Donderdag 6 September I5HK> 5 centiemen per nummer. 578te Jaar 3876 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. CARICATUREN. Duitschland en België. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Fit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont togen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr en in alle Postkantoren des Lands. r 31, CU1QUE SlUJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen «p 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 5 SEPTEMBER 1906. Een Fransclie kerkhater heeft een soort foliander uitgegeven, opgepropt met schandaaltjes op de kap der Pauzen, Bisschoppen, Monniken, Priesters, van het begin des Christendoms tot op onze dagen, en die stichtende anecdootjes zijn opgeli.isterd en opgeklaard door spot- printen De eerlijke Fransche pers kan den 1 auteur niet genoag bewicroeken. Im mers hij richtte een grootsch gedenk- teeken op waarop gebeiteld werden de schelmstukken en eerloosheden van het papenras, van eeiuv tot eeuw Fransche lichthoofden nemen geree- delijk de bevestingen aan van den schrij vermortel broer manr Belgische lezers, die weten waartoe de lasteraars en falsa rissen der loge bekwaam zijn, zullen zich wel wachten het beruchte boek te plaatsen in de afdeeling hunner bibliotheek Ge schiedkundige werken. Het verwondert dan niet, dat de Fran sche broodschrijver klaagt over den slechten verkoop zijner schandkronijk, in België En wilt ge weten hoe de vinnige roode senator Picard dit mislukken uit legt Vriend, voor Franschmans is uw hutsepot lekker, kunstig gepeperd, mees terlijk, maar voor Belgen is hij te veel GBPEPErd In andere woorden chez vous slikt men gemakkelijk de dikste en grofste leugens tegen papen en nonnen, maar a chez nous is men tamelijk kies keurig en niet verzot op die Fransche keuken De domste potloodhanteerder kan spot prenten maken op Pastoors en Nonnen van 's morgens tot 's avonds dat onder vindt men in kiezingstrijd, maar kunst wordt vereischt om echt historische feiten en levende personages op geestige wijze voor te stellen. De eerste de beste is niet in staat roode en blauwe sectarissen koddig te maken, b. v. dezen volksredder daar, die zijne bedienden afbeult, broodrooft en met een vracht vloeken <11 vuistslagen op de straat werp', of dien bolligen doktor, die zich doet dienen als een kening en rijke dividenden opstrijkt in naamlooze maat schappijen, terwijl hij niet ophoudt te roepen Weg met de rijken I Weg met de capitalisten Een dikke Pastor is gauw verbeeld, maar zekere blauwe schepenen, karotten trekkers griffelen, terwijl zij hun eerlijk 26® Vervolg. X. Daarbij, Irma was de prinses niet erg genegen en vooral daarom ben ik bevreesd, op dit oogenblik haar aanbod te aanvaarden. Zoudt gij erin toestemmen, Eleono- ra aan mij toe tc vertrouwen waagde Wrena, met bevende stem te vragen. Is het noodig dat ik u zegge, hoe zij in mij al de genegenheid en de toewijding zal vinden, die zij noodig heeft De graaf fronste de wenkbrouwen. Ge wis lachte het gedacht dat hier opgewor pen werd, en dat bij hem nooit zou op gekomen zijn, hem slechts half toe. Hij dacht, maar durfde het niet zeggen: Gij zijt catholiek en ik wil niet dat mijne dochter dit weze. Bij u, Wrena, kunnen die grondbeginsels zich slechts ontwikkelen. Hij dacht na dat Eleonora niet beter kon zijn dan bij haar en bedwong zich dus, zich voorbehoudend, te handelen, wanneer hij zulks zou goedvinden. Hij sprak dus langzaam, en met doffe stem, alsof het hem moeite kostte. Ik kan aan Irma's beste vriendin niets weigeren. Neem Eleonora, Wrena ik vertrouw haar u toe, maar slechts lot stieltje uitoefenen en allerlei sectarissen, die hunnen haat tegen den Godsdienst en de vrijheid koelen, niet met hun geld, maar met dat van Jan en alleman, dat vraagt toch wel een greintje kunst, he Hebbende blauwe en roode artisten dit greintje ric-t, of mishaagt hun de stof? Onze Fransche spotprintmaker klaagt c.m den slechten verkoop van zijn a ency clopedie in België. Een raad voor niet Wil hij zijn potlood scherpen en teekenen honderden vrijmetselaars, van het Eere legioen, wijnpotten aanvaardende rechts en links,handel drijvende in het Elyseum zelf, in ordeteekens en lintjes ministers, die de plaat poetsen om geen pension- nairs te worden in de gevangenis tafelspringers, die een milliard beloven