Ditjes en Datjes. Kermis en Jaarmarkt Krijgsoefeningen. Wettelijke Besluiten. Zondagrust. ÉAELST. Stad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. OVER TE NEMEN Café-ïïotel-Restaurant aan de groote statie te Gent Om de vliegen uit de vertrek ken te verjagen.— Van ouds gebruikte men reeds vogelteer om de vliegen te vangen. Men bestreek er mede eenen stok, dien men op eene wel gekozene plaats in 't bereik der vliegen stelde. Heden maakt men meer gebruik van het zoogenaamd vliegendoodend pa pier Beide doenwyzen zijn met nog al ongemakken verbonden. Men heeft opgemerkt dat de vliegen eenen grooten afkeer hebben voor de ricinusplantzij schynt voor de vliegen doodend te zijn. Men denkt dat de blade ren eene zekere olie of eene vergiftigende stof bevatten welke de insekten doodt. De ricinusplant is gemakkelijk om kweeken en groeit snel op. Men kan ze goed in potten kweeken gelijk bloemen. Het middel is het beproeven weerd. Wetenschap. Eenigc bijzon derheden, naar aanleiding der ontdek king van professor Heymans van Gent, die het middel heeft gevonden om het vee van de pokziekte te genezen of om het voor besmetting te vrijwaren Jaarlijks sterven er in België, om streeks 5000 rundbeesten aan de pokken, en die ziekte veroorzaakt aan de land bouwers groote verliezen, hoewel de schade gedeeltelijk door het Staatsbe stuur vergoed wordt. Indien de ontdekking van professor Heymans inderdaad doeltreffend is, zoo als men alle reden heeft dat te verhopen, dan ziet men welk groot voordeel zij aan den landbouwer zal bezoigen. Inderdaad al kon men maar de helft der dieren redden hetzij 2500 dan zou zulks eene winst zijn van 1 1/2 tot 2 miljoen per jaar. Hier vinden wij dus een antwoord op de gezegdens van sommigen die, als zij de gebouwen der wetenschappelijke in richtingen beschouwen Waartoe dient dat nu? Is dat om geleerden te maken Wat kan ons dat schelen Wat voordeel hebben wy daar van en meer andere vragen. De.ontdekking van professor Heymans toont klaar en duidelijk van welk groot belang de wetenschap is. Niet alleen de landbouwers, maar ook de slachters hebben er belang bij dat het vee gezond zy. Verder al degenen die gebruik maken van vleesch en dat is Jan en alleman. Zoo is het met alle wetenschappelijke vak kon en bijgevolg brengt het geld, voor de wetenschap ten offer gebracht, interest op. Dan zijn er menschen die niet kunnen verdragen dat de geleerden meer geld winnen dan een ander. Doch als zy zulke diensten aan de maatschappij bewyzen gelijk zoovele uit vinders eraan bewezen hebben dan is het geld dat zy verdienen een nietig iets in vergelijking van de oneindige voor deden welke zij aan de menschheid hebben bewezen. Vroege Winter De kievitten en de ooievaars rusten zich in Oost- Duitschland tot de groote afreis uit. In de vorige week waren er massa's te samen. De ooievaars hielden drukke vDegoefeningen met hunne jongen om ze voor de groote reis af te richten. AUTORIJDERS OPGEPAST. Het koninklijk Besluit van 4 Augustus 1899 betreflende de policie van gerij en verkeer schrijft in het vierde lid van zijn eerste artikel voor dat de automo bielen en motocycles, van den valavond af, moeten voorzien zyn niet alleen van licht langs voren, maar ook van oenen wel verlichten lantaarn, langs achter vastgemaakt. Een onlangs uitgesproken arrest van het Hof van Verbreking heelt de wette lijkheid van deze regeling erkend. Uitdrukkelijke bevelen zijn gegeven voor de regelmatige toepassing van die bepaling, welke geheel scheen