57ste Jaar 5871 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. De wet op de Zondagrust. Zondag 19 Augusti 1906 5 centiemen per nummei1. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. mmÊmgii, VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HOPTEELT HOPHANDEL. OFROEP zonderlinge verdwijning Tot voorbeeld. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den "Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SlUIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3" bladzijde 60 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 18 AUGUSTI 1906. «0» DERDE VERVOLG. VIH. Vrouwen- en kinderarbeid. (art. 9 en 10.). 1) Bedrijven onderworpen aan de wet van 13 December 1889. De kinderen beneden de 16 jaar en de meisjes en vrouwen beneden de 21 jaar in die bedrijven werkzaam, moeten ieder Zondag de volledige rustdag ge nieten. Nochtans in die bedrijven waarin de arbeid, uit hoofde van zijnen aard niet kan worden onderbroken of uitgesteld, mag de Koning machtiging verleenen om kinderen boven de veertien jaar alsmede meisjes of vrouwen beneden de 21 jaar te doen arbeiden gedurende de. zeven dagen der week, hetzij gewoonlijk, hetzij voor een zekeren tijd, hetzij voorwaardelijk, mits conditie adat hun den noodigen tijd gelaten worde om eenmaal per week de plichten van hunnen godsdienst te vervullen b) dat hun een halven dag rust op 7 dagen of een vollen rustdag op 14 da gen toegekend worde. 2) Bedrijven niet vallende onder toepas sing der wet van 13 December 1889. Voor die bedrijven maakt de wet geen ondorsclieid tusschen minderjarige en meerderjarige werklieden en bedienden. Al hetgene wij hooger schreven (kapit tels 1 a VII) is bijgevolg op de vrouwen en kinderen toepasselijk. Nochtans moeten de kinderen beneden 16 jaar en de meisjes en vrouwen bene den de 21 jaar in alle geval. a) eenmaal te week den noodigen tijd hebben om de plichten van hunnen gods dienst te vervullen b) een halven dag rust op 7 dagen of een vollen rustdag op 14 dagen be komen. In ons volgend nummer zullen wij uiteendoen wat de wet verstaat door het woord Zondag en de manier bespre ken waarop de wet zal toegepast wor- DE KLEINE PRINSES. De offlcieele titels der kleine prinses zijn Prinses van België, hertogin van Saxen en prinses van Saxe-Coburg-Gotha. Op 4 Oogst, dag barer geboorte zijn er te Oostende 9 meisjes en slechts 2 jongens geboren. EN tot de Planters en Kooplieden Het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Aalst, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat er PRIJSKAMPEN worden uitgeschre ven voor de Landbouwers welke van hun eigen gewas de beste Hop op do Merkt zullen brengen. De Prijskampen zullen plaats hebben 1. Op Zaterdag 15 September 1906, 2. Op Zaterdag 22 September 3. Op Zaterdag 29 September 4. Op Zaterdag 6 October 5. Op Zaterdag 13 October, telkens ten 10 uren 's morgens. Er zullen prijzen verleend worden van 5, 10, 15, 20 fr. in evenredigheid der hoeveelheid op de Merkt te koop ge stelde Hop. In het beoordeelen der Hop zal de Jury rekening houden van 1° De rijkheid in lupulin (goelstof) en geur (reuk), 20 punten 2° De fraaie kleur, 5 punten 3° De verzorgde pluk, 10 punten 4° De wijze waarop zij ge droogd is, 15 punten. Iedereen weet dat de Groene Bel de rijkste is in lupulin en dat de Car- nau veel armer is dan de andere soorten. De Hop der landbouwers die liun ge was drogen bij middel van het ijzeren toestel dat de Hop-commissie kosteloos toestaat aan de planters welke