeraarsstot 1 der wijs- geeren, om er de dwalingen der oude wereld te veroordeelen, en aan die hoog moedige en wellustige menschen te zeg gen Verlaat uwe afgodsbeelden en overwint uwe driften. Nu moet gij in de H. Drijvuldigheid,in de Menschwording, 22® vervolg. Gedurende defi nacht van den zelfden dah had zij tweemaal hevige bloedspu wingen te doorstaan, die haar teer leven in gevaar stelden en Olga doodelijk onge rust maakten. Den morgen van den volgenden «lag scheen door hare krachtdadigheid de krisis overwonnen maar 't was ook maar schijn. Poos bij poos keerde de zwakheid terug en van dit oogenblik nam hare gezondheid spoedig af. De beroemdste geneesheeren van Kief, door Mej. Stolzmann geroepen, verklaar den eenparig hoe gevaarlijk de toestand der gravin was. Het eenigste hulpmiddel, dat met zekere boop op gelukken kon worden aange wend, was een verblijf in het Zuiden, verre van dit moordend klimaat. Maar het reeds gevorderde seizoen en de groote zwakheid van Irma verzette zich nog meer tegen die groote reis, dan het kei zerlijk bevel dat haar als gevangene in Ukranië aanduidde. Eene longtering, hadden de genees heeren gezegd. Irma had dit doodvonnis met hare ge wone kalmte aanhoord. Zij zelf sprak er de Verlossing gelooven. Gij moet uw vleesch kastijden en de knie buigen voor 'nen gekruisten Jood. En de Kerk drong het paleis der Kei zers binnen,en zij verbrijzelde de afgoden met hunne altaren en zij ging op den troon van den bekeerden keizer Con- stantijn zitten, en straalde over gansch de wereld. Ja, de Kerk heeft heur eigen gevestigd ondanks alles, overal cn snel. De rapheid van hare vestiging was bliksemsnel. Dertig jaren slechts na de dood van Jesus-Christus, schreef de ge schiedschrijver Tacitus dat Nero te Rome een ontelbaar getal christenen deed doo- den, MULTITUDO INGENS. Ten jare 99 of 100,schreef Plinius naar keizer Trajanus a Die sekte overstroomt ons zij heeft steden en dorpen ingenomen. De tempels zijn verlaten. En hij schreef dat uit het hartje van Bythinië in Klein-Azië. Omtrent de jaren i5o of 160, wierp een bekeerde heiden Tertulliaan den keizers de volgende uitdaging in 't gezicht«Wij zijn maar van gisteren, en reeds vervullen wij uwe steden en paleizen wij laten u slechts uwe tempels. Het bloed der mar telaren is een zaad van christenen. Twee honderd jaren na Jesus-Christus riep Dioscorus, minister van Alexander- Severus, uit Dit ras is zoodanig aangegroeid dat de wetten onmachtig zijn het uit te roeiën. In 235 verklaarde keizer Maximinus in een edikt Bijna al de menschen verlaten de vereering der goden om christenen te worden. Eindelijk in 33o was het grootste deel der Romeinsche provincie christen, en keizer Constantijn aanbad het Kruis. De vinger Gods is hier zichtbaar en wij kunnen de ontmoediging der kerk- vervolgers goed begrijpen. Zoekt geenen uitleg in menschelijke middelen. Vergelijkt niet met Mahomet die nogal redelijk snel een groot deel van Azië tot zijne leering won. Hij stond ook aan het hoofd van een leger van hon derd duizend gewapende krijgslieden, en riep Geloof of sterfterwijl hij de menschen eene leering aanbood, die de zinnen streelde. Luther heeft nogal rap Duitschland meêgesleept. Doch steunde op de vorsten wien hij de veelwijverij, de echtscheiding en den diefstal der kerkgoederen toeliet en hij bood het volk de gemakkelijke vrijheid van beest en ongedacht aan. De Kerk integendeel heeft om de we- van aan Wrena, haar aanbevelend, toch altijd op hare kleine Eleonora te waken, zelf den weifelenden moed van hare vriendin opwekkend. Het is voor Michaël misschien beter zoo, zegde zij somtijds met een engelachtigen glimlach. En, Wrena, wat