vergeten te zijn geraakt. DE ROODE EN GROENE orga nen en orgaantjes roepen gestadig Werklieden vereenigt u Geen wonder toch. Hoe grooter het getal vereenigden is, ook meer wordt den honingpot gevuld en dus hoe meer ook de leeperikken ofte winkelpolitie- kers die aan 't hoofd staan kunnen lekken. Wanneer opent men dan ook eens de oogen Op de vierde bladzijde. Gele zen in de aankondigingen van een Ant- wersch blad Gevraagd, bierverhooper op flesschen. Wij hebben reeds dikwijls gehoord dat sommige personen zich op flesschen lieten trekken, doch wy zouden toch eens een bierverkooper willen zien die op flesschen getrokken is. (Fondsenblad.) KOLEN IN VLAANDEREN. Bien Public meldt, dat M. Papy, van de Mining and Dimking Works of Lancashire voor een jaar de villaScALDis te Vurste heelt gehuurd. Deze geleerde beweert daar kolen te zullen vinden op eene diepte van 400 meters. De boorma- chienen zullen eerlang worden geplaatst. Er wordt eene cantien voor 100 werkliê gebouwd. WERKHUISREGLEMENTEN. De goedemaunenraad van Antwerpen lieert een belangrijk vonnis geveld, op hetwelk wij de ernstige aandacht onzer nijverheidsbazen inroepen. Een werkmeisje, arbeidend by eenen meubelfabrikant, had dezes dienst ver laten, zonder den baas acht dagen op voorhand te verwittigen, zooals het werkhuisreglement neergelegd ter grif fie van den raad, het voorschryft. Do patroon dient eene rcclaam in en vraagt dat het werkmeisje worde ver plicht, hare 8 dagen uit te werken ofwel hem eene schadeloosstelling te betalen, felijk aan het bedrag van het loon voor dagen werk. Voor den Goedenmannenraad ge daagd, beweerde de vrouw nooit kennis gehad te hebben van dit reglement, het welk niet was aangeplakt in het werk huis, waar zij arbeidde, zoo zij bijgevolg niet wist dat zij haar werk 8 dagen van te voren moest opzeggen. Daar inderdaad het reglement niet was aangeplakt in het werkhuis der vrouwen, heeft do Goedemannenraad den aanlegger wandelen gezonden en hem tot de kosten veroordeeld. Gevolgtrekking: de reglementen moe ten in al de werkhuizen aangeplakt worden. DE ZONDAGRUST. Men spreekt dikwijls over de Zondagrust in Engeland maar weet men wel juist hoe die daar wordt toegepast. Laat ons eens naar Londen oversteken en zien hoe het daar 's Zondags toegaat. Daar werken niet Alle handelaars, zonder uitzondering. (Groote magazijnen van confecties, ban ken, papierwinkels, schilders, goudsme- ders, enz.) De bakkers, beenhouwers en kruide niers. (Dc huishoudsters moeten des za terdags hunnen voorraad opdoen, enkel de melkverkoopsters stemmen er in toe melk rond te brengen 's Zondags smor- gends.) De coiffeurs. (Alle kinnen moeten 's za terdags afgekrabd worden. De brievenbestellers. (Er is geene post 's Zondags.) De telegraphisten. (Een op tien werkt, dat is te zeggen dat een bureel op de tien open is.) Van de beambten van den ijzerenwrg zijn driekwart ontslagen daar slechts één trein op de vier loopt. De twee derden der koetsiers van rijtuigen en omnibussen gaan wandelen. De straatkeerders en besproeiers doen hetzelfde. De restaurants en koffiehuizen zijn slechts open van n tot i uur en van 6 tot li ure. De theaters en concertzalen zijn 's Zon dags gesloten. In 't geheel werken slechts de gazaan- stekers, cigarenwinkeliers, apothekers en policieagenten. En toch is men daar tevreden. f De groene held van Chipka schrijft dat we uitvielen tegen arme wevers die werkstaakten tegen ver mindering van loon. Wij dagen den groenen held uit ons het nr van De