hunnen eest wijzigen volgens hare inlichtingen, heeft altijd eenen fijnen geur en eene fraaie kleur. Op den fijnen geur der Hop heeft grooten invloed 1° het plukken eer zij rijp is 2° het te laat inoogsten 3° het drogen op eenen hoogen warmtegraad 4° het verkeerd behandelen op den eest. De Hop moet zuiver geplukt zijn, zoodanig dat zij noch lange stelen, noch bladers bevat. Men kan de Hop bederven door het drogen lu Als zij te weinig gedroogd is of te veel gebroken 2° Als er rook door de bellen gaat, die aan de Hop haren fijnen geur ontneemt; 3° Als men de Hop te dik op de droog- tafel legt en een groot vuur maakt, zoodat de onderste laag bellen verzengt, terwijl de bovenste laag overvloedig zweet 4° Als men te vroeg solfer brandt vooral terwijl de Hop zweet. Rook en zwaveldampen lossen zich op in het vocht, kleven aan de schubbenen be- 140 vervolg. Zeer beslist luidde het antwoord. Ja, zij werd klaarblijkelijk doodge slagen. Grijce's lippen sloten zich krampach tig. Toen nam hij met zichtbaar bevende hand het laken weêr op, spreidde het zachtjes over haar heen en zegde Een zeer laaghartigen moord. Terwijl wij langs den Steiger terug wandelden, zegde ik Een ding is zeker, zij is niet het zelfde meisje, dat uit het huis van M. Blake is verdwenen. Daar ben ik nog niet zoo zeker van. Hoe I riep ik. Gij gelooft dus dat Fanny loog, toen zij ons die beschrijving van het vermiste meisje gaf, waarop wij tot heden hebben vertrouwd Grijce glimlachte, liep nog even terug naar den beambte, en zegde O geef mij eens het signalement dat ik eenige dagen geleden aan de havenpo litie heb doen ronddeelen, ter herkenning van een lijk, dat ik zocht. De man knoopte zijnen frak los, en haalde een gedrukt papier te voorschijn, dat hij mij op bevel van Gryce overreikte. Ik las het volgende derven den geur, de bellen verliezen haren glans, de lupulin wordt bruin, de looistof en de hars verliezen een deel hunner kostbare eigenschappen. Om aan den Prijskamp deel te nemen moet men ten minste 100 kilogr. Hop op de Merkt brengen, welke in één of verscheidene zakken mag bevat zijn. 300 kilogr. zullen twee loten, 500 kilo grammen drie loten uitmaken, waar mede men naar de prijzen kan dingen. De mededinger moot dit gewicht door een bulletijn der Ilopwaag bewijzen. De Hop mag op voorhand niet ver kocht zijn, zij moet op de Merkt te koop gesteld worden. Ten einde te vermijden dat dezelfde Hop op verschillende dagen aan den Prijskamp zou deelnemen, moet de mededinger het bewijs brengen dat zijne Hop verkocht en geleverd is. Den 29 September zal de groote regio nale Prijs/tamp plaats hebben, waaraan alleen de leden der Vahvereenigingen mo gen deel nemen. Er mogen IOOO fr. pre mies toegekend worden. Elke variëteit. Groene BelleWitte Rank en Carnau zal een afzonderlijken Prijskamp uitmaken. Wij denken de Planters te mogen aanraden, hunne Hop van rijke geurige hoedanigheid, zooals de Groene en de Friesche niet te vermengen, met deze die arm is in hoedaniglieid.zooals vorige jaren zullen de Brouwers de beste bij voorkeur koopen, zelfs aan een liooge- ren prijs. Van heden af kan men verdere inlich tingen bekemen bij de Leden der Hop- commissie. MM. M.-L. Gheeraerdts, Voorzitter Baron Leo de Bethune, L. Boterberg, F. Cumont, Des. De Wolf, Ridder L. Schel- lekens, Od. Van der Schueren, L. Van Overstraeten JReyniers, Schrijver. Gedaan te Aalst, den 6 Augusti 1906. De Voorzitter, M.