Eleonora aangaat, God zal op haar wa ken. En gij zult haar blijven beschermen, niet waar U vertrouw ik haar toe. Reeds kon men door de ontbladerde boomen van het bosch de besneeuwde toppen van den Kosbecberg zien en de Dnieper die met zijne grillige kronkelin gen in den zomer het dal vruchtbaar maakte, was reeds met eene lichte ijs- schaal bedekt. De boeren haastten zich, om den oogst onder dak te brengen, terwijl hunne vrouwen de hut van mondvoorraad en van stookstof voorzagen, voor den tijd gedurenden denwelken hunne nederige woningen onder den sneeuw bedolven waren. Weldra kwam een scherpe, doodende wind de laatste blaeren van de boomen rukken. In dwaze krunkelingen neertui- melend, was het alsof zij nog eene laatste maal het beekje wilden begroeten, dat zij in den zomer overschaduwd hadden, om dan, in de kristaalkoorts die bet water insloot, te sterven. Toen kwam de lange strenge russische winter, die het veld met eene dikke ijzige sneeuwlaag overdekte. reld te veroveren noch de menschelijke driften gebruikt, vermits zij ze bevocht, noch het geld, vermits zij er geen had, noch het geweld vermits zij zelf door het geweld der vervolgers gemarteld werd gedurende drij honderd jaren. De zegepraal der Kerk in hare vesti ging kan alleen in de Goddelijke tus- schenkomst uitgelegd worden. Die Goddelijke tusschenkomst blijkt genoeg uit de veelvuldige wonderen, zoo als 't Bliksemend Legioen onder Marcus- Aurelius, het verschijnen van den Laba rum voor Constantijns legerscharen, enz., die met het vestigen der Kerk gepaard gingen. De dichter Lactantius schreef een geheel boek over de zienlijke straffen der kerkvervolgers. De nieuw-bekeerden veranderden zoo danig van gedrag dat de heidenen hunne oogen niet konden gelooven. En de heldenmoed der martelaren was zoo bovennatuurlijk dat vele heidenen, ja, beulen zelfs evenals Pascal, vijftien eeuwen later als hij moesten uitroepen Ik geloof getuigen die hun eigen laten verwurgen en dat zij christenen wer den. Eindigen wij met Chateaubriand Diegene die door het bedorven en hoog moedig heidendom van Rome en Athe- nen een Kruis heeft kunnen doen aan bidden, wij zweren het, die kan niet anders als God wezen 1 Zoodat de zegepraal der Kerk bij hare vestiging in de wereld terzelfdertijd de Goddelijkheid der Roomsch Catholieke Kerk cn de Goddelijkheid van haren Insteller bewijst. De schijndood van het kalf. Na moeilijk kalven valt het dikwijls voor dat het kalf als dood ter wereld komt. Die dood is in menig geval maar schijn, en zeer dikwijls kan het kalf, door eene aanstonds toegepaste behandeling, tot het leven teruggeroepen worden. Vil- lemin raadt daarvoor aan eenen stroohalm in een der neusgaten te steken en dezen in den neus rond te draaien. Door de kit telingen op die wijze te weeg gebracht, worden de ademhaling-centrums reflec- torisch geprikkeld, en het ademhaling stelsel zet zich stilaan in beweging. Het is nochtans aan te raden zich daarbij niet te houden, maar tevens ook de kunst matige ademhaling toe te passen.Villemin raadt eerder aan het kalf maar eerst eenen halven dag na de geboorte te laten zui gen, en het eenige lepels olijfolie (fijn olie) te geven om de darmpek af te dry ven. Irma werd gekweld door wreede slape loosheid. Eene aanhoudende en droge hoest verscheurde hare borst, dan voelde zij na lange uren, gedurende dewelke niets in staat was, haar bloedeloos lichaam te verwarmen, plotseling eene zweet de weinige krachten uitputten, die haar nog overbleven. Ik gevoel dat ik heen ga, zegde zij tot Wrena, met die zoete kalmte, die het lijden baar zelfs niet ontnemen kon. Maar hoe goed is God toch I... Zoudt gij ge looven, vriendin, dat