aan het volk en niets over hebben van de verbeurde kloostergoederen, tenzij eenige millioenen voor zich zeiven en een troepje likwidateurs cn advocaten hunne vrienden vuige troniën, die in een don kert krocht de onteerende veroordeeling beramen van den onschuldigen Broeder Flamidianus practiseerders der vrije liefde die... maar neen, we laten nog in het donker het private leven van rekels, die nooit genoeg slijk kunnen werpen op de deftigste lieden Wel, Fransche papen vreter, zend zulk een werk de wereld in en de verkoop is verzekerd. Nog meer wilt gij een colossalen bijval genieten bij de ordentelijke lui, voeg er bij, printen gemaald met de stift van Doré, verbeeldende honderden Pau zen, Bisschoppen, Priesters, Monniken, Nonnen, Broeders die zich met ziel en lichaam slachtofferen voor het heil des volks, in steden, dorpen, woestenijen, wildernissen, onderwijzende kinderen en jongelingen, verzorgende ouderlingen en zieken, loopende op de slagvelden, van gesneuvelde tot gesneuvelde, beschavende de afgodisten en heidenen, steeds langs den kant der verdrukten tegen de ver drukkers en, en ook staande aan de spits der geleerden in alle wetenschappen, bewarende de meesterlijke gewrochten der Oudheid en tevens bevorderende en oefenende de onovertroffen middeleeuw- sche kunst, ontginnende onmetelijke wouden, tot meerdere algemeene wel vaart der leeken, en sluit de heerlijke reeks met Pater Damianus, bezwijkende als leproos te midden zijner lieve lepro zen,en aalmoezenier De Cuyper reddende lichamen en zielen tot zijn laatsten adem tocht I Ziedaar overvloedige stof voor uw pot lood Haast u om het smeer van den kande laar te lekken 1 mijne terugkomst, want ik wil dat mijne dochter Russin worde van hart en ziel, en dat zij orthodoxe worde gelijk haar vader. Wellicht zult gij eens uwe dwaling erkennen en betreuren, graaf, was het antwoord der edele ziel geve God dat het dan voor u en Eleonora niet te laat weze... Ik betwist uw recht niet gij zijt vader, en zult eens te verantwoorden heb ben over de reine, jonge ziel die God in uwe handen heeft gesteld. Ik dank u, dat gij mij haar nog eenen tijd, hoe kort ook, toevertrouwt. Dat maakt mij gelukkig en het was Irma's laatste wensch. De graaf liet een pijnlijken zucht ont snappen. Vermindert het oproer niet te Kola vroeg Mej. Herilaff zacht. Bij tusschenpoozen. Wij kunnen die niet volledig stillen, alvorens wij ons van den voornaamsten leider meester ma ken. Tot nu toe is hij aan al onze opzoe kingen ontsnapt, maar hij zal zich wel moeten overgeven, al moest ik daarvoor al de oproerlingen, een voor een over de kling jagen. Ik deuk met Eleonora al den tijd, dien gij mij lnat, op mijne villa Peterhof leblijven, hervatte Wrena, en, hoewel de tijd, dat ik van haar scheiden moet, toch nog altijd te spoedig komen zal, moogt gij u toch overtuigd houden, graaf, dat ik mijne vurigste wcnschen zal koesteren voor uwe spoedige terugkomst. De doop der kleine prinses. Er was gezegd dat de doop der kleine prin ses Marie-José met grooten praal te Oos tende zou plaats hebben. De Courrier de Bruxelles komt nu met het bericht, dat hiervan is afgezien. Na de manceuvers moet de koning naar San Sebastian vertrekken en zal prins Albert zijne gemalin naar Beieren verge zellen, waar zij hare ouders gaat bezoe ken. Men vermoedt dus dat de doop zal plaats hebben in het paleis van prins Albert, te Brussel, met hetzelfde ceremo nieel als die van prins Karei, maar na tuurlijk zonder stoet. De Koning zal er dan eenvoudig in automobiel naar toe komen, gelijk hij deed voor het doopsel van prins Albert's jongste zoon. Op het Congres der Duitschc catholie- ken, te Essen, heeft M. Porsch eene zeer belangrijke redevoering uitgesproken over den toestand van 't onderwijs in Duitsch land. De berichtgever van den XX* Siècle, die aan zijn blad een verslag zond over die redevoering, komt daarop terug en en zegt Het komt mij voor dat ik niet genoeg heb aangedrongen op dit punt, belangrijk voor den Belgischen lezer de onzijdige school, zooals men die in België ver staat, 't is te zeggen, de school waaruit alle godsdienstonderwijs verbannen is, bestaat niet in Duitschland. Het godsdienstonderwijs maakt deel uit van de verplichtende vakken in het lager en middelbaar onderwijs en bijge volg, ook van de vakken van het uitgangs examen dat