Denderbode aan te wijzen in 't welk wij tegen de werksta- kende wevers zijn uitgevallen. Maar daar zal hij zich wel voor wachten. De waarheid bij de werkstaking Mar- chant is onbetwistbaar dat ze, zonderde tusschenkom6t van roode en groene uit buiters, slechts 8 dagen zou geduurd hebben. Wat waarlijk vreemd voorkomt 't is iemand tegen hongerloonen te hooren uitvallen, hij die, toen hij 3o duizend frank 's jaars winst opstreek, zijne werk lieden bij de week betaalde in plaats van per uur of per dag. Voor 70 k 80 uren werk per week betaalde men 8 A 9 fr. dus tegen 10 centiemen per uur. terwijl in andere drukkerijen het loon toen 25 cen tiemen per uur was. Die tien centiemen per uur waren dan, zeker volgens den groenen held een familieloon Maar zie dan had men den tijd toch niet om Pater Liberatore te lezen men ging dan het gansch zomerseizoen aan 't zeestrand overbrengen en er leven lijk een verwaanden capitalist. Wie een hoofd van boter heeft mag bij 't vuur niet komen, hoor je, groene held 1... IMATIÜMALE TOMBOLA van den Bond der Belgische Blinden. De trekking der tweede en laatste reeks blijft vastgesteld op Maandag 3 Septem ber. Het komiteit doet eenen laatsten op roep aan al de liefdadige personen die verlangen mede te werken tot de verbete ring van het lot der ongelukkige slachtof fers der blindheid. Men kan biljetten bekomen, ten prijze van 25 centiemen, bij M. F. STEPPE, Voorzitter van het komiteit, Peperstraat, ig, te Gent, en in den Maatschappelijken zetel van den bond, Groote Markt, 24, Brussel. (Medegedeeld.) Gemeente Wanzele. Zondag en Maandag 9 en 10 September 1 9 0 6. Volksspelen en uitgang dc-r oud ver maarde Reus en Reuzin met trommel en fluit. Dijnsdag 3* Kermisdag, Nieuwe Jaar markt, om 8 uren 's voormiddags. De volgende premiën zullen toegekend worden A. Aan den vreemden koopman die het grootste getal Koeibeesten of Runders ten minste 5 ïn gi tal zal ter merkt ge bracht hebben, 5 frank. B. Aan den verst afgelegen koopman die ten minste 5 Koeibeesten of Runders zal ter markt gebracht hebben. 5 frank. C. Aan den vreemden koopman uret het grootste getal viggenen of drijvers ten minste 6 in getal, 5 frank. D. Aan den verst afgelegen koopman met ten minste 6 viggenen of drijvers 5 frank. Men make het ruchtbaar. B ERICH T. In het opschrift van de j oststukken voor troepen van de 3* en 4" Legeraf- deelingen die deelnemen aai. de groote oefeningen moet, van 29 Augustus tot en met 6 September, geene plaats van be steraming staan. In het adres geeft men enkel op het nr van het regiment, het bataljon en de compagnie (of het nr van de batterij, het eskadron, de kolom, enz.), met de duidelijk geschreven melding Bestuur der Krijgsoefeningen of 3® Legerafdeeling of 4® Legeraf- deeling 1. Eiken dag, neemt het Hoofd van den postdienst van het Leger de noodige maatregelen om die poststukken op de legerplaatsen dier twee afdeelingen te doen toekomen. De bijzondere decoratie van voorzie nigheid van eerste klas is verleend aan M. P. Guilletnin te Geeraardsbergen. De bijzondere Decoratie van onderlin- gen Bijstand is verleend aan MM. J. De Bruecker, E. Keman?, F. Matthieu, P. Schoonjans, C. Troch en E. Troch allen te Aalst E. H. C. De Meester, onder pastoor en M C. Huylenbroeck, beiden te Hofstade MM. H. Vlaeminck te On- kerzele en L. De Trogh te Geeraards- bergen. MAGAZIJN van BEHANGPAPIEREN en allerhande -MEUBILEERING Karei. "VATAI DE PUTTE, Aalst, 29, Korte Zoutstraat, 29, (nevens t Bureel van De Denderbode.) Matige