mijne ziel nooit zoo rustig is geweest, als sedert den dag, op denwelken ik begrepen heb, dat God het ellendig offer van mijn leven en van mijn geluk aanvaardde..,? Het is nog zoet, te lijden voor hem, die men bemint. Beoordeel mij niet te licht, lieve Wrena, en vooral wacht u wel, mij beter te denken dan ik ben. Gij alleen, goede vriendin, weet, hoe zeer mijn arm hart bloedt, onder de doornen kroon, die Michaël's afwezigheid er omheen vlecht. Maar ik troost mij, want ik heb de zeker heid, dat er een dag zal komen, op den welken hij mijn geloof zal deelen. Het leven is kort... eenig jaren lijden en in verwisseling eene eeuwigheid van geluk. Eene hevige hoestbui kwam de zachte opwelling van geestdrift onderbreken en in een oogwenk was de witte zakdoek, die zij aan hare lippen had gebracht, met bloed doortrokken. Gij vermoeit u te veel, Irma, zegde Ministerie van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen AANWERVING. In Augustus loopende, hebben een Vlaamsch en een Fransch vergelijkend examen plaats voor het aanwerven van ordeklerken bij het Beheer van Spoor wegen en het Beheer van Posterijen. Aan die examens mogen slechts deelnemen de onderofficieren, brigadiers en korporaals en gewezen onderofficieren, brigadiers en korporaals, die bij het Departement van Oorlog gunstig aangeteekend zijn en die ten minste 8 jaar werkelijken dienst tel len. Wie de voorwaarden van toelating tot die examens verlangt te kennen, leze de berichten die in de spoorwegstatiën en in de post- en telegraafkantoren aangeplakt zijn. Aanvragen voor eene bediening moeten uiterlijk op 10 Augustus 1906 bij het Departement inkomen. Eene oude historie voor onze hedendaagsche platbroeken Ik las daar zooeven een feit uit de ge schiedenis, die bij menig onzer christene medebroeders zal van pas komen. Hier is het, zie Constantius Chlorus, de vader van den beroemden keizer Constantius den Grooten. had in zijn paleis en tot onder de officieren van zijn hof een groot getal christenen,alhoewel hij zelf een heidensch ongeloovige was. Op zekeren dag deed hij ze allen voor zich verschijnenden, na hevig tegen de christenen uitgevallen te hebben, gebood hij aan elk een van hen te zeggen welken godsdienst zij beleden. Eenigen, vreezende hunne bediening te verliezen, loochenden schandelijk den catholieken godsdienst, alhoewel zij catholieke christenen waren maar het grootste getal verklaarden eerbiedig, doch met volle vrijheid aan den heidenschen vorst, dat zij catholieken waren en Jesus- Christus als den Waren en Eenigen God aanbaden. Dan verklaarde Constantius dat hij slechts hun geloof had willen op de proef stellen, en joeg degenen,die den Christen Godsdienst hadden verloochend, uit zijn paleis Weihoe 1 riep hij tot de lafhartigen, hoe zult gij aan uwen keizer kunnen getrouw zijn, aangezien gij u zoo trouweloos jegens uwen God hebt Wrena ik zal u nog tot een volledig stilzwijgen moeten veroordeelen en dat zou mij, noch de kleine Eleonora beval len. Zij werkt goed voort aan hare dag taak, om spoedig haar moederken gezel schap te mogen houden. Die lieve kleine 1... mompelde Irma, met de oogen vol tranen, bij de ge dachte aan haar kind. Ja, Wrena, dat kind... Voor haar is't het ergste I... Een woord lieve Hebt gij den graaf laten weien, dat gij ziek zijt vroeg Mej. Herilaff. terwijl zij bet oog liet vallen op eenen brief, waarvan de ongesloten om slag het adres van Wladiroff droeg. Daar zal ik mij wel van wachten, integendeel. Waarom Het komt mij voor, dat gij beter zoudt doen, er uwen echtgenoot een woord van te zggen... Bedenk toch, lieve, dat... Een ongeluk zal gebeuren, is 't niet onderbrak de jonge