-L. GHEERAERDTS. De Secretaris, Oscar REYNTENS. De verledene week deelde een Fransch dagblad een schrijven meê van den heer Méline, Oudminister van Landbouw in Frankrijk, in 't welk uitbundigen lof wordt toegezwaaid aan onze catholieke Regeering voor zijne doeltreffende in richting van 't Landbouwonderwijs en zijne andere instellingen en maatregelen tot opbeuring van de Landbouwnijver heid. De Fransche Oudminister verklaarde vurig te wenschen dat de Fransche Regeering, op landbouwgebied, het voorbeeld van België zou naleven. De Hollanders ook vinden een voor beeld tot navolging in België, namelijk in zake van opbeuring, of verbetering Er wordt gezocht naar een jong meisje, groot, welgebouwd en slank, schoone gelaatstrekken en goudblond haar van bijzonderen glans en schoone kleur verzoeke onmiddelijk bericht als het ge vonden wordt. G. Ik begrijp niet, begon ik. Maar Grijce nam mij bij den arm en zegde op zeer beslisten toon Als gij weer eens eene kamer moet onderzoeken, waarin iets geheimzinnigs is voorgevallen, zie dan onder den lesse naar en als gij daar een kam vindt, waarin eenige lange gouden haren zijn verward, overtuig u dan eerst, vóór gij daaruit een bepaald besluit trekt, of uwe Fanny's wel weten wat zij zeggen, als zij u verklaren dat het meisje, dat die kam gebruikt heeft, zwart haar had. X. Het geheim der studeerkamer van M. Blake. M. Blake zit aan het diner, mijn heer, en heeft gezelschap, maar als gij het verlangt, zal ik hem roepen. Neen, antwoordde Grijce, laat ons in eene kamer, waar wij het ons gemak kelijk kunnen maken, dan zullen wij wachten tot hij gereed is. De huisknecht boog, liep de gang door en opende de deur van eene kleine en ge- zellige kamer, zwaar behangen met kar- Imozijnroode draperiën. Ik zal mijnheer laten weten dat gij van den toestand der mindere of handel drijvende burgerij. De Meierijsehe Courant stelt België aan Holland tot voorbeeld voor in het volgende schrijven Wat zijn wij achter Nogmaals, neen lang niet voor 't eerst, moet die zucht ons van de lippen. Wat zijn wij achter bij onze Zuid- Nederlandsche broeders In de sociale beweging van alle onderdeelen der maatschappij, maar ook in de staatshulp aan die verschillenden standen daarginder verstrekt. Ter gelegenheid van eene tentoon stelling te Gent. meenen wij, heeft dezer dagen een ambtenaar van het ministerie eene voordracht gehouden over het ge reedschap der kleine burgerij. De kleine burgerij, dat weten we allen toch, staat tusschen de naamlooze vennootschappen en de saraenwerkingen in. Zal ze doodgedrukt worden 't Heeft er dikwijls allen schijn van, en ze wordt dan bont en blauw. De wetgevende macht evenwel, en dé Staat in zijn geheel kunnen verba zend veel helpen. Hetgeen feitelijk in België reeds gebeurt. Nog veel meer echter zou gebeuren, wanneer die bur gerij zelf de hulpmiddelen beter kende. Om een voorbeeld te noemen alles gaat tegenwoordig machinaal. Eene machten, een motor zou dus danig veel nut aanbrengen... en burgers die voor uitzicht hebben, en initiatief, begrijpen dit zeer wel. Velen schrikken echter terug voor de kosten, die ze daaraan zouden moeten besteden en anderen, uit gemis aan kermis, laten zich bedriegen of betalen hunne machienen veel te duur. Daar is in België echter geen gevaar voor. Alvorens aankoop te doen kan men zich wenden tot het ministerie, dat kosteloos alle inlichtingen geeft en zegt welke maehien voor hun vak of ambacht de beste is en welke motor het goed koopst. En als zij geen geld hebben is het veelal mogelijk zich aan te sluiten bij