prijzen.Spoedige bediening Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 26 Oogst 1906, M. Meganck, Leopoldstr. Creemboter. Markt van Zaterdag 25 Oogst 1906 141 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 251 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2000 kilogr. Worden gevraagd 1 bakkersgast, 1 beenhouwersgast, t kleermaker, (halve gast), 1 koetsier, (dringend): Goede wevers. Vragen werk. 1 bediende, 1 behangersgast, 2 maga zijniers, 2 schrijnwerkers, 1 bobijnder om te huis te werken. AALST. Zilveren Jubelfeest Op 17 September aanst. zal het Sint- Marlensgesticht het Jubelfeest van zijn 25-jarig bestaan plechtig vieren. Programma Plechtige Mis van dankbaarheid om 10 uren ter Sint-Jozefskerk, waarna Alge- raeene Vergadering Feestmaal om 1 uur in het Gesticht. .MtË^ÊAalst. - VLAAMSCHE tfV KERMIS. Zondag 9, Maandag 10, Zondag 16 en Maandag 17 September aanstaande, zal er in de Pa tronage van St-Jozef, Meuleschettestraat, eene Vlaamsche Kermis gegeven worden, ten profijte van de sociale werken van St Jozefsparochie. Zondag toekomende zullen wij het volledig programma mede- deelen. AALST. Woensdag avond waren rond 6 u. 3o m. eenige schooljongens aan 't spelen met de wagentjes ter gewezen houtmagazijn Van Severen, Tragel. Een der speelmakkers, de genaamde Jan Van Brakel zoon, Antoon, oud i5 jaren, wo nende Bolleweg, viel van 't wagentje met het ongelukkig gevolg dat zijn rechter been en linkerarm verpletterd wierden. Doctor Mertens diende hem de eerste zorgen toe waarna hij naar 't hospitaal werd gevoerd. Waarom die wagentjes niet vastleggen derwijze dat ze niet voortrollen kunnen AALST, Zekere Jozef Van den Bergh, oud 20 jaren, was werkzaam ter rijtuigmakerij van M. Van der Biest, wonende ter herberg In den Haring en trapte bloetvoets in een nagel. Jozef gaf daar geen acht op, bleef voorts wer ken zonder de wonde goed te verzorgen en na weinige dagen begon ze pijnlij ker te worden en den voet te zwellen. De heer De Clercq, geneesheer bestatig- de dat het vuur er was ingekomen, dat het bloedvergiftigd was en er geen ander middel overbleef dan 't been af te zetten, doch de ongelukkige is aan de bekomen wonde overleden. 't Is eene les wanneer men verwond wordt van de wonde te zuiveren, zuiver te houden, dat er geene vuiligheid in ge- rake om er niet, lijk Jozef Van den Bergh, hel slachtoffer van te worden. voor gezonclbeidBi'eclen GROOTE SCHOONE Zeer goede en trouwe klienteel. Han- delcijfer bewezen dcor de boeken. Zich te bevragen M. VOET-PUT- MANS, Groot Gewat. Gent. N° 8. AALST. Heden zaterdag morgend heeft men uit den Dender het lijk opge vischt van een der werklieden van het fabriek van den Tragel. De verdronkene is bekend onder den naam van Jantje Kees. Brand Zondag nacht, rond 1 uur, is er te Lede, wijk Keiberg eene koornmijt afgebrand. Men veionderstelt dat er kwaadwilligheid in het spel is. De heer Commissaris, op aanklacht van den eigenaar Camiel De Craecker, heeft een onderzoek ingesteld. Nadere bijzonder heden ontbreken. Gansch Aalst zal er dankbaar voor zijn. Kunnen wij anders dan dankbaar zijn voor verklaringen zooals de volgende, door een onzer buurleden gedaan, want voor velen van ons hier te Aalst is het van zeer groot belang. Mr J. Peereboom, 3i, St. Camielstraat, te Aalst, zegt ons Sedert eene maand lang leed ik aan de nieren, de pijnen wa ren zoo hevig, dat ik er 's nachts niet kon van slapen, ook stond ik 's morgens gansch afgemat en oververmoeid op, ik had zweetingen, soms waren de pijnen zoo scherp, dat ik all.' werk moest staken, hetgeen mij ontmoedigde, ik was zooveel te meer mismoedig, daar al de middelen zonder uitslag bleven en ik nam mijnen toevlucht tot de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M. De Valkeneer, apotheker. Ik dierf al het goeds dat men er van zeide niet gelooven, maar de pillen be vielen mij zeer wel, want na eenige dagen heb ik stillekens aan mijne pijnen voelen verdwijnen, na acht dagen was ik einde lijk genezen en teenemaal op mijn gemak. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Eisch wel de echte Foster Pillen voor de Nieren waarvan de krachtdadigheid algemeen bekend is; ze zijn éénig in hunne soort; laat U bijzonder geen namaaksel met eenen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apothe ken bekomen tegen fr. 3,50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of v rachtvrij per post als men de vraag stuurt aan het Alge meen Depot voor België Engelsche Apotheek Ch. Delacre, 50, Coudenberg- straat, Brussel. Een 8 jarig meisje uit de herberg De Doorn, wijk Eede, te Erwetegem, is door eenen wielrijder overreden en het been gebroken. De elfjarige knaap Henri Dierickx, van Baesrode, bevond zich in een bootje op de Schelde. De jongen die de onvoorzichtigheid beging, zich over boord te laten hangen, viel eensklaps in het water en verdween in de diepte. Zijn broeder die den ongelukkige ter hulp kwam, had alle moeite om zich zei ven te redden. Het lijk van den ongelukkigen knaap is nog niet opgevischt. Ter gelegenheid der kermis, werd te Sot legem Maandag avond een vuur werk afgestoken. M. Cardoen, deurwaar der te Meulebeke, die aan de vensters van het huis van zijn schoonbroedar stond, kreeg een vuurpijl in volle gelaat en werd erg gekwetst. Hij ontving aan stonds de zorgen van dokter Wymeersch. Getroffen door de ramp van Ukkel zal 't Brusselsch Gemeentebestuur maat regelen nemen om zoodra mogelijk een redderskorps tot stand te brengen, gelast hulp te bieden in gevallen van aardinstor- tingen. enz. De kwestie zal onderworpon worden aan de conferencie der burge meesters van de voorsteden en maatrege len zullen genomen worden om de kosten van inrichting ten laste te leggen van al de belanghebbende gemeenten. Inder daad, Brussel, waar zeer weinig gebouwd wordt, kan de kosten daarvan alleen niet dragen, mits het vooral de voorsteden zijn, die er zouden van genieten. Eene verstandhouding is dus noodig en de voorsteden zullen het best begrijpen. Dinsdag is te Elsene eene maat schappij gesticht van... verlaten echtge- nooten. Talrijke bijtreders hadden den oproep beantwoord. Het doel der maatschappij is alle weken bijeen te komen en elkander te troosten als het noodig is. Op de eerste vergadering is goed ge lachen en vooral goed gedronken, zoodat de onderlinge troostmiddelen eigenlijk niet noodig waren. Volgens de standregelen wordt ieder lid, dat naar zijne vrouw terugkeert of hertrouwt, buiten de maatschappij geslo ten. Het drama van Ukkel. Toen de soldaten der genie het zoeken staakten, werd de put, door hen gegraven, bij middel van zware planken gesloten. De soldaten en de familiën der bedol- venen woonden de droeve plechtigheid bij. De droefheid dezer laatsten was hart verscheurend. De drie weduwen hebben den kaporaal Wasson eene medalie gege ven ei hem verzocht deze in den put te werpen. Nadat de put gesloten was, defileerden de soldaten voorbij, met den militairen groet. Alle tegenwoordig zijnde personen waren tot