vrouw. Maar, het kan nog eenigen tijd duren, lieve vriendin. Er is nog een weinig olie in dat arme lampken. Bij de eerste tijding van een gevaar, zou Michaël toesnellen, daar ben ik zeker van. En mits hij toch niets veranderen kan aan mijnen toestand, vind ik het nutteloos, hem dien te doen kennen. Ik wil zijn hart die lange onge rustheid sparen. Zal voor hem niet spoe dig genoeg het lijden beginnen De deur der studeerkamer wesd vlug door eene kinderhand geopend en het getoond 1 Maar aan degenen die kloek moedig hun geloof hadden beleden, gaf hij eene plaats in zijne lijfwacht, die over zyn persoon en over zijn leven moesten waken.Dit zijn kloeke mannen, zegde hijZij zijn getrouw aan hunnen God, en zullen ook getrouw zijn aan hun nen Vorst. Ehwel hoevele van onze tegenwoor dige catholieken zouden wel in 't paleis van Constantius mogei: gebleven zijn, zij, die voor een snotneus van een geuske. dat met wat spotternij voor den dag komt, beven en schrikken gelijk eene muis voor eene kat Allons, christene heeren en werklieden, wat meer moed, gij zijt van de partij der goede, deftige lieden, en ge moet u voor niemand scha men, nog veel min voor sommige slech terikken, die in de herbergen en op de treinen de eerste viool komen spelen. Laat u scheren zooveel gij wilt, maar op uwe tanden moet gij het haar laten. Weg met de platbroekerij 111 Een overtuigde. Een prinses geboren. Het Staatsblad van Zondag 11. bevat de volgende officieele mededeeling Op Zaterdag 4 Augusti, 's mor gends om 3 1/4 ure, heeft Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de prinses Albrecht van België het 1 leven geschonken aan eene prinses, n welke de voornamen ontvangen zal: Maria-Josefa, Charlotta, Amelia, Hendrika, Sophia, Gabriella. Die heuglijke tijding werd geseind aan de Overheden in het land en aan 's Konings Ministers buiten- lands Om 4 ure 's namiddags werd door den E. H. Pastoor der St-Josephsparochie te Oostende de voorloopige doop aan de kleine Prinses toegediend. Maandag namiddag werd voor den Burgemeester van Oostende de akte van geboorte opgesteld in tegenwoordigheid der Overheden welke geroepen zijn deze akte te onderteekenen. Deze gebeurtenis heeft gansch 't land door vreugde verwekt en heilwenschen voor prins Albrecht en prinses Elisabeth werden overal uitgedrukt. Z. M. onze Koning zal bepalen wan neer en waar de plechtigheden des Doop sels zullen plaats hebben. Het laatste gezondheidsbulletijn zegt dat moeder en kindje welvarend zijn. lieve krullekopje van Eleonora kwam tusschen de havanakleurige behangsels uitsteken. Mag ik binnen vroeg het streelend stemmeken van het kind. En op het bevestigend antwoord snelde het meisje in de armen der moeder. De fluweelen wangen van het lieve meisje, deszelfs schitterende oogen en gezond voorkomen leverden een treffend contrast met de wasachtige bleekheid en de droeve uitdrukking van Irma's gelaat. Naast de blakende gezondheid van het kind, die de kleur eener roos had, deed het aanschouwen van de moeder onwille keurig denken aan de schoone lelies, die eene dag in het zonnelicht schitterden en 's avonds droef hare kelken naar den grond buigen. Lief moederken, zegde de kleine, mijn werk is af. Ik zal mijne les hier bij u leeren, is dat goed, zeg?... Ik zal heel stil spreken, om u niet te vermoeien. Maar ik zal hier zijn, dat ik u kunne zien. Ja, mijn engel, ik wil wel het zal mij genoegen doen, u hier bij mij te hebben. En met hare doorschijnende banden de dikke lokken op zijde streelend, drukte zij op het voorhoofd van hare dochter een langen kus, als om de toelating te bezege len die zij had gegeven. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1