syndikaten, en zoo krediet te krijgen. Dan komt ook de Staat en geeft aan de kleine burgers een subsidie die tot 15 van de borgsom kan stijgen. Is dat alles niet schoon Maar kom er eens om in ons lieve vaderland. Stuur eens zulk een briefje naar den Haag. Dan is er daarvoor althans, nog niemand te huis. "Wie weet evenwel, wat onze water en melk-regeering nog voor groote daden op dit gebied uitvoert Het is een dier ten-einen waarop zij in 't bijzonder nuttig werkzaam zou kunnen zijn, omdat de godsdienst en de feitelijke politiek hier buiten sprake blijven. Hopen wij het beste Men bemerkehet., de Hollanders zoo wel dan de Franschen benijden ons onze sociale wetten en inrichtingen door onze catholieke Ministers tot stand gebracht. Onze liberalen en roode en groene socialisten bazuinen onophoudend over de daken uit dat onze sociale wetten maar facadewetten zijn, dat België onder de heerschappij van het catholiek Ministerie verre ten achter blijft bij andere landen en dat om dien toestand te verhelpen wij hier een liberaal gods- diensthatend ministerie zouden moeten ter hulp roepen gelijk in Frankrijk. En terwijl onze blauwen, rooden en groenen dit gedurig herhalen, roepen de Hollanders en Franschen hun toe dat zij ons catholiek Ministerie in zijne werking bewonderen en ons de sociale werken benijden waarmeè het ons be giftigd heeft. Maar die duchtige kaakslagen zullen toch niet beletten dat onze blauwe, roode en groene schrij velaars hun ba zuingeschal over facadewetten zullen blijven laten weerklinken. Maar de ondervinding leert ons dat ze voor de overgroote meerderheid in de woestijn bazuinen. hierzijt, zegde bij, en verdween ir. de richting van de eetkamer. Ik denk niet dat M. Blake van de tweede helft van het menu evenveel zal genieten als van de eerste, zegde ik, en schoof mijnen chef een van de prachtige armstoelen toe. Misschien laat hij zijne gasten wel aan hun lot over en komt hij dadelijk hier. «,„11 Neen als ik mij niet in M. Blake vergis, dan zal hij toonen zijne zenuwen meestér te zijn. Geen spier van zijn ge laat zal zijne ontroering verraden. Nu, zegde ik, daar twijfel ik aan. Grijze 'zag rond naar de prachtig ver sierde wanden en het rijke ouderwetsche ameublementen glimlachte veelbeteeke- Wij zullen zien, antwoordde hij. Een oogenblik later zagen wij tot onze verbazing een bediende in de deur staan, met een blad met karaffen en glazen. Compliment van M. Blake, heeren, zegde hij, en zette het blad voor ons op de tafel. Hij hoopt dat gij 't u aangenaam zult maken, en zal zoo spoedig mogelijk komen. Het... hm van M. Gnjce, toen dc be diende heengegaan was, zou uw hart goed gedaan hebben even als zijn blik, toen ik mijne hand naar de karaffen uit strekte. Ik trok die dadelijk terug. Ik geloof dat wij beter doen, zijnen wijn te laten staan, zegde hij. Een half uur lang zaten wij daar, de wijn stond onaangeroerd voor ons, bij Ditjes en Datjes. c LA YOIX DU PEUPLE Do Stem des Volks van de onlusten te Fresseneville (Frankrijk) gewagende, doel de volgende bekentenis De werkstaking werd om één uro verklaard en om drie ure stond het kasteel volop in brand, terwijl de fabriek werd gespaard. De werksta- kers toonden aldus aan hunne patroons dat hunne rol van volstrekte meesters geëindigd was dat zij willen geëer- biedigd worden in hunne rechten en in hunne waardigheid. Welnu, die les is niet voldoende geweest aan de Riquier's enz. Twee uren na het uitroepen der werk staking, het kasteel van den patroon