tranen toe bewogen. De inschrijvingslijst voorde slachtoffers geopend, heeft reeds de som opgebracht van fr. 2,688.48. Z. K. H. prins Albert heeft 5oo fr. gezonden voor de familiën der slacht offers. De geniesoldaten, die aan de reddings werken deelnamen, hebben als belooning 14 dagen verlof met behoud van volle solde gekregen. De expert van bet parket, M. Amore, is Woensdag morgend ten 7 ure, op de plaats der ramp gekomeD. Eene ploeg werklieden is reeds aan den arbeid. Zij zullen het gebouw afbre- ken^dat zich rechtover den ingestorten put bevindt. Daarna zal men aan de opruimingswerken van den put beginnen. Eene dienstmeid van den Engelschen consul te Gent heeft haren post verlaten, na eene hoeveelheid zilverwerk en juwee- len gestolen te hebben. De kostbaarheden zijn teruggevonden te Wetteren bij de zuster der diefegge, maar de diefegge zelf is nog niet gevat. Uit de lijkschouwing, door het par ket van Gent bevolen, is gebleken dat Paul Causse, van Meirlebeke, wiens ge heimzinnig overlijden gemeld werd, be zweken is aan de slagen in het gevecht te St-Pieters-Woluwe bekomen. In het arme, kleine kerkske der nieuwe parochie van het H. Hart, te Hoboken, zijn Woensdag nacht dieven, bij middel van braak, binnen gekomen en hebben er eenige der weinige voor werpen van waarde, die het bevatte ge stolen. Onder de geroofde voorwerpen is eene ciborie van 5oo fr. waarde, die nog de groote H. Hostie bevatte, welke in het lof wordt gebruikt. De dieven stolen ook nog een ander voorwerp in zilver, een regulateur en eene koperen doos, ter waarde van 25 fr. De dieven zijn binnen gekomen langs den hof der pastorij, waar zij een gat in den muur der sacristij hebban gebroken. Die brutale diefstal heeft heel de ge meente ontroerd. Victor De Staercke is de jongste zoon van de weduwe De Staercke, die te Everbeek woont. Volgens het schijnt, zijn de jongelingen van Everbeek twist zoekers en t gebeurt zeer dikwijls dat zij aan den slag gaan met de jongelingen der naburige gemeenten. Zondag avond was Victor De Staercke met eenen of meer zijner broeders naar Paricke gekomen. Waarschijnlijk heeft er woordenwisseling plaatsgehad tusschen jongelingen van Paricke en Everbeke- naars. Getuigen zeggen dat Victor De Staercke in den twist niet is tusschengekomen. Toen Victor de herberg verliet, was alles weer kalm. Eenige oogenblikken later hoorde men schoten.De verbruikers liepen buiten en vonden Victor badend in zijn bloed liggen. De ongelukkige is getroffen van achter aan het hoofd De kogel is langs het voor hoofd uitgevlogen De Staercke was op den slag dood. Geburen hebben di ie schoten gehoord. Was er nu één aanvaller of drie. Het onderzoek zal het bewijzen. Het parket van Oudenaarde is Maan dag en Dijnsdag ter plaats geweest. Victor De Staercke was een zeer brave en deftige jongeling. Naar men zegt was hij dien avond ver gezeld van eenen zijner broeders die ge kend is als twistzoeker. Ongelukkig ge noeg dat hij gansch alleen was toen de vreeselijke moordaanslag gepleegd werd, want toen de verbruikers der herberg en andere geburen ter plaats kwamen was er geen spoor meer te ontdekken van de moordenaars. Op het dorp van Sint Denijs-Wes- trem, nevens de kerk, woont de weduwe van Franci"S Van Durme, landbouwster en herbergierster, met twee zonen en twee dochters, allen volwassenen. Woensdag avond, was de familie, daar het zoo warm was, maar om 10 uren gaan lapen. Om 20 minuten voor 2 uren, ont waakte de moeder en bemerkte dat de lamp, die zij op