men moet afgelegd hebben om tot de hoogere studiën toegelaten te worden en ook om zijnen vrijwilligen diensttijd in het leger te doen. Geen kind kan er van ontslagen worden. In de scholen waar kinderen van twee eerediensten aanwezig zijn wordt het godsdienstonderwijs aan de kinderen van iedere belijdenis afzonderlijk gegeven door eenen geestelijke van hunnen eere- dienst doch, buiten de godsdienstles, de eerediensten vermengd zijnde, zoowel bij de leerlingen als bij de onderwijzers, ontsnapt het onderwijs noodzakelijk aan den godsdienstigen invloed. Daarom wil len de catholieken en ook vele protestan ten van geene gemengde scholen weten. De liberalen, integendeel, zijn er Indien ik terugkom, Wrena want de Lappen hebben mijn dood gezworen, gelijk ik die van huunen overste gezworen beb. Maar, wat heb ik aan het leven sprak bij met groote bitterheid. Rekent gij het thans voor niets, uw kind te moeten laten beminnen en be schermen onderbrak Wrena, op eenen toon van zacht verwijt. Voor Eleonora moet gij 't leven lief hebben, graaf, riep zij met kracht uit, terwijl zij hem met eene beweging vol diepe, welgemeende gene genheid beide handen toestak. Vol eerbied greep Micbaël die moedige handen en sprak, diep buigend Gelief uwe bevelen te geven om alles te doen inpakken, wat gij noodig oor deelt, Wrena, en nogmaals dank. Hierna verliet bij haar met eene diepe buiging. Eleonora aanveerdde met een glimlach van geluk de tijding dat zij van Wladi- roff vertrekken zou, om bij hare vriendin te Peterhof te gaan inwonen maar toen zij van haren vader afscheid moest ne men, stortte zij nog veel tranen. Zult gij dan nooit bij mij blijven, vader vroeg zij hem. Ik zou willen arm zijn gelijk Thadea haar vader blijft ten minste altijd bij haar... Het was vroeger zoo goed te Sint-Petersburg, toen ik u dikwijls zag Die uiting van kinderlijke liefde ont roerde Michaël. Gij wilt dus waarlijk dat ik leve, mur- partijgangers van,omdat zij weten dat het onderwijs gezamenlijk aan kinderen van twee eerediensten gegeven, noodzakelijk tot ongeloof leidt. Daarenboven zijn er liberalen die eischen dat de godsdienst geheel en al uit het schoolprogramma zou verwijderd worden. Deze eisch werd, namelijk, uitgebracht op een onlangs ge houden congres van Duitsche onderwij zers te Munchen. Graaf Galen heeft Donderdag, door daaraan te herinneren de verontwaardiging der gansche verga dering opgewekt. Uit het bovenstaande zijn twee dingen te leeren i* dat het catholieke België, in zake van onderwijs, meer toegeeft aan de vrijdenkerij dan het protestantsche Duitschland 20 dat de liberalen overal dezelfden zijn en zoowel, in Duitschland als hier, niets anders betrachten dan aan de kinderen der catholieken een onderwijs zonder godsdienst op te dringen. Dat alles in naam der vrijheid vaD geweten waarop de ongeloovige min derheid zich beroept om de geloovigi meerderheid te verdrukken Insectenetende vogels. Het is verboden insectenetende vogels te vangen, te dooden of te vernielen, ze te koop te stellen, te verkoopen, aan te koopen, rond te venten, te vervoeren, zelfs in doorvoer hetzelfde verbod geldt ook hunne eieren cn jongen. Worden beschouwd als insectenetende 'gels i°Te alle tijde, de hierna aangeduide soorten Bastaardnachtegaal, koekoek, geiten melker of dwaasvogels, grasmusschcn, vliegenvangers of plaatvinken, blauw- keeltjes, boomkruiper of pimpelmees, spotvogel of allezanger, zwaluwen, kwik staarten, paarden- of koewachtertjes, hopp, steenzwaluwen,meezen, spechten of klim- vogels, loovervogels, boschzangers of fijnbekken, goudhaantjes of sparresijsjes, nachtegalen, roodborstjes, zwarte en ge- kraagde roodstaartjes, rietlijsters of riet zangers, spechtmees of boomklever, hals draaier of draaihals, paapjes en tapuiten, winterkoninkjes. 