afbranden dat heet men eene les en eene voorafgaande verwittiging. En dit gebeurde uit kracht hunner rechten on waardigheid dat dc werksta kers vrijwillig het kasteel deden vlam men. De roode organen juichen aan die misdaden en de misdadigers toe... En als men dan uit al die geweldenarijen en misdaden de logieke gevolgtrekking afleidt en bewijst dat het roode orde woord diefstal, moord cn brandstichting is, dan schreeuwen al de roode schrij ve laars groot en klein dat ze gelasterd worden ONTEIGENING. De onteige ning der capitalisten ten voordeele der collectiviteit of van het algemeen, maakt, den grond uit van de socialistische lee ring cn wordt op de roode partij verga deringen gedurig aangcpreêkt. Iu het afwisseling luisterden wij naar het ver wijderde spreken en lachen in de eetka mer en het statige tikken van de klok op den schoorsteenmantel. Toen kwamen de gasten van tafel en zagen wij ze voorbij de geopende deur naar de andere kamers gaan. Het waren natuurlijk allen heeren M. Blake noodigdc nooit dames cn heeren van uitstekende reputatie. Het diner was gegeven ter eere van eenen beroemden staatsman, en het ge halte der gasten was hiermee in overeen stemming. Toen zij ons voorbijgingen, onder het vroolijk en geestig gelach waarmee zulke mannen een diner kunnen kruiden, zag ik menige schaduw op Grijce's ernstig ge laat, en toen wij te midden van dat alles de stem van M. Blake hoorden, op dien afgemeten en hoffelijken toon, waardoor zij zich onderscheidt, zag ik hem de hand uitstrekken en zijn rotting vastgiijpen met eene onrust, die ik nog nimmer bij hem ontdekt had. Maar toen eenigen tijd later de gasten vertrokken waren, en de hooggeplaatste gastheerons met eenige verontschuldiging naderde, stond Grijce op en zag hem met een valschen blik aan. Hij had zich vol komen hersteld. Ook M. Blake scheen volmaakt kalm. M. Grijce, zegde hij,, terwijl hij naar het kaartje zag dat hij in de hand had. Waaraan dank ik uw bezoek Zeker eene reden van politieken aard officieel verslag over eene groote boloo- ging, welke Zondag te Seraing heeft plaats gehad, leest men De spreekbeurt is aan gezel Emiel Royer die toegejuicht wordt zoodra hij op het verhoog komt. In eene beeldrijke en overtuigende taal hangt hij een treffend tafereel op van den tegenwoordigen strijd de klas senstrijd moet de bekommering der arbeiders uitmaken Uw lot verbeteren is goed. Het capi- talistisch regiem onteigenen is beter. (Toej.) Gij zij't de voortbrengers en gij zijt arme parias. Gij mist het nöödige om in de stoffelijk noodwendigheden van den mensch tè voorzien de niets voort brengende burgers genieten alles. Van den éehëh kant dus, zij die wroe ten kreveehen van den honger van den anderen kant, zij die niets doen krovee- reri bijna van eene overlaste maag. De macht is in uw bereik neemt zè en dan zulleh er betere dagen kómen. Na gezel Royer hebben anderë rëdo- naars in denzelfUén zin gesproken, onder dè toejuichingen van al de deelnemers aan de betooging. En LE People is in den höögstén héffiet van vreugd Dat zal echter onze zoogezegd góuvër- nementesle liberalén, die soms in hühflé bladen van verre zeer verre een pijlke naar hfet söcialiétó afschieten, niet beletten iti de kiezingeh met diezelfde socialisten verbönden te sluiten, telkens dat zij het gunstig zullen oordëélen aan hun kiesbelang. Advies aan de rijke libérale heérèn... 