de bovenkamer des □acbts laat branden, uit was of wegge nomen. Waar is de lamp vroeg zij. De zoon Jeroom, die in eene kamer beneden slaapt, nevens de trap, ont waakte daarop en antwoordde De lamp staat hier te branden. Hij sprong meteen uit zijn bed, en liep in de herberg. Hij bevond dat de vloer volgelegd was met sargiën en dat een lessenaartje, waarin het geld zat van eene maatschap pij, opengebroken was. We zijn bestolen I riep hij. Hij liep met het licht naar boven en op eene der slaapkamers, zag hij dat eene kommode opengebroken was. Twee. schoven waren uitgetrokken en een klein brandkoffertje was verdwenen. Het bevatte 9000 frank in aktiën van het grondkredict 3ooo frank in obli- gatiën van Belgische rente en twee spaar boekjes, gezamenlijk ten bedrage van 3ooo frank. De verslagenheid der familie was groot. Een der zoons liep om den veldwach ter, die om 2 uren ter plaats kwam en een onderzoek instelde. De dieven zijn ingebroken langs een klein venster van de keuken. Zij hebben bij middel van eene tang of schaar den grendel der vensterblinde kunnen achteruitschuiven en de blinde openen. Dan was het gemakkelijk het raam te openen. Uit de voetsporen in het zand, rond den biljard, heeft men opgemaakt dat zij barrevoets waren. Zij hebben den vloer met sargiën en andere stoffen bedekt om hunne voet stappen te verdoove». In de herberg, nevens de keukendeur, hebben zij langs beide kanten eenen bil- jardstok geplaatst op eene tafel hebben zij een kapmes gelegd, dat zij van onder den stovebak gehaald hebben ;aan den voet van den toog lag een ijzeren aardap pelstamper, en boven aan het hoofdeinde van een bed, stond eene tamelijk lange en zware ijzeren staaf. Had iemand der huisgenooten moeten wakker worden hij ware ongetwijfeld vermoord geworden. De kerels hebben ook eene flesch wijn uitgedronken en op tafel stond de cognac- flesch, die zij ook aangesproken hebben, met twee druppels ernevens. Men heeft geen spoor van de dieven. De diefte moet rond 12 ure gepleegd zijn, want opdat uur hebben de bonden van M. De Rudder hard geblaft. Met de spaarboekjes zijn de dieven niets; het postbestuur is reeds verwittigd. Het parket heeft ter plaats geweest. Woensdag is een dief binnenge drongen te Deurle in het huis van den landbouwer Camiel De Loof, binst dat de man op den akker werkte en de vrouw naar de markt van Deinze was. Hij heeft voor 3ooo frank waarden gestolen, 2800 fr. in aktiën, 109 fr. in geld en 100 fr. in goudwerk. Hij is te Deurle ten half elf ure op den trein gesprongen en toonde haastig een papier dat aan een abonnement geleek. Men heeft seffens naar Gent getelefo neerd, maar het is te denken dat de dief vroeger zal van den trein gegaan zijn in eene tusschenstatie. Zekere Vr..., van Zelzate die nacht dienst doet aan de vaartwerken, kwam Zondag avond op het onverwachts thuis. Er was nog licht in zijne herberg, doch de deur was gesloten. Hij klopte, doch op hetzelfde osgenblik werd de lamp uit gedraaid. Op het herhaald kloppen van den man, deed de vrouw de deur open. Niets ver dachts was in huis te bespeuren. Vr... nam een mes en begon zijn huis te doorzoeken. Eindelijk trok bij de kleer- kas open. Hij bemerkte er eenen persoon in, die rechtstond. V. stak hem driemaal zijn mes in den buik. Het slachtoffer sprong uit de kleer- kas. DrVermeeren heeft den man verzorgd. Het is zekere A. De C., een jongeling. Hij werd in een geburenhuis verpleegd. Maandag voormiddag bracht men het slachjoffer naar zijne woning. Hij is erg gekwetst. V. werd door de gendarmen aange houden, doch na ondervraging losgelaten doch later terug"geklist. De zaken ten laste van de bende Pollet van Hazebroeck zijn ten getalle van 80:60 voor 't arrondissement Bethune en 20 voor Hazebroeck. M. Boudry onderhoudt daarenboven eene drukke briefwisseling met de par ketten van Ieperenen Kortrijk,aangaande de leden der bende die in liet gevang van die twee steden opgesloten zijn. 