2° Uitgezonderd van i5 September inbegrepen tot i5 November niet inbegrepen, al de andere vogelsoorten die in het wild leven, behalve deze in artikel 6 vermeld. Doch, bij afwijking van 20 hierboven is het toegelaten A, Tot 3o November inbegrepen, de levende vogels, waarvan sprake, te koop te stellen, te verkoopen, te vervoeren of rond te venten melde hij, 't kind die liefkozingen terug gevend. En het aan Wrena toereikend, verwij derde bij zich met haast. De negen maanden, die graaf Wladi- roff beurtelings te Kola of te Archangel doorbracht, gingen voor Eleonora lang zaam om. Het was een zonnestraal tusschen twee sombere wolken waarvan Mej. Herilaff zooveel mogelijk gebruik maakte om in het hart harer leerlingen de liefde tot Goden de menschen, evenals de studie der talen, der muziek en der teekenkunst te ontwikkelen. De ijsschaal was weer gesmolten onder de warmte der meizon de vroolijke vo geltjes luisterden weer de groenende tui nen op en die herleving van de natuur was voor de bewoners der villa Micbaëlo, te Peterhof, de aankondiging der terug komst van Michaël. Het hart van Eleonora was vol vreugde bij de gedachte aan het blijde weerzien en de hoop dat haar vader nu voor altijd bij haar zou blijven. Wrena daarentegen bewust van wat de graaf met het kind voorhad, was treurig en zag met schrik die terugkomst te gemoet. Immers, dat was de scheiding, dat was het vertrek van het lieve kind, aan 't welk zij nu reeds bijna twee jaar hare zorgen en hare toewijding besteedde. Maar zij dacht het noodig, voor bet kleine meisje te verzwijgen, wat Micbaël met baar voor B. Te allen tijde, levende kneutjes, vlasvinken en vinken te vervoeren die tot prijskampen benuttigd worden. Roode brandstichters. Dat het socialism in werking diefstal, moord en brandstichting beteekent, blijkt nogmaals uit de feiten welke plaats gehad hebben te Hennebout, in Frankrijk, alwaar eene werkstaking reeds sedert 107 dagen duurt. In vier uren tijds zijn er, op verschil lende plaatsen, vier branden uitgeborsten waarvan twee in huizen van werklieden die terug aan 't werk gegaan waren een dier huizen is geheel afgebrand. Wat de kwaadwilligheid bewijst is dat de eerste brand gesticht werd bij middel van petrool en dat de leiders der werk staking daags te voren gezegd hadden dat de werkstakers voortaan niet meer wijs moesten zijn. Het parket van Lorient is ter plaats geweest. Die brandstichtingen zullen weeral vol gens de roode bladen, eene les zijn voor de patroons, om hun te doen begrij pen dat zij de waardigheid der socia listische werklieden [moeten eerbiedigen. NICKELMUNT. 't Is van zaterdag af, 1 September, dat de nickelstukken van 5, 10 en 20 centiemen, zonder gaatjes, niet meer gangbaar zijn. Zij worden nogtans nog uitgewisseld in de Nationale Bank en in hare agencies, en in betaling aanveerd in de bureelen der staatsbestu ren, zooals de post en de staties. Werkstaking-Marehant Acht en dertig wevers zijn Zaterdag terug in werkstaking gegaan om rede dat het tarief niet toelaat zooveel te winnen als ze vroeger op daghuur wonnen. Eenige der werkstakers brachten een bezoek ten onzen Bureele om ons de ge grondheid en rechtveerdigheid van hun verzet te bewijzen. Wij hebben ze aanhoord doch hunne uitleggingen overtuigden ons geenszins. Wie maar een klok hoort, hoort maar een klank en wij zijn dus op informatie uitgegaan. Wij vernamen dat de werkstakers ons de gansche waarheid niet voor oogen brachten, dat ze ons zelfs zekere zaken in n verkeerd daglicht voorstelden. In ons volgend Zondagnr komen wij op deze zaak terug, 't Is ons bewezen geworden dat behalve vijf, al de wevers meer op stuk hebben gewonnen dan op daghuur. had en deelde in schijn het geluk van Eleonora, En toen, bij het einde van den veld tocht, graaf Michaël, overdekt met lau weren en het uniform versierd met de eereteekens der groote keizerlijke orden, zich in de villa Michaëlo aanbood, om zijne dochter terug te halen, had Mej. Herilaff nog den moed, haar te doen ge- looven, dat er slechts van eene korte scheiding spraak was, ofschoon zij zelf joed genoeg gevoelde dat men haar de lievelinge voor altijd ontrukte. Michaël kon niet zonder diepe ontroe ring de kamer binnen gaan, die Irma be woond bad. Volgens zijn stellig bevel was alles er gebleven zooals hij het er gelaten had. Geene ontheiligende hand had iets mogen verplaatsen en het was, alsof men nog de geur inademde van de versche bloemen, die Irma er dagelijks in bracht. De acht, eerste dagen van hun samen zijn waren voor den vader en het kind dagen van geluk en genot. Met het aan de vrouwelijke natuur eigen gevoel kwam Eleonora eiken wensch van haren vader te gemoet. Zij vond of zocht vermaak in zijn gezelschap en wist met veel tact enkel in hare gesprekken de ontwerpen aan te raken, die een glimlach op zijne lippen konden brengen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1