'T ORAKEL VAN GEERARDS 6 E R G E N beknib belt de benoeming van M. Hertógs als Burgemeester van Antwerpen, en dit wel omdat de heer Minister de Troox niet heeft willen dansen naar de pijpen der maconnieke lögie en de benoeming van een Waalsclien papenvreter aan Z. M. den Koning niet voorstelde. Wel is waar, schrijft 't Orakel, da liberalen zullen in geval van meester- schap hetzelfde wapen ten hunne gebruike bezitten maar de argtistige, valsche, jesuitischè strijdmiddelen der klerikalen steken ons tegen, wij wil- len eerlijk en treffelijk blijven in onzen handel, en onze ministers (attends je viénszullen en moeten de Burgemeesters kiezen in dë meer- derheid en niet in dé minderheid der gemeentebesturen. Indien er eene partij is die op arg listige, valsche, jesuitische /wijze in de benoeming van Burgemeesters en Sche penen te werk ging, dan is het wel dë d oodziekelijke liberale doctrinaire partij Niet alleen benoemde zij altijd dc Bur gemeesters en Schepenen in de liberale minderheid, maar dreef het zelfs zoo verre van liberale Burgemeesters buiten den raad aan te stellen. Maar wat is 't Charel is te jonf t Ik zag den man verstomd aan. Wilde deze groote staatsman een weinig comedie spelen, of was hij ons zoo volkomen ver geten, als hij dit deed voorkomen, Onze zaak is niet van politieken aard, antwoordde Grijce, doch minstens even gewichtig. Zou ik u mogen verzoe ken de deur te sluiten Het scheen mij toe dat M. Blake ver wonderd opzag, doch hij liep onmiddellijk naar de deur en sloot deze. Toen kwam hij terug, zag Grijce meer oplettend aan en nu kwam er eenige verandering in zijne houding. Ik geloof dat ik u meer gezien heb, zegde hij. Grijce boog, met iets dat naar eenen glimlach zweemde. Ik heb nog eens de eer gehad hier in huis met u te spreken, luidde zijn ant woord. Thans lazen wij op zijn gelaat dat hij ons ten volle herkende. Nu herinner ik mij, hernam hij. Gij zocht een dienstmeisje of zoo iets, dat ongeveer een week geleden hier uit dit huis is weggeloopen. Hebt gij haar ge vonden Dit laatste vroeg hij met geen merkbare belangstelling. Dat meenen wij ten minste, zegde Grijce met eenigen nadruk. Nu en dan geeft de rivier ons hare prooi terug, M. Blake. Nog steeds diezelfde rustige blik, waar uit thans niets dan eene zeer natuurlijke verbazing sprak. Inderdaad f Gij bedoelt toch niet dat zij zich verdronken heeft. Dat doet mij leed, ook omdat het meisje in mijn huis heeft gewoond. Wat kan haar tot zulk eene daad gebracht hebben Grijce trad nader op M. Blake toe. Dat is het juist waarnaar wij hier komen onderzoeken, zegde hij nu met nadruk, zonder daarbij den eerbied uit het oog te verliezen, dien hij aan een zoo algemeen geacht man, als M. Blake, ver schuldigd w'as, Gij, die haar nog zoo kort geleden gezien hebt, moet ons hierin toch zeker eenig licht kunnén geven. Mijnheer, en weer zag hij naar het naamkaartje, M. Grijce, houd mij ten goede, maar ik meen dat ik u reeds vroe ger gezegd heb, dat ik mij van dat meisje hoegenaamd niets herinnerde, dat indien er zulk een meisje bij mij in huis heeft woond, ik er niets van geweten heb, en dat alle vragen die men omtrent die zaak tot mij richtte dus te vergeefs zouden zijn. Grijze boog en zegde Ik herinner mij dit zeer goed, en ik wilde ook niet, zeggen dat gij hier in huis het meisje hebt gezien maar dat men u eenige dagen geleden met haar heeft zien praten op den hoek van Broome Street. Daar had gij immers een onderhoud met haar, niet waar Een hooge blos kwam op het anders zoo onbewogen gelaat van M. Biake. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1