't Is te Ieperen dat zich de verheelers bevinden van de juweelen, te Violaines gestolen te Kortrijk zijn de daders opgesloten van de misdaad van Locron. Het getal getuigen, die te Bethune zul len moeten gehoord worden, zal niet min dan 200 bedragen. De onderzoeksrechter heeft de bevesti ging ontvangen van eene nieuwen nach telijken diefstal, door de bandieten ge pleegd ten nadeele van een inwoner dier stad. Hij volgt nu weer een ander spoor, dat zou kunnen leiden tot de ontdekking van eene nieuwe misdaad ten laste der bende. Twee personen, zekere Van Opstal en een persoon van Antwerpen, welke te Aarschot, bij Van Opstal ter kermis was, waren Donderdag morgend met een bootje op den Demer gaan varen. Nabij Langdorp hadden zij zich in het gras op den oever te slapen gelegd. Voorbijgan gers vonden daar kleederen liggen en een bootje op het water. Men heeft dan op zoekingen gedaan in 't water, maar niets gevonden. Van Opstal was Donderdag namiddag, toen hij wakker geworden was, huiswaarts gekeerd. De Antwerpenaar, Van Opstal niet vindende, heeft zich ont kleed en is waarschijnlijk in de rivier gesprongen om Van Opstal op te zoeken, denkende dat deze in 't water lag, en is waarschijnlijk zelf verdronken. In den nacht van Dinsdag is te Jemelle de stoomklep van eene locomotief gesprongen. Door het ontsnappen van den stoom viel.de machinist, Em. Savoye genaamd, van de locomotief en brak den schedel. De ongelukkige, die eene wedu we en 4 kinderen nalaat, is Woensdag overleden. Men schrijft uit Heyst-aan-Zee Donderdag morgend kondigde Mev. Hesemann, vrouw van eenen koopman uit Keulen, de kostgangers van een hotel aan, dat zij ten 10 uren in zee zou gaan en er in zou blijven tot 6 uren, zonder een oogenblik op te houden met zwem men. Zij heeft woord gohouden. Men wei gerde baar de toelating om te zwemmen tot aan het lichtschip van Knocke en zij heeft zich moeten bepalen bij het zwem men rond de reddersboot, die zij vooraf vaa levensmiddelen had voorzien. Meer- meels zag men haar daar henen zwem men om eenig voedsel te nemen of te drinken. Toen zij ten 3 uren 's namiddags nog altijd voortzwom, kwam het volk toege stroomd en toen zij ten zes uren de gol ven verliet werd zij in triomf ontvangen. Hare badkoets werd met bloemen ver sierd en met eene Duilsche vlag bekroond. Frau Hesemann is eene struische 58ja- rige dame, die verleden maand gedurende 9 uren in den Rijn tegen den stroom opzwom. Boring. De boring naar kolen id de gemeente Meilegem is ditmaal be paald gestaakt. De boortoren is reeds ten gronde afgebroken en de buizen reeds uit den put getrokken dit werk heeft ruim vijf dagen geduurd. Iedere buis heeft eene lengte van vijf meters. Het uittrekken dezer buizen, die op elkander gevezen zijn, geschiedt bij middel van zoogezegde keldervijzen. Tijdens dc laatste dagen kon men in de laag arduin, die zeer dik schijnt te zijn, nog geene twee meters daags ver diepen. Het gereedschap der boring zal naar Aalst verplaatst wordsn, om en eenen artesiaanschcn put te boren.

De